olklore brengt komend seizoen zeven volledige programma's Raadsvergadering O irvergadering in tevreden sfeer ILMNIEUWS Voor publiek moeten attracties gratis blijven LANDBOUW en VEETEELT .Z 01 A.O.T. verhoogt tarieven Zaaien op een bezakte voor Overkantse lof voor ons goede ruwvoer Burgerlijke stand Belangrijke bijeenkomst te Sehagen ELEGTR0HUIS Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 2 februari 1973 rubriek voor l |§,'«-r kern van het folkloreprogramma al zo goed als zeker bestaan uit woensdagen met een volledig imma. De eerste folklorewoens- gepland op 4 juli; de laatste op »ustus. Het bestuur was aanvan- voornemens al op 20 juni te be lde vakantiedrukte is dan al bc- maar dan zou alleen een avond- imma kunnen worden gebracht, lgende woensdag zou dan moeten len in verband met de kermis. Tij de gisteravond in „Olympic" te Jurg gehouden jaarvergadering e Stichting Folklore Texel bleek lerenideel der aanwezigen echter lening te zijn, dat men beter niets oen dan met een half woensdag- imma komen. die reden viel ook het idee van ojlstuur om op 22 augustus nog wat in in de vorm van alleen een programma niet in goede aarde, alles moet worden tegengegaan, ;t publiek dat voor de folklore- ;eiten naar iDen Burg komt, zich tnomen voelt. In het verdeden is :en dat bij een avondprogramma e beste informatie niet kan voor dat de mensen ook 's middags ar Den Burg komen, iet karakter van de folklore- dagen komt niet veel verande- Ook dit jaar wordt weer volgens eproefde schema gewerkt met •punten zoals boerenbruiloften, eekwedstrijd en pinksterbruid- it. Goed seizoen het afgelopen seizoen betreft is |)Iklorebestuur zeer tevreden, zo uit de openingswoorden van voor- J. Kiltz. De viering van het 10- Li|jubileum is waardig geweest en II aanmerking komen voor de Dub- |/on Sion was een bewijs van de lene waardering, die de folklore Belangrijk is ook, dat de folk- •ganisatie een stabiele en gesmeerd Sle aangelegenheid is geworden, leek ook uit het uitvoerige jaar- ig van de heer W. Albers. Daarin echter niet verhuld, dat er ook ?ns iets niet lukt. Met uitzondering iet feestprogramma ter gelegen- ^an het 10-jarig bestaan was de inkastvoorstelling steeds achter gebleven. Het bestuur zal trach- hiaat in de komende zomer te [omen Enkele grepen uit het jaar- mevrouw Van Sambeek- fia kreeg de gouden erespeld in d met haar grote verdiensten nf e folklore. Het boekje, dat ter ge field van het lustrum door de heer was samengesteld, werd een suc- 'eslaagd was ook het bezoek, dat lie Terschellinger volksdansgroe- jan Texel brachten. De relatie tus- !e Dansgroep Oude Dansen en de tae werd gewijzigd. De onder lei van de heren F. de Jong en W. •ielland staande groep is voor de ^re van onschatbare betekenis. 1 de hoogtepunten van het jaar- ^mma brachten veel mensen op de Bij de boerenbruiloft waren er ot zesduizend toeschouwers. Met |verd gememoreerd dat de heer W. t zich wegens drukke werkzaam- als bestuurslid had terug- ïn. Prettig was weer de samen- ing met de Texelse muziekkorpsen fcmbands. Jammer genoeg kon de ncapel dit jaar niet aan het pro- na deelnemen. De toren van N.H.- |kon dit jaar niet worden beklom- De kerkeraad vond de risico's te De trap bevindt zich in slechte Veel belangstelling had de kin- [nsgroep, die onder leiding stond de dames K. Beekenkamp, N. en R. Witte; de laatste heeft zich Eondheidsredenen moeten terug- erdag-, zondag- en maandagavond in het City theater de film „Wat 5 niet voor mogelijk houden". De >erust op het rapport van G. Hu iver de sexualiteit van de Duitse Uigangspunt is het geval van Re- die door haar lerares wordt ge- met de chauffeur van de bus, ee haar klas een werkbezoek n fabriek aflegt. De