Spaarrente tot teng-monument staat weer op z'n plaats Geboortemoeilijkheden bij schapen te voorkomen van het raadhuis I steng'- LANDBOUW en VEETEELT Interessante causerie voor oud-leerlingen landbouwschool Op Texel geen verscherping I strijd tegen perevuur Vakantieklas voor Texel? De afscheidsreceptie „Sint Jan" herbaalt carnavalsstuk voor bejaarden I PLAAt§ f. C.PC.£,WiMDS rubriek voor I 0,",,r De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 714% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. I W NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 13 maart 1973 toegang heeft tot het zeevaartkundig monumentje, want het staat op terrein dat als gevolg van een grondruil eigen dom is geworden van de heer Jochems. Op deze tekening van Pieter van Cuijck uit 1784 ziet men het Eierlandse huis met op de achtergrond de steng. De hoge getuide mast moet enige eeuwen dienst hebben gedaan hardstenen paal, die de herinnering het zeevaartbaken de Steng levend staat weer op zijn plaats op het hoge duin tegenover de Robbenjager. Op de achtergrond de Eierlandse vuurtoren, die destijds de taak van de steng overnam [Eeuwenlang heeft op 't Eyerlandt, op Irte afstand van de plaats waar nu de (Jurtorcn staat een zeer hoge, getuide mast gestaan: de steng. Het was een ■icntaticpunt voor de scheepvaart, te vens een waarschuwing voor de naburi- gf verraderlijke Eierlandse gronden. Bij nicht en slecht weer was het baken vinuit zee uiteraard niet te zien en de Bturtoren die op initiatief van notaris jjlhannes Ludovicus Kikkert in het be ging van de zestiger jaren van de vorige eeuw werd gebouwd, was dan ook een hek- verbetering. ■Toen de vuurtoren zijn licht ontstak, was de steng dus overbodig geworden maar hij bleef toch nog tot 1899 staan. Tpen was het gevaarte dusdanig door de JJnd des tijds aangetast dat werd be sloten hem op te ruimen. Op de plaats waar de steng had gestaan werd ter her innering een 2 Va meter lange hardste nen obelisk in de grond gezet met het ingebeitelde opschrift „Plaats der in 1899 opgeruimde steng". Deze paal heeft tot 1943 op het hoge duin tegenover De Robbenjager gestaan. Toen werd hij verwijderd door de Duitsers die hier een bunker bouwden. Eerherstel Dertig jaar lang lag de paal voor oud vuil aan de voet van het duin, totdat vorige week enkele Texelaars op het aardige idee kwamen om de obelisk weer op zijn plaats te zetten. Met man en macht werd de enkele honderden ki logrammen wegende paal naar de duin top gesleept en in een gat gezet. De herinnering aan de voorganger van de Eierlandse vuurtoren wordt dus weer op waardige wijze levend gehouden. Het is alleen jammer dat het publiek geen ■Op Duiveland, bij Den Helder en op het westelijk deel van Wiermgen zal de Hrijd tegen 't perevuur aanzienlijk wor- ■n verscherpt. Besloten is in genoemde jeken alle meidoorns, dus ook de ge- jnde, af te zagen. De Plantenziekte- _|indige dienst acht dit noodzakelijk om "~H nog steeds heersende bacterieziekte Hrevuur uitgeroeid te krijgen. Zoals VHkend zijn behalve meidoorns ook pe ren, appels en verschillende sierheesters tevoeïig. Het ministerie van landbouw en visserij voert de aktie om de export van kwekerijprodukten niet in gevaar te Hengen. Ook op Texel is het perevuur nog niet rerdwenen. Toch zullen hier geen ver- Bherpte maatregelen worden toegepast, Htegcndeel. Op Texel zullen alleen zie ke en belendende meidoornstruiken Horden verwijderd. Als „belendend" j Worden beschouwd de struiken die vlak naast de zieke heben gestaan en ermee ,«B aanraking zijn geweest. Tegen het grootscheeps afzagen van teidoorns op Duiveland, bij Den Helder en op Wieringen is inmiddels .protest ingetekend door de Contact Commissie Natuur- en Landschapsbescher- ng. De Contact Commissie heeft de atssecretaris van CRM erop