\oe krijgen we hoge opbrengsten? Keesom-studiefonds verstrekte meer toelagen dan ooit FILMNIEUWS ^w»ir m zmom w©it zrA i ANDBOUW en VEETEELT Overdracht van arbeid Zaterdag winterconcert K.T.F. - D.E.K. in de De Koninghal Denksportvijfkamp in Den Hoorn? Oosterend Present Damclub Texel Niet meer alleen voor de allerknap sten Stierenkeuring met open dag Toneeluitvoering U.D.I. .Oud Texel" wordt op de band vastgelegd „Athena" heeft een bankrekening „De Valborg" ij jbriek voor OihIci* rnliiltlii- >HII C >un (.w»nin«ni Derde blad Texelse Courant, vrijdag 9 maart 1973 ■n een inleiding, die de heer C. Zijde- Bid van het Consulentschap voor de ■kerbouw kort geleden te De Cocks- Erp hield, wees hij nog weer eens op tet belang van hoge opbrengsten. De Ier Zijdewind deed dit aan de hand ■au een drietal bouwplannen, waarbij ^■hoeveelheid hakvruchten (aardappe- en bieten) varieerde. In bouwplan I dit 50% hakvruchten, in bouwplan vas het 40% en in bouwplan III was 33% hakvruchten opgenomen, toor de gevallen, waarbij in alle drie ïwplannen hoge opbrengsten worden haald komt bouwplan I met het hoog- J inkomen uit de bus. Indien echter als gevolg van een te Jnv bouwplan de hoge opbrengsten jan Bouwplan I afdalen naar gemiddel- opbrengsten, dan is het bedrijfs- ultaat stukken minder dan in geval- I waarbij het door een goede vrucht- ïseling gelukt om bij de bouwplannen |>n III tot hoge opbrengsten te komen. Ve kunnen hieruit de konklusie trek- L dat hoge opbrengsten bij het ver- Egen van een goed bedrijfsresultaat i belangrijkere rol spelen dan de sa- nstelling van het bouwplan. Hoe tot hoge opbrengsten ie heer Zijdewind wees er in zijn in- ing op, dat 'n goede voorziening met 'anische meststoffen nog altijd zeer angrijk is voor het bereiken van hoge rengsten. lp diverse akkerbouwbedrijven wordt rin voorzien door het zaaien van lenbemestingsgewassen. We kunnen (t voldoening vaststellen, dat de prak- op Texel daar voor het grootste ge- flte ook van overtuigd is. 'och benut niet iedereen de kansen groenbemestingsgewassen te ver wen voor 100%. Sinds de grassen als ienbemestingsgewas naar voren zijn :omen is er een goede mogelijkheid de oppervlakte maximaal te maken, grassen lenen zich nl. uitstekend ir uitzaai in granen, hetzij direkt met iS.Bci zaaien van het graan, of een aantal ^ken daarna. et motief, dat door een hoog percen- roenbemestingsgewassen het ge- ,r voor uitbreiding van wortelonkrui- als kweek enz., onoverkomelijk iot wordt geldt niet zo sterk meer. meeste wortelonkruiden zijn thans imisch goed te bestrijden. Verder [eten we niet vergeten, dat de beste featerdag- en zondagavond draait om lur in het City theater de film „Ka- Èmen voor Cordoba. Deze rolprent van de Amerikaanse regisseur Paul Wend- speelt in de woelige tijden rond toen de Verenigde Staten naar ■en (olie)smaak orde op zaken stelden ■het buurland Mexico, en er gehoor- Jie regimes overeind hield en te- lover de verderfelijke bandieten die, jls bekend, bevrijdingsbewegingen Imden. .Generaal" Cordoba (Raf Val- le) is zo een bandiet. Met zijn privéle- |tje heeft hij de goed verdedigende ptsertrein van generaal Pershing nn Russell) overvallen en zes kanon- buitgemaakt. Generaal Pershing lit nu aan kapitein Rod Douglas de pracht Cordoba gevangen te nemen, i uit te leveren en de kanonnen on- |ar te maken. Met drie onverschrok- yankee-militairen trekt Douglas fep uit om deze opdracht uit te voeren. I talloze verwikkelingen slaagt onze Bd erin de boef onschadelijk te maken |zijn eigen fort. Intussen richten de destrijders een bloedbad aan onder ^lagere bandieten. Naast het geweld gt ook de liefde zijn deel (18 jaar). pondagmiddag 3 uur draait in het theater de film „Asterix en Cleo- Deze kleurentekenfilm over de kende striphelden Asterix en Obelix pen waar kassucces geworden. De te- paars René Goscinny en Albert Uder- hebben er dan ook wel wat van ge lakt. Van de eerste tot de 1985ste (en itste) meter hield hun creatie overal Tie zalen aan het lachen. fulius Caesar brengt zijn geliefde opatra, koningin van Egypte, tot ra- |nij door te zeggen dat haar volk niets kan presteren. In haar woede wedt iopatra, dat zij binnen drie maanden pr Caesar een schitterend paleis zal fn bouwen. De architect Numerobis ft de opdracht uitvoeren. Als hij niet pgt zal hij aan de krokodillen worden ■oerd. De kunstenaar kan echter be- tekenen dan bouwen: zijn gedurfde jeppingen storten meestal in voor ze femaal af zijn. Numerobis roept de lp in van een oude vriend, de Galli- |e magiOr Panoramix. Deze komt hei- vergezeld van zijn stamgenoten lenx en Obelix en het hondje Idefix. zit de gezellen niet mee. Voortdu wt worden ze lastig gevallen door pi- pn, saboteurs en andere onverlaten, far de oerkrachten van Obelix en de hheid van Asterix voert de Galliërs, nerobis èn Cleopatra naar de over- fning. (alle leeftijden). onkruidbestrijding nog altijd te berei ken is door de verbouw van goede ge- Resultaten van intensieve organische bemesting Om de invloed van de organische meststoffen op de opbrengst aan te to nen verwees de heer Zijdewind naar het resultaat van de langjarige proef op de Prof. van Bemmelenhoeve in de Wieringermeer. Op dit bedrijf, waar de grond belang rijk beter van kwaliteit is dan op het gemiddeld okkerbouwbedrijf op Texel, kan blijkens de resultaten van deze proef de top-opbrengst pas worden ver kregen bij een regelmatige voorziening met organische meststoffen. In de periode 1966 - 1971 lag de ge middelde meeropbrengst op de groenbe- mestingsakkers na aftrek van de kosten voor groenbemesting op een bedrag van ƒ250,per jaar en per bunder. De meeropbrengst is hierbij vergeleken met een naastliggend perceel, dat nooit orga nische meststoffen krijgt. Op het stalmestperceel lag de meerop brengst in dezelfde periode op een ge middeld bedrag van ƒ260,per jaar. Eveneens na aftrek van de kosten van de stalmest, waarbij de stalmestprijs op een bedrag van ƒ12,per ton werd ge steld. Het beste resultaat van een organi sche bemesting wordt bereikt bij de ver bouw van aardappelen en als tweede gewas komen de suikerbieten. Speciaal dus voor de bedrijven in onze Texelse polders met een hoog percentage aard appelen en bieten is het belang van een goede voorziening met organische stof fen zeer groot. Arbeidsbesparing is op het moment een begrip, dat niet alleen in de land bouw, maar in vrijwel alle bedrijven bekend is en toegepast wordt. Misschien is het op de veeteeltbedrijven in bepaal de gevallen juister om te spreken van „overdracht" van arbeid dan van be sparing van arbeid. Er is al diverse ma len op gewezen, dat hij 't melken in de doorloopmelkstal een gedeelte van de arbeid van de veehouder wordt overgedragen aan de dieren. Bij dit systeem van melken is het immers zo, dat de koe bij de melker komt en niet zoals dit in de grupstal het geval is de melker naar de koe moet gaan. Ver der wordt ook het krachtvoer in dit ge val voor het grootste deel door de koe „gehaald" en niet door de veehouder bij de koe gebracht. Nog een manier Op enkele bedrijven in ons gebied blijft de ovedracht van arbeid niet be perkt tot het melken. Er zijn op Texel in ieder geval al minstens 4 bedrijven waar ook voor een belangrijk gedeelte van het ruwvoer het systeem van over dracht van arbeid plaats vindt. We denken in dit geval aan de Texel se bedrijven, waar het kuilgras niet door de veehouders vóór de koeien wordt gebracht, maar waar de dieren zelf het kuilgras uit de kuil halen. We kunnen ons best voorstellen, dat veehouders en andere lezers, die belang stellen in het veeteeltbedrijf tegen zo'n systeem met een wat scheef oog aankij ken. Ze kunnen zich niet voorstellen, dat zo'n methode van voertoediening perfekt verloopt. Toch durven we te stellen, dat dit voor 100% het geval is. Op enkele van de bedoelde bedrijven wordt dit systeem al jarenlang toege past. En met een buitengewoon goed re sultaat. Gunstig voor veehouder en koe Aanvankelijk werd dit voedersysteem toegepast op bedrijven met een zg. sleufsilo. Het gras werd hier ingekuild in een betonnen „lade". Het blijkt ech ter, dat deze sleufsilo beslist niet ver eist is. Het systeem is ook toe te passen bij normale rijkuilen. Als de voorzijde, dus de „open" kant van de kuil, beschermd wordt door een schrikdraad, waardoor de dieren dus al leen met de bek bij het gras kunnen ko men treedt geen verlies van kuilgras op. We verwonderen er ons iedere keer weer over hoe de dieren er in slagen om hun buik dik te krijgen bij het uittrek ken van kleine plukjes gras uit de vaste kuilhoop. Dat dit laatste toch beslist het geval is bewijzen de resultaten met de pro- duktie van de dieren. Bij de vier be doelde bedrijven zijn er in ieder geval twee, waar de melkproduktie tot de top van de Texelse bedrijven behoort. We zijn dan ook van mening, dat de metho de van kuilgrasvoedering, zoals die op deze bedrijven wordt toegepast het waard is om in de toekomst op meer bedrijven gebruikt te worden. Zaterdagavond wordt in de Burge meester De Koninghal te Den Burg voor de tweede keer het winterconcert van het Kon. Texels Fanfarekorps-D.E.K. gegeven. Het concert werd voor de eer ste keer gegeven in het dorpshuis van Den Hoorn. De tweede uitvoering ver schilt in belangrijke mate van de eerste, want in Den Burg zullen de drumband en het jeugdorkest van het Kon. Texels Fanfarekorps en de groep moderne muziek van de Texelse muziekschool optreden. In onderstaand programma zijn deze onderdelen vet aangegeven. Na afloop is er gelegen heid tot „napraten" in de LTS-kantine. Programma: 1. Opening. 2. Optreden drumband KTF. a. Band op stap - M. Schneider (gehele drumband). b. Stokkenmars - F. Egberts (leerlin gen). c. Lets go - F. Egberts (Nel Visser, Cor v. d. Knaap, Georg Maas) 3. Concert KTF-DEK o.l.v. P. Heertjes a. Sambre et Meuse - Rauski b. Marjolaine - Clérisse c. The Acrobat - Greenwood. d. A Holiday Suite - Ball. e. The Pirates of Penzance - Sullivan. 4. Optreden jeugdorkest KTF o.l.v. K. Modder. a. Hymne uit S klankstudies - Van Lijn- schooten. b. Purcellian Suite - Purcell-Wright. c. Around the World - Vlek. d. In de metro - Schoonderwalt. c. Met de muziek mee - Nolte-v. d. Ve- ken. Pauze 5. Optreden groep moderne muziek van de Texelse muziekschool, leiding en arrangementen P. Heertjes. a. Freedom come, freedom go - The Fortunes - Hazlewood, Cook, Greene- way b. I Want to Hold your Hand - The Beatles - Lennon en Mc. Cartney. c. Who'll Stop the Rain - Creedence Clearwater Revival - John C. Fo- gerty. d. When I'm Sixty-four - The Beatles - Lennon en Mc. Cartney. 6. Vervolg concert KTF-DEK. f. National Emblem - Bagley. g. New Baroque Suite - Huggens. h. Jamaican Folk Suite - Walters. De Stichting Texelse Sportraad is voornemens de jaarlijkse denksportvijf kamp in Den Hoorn te houden. Er blij ken zich bij de organisatie echter moei lijkheden voor te doen. Zouden die niet kunnen worden opgelost dan wordt de vijf kamp in Den Burg gehouden. Het denksportevenement staat overigens voor de deur. De denksporters worden dan ook uitgenodigd een team van twee klaverjassers, twee bridgers, één biljarter, één dammer en één schaker samen te stellen. Voor het schaken en bridgen mag desnoods een beroep ge daan worden op personen die uit de omgeving van het eigen dorp komen. Ze mogen echter geen lid zijn van een bestaande vereniging. De wisselbeker is thans in het bezit van de klaverjasver- eniging De Cocksdorp. Deelnemers aan de vijf kamp kunen zich opgeven bij de secretaris van de sportraad de heer J. Kiljan, Jonkerstraat 2, Den Burg, tele foon (02220) 2224. Mededelingen: De kostuums Dames van 't „kledingcomi- té" zullen a.s. dinsdagavond 13 maart weer in De Bijen korf aanwezig zijn, voor ad viezen enz. Het is de be doeling dat men regelma tig om de 14 dagen een dergelijke avond belegt. Borgstortingen: Vele Oosterenders hebben reeds gestort in „het fonds", mo gelijk zijn er nog mensen, die ook mee willen en kunnen helpen. Het bestuur zal dit gaarne vernemen. Advertenties in de feestcourant: Bij de drukkerij van de Texelse Courant is een grote feestcourant in voorbereiding. Plaatsing van advertenties is nog moge lijk, opgave en andere inlichtingen bij de heer Joh. C. Roeper, telefoon (02223) 204. De Reünie van oud-Oosterenders: De briefkaarten met opgaven beginnen bin nen te druppelen. Via ons aller Texelse Courant menen we velen te kunnen be reiken, mogelijk kunnen ook de Texelse families ons een handje helpen om er meer bekendheid aan te geven. Het adres van het secretariaat is; de heer J. J. ten Camp, Achtertune 25, Oosterend. De tentoonstelling: Er is nog een be perkt aantal vierkante meters stand- ruimte vrij. Voor andere inlichtingen: telefoon (02223) 371, 458 of 204. Verkoop stickers: Er is een 2-tal mooie stickers ontworpen door de heren Jac. Dros en C. Timmer. Ze zijn nu reeds op verschillende adressen op Texel verkrijgbaar a ƒ1,per stuk Meerdere verkooppunten worden opge zocht. Het contactadres is de heer P. Daalder, „Bartimeushoeve", telefoon (02223) 611. J. van Heerwaarden en P. Kooiman maakten er een ingewikkelde partij van en gingen langs afgronden. J. van Heerwaarden raakte op het laatst het spoor bijster. J. P. Stam en C. Groenhof behaalden beiden een goede remise. G. Dros had in het eindspel theoretisch winst, maar in de praktijk werd het re mise. C. Vinke en J. Vinke boden goed verzet tegen de koplopers, en waren dicht bij remise. Uitslagen 6 maart; J. Schoo-C. Meedendorp 11 C. Meedendorp-J. Schoo 20 J. Schoo-J. P. Stam 11 J. P. Hooijberg-J. Vinke 20 J. van Heerwaaden-P. Kooiman 02 G. Dros-C. v. d. Werf 11 W. Bakker-C. Groenhof 11 P. Bakelaar-C. Vinke 20 JEUGDDAMMEN De wedstrijden worden voortgezet 's avonds (op dinsdag) van 6.45 tot 7.45 uur in „Olympic". Ook spelers, die voorheen 's middags niet konden, kunnen nu mo gelijk wel meedoen. Zij zijn in ieder ge val hartelijk welkom. JOOST HOOYBERG BLEEF ONGESLAGEN IN SIMULTAANWEDSTRIJD Dinsdagavond speelde Joost Hooijberg, potentiële kandidaat voor het Texels kampioenschap, een simultaanwedstrijd tegen de jeugddammers van de dam club. Geen van de tien spelers heeft het van Joost Hooijberg kunnen winnen. Jaap van Kranenburg kwam nog tot een remise, de overigen moesten echter de vlag strijken. Het Prof. Dr. W. II. Keesom-studie fonds te Texel heeft voor het studiejaar 1971-'72 aan 20 leergierige Texelaars een studietoelage verleend. 8 aanvragen werden afgewezen. Daarbij waren er 6, die inmiddels een rijksstudietoelagc ont vingen en dus deze uitkering niet meer nodig hadden, en twee die om andere redenen niets kregen. In voorgaande ja ren waren er veel minder aanvragen en toewijzingen. Dit bleek uit het jaarver slag van de Stichting Prof. Dr. W. H. Keesomfonds te Texel, dat dinsdag avond door de raad werd goedgekeurd. In het verslag was verder te lezen dat de subsidies van de gemeente aan het fonds de laatste tijd fors verhoogd zijn: van ƒ2.000,i(een vast bedrag dat tot 1970 jaarlijks werd verstrekt) tot ƒ8.000,voor 1971, en met ingang van 1972 zelfs tot ƒ15.000,Over het stu diejaar 1971-'72 keerde het fonds in to taal ƒ16.420,uit. De hoogte van de toelagen variëerden van ƒ250,tot ƒ1.000,waaraan aanvragen waren voorafgegaan van ƒ500,tot 5.025, In de meeste gevallen ging het om (mid delbaar) technisch onderwijs, maar ook aan universitaire en andere studenten werden uitkeringen gedaan. In de raadsvergadering van dinsdag avond stelde de heer C. Timmer (AR) enkele vragen over het fonds. Hij wilde weten hoe het komt dat het aantal aan- Dinsdagochtend 13 maart, aanvang 11 uur, zullen de stieren van het K.I.-sta- tion Texel worden gekeurd of overge- keurd door de inspecteur van het Ne derlands Rundvee Stamboek. Tevens zal een commissie beoordelen welke stieren eventueel in aanmerking komen om te mogen verschijnen op de Centrale Keu ring in Alkmaar. Dinsdag zal tevens „open dag" worden gehouden zodat le den van de K.I.-vereniging Texel maar ook andere belangstellenden in de ge legenheid zijn de stieren in en buiten hun boxen te bezichtigen. Tijdens de laatstgehouden veehoude rijdag werd gesproken over het zeer moeilijk in te vriezen sperma van de stier Tonia's Adema 17. De K.I.-vereni- ging is in het bezit van een hoeveelheid minder geschikt sperma van genoemde stier. Het plan is geopperd om met dit sperma 50 eerste inseminaties gratis uit te voeren om te kunnen beoordelen hoe de bevruchtingsresultaten zijn. Met in gang van 12 maart zal met deze proef worden gestart. Ook de K.I.-vereniging „De Vooruitgang" te Sijbekarspel, de K.I.-vereniging Winsum te Groningen en „West Overijssel" te Zwolle gaan dan werken met diepvriessperma van Tonia's Adema 17 van de genoemde kwaliteit. Uiteraard is niemand ver plicht aan deze proef mee te werken. Wie bezwaar heeft moet dat wel bij opgave van de betreffende koe vermel den. De eventuele „terugkomers" zullen later met vers sperma worden behan deld, wat dan niet in rekening wordt gebracht. Voor het eerst in de geschiedenis van U.D.I. moest een toneeluitvoering wor den uitgesteld wegens ziekte van enkele medespelers. De uitvoering is nu be paald op zaterdagavond, 17 maart a.s. in „De Oranjeboom". Zoals bekend wordt opgevoerd de thriller van de be kende Engelse schrijfster Agatha Chris ty, getiteld „De Muizenval". De avond wordt besloten met bal met muziek van de band van Frans Pieterse. Verhalen, liedjes en voordrachten De bejaardenomroep Texel is voorne mens oude Texelse verhalen, liedjes en speciale voordrachten over Texel vast te leggen op de band. De verkregen bij dragen zullen als ze er geschikt voor zijn in de uitzending worden gebruikt en daarna in een speciaal aan te leggen bandenarchief voor het nageslacht wor den bewaard. Gehoopt wordt dat velen bereid zullen zijn aan de opnamen mee te werken. Er zijn geen kosten aan ver bonden en evenmin zal de betrokkene op vergoeding aanspraak kunnen ma ken. Wie iemand weet die een Texels verhaal, lied of voordracht kan brengen, wordt verzocht een tip te geven aan de bejaardenomroep zodat de betrokken man of vrouw benaderd kan worden. Men wende zich tot de heer P. Arens- man, telefoon (02220) 2253 (thuis) of (02220) 3041, toestel 145 (gemeentehuis). Ook kan een briefje worden gestuurd naar Bejaardenomroep Texel, postbus 89 te Den Burg. Irltvm »»n U*»n bolton tartiihrnarMbttfld „a 4, radattto vragen en verstrekkingen zo is toege nomen. Burgemeester Sprenger schreef dit toe aan grotere publiciteit rond het fonds. Ook zijn de selectiecriteria rui mer geworden: men vindt tegenwoordig dat met alleen de allerknapsten, maar ook de harde werkers in aanmerking moeten -komen. De tweede vraag van de heer Timmer betrof het verschil tussen de hoogte van de aanvragen en die van de verstrekkin gen. Hij wilde weten hoe de bedragen worden vastgesteld. Op deze vraag gaf de burgemeester geen antwoord. De heer Timmer kwam er niet op terug, zo dat dit punt in het vage bleef. Tenslotte wilde de heer Timmer nog weten welke maatstaven worden gehan teerd bij afwijzing, en of deze statutair zijn vastgelegd dan wel afhangen van het beleid van het bestuur. De burge meester deelde mede dat het hem zit in de aard van de opleiding. Subsidies voor normaal voortgezet la ger onderwijs (aan leerplichtigen) wor den niet gegeven. Of deze maatstaf ook is vastgelegd deelde de heer Sprenger niet mee. Ook hierop kwam de heer Timmer niet terug. De heer Blanken (PAKT) merkte nog op dat een fonds als dit eigenlijk over bodig behoorde te zijn. Het blijft hoe dan ook een lapmiddel. Een situatie waarin alle kinderen werkelijk gelijke kansen hebben op een opleiding naar capaciteit is alleen mogelijk na een structurele verandering in de samenle ving. Verschillende keren heb ik bij me vrouw Janssen van de handwerk- en hobbyclub „Athena" mensen ontmoet die naar het bankrekeningnummer in formeerden en zich afvroegen waarom aan dit nummer niet meer bekendheid wordt gegeven. Men zou dan in de ge legenheid zijn bijdragen te storten voor de bouw van het nieuwe clubhuis. Er is een bankrekeningnummer en wel sinds mevrouw Janssen vorig jaar haar aktie hield op het amfibisch oefenkamp De Mok. Er werd daar toen een open dag gehouden en de commandant zorgde ervoor dat de baten in de Athena-kas terecht kwamen. Mevrouw Janssen heeft aan het bankrekeningnummer na dien geen bekendheid meer gegeven want zij vond dat andere akties (Aad en Netty en Pater Witte) voorrang hadden. Maar nu zijn er geen andere akties meer en daarom wil ik even het nummer be kend maken: 3625.22.022 ten name van mevrouw Janssen-van Esch („Athena"), De Ruyterstraat 103, Oudeschild. Aan leiding om voor het goede doel eens over de brug te komen zou kunnen zijn het feit dat Athena eind maart het 12^-jarig bestaan herdenkt. Ina Schrama Den Burg Wat betreft de stranding van de „Val borg" heeft de heer A. Dros Dzn. vol komen gelijk als hij stelt dat redder J. Stark daarbij omkwam. Echter niet tij dens de redding, maar op een later tijd stip, toen de „Valborg" al was vlotge- bracht en de heer Stark 's nachts dienst deed als wachtsman en daarbij over boord sloeg en omkwam. De enige ge tuige van het ongeluk was de toen 16-jarige C. Kalis Jzn., die echter door de sterke stroom en het duister niets kon uitrichten. A. van Hoorn, Den Burg

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 9