schooldirec- jtelt voor Renate van school te ver en, maar een lid van de ouder- de jeugdpsygoloog dr. Bernauer een andere visie op het geval Re- Met voorbeelden toont hij aan dat ïnschap op zeer vroege leeftijd on- e huidige jongeren zeer gebruike- Renate is geen geval apart; zij lechts de pech gesnapt te worden laar lerares. Zijn betoog is dusda- lemmend dat het merendeel der ■zigen tenslotte inziet dat het ge- van Renate met als buitennissig mrden beschouwd, zodat besloten Renate niet van school te sturen, m bevat schokkende onthullingen jn aangevuld met documentaires ervieuws. (Toegang 18 jaar). de jeugd draait zondagmiddag City theater om 15.00 uur weer nnende film van het beroemde Sjors en Sjimmie. Dit keer krij- twee vrienden het wel erg ]k; zij belanden namelijk in reu- (Toegang alle leeftijden). trekken. Veel medewerking ondervond de folklore weer van de gemeente. Er werd steeds keurig op tijd voor het po dium en de afzetting gezorgd en het werd ook op prijs gesteld dat recreatie- consulent J. M. de Vries zowel op de woensdagmiddagen als op de woensdag avonden voor de microfoon mag spre ken. Men heeft er begrip voor dat het door deze medewerking van gemeente wege niet mogelijk was ook nog eens een subsidie te geven. Dat de folklore een zetel kreeg in het centraal bestuur van de stichting Cutureel Werk, wordt gezien als een bewijs, dat men het folk- lorewerk waardeert en belangrijk vindt. In tegenstelling tot vorige jaren heeft het bestuur geen aanleidmg gezien een of meerdere folkloremedewerkers een eremedaille te geven. „We waren echt van mening dat niemand er bovenuit sprong, een ieder deed het goed". Financiën Het financieel overzicht van mevr. A. Eijk-Bonte gaf een bevredigend beeld. De bijdragen waren iets terugge lopen, van ƒ14.600,in 1971 naar ƒ13.600,in 1972, maar het jubileum boekje bleek een zeer belangrijke in komstenbron te zijn. Het boekje werd uitgereikt aan degenen, die tijdens de zg. stiokeltjestochten een bijdrage be taalden. Totaal brachten deze tochten ƒ2.7454,87 op, hoger dan ooit tevoren. De verkoop van de boekjes op de folk- loreavonden en bij het optreden van de dansgroep Oude Dansen bracht ƒ1464,73 in het laadje. De kosten van het boekje waren praktisch al geheel gedekt door de advertenties, zodat het om vrijwel schone winst ging. De balans was sluitend en vertoonde een totaal van ƒ30.981,01. Mevrouw Van Sambeek gaf een over zicht van de activiteiten van het door haar en mevrouw Kooij geleide kle- dingfonds. Zelfs insiders onder het pu bliek waren onder de indruk van de enorme hoeveelheden werk, die in dit onderdeel van de folklore moeten wor den verzet om alles naar wens te laten reilen en zeilen. Het kledingfonds werkt overigens niet alleen voor de folklore, maar leent ook costuums uit aan ande ren. Zo kan de revuegroep van mevr Craanen een beroep doen op de kost bare voorraad en onlangs werden ook zeven costuums beschikbaar gesteld aan het Gollards Rustoord toen daar een bijzondere middag werd gehouden Oude dansen De dansgroep Oude Dansen kwam met een eigen jaarverslag en financieel overzicht. De groep trad 36 keer op, waarvan o.a. 15 maal in hotel De Koger Hoop, één keer 's middags in hotel De Lindeboom-Texel en tweemaal in de Sluftervallei. De vergoedingen, die voor deze optredens werden ontvangen, gin gen voor de helft naar de folklorekas. Deze regeling werd onbillijk geacht. Overleg met het folklorebestuur resul teerde erin, dat voortaan de hele ver- goeding in de dansgroepkas blijft. In het verslag werd onder meer lof toe gezwaaid aan het echtpaar Verbiest, dat belast is met de leiding van de les- vonden. De groep houdt zich ook bezig met moderne dansen, op de dinsdag avonden Tegen