Competitie bracht \veelbelovend turntalent aan het licht SVC-toneel bracht blijspel uitstekend Spaarrente tot Kan o.l. school De Cocksdorp tot dorpshuis worden gemaakt? tere prestaties an vorig jaar fHoornder kleuterschool heeft wachtlijst Pleidooi voor kleine autosloperijen Geslaagd Schietoefeningen Gemeenschap Eierland: Dit is onze laatste kans „Suiker" briljant gebracht Noorder Compagnie trok volle zaal Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 6 maart 1973 de tweede keer werd onder aus- van de Texelse Sportraad een competitie turnen voor meisjes miseerd. Met het afleggen van de e proeven waren twee dagen ge- Deelgenomen werd door afvaar- en van ZDH Den Hoorn, Gymna- ereniging Oosterend, Gymnastiek- iging Texel, Gymnastiekvereni- judeschild en de gymnastiekafde- an S.V. De Cocksdorp. De afvaar- ,en waren het resultaat van voor les die door de genoemde vcreni- waren gehouden. De meisjes en hun vaardigheid tonen met lange mat, springen en een vrije ing. Een brug ongelijk kwam er ,an te pas omdat (nog) niet alle igingen daarover beschikken. leiding van de competitie berustte evrouw Y. Keunenger-Stevens en ren J. Kuiper en H. Brusselaars. »er Kuiper vertelde ons dat het ijl aanmerkelijk hoger was dan jaar. De proeven waren ook wat ijker. Het streven is erop gericht nu naar voren gekomen beste ;ers een centraal keurgroepje te >n, dat wellicht kan uitkomen te- irgelijke groepen van buiten Texel eze wijze denkt men de kwaliteit [et turnen beter te kunnen opvijze- Ln in de verschillende verenigin- nogelijk is. Daar is meer sprake van btief turnen waar de talenten een if meer verborgen bestaan blijven ,1 Het afnemen van de proeven [p gesmeerd. Totaal deden onge- 50 kinderen mee, verdeeld in twee jdsg roepen. Uitslagen de 8-, 9- en 10-jarigen werd GVT i met 306 punten; GVO werd twee- let 303,8 punten; ZDH derde met punten en SVC vierde met 298,9 in. Uitslag individueel; 1. Irma tr (ZDH) 64,2; 2. Marinka van Dijk 63,7. 3. Anita Lap (ZDH) 62,7; 4. van Heerwaarden (SVC) 62,6 en 'in Schermer (GVT) 61,7 punten, de 11-, 12- en 13-jarigen werd de lastiekvereniging Oosterend met punten eerste. Tweede werd SVC 102,9; derde GVT met 302,5; vierde met 301,1 en vijfde G.V. Oude met 294,7 punten. Individueel; 1. ly v. d. Vis 65.8; 2. Alie v. d. Vis 3. Reina Bos 63,5; 4. Monique Smit 1 de vijfde plaats werd gedeeld Margo Vlaming en Selma Hooij- ieder met 62,2 punten, jllt enige onaangename dat bij het af in van de proeven werd ondervon- yas de te lage temperatuur in de b vooral in de vroege ochtend. De 0 ïtrale verwarmingsinstallatie van de •"aan de Beatrixlaan heeft namelijk Idoende capaciteit. Dit komt de soe- ;id van de spieren niet ten goede. IEN HOORN De kleuterschool „De ■eitjes" te Den Hoorn barst uit zijn Ten. Kon men enkele jaren geleden I subsidie krijgen omdat er niet ge- f leerlingen waren, nu zitten er 37 ■nessen in de ene klas die het pitje rijk is, en is er al een wacht- jt kwam aan de orde bij de jaarver- Jring van de school, die donderdag- |d onder grote belangstelling werd uden. Voorzitter D. Schilling deel- ïee dat de mogelijkheden wordt on- >cht om een tweede lokaal te reali- en nog een leidster aan te trekken, leeftijdsopbouw van de klassen kan jook verbeterd worden. Nu zitten ;ren van vier tot zes jaar in één ite. jmvragen zijn ingediend voor stoe- [twee werktafels, een geyser, een jebank en telefoon. De gemeenteraad eft deze aanvragen goedgekeurd. f)e Leidster vertrekt Komt er bij ieder dorp een autosloop plaats? Bij de ingekomen stukken voor de raadsvergadering van 6 maart a.s. is e»en brief gevoe,gd van Mr. L. C. Mazi- rel, advocaat te Amsterdam, waarin hij een lans breekt voor het ambachtelijk autoslopen op kleine sloperijen. Mr. Mazirel heeft bezwaren tegen de 'huidige praktijk van machinale vernie tiging van autowrakken op grote cen trale sloperijen. Niet alleen omdat het verslepen van wrakken over de weg duur en gevaarlijk is, maar ook omdat het niet goed mogelijk is met grote persinstallaties gesorteerd schroot te vervaardigen. Gemengd schroot brengt weinig op en is niet goed opnieuw te gebruiken. In deze tijd van grondstof- fentekorten betekent dat een bedenke lijke verspilling. Op de door Mr. Mazirel voorgestane sloopplaatsen worden auto wrakken met moderne apparatuur uit elkaar gehaald. Het gesorteerde schroot wordt in containers gedaan, die aan de afnemers behoren. Ondérdelen kunnen in het dorp worden afgezet aan doe-het- zelvers met een smalle beurs. De rest (vooral vrachtwagenonderdelen) kan goedkoop worden geleverd aan ont wikkelingslanden. Volgens Mr. Mazirel zal dit alles geen schade berokkenen aan garagehouders en autofabrikanten: door het doe-het- zelf principe komen auto's binnen het bereik van minder draagkrachtigen. Ook zal men garages nodig blijven heb ben voor de vele werkzaamheden die men niet zelf kan verrichten. Landschappelijk behoeft een sloop- plaats bij een dorp naar de mening van Mr. Mazirel geen schade aan te richten: auto's zijn laag, zodat ze door beplan ting van het terrein spoedig aan het oog kunnen worden onttrokken. Ook het af branden zal tot het verleden kunnen be horen: er is een groeiende, hoewel nog kleine, vraag naar in repen gesneden autobanden, te gebruiken voor zink- stukken en funderingsmatten. B. en W. zeggen hierover dat het pro bleem niet eenvoudig is op te lossen. Bij de bestudering van het autowrakken- vraagstuk zullen zij rekening houden met de opmerkingen van Mr. Mazirel. De heer Bert Gulmans slaagde te Den Haag voor het diploma Tweede Werk tuigkundige Grote Handelsvaart. Hij werd opgeleid aan de zeevaartschool te Vlissingen. De beste turnsters poseerden voor onze fotograaf op het ere-schavot/e. Op boven staande foto de winnnaars uit de leeftijds groep 8-9-10 jaar, van links naar rechts Marinka van Dijk, Irma Bakker en Anita Lap. Op onderstaande foto de drie besten uit de leeftijdsgroep 11-12-13 jaar, van links naar rechts Alie v.d. Vis, Femmy v.d. Vis en Reina Bos. DE COCKSDORP Een staande ova tie kreeg zaterdagavond de toneelclub van S.V.C. En terecht, want de kwaliteit van het gebodene was van uitstekend gehalte. Opgevoerd werd de klucht „De Kerkstraat is een keurige straat", welke titel, zoals spoedig bleek, garant stond voor 'n paar uur pure dijenkletserij. De lachsalvo's in het volgepropte hotel Kikkert waren dan ook niet van de lucht. „De Kerkstraat is een keurige straat" dreigt het stopwoord van moeder Bets te worden, die na de verhuizing naar de betere buurten kost wat het kost een auto wil, hoewel dat financieel voor Arie Hofman, 'haar wederhelft en me taalarbeider, absoluut niet haalbaar is. Na rijp beraad wil Bets kostgangers. Arie voelt hier niets voor en smeedt daarom met twee vissersvrienden, een listig plan om Bets de kostgangers uit haar hoofd te praten. Het komt er op neer dat deze twee kameraden in vrou wenkleding bij Bets in komen wonen. Zij maken het haar niet gemakkelijk. Anderzijds hebben de inwonende „da mes" het ook niet eenvoudig: de één moet proberen de verliefde blikken (en handen) van Leen, een broer van Bets, te weren, terwijl de ander niet met zijn vingers van Josien, de dochter van Bets, voorzitter bracht het uitstapje naar 'lytushoef van december in herin- g, toen de hele klas met de bus :ouw Lont ging verrassen bij haar lelijk met de heer Eriks. Het is jam ivoor de school dat zij na de grote intie zal vertrekken. heer Schilling dankte al degenen te laatste tijd vele avonden met veel |er hebben gewerkt aan het op- »pen van het materiaal. In het be- |r kwamen de volgende wijzigingen: omv Leijen en de heer Groot tra- li in hun plaats kwamen mevrouw den Hoek ft Horntje) en de heer lakker („Atlas"). Het bestuur be tel verder uit mevrouw Broersma- ■Leeuwen en de heren D. Schilling j. Troost. afloop van de vergadering ver inde de leidster dia's en de heren Jac. on n H. Troost films over het school tje, Sinterklaas en het volksfeest. Op 6 en 7 maart gaat H.M. Utrecht B&ten in sector 0.45° - 0.75° rechtwij- niet een straal van 9 mijl vanuit hoge geleidelicht Nieuwe Haven, heidsschip is aanwezig. DE COCKSDORP De openbare la gere school van De Cocksdorp is ver ouderd en voldoet in feite niet meer aan de huidige eisen. Er zou een nieuwe school moeten komen waarna het oude gebouw zou kunnen worden opgeknapt en tot dorpshuis gemaakt. Momenteel wordt gepoogd de ontwikkeling in die richting te stuwen. Bij de vereniging Gemeenschap Eierland, die zich al se dert enkele jaren tot doel stelt de ge meenschap van De Cocksdorp-Eierland aan een dorpshuis te helpen is men opti mistisch. Daar wordt ervan uitgegaan dat de oude school zo slecht is, en op knappen zo duur, dat zeker zal worden besloten tot nieuwbouw. Gehoopt wordt zelfs dat een en ander volgend jaar of in 1975 zijn beslag zal hebben gekregen. Donderdagavond werd door de Ver eniging Gemeenschap Eierland in hotel „Kikkert" een bespreking gehouden waarvoor vertegenwoordigingen waren uitgenodigd van verenigingen, die mo gelijk van het toekomstige dorpshuis ge bruik willen maken. De bedoeling was een indruk te krijgen van de behoefte De meeste verenigingen lieten blijken „schreeuwend" behoefte aan zaalruimte te hebben. De bestaande zaalakkommo- datie in De Cocksdorp is een groot deel van het jaar niet beschikbaar. Tal van aktiviteiten worden niet gehouden om dat de ruimte ervoor ontbreekt. Dat is uiteraard niet bevorderlijk voor de ge meenschapszin en de leefbaarheid van Eierland. Gemeente werkt mee De heer Monen vertelde dat de ge meente Texel bereid is de oude school in handen te geven van de Gemeenschap Eierland; iets dergelijks is ook gebeurd in Oudeschild en Den Hoorn. Het over grote deel van de investeringen wordt gedekt uit subsidies van o.m. rijk, pro vincie en gemeente. De bevolking zal 10°/o van het bedrag op tafel moeten brengen, eventueel in de vorm van ar beid. De kosten die met het verbouwen van de school tot dorpshuis gepaard zullen gaan zijn nog niet geraamd, maar zullen toch wel tegen de twee ton lig gen. Er is wel een schetsontwerp je ge maakt, waaruit blijkt dat het oude schoolgebouw zeer aantrekkelijke moge lijkheden biedt. Enige kans Het staat volgens het bestuur van de gemeenschap Eierland in ieder geval vast dat dit de enige kans is voor De Cocksdorp-Eierland om ooit aan een dorpshuis te komen. In het recente ver leden had de vereniging zeer ambitieuze plannen voor een gemeenschapscentrum compleet met zwembad e.d. maar ach teraf moesten deze toch wel als onhaal baar worden beschouwd. Ook andere pogingen hebben schipbreuk geleden. De Cocksdorp is het enige dorp op Texel dat nog niet over een dorpshuis beschikt. Alleen al om die reden wil men er nu krachtig achteraan zitten. Het dorpshuis zal zodanig moeten wor den opgezet, dat de aktiviteiten van alle verenigingen er zich kunnen ontplooien. Aan het namens de toneelafdeling van SVC geuite verlangen dat voor een to neel zal worden gezorgd, zal dus zeker worden voldaan. Of het Eierlandse dorpshuis een fi nancieel haalbare kaart zal zijn is nog niet met zekerheid te zeggen. De inves teringen zijn waarschijnlijk wel rond te krijgen (tenzij het rijk de subsidiekraan dicht zou draaien). Of ook de exploitatie sluitend wordt, zal onder meer afhan gen van de intensiteit van het gebruik. Van groot belang is dat in het dorpshui* gymnastiekonderricht kan worden ge geven. Als het gebouw aan de daartoe te stellen eisen beantwoordt, hoeft de Eierlandse schooljeugd niet langer ge bruik te maken van De Bijenkorf te Oosterend. Voor het gymnastiekgebruik wordt van gemeentewege een aanzien lijke vergoeding ontvangen. Dat bete kent dat het Eierlandse dorpshuis de exploitatie van het Oosterender dorpshuis zal bemoeilijken. Men was van mening dat aan de exploitatie toch niet al te zwaar moet worden getild. Nu al staat vast dat veel verenigingen re gelmatig van het gebouw gebruik zul len maken maar er mag ook op worden gerekend dat de aanwezigheid van het dorpshuis het verenigingsleven zal sti muleren, waardoor het gebouw nog in tensiever verhuurd kan worden. Er is overigens nog nooit een dorpshuis fail liet gegaan. Als het in andere, kleinere gemeenschappen op Texel wel kan, waarom dan niet in De Cocksdorp-Ei erland? Donderdagavond a.s. houdt de Vereni ging Gemeenschap Eierland de jaarver gadering in hotel Kikkert. Ook bij die gelegenheid zal de dorpshuisproblema- tiek nog aan de orde komen. Informatie bij de afdeling onderwijs van de gemeente leerde ons dat men in De Cocksdorp iets te optimistisch is. De kans dat in De Cocksdorp spoedig een nieuwe school kan worden gebouwd is klein, zo hebben recente besprekingen uitgewezen. De inspectie ziet nl. geen aanleiding het bestaande schoolgebouw af te keuren, tenzij uit een rapport blijkt dat de toestand van het gebouw en de kosten die met verbetering gepaard zul len gaan, daartoe aanleiding geven. De gemeente is voornemens dit rapport zo spoedig mogelijk te produceren. De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 714% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK af kan blijven. Op een gegeven moment worden de verwikkelingen zo gecompli ceerd, dat de auteur er door middel van een „striptease" een eind aan maakt. Bets hoeft tot aller genoegen geen auto meer. Zoon Nico verneemt eahter uit de krant dat de familie Hofman zo fortuinlijk is geweest een auto te win nen in de loterij. Goed spel Gerard Smeenk als Arie Hofman ac teerde zeer verdienstelijk. Met name zijn uitbarstingen, waarbij hij trachtte zich kalm te houden, verdienen bewon dering. De rol van Bets was in handen van Adri Broekman. Haar vertolking van een moederfiguur was rontuit su bliem. De kinderen Josien en Nico wer den goed gebracht door respectievelijk Leni van 't Noordende en Nico de Graaf. Mevrouw Kikkert-Zijlstra was met haar rol als Oma duidelijk in haar element. Zij was van het eerste tot het laatste woord erg goed op dreef. De heer W. Ran en mevrouw I. Zuidema-Klinger waren te zien als het echtpaar De Vries. Ook zij brachten hun taak tot een goed einde. De heer J. Moll zorgde voor het „lachen, gieren, brullen-werk" in zijn rol van vissersvriend Dries Krijn. Ruud Kikkert gaf goed gestalte aan Gerard Krijn, de andere verwoede visser. Ten slotte broer en zus Gerrit en Leen de Wit door Gerard Monen en mevrouw J. Daalder-Voorthuizen. Beiden kwamen zeer overtuigend over. Het is frapp?ut dat in het stuk geen enkele zwakke spe ler te vinden was, temeer daar het ge zelschap het zonder regisseur heeft moe ten stellen. De grimage werd verzorgd door Gerard Smeenk. Jan Graaf zat de gehele avond in een krap kastje vooraan op het toneel. De avond werd besloten met een gezellig bal. De muziek werd verzorgd door het duo Henny Kok. Donderdagavond gaf de „Noorder Compagnie" in de Burgemeester De Ko ninghal een voorstelling van „Suiker* van Hugo Claus. „Suiker" is een toneel stuk over seizoenarbeiders in een sui kerfabriek in Noord-Frankrijk. Het geeft een beeld van het leven van de ar beiders en hun arbeid en het systeem waarin zij leven. Illustrerend voor de schrijnende eenzaamheid, waarin de ar me seizoenarbeiders leven is het onti roerende liefdesverhaal van Kilo en Malou. Kilo, de veel gepeste dikkerd die eigenlijk te goed en onschuldig is voor het harde eenzame leven van een seizoenarbeider in een suikerfabriek, wordt verliefd op de jonge Malou, die ondanks haar leeftijd het leven reeds tot op de bodem kent. Hun liefde wordt gesaboteerd door de geslepen Max, vriend van Kilo. Onder het mom dat Malou een slet is, tracht Max de labiele Kilo er van te overtuigen dat het tus sen hun tweeen niet goed kan gaan. Voor één keer laat Kilo zich niet door de koele Max bepraten. Later blijkt dat ook Max een man is die veel te lijden heeft gehad; hij is getrouwd geweest en heeft een verhouding met Malou gehad. Als Malou zegt dat zij een kind van hem heeft laten aborteren, ontkent Max dit; hij is onvruchtbaar. Kilo en Malou blijven bij elkaar: twee mensen die de vochtige fabriek, waar mensen als beesten behandeld worden, niet meer aankunnen. Twee mensen ook die de hoererij in de nabijheid van de fabriek zat zijn. „Suiker" is een stuk over strukturen, macht en onmacht. Van hoog niveau was 'het spel dat de „Noorder Compag nie" donderdagavond voor een volle zaal te zien gaf. De prestatie van de „Noorder Compagnie" ver dient des te meer waardering, als men bedenkt dat enkele luidruchtige jonge lieden op de voorste rij met hun irri tante opmerkingen het de acteurs bij zonder moeilijk maakten.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5