ij Dijkmanshuizen centrum voor v recreatie of natuurmonument „Het geluk in de schaduw" lï et spaden moeten gesloten circuits worden dee: boeten in stand houden g door adoptie nbjramif #3 Geen dennenappels zoeken voor natuurmonumenten Fietstocht op Texel Ongelukken Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 23 januari 1973 ~asi Er is duidelijk van een gevaarlijke si tuatie sprake. Het afgelopen seizoen hebben zich méér fietsongevallen voor gedaan dan in vorige jaren. De Post weg en de Oosterenderweg hebben b.v. beslist een fietspad nodig. Bij het be schouwen van de in het rapport ge noemde cijfers inzake 't aantal agrari sche bedrijven en 't aantal arbeidsplaat sen was de heer A. Maasdam van 't Ar beidsbureau gestuit op fouten. Zo zijn volgens het plan in de landbouw 1257 mensen werkzaam, terwijl hij beslist niet verder kwam dan 750. Ir Blokzijl zei dat de toelichting niet volledig was. Het agrarisdh structuuronderzoek zal naar verwacht iwordt in maart betrouw bare cijfers geven. De daaruit voort vloeiende correcties zullen in het plan worden verwerkt. Artikel 11 De heer J. Nauta (Jonge Onderne mers) toonde zich geen voorstander van de zg. artikel 11-procedure. Volgens deze procedure kunnen b. en w. later een bestemmingswijziging uitwerken in de gebieden die voorlopig nog agrarisch zijn maar straks, eventueeel gedeelte lijk, tot bos en/of recreatieterrein moe ten worden gemaakt. Het is door zijn beperkte inspraakmogelijkheden een weinig tijdrovend systeem, zodat men slagvaardig tewerk kan gaan. Maar het is nu al bekend in welke gebieden deze uitwerking (binnen zeven jaar) zal ge schieden, hetgeen speculatie uitlokt. De heer Nauta zag daarom liever dat men met deelplannen ging werken. Ir. Blok zijl zei dat dit inderdaad zou kunnen, maar van de andere kant is het goed dat men nu al weet waar eventueel een bos- of recreatiebestemming komt. In de daarvoor in aanmerking komende ge bieden (noordJkop van Texel, ten noor den van Oosterend bij het Prins Hen drik-hotel) zal bij uitwerking toch min stens de helft van de grond bos moeten worden, terwijl de agrariërs, die er niet aan willen meewerken wellicht hun be drijf dn stand kunnen houden. Voor eventuele speculanten schept dat zoveel onzekerheid, dat het niet is te verwach ten dat zij van deze situatie gebruik maken. Belanghebbenden •Op de vraag van de heer Nauta wie de „belanghebbenden" zijn die tegen een bepaalde bestemmingswijziging be zwaar kunnen maken, werd geantwoord dat de rechtszekerheid eist, dat hieraan geen beperkingen worden gesteld. De Vereniging tot behoud van de Wadden- aartje geeft een indruk van de situatie, die aan Texels oostkust bij Dijkmans in zal ontstaan als daar de nieuwe Deltadijk is aangelegd. Omdat de nieuwe een vloeiend verloop moet krijgen, buigt deze ter hoogte van hoeve Rembrandt inwaarts en komt ongeveer een kilometer noordelijker weer uit bij de kust. door de dijken ingesloten gebied krijgt volgens het ontwerp-bestemmlngsplan tengebied de bestemming natuurmonument. In VW-kringen leeft echter de lachte hier voorzieningen te treffen ten behoeve van oostkust-recreanten. gei ar ne <g en ml 2r e nieuwe Deltadijk aan de oostkust van Texel zal op meerdere plaatsen precies het kronkelige tracee van de oude dijk volgen. De sterkste afwij- ij is geprojekteerd ter hoogte van Dijkmanshuizen, waar de nieuwe dijk een landinwaarts afbuigt, zodat een soort buitenveld ontstaat dat aan de zee- t door de oude lage dijk wordt begrensd en aan de landkant door de hoge adijk. Blijkens het ontwerp bestemmingsplan buitengebied krijgt dit gebied eveer drie maal zo groot als het bekende Ceres-poldertje) de bestemming tuurmonument", wat in feite de voortzetting is van de bestaande situatie, it het gaat hier om een gebied, dat, mede door het drassige land en de talrijke e walen die door het dijkkanaal met elkaar zijn verbonden, een rijk vogel- •n kent. Op de dijkweg zijn 's zomers dan ook veel vogelliefhebbers te vin maar de twee strandjes achter de dijk trekken wellicht nog meer publiek. >cteur J. W. Dekker van de VVV Texel vindt dat hier een centrum voor oost- trecreatie moet komen. zee (bijvoorbeeld) kan evengoed als be langhebbende worden aangemerkt als de betroikken boer. De „verklaring van geen bezwaar" die Gedeputeerde Staten moeten afgeven als van een bestem mingswijziging sprake is, houdt het ge vaar in dat GS een flink deel van het beleid overnemen. De heer Nauta vond dat maar griezelig en wees op het re creatieplan Zielman, dat in feite van de kaart is geveegd door tegenstand van Gedeputeerde Staten. De heer Bergman, juridisch medewerker van het bureau Hajema, dacht dat het in de praktijk wel zou meevallen. Het is op zichzelf niet verwerpelijk dat GS verantwoor delijkheid dragen en een coördinerende rol spelen. De heer H. P. Wuis (Horecaf) vroeg onder meer of voor het planten van bomen een aanlegvergunning nodig is. Er werd bevestigend geantwoord. Het zou b.v. een betekenende ingreep zijn als rond de Hogeberg bomen zouden komen, waardoor het „berg"-karakter verloren zou gaan. Uiteraard bestaan tegen erfbeplanting en groensingels rond waterzuiveringsinstallaties geen bezwaren. Kleine campings De heer 'B. Paagman {Recron) had ge lezen, dat een kampeerterrein niet klei ner dan twee hectare mag zijn. Er zijn op dit moment op Texel campings, die daaraan niet voldoen; men kan deze moeilijk tot uitbreiden verplichten. De heer Bergman wees op het overgangs recht, waardoor deze te kleine campings ongewijzigd kunnen blijven bestaan, tenzij ze een ernstige bedreiging zouden vormen van een natuurmonument. Mevrouw Kuitse-Seebus (Overkoepe ling) had de indruk gékregen, dat Texel een soort openluchtmuseum aan het worden is. In het midden latend of dit juist was of niet, vond zij wel dat rijksgelden voor het behoud van tuin- wallen en schapenboeten moeten iwor- den gebruikt en geen gemeentelijke credieten. Burgemeester Sprenger zei, dat het toch in eerste instantie wel van gemeentelijke gelden zal moeten komen, tenzij het om bouwkundige mo numenten gaat, zoals sommige schapen boeten. Wel zal de gemeente trachten tenminste een deel van de kosten op rijk en provincie af te wentelen. De heer Nauta merkte op dat beplan ting schade voor het landschap kan in houden. Zo is het niet fraai, dat door Staastbosbeheer aangelegde fietspaden helemaal zijn „dichtgeplant" en bij de Hogeberg staat een boerderij, die door populieren nagenoeg geheel aan het oog is onttrokken. Mr. Sprenger wees erop, dat voor bebossing van gronden in de „zwaarder" beschermde delen van Texel men aan een aanlegvergunning is ge bonden. Een boer mag in zijn boerderij geen winkel beginnen. Vestiging van een cash carry-bedrijf zal in een boerderij verboden zijn. Verkoop van beperkte hoeveelheden eieren, melk, aardappelen zoals vaak gebeurt) zal echter niet wor den belemmerd, zo werd geantwoord op een vraag van de heer Joh. C. Roeper (VW). De heer J. Hennink lanceerde een origineel idee om schapenboeten te be houden. In plaats van er zomerhuisjes van te maken, zouden de boeten ge adopteerd kunnen worden door scholen, verenigingen of groepen. De burge meester vond het een goed idee, als die adoptie tenminste meer dan symbolische betekenis (zoals bij het Paaseiland) zou inhouden. DE KOOG Staatsbosbeheer te De Koog wordt de laatste tijd herhaaldelijk benaderd door mensen, die nadere in lichtingen willen omtrent een aktie „dennenappels zoeken" ten behoeve van natuurherstel. De aktie zou erop zijn gericht zoveel mogelijk dennenappels te verzamelen, die dan aan de bosbouw zouden worden verkocht voor veertig cent per kilo ten bate van Natuurmonu menten. Uit het zaad van de dennen appels zouden dan boompjes worden gekweekt om te voorzien in de schade, die is ontstaan bij de orkaan van no vember. Het verhaal over de aktie is in meerdere dagbladen verschenen. Staatsbosbeheer liet ons echter weten, dat van geen enkele aktie sprake is! Het verhaal is in de wereld gekomen door misverstanden. Het kweken van dennenbomen uit zaad zoals omschre ven, is bosbouwtechnisch zeer onprak tisch en zal daarom niet worden toege past. In de door de „stichting: fiets!" te Amsterdam uitgegeven serie fietsroute- beschrijvingen Ontdek Nederland op de fiets! verscheen zojuist als nummer 82 onder de titel Texel-Den Hoorn-De Koog-Oen Burg de beschrijving van een fietstocht op het eiland Texel. Het vouwblad bevat naast een uitvoerige routebeschrijving ook een duidelijk routekaartje en toeristische informatie. Deze fietsroutebeschrijving is met zeven andere routes opgenomen in het plastic verzamelmapje „Fietstochten Wadden eilanden: Friese en Groningse kust" en kan door overmaking van ƒ4,50 inklu- sief verzend- en administratiekosten, op postgirorekening nr. 234567 worden aangevraagd bij de „stichting: fiets!" te Amsterdam. Bel bij ongelukken uitsluitend de po litie; (02220) 2644. Deze op haar beurt belt de arts en eventueel ambulance. door L. van Schooten de woensdagmiddag in het raad- gehouden hoorzitting voor organi- die nog niet eerder in de gele- jeid waren geweest aan- en opmer en te maken over het ontwerp- immingsplan bracht hij naar voren iet gebied tussen de twee dijken natuurmonument moet blijven, dat er eenvoudige voorzieningen ten komen ten behoeve van hengel- liefhebbers en andere oostkust- •anten. Hij dacht daarbij aan een eerterreintje en aan picknickplaat- Volgens de plankaart zal het oude ichaam ook de bestemming natuur- iiment krijgen. De heer Dekker te dat dit niet zou gebeuren, want kou kunnen betekenen, dat het pu- niet meer via de dijk van het ene het andere strandje kan lopen. Ir. Blokzijl antwoordde, dat het pro- in overleg met rijkswaterstaat •T ogen moet worden gezien. Of de dijk tot het natuurmonument moet en gerekend, weten de ontwerpers jhet plan nog niet zo zeker; dit zal ;r worden bekeken. hoorzitting werd bijgewoond door ïgenwoordigingen van het Over- )a elend Orgaan van Vrouwenorgani- - es, Horeca, Horecaf, Recron, VW, yei e Ondernemersorganisatie, Midden- \e isvoreniging, Arbeidsbureau en spolitie. 14'! j Stank \m ^eer Dekker had meer aanmer- ■•■en op het plan. Hij vond het be- Ifkelijk dat het toegestaan zal zijn 'elingsbedrijven (varkensmeste- e,d.) te stichten in de buurt van atie- en woongebieden. Dergelijke ijven zijn berucht om hun stand en n elders in het land al veel pro- icn gegeven. Verder was de VW- 'teur niet gelukkig met het voome- B om bij boerderijen wel tenten toe ^•ten maar geen bungalows. Deze ten zijn niet in het belang van de zo ranste basisverbreding van het toe- Oe op Texel. Ze zullen de piek van ej#°Pseizoen alleen maar vergroten en 1.1 ook de recreatiedruk op duin- en bos gebied nog verder doen toenemen. De WV-directeur had geen bezwaar tegen het streven dat het vliegveld niet al te druk mag worden in verband met la waaihinder, maar het zal in de toekomst toch mogelijk moeten zijn dat naar Texel chartervluchten worden gemaakt. Fietspadenroute Een voorstander toonde de heer Dek ker zich van uitbreiding van het fiets- padennet, als er voor gezorgd wordt dat de verschillende stukken fietspad met elkaar worden verbonden zonder dat de wielrijders op onveilige twijze worden geconfronteerd met de auto's. De op de polderdijken geprojecteerde paden moeten dus worden verbonden met de bestaande fietspaden. Er kunnen dan enkele gesloten fietspadencircuits ontstaan. Over het in het plan neergelegde voornemen om toe te staan dat de schapenboeten tot seizoenwoonverblij ven worden gemaakt, zijn de meningen bij de VV verdeeld. .Alles is beter dan dat de boeten verdwijnen, maar als ze tot zomerhuisjes worden gemaakt, zal dat onder uiterst strenge voorwaarden moeten gebeuren. Wat de veredelmgsbedrijven betreft, zei Ir. Blokzijl, dat volgens plan inder daad vestiging binnen alle agrarische bouwpercelen mogelijk is. Er zal echter een hinderwetvergunning voor nodig zijn, zodat er redelijke garanties zijn dat overlast voor de omgeving wordt voor komen. Mr. Sprenger wees op de moge lijkheid om vestiging van dergelijke be drijven wel in het plan te regelen. Van bungalows bij boerderijen is men bij zonder huiverig, evenals van caravans. De burgalows geven op den duur con flicten met de landbouw en bij caravans is de kans groot, dat ze in het winter halfjaar blijven staan, zodat ze land- schapsverstorend zijn. Wat betreft het vliegveld geldt dat het aantal vliegbe wegingen binnen de perken moet blij ven om hinder te voorkomen. Niet is gezegd dat chartervluchten geweerd moeten worden. Het verbinden van de fietspaden tot ononderbroken routes, vond Ir. Blokzijl een idee, dat de moeite van nadere studie zeer waard is. Het sChapenboetenprobleem is bij een com missie in studie. Opperwachtmeester Bark van de groep Texel van de Rijkspolitie bracht naar voren, dat veel bestaande wegen van fietspaden moeten worden voorzien. 19. Ze was vlak bij het notarishuis, reed de oprijlaan in en belde aan. Het meisje deed open. „Ach Jaantje" zei ze „nu zitten we in het gebouwtje de kollekte te tellen en hebben we geen koffie. Mevrouw Min- nema zegt dat ze nog genoeg heeft, haal even een pak uit de keuken, wil je?" Het verbaasde en een beetje argwa nende Jaantje verdween in de keuken en kwam met een pak koffie terug. Een weinig aarzelend gaf ze het aan Trix. „Zal ik nog een bewijsje tekenen?" vroeg ze schamper en verdween. Eigen lijk laf, bestrafte ze zichzelf, haar boze humeur op dat kind te koelen. In het lokaal waren allen nog druk bezig met tellen en haar terugkomst werd met ongeveinsde blijdschap be groet, want inderdaad snakten alle da mes naar de oudvaderlandse drank. De notarisvrouw proefde keurend. „Is ze goed?" vroeg mevrouw Van Schalye plagend „of krijg je ze thuis beter?" „Ik krijg ze inderdaad thuis beter" stelde mevrouw Minnema met een kies keurig gebaartje vast „maar ach.'t verslaat de dorst". ,,'t Is alleen jammer dat het uw éigen koffie is" schoot Trix haar pijl af. „Mijn éigen koffie?" hapte de notaris vrouw naar lucht. „Hoe 'kan dat?" ,,'k Bedacht me opeens dat ik thuis niet meer had" fantaseerde Trix onver vaard „en toen heb ik Jaantje maar om een pak koffie gevraagd". Mevrouw Minnema keek geschandali seerd. Wat moest Jaantje wel gedacht hebben, toen dat mens zo opeens voor haar stond en om koffie vroeg. Wat 'n manieren! Wat 'n idee! Haar wenkbrau wen gingen omhoog in de richting van de doktersvrouw waar ze hoopte op be grip, maar mevrouw Waller vond het veel te heerlijk, dat dat mens van Min nema zo kostelijk in 't zonnetje werd gezet, en staarde aandachtig in haar kopje. „Wie helpt afwassen?" vroeg Trix toen alles klaar was en betrapte er zich zelf op ja nu zag ze zichzelf opeens in het juiste licht hoe zij zich maar weer aanbood voor dat klusje! „Dat doen mevrouw Minnema en ik" dreunde onverwacht de zware stem van Juffrouw Dina. „Ik zou zeggen dat u vandaag genoeg gedaan heeft". „Dat wil ik nog wel even onderstre pen" voegde mevrouw Van Schalye er vriendelijk aan toe. „Nee mevrouw B rger, gaat u nu maar gauw naar uw man, die arme stakker heeft zich vast vandaag stro-weduwnaar gevoeld". Het deed Trix toch even goed.juf frouw Dina nog wel! Maar ja, die had haar ogen wijd open. Die had hoogst waarschijnlijk evenveel gezien en ge hoord als zij, maar ze zweeg. Dat bleek uit de zoete wraak op me vrouw Minnemadie durfde niet te weigeren, want juffrouw Dina was een heel goede klant van de notaris. Trix stond buiten, in 't vochtige don ker, te morrelen aan haar fiets. Jakkes nu nog alléén naar huis. Na zo'n avond, als de spanning van haar afviel, voelde ze zich opeens moe, leeg, vroeg ze zich af of het alles wel de moeite waard was geweestEn deze avond had ze die „kater" nog ééns zo sterk. „Mag ik ja met u naar huis lopen?" klonk opeens een bescheiden stem ach ter haar. Met een ruk draaide ze zich om.... daar stond de slanke gestalte van Georgette Doornink. „O mevrouw Doornink.hebt u de auto niet?" „Nee, ik was komen wandelen.en ik had er dwaas niet aan gedacht dat het al zo duister zou zijn als ik terug keerde" zei Georgette met haar precieus boekachtige Hollands. „Het is een naar eind alleen" voegde ze er aan toe, en toen haastig „maar ik zie, u is op de fiets. Ik houd u op". „Die fiets neem ik wel aan de hand" besliste Trix „ik vind het ook veel ge zelliger om te lopen". Zij wist niet dat Georgette Doornink, die zo stil en onopvallend aan tafel zat en zelden iets zei, de beide dames had gadegeslagen toen ze zich over Trix vro lijk maakten. Het was haar, alsof ze in een afgrond keek. Dus zó waren ze, zó konden ze zijn. En die mevrouw Borger, altijd zo opgeruimd, zo hard werkend voor alles, nooit moe, altijd bereidvaardigop eens had ze sterk de behoefte gevoeld om dit op een of andere manier recht te zetten. Ze had kunnen telefoneren om de auto, mevrouw Van Schalye of me vrouw Minnema zouden haar graag thuis hebben gebrachtmaar wat Georgette in het hoofd zat zette ze door: zij ging lopen, mét mevrouw Borger. En met haar zachte stem vertelde ze Trix. „Het huis is zo leeg, en anders ga ik meteen naar bed Trix luisterde getroffen. Dit, begreep ze, was maar niet een toevallig samengaan. In de stem, de woorden van het Franse vrouwtje be luisterde ze sympathie, meeleven. Had Georgette somsmaar nee, dat kon haast niet. Die leefde zo'n beetje in haar eigen wereldje, dacht Trix. „Ik schaam me soms" vertelde Geor gette „ik met zoveel tijd en geld, en wat doe ik met het leven? Alleen als Hu- bert thuis is, dan is alles de moeite waard, maar hij is vaak weg En toen vroeg ze naar Jan, naar de kinderen, zij die zelf kinderloos was. Trix schaamde zich opeens over haar v - rbittering. Deze vrouw had alles maar eigenlijk was ze arm, vergeleken bij haar, Trix. Ze dacht aan Jan, aan Tom, aan Erica, aan kleine Wietske, die nu in haar bedje zou liggen, als altijd één hand uitgestrekt of ze een vlinder grijpen wou, het blonde haar als een waaier over het kussen. In het donker vulden haar ogen zich plotseling met tranen en meteen verwenste ze zich zelf. Malle aanstelster! Ze stonden voor het hek van het grote huis, waar de Doorninks woonden, en waar alleen een flauw lichtschijnsel door de glazen voordeur straalde. „Komt u nog even mee naar binnen voor een kopje koffie?" noodde Geor gette. Trix aarzeldewas dit nu eigen lijk maar een uitnodiging voor de vorm? En meteen roesde het door haar hoofd: wat zijn wij Hollanders ongelukkige mensen! Wij kunnen nooit een mens, een woord metéén accepteren. We moe ten ons altijd afvragen; menen ze het? Of is het zo maar, hoor je te weigeren? We moeten altijd twee, drie keer genood worden vóór we durven accepteren. „Eventjes" deed ze de concessie. Ze ver langde naar huis. „Ik begrijp" zei Georgette „u bent ook moe, u wilt naar huis. Ik mag niet be slag op u leggenhaar stem klonk mat. „Ik ben moe en ik wil graag naar huis" stemde Trix toe, „maar ik wil óók wel even een kopje koffie bij u drinken, voor ik naar huis ga". „Dat is fijn", ja, dit meende ze, merk te Trix, hoe ze soms jaloers op haar was, dat ze het altijd zo druk had, en overal zo flink de schouders onder zette. En van haar eigen eenzaamheid vaak, de troost die ze vond in het schilderen. „Nou moeder, je wordt een echte nachtbraakster" zei Erica schertsend- verwijtend. „Mevrouw Waller is allang thuis" wist Tom. „Héé" haalde Erica uit „wat ben jij goed op de hoogte. En Marijke, is die óók al thuis?" „Ja" snauwde Tom, „want ik heb haar zelf thuisgebracht. Dat wou je toch we ten, niet?" „Ssst!" vermaande Trix, met een schuldige blik naar de klok. Half elf! (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5