vergoeding van reis kosten en logies en ontbijt treedt de groep graag elders in het land of in het buitenland op. Ook zijn andere dans groepen op Texel welkom. Zo komt op 17 februari een groep uit Wijdenes (NH) naar Texel. De gelederen van de dans groep Oude Dansen zijn het afgelopen jaar iets gedund. Men wil trachten in het bijzonder de jongeren te animeren. Als het zou lukken een uit tieners en twens bestaande groep te formeren, zou men totaal over drie groepen beschik ken. De kans op een buitenlands optreden van de groep Oude Dansen is voorlopig gering, zo liet de heer De Jong in de rondvraag weten. Het zal althans via de Noordhollandse federatie niet lukken Gratis vermaak De heer Rijk vond, dat bij het „die rentuintje" een collectebus moest wor den geplaatst, zodat de beheerder van het tuintje een vergoeding kan krijgen. Ook wilde hij entree geheven zien bij de avonduitvoeringen. Deze gedachte werd van de hand gewezen. Folklore moet gratis vermaak bieden. De heer Endenburg, die op de folk- lorewoensdagen met een ontromer en karn in de „Krakeling" staat, vroeg om voorzieningen, zodat 'hij deze appara tuur echt zou kunnen laten werken. De heer P. Dekker verzocht het be stuur ook iets in Oudeschild te organi seren, op vrijdagmidag op het haven terrein. De heer Kiltz dacht dat het moeilijk zou zijn op dat tijdstip mede werkers te vinden. De heer F Veldwisch had aanmer kingen op de kleding van de dansparen en vond ook mechanische muziek bij het dansen ongewenst. Lang niet ieder een deelde zijn mening. Wat de muziek betreft, zei de heer De Jong liever mooie muziek via de geluidsinstallatie te horen, dan de primitieve muziek van een „speelman". Verder was uit be trouwbare beschrijvingen en afbeeldin gen gebleken, dat de kleding vroeger minder uniform was dan men nu wel eens denkt. Sokken of schoenen van een wat afwijkende kleur doen weinig af breuk aan het geheel. Op een groot gedeelte van ons ei land is het de gewoonte om de grond pas in het voorjaar te ploegen. We den ken hierbij aan de zandgronden en de lichte zavelgrond, waar het voor een goede structuur van de grond niet no dig is, dat na het ploegen nog een vorst periode optreedt. Daar komt bij, dat het vroeg ploegen van deze grondsoorten ook bezwaren heeft. Als na het iploegen nog een erg natte periode komt is de kans op het in elkaar lopen (het slem pen) van de grond erg groot. In heel wat jaren is het niet mogelijk om in de maanden januari en februari de grond te bewerken, omdat de grond dan meestal te nat is. Tot nu toe maakt deze winter daarop een uitzondering. In deze omstandigheden is er alles voor te zeggen om ook zand- en zavel gronden nu te ploegen. Dit is vooral van belang vóór gewassen, die voor de eer ste ontwikkeling duidelijk (voorkeur hebben voor een bezakte voor. Als zo danig kunnen we noemen bieten, snij- mais en stoppelknollen. Voor een gewas als snijmais, dat pas in de laatste week van april wordt gezaaid dringt de tijd nog niet direct. Wanneer tussen ploegen en zaaien een periode van 6 weken ligt mogen we aannemen dat de grond vol doende bezakt is. Voor het gewas bie ten is het in ieder geval gewenst om de grond in de loop van februari te ploe gen. Voor percelen, die bestemd zijn voor de teelt van stoppelknollen voor zaadteelt is het hoog tijd dat de grond wordt geploegd De inzaai van dit ge was heeft n.l. bij goede weersomstan digheden al plaats eind februari-begin maart. Een goed begin is het halve werk. Bij dat goede begin behoort ook een bezakte bouwvoor. In de laatste maand hebben veehou ders uit de kop van Noordholland en Friesland onder onze leiding een aantal Texelse bedrijven bezocht. U zult be grijpen, dat we in dit geval bedrijven uitkiezen, die in de eerste plaats een idee geven van het Texelse bedrijf. Verder zal het duidelijk zijn, dat we de voorkeur hebben voor bedrijven waai de bedrijfsvoering op een goed pijl ligt. Het is ons bovendien wat waard als de overkantse boeren duidelijk wordt, dat de ontwikkeling van de bedrijven ook in ons gebied doorgaat. Het is een feit dat de bezoekers over het algemeen aan het eind van de dag wat hoger opkijken tegen de Texelse bedrijven dan aan het De n.v. Autobus Onderneming Texel verhoogt ingaande maandag 5 februari diverse tarieven. In vrijwel alle geval len wordt het oude tarief met een dub beltje verhoogd. Een bustocht veerha ven - De Koog gaat 1,50 kosten; veer haven - Oudeschild 1,30; veerhaven De Waal 1,30; veerhaven -- Oosterend 1,50; veerhaven - Den Hoorn 1,-; Den Burg - Oudeschild 0,80; Den Burg - De Waal 0,80; Den Burg - Ooster end ƒ1,-; Den Burg - Zuid-Eierland 1,30; Den Burg - Den Hoorn ƒ1,-; Oos terend - Oudeschild 1,-; Oosterend - De Waal 0,80; Oosterend - Zuid-Eier land 1,10. van 24 t/m 30 januari 1973 Geboren; Marcus Cornells, zoon van Hielke Bruining en Paula L. Groenhof. Sandra Maria, dochter van Gerardus J. Zijm en Geeske Schotanus. Ilse Denise dochter van Johannes J. Geus en Lode- wijntje K. Boeijen. Marina Jacoba, docher van Cornelis J. Martens en Jelk- je A. Mosk. Overleden: Pieter L. S. Stechweij, oud 72 jaar. Hillegonda A. C. Zoetelief, we duwe van Barhorst, oud 79 jaar. Janna G. van Maldegem, weduwe van Roeper, oud 72 jaar. Adrianus Beers, oud 69 jaar. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 4 februari op om 8.16 uur en gaat onder om 17.33 uur; 7 februari op om 8.11 uur en onder om 17.39 uur Maan: 3 febr. N.M.; 10 febr. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 2 febr. 7.33 en 20.03; 3 febr. 8.20 en 20.48; 4 febr 9.01 en 21.31; 5 febr. 9.39 en 22.10; 6 febr. 10.13 en 22.44; 7 febr. 10.47 en 23.17; 8 febr 11.20 en 23.48; 9 febr. 11.52 en 10 febr 0.18 en 12.27. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. (Vervolg van pagina 2) Mr. Sprenger zei dat in ieder geval de subsidie van CRM vastligt. Het nadeel van de meerkosten wordt over de an dere subsidianten én over de Waalder gemeenschap verdeeld. De heer Smit informeerde of de verbouw ten koste zal gaan van het woongerief van de bu ren, die een huis bewonen dat gemeen telijk eigendom is. Mr. Sprenger zei dat bij overleg met de buren is gebleken dat die juist zeer ingenomen zijn met het nieuwe bouwplan. Akkoord ging de raad met de aan koop van een terrein met opstallen aan de Hollewal te Den Burg van het r.k. kerkbestuur ten behoeve van de bouw van het verpleeghuis voor 105.000,-. De heer Blanken vond het wel een hoog bedrag. De heer Smit wees erop dat in de prijs de vergoeding is opgenomen voor de vervanging van de paardestal op het terrein. Dat gebouw is in ge bruik bij de Sint Jeroengroep en die kan men moeilijk op straat zetten. De heer Daalder zei dat de vraagprijs van het kerkbestuur aanvankelijk nog ho ger was. Bolder wordt uitgebreid Voor 130.000,- werd van de lieer J. C. Dros een perceel grond met loods aan de R. P. Keijserweg gekocht ten behoe ve van de uitbreiding van „De Bolder". Desgevraagd werd meegedeeld dat voor de verbouw van het pand 110.000,- no dig is zodat de totale uitbreidingskosten 270.000,- zullen bedragen. Dat is dus aanmerkelijk meer dan de 164.000,- die aanvankelijk was uitgetrokken voor de bouw van een dependance aan de an dere kant van de straat, de oppervlakte die men er nu bij krijgt is veel groter en naar verhouding goedkoper. Boven dien kan de uitbreiding op de bestaande cv-installatic van de Bolder worden aangesloten en kan veel efficiënter ge werkt worden dan wanneer de werk meesters steeds de straat moeten over steken. De heer Weijdt had uitgerekend dat de uitbreiding sechts 43,- per m3 kost en vond dat daarom geen ogenblik geaarzeld moest worden. Wethouder Daalder vertelde dat jaren geleden al is getracht de loods met bun galow aan te kopen ten behoeve van de uitbreiding van de Bolder, maar de rijksconsulent maakte toen bezwaar zo dat men het plan voor een dependance ontwierp. Door gewijzigde omstandig heden kon de rijksconsulent later wel akkoord gaan. Volgens het verbouw plan zal de woning tot administratie ruimte worden gemaakt en de loods wordt ondermeer van een zolder voor zien waardoor een ruim magazijn ont staat Nu heeft de Bolder zijn magazijn in het gebouw bij de voormalige sociale werktuin, wat veel heen- en weergerij betekent. Wat extra ruimte in De Bol der is welkom, o.a. voor het onderhoud van de veel plaats innemende vletten van de strandbewaking. Controlled tipping Omdat er voorhands geen betaalbare andere methoden zijn, ging de gemeen teraad akkoord met het plan om bij de Mokbaai een vuilstortplaats in te rich ten volgens het z.g. controlled tipping systeem. Dit besluit was al eerder ge vallen, maar op verzoek van de raad hadden b en w toch nog eens precies nagegaan welke kosten andere metho den van vuilverwerking met zich zou den meebrengen. Afgezien van de nu gekozen begraafmethode waren de vol gende alternatieven bekeken: afvoer naar Den Helder per V.T.B., vanwaar afvoer plaats vindt naar de V.A.M. te Wijster; afvoer naar Westwoud per V.T.B. naar een controlled tipping stort plaats aldaar; afvoer naar Westwoud per N.V. „De Toekomst" naar deze con trolled tipping stortplaats; inriohting van een verbrandingsoven op Texel; eigen transport naar de V.A.M. te Wijs ter. De kosten kwamen bij verwerking van 6035 ton per jaar op 18,16 per ton voor controlled tipping bij de Mokbaai. Alle andere systemen waren aanzienlijk duurder. Afvoer naar Den Helder per V.T.B. zou bijvoorbeeld 66,22 per ton kosten en afvoer per „De Toekomst" (de een na goedkoopste oplossing) altijd nog 36,26 per ton. Uit het oogpunt van milieuhygiëne zou het aanvaardbaar zijn voor een duurdere oplossing te kiezen, maar bij verschillen in de orde van deze grootte was dat niet verant woord, temeer daar het controlled tip ping-systeem - mits zorgvuldig toege past - volkomen aanvaardbaar is. Zoals bekend is veel bezwaar angetekend in hoogste instantie - de Kroon - is be paald dat tegen afgifte van deze ver gunning geen bezwaar bestaat. Bedenkingen De heer J. N. Witte had toch nog be denkingen tegen het voorgenomen be- graafsysteem. Om grondwatervervui ling te voorkomen zou hij het vuil niet in de grond willen stoppen maar erop, waarna het met grond van elders kan worden afgedekt. Hij vroeg die moge lijkheid te onderzoeken. De voorzitter liet duidelijk blijken daarvoor niet te voelen. De mogelijke nadelen van het begraafsysteem zijn reeds uitputtend en bij herhaling onderzocht. De heer Weijdt bracht zelfs naar voren dat bij het opstorten van huisvuil de kans op vervuiling juist groter zou worden. Er zou dan een verhoging van de grond waterstand optreden en daardoor een begin van de dag. Zo heft men over het algemeen waardering voor de kwaliteit van ons grasland. Zelfs in de winter maanden valt het op dat het Texelse grasland er beter voorstaat dan op vele plaatsen op het vasteland het geval is. Als oorzaken daarvoor kunnen we noe men de goede ontwatering, het hoge percentage nieuwe weiden en een over het algemeen lang volgehouden stik stofbemesting in de herfst. Meeste lof voor kuilgras en hooi Het meest verwonderden de over kantse bezoekers zich echter over de goede kwaliteit van het Texelse kuil gras en hooi. Toch kijken we bij de keu ze van de bedrijven niet in de eerste plaats naar het voorhanden zijn van goed ruwvoer. Momenteel is op een zeer groot gedeelte van de Texelse bedrijven speciaal het kuilgras van goede kwali teit. De bezoekers stelden herhaaldelijk de vraag of we in dit gebied in de tijd van de voederwinning uitsluitend droog, zonnig weer hebben gehad. De Texelse veehouders weten heel goed, dat dit niet het geval was. Ook in ons gebied was het weer in de tweede helft van mei en in de maand juni zeker niet ide aal om voordroogkuilgras of hooi te winnen. De lof voor het winnen van het goede kuilgras en hooi komt in de eerste plaats de Texelse veehouders toe. Zij zijn er door een goed aanpassingsver mogen in geslaagd ook in het moeilijke jaar 1972 goed ruwvoer te winnen. Daarnaast verdienen ook de Texelse loonwerkers lof. Tenslotte willen we nog wijzen op de Texelse voorlichters die de laatste jaren zeer veel aandacht hebben gegeven aan de methoden en mogelijkheden om goed kuilgras te winnen. Het blijkt nu wel dat die voorlichting goede vruchten heeft afgeworpen. Uitgaande van enkele kringen van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond en de L.T.B. uit de kop van Noordholland wordt op 6 februari a.s. 's morgens om 10 uur in zaal Raven te Sehagen een zeer belangrijke bijeen komst gehouden. Op deze bijeenkomst zal de voorzit ter van het Landbouwschap de heer ir. Knottnerus een inleiding houden met als onderwerp „Actuele landbouwpro blemen!". Na de inleiding volgt een dis cussie. De heer Knottnerus, die even eens voorzitter is van het overkoepe lend orgaan van de Landbouworgani saties in de lidstaten van de E.E.G. zal er zeker in slagen de aanwezigen een zeer interressante en leerzame ochtend te bezorgen. Het aantal problemen in de land bouw en speciaal ook met betrekking tot de E.E.G. is op het moment zeer groot. Het lijkt ons van groot belang, dat ook een flink aantal Texelse agra riërs van de inzichten van deze bij uit stek deskundige kennis nemen. groter verhang naar het water in de omgeving. De heer Koorn vroeg scherp op eventuele watervervuiling te letten. Met name moet het door de bronbema ling opgepompte water in de gaten worden gehouden aangezien dit op het oppervlaktewater van Hoornder Nieuw- land wordt geloosd. De heer Ellen ver wees naar zijn reeds eerder gelanceer de plan om de Rode Zee tot vuilver- werkingscentrum te maken en naar de mogelijkheden tot composteren. Hij kon met de voorgenomen vuilstorting wel instemmen maar riep op tot voortdu rend uitkijken naar een werkelijke op lossing van het huisvuilprobleem. Korte tijd Het is best mogelijk dat men binnen tien jaar naar een ander systeem zal overstappen. De heer Weijdt zei dat slechts een deel van het huisvuil tot compost kan worden gemaakt. Wat er dan overblijft vormt een probleem op zichzelf. Wie naar de nieuwe stort plaats zelf huisvuil wil vervoeren zal veelal een langere weg moeten afleggen dan nu het geval is met de tamelijk centraal gelegen Rode Zee. De heer Koorn wees op het nadeel dat onder weg veel vuil wordt verloren. De route naar de Rode Zee ligt bezaaid met al lerlei rommel. Hoe moet het als straks iemand uit De Cocksdorp vuil naar de Mokbaai brengt? Dat zou eigenlijk al leen in een gesloten wagen mogen ge- benren. Wethouder Dros zei te ver wachten, mede door het onlangs weer ingevoerde reinigingsrecht, dat de hoe veelheden vuil die door particulieren naar de stortplaats worden gebracht sterk zullen afnemen. De discussie werd besloten nadat de heer J. Witte had la ten aantekenen dat hij tegenstander was van het in de grond storten. Aardleidingen en bliksembeveiliging

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5