Positieve reacties op verwaterplaats van B en W Reimerswaal Geladen pistool lag 28 jaar op zolder DORSEN OP STOOM Eén op de tien Nederland* lijdtaan astma. Laat In niet stikken. Korrektie Damclub Texel Schietoefeningenf Avond over beroepskl Twee auto's total loss bij frontale botsing Bestuursleden Waterschap Texel Resultaten van Grontmij-studie in april bekend de nutsspaarbank TEXELS VERLEDEN Ongelukken In een deel van de vorige edit in het artikel over de Vietna van de scholieren dat in De Wa bijeen was gebracht. Dit moi ƒ127,40. SPORT ÉN SPEL in het afgelopen wee UITSLAGEN: ZATERDAG 10 FEBRUARI: Junioren: WGW BI-Texel BI Uitslagen 6 februari: P. Kooiman-P. Bakelaar C, v. d. Werf-C. Groenhof C. Vinke-J. P. Stam W. Bakker-J. van Heerwaarden J. Schoo-W. Stam W Stam is weer in goede vo geen blijkt uit zijn overwinnin Schoo. J. van Heerwaarden wist lange en spannende partij, wa Bakker taai verzet leverde, winnen. J. P. Stam vocht met e achter nog lange tijd voor remis C. Vinke wist handig zijn voordeel om te zetten in de winst. Weliswaar bouwde C. G zijn stelling zeer verdienstelijk o C. v. d. Werf vond toch nog de zwakke plekken in de stelle Groenhof, die hierna eervol te: ging. P. Kooiman schoof bekwaa een positioneel overwegende maar toch zag hij geen kans di deel uit te buiten, zodat de put deeld werden. Ligging schietterrein C 52°i 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 tot! 30 maart 1973 zullen, op werkdaj" 9.00 tot 17.00 uur, van bovengl terrein schietoefeningen worden! den met lichte luchtdoelartillef onveilige afstand is tot 14.000 Donderdag 15 februari a.s. „Casino" te Den Burg een oudf van de Rijksscholengemeenschap den die is gewijd aan het ond „Beroepskeuze". Als spreker iï nodigd de heer Wildenberg, di van het Arbeidsbureau Den Hek vervolg op deze avond zal op dt scholengemeenschap meer aanda| beroepskeuzeproblemen worden B In het bijzonder zullen zich bezig houden de heren Boere Havo) en Jansen (decaan Mavj wordt van groot belang geachtj ouders donderdagavond present zijn. Kijk naar Koos Postema: Vara's Klein Uur U op vrijdag 16 februari om 22.00 uur. Ned 1. EIERLAND Vorige week botste de Renault van J.v.D. uit De Cocksdorp frontaal op de VW-kever van de heer A.H. uit Den Burg. De Renault reed op de Postweg richting Den Burg, terwijl de VW zich in tegengestelde richting begaf. Om tot nog toe onbegrijpelijke redenen botsten de wagens ter hoogte van hoeve Duinoord frontaal. De mate riële schade was zeer groot, beide auto's geraakten total loss. De inzittenden ble ven ongedeerd. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 januari 1973 tot heemraad van het waterschap Texel benoemd, de heer J. S. Dijt te Westergeest. Tevens zijn met ingang van 1 januari 1973 bij enkele kandidaatstelling tot hoofdingeland van het waterschap Texel verkozen, de heren H. W. Stark te Eierland, J. S. Keijser, Hoogeberg, T. Huisman te Waalenburg en Ph. Bas Czn., Oosterweg nabij Oosterend. De uitwerking van het plan van B. en W. van Reimerswaal voor een kunstma tige verwaterplaats voor mosselen vlak achter de Oosterscheldedam vordert snel. Burgemeester Mr. C. Pijl Hogeweg: „Ir. Ferguson van Rijkswaterstaat is bij ons geweest en ik kan zeggen, dat hij toch wel positief stond ten opzichte van onze plannen". De Grontmij NV is het plan dat in december werd gelanceerd nu verder aan het uitwerken. Vrijdag nog hebben B. en W. en een aantal deskundigen een bezoek gebracht aan de werkeilanden. Toen is ook de bodemgesteldheid van enkele platen be keken. Burgemeester Pijl Hogeweg ver telde maandagmiddag tijdens de maan delijkse persconferentie: „Er is reden tot optimisme. We gaan op heel korte ter- menn nog een keer kijken met de men sen van de handel en de vissers. Boven dien hebben we de principetoezegging dat ook de visserijcommissie van de tweede kamer komt kijken. Dat gaat in april gebeuren". Mr. Pijl Hogeweg is erg blij met de goede ontvangst die het plan heeft ge kregen. „Het was, op het moment dat we het uitbrachten, eigenlijk al zo dat er helemaal niet meer over Zeeland ge sproken werd als het ging om de aanleg van een kunstmatige verwaterplaats. Dat is nu anders geworden, gelukkig". gegarandeerd^oed maak meer gebruik van onze uitgebreide service Reimerswaals burgemeester wijst er op dat de onderzoekingen, die nu gaande zijn, onder meer de omdijking van een aan te leggen verwaterplaats inhouden. Bovendien wordt het Scheldewater be keken, terwijl ook de bodemgesteldheid bestudeerd wordt. Het „verwaterplan" werd half decem ber van het vorig jaar gelanceerd door het Reimerswaalse college. In het plan is sprake van de aanleg van een verwa terplaats voor mosselen, juist achter de aan te leggen Oosterscheldedam. Door middel van een korte pijpleiding zou men de eb- en vloedbewegingen willen nabootsen. In het bestek zijn behoorlijke uitsparingen opgenomen, die straks kunnen gaan fungeren als uit- en in- laatkleppen voor het zoute water. Dat in verband met compartimentering van de Oosterschelde. Burgemeester Pijl Hoge weg zei daarover tijdens een vorige persconferentie: „Als die openingen worden verwezenlijkt kun je daarop mooi aansluiten en pal achter de dam een verwaterplaats aanleggen". In april komt het rapport van de Grontmij, met de resultaten van de on derzoekingen, uit. Baaihoek Vorige week vrijdag spraken provin ciale staten in een motie voorkeur uit voor de aanleg van toekomstige zeeha venindustrieterreinen bij Baaihoek. Wat gebeurt er nu met het Reimerswaal- plan? Burgemeester Pijl Hogeweg: „Ik vind het een moedige beslissing van de staten, maar ik vraag me toch af of het veel uithaalt. Ik heb namelijk niet de indruk dat de rijksoverheid toestem ming zal verlenen voor het graven van het Baalhoekkanaal en zonder het ka naal kan er weinig gedaan worden". Mr. Pijl Hogeweg vertelt zelf meer voor ontwikkeling van het Valkeisse- plan of het Reimerswaalplan (de versie van B. en W.) te voelen. Overigens vindt Reimerswaals burgemeester het erg be langrijk dat de rijksoverheid gaat stre ven naar een internationale struktuur- schets over zeehavens en industrieter reinen in en om de Delta. „Het hoogste niveau waarop nu uitspraken worden gedaan wordt gevormd door de provin cie. Dat vind ik eigenlijk niet helemaal juist. Er moet een overzicht komen, niet alleen wat de planologie betreft, maar ook wat de economie aangaat". Overi gens blijft Mr. Pijl Hogeweg zich erge ren aan de „mistflarden", die het Rei merswaalplan omhullen. „We moeten maar net doen of het er niet is, al is dat nog zo moeilijk. Duidelijke uitspraken blijven echter nog steeds uit", zo meent hij. (uit: Provinciale Zeeuwse Courant) Bel bij ongelukken uitsluitend de po litie; (02220) 2644. Deze op haar beurt belt de arts en eventueel ambulance. PublDaüe «ongeboden door dit blod, urnen werking met de Stichting Ideïle Rcilafl» TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,95, elke regel meer ƒ0,65. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4°/o BTW. Sigarenbandjes weg gooien? J. Kramer, Bea- trixlaan 58, telefoon 2464, komt ze graag afhalen Een kinderfeestje? Speel films huren bij Sief Voor eieren Graven straat 20. Altijd vers altijd goedkoop Condooms nodig? Bij Sief 3 halen 2 betalen Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13253 Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier land, telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Boogerd 28, tel. (02220) 2777 Nu volop handappels. M. Huisman, De Veen, tel. (02220) 2203 Gediplomeerd VAMOR rijschool T. Jansen, voor een snelle en prettige rij opleiding. Wij rijden met nieuwe Datsuns 1200. Den Helder, tel 02230-15749 Piet Hein verf voor grote daden, in mooie kleuren. Roeper, War moesstraat, tel. 2264 Merkbenzine voor witte prijs. Dros' Smederij, Eierland C 42 Wilt u langer gasten? Geef dan uw hotel- of pensionruimte, uw bun galow of caravan vrij blijvend op aan de Rei- zenboetiek, Weverstraat 26, Den Burg, Texel, tel. (02220) 3408. U heeft geen kosten vooraf en betaalt slechts een kleine provi sie Voor behang Roeper. Tel. (0221 De Witte Pomp I steeds voordelig* Verweij, Haven schild Onze laatste tels, bonthoeden, 1 nu kopen ver benJ normale waarde® van ƒ650,nu l ƒ298,b.v. van nu slechts ƒ475,- enz. Zo goedLkoop nooit 'n bontmai zult zeggen: dit mogelijk, dat isfc voor niets! Dit léén: De grootstee koopste bontzaak derland De Bontf Voorstreek 71, den, tel. (05100) Crediet-service Komt U van buif stad, bij koop re; rug (ook benzine! Dus gratis reizen-X Op reis of op vaj Dan eerst naar zenboetiek, Wevï 26, Den Burg - Te^ (02220) 3408 Te koop VW Lieuwstraat 53—1 OOSTEREND De 15-jarige LTS-er Laurens v. Kooten vond vrijdagmiddag op zolder een geladen 9 mm pistool van Duitse origine. Het wapen, in tas en met een extra magazijn scherpe patronen is afkomstig uit de oorlog. Het pistool lag in een van de overige zolderruimte af geschut gedeelte, dat in de oorlog als schuilplaats voor onderduikers in ge bruik is geweeest. „Ik was ziek en hoefde daarom niet naar school. Ik verveelde me en ik was eigenlijk wel nieuwsgierig welke ruimte zich achter het schot op de zolder be vond. Ik heb toen het schot opengebro ken en vond het pistool", aldus Lau rens, die zo verstandig was voorzichtig met zijn vondst om te springen. De le ren tas van het wapen vermeldt de naam A. R. Pfeiffer en het nummer 27609. Op de handgreep staat aan een kant „VIS" en op de andere kant ,,FB". Verder staat op het wapen te lezen „F.S. Radom Vis Mod 35 Pat nr 15567" alsme de een ingeslagen nummer. Niet van onderduikers De woning Oesterstraat 1 wordt door de familie Van Kooten nog maar sinds vijf jaar bewoond. Daarvoor huisde er de familie A. van der Knaap en nog eer der, (o.a. in de oorlogsjaren) de familie Mechielsen. Het is bekend dat de fa milie Mechielsen onderduikers in huis heeft gehad. Blijkens mededelingen van de nu in Den Briel wonende heer D. Mechielsen, destijds zelf onderduiker, kan het wapen echter niet van hen af komstig zijn, want het staat vast dat de ruimte absoluut leeg was toen de on derduikers vertrokken. De heer Me chielsen herinnert zich dat hij betrok ken was bij het helpen onderduiken van Laurens van Kooten met het pistool in het door hem ontdekte onderduikers- verblijf een tiental Georgiërs (een spannende nachtelijke operatie). Als geschenk had hij van een der Georgiërs een pistool gekregen, maar volgens Mechielsen heeft zijn broer dat wapen doen ver dwijnen door het in de Waddenzee te gooien. Souvenirs Het komt hem waarschijnlijker voor dat het pistool hier is verstopt door Am sterdamse kinderen die in het laatst van de oorlog en korte tijd daarna op het eiland verbleven en van hun zwerf tochten vaak allerlei oorlogstuig mee brachten. De Texelse pleegouders stel den echter weinig prijs op deze hand granaten, patronen, slaghoedjes e.d. en reageerden meestal niet zo blij. De kin deren trachtten hun souvenirs daarom soms weg te stoppen en de heer Me chielsen neemt aan dat zoiets ook bij hem is gebeurd. Hij herinnert zich nog goed hoe destijds werd besloten de nu ontdekte schuilplaats op zolder te ma ken. Dat gebeurde tegen het eind van de oorlog toen de toestand iets minder gevaarlijk werd. Mechielsen hield zich aanvankelijk met anderen verborgen onder de vloer bij mevrouw A. Schellin ker aan de Bosweg (Achtertune). Ver blijf op de zolder van het ouderlijk huis was een stuk geriefelijker. Daar werd tegen de schuine beschoten kap een stuk van enkele vierkante meters afgeschut. Op de zolder leek het alsof de ruimte hier ophield zodat het risico bij even tuele huiszoeking niet zo groot was. Toegang tot het verblijf had men via een luik in de grond dat uitkwam in de slaapkamer. Voor het aandrijven van een dorsmachine werd op Texel jaren lang gebruik gemaakt van een stoommachine, een zg. locomobiel. Op deze foto uit 1921 ziet men zo'n verplaatsbare machine in werking bij de Waalderwcg onge veer op de plaats waar nu de aardappelbe waarplaats is. Locomo biel en dorsmachine waren eigendom van de heren Grisnigt. Op de foto ziet men van links naar rechts de heren Cor Bakker Czn., Piet Vermeulen, Jan Koopman (zittend), Jan Brouwer, Gerrit Koorn, Dirk Witte, Piet Henkes, Jaap Grisnigt, Jac. Kikkert Nzn., Gerrit Janson, Nanning Kikkert, Wil lem Dob, Jan Grisnigt en machinist Piet v. d. Stouw. De foto (origi neel op kabinetfor maat) is een daglicht- afdruk en is niet als ansichtkaart in omloop gebracht.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2