Grom 2,'wartsjexels in het hart-, Grootse hulde viel ten deel aan voorlichter C. van Groningen i De Waal akkoord met verbouw dorpshuis Erepenning van de gemeente en vliegreis van de boeren Commissaris installeert 'streekeommissie Oplossing voor problemen met familie Sweere? Auto de sloot in Klamp stro in brand De heer Siebinga nam afscheid van gemeenschap Eierland Nieuwe radar op „Marsdiep" Gemeente gaat oud glas verzamelen Reisje naar „Lips" schroevenfabriek op vrijdag 18 mei Politie op zoek naar valse brandmelders SDAG 13 MAART 1973 86e JAARGANG No. 8758 (gave B.V. v.h. Langeveld De Rooü stbus 11 - I>en Bur8» TexeI Tel* 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den teL (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Ralf- feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. pr(js ƒ5,50 p. kw. -j- 50 ct incasso; los 25 ct. Advert. 23 ct per mm. excl. 4% BTW Een grootse hulde is zaterdagmiddag ten deel gevallen aan de leer C. van Groningen ter gelegenheid van zijn afscheid van de •ijkslandbouwvoorlichtingsdienst wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Hoogtepunten van de zeer druk bezochte afscheidsreceptie in „De Lindeboom-Texel" was het aanbieden van de zilveren ere penning van de gemeente Texel door burgemeester W. H. Sprenger. De Texelse boeren verrasten de scheidende voor lichter met een vliegticket (retour voor 2 personen) voor Californië. receptie werd aangeboden door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting |en het Consulentschap te Schagen. De Rorzitter van de vereniging, de heer J. P. Herweijer, vertelde dat de heer Van Joningen nog tot 1 april in dienst is Bar een receptie op die dag zou be- Iraarlijk zijn in verband met de drukte B de boerenbedrijven in verband met [het lammen der schapen. Verjaardag 'aarom was de tiende maart geko- i, de dag dat de heer Van Groningen 11 j65 werd. Onder degenen aan wie een iciaal woord van welkom werd toege- :pen, bevonden zich onder meer ver- (enwoordigers van diverse agrarische aanverwante organisaties: standsor- isaties, coöperaties, toeleveringsbe- pjven, waterschap, plaatselijke com- ssie ruilverkaveling, cultuurtechni- lSie dienst etc. Van de „baas" van de ftuurtechnische dienst Ir. L. Appel- n was er een brief waarin uitvoe- dank werd gebracht voor de [stekende wijze waarop de heer Van loningen sinds zijn indiensttreding 33 geleden zijn taak had vervuld. In l^het voorlichtingswerk is sinds die 5e ^Jember van 1939 toen Van Groningen h tijdelijke dienst kwam, veel veran- d. De heer Herweijer vergeleek de :en van toen en nu. Er is veel veran- 'd, vervangen of verdwenen maar het en van adviezen is nog altijd hoofd- k. Dat toerisme tegenwoordig even- 1*1 inkomen op Texel achterlaat als ie landbouw is niet het gevolg van ach teruitgang van de landbouw maar van |de groei van het toerisme. Texel is in periode dat Van Groningen zijn voor- Ttmgswerk verrichte op landbouw- ied zeker niet achtergebleven, in te- ideel. De heer Herweijer wees als rbeeld op de grasland vernieuwing P&ar de heer Van Gronmgen altijd veel heeft gehamerd. Met uitzondering de nieuwe polders wordt nergens 'ers in het land zo veel aan grasland- jnieuwing gedaan. Ook de herhaalde- e adviezen om meer stikstof te ge- üken hadden tot resultaat dat ner- s anders zoveel stikstof wordt ge- 'Oid. Dat de stekels het onder het be- >d van Van Groningen erg moeilijk 'ben gehad is ook bij niet-agrariërs OK juDe a.^v^ezen inzake chemische ■cruidbestrijding werden op grote ■aal opgevolgd. De laatste jaren is ■t meer de nadruk komen te liggen de economische voorlichting. Van 'mngen heeft zich aan deze en ande- [ewenste veranderingen steeds soepel nen aanpassen. In 1939 startte de van Groningen met zijn landbouw- nsche mededelingen in de Texelse rant; later werd het de rubriek voor douw en veeteelt. Niet alleen agra riërs horen tot de trouwe lezers, ook an deren hebben aldus via de krant veel landbouwkenms kunnen opdoen. Dat ook wel eens kritiek op Van Groningen wordt geleverd, ligt voor de hand. Hij timmert nu eenmaal aan de weg. Promotie afgewezen In zijn loopbaan heeft de heer Van Groningen tweemaal de gelegenheid ge had te promoveren naar een beter be taalde baan op het vasteland; beide ke ren wees hij het aanbod af. „Wij zijn u dankbaar voor wat u voor de landbouw op Texel gedaan hebt", aldus de heer Herweijer die vervolgens namens het gehele agrarische bedrijfsleven het ge schenk aanbood. Toen de heer Van Gro ningen de overhandigde doos opende bleek er een speelgoedvliegtuigje in te zitten, echter met een briefje „Ticket Californië-Texel". De heer Van Gronin gen die later verklaarde de reis zeker binnenkort te zullen maken heeft in Californië een broer wonen. „Het agrarisch bedrijf staat op de tocht", aldus burgemeester Sprenger die een vergelijking maakte tussen de zeke re situatie waarin de landbouw dertig jaar geleden verkeerde en de onzeker heid van nu. Op Texel voelt men die on zekerheid meer dan elders. „Plannen voor een landschapspark doen paniek ontstaan en dat is begrijpelijk want niets is zo beangstigend als iets onbe stemds". Toen de heer Van Groningen zijn werk begon was de landbouw een bloeiende bedrijfstak met een duidelij ke weg voor zich. Nu is de landbouw ook nog bloeiend maar de duidelijke weg heeft plaatsgemaakt voor proble men en onzekerheden, voor een deel voortvloeiende uit de noodzaak tot na tuurbehoud, ontplooing van de recrea tiemogelijkheden en het samengaan van landbouwonderwijs en tchnisch onder wijs. „Wij zullen samen moeten zoeken naar de juiste koers. Die koers zal lig gen tussen twee uitersten: volledig on afhankelijke bedrijfsontwikkeling en een beheersstelsel waarbij milieu, na tuur en landschap overheersen en waar bij de boer nog slechts onergeschikt kan zijn. Tegen die achtergrond gezien zal het gewicht van de bedrijfsvoorlichting groot zijn. Welke weg we ook gaan, op Texel zal nooit plaats zijn voor tweede rangs agrariërs. De beperkingen moeten zo beperkt mogelijk zijn. Maar elke be perking betekent eisenverzwaring. Voorlichting zal in de toekomst daarom nog minder gemist kunnen worden". De burgemeester zei benieuwd te zijn naar het agrarisch struk tuur rapport dat hopelijk basis zal zijn tot vruchtbaar overleg De verdiensten van de heer Van Groningen, zowel door zijn land- (Zie vervolg pagina 3) Burgemeester Sprenger overhandigt de heer Van Groningen de zilveren erepen ning van de gemeente Texel Links me vrouw Van Groningen, die ook in de hul de werd betrokken. Vrijdagavond tegen tien uur raakte een Texelaar met zijn auto in de sloot van de Watermolenweg (tussen de veerhaven en iDen Hoorn). Vermoede lijk door rijden met te hoge snelheid slipte de wagen (een Simca 1000) en kwam dwars in de sloot. De chauffeur kan van geluk spreken, want de auto liep praktisch geen schrammetje op en ook zelf bleef hij ongedeerd. DE WAAL Vrijdagavond om half twaalf werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de buurt van de Langwaalderweg bij De Waal. Het bleek een klamp stro te zijn, eigendom van de gebroeders Van Heerwaarden. Het vuur was snel onder controle maar met het nablussen en het uit elkaar halen van de stapel ging vrij veel tijd gemoeid zo dat de spuitgasten eerst om half drie konden inrukken. Een aanzienlijke hoe veelheid stro ging verloren. DE *COCKSDORP Dokter R. R. Siebinga heeft afscheid genomen als voorzitter van de Vereniging Gemeen schap Eierland. In de donderdagavond in hotel Kikkert gehouden jaarvergade ring van de stichting was hij niet her kiesbaar. In de vakature in het be stuur werd voorzien door verkiezing van mevrouw Reuvers. Wie nu voorzit ter van de vereniging wordt is nog niet bekend aangezien de bestuursfunkties onderling worden verdeeld. Mevrouw Dijkshoorn, die ook volgens rooster af trad, werd herkozen. De vergadering werd bijzonder slecht bezocht. Naast bespreking van de dorps huisplannen (wij schreven hierover reeds uitvoerig) kwam ook de straat- naamgeving in Eierland aan de orde. Op de door de gemeente voorgestelde namen was wel enige kritiek. Deze zal ter kennis van het gemeentebestuur worden gebracht. Tijdens de dokbeurt, die de veerboot „Marsdiep" bij Verschure in Amster dam onderging, zijn twee nieuwe radar- apparaten geplaatst. Het zijn volledig getransistoriseerde Decca-apparaten, die de 10 jaar oude buizenradars vervan gen. De „Marsdiep" is vijf dagen weg geweest. Volgende week maandag gaat oök de „Texelstroom" in dok en wel bij de Amsterdamse Droogdok Maatschap pij. Volgens het oorspronkelijke plan zou dat deze week al gebeuren, maar in verband met de kans op staking bij de A.D.M. heeft men de toestand nog even aangezien. Het is zo goed als zeker dat de ge meente Texel flessen en ander afge dankt glaswerk los van het gewone huisvuil gaat verzamelen, opslaan en af voeren naar een glasfabriek. Waar schijnlijk zullen in alle dorpen contai ners worden geplaatst waarin de huis vrouwen hun afgedankte glaswerk kun nen gooien. Het bovenstaande werd meegedeeld door wethouder J. C. Dros in de laatstgehouden raadsvergadering naar aanleiding van een vraag van me vrouw M. Maas-Diemer. Laatstgenoem de betreurde het dat de Spar zijn glas- aktie op Texel onlangs heeft moeten staken. Van het totale gewicht aan huis vuil bestaat 8°/o uit glas. Als dit apart wordt gehouden en weer naar de glas fabriek gaat is dat zeer in het belang van het milieu en ook van de huisvrou wen die op deze wijze heel wat ruimte in hun vuilniszakken sparen. Tegen in zamelen van zeer grote hoeveelheden alvorens afvoer naar de fabriek plaats vindt, is geen bezwaar omdat glas niet aan bederf onderhevig is. De commissaris van de koningin in Noordholland, Mr. Kranenburg, komt vrijdag 23 maart naar Texel om de streekeommissie te installeren. De plechtigheid zal 's middags om twee uur worden gehouden in het raadhuis. De streekeommissie zal nauw betrokken zijn bij de samenstelling van een streek plan voor de kop van Noordholland en Texel. De leden van de vissersvereniging D.E.T.V. Texel maken vrijdag 19 mei een reisje naar de schroevenfabriek van Lips in Drunen (N.-iB.). Oorspronkelijk zou de excursie op 11 mei worden ge houden, maar daarvan moest wegens omstandigheden worden afgezien. Voor de reis naar Drunen hebben zich 150 personen opgegeven. Het is de bedoe ling er een gezellige dag van te maken. In ihet programma is oök een bezoek aan het „autotron" (automuseum) op genomen alsmede een etentje. De Texelse brandweer is gisteroch tend tegen elf uur voor niets uitgerukt. Er was via de telefoon een melding binnengekomen die erop neerkwam dat er brand was geweest in een schuurtje bij de familie Langeveld, Kogerstraat 35. De familae had de brand zelf ge blust maar wilde er toch nog even de brandweer bij hebben. Er werd voor dit kennelijk niet spoedeisende geval stil alarm gegeven en één bluswagen werd naar het opgegeven adres gedirigeerd. Toen de wagen wilde vertrekken kwam een tweede melding: nu zou er brand zijn bij Kogerstraat 7 en er zou een kind in levensgevaar verkeren. Op volle sterkte spoedde de brandweer zich nu naar laatstgenoemd adres (fam. C. van Etten) maar er was niets aan de hand. Ook bij de familie Langeveld was geen sprake van brand. De heer Langeveld was wel drie keer opgebeld door „Pietje Puk" met de mededeling dat de brand weer naar hem onderweg was. Het leek een kinderstem. Het is de tweede keer in korte tijd dat de brandweer een valse melding krijgt. De politie is begonnen aan een onderzoek in de hoop de da- der(s) te kunnen aanhouden. DE WAAL De Waalder gemeen schap gaat akkoord met de verbouw van het dorpshuis „De Wielewaal". Die conclusie mag getrokken worden na de jaarvergadering van de Stichting Dorpshuis De Wielewaal, vrijdagavond j.l. .Zoals bekend zal de bevolking van De Waal 10% van de bouwkosten moe ten betalen. Dat is dus ƒ15.000,want de bouw zal ongeveer anderhalve ton vergen. De stichting heeft voor dit doel al ƒ10.000,op de bank staan. Met dit geld en de voor het grootste deel reeds toegezegde subsidies van rijk, provincie, gemeente en enkele andere fondsen, zal het overgrote deel van de verbouwings- kosten gedekt kunnen worden. Er wordt rekening géhouden met een tekort van ƒ25.000,Dit zal in de vorm van een lening kunen worden aangevuld. Uiter aard komen de lasten van deze lening (zo'n ƒ2600,per jaar) voor rekening van het dorpshuis, maar daar staat te genover dat mag worden gerekend op een aanmerkelijk hogere vergoeding van de gemeente voor het gebruik van het dorpshuis als gymnastieklokaal, zo dat exploitatie dragelijk wordt. Tijdens de vergadering werd er mel ding van gemaakt, dat de gemeente wij ziging zal brengen in het systeem dat toegepast wordt bij het toekennen van vergoeding voor gymnastiekgebruik van dorpshuizen. Nu krijgen de dorpshuizen een uitkering op basis van het aantal gymnastiekuren. Een dorpshuis als dat van Oosterend ontvangt, mede als gevolg van het feit dat de scholen van Midden- en Zuid-Eierland er voor hun gymnastieklessen heengaan, zo'n ƒ19.000,per jaar. Andere dorpshuizen hebben dat geluk niet. Het streven zou nu gericht zijn op verdeling van het to tale gymnastiekbudget voor de gemeen te naar behoefte. „De Wielewaal" kreeg in het afgelopen jaar ƒ1600,voor «het gymnstiek- en handarbeidgebruik. Dit bedrag zal flink stijgen, omdat de nieu- de zaal 90 m2 groot is. Eigen arbeid Wellicht zal het geld, dat de Waalder gemeenschap op tafel moet brengen nog wat kunnen minderen door inbreng van eigen arbeid. De heer M. Binsbergen vertelde, dat de architect zodanig te werk zal gaan, dat deze mogelijkheid wordt geboden. De aanwezigen, die voor deze vergadering in ruime mate waren opgekomen, waren over de hoeveelheid werk, die de inwoners zouden kunen verrichten, niet zo optimistisch gestemd Voorzitter S. Plaatsman meende dat amateurs weinig meer zouden kunnen uitvoeren dan wat sloopwerk en het schilderen. Tijdens de vergadering werd protest aangetekend tegen het bouwplan door de familie Sweere. De heer W. A. Swee re huurt het tegen het bestaande dorps huis aangebouwde (gemeentelijke) woonhuis. Als het dorpshuis volgens het nu ter tafel liggende plan wordt ver bouwd, zal het bij de woning horende plaatsje verdwijnen, (waardoor het woongenot steric zal verminderen. In de raadsvergadering waarin werd besloten de gemeentelijke subsidie voor de bouw van het dorpshuis op het gewenste peil te brengen, was naar aanleiding van een vraag van een der raadsleden ge antwoord dat de heer Sweere met het bouwplan akkoord gaat. De heer Sweere had m een brief aan de gemeenteraad erop gewezen, dat hij helemaal niet akkoord ging, iets dat hij duidelijk aan het dorpshuisbestuur kenbaar had ge maakt. B. en W. haden de raad geant woord dat het dorpshuisbestuur zich bereid heeft verklaard nog eens met de architect te praten. Boos In de vergadering toonde de heer Sweere er zich erg boos over dat het dorshuisbestuur in het nu ter tafel lig gende plan onvoldoende rekening met zijn destijds geuite aanmerkingen heeft gehouden. Weliswaar had de heer Swee re geen gebruik gemaakt van de hem geboden gelegenheid om het bouwplan in te zien, maar hij zei dat dat niet no dig was geweest, omdat het dorpshuis- bestuur op de hoogte was van de door hem «geuite verlangens. Duidelijk gaf de heer Sweere er blijk van te twijfe len aan de goede trouw van het dorps huisbestuur. De voorzitter liet de op het laatst zeer onprettige discussie geruime tijd voortkabbelen. Nodig was dat niet, want de kwestie heeft reeds de aan dacht. Er is afgesproken overleg te ple gen met de architect en die «komt een dezer dagen. Algemeen was men van mening, dat de onaangename kwestie in ieder «geval uit de wereld moet worden geholpen. De heer N. Luiken aanvaard de zelfs onder die voorwaarde het be stuurslidmaatschap. Met de heer H. Kooger en mevrouw Witte-Rijk werd hij namelijk in het bestuur gekozen om te voorzien in de vacatures die zijn ont staan door het zich niet herkiesbaar (Vervolg van pagina 2)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1