PC TX'73 verkeert in moeilijkheden „Het geluk in de schaduw" rentetarieven 2!% 3?% 4!% 5% 5j% 6?% Jeugdtlammen Ieen zwemtrainer mtrïbutie omhoog Volleybaluitslagen Bel bij brand 2066 LANDBOUW en VEETEELT g Ongelukken Goed rumoer nu weer veel waard! Chemische bestrijding van kweek Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 13 februari 1973 p de donderdagavond gehouden jaar- gadering van de Zwem- en Poloclub '71 werd duidelijk dat de vereniging t ernstige moeilijkheden te kampen ift. Met name het vertrek van de ir en mevrouw Van Amstel, die de en van de club gratis trainden, moet ^een ernstig probleem worden gezien, /Meer daar de nieuw aangenomen bad- fcster te kennen heeft gegeven niets Mr het bijbaantje van (betaalde) in- ^■icteur van de vereniging te voelen. zwemclub zal dus een andere, be dilde kracht moeten aanstellen, wat in •band met de slechte financiële positie de vereniging een moeilijke zaak is. lesloten werd de heer S. Dros te be leren, die desgevraagd echter ver arde dit jaar geen tijd te hebben, irna werd besloten de heren Heet- d, Schneider of De Klein te vragen ;ructeur van de vereniging te wor- Mevrouw Drijver wees echter op moeilijkheden die zullen ontstaan in vakanties. Desalniettemin werd be ien de heren te benaderen. Voorzitter W. B. van der Meer memoreerde de diensten van de familie Van Amstel wees erop dat zonder hen de vereni- g nooit van de grond had kunnen nen. In de rondvraag stelde secretaris van Trigt dan ook voor de heer en vrouw Van Amstel beiden tot erelid ZPC TX '71 te maken, welk idee algemene stemmen aangenomen rd. Contributieverhoging jaarnaast had het bestuur een flinke hoging van de contributie op de nda staan. Voorgesteld werd alle lid- atschappen met ƒ5,te verhogen, lat een abonnement voor een volwas- len nu 22,50 bedraagt en voor kin- [en ƒ17,50. Voor meerdere kinderen I één gezin blijft de reductieregeling li kracht. De vereniging is onlangs lecepteerd door de Koninklijke Ne- Slandse Zwembond. Naast praktische irdelen, heeft dit echter flinke fi- tciële nadelen, want de vereniging et nu jaarlijks voor volwassenen on eer zeven gulden per persoon en voor deren iets meer dan een gulden aan KNZB afdragen. Besloten werd dat er lid deze kosten persoonlijk zal eten betalen. Alle veertien aanwe- en begrepen dat deze verhoging voor erg zwaar zal zijn, maar er rden geen alternatieven gevonden. UU )ok de huur van het zwembad ging t 25°/o omhoog. De secretaris rekende >r dat de club vorig jaar voor ƒ10, instructeur, een zwembad en toe- t had gehad, terwijl komend seizoen [kosten ƒ12,50 zullen zijn, voor alleen tmbad en toezicht. De voorzitter zag echter nog licht puntjes. Onlangs is het idee geopperd om de Texelse kotter vloot als „be schermheer" van de vereniging te vra gen. Het bestuur beloofde kontakt met de heer B. Daalder op te zullen nemen. Een ander licht in de duisternis is de kas van de oude zwemclub. De voorzit ter heeft toezegging gekregen dat de vereniging het nog aanwezige bedrag (ong. ƒ2.500,geheel mag gebrui ken, mits de uitgaven uitsluitend ten goede komen aan de zwemsport. De volleybalwedstrijden die op dins dag 6 februari gehouden werden verlie pen niet al te vlot. De dameswedstrijd De Koog-Tevoko selectie werd na on derling overleg voorlopig uitgesteld, omdat geen van beide teams volledig was. De wedstrijdcommissie wijst erop dat de huidige gang van zaken in de competitie niet reglementair verloopt. In punt 7 en 10 van het reglement staat namelijk dat de teams en de scheids rechter verplicht zijn 15 minuten voor aanvang van de wedstrijd aanwezig te zijn. Het nakomen van deze regels is in het belang van een soepel verlopend tournooi; gehoopt wordt dan ook dat men in het vervolg op tijd zal zijn. Daarnaast attendeert de wedstrijdcom missie nog op punt 15 van het regle ment, dat zegt dat de spelers van de laatst9pelende teams er voor zorgen dat de zaal opgeruimd wordt. Dinsdagavond werd de laatste wedstrijd gespeeld door de teams Tevoko jongens en Smash die na afloop van het duel plotseling ver trokken waren zonder de zaal aan kant te hebben gebracht. De stand in de competitie is momen- teel als volgt: Heren gesp. pnt. Apollo 12 22 Badminton 12 22 Van der Mere 13 22 Drijver 12 16 De Koog 11 14 Smash 12 12 Tevoko selectie 10 10 Koorn 12 6 Amro 13 4 Club Oudeschild 12 2 Tevoko jongens 13 2 Dames gesp. pnt. Tevoko selectie 8 14 Smash 8 12 Badminton 9 12 Tevoko 3 8 10 De Koog 8 4 Tevoko 4 8 4 Tevoko 5 9 2 Uitslagen 30 januari: W. Smidt-O. J. Bakker M. Siemeling*-G. J. Dijkgraaf M. Bruijn-F. Mosk J. van Kranenburg-P. Bakker F. Mosk-M. Siemeling G. J. Dijkgraaf-O. J. Bakker O. J. Bakker-J. van Kranenburg M. Siemeling-M. Bruijn G. J. Dijkgraaf-F. Mosk 02 W. Smidt-M. Siemeling 02 Uitslagen 6 februari: 0—2 K. J. den Haan-O. J. Bakker 1—1 20 J. Rienstra-M. Bruijn 02 20 P. Krugers-F. Mosk 02 02 O. J. Bakker-,F. Mosk 02 02 G. Blom-G. J. Dijkgraaf 20 02 J. van Kranenburg-P. Bakker 02 20 W. Smidt-J. Rienstra 02 02 P. Bakker-G. J. Dijkgraaf 02 Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's naóhts. M .Bruijn-K. J. den Haan 11 O. J. Bakker-P. Krugers 02 J. Rienstra-F. Mosk 20 rubriek voor Bel bij ongelukken uitsluitend de po litie; (02220) 2644. Deze op haar beurt belt de arts en eventueel ambulance. Er zijn de laatste jaren door veevoe dingsdeskundigen uitspraken gedaan, die de indruk gaven, dat het ruwvoer van eigen bedrijf lang de waarde niet meer had, die het in het verleden had. In bepaalde gevallen werd het voorge steld of de fimktie van het ruwvoer geen andere was dan te zorgen voor vol doende ruwe celstof of buikvulling. De werkelijk voedende bestanddelen kon den veel gemakkelijker en goedkoper in de vorm van aangekocht krachtvoer worden gegeven. We stellen ons voor, dat deze geluiden wel wat zijn verstomd nu de prijzen van het krachtvoer in korte tijd enorm zijn gestegen. Dat geldt voor alle soorten aangekocht voer, zowel voor het eiwit- arme als voor het eiwitrijke De prijsstijging is er niet alleen voor de diverse koeksoorten, maar in even sterke mate voor een produkt als droge pulp. In vergelijking met de „voorkoop prijzen" in de zomer van 1972 is de prijs met ƒ10,tot ƒ15,per 100 kg geste gen. Of aan deze prijsstijging binnenkort een eind zal komen en mogelijk gevolgd zal worden door een daling is op dit mo ment niet te zeggen. We hebben de in druk, dat geen enkele veehouder er op rekent, dat weer een prijsniveau zal worden bereikt als de laatste jaren het geval was. Het lijkt ons daarom ver standig om rekening te houden met een andere verhouding tussen de prijs van ruwvoer van eigen bedrijf en aange kocht krachtvoer als de laatste jaren het geval was. Goed en minder goed ruwvoer In deze omstandigheden kan weer een groter verschil worden toegekend tus sen ruwvoer met een hoge en een min der hoge voedingswaarde. Zelfs in tijden met een lage krachtvoerprijs is goed ruwvoer belangrijk meer waard dan matig of slecht krachtvoer. Steeds meer veehouders zijn er van overtuigd, dat de „top" van de produk- tie niet kan worden bereikt als de kwa liteit van hooi of kuilgras matig of slecht is. Men meent, dat dit niet met een grotere gift krachtvoer is op te van gen. Bij de gestegen krachtvoerprijzen gaat dit echter dubbel spreken, omdat door de hogere voederwaarde van goed ruwvoer de krachtvoergift in dit geval duidelijk lager kan zijn dan bij gebruik van matig of slecht ruwvoer. In het overzicht, dat aan de leden van de Bedrijfsvereniging is toegezonden en waarin zowel de hooimonsters als de kuilmonsters in een reeks van afdelende voederwaarde zijn vermeld komt het verschil in voederwaarde duidelijk naar voren. Zo blijkt uit het overzicht dat bij een gih van 15 kg voordroogkuilgras van de beste kwaliteit de hoeveelheid zetmeel- waarde 1.400 gr. hoger en de hoeveel heid eiwit ruim 500 gr. hoger is dan bij een gelijke gift matig tot slecht kuil gras. Bij gebruik van minder goed kuilgras betekent dit, dat er 2 - 2% kg kracht voer per dag meer moet worden gege ven om tot een zelfde resultaat te ko men. Hoe te bereiken Op de meeste bedrijven is de moge lijkheid aanwezig om goed kuilgras te winnen. In de eerste plaats is het van groot belang van welk gras hooi of kuil gras wordt gemaakt. Het is zo langza merhand wel duidelijk, dat in het alge meen het gras van nieuwe weiden een hogere voedingswaarde heeft dan van oud grasland met veel matige grassen. Als tweede moeten we noemen het stadium van maaien. Blijft het gras te lang op stengel staan, dan daalt de kwa liteit. Zeer belangrijk is verder de stik stofbemesting. Door een royale stikstof gift krijgen we niet alleen meer kilo's gras, maar bovendien gras van betere kwaliteit. Als laatste willen we noemen de me thode, die toegepast wordt bij de win ning van het ruwvoer. Wat de winning van kuilgras betreft zijn er twee goede methoden, nl. het voordrogen en het maaikneuzen. Zeer belangrijk is ook, dat de veehou der voldoende flexibiliteit heeft om de voederwinning aan te passen aan de weersomstandigheden. Dank zij het feit dat veel veehouders in 1972 tijdig wis ten om te schakelen van hooiwinning op kuilgraswinning is de kwaliteit van het ruwvoer op ons eiland over het al gemeen zeer goed. Het lijkt ons van belang, dat zowel de veehouders als de landbouwvoorlichting aan het bovenstaande in het komende seizoen alle aandacht geven. Naast de mogelijkheid om kweek in de herfst en vroege winter te bestrijden met 75 kg TC A per bunder is er voor een tweetal gewassen ook een goede mogelijkheid om met een veel lagere hoeveelheid de kweek te lijf te gaan. Deze twee gewassen zijn bieten en stoppelknollen. De toepassing in bieten is de laatste jaren vrij algemeen ge worden. Ook al is de kweekbezetting niet zwaar verdient het toch aanbeveling om in bieten een kweekbestrijding met TC A uit te voeren. Van begm februari tot een dag of tien in maart kan dit gebeuren met een hoe veelheid, die varieert van 20 - 15 kg TCA per bunder. Op de wat zwaardere gronden kan men in ieder geval tot een week of vier, vijf vóór het zaaien wel tot een hoeveelheid van 20 kg per bun der gaan. Op de lichtere gronden moet de hoeveelheid lager zijn. En dit is ze ker het geval als de bespuiting in maart wordt uitgevoerd. Nu de omstandigheden om de bespui ting vroeg uit te voeren tot nu toe gunstig zijn menen we, dat het op alle grondsoorten aanbeveling verdient met de bespuiting niet te lang meer te wachten. Ook in stoppelknollen goede mogelijkheden Bekeken uit het oogpunt van schade aan het gewas is een bestrijding van kweek op percelen, waar stoppelknol len worden verbouwd nog beter uit te voeren dan in bieten. Terwijl bij het ge was bieten bij minder gunstige omstan digheden nog wel eens enige groeiver traging kan optreden na het gebruik van TCA blijkt dit bij het gewas stop pelknollen praktisch niet voor te ko men. Tot vlak vóór het zaaien en zelfs tot enkele dagen na het zaaien verdraagt het gewas stoppelknollen een bespuiting met 15-20 kg TCA per bunder heel goed. Het komt ons voor, dat we van deze ongevoeligheid van stoppelknollen een goed gebruik moeten maken. Met dit gewas hebben we een heel goede kans om een flinke opruiming onder de kweek te houden. Ook dit jaar zullen in ons gebied wel weer zo'n 100 ha stoppelknollen voor zaadteelt worden verbouwd. Het is zaak dat de telers goed nagaan of er op de percelen, waar dit gewas wordt ver bouwd kweek voorkomt. Wij weten geen andere mogelijkheid om met zulke lage kosten van de kweek af te komen als door een chemische bestrijding in bieten en stoppelknollen. I Georgette zei niets, bedisselde zwij- en geruisloos, en even later zat £x naast de haard in een makkelijke en kwam haar gastvrouw binnen t een kop koffie. 1U moet het me maar niet kwalijk verontschuldigde Trix zich nelend, ik ik ik heb I zo vreselijk moeilijk, op het ogen- 'oor Georgettes hoofd vlogen de ge- htentoch niet door de houding de dames die avond? Zou ze zich ■J zo aangetrokken hebben?Maar haar gezicht bleef vriendelijk- WWgend II,'k Wil u er niet mee lastig vallen", Sling Trix moeilijk voort, „ik ben wel 'ij blij, dat ik even kon uitrusten. 'n tot mezelf komen". -U valt mij niet lastig", protesteerde Drgette, „en ik wil ook niet vragen jt u mij niet wil vertellen. Maar mis ken lucht het u op. Als ik het begrij- 1 kanof als ik helpen kan". Het is" begon Trix haperend, en opeens, brak de dam, braken haar rden los, vertelde ze, onsamenhan- 'd eerst, dan iets rustiger, over Jan, man. Over de vermoeidheid die s groter werd, over haar bezoek bij lokter, over wat die gezegd had. rgette luisterde. In haar bleke ge- t leefden alleen de grote ogen. 'at Trix zei drong nog niet ten volle ot haar door. Ze kon de ramp nog niet (Speel omvatten. Maar Trix, de ijverige, resolute, levenslustige Trix Borger, al- haantje de voorste, altijd opgewekt, Kijd even flink en daadkrachtig, die juer voor haar zat, haar hart uitstortte, geslagen vrouw, had niet de moed PI het leven verder te leven, dat schok- Whaar in het diepst van haar ziel. Dit ■est wel iets vreselijks zijn. En toch ■»°n> diep in haar hart, iets warm te vörden. Want deze Trix Borger, die ze vaak had bewonderd, maar ook wel "ijd, om haar kinderen, haar drukke [en, haar aktiviteit, maakte haar, 'Rgette van Doornink, die met nie- id intiem was en tegenover wie ieder serveerd bleef, deelgenoot van haar Inet. En dat alléén omdat zij tóen op avond, even zelf uit de cocon van reserve was gekropen, zich even gegeven zoals ze was. door L. van Schooten Maar tegelijk bekroop haar het gesla gen gevoel, dat zij niets te bieden had. Geen troost, geen hulp. Dat zij medege voel kon tonen, maar meer ook niet. Dat zij hier machteloos stond, met alles wat ze had en wat ze bezat. Haar blikken waren afgedaald naar de grote, herfstige tuin, en richtten zich nu weer op Trix. En met een schok van verwondering zag Georgette, dat de vrouw die tegenover haar zat, toch weer begon te lijken op de oude Trix, de dap pere, die opgewekt alle moeilijkheden van het leven het hoofd bood. Ze zag de sporen van tranen op dat blozende ge zicht, maar ook al weer de glimlach die trachtte door te breken, een glimlach van verontschuldiging. „Maar ik moet u daarmee niet lastig vallen" zei ze, „je moet je verdriet tóch zelf dragen, er een ander niet mee ver velen". „U verveelt mij niet" antwoordde Georgette. Moest dit nu meteen weer worden afgeknapt? „Ik wou dat ik iets doen kon....", haar stem trilde, nooit had ze zich zo machteloos gevoeld. Zij kon mets doen, en deze vrouw, die even de deur van haar hart had geopend, scheen alweer van plan die hermetisch te sluiten. Moe deloos stond ze op, liep langzaam naar het raam, staarde naar buiten. Opeens stond Trix naast haar. „Je hebt al zo veel gedaan", zei ze zacht.de afstand tussen hen beiden scheen plots weggevallen. „Als je 's wist wat je gedaan hebt, toen je me binnen haalde, toen je daar hebt zitten luis teren naar mijik dacht dat ik gek zou worden, iets krankzinnigs doen. en nu, nu zie ik opeens zo duidelijk, dat dit mij is opgelegd, dat ik dit dragen moeten dat het nog in de verste verte zo erg niet is voor mij als voor hém.dat hij me nodig zal hebben en dat ik bij hem moet zijn.en nu durf ik wel naar huis. Dat heb jij gedaan". Getroffen keerde Georgette zich om, en haar handen grepen die van Trix. „Is dat zo?" vroeg ze, bedelend bijna, „is dat zo? O, daar ben ik blij om. o, ik voelde me zo zonder macht, ja, om iets te doen of te helpenik kon het zelfs nauwelijks begrijpen. Dus ik ben .toch nog ergens goed voor?" „Je bent de beste van allemaal", zei Trix spontaan „en nu moet ik naar huis. En ik zal me niet weer aanstellen en niet weer andere mensen lastig vallen met mijn narigheden". „Maar mij wel, nietwaar?" vroeg Geor gette, in de geheim, nietwaar?" En Trix merkte tot haar eigen verbazing, dat ze lachte. „Ja", haar stem was warm en vol hartelijkheid, „alsjeblieft. Ik zal dit nooit vergeten". „En mag ik dan", vroeg Georgette aarzelend, „voortaan Trix zeggen?" „Ja", Trix vertrok haar mond tot een grimas, „je kunt je hart niet uitstorten en mevrouw en u blijven zeggen, neem me niet kwalijk, ik zat maar te jijen en te jouwen. „Dat gaat vanzelf" konstateerde Geor gette. „Wij zijn dus, voortaan, vrienden, ja?" En u. jij komt dus vaker bij mij, als ik zo alleen zit.Opeens verstond Trix de hunkering van deze nog jonge spaargirorekeningen dagelijks opvraagbare spaargelden perfektrekeningen termijnrekeningen 6 mnd. opzegging termijnrekeningen 12 mnd. opzegging termijnrekeningen 24 mnd. opzegging NUTSSPAARBANK vrouw, met haar luxe leven waarin zo weinig gebeurde, waarin ze haar gene genheid alleen maar kwijt kon aan haar man, als die thuis kwam van zijn reizen, en aan haar hond. „Ja hoor es" begon ze met iets van haar oude monterheid, en Georgette verwonderde zich opnieuw over de ge weldige geestelijke veerkracht van deze vrouw, die zich met inspanning van al haar krachten trachtte heen te zetten over het ontzaglijk verdriet, dat zo on verwacht in haar leven gekomen was, „ik zal in 't vervolg wel niet zo véél tijd meer hebben, want m'n.m'n gezin zal me meer gaan opeisen". „Misschien kan ik wat overnemen", bood Georgette aan, „ik heb tijd ge noeg". „Dat kunnen we niet", bedisselde Trix alweer, „maar ik wou vragen: kom ook eens bij mij. Ik ben óók wel es alleen. Georgette aarzelde. Zij was geen kin deken gewend, hoe zouden ze tegen haar aankijken, met haar accent, zij, de rijke mevrouw Van Doornink? Trix scheen haar gedachten te raden. „Wietske zal je blindelings vereren", profeteerde ze „en Erica zal je advies vragen over haar kapsel en haar kle ren, want ze vindt mevrouw Van Door nink „jè van hét" heeft ze me laatst toevertrouwd. Zullen we afspreken dat je morgen nee, dat komt slecht uit, moet ik met Wies naar de tandarts. overmorgen bij mij op de thee komt? Ja?" „Erg graag". Georgette zag er eigen lijk als een berg tegen op, merkte Trix, maar ze moest maar doorbijten! „Dan ga ik", ze greep Georgettes hand, „en ik dank je wel. Je bent. je bent een schat". Georgette zag haar na, toen ze weg fietste, schijnbaar weer helemaal de oude Trix. Zou er nu een eind komen aan haar vreemdelingschap in Vierhoven? Zou ze nu eindelijk een vriendin hebben ont dekt? „Je bent een rare sijs" had Jan Bor ger meermalen tegen zijn vrouw gezegd, en ze dacht aan die woorden toen ze naar huis fietste. Als haar eigen schim, zo was ze van de dokter weggegaan. Alles om haar heen leek koud, dood, vijandig. Ze had niet durven denken aan de toekomst, zelfs niet aan de thuiskomst. En nu, opeens: nu werd die diepe verslagen heid overstemd door een nog dieper vreugd. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5