Vrijdagavond start op Texel aktie voor „Heel Vietnam" „Het geluk in de schaduw" CJ Mevr. De Koning-hulpcomité treedt coördinerend op Hogere gemeente-subsidie voor verbouw „Wielewaal" Weekenddiensten arts Kerkdiensten ELEGTR0HUIS Het algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Generale Diakonale Raad der Ne derlands Hervormde Kerk (Sectie In ternationale Hulpverlening), de Katho lieke Nationale Stichting voor Bijzon dere Noden en Vluchtelingenzorg Men sen in Nood-Caritas Neerlandica, de Stichting Nederlands Comité Unicef, de Stichting Oecumenische Hulp aan Ker ken en vluchtelingen, de Stichting Unesco Centrum Nederland en de Ver eniging het Nederlandse Rode Kruis hebben besloten, zodra de wapenstil stand een feit is, tot het voeren van een Nationale Actie Heel Vietnam, dit be treft dus zowel Noord- als Zuid-Viet- nam. Het mevr. De Koninghulpkomité sluit zich gaarne aan bij een te voeren aktie en wil als overkoepelend orgaan de aktie op Texel organiseren en coör dineren. De aktie begint vanavond. Alle ker ken over het gehele eiland en het ge meentehuis zullen geopend zijn om de ongetwijfeld vele giften in ontvangst te nemen. Ook kan men giften storten bij de Coöp. Raiffeisenbank Den Burg op rekening van het Mevrouw De Koning hulpcomité, nr. 03591. Met de naam ,,Heel Vietnam" wordt een beroep op de Nederlandse bevol king gedaan de wonden van dit geteis terde land te helpen helen. Bovendien wordt daarmee aangeduid dat het gaat om hulp aan alle slachtoffers in geheel Vietnam. Overigens zal met de op brengst van de aktie ook in Laos en Cambodja hulp worden geboden De acht samenwerkende Nederlandse hulporganisaties maken voor deze ak tie gebruik van het door het Nederland se Rode Kruis in Den Haag ter beschik king gestelde gironummer 777. Bij de verdeling van de gelden zal er naar worden gestreefd zowel eerste-hulp-ver- lening op grote schaal mogelijk te ma ken als de wederopbouw van het land met kracht te steunen. De hulporganisaties onderhouden een nauw kontakt met de Nederlandse Om roep Stichting over de officiële start van de aktie. De NOS beziet de moge lijkheden vooor de uitzending van een speciaal te vervaardigen programma op een thans nog niet vastgesteld tijdstip. De bevolking zal dan worden opgeroe pen giften te storten op giro 777 of op 'n andere, nader bekend te maken wijze financiële bijdragen voor de aktie te le veren. Gelden, die nu reeds worden ge schonken zullen worden aangewend om zoveel mogelijk voorbereidingen te tref fen om straks snel en adequaat de ver langde hulp te kunnen bieden. Ervaring Een staakt-het-vuren in Indochina zal voor de hulporganisaties niet een to taal nieuw werkterrein betekenen, om dat zij daar - elk via de eigen interna tionale lichamen en vaak met elkaar sa menwerkend - reeds vele projecten uit voeren. Wel wordt bij een staakt-het- vuren een nieuwe grote trek van vluch telingen verwacht, in Noord-Vietnam bijvoorbeeld terug naar de steden, in Zuid-Vietnam naar gebieden die lange tijd ernstige strijdtonelen hebben ge kend. Het aantal vluchtelingen in Zuid- Vietnam stijgt overigens nog met de dag. Vorige week kwamen er liefst vijftigduizend bij. Een van de eerste zorgen zal de be scherming, goede behandeling van ge vangenen zijn. Er zal worden geracht deze gedetineerden zo spoedig mogelijk naar neutrale zones over te brengen. Naast de registratie van gevangenen zal ook de opsporing van vermisten direct ter hand worden genomen. Voor honderdduizenden vluchtelingen zal eerst 'n ander tijdelijk, later een ge heel nieuw onderdak moeten worden gevonden. Dat zal gepaard dienen te gaan met grootscheepse voedselhulp en medische voorzieningen. Een groot deel van de bevolking - weduwen, wezen, mensen, die van al hun bezittingen zijn beroofd - zal nog lange tijd voor zijn eerste levensbehoeften op bijstand van de hulporganisaties zijn aangewezen. Herbouw In een tweede fase moet naar de her bouw van het land worden gestreefd: dorpen zullen opnieuw moeten worden opgebouwd, er zullen nieuwe scholen moeten komen voor een generatie die praktisch zonder onderricht is opge groeid, tal van sociale, sanitaire en ge zondheidsvoorzieningen zullen moeten worden getroffen, landbouwstructuren zullen moeten worden verbeterd en voor zeer velen zullen nieuwe middelen van bestaan moeten worden gecreëerd. Vele soorten hulpgoederen - van voedsel en medicamenten tot noodlege- rmgsmateriaal en stoffen voor kleding - zullen nodig zijn, maar het laat zich aanzien dat het meeste daarvan elders in Zuidoost-Azië (Singapore, Hongkong, Bangkok) zal kunnen worden aange kocht. Transportmiddelen zullen ook in voldoende mate aanwezig kunnen zijn, maar de organisatie van het vervoer zal de nodige zorgen geven. Er zal zoveel mogelijk plaatselijk personeel worden ingeschakeld, dat zal worden bijge staan door een aantal internationale professionele hulpkrachten. Bij het verlenen van hulp zal in de eerste plaats worden afgegaan op de verzoeken die de hulporganisaties van de nationale organisaties in Indochina ontvangen. Intussen voelen de hulpor- voorbereidingen klaar te zijn als het ganisaties het als een plicht met hun groene licht gaat branden. Grote haast zal straks nodig zijn, maar nieuwe hulp technieken zullen die mogelijk maken. Zonder hier alle afzonderlijke hulp projecten te kunnen noemen kan al wel een indikatie worden gegeven over de aard van het werk van de verschillende organisaties. De taken van het Rode Kruis zulen vooral op het terrein van de bescherming van bepaalde bevol kingsgroepen en op dat van de eerste hulp liggen. Ook Caritas zal voortgaan met noodhulp in vluchtelingenkampen en zal voorts aan wederopbouwprojec- ten deelnemen. De Stichting Oecumeni sche Hulp, de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken ondersteunen de vele projecten van de Wereldraad van Kerken op het gebied van medische en sooiale hulp en wederopbouw. De Boe dist Church of Vietnam bereidt ook de repatriëring voor van vluchtelingen naar dorpen, gecombineerd met voed selhulp. Programma's voor kadertrai ning in de kleinere plaatsen liggen ge reed. Unicef's taak ligt vanzelfsprekend op het terrein van hulp aan miljoenen moeders en kinderen. Unesco zal zich richten op de opbouw van scholen en het verstrekken van onderwijsmateri aal. De NOVIB zal met haar ervaring in FAO-verband de verbetering van landbouwstructuren voorbereiden en helpen uitvoeren. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDS1 DEN HOORN ZDH III speel dagmiddag, aanvang half drie vriendschappelijke wedstrijd Texel IV op het ZDH-terrein i|^ Hoorn. B B en VV hebben de raad voorgesteld de reeds toegezegde subsidie voor de verbouwing van het dorpshuis „De Wie lewaal" te De Waal met met ƒ35.150,- te verhogen. De totale gemeentelijke sub sidie komt nu op 60.000,- hetgeen 40% is van de verbouwingskosten. Het dorp zelf moet in geld en eigen werk 10°/o bijdragen 15.000,-), de provincie Noordholland 15°/o 22.500,-), ministe rie van CRM 18.500,-; het Kon. Julia- nafonds 5000,-; andere fondsen 4000,- en een bedrag van 25.000,- zal moeten worden geleend voor zover een hogere subsidie van de provincie hierin niet voorziet. Zoals bekend was een eerder bouw plan aanmerkelijk goedkoper. Het nieu we bouwplan, ontworpen door de heer P. de Hoog uit Rotterdam, voldoet in alle opzichten beter aan de wensen van het bestuur: het is royaler van opzet. Zowel het dorpshuisbestuur als b en w zijn van mening dat het vernieuwde dorpshuis in een behoefte zal voorzien. Van de verbouwing en uitbreiding mag worden verwacht dat het vereningings- leven erdoor zal worden bevorderd en dat activiteiten waarvoor in het huidige dorpshuis geen accomodatie was, tot ontplooiing kunnen komen (volleybal, tafeltennis, jongerenwerk, jeugd- en huisvrouwengymnastiek e.d.). Tevens kan het gebruik van schoolgymnastiek worden voortgezet wat bij de huidige accomodatie twijfelachtig is. In financieel opzicht zijn aan het ge wijzigde plan voor de gemeente meer konsekwenties verbonden dan de hoge re subsidie alleen. In tegenstelling tot vroeger is het n.l. niet meer mogelijk dat de gemeente zijn bijdrage kan op voeren in het kader van de financiële verhouding onder de kosten van sociale zorg, wat er op neer kwam dat de ge meente 80% van het uitgekeerde be drag gerestitueerd kreeg. Maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. De door het ministerie van CRM voor het aan vankelijke, goedkopere plan toegezegde subsidie van 18.500,- zal voor het nieu we plan gehandhaafd worden. Op ver hoging van dit bedrag, zo is gebleken, valt helaas niet meer te rekenen, istceom t td.t SCHAAKCLUB EN PASSANT De stand in de onderlinge competitie van schaakclub En Passant is als volgt: pnt. pnt. 1 A. Terpstra 14 12% 2 A C. Bakker 16 10% 3 F Eijgenraam 17 10 4 H. Elzinga 15 8% 5 J. Dros 13 8 6 J. Hoogerheide 12 7 7 J. Piersma 15 7 8 H. van Daalen 13 6% 9 W. Balk 12 6 10 T. Engel 9 5 11 A. Veltkamp 12 5 12 J. Vlaming 9 4% 13 M. Bakker 8 4 14 G. Goslinga 10 3% 15 ,F. Meijers 8 3 16 M. Brons 9 3 17 J. Gerritsen 11 3 18 J. van Heerwaarden 14 3 19 A. Rombout 3 2% 20 K. W. de Winter 6 2% 21 R. Groen 7 2 22 P. Brasser 3 1% 23 J. Roggen 5 1 Uitsluitend voor spoedgeval! van zaterdagmorgen 8 uur t f maandagmorgen 8 uur Dokter R. R. SIEBINGA, De Cock a, telefoon (02222) 234. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur t maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, te (02220) 3241. DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 18.00 maandagmorgen 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg, te (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de p van 27 januari tot en met 2 fel tel. 2182, b.g.g. telefoon 2663. CONSULTATIEBUREAU VO( ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beur worden op het bureau verwacht tijden, dat hun eigen huisarts heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Siebinga, dinsdag 30 ja om 14.00 uur. Dokter Barnard, woensdag 31 j om 13.30 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 27 en 28 januari 19' Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur De Koog: zondag 10.30 uur Oudesohild zondag 9.15 en 19.00 Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 en 10. Oosterend: zaterdag 19.30 uur PROTESTANTSE KERKDIENS Zondag 28 januari 1973 HERVORMDE GEMEENTE1 Den Burg 10 uur ds. Mulder gezinsavondmaal De Cocksdorp 10 uur Eerw. he Loerakker, Viering H. Avondm; Maandcollecte Den Hoorn 19.30 uur ds. Waardi bevestiging ambtsdrager De Koog 10 uur gezamenlijke die De Waal De Waal 10 uur ds. Waardenbuq Oosterend 9.30 uur ds. De Gier viering H. Avondmaal, maanda kerkvoogdij. Oudeschild 11.00 uur ds. De Giei Viering H. Avondmaal, maandi kerkvoogdij. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur Kand. Blarn uit Amsterdam 19.00 uur Kand. Blauw Oosterend 10.00 uur ds. Kruithoi 17.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEEN Oosterend 10.00 en 16.00 uur dien DOOPSGEZINDE GEMEENT Den Burg 10 uur ds. W. H. Kuipe van Krommenie. Extra collect» disch Comité Vietnam. door L. van Schooten 20. „Waar is vader?" vroeg ze opeens. „Vader is naar bed" zei Erica kortaf, „Hij was doodmoe Hij heeft de dek schaal uit z'n handen laten vallen". „Kapot?" vroeg Trix angstig. „In duizend stukken" deelde Erica ijskoud mee, in het heerlijk besef van eigen onschuld. „Maar je mag niet kwaad op hem worden, mams. Ik weet niet wat het is met vader, maar hij ziet er beroerd uit. Hij zat te slapen in zijn stoel, ik heb hem naar bed gejaagd". Trix klom met moede voeten de trap op. Voorzichtig knipte ze op de slaapka mer het kleine lampje aan. Jan werd niet wakker, zoals anders. Hij sliep dóór. Vorsend keek ze naar het haar zo be kende gezicht, altijd zo vrolijk, zo jon gensachtig opgewekt. Hij lag daar. Angstig joeg ze de opwellende ge dachte weg Jan, altijd gezond, altijd krachtig en levenslustigze had het altijd als vanzelfsprekend geaccepteerd. Als dat veranderde; als hij eens. Ze schudde het hoofd. Muizenissen I HOOFDSTUK IV De waarheid „Ik wil de waarheid weten" zei Trix. Ze stond te trillen op haar benen, maar aan haar gezicht was niet te zien hoe onrustig, hoe gejaagd, hoe bang ze was Dokter Waller zette zijn bril af en Aardleidingen en bliksembeveiliging weer op, zoals hij altijd deed als hij in een moeilijk parket was. „Gaat u toch even zitten" smeekte hij bijna. Je kon als heer niet zittend praten tegen een dame die stond. En liever wilde hij helemaal niet praten., dit waren van die gevallen waarin je merkte dat je nog niet voldoende ge hard was in je beroep, om je te kunnen afsluiten voor de tragiek in het leven van de medemensen. En als je dat wèl kon, bedacht hij, was je dan een betere dokter? „Mevrouw Borger" begon hij en te kende met zijn potlood malle figuren op het vloeiblad voor hem, „u wilt de waarheid weten, zegt u. Maar als wij die waarheid nu zélf niet absoluut zeker weten, mogen wij ze dan vertellen? De mogelijkheid bestaat dat we ons vergis sen, dat we de diagnose verkeerd stel len. Als we de patiënt zouden inlichten, of zijn familie, zou dat heel verkeerde gevolgen kunnen hebben". „Daar hoeft u niet bang voor te zijn" antwoordde Trix dapper „ik voel wel, dat m'n man ziek is en ernstig ziek. Veel erger dan u wilt zeggen. Ik vind het verschrikkelijk, maar ik zal het moeten dragendat niet alléén, ik zal hem moeten helpen en dat kan ik niet, wanneer ik zélf in het duister tast. Ik laat me niet vleien met smoesjes. neem me niet kwalijk dat ik het zo ronduit zeg, maar dit is voor mij een levensbelang. U zult zien" haar stem werd smekend „ik zal me flink houden, met alles.maar zeg me wat het is, wat me te wachten staatwat hèm te wachten staatdat ik weet, wat ik voor hem kan doen". Dokter Waller stond op en ijsbeerde door de kamer. Ja, hij verkeerde inderdaad in een moeilijk parket. Hij hield er niet van, zijn patiënten precies te vertellen wat hen mankeerde. Soms gingen ze zelf doktertje spelen. Soms bazuinden ze het uit en dan wa ren er familieleden en kennissen die dan meteen wisten, dat de patiënt hele maal verkeerd behandeld werd, die een andere dokter of erger nog, een kwak zalver aanrieden. Soms verloor de pa tiënt alle moed, soms ook zag hij het veel te licht in. „Doen wat de dokter zegt" was altijd zijn motto geweest te genover zijn cliënten. En moest hij daar nu van afwijken, nog wel uitgerekend in dit geval? „Mevrouw" begon hij, als tastend naar woorden „het moeilijke is dat wat uw man mankeert, van tijdelijke maar ook van blijvende aard kan zijn. Wat het is, kunnen iwe pas later merken „Als het met van tijdelijke aard blijkt te zijn" vulde Trix aan, haar stem klankloos. „Ja, we kunnen nog van alles probe ren en het is heel best mogelijk dat het helpt, dat hij er weer helemaal boven op komt". „En 't is dus óók mogelijk van niet" vervolgde Trix. Hij knikte zonder er bij te denken. „Begrijpt u nu" pleitte hij „hoe moei lijk het is?" „Ja" knikte ze „want je blijft een hele tijd hopen dat het beter wordt. Je doet alles wat de dokter zegt, je probeert alles.... en misschien wordt dat alle maal beloond en misschien ook merk je dat het allemaal niet helpt en dat hij nooit...." Haar stem haperde „nooit beter worden zal". De dokter zweeg. Er was niets tegen in te brengen. „U begrijpt wel, als uw man dat weet.aarzelde hij. „Ik vraag u niet om het mijn man te vertellen; ik vraag u om het mij te ver tellen". „Ja maar. „Hij hoeft het niet te weten, hij mag het niet weten en de kinderen ook niet. Zo lang er leven is, is er hoop. En hoop doet leven. Hij mag niet bij de pakken gaan neerzitten. Doe ik ook niet. Ik zal hem niet opgeven voor ik hem moet opgeven. Maar ik zelf moet wéten, dok ter, En ik zweer u niemand anders zal het weten". Dokter Waller ging weer aan 't ijs beren. Ais ze alles wist, zou ze dan nog zo dapDer zijn? „Is hetkanker, dokter?" fluister de ze bijna. Hij schudde het hoofd. „Dat is het modewoord tegenwoordig" zei hij, bijna schamper. „Maar er zijn ziekten die even erg zijn alleen.is ik het inderdaad bij het rechte eind heb, als uw man mankeert wat ik denk ik zal er een specialist bijhalen vanzelf, in dit geval ga ik niet op eigen oordeel af. dan zal hij geen pijn hebben zoals die stakkers van kankerlijders". Opeens ging er een waarschuwend lichtje branden in Trix' brein. Razend snel gingen haar gedachten. Ze keek de dokter aan en moeilijk kwam het ge vreesde woord over haar lippen: „Multiple clerose Hij draaide zich om naar het raam, keek naar buiten Hij hoefde het haar inderdaad niet te zeggen, ze had in de roos geschoten En zij begreep zijn zwijgen en haar ogen werden groot van ontzetting in haar krijtwitte gezicht. Ze herinnerde zich de moeder van Loer Barnaard, haar schoolvriendin. Dat was óók zo begonnen. Dodelijke ver moeidheid, na iedere inspanning. Dan langzamerhand intredend, de andere verschijnselen- moeilijk, onzeker lopen, onbeheerste bewegingen,s geen kracht meer in armen en benen, verminderend gezichtsvermogen, trager reakties. En steeds meer takelde de ziekte afde zieke die geen pijn leed, die nog zoveel mogelijk probeerde méé te doer zich vastklemde aan het leven, gei heid, afleiding zocht, zich in haa stoel in de kamer liet brengen en wie iedereen zo krampachtig ge deed niets laten merken, geen lijden alsjeblieft en dan hoor soms een lach opeens afslippen diepe ellendigheid „Het hoeft niet altijd fataal te kwam opeens van het raam de van de dokter, „zoals ik zei, soms van tijdelijke aard en helpen de cijnen, treedt herstel in. Dan k; patiënt er weer helemaal boveno men. Maar dat is niet altijd he val. u kent het ziektebeeld?" Ze knikte, vond geen woorden. „Als uw man dit zou weten. (wordt vervol TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,95, elke regel meer 0,65. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4% BTW. Van Wijngaarden Tele visie Servise. Nieuw adres Molenstraat 21, Den Burg, tel. 2594 (na 6 uur 2666) 'n Oud gezegde! Kijken is kopen, en dat is wijs Bij Artima vindt u 'n goed stuk gereedschap te gen een redelijke prijs Artima - Gravenstraat de» Films zien. Zoef, naar Sief, Sief Lompen- en mei handel Cobus Spigt,! 'and. telefoon (022L'5| Voor behang Roeper. Tel. (02220)1 Reparatie aan auto of motor: Doe het zelf. Za terdags bij Garage Dros, Fierland Te koop aardappelen Hopman, Gasthuisstr. 16, Tel. 2460. Er wordt be zorgd Voor uw betere voetver zorging naar gedipl. pedi cure Els Sluis-Reinicke, Lieuwstraat 27, Den Burg telefoon 3511 -- Tegelzetter. Fokko Mulder, Kotterstr 9, Oos terend, tel 666 Houtworm in huizen, schuren, orgels, piano's, meubelen enz. spuiten of gassen. 15 jaar garantie. Molenvaart 186, Anna Paulowna, tel 02232-1658 De Wieringer fotogra fen maken bruidsrepor tages in kleur goedkoper dan in zwart-wit. Fa. foto Boersen en Zonen, Hippo- lytushoef, Telef. (02279) 1482. Postbus 12 Voor Uw tegel- en mo zaïekwerk naar C v d Maden, Kogerstr 65, tel. (02220) 3320 Jerry Cotton, Idylles enz. ruilen, kopen. Ook oudere uitgaven tegen la gere prijzen. Tevens ko pen wij uw oude bladen op. Sief, Kogerstraat 11, telefoon 3588 Voor prima gebruikt hout (spijkerschoon), div afmetingen, planken, balk- en ribhout. Delen 4% cm dik geschikt voor bruggen e.d Kom kijken en zoek uit! Fa. Barhorst tel. (02220) 2684 3055 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig K. H. Boon. Vamor ge dipl., tel. (02230) 13252. Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur Voor gebruikte en on- eeregelde meubelen J Jongedijk, Boogerd 28, tel. (02220) 2777 Nu volop peretj handappels. M. HuüT De Veen, tel. (02220)j Gediplomeerd VA rijschool T. Jansen.l een snelle en prettig! opleiding. Wij rijdenl nieuwe Datsuns 12001 Helder, tel 02230-157| Op reis of op vakd Dan eerst naar del zenboetiek, Wevers! 26, Den Burg - Texel) (02220) 3408 j „Hillmannetlg 'hilumaJ leespoi-tefca ■tb Al deze vclgf ■i Hl 12 bladen ook U van ons week ontvangen vooJ prijs vanaf ƒ1,65 ging inbegr.). Margri Libelle - Panorama nald Duck - Damesrijj - Detectiveroman - - Pep - Nieuwe Re Accent - 10 (sport - Dummy. Brieven z postzegel (die betal voor U) aan Hillman Antwoordnummer 4S Schoonhoven, tel. (0 3829. Ook na 6 uur woordapparaat)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2