AGENDA Engelse bekers voor Texelse tekenaars „Zonder water geen leven ondernemers-aktiviteiten „Weavers End" verkoopt strips en grammofoonplaten „Onder de Pomp" is een „bruin" café Rans vleeshouwerij kreeg nieuwe eigenaar Officier vraagt vrijspraak voor Texelse Beschermd dorpsgezicht Oosterend Keesom - studiefonds Uitslag verloting S.V. De Koog Jaarvergadering Z.D.H. Biljartclub De Graaf biedt trimgelegenheid SPORTPROGRAMMA De godsdienstige vorming in het gezin Expositie tot 30 maart in raadhuis de nutsspaarbank gegarandeerd^oed SPORT EN SPEL in het afgelopen weeke Dc heer Henk Griffioen opent vrijdag a.s. in het pand Weverstraat 104 (het vroegere Kaaswinkeltje van Bakker) een zaak in grammofoonplaten en strip verhalen. De verbouwing wordt momen teel met eigen krachten uitgevoerd. De nienuwe onderneming gaat „Weavers end" heten, een naam die werd ingege ven door het feit dat de winkel aan het eind van de Weverstraat staat. De heer Griffioen gaat een tamelijk specialisti sche branche voeren: grammofoonpla ten en stripverhalen. Men kan er niet voor alle platen te recht. Er zijn alleen lp's, maar die zullen beduidend minder kosten dan in een gewone platenzaak omdat ze direkt van de importeur worden betrokken. De platen zullen ongeveer 30°/o goedkoper zijn. Alle genres, ook „Hollands" en klassiek, zijn leverbaar al zal het zwaar tepunt op pop liggen. Voor singletjes kan men in Weavers end niet terecht. Er zal een uitgebreide kollektie strip boeken worden aangeboden alsmede posters en stickers. De heer Griffioen heeft de winkel gekocht van de heer P. Swarthof. Hij is enkele maanden bezig geweest met de verbouwing. Het inte rieur krijgt een knus en besloten karak ter. De stellingen waarin de platen worden opgeslagen zijn voor een deel uit ruwe stenen gemetseld en hetzelfde is gebeurd met de platenbar. Een cu rieus onderdeel van het winkelinterieur wordt gevormd door een ouderwetse telefooncel, afkomstig uit een hotel, die als luisterbox is ingericht. De heer Griffioen is van plan in de komende zo mer een deel van het gebouw beschik baar te stellen als expositieruimte voor de schilders Peter van Wel en Kees Callenfells uit Amsterdam. De opening wordt vrijdag geen grote plechtigheidi maar de klanten en bezoekers zullen die dag wel op een kop koffie of glas sherry kunnen rekenen. In De Koog werd vorig weekend een café geopend, waarvan de beheerders willen, dat de bezoekers er rustig een gesprek met elkaar kunnen voeren of een boek kunnen lezen. „Het is de be doeling dat het een zogenaam bruin café wordt", aldus Jan Koomen die samen met Marja Haarsma bedoeld café „On der de pomp" geheten, beheert. Beiden zijn geen vreemden in de Horeca, want Jan Koomen werkte voorheen in de Zeven Provinciën, terwijl Marja Haars ma eens in Vat 69 achter de bar stond. Met vereende krachten is aan de vol- tooing van de nieuwe zaak gewerkt, want wat vier weken geleden nog een bakkerij was, is thans herschapen in een gezellig café. Het interier bestaat geheel uit rust gevend eikenhout. Met een bloemetje, schemerlampjes met Brabants bont en overal spreuken wordt de bruine kalm te enigszins opgepept, zodat de juiste sfeer voor een dorpscafé aanwezig is. Aan de bar staan 15 krukken en rond de tafeltjes staan 22 comfortabele stoe len. Zeer opmerkelijk is de antieke bier- pomp, die reeds 130 jaar lang trouwe dienst vervuld heeft. Om de bezoeker wat op zijn gemak te stellen, heeft men het café bewust wat rommelig ge maakt, bijvoorbeeld door het zand dat op de vloer ligt, zodat de mensen niet een half uur hun voeten hoeven vegen voordat zij naar binnen durven. Ook de prijzen zullen geen drempelvrees ver oorzaken. Opmerkelijk is nog dat de be heerders besloten hebben ook thee en melk te verkopen: een uitstekend idee dat zonder meer navolging verdient. „Onder de Pomp" is vanaf één uur 's midags geopend en in het seizoen 's morgens ook. Pachter van het nieuwe café is de heer C Grootjen, eigenaar van het Pakhuus en eveneens pachter van Riche. Eigenaresse van Riche en Onder de Pomp is mevrouw Barrausch- Eelman. De café- en dancinginterieurverzor- gers De Nijs uit Castricum, het lood- gietersbedrijf Van der Vis de de ver warmingsinstallateur Schoo voerden de verbouwing uit. De slagerij van de gebroeders Cor en Jo Ran in de Warmoesstraat is maandag overgenomen door de heer P. Kossen. Het bedrijf wordt op dezelfde voet voortgezet. De heer Jo Ran gaat met pensioen, maar zijn broer zal voorlopig nog in het bedrijf aktief blijven. De heer Kossen was reeds vijf jaar bij de gebroeders Ran werkzaam. Ook daar voor zat hij in het slagersvak; hij was chef-slager bij Albert Heijn in Den Hel der en Bergen. De zaak blijft onder de vertrouwde naam Ran voortbestaan. De drie Ran-slagerijen op het eiland zijn nu 'alle zelfstandige ondernemingen. De winkel van Graafs verf- en be- hangcentrum in de Hogerstraat is aan merkelijk uitgebreid. Dit was mogelijk door er de achterliggende woonruimte bij te trekken. De familie Graaf vond een nieuw woonverblijf boven de naast het gebouw gelegen werkplaats. Vergro ting van de winkelruimte was noodza kelijk omdat steeds meer mensen zelf gaan schilderen, behangen e.d. Dat geeft de betrokkenen niet alleen veel meer voldoening maar bespaart de tegen woordig zeer hoge kosten van arbeids loon. Het resultaat hoeft niet voor vak werk onder te doen, dank zij de vele hulpmiddelen die tegenwoordig in de handel zijn en het advies dat de vak man er van harte bijgeeft. Door de ver bouwing heeft men de sortering in de winkel aanmerkelijk kunnen uitbreiden. ALKMAAR De Alkmaarse officier van Justitie, Mr. J. v. d. Oever, heeft dinsdag in de zaak tegen een 26-jarige Texelse vrijspraak gevraagd wegens gebrek aan bewijs. Zij moest te rechtstaan wegens veronderstelde grove ichuld aan een ongeluk, op de Duinweg bij De Cocksdorp, dat op 29 mei 1971 he leven kostte aan een vierjarig Duits jongetje. De precieze toedracht van het onge luk kwam ter zitting niet vast te staan. Zeker is dat het jongetje met twee an dere Duitse kinderen in de wegberm liep, de automobiliste tegemoet. Zeker is ook dat zij is uitgeweken voor een tegenligger, maar met zoveel dat ze in de berm raakte. Mogelijk is het jonge tje op de weg gestapt. De officier van justitie vond dat de zaak te duister was om tot grove schuld te kunnen konklu- deren. Wel nam hij aan dat verdachte niet vlekkeloos gereden heeft. Uitspraak over veertien dagen. Dinsdag 13 maart Den Burg, Panorama, 20.00 uur, jaar vergadering Bond van Plattelande vrouwen. De Cocksdorp, „De Wadlopertjes", 20.00 uur, Bingo-avond t.b.v. kleuterver- voer. Woensdag 14 maart De Cocksdorp, hotel „De Hoop", 20.00 uur, interkerkelijke gespreksavond over „de godsdienstige vorming in het gezin". OOSTEREND Op de afdeling ruimtelijke ordening van het raadhuis heeft het verwondering gewekt, dat na de hoorzitting in Oosterend over het bestemmingsplan voor het beschermd dorpsgezicht geen enkel schriftelijk be zwaar is binnengekomen. Er wordt op gewezen dat de mondeling geuite be denkingen weliswaar zijn genoteerd en ter harte genomen, maar dat het goed is de klachten ook nog eens duidelijk op papier te zetten. Misverstanden kunnen dan -worden voorkomen. Ook „nieuwe' bezwaren kunnen schriftelijk ter kennis van het gemeentebestuur worden ge bracht. Het ontwerp-plan ligt nog tot één april ter inzage in „De Bijenkorf" (tijdens de openingsuren van de biblio theek aldaar) en op kamer 303 van het raadhuis. Van de gelegenheid om het plan in „Strendsend" te gaan bekijken is door slechts zeer weinigen gebruik gemaakt. Aan belangstellenden kan de openbare bibliotheek de op het plan be-, trekking hebbende stukken (op beperk te schaal) uitlenen. Schriftelijke reage ren is nog mogelijk tot 1 april. 'Het is overigens niet de laatste gelegenheid, want de officiële procedure die aan het vaststellen van het plan voorafgaat, moet nog beginnen. Het streven is er echter op gericht een plan ter visie te leggen waartegen zo weinig mogelijk bezwaar kan bestaan. Reacties van de bevolking in het huidige vroege stadium kunnen daartoe bijdragen, In aanvulling op ons verslag van de bespreking van het Keesom studiefonds tijdens de raadsvergadering van 6 maart, deelde de heer Timmer (AR) ons mede dat hij voor het niet terugkomen op de door hem gestelde en door de bur gemeester onvolledig beantwoorde vra gen, de volgende redenen had: Wat be treft de vraag naar het verschil tussen de aangevraagde en uitgekeerde bedra gen; de heer Tammer heeft niet, zoals wij het begrepen, willen vragen volgens welke normen de hoogte van het bedrag wordt vastgesteld. Hij maakte slechts een leesfout, door het hoogste aange vraagde bedrag (ƒ5.025,te lezen als toegezegd bedrag. Zo gelezen zou er een verschil zijn tussen toezegging en uitkering, en daarnaar vroeg de heer Timmer. De heer Timmer bemerkte zijn vergissing en trok de vraag in. Dit is ons ontgaan. Op de vraag of de maatstaven die worden gehanteerd bij toe- of afwijzing van een toelage, statutair zijn vastge legd of aan het beleid van het bestuur worden overgelaten, heeft de burge meester gezegd dat hij geen exact antwoord kon geven. De heer Tim mer heeft toen overwogen om mej. Luijsterburg, die bestuurslid is van het Keesomfonds, dezelfde vraag te stellen. Aangezien echter de burgemeester te vens voorzitter is van het fonds, leek het de heer Timmer niet .passend zich tot een ander bestuurslid te wenden. De uitslag van de verloting van de sportvereniging De Koog is als volgt: le prijs (bromfiets) nr. 9763; 2e prijs (vleessnijmachine) nr. 3616; 3e .prijs (transistorradio) nr. 12194; 4e prijs nr. 5184; 5e prijs nr. 8154; 6e prijs nr. 10132; 7e prijs nr. 2641; 8e prijs nr. 24; 9e prijs nr. 2380; 10e prijs nr. 11641; lie prijs nr. 8331; 12e prijs nr. 6728; 13e prijs nr. 10849; 14e prijs nr. 9274; 15e prijs nr. 4342; 16e prijs nr. 2115; 17e prijs nr. 4498; 18e prijs nr. 3114; 19e prijs nr. 3593; 20e prijs nr. 8667; 21e prijs nr. 3316; 22e prijs nr. 9331; 23e prijs nr. 1546; 24e prijs nr. 6188, 25e prijs nr. 7626. De prijzen kunnen worden afgehaald bij restaurant „Capri" te De Koog. In het kader van het kontakt dat de Rotaryclub Texel onderhoudt met de Rotaryclub van West Malling in Enge land, werd vorig jaar een tekenwed strijd gehouden. Door de club van Mal ling werden de schoolkinderen aldaar (van 11-16 jaar) in de gelegenheid ge steld deel te nemen en hetzelfde gebeur de hier door de Texelse club. Onder scheid werd gemaakt tussen drie leef tijdsgroepen. De tekeningen uit Enge land werden op Texel gejureerd en de Texelse tekeningen gingen daarvoor naar Engeland. Donderdagmiddag wer den in de LTS-kantine de uit Engeland afkomstige prijzen uitgereikt aan de Texelse winnaars. Het waren Hanneke Starink die als leerlinge van de land- bouwhuishoudschool met een tekening „Storm op zee" de Engelse jury tot het toekennen van een prijs had gebracht, Peter Rey die een prijs had gewonnen met een tekening van een dorpsgezicht van De Waal en Bert Keijser die zijn prijs had verdiend met een tekening van een schapenboet. De door de Engel se club beschikbaar gestelde prijzen be stonden allen uit fraaie bekers. Ze wer den aan de drie winnaars uitgereikt door de heer M. C. de Gorter, die met de heer H. de Lugt het comité interna- DEN HOORN Vrijdagavond a.s. houdt de sportvereniging ZDH de jaar vergadering in de kantine „De Spil". Begonnen wordt om half negen. De agenda vermeldt onder meer de verkie zing van twee bestuursleden. Fietsen om dc hoogste score Met ingang van hedenavond staan in „Olympic", thuishaven van dc biljart club De Graaf, twee hometrainers waar op ieder die daar zin in heeft zijn krach ten kan beproeven. Het is de bedoeling dat men in vijf minuten „fietsen" op de teller een zo hoog mogelijk aantal kilo meters kan aantonen. De hometrainers blijven voor dit doel beschikbaar tot za terdag 24 maart. Wie dan 't hoogste aan tal kilometers heeft laten noteren is winnaar van één van de hometrainers. Als tweede prijs is een kinderfiets uit geloofd en als derde prijs een driewieler of autoped. Deelnemers betalen ƒ1,50 inschrijfgeld. Men wordt aangeraden met twee personen de fietsproef te vol brengen. De praktijk leert dat de deel nemers zich dan aan elkaar optrekken waardoor in vijf minuten een langere „afstand" wordt afgelegd. Ook leden van de Texelse wielervereniging kunnen deelnemen. De biljartclub heeft het evenement georganiseerd bij wijze van stunt aan 'e eind van het biljartseizoen. De home trainers zijn beschikbaar gesteld door de Firma Zegel. tionale zaken van de Rotaryclub Texel vormt. De uitreikingsplechtigheid werd op de band vastgelegd om naar West Malling te kunnen worden gestuurd. Het is de bedoeling dat ook een correspon dentie tussen Engelse en Texelse kinde ren tot stand komt. De winnaars van de tekenwedstrijd in West Malling hebben als prijzen ieder een foto van Texel ge kregen, alsmede een Hollands souvenir. Na afloop van de prijsuitreiking licht te de heer J. Kikkert, voorzitter van Rotary Texel in het kort de doelstellin gen van Rotary International toe voor de aanwezige le.erlirtgen. Op de foto de drie Texelse prijswinnaars met de heer De Gorter. DONDERDAG 15 MAART: Vriendschappelijk: Texel comb.-De Koog comb., 19.00 u. MEDEDELINGEN S.V. Cocksdorp Donderdagavond a.s. worden de se nioren en junioren Al, zoals was afge sproken, weer in de kleedkamer ver wacht voor nader kontakt met het be stuur. Interkerkelijke gespreksavond te De Cocksdorp DE COCKSDORP Evenals in 1972 wordt ook dit jaar, op initiatief van de Hervormde Gemeente en de Roomska- tholieke wijkraad, een gespreksavond gehouden voor leden en belangstellen den van alle kerken te De Cocksdorp. Deze keer zal er worden gesproken over „De godsdienstige vorming in het gezin". Naar aanleiding van een zestal vragen zullen de deelnemers in kleine groepjes aan het denken en overleggen worden gezet. Daarna zal op basis van hun antwoorden een algemeen gesprek worden gevoerd. De bedoeling is dat dit van nut zal zijn voor de opvoeding van kinderen, voor het gesprek met de rijpe re jeugd en ook voor de ouderen die door de vragen van jongeren zelf wor den bepaald bij eigen geloof en denken. Verleden jaar werd het een zeer le vendig overleg. Er wordt ook nu weer op 'n grote en interkerkelijke deelname gerekend. De uitnodigingen zijn dan ook uitgegaan naar alle bewoners van dorp en polder. De bijeenkomst wordt woens dag gehouden in hotel „De Hoop". Aan vang acht uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Herv. Gemeente Den Burg Woensdag 14 maart 19.30 u. ds. Mulder Bidstond gewas en arbeid. Gereformeerde Kerk Den Burg Vrijdag 16 maart 19.30 u. H. J. Douwes Bidstond voor gewas en arbeid. weet wat i(nwoners) e(quivalenten) zijn. Aan de tentoonstelling hebben de he ren R. Joosten en G. Schouten, die sa men met mej. K. Kikkert de inrichting hebben verzorgd, een diaserie toege voegd. Het commentaar daarbij is op de band opgenomen en wordt gesproken door Netty Rosenfelt. De expositie is vooral gericht op scholieren, maar ook voor ouderen zeer interessant. Voor leerlingen van de la gere scholen ligt bij de ingang een les brief. „WATER" is te zien tot 30 maart. „Zonder (goed) water geen leven". Dit is het bijschrift bij een van de fraaie foto's die een belangrijk deel vormen van de expositie „WATER" in het raad huis. Het zou als motto kunnen dienen voor de hele tentoonstelling. De expositie werd samengesteld door het Hoogheemraadschap van de uitwa- terende sluizen in Kennemerland en Westfriesland, i.s.m. de Kulturele raad Noord-Holland. Een overzicht wordt ge geven van taak en werkwijze van het Hoogheemraadschap in heden, verleden en toekomst. Dit gebeurt door middel van foto's, kaarten en maquettes. De meeste aanacht wordt besteed aan peil- en boezembeheer. Veel nadruk valt op de waterzuivering en bestrijding van verzilting. De bijschriften zijn in eenvoudige, begrijpelijke taal gesteld. Jammer is, dat van enkele op kaarten en maquettes voorkomende gegevens niet wordt uitgelegd wat ze betekenen. Zo wordt op een kaart die het chloride- gehalte (de zoutheid) in Waddenzee en IJsselmeer weergeeft, gebruik ge maakt van cijfers (b.v. 18.000 in het Marsdiep) zonder dat er bij staat dat het om milligrammen per liter gaat. Hei- zelfde geldt voor de capaciteitsaandui ding voor waterzuiveringsinstallaties: men kan niet verwachten dat iedereen 55 maak meer gebruik van onze uitgebreide service UITSLAGEN: ZATERDAG 10 MAART Afdeling Noordholland: Oosterend (Z)-Zaandijk Junioren: Texel Al-Kaagvogels Al Oosterend Bl-Flevo B2 Wienngermeer B2-De Koog Bij Winkel Bl-Tex. Boys BI ZDH BI-Helder B5 Cocksdorp Cl-Oosterend B2 Texel B2-Tex. Boys Cl Texel C2-Texel C3 Texel Cl-ZAP C2 Pupillen: Afdeling A: Oosterend b-Texel a Tex. Boys b-Oosterend a De Koog a-Texel c Afdeling B; Oosterend c-Tex. Boys c Texel e-Tex. Boys d ZDH b-Texel d Cocksdorp b-Tex. Boys e ZONDAG 11 MAART 4de klasse B KNVB: Texel-Hollandia Afdeling Noordholland: DESS-Cocksdorp Con Zelo-De Koog GSV-Oosterend Vesdo-ZDH Schellinkhout-Tex. Boys Flevo 2-Texel 2 Texel 3-Helder 4 Oudesluis 2-ZDH 2 Tex. Boys 2-WGW 5 JVC 5-Texel 4 Oosterend 2-DWOW 3 Callantsoog 3-De Koog 2 Cocksdorp 2-SRC 6 Oosterend 3-Zeemacht 4 ZDH 3-Flevo 5 Junioren: Watervogels A3-Cocksdorp Al ZDH Al-ZAP A2 Helder A3-Tex. Boys Al DE WAAL AKKOORD MET VERBOUW DORPSHUIS (vervolg van voorzijde) stellen van mevrouw Laarhoven heren D. Maas en M. Bmsbergen had er even naar uitgezien dat he'. zou lukken het bestuur aan te v: want onder de dertig aanwezigen de animo om zich candidaat te niet bijster groot. Pas toen degeir beslist niet in het bestuur wilden, verzocht de hand op te steken, een zestal candidaten over. Geloofsrichtingen In het verleden werd er van jfj gaan, dat het dorpshuisbestuur spiegeling moet zijn van de vers"4 de geloofsrichtingen. In De Waal schouwt men dat uitgangspunt nï verouderd. Zinvoller wordt het t dat in het bestuur vertegenwoo zitten van organisaties en veren' die veel van het dorpshuis gebruikj ken zoals de toneelvereniging, de jaardensoos en de biljartclub. Bij gehouden verkiezing werd met de ting" dan ook geen rekening mee houden, daarmee vooruitlopend r statutenwijziging. Er was trouw meer in strijd met de statuten deld. De 'heer T. Tjepkema is in he gelopen jaar tussentijds uit het be> gestapt en de heer C. Zoetelief zonder daartoe te zijn gekozen, plaats ingenomen. De heer Bins zei dat dit in ieder geval beter wai de heer Tjepkema als „papieren handhaven. De aanwezigen tild niet zwaar aan en legaliseerden verkiezing de aanwezigheid van de Zoetelief in het bestuur. Het financieel verslag was (saldo ƒ1857,85), maar blonk niet door duidelijkheid. Men geloofde dat het bestuur geen geld had vei terd, maar de suggestie werd het overzicht voortaan samen te stellen door een vakman. Een financieel overzicht was er vai speeltuinvereniging. Men beschikt1 over een batig saldo van ƒ262, de gemeentelijke subsidie „binnes Curieus was de mededeling dat dorpshuis bij vergissing drie jaar niet tegen brand verzekerd is Men heeft de verzekeringspremie in de kas kunnen houden, maar leent zich uiteraard niet voor ling

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2