gewezen t men reeds enkele jaren tracht het revuur uit te roeien door het stelsel- iatig afzagen of rooien van aangetaste verdachte struiken maar ook vele ge- >nde meidoorns langs wegen en dijken erven, in tuinen en in natuurgebie- Jfn- Deskundigen menen dat de kans op uitroeien van de ziekte uiterst gering ls; daartegenover staat een ernstige tVerarming van het landschap. In Enge rd heeft men de strijd reeds in 1966 ^gegeven. De Contact Commissie be- eit een zodanige ombuiging van het •leid dat de aanwezigheid van oere- uir wordt aanvaard. Het schadelijke 'treden van de ziekte in de fruitteelt 1 moeten worden beperkt door maat delen waarbij een verdere aantasting "in het landschap achterwege blijft, al- •s de Contact Commissie. Mogelijk zullen ouders met school gaande kinderen over niet te lange tijd hun vakantie op Texel kunnen hou den. Dit zou mogelijk worden dopr de oprichting van een „vakantieklas", zo als die al jaren draait in Egmond aan Zee. Het PAKT-gemeenteraadslid Ellen vestigde in de raadsvergadering van dinsdag 6 maart de aandacht op deze mogelijkheid om bij te dragen tot de vakantiespreiding. Egmond trekt voor de laatste vier weken voor de grote vakantie een on derwijskracht aan (door het Rijk be taald), die in de ochtenduren de zes- tot twaalfjarigen begeleidt bij het verwer ken van hun van thuis meegenomen lesmateriaal. De ruimte wordt door de gemeente ter beschikking gesteld. Dorpshuizen zijn er erg geschikt voor. De logiesverstrekkers kunnen adverte ren met deze mogelijkheden, en zo het rendement van het voorseizoen wat op voeren. De VVV zou volgens de heer El len kunnen bijdragen in de kosten van lesmateriaal. Het was jammer dat op de voorlich tingsavond over schapenhouderij van de vereniging van oud-leerlingen van de lagere landbouwschool niet meer be langstellenden aanwezig waren. In de causerie von de specialist voor de scha penhouderij, de heer H. Sturkenboom, werden zaken aangesneden die beslist een grotere interesse verdienden. On derwerp was „Geboortemoeilijkheden bij schapen". De inleider zei hierover dingen die menige schapenfokker tegen de haren zullen strijken. Als één van de oorzaken van geboor temoeilijkheden noemde de heer Stur kenboom de te „zware" voeding in de periode van drachtigheid. Vooral in het begin van de dracht kan in het alge meen met gras dat nog op de weide aan wezig is, worden volstaan. Bij vermin dering van de grasvoorraad kan gerui me tijd met uitsluitend hooi en/of kuil- gras aan de voederbehoefte worden vol daan. Met cijfers toonde spreker aan dat tot voor kort voor het aflammen een rantsoen met vrijwel uitsluitend goed voordroogkuilgras aan de voederbehoef te voldoet. De heer Sturkenboom verstrekte een aantal gegevens, waaruit bleek, dat de geboortemoeilijkheden sterk toenemen naarmate het gewicht van de lamme ren hoger is. Het opvallende daarbij was, dot ge vallen van een „verkeerde ligging" pas in het allerlaatste stadium ontstaan als gevolg van het feit, dat de geboorteweg te nauw is voor het lam. De heer Sturkenboom was verder van E envermindering van de moeilijkhe- wordt ingegrepen bij het geboortepro ces. Zolang het lam nog „binnen" is ge beuren er over het algemeen geen ern stige zaken. De „brede" koppen We kregen de indruk, dat inleider de moeilijkheden bij de geboorte vooral als een gevolg zag van het streven naar een „brede" kop bij het Texelse schaap. Uit de cijfers, die de heer Sturken boom hierover gaf bleek, dat de ruimte in het bekken in 't algemeen kleiner is dan de omvang van kop en poten van het lam, die deze ruimte moet .passe ren. Vergroting van de ruimte van het bekken blijkt een zeer moeilijke zaak te zijn. Daarom meende de heer Sturken boom, dat het streven vooral gericht moest zijn op een versmalling van de kop. Inleider was er van overtