Kwestie 99 woningen door Raad als afgedaan beschouwd Ponipeiiii remmen Steeds meer propaganda voor| 4-seizoenen vakantie-eiland Voordelige uitbreiding van „De Bolder" Twijfel over nuttig effect van geluidwerende platen Rustige jaarvergadering VVV W. Albers sinds 1 novembt bestuurslid Sabena Verrassende onthulling tijdens rechtszitting „Schietmiddag" in Ooste Ongelukken Het standpunt, dat B. en \V. hebben ingenomen ten aanzien van de moeilijk heden met de 99 woningen in Den Burg zuid-oost is dinsdagavond door de gemeenteraad onderschreven. Dat hield in dat werd erkend, dat fouten zijn gemaakt, maar dat gezien de omstandigheden waaronder de woningen tot stand moesten komen niet van laakbaar gedrag kan worden gesproken. Wel werd er twijfel over uitgesproken of het aanbrengen van geluidwerende platen in de woningen noemenswaardig effekt zal hebben. Mr. Sprenger vertelde dat de beant woording van de vragen inzake de 99 woningen veel meer tijd heeft gekost dan was voorzien omdat b en w pas be gin januari het TNO-rapport inzake de geluidsisolatie ontvingen. Wethouder Daalder reageerde critisch op een brief van het actiecomité 99 woningen waar in was gesteld dat het te betreuren was dat het probleem alleen via politieke kanalen tot oplossing kon worden ge bracht. Op 27 april van het vorige jaar was een gesprek tot stand gekomen tussen de verschillende partijen in het conflict en was de afspraak gemaakt dat bekeken zou worden welke voorzie ningen in de 99 woningen zouden kun nen worden getroffen. Toch werd twee dagen later door het actiecomité een vergadering gehouden waarbij politie ke vertegenwoordigers aanwezig waren. De heer Daalder zei daarover zeer ver ontwaardigd te zijn geweest. Deze bij eenkomst had gezien de ontwikkelingen geanuleerd moeten worden. Dat het contact hierna werd verbroken, was dan ook begrijpelijk. De heer Daalder wilde daarmee geen oude koeien uit de sloot halen, maar slechts aantonen dat politieke druk geen overwegende rol heeft gespeeld. „We waren immers be zig!". De heer Blanken zei verheugd te zijn met de resultaten van het onderzoek. Hii constateerde dat de democratie heeft gefunctioneerd, zij het traag. Hij vroeg zich echter af of het aanbrengen van geluidwerende platen aan de verwach tingen zal voldoen. Hij sprak van een „gok" en was benieuwd. Hij vroeg zich ook af wat de financiële konsekwenties zullen zijn van het aanbrengen van de geluidwerende platen. Meer woningen De heer Westdorp merkte op dat op Texel meer woningen zijn gebouwd waarin het verfoeide gasbeton is ver werkt. Hij wilde niet klagen, maar zelf woonde hij ook in zo'n huis. Moeten in die andere woningen nu ook voorzie ningen worden getroffen? De heer Daalder zei dat men hierover de wo ningbouwvereniging moet benaderen. Hoe de woningbouwvereniging de fi nanciële konsekwenties van de voorzie ningen zal dragen is een kwestie waar mee het gemeentebestuur zich niet wil bemoeien. De heer P. Smit wees op een belangrijk verschil: de 99 woningen waren nog niet afgeschouwd en in orde bevonden toen de kwestie van de ge luidswering zich aandiende. De andere woningen waarin gasbeton is toegepast, zijn wel goedgekeurd. Westdorp. Dan zijn de bewoners misschien te gemak kelijk geweest. Aarzelend akkoord Mejuffrouw A G. Luijsterburg zei aarzelend akkoord" te kunnen gaan met het standpunt van b en w ten aanzien van de kwestie. Wel voelde zij ervoor dat de functies van bestuurslid woning bouwvereniging en hoofd gemeentelijk bouw- en woningtoezicht (M. Bosma) worden gescheiden. Mr. Sprenger vond dat zeker de aandacht waard, al biedt de combinatie van functies ook voorde len. Op een vraag van de heer C. Koorn zei wethouder Daalder dat TNO een bepaald plaatmateriaal had aanbevolen om de geluidsisolatie te verbeteren. Daarmee was men in Haarlem echter met gelukkig, waarna een ander mate riaal werd gekozen. Of dit afdoende kan werken, is nog niet beproefd. Het zal echter gauw genoeg blijken. Er komt spoedig een woning leeg, waarin de pla ten zullen worden aangebracht. De heer Weijdt meende dat gasbeton juist is ontwikkeld omdat het meer geluidsisolerend is dan gewoon beton. Dat was het begin van een technische discussie met de heer Blanken die erop wees dat onderscheid moet worden ge maakt tussen het doorlaten van geluid en het terugkaatsen ervan. Weijdt zou echter het TNO-rapport krijgen om er zich in te verdiepen. De heer Smit merkte nog op dat alle moeilijkheden het gevolg zijn geweest van de dwang om snel voor een haalba re prijs een aantal woningen te bouwen, in het belang van de bevolking. Insi ders weten hoe moeilijk het is geweest. Er wordt - door dezelfde mensen - nu weer gewerkt aan een bouwplan waar bij zal worden getracht dergelijke moei lijkheden te voorkomen. Bn de bespreking van stukken en me dedelingen aan het begin van de ver gadering kreeg de heer Blanken desge vraagd te horen dat inzake een stand punt ten aanzien van olie- en gasborin gen contact is opgenomen met de ge meentebesturen van de andere Wadden eilanden. Het vraagstuk staat op de a- genda van de eerstvolgende contactbij eenkomst. Mej. A. G. Luijsterburg had er wei nig waardering voor dat de werkgroep Landschapszorg Texel de Kroon heeft benaderd om te voorkomen dat het na- tuurecreatiecentrum op de voorgenomen plaats wordt gebouwd Herinnerend aan de op soortgelijke wijze vertraagde bouw van de electriciteitscentrale sprak zij van een „kleinzielig machtsspelletje" waarmee de gemeenschap niet is ge diend. Ze hoopte dat de minister er ook zo over zou denken en de bouwvergun ning niet zou schorsen. De heer J. A. Witte sloot zich hierbij aan. „Met de import van intelligentia hebben we het paard van Troje binnengehaald". De heer F. Blanken was ook met gelukkig met de jongste aktie van Landschaps zorg, maar had toch ernstige bedenkin gen tegen het door mej. Luijsterburg en de heer Witte vertolkte standpunt. „U weet niet of het de tegenstanders te doen is om het najagen van eigen idea len en over wat in het algemeen belang is kan men zeer verschillend denken' Hier wordt gewerkt volgens democra tische spelregels, al komt ons dat niet gelegen". De heer Witte: „Best, maar je zou de mensen die op deze manier ver traging Veroorzaken moeten kunnen verplichten de hogere kosten te betalen. Daar draait nu de gemeen schap voor op. De kwestie van het na- tuurrecreatiecentrum is nu van alle kanten bekeken. Voor en tegenstanders hebben zich volledig kunnen uitspre ken; er is zelfs een speciale commissie geweest, maar toch legt men alle argu menten naast zich neer en gaat naar de Kroon. Voor mij staat vast dat het spelelement hier een rol speelt". Snellere procedures De heer Weijdt stelde dat de landelij ke wetten een dergelijke gang van za ken nu eenmaal toelaten. Hij zou er geen bezwaar tegen hebben als er niet zoveel tijd mee gemoeid was. „Er moeten snel lere procedures komen die passen in deze snelle tijd waarin per half jaar al les duurder wordt". De heer Westdorp kwam met een standpunt dat ook door mr. Sprenger werd onderschreven: als een vraagstuk van alle kanten is bekeken moet een goed verliezer zich nu eenmaal bij de wil van de meerderheid neerleggen. Anders is er sprake van van misbruik van mogelijkheden en helpt men de de mocratie om zeep. De heer Sprenger waarschuwde dat in deze niet alle na tuurbeschermers op een hoop geveegd moeten worden. De werkgroep Land schapszorg heeft de Kroon benaderd. Andere organisaties zoals Natuurmonu menten, Instituut voor Natuurgescher- mingseducatie e.d. hebben daarentegen een medewerkende houding aangeno men. De heer Sprenger deelde nog mee dat naar aanleiding van het verzoek om vernietiging bij de Kroon de minister de afgifte van de bouwvergunning heeft tegengehouden. B en W zullen alles doen om de minister met spoed van de nodige informatie te voorzien, aldus uitlokkend dat zo snel mogelijk een be slissing wordt genomen inzake eventue le schorsing. Krim Men kwam ook nog even te spreken over het Krimplan, waartegen door de Jonge Ondernemersorganisatie beroep bij de Kroon is aangetekend. Zoals be kend kan dc EMK het 10 ha metende gedeelte van het plan blijven exploite ren onder bepaalde voorwaarden, maar - zo deelde mr. Sprenger desgevraagd mee - ook de andere partner in het plan (Newomij) mag met de exploitatie van zijn terreingedeelte beginnen. Hierom is niet door de Newomij gevraagd en het staat dus ook niet vast of de Newomij van die mogelijkheid gebruik zal ma ken. De heer J. A. Witte wees erop dat het bezwaar van de Jonge Ondernemers tot doel heeft de kwaliteit van het be stemmingsplan te verbeteren; hij had er daarom begrip voor. Het begrip bij mr. Sprenger was minder groot. Hij wees erop dat de ontwerpers van het plan aan de kwaliteit uitgebreid aan dacht hebben besteed. De heer C. Ellen brak nog een lans voor het composteren. B en w hadden laten weten dat de uit de plantsoenen afkomstige bladeren e.d. worden ge- composteerd maar dat dit niet mogelijk is met bladeren die van de weg afkom stig zijn wegens het vuil dat er tussen zit. Ellen vond dat vuil niet bezwaar lijk; hoe bonter het mengsel hoe beter de compost. De natuur verenigt het te gengestelde in harmonie. Wethouder Dros wees hem erop dat met dit vuil glas en keislag wordt bedoeld; het leek hem ongewenst dat in de compost te vermengen. Over de toekenning van een bedrag per leerling van het gewoon en het bij zonder lager onderwijs is het laatste woord nog niet gezegd. De raad ging akkoord met een bedrag van ƒ34,- maai de schoolraad heeft geadviseerd een be drag van 39,- toe te kennen en tevens gevraagd onderscheid te maken tussen grote en kleine scholen. B en w zullen zich hierover nog beraden en er de vol gende raadsvergadering op terug ko- Eigcn handel De heer F. Blanken die vroeg of het waar was dat scholen die b.v. een tele visietoestel willen aanschaffen het ver zoek krijgen zo'n apparaat bij de plaat' selijke handel te kopen. Mr. Sprenger wist het niet maar achtte het mogelijk dat b en w zich in het verleden in alge mene zin aldus hebben uitgesproken. De handel zou de gelegenheid moeten krij gen onder dezelfde voorwaarden te le veren als het rijksinkoopbuTeau. Blan ken. Dan moet de plaatselijke handel van goede huize zijn, want het njks- inkoopbureau geeft 30%> korting en de service is niet slecht. De heer J. Daalder zei het niet erg te vinden als schoolbe- nodigdheden zoveel mogelijk via de plaatselijke handel worden aangeschaft, ook als dat iets duurder zou zijn. Met de hernieuwing van het voorbe- reidingsbesluit voor Oudeschild ging de raad akkoord. De hernieuwing van het voorbereidingsbesluit Oost vond echter tegenstand bij de heer M. Bakker. Dorpshuis De Waal De raad ging akkoord met het voor stel om de gemeentelijke subsidie voor de verbouw van het dorpshuis De Wie lewaal te verhogen. De totale verbouw kosten zijn geraamd op 150.000,-. De gemeente draagt daarvan 40°/o bij, dus 60.000,-. De heer Weijdt vond de kos tenraming veel te optimistisch. De ra ming dateerd van mei/juni 1972 en zal dus in ieder geval al met minstens 10% omhoog gaan. Draait de gemeenschap van De Waal voor die meerkosten op? (Zie vervolg tweede blad) ALKMAAR De heer W. Albers is bestuurslid van de Stichting Agrarisch Bedrijf ten behoeve van het Natuur behoud Texel (SABENA) en wel sinds 1 november j.l. Dit tot dusver geheim gehouden feit werd gisterochtend voor de Arrondissementsrechtbank te Alk maar bekend gemaakt door dc heer C. Goënga. Omdat de heer Goënga zich zelf als bestuurslid beschouwt en ook de heer C. Garritsen er nog is, zou dat be tekenen dat het bestuur uit drie perso nen bestaat, wat precies voldoende is, omdat de statuten van dc Sabena een bestuur van minimaal drie en maximaal vijf personen voorschrijven. De rechtbank, bij monde van Mr. A. V. M. Leesberg, wilde echter de notulen zien van de bestuursvergadering, waarin zou zijn besloten de heer Albers tot be stuurslid te benoemen. De Sabena 'krijgt gelegenheid tot 1 maart a.s. om deze no tulen voor te leggen, want op die datum wordt de zitting voortgezet. De rechtzitting werd gehouden in ver band met het verzoek van Mr. G. A. P. de Kort namens de werknemers P. A. Bakker, H J. Smit, C. Hopman, M. J. Witte en P. J. T Beers om het bestuur van de Sabena krachtens rechterlijke uitspraak aan te vullen. Zoals bekend bestond het Sabena-bestuur oorspron kelijk uit mej. Dijt, en de heren De Haan en Garritsen. De heer Goënga was directeur. Mej. Dijt en de heer De Haan hadden zodanige bezwaren tegen de gang van zaken in de stichting, dat ze al gauw bedankten. De werknemers be gonnen zich hierover ernstig ongerust te maken toen er moeilijkheden ont stonden. Zo hadden diverse personeels leden aanzienlijke loonvorderingen om dat zij meenden jarenlang onderbetaald te zijn en kwamen er steeds meer klach ten van crediteuren over het uitblijven van betaling. Het bleek echter dat di recteur Goënga een volledig mandaat had en in de stichting kon doen wat hij wilde. Om daar verandering in te bren gen werd op initiatief van de Katho lieke Bond van Personeel in de Agrari sche, Voedings- en Genotmiddelenbe- drijven de rechtbank verzocht het be stuur aan te vullen op grond van artikel 13 van de Wet op de Stichting^ zou dan orde op zaken gesteld worden. Als kan worden bewezj de heer Albers inderdaad tot be lid is benoemd, verandert de iDe heer Albers vertelde ons inderdaad al enkele maanden be: lid van de Sabena is. OOSTEREND Het actiecoml lei zich bezighoudt met het inzamelt iti gelden en baten van uniformen v muziekvereniging „Exelsior" is nemens het komende jaar divers viteiten te ontplooien. Als eerste op het programma een „schietmi to te houden zaterdag a.s. van 14. 23.00 uur in het Gebouw voor C! lijke Belangen. De schietmiddag vond) kan worden beschouwd bazaar, waarvan een schiettent h langrijkste onderdeel is. Verder een grabbelton, rad van avontuur, bak e.d. Omdat „Excelsior" veel leden heeft, die uit hun unil groeien, is geld voor nieuwe unif S dringend nodig. ti m le dt Bel bij ongelukken uitsluitend litie; (02220) 2644. Deze op haar belt de arts en eventueel ambulan o| tc 10 De dinsdag in „Dc Lindeboom-Texel" gehouden jaarvergadering is een vlug gertje geworden. De bijeenkomst, die om kwart voor acht begon en waarin een flinke pauze was opgenomen was nog voor tien uur afgelopen. Er waren dan ook maar weinig zaken die tot uit gebreide discussie noodden. Het voor stel om de contributie met 5% te ver hogen bracht de gemoederen nauwelijks in beroering. Er ging zelfs een stem op die pleitte voor verhoging van 10%. Bij dc bestuursverkiezing liet de heer M. Bakker weten dat hij na tien jaar af scheid wilde nemen. Als opvolger werd gekozen de heer M. Seegers, exploitant van dc Beerebar. In zijn jaarverslag memoreerde di recteur J W. Dekker dat temidden van de met toerisme verband houdende ge beurtenissen in het afgelopen jaar het probleem van de aantasting van het Texelse landschap en de verstoring van de rust in de natuurgebieden centraal heeft gestaan. Zo werd de omstreden en tenslotte afgelaste autorally in her innering gebracht, het natuurrecreatie- centrum, de schietoefeningen op de Hors, de hooorzittingen over bestem mingsplannen (Everstekoog) en het re creatiebasisplan voor heel Texel. In het recreatiebasisplan is onder meer uitge gaan van cijfers die afkomstig zijn van Staatsbosbeheer. Het VVV-bestuur vindt deze cijfers dermate twijfelachtig dat zij bezwaar heeft aangetekend bij het gemeentebestuur tegen hantering ervan. Ook meende de directeur dat het te voeren beleid sterk zal moeten worden aangepast aan de groei van de trek naar Texel buiten de traditionele zomer maanden. Naast uitbreidingen in de akkomodatiesektoren dient aandacht te worden besteed aan binnenrecreatie. Graag ziet het WV-bestuur een onder zoek ingesteld dat een indikatie kan ge ven over de gewenste ontwikkeling Spreker pleitte hier (wederom) voor een onderzoek door het NRIT te Breda. De vereniging Daarnaast werden genoemd de gewij zigde statuten van het huishoudelijk reglement, die onder meer inhielden de opheffing van de afdelingen, een an dere gebiedsvertegenwoordiging en een inkrimping van het bestuur. Vervolgens herinnerde de heer Dekker aan de ver hoging van de contributie, die tijdens de ledenvergadering van 23 maart 1972 centraal had gestaan, en die een behoef te van 28.000,- zou moeten dekken. Voor het resterende tekort 20.000,-) was een verhoging van gemeentesubsi die aangevraagd. Na uitvoerige debat ten werd de contributieverhoging ten slotte aangenomen. Een gevolg van de statutenwijziging was de noodzakelijke verkiezing van een geheel nieuw be stuur op 30 mei 1972 tijdens de leden vergadering. Op 26 september aan vaardde de gemeenteraad het voorstel tot verhoging van de subsidie van de VVV Texel. Ook wees de heer Dekker op de genomen kostenbesparende maat regelen, zoals afschaffing van de telex en overdracht van de boekhouding aan de Nederlandse Boekhoudcentrale; een nieuwe bron van inkomsten was gevon den in het verhuren van het kantoor aan reisbureau Van Koningsbruggen. Vier seizoenen De heer Dekker had al verklaard dat in de toekomst de propaganda gevoerd zal worden onder het motto „Texel, het 4-seizoenen vakantie-eiland". In het ka der daarvan past een van zeven fraaie kleurenfoto's voorzien vouwblad dat als ansichtkaart verzonden kan worden. De foto's laten ook voorjaars- en winter bedden zien. De VVV heeft er 25000 la ten drukken. In zijn jaarverslag bracht de directur naar voren dat ter bevorde ring van het toerisme buiten het zomer seizoen intensief werd geadverteerd. Door het samenvallen van vakanties en minder gunstig weer kwam het afge lopen seizoen maar langzaam op gang. Later werd het echter zeer druk. Het maximaal per dag vervoerde aan tal auto's werd in juli door Teso tweemaal overtroffen. Ook in de twee de helft van augustus was het seizoen, tegen de verwachtingen in, nog zeker met voorbij. Tijdens de kerstdagen was het minder druk dan het jaar ervoor hetgeen toegschreven kan worden aan het feit dat beide feestdagen in het weekend vielen. Met Pasen was er een flinke toename en hetzelfde gold voor Pinksteren en herfstvakantie. Bij de verkoop van hotelarrrangementen had de VVV niet te klagen. Er werden 1000 boekingen geregistreerd voor totaal 12.000 overnachtingen, wat zeer hoog is en in vergelijking met soortgelijke arrangementen elders in het land. Bestuursverkiezingen Tijdens de bestuursverkiezingen tra den af de heren M. Bakker (niet her kiesbaar), J. C. Roeper en J. v.d. Vliet (beiden herkiesbaar). Voor de vakature van de heer Bakker werden voorgedra gen de heren M. Seegers en J. Stolk. Op de eerste kandidaat vielen 22 stemmen, terwijl 16 leden hun stem op de heer Stolk uitbrachten; 2 aanwezigen stem den blanco. Een ruime overwinning be haalde de heer J. C. Roeper, die met 32 stemmen herkozen werd. Tenslotte de heer J. v.d. Vliet die met 23 stemmen werd herbenoemd. Spijt Voorzitter de heer W. A. Visser ver klaarde het bijzonder spijtig te vinden dat na lange en hechte samenwerking de heer M. Bakker voortaan niet| achter de bestuurstafel zou zittel mens de VVV dankte de heer Vii heer Bakker voor alle moeite d zich in al die jaren voor het welzij de VVV heeft getroost. Spreker op te vertrouwen dat de heer Bak) ontwikkeling in de VW zal blijve gen en hoopte dat hij zijn objectie kritische kanttekeningen zal blijve ken, zij het aan de andere kant tafel. De heer Bakker toonde zi zijn afscheidswoord tevreden me huidige, veranderde VVV-appan verklaarde bewust gewacht te h op het moment dat deze veram een feit was. Ook zei hij blij te zij de verkiezing van de heer Se Contributieverhoj Gezien de resultaten van het afgt boekjaar en de begroting voor achtte het bestuur het noodzakelij correctie op het contributiecijfer passen. Het bestuur stelde een v ging van 5 procent voor, terwijl siscontributie ongewijzigd zou b Het bestuur was er niet zeker deze correctie wel genoeg was, vermoedde toch wel met genoom® centage te kunnen volstaan. De heer Van Heerwaarden vroi af of het wel juist was een veri van slechts 5% voor te stellen. I we er 10% van maken, want op ft manier blijven we aan de gang", ft de heer Van Heerwaarden, die elr aan toevoegde dat misschien d. kleine reserve gemaakt kan Penningmeester M. C. de Gorter uit dat de subsidie nooit verderl dan het exploitatietekort, zodat efg serve niet mogelijk is. Mevrouw] A der Werf beweerde verscheidene pP ten tegen de contributieverhoging hoord te hebben; zij vroeg of h< mogelijk was met een personi minder te werken, waarop de p< meester verklaarde dat er reeds sj is van een personeelstekort, daar niets voor voelde. „We di nog wel zo'n bescheiden verb voorgesteld te hebben", aldus da De Gorter. De heer Visser wees op dat de verhoging louter voortv uit de kostenstijging. Een andere aanwezige wilde de butie mee laten gaan met de ol trend, hetgeen door de heer Vis^ een prettig geluid werd ervaren, genstelling tot de heer J. C. Roepk zich afvroeg of het wel juist wasQ£ de trend te volgen. Hierna werd dfi hoging met algemene stemmen i Fietsroul Tenslotte deelde de heer Dekkl mee dat nog voor Pasen een uitgaj licht zal zien waarin vier fiet^ met bijbehorende beschrijving zi|| genomen.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2