9 roen /wa in het harL, oningbouwvereniging verbetert geluidsisolatie „99 woningen TAXI 2323 rasbeton had niet toegepast mogen worden Grondtransakties in komende raadsvergadering 3132 en W.: „Er kan niet van laakbaar handelen worden gesproken een extra kosten voor huurders VERSE MOSSELEN WILHELMINALAAN 4-6 Amsteltoneel brengt „Dubbel Spel" voor Nutsdepartement Revuegroep treedt op voor bejaarden van Oudescbild School Midden-Eierland moet blijven Voorbereidingsbesluiten voor Oudeschild en Oost worden hernieuwd r SVT-welpen 2 februari op de TV Valhelm voorkwam erger Bel bij brand 2066 Ongelukken TAXI zittend ziekenvervoer (02220) Martien van de Wetering \G 26 JANUARI 1973 86e JAARGANG No. 8744 |re B.V. vJi. Langeveld De Roofj i 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den I. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Mlddenstandsbank; Coop. Ratf- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. pr(js ƒ5,50 p. kw. -{- 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 23 ct. per mm. excl. 4°/0 BTW i 57 van de welbekende 99 woningwetwoningen in Den Burg Zuid-Oost zijn bouwmateriaal voor de tussenwanden gasbetonblokken toegepast. Dit is strijd met de voorschriften en had dus niet mogen gebeuren. Het bestuur in noodzakelijke bezuinigingen. Doorgaans waren deze vereenvoudigingen van isten, dat bij de bouw vereenvoudigingen werden aangebracht ter verkrijging in nodozakeÜjkc bezuinigingen. Doorgaans waren deze vereenvoudigingen van idergeschikte betekenis en niet in strijd met de gemeentelijke bouwverorde- ng of met de „Voorschriften en wenken voor het ontwerpen van woningen" an het ministerie, maar ten opzichte van het toepassen van gasbeton lag dit iders.. De woningbouwvereniging zal in de 57 woningen voorzieningen treffen Ti de geluidsisolatie te verbeteren. Op de huur zal dat geen invloed hebben. schap gegeven van de gevolgen die het gebruik van gasbeton zou kunnen heb ben voor de geluidswering. De ge luidsisolatie is geregeld in artikel 65 van de Bouwverordening en artikel 5 van de Voorschriften en Werken. De gasbetonelementen hebben een te laag soortelijk gewicht en hadden dus niet gebruikt mogen worden. Nadat in 57 woningen gasbetonblok ken waren aangebracht, bleek een ap paraat verkrijgbaar, waarmee kalkzand steen zonder de gevreesde moeilijkhe den verwerkt kon worden. In de reste rende 52 wonmgen te Den Burg en in de 10 woningen te Den Hoorn is toeA kalkzandsteen toegepast. In het najaar van 1972 heeft TNO in de 99 woningen te Den Burg een vergelijkend onder zoek ingesteld, waaruit gebleken is dat de geluidshinder bij toepassing van gas betonblokken inderdaad groter is dan bij toepassing van kalkzandsteen. ldus blijkt uit een nota, die b. en w. ke de moeilijkheden met de 99 wo- en aan de gemeenteraad hebben ge- rd. In de nota wordt gesteld, dat vertrou/wen van b. en w. in het be- van de Woningbouwvereniging ndanks niet is geschokt; ook het rouwen in de ambtenaren van w- en Woningtoezicht (die op de gte waren van de afwijkingen) is on- hokt. Voorts hebben b. en w. de rtuiging dat aannemer C H. F. Duin eze zijn verplichtmgen geheel is na- omen. et „Actiecomité van de 99 woningen Burg zuid-oost" vroeg b. en w. op •pril van het vorige jaar een onder in te stellen en de Woningbouw- niging op te dragen de tekortko gen inzake de geluidswering te her- len. Goedkoper De aannemer, aldus b. en w., verkoos vankelijk gasbetonblokken, omdat gemakkelijker te verwerken zijn goedkoper in het gebruik) dan zandsteen. Tijdens de „zoals ge- rnlijk spoedeisende" onderhandelin- heeft men zich onvoldoende reken- havenrestaurant texel Verbetering Op grond van deze uitkomst heeft het bestuur van de Woningbouwvereniging vorige week donderdag besloten de gas- betonwanden in 57 woningen te voor zien van een geperste plaat ter dikte van 3 centimeter, met uitsparing van een spouw van eveneens 3 centimeter. Dit gebeurt in overleg en in overeen stemming met de provinciale directie voor de Volkshuisvesting en Bouwnij verheid te Haarlem. Voor zover bewo ners tegen het aanbrengen van de iso latieplaat bezwaar hebben, zal deze pas bij ontruiming van de betrokken wo ning worden aangebracht. De voorgeno men voorzieningen zullen geen invloed hebben op de huishuur. iB. en W.: „Beschouwt men de gang van zaken achteraf, dan moet men vast stellen dat de Woningbouwvereniging Texel is afgeweken van het bestek, van de bouwverordening en van de Voor schriften en Wenken. Het gemeentelijke bouw- en woningtoezicht is van de af wijkingen op de hoogte geweest. Op drachtgever en bouwtoezicht hebben zich onvoldoende rekenschap gegeven van de geluidshinder, die het gevolg zou kunnen zijn van de toepassing van gas betonblokken in de tussenwanden. Maar verplaatst men zich in de situatie, waar in begin 1970 na langdurige en moei zame onderhandelingen beslissingen Woensdagavond zal de groep „Am steltoneel" uit Amsterdam een voorstel ling geven voor het Nutsdepartement Texel. In „De Oranjeboom" zal dan worden opgevoerd het stuk „Dubbel spel" van Robert Thomas. Het Nutsdepartement kondigt de avond aan als „ontspanningstoneel" daarmee de aard van het stuk aange vend. Snelle opeenvolging van verander de situaties en krankzinnige gebeurte nissen hebben tot gevolg dat het publiek geen prognose over de afloop van deze thriller-komedie kan maken. Het Nuts departement heeft deze bijzondere to neelavond georganiseerd in het kader van de viering van het 150-jarig bestaan van vorig jaar. Ook niet leden zijn wel kom bij deze voorstelling; zij betalen echter 3,- per persoon. OUDESCHILD Woensdagavond, 31 januari treedt de revuegroep van de buurtvereniging Sohoonoordsingel-Ko- gerstraat-Witte Kruislaan op in het dorpshuis 't Skiltje voor alle bejaarden van Oudeschild. Begonnen wordt om acht uur. Ben W hebben de gemeenteraad voor gesteld te bepalen dat de openbare lage re school van Midden-Eierland in stand moet worden gehouden. Omdat deze school minder dan 50 leerlingen telt zou hij volgens de wet moeten worden opge heven tenzij volgens artikel 19 van de lager onderwijswet de instandhouding van de school door de raad wordt „ge vorderd". De gemeenteraad heeft al vaker der gelijke uitspraken gedaan, ook ten aan zien van de school van Zuid-Eierland. De school van midden-Eierland werd in het afgelopen jaar door gemiddeld ruim 36 leerlingen bezocht. Er zijn wel eens meer leerlingen geweest in voorgaande jaren maar ook wel eens minder, aldus blijkt uit een opsomming van de school jaren uit 1953. In 1953 waren er 45 leer lingen in 1954 48 en in 1957 zelfs 65. In 1966 was het 32 in 1967 35, in 1969 37, in 1970 38 en in 1971 36 leerlingen. De bevolking ter plaatse stelt de school zeer op prijs. Bij alle verschil in „richting" der ouders bezoeken prac- tisch alle kinderen van midden-Eierland en omgeving deze sedert onheugelijke tijd bestaande school. De oudercommis sie heeft zich enkele jaren geleden nog ingespannen om ter plaatse een nieuwe school te krijgen. Overzicht van de 99 woningen in Den Burg zuid-oost, Texels meest besproken woningbouwproject. (Luchtfoto J. Nautal Tessel Air). moesten worden genomen (op basis van de aanbesteding, gehouden op 16 juli 1969), dan zal men moeten erkennen, dat het bestuur van de Woningbouw vereniging Texel voor een uiterst moei lijke keuze iheeft gestaan. Dit spreekt temeer, als men het plan voor de bouw van 99 woningen in Den Burg zuid-oost in verband brengt met de destijds heer sende woningnood. Op grond daarvan heeft in 1970 de gemeenteraad aan het plan de hoogste urgentie toegekend. Dienovereenkomstig heeft ons college op 9 maart 1970 voltallig het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening te Den Haag bezocht om goed keuring te bepleiten. Tegen de achter grond van de gegeven omstandigheden kan menen wij niet van laakbaar handelen worden gesproken". B. en W. eindigen hun nota met: „Het zou ons aangenaam zijn wanneer uw raad mede op grond van het voorgaande ons standpunt zou onderschrijven". Nieuwe woningen De 48 woningen, die in het plan Den Burg noord-west zullen komen, zijn ontworpen door dezelfde architect, die de 99 woningen ontwierp. Het bouw plan is echter anders van opzet. In Den Burg noord-west zullen de huizen zijn voorzien van tussenwanden, die bestaan uit een kalkzandsteenmuur met spouw. Bovendien zullen geen per blok door lopende vloeren worden toegepast en nagegaan wordt of in het leidingstelsel voor de centrale verwarming isolerende voorzieningen kunnen worden opgeno men. De gemeenteraad is voorgesteld de nu geldende voorbereidingsbesluiten ten aanzien van de toekomstige bestem mingsplannen Oost en Oudeschild te vernieuwen. De voorbereidingsbesluiten verliezen op 7 februari hun rechts kracht {ze zijn maar één jaar geldig). Om te voor komen dat de gronden min der geschikt zouden worden voor de uit eindelijke bestemming en om de moge lijkheid open te houden alvast volgens het toekomstige bestemmingsplan te werken door toepassing van artikel 19 op de wet op de ruimtelijke ordening, is het nodig dat opnieuw voorberei dingsbesluiten worden genomen. In het desbetreffende pré-advies delen b en w nog mee dat na de hoorzitting te Oude schild en een gesprek met de dorps- commissie van Oudeschild wijzigingen in het plan zijn aangebracht, waardoor de geuite bezwaren goeddeels zijn ver vangen. Zoals bekend was in Oudeschild algemeen verzet tegen het voornemen om door enkele doorbraken tussen De Ruijterstraat en Bolwerk, het donp be ter te ontsluiten. De gemeente koopt van het r.k. kerk bestuur te Den Burg voor 105.000,- een stuk grond gelegen aan de Holle- wal, het terrein waarop de paardenstal staat. Dit 1320 m2 grote stuk is nodig voor de bouw van het verpleeghuis bij „Irene". De grond zal dan ook worden ingebracht bij de stichting in oprichting „Samen-Een". De gemeeneraad is voor gesteld met deze transactie accoord te gaan. Om het terrein voor het verpleeg huis volledig beschikbaar te hebben moet nu nog één stuk worden aange kocht en wel van de heer A. Beers die aan de Hollewal nog een garage heeft staan. Onderhandelingen daarover zijn nog gaande. Van mevrouw J. M. A. C. Swarthof- Voorvelt te Den Burg koopt de gemeen te voor 5000,- een stukje grond van 78 m2, gelegen aan de Weverstraat. De gemeente wil de grond graag hebben om bij een mogelijke verkeersafsluitmg van de Weverstraat een doorgang naar de Burgwal te kunnen maken. Ook zou het stuk als bouwgrond kunnen worden uitgegeven. Verkopen Met de heer M. Molenaar te Den Burg werd overeenstemming bereikt inzake verkoop van een stuk bouwterrein aan de Bernhardlaan te Den Burg voor 8400,-. De heer Molenaar wil op het 239 m2 grote terrein een woonhuis voor zichzelf laten bouwen. De heer K. Nde- land uit Wuppertal (Duitsland) koopt een 700 m2 groot stuk bouwgrond aan de Duinroosstraat in De Koog. Hij wil hier een huis (voor permanente bewo ning) bouwen. De grond kost 30.000,-. De heer C. J. de Lugt uit De Koog koopt voor 27.500,- een 600 m2 groot stuk bouwterrein aan de Orchismient te De Koog. Hij wil er een bungalow laten bouwen. De heer P. Eelman heeft de zelfde plannen voor een aangrenzend terrein van dezelfde grootte. Ook hij koopt dus een perceel van 600 m2 voor 27.500,-. De drie bouwplannen te De Koog zijn niet in overeenstemming met het nog geldende bestemmingsplan, zo- Op vrijdagavond 2 februari om half elf zal in het sportprogramma van de TROS de film uitgezonden worden die de TROS-televisie onlangs maakte van de vijf jeugdige SVT-schutters die Nico van Zoghei 8x de bal uit het net lieten vissen. SVT nam toen deel aan de strijd om de TROS-bokaal, maar werd door een tekort aan goals voor verdere deel name uitgeschakeld. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 28 januari op om 8.26 uur en gaat onder om 17.20 uur; 31 januari op om 8.21 uur en onder om 17.26 uur Maan: 26 jan. L.K.; 3 febr. N.M Hoog water ter rede van Oudeschild: 26 jan. 0.31 en 13.32; 27 jan. 1.03 en 13.32; 28 jan. 1.55 en 14.29; 29 jan. 3.04 en 15.42; 30 jan. 4.23 en 16.59; 31 jan. 5.38 en 18.10; 1 febr. 6.39 en 19.08; 2 febr. 7.33 en 20.03; 3 febr. 8.20 en 20.48. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. dat toepassing van artikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening nodig is. De heer G. de Vries uit Heilo koopt een bouwterrein van 540 m2 gelegen bij de Naalrand te Den Hoorn voor 19.500,-. Hij wil er een bungalow voor zelfbewoning laten bouwen. De heer D. Terpstra te Den Burg koopt een bouw terrein van 239 m2 aan de Bernhard laan te Den Burg voor 8400,-. Ook hij wil een woonhuis laten bouwen voor zichzelf. De heer H. Holtman te De Koog en de heer J. Spreij te Alfen aan de Rijn ko pen samen een stuk bouwgrond van 862 m2 aan de Orchismient te De Koog met de bedoeling hier een woonhuis te bouwen. De verkoopprijs bedraagt 39.000,-. Het bouwplan kan worden uitgevoerd met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. De heer W. van Duijn te Den Hoorn koopt een bouwterrein van 260 m2 aan de Naalrand voor 8500,-. Hij wil er een woning voor zichzelf 'laten bouwen. Een soortgelijk plan heeft de heer J. Schuijl uit Den Hoorn. Ook hij koopt een bouwterrein van 260 m2 voor 8500,-. De heer A. Schwab uit Rhoon •koopt een stuk grond aan de Naalrand voor 19.500,-. Op dit 540 m2 grote perceel moet een bungalow komen. De heer J. E. Koenders te Emmen koopt ook een 540 m2 groot stuk bouwterrein bij de Naalrand voor 19.500,-, eveneens met de bedoeling er een bungalow te bouwen. Woensdagavond rond zes uur kwam de 17-jarige mej. A. M. H. uit Oude schild op de Schilderweg ter hoogte van de zuivelfabriek met haar brommer te vallen. Hoewel het ongeval zich aan vankelijk vrij ernstig liet aanzien, bleek al spoedig dat slechts sprake was van een lichte shock, hetgeen vooral te dan ken was aan de valhelm die het meisje droeg. Brommer en valhelm{!) werden beschadigd. Oorzaak van het ongeval was een aantal op het fietspad liggende kazen die uit een vrachtauto waren ge vallen. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's naohts. Bel bij ongelukken uitsluitend de po litie; (02220) 2644. Deze op haar beurt belt de arts en eventueel ambulance. MntRRimnnnnniTiiniiiiniHiiiiiiiiHiiinttini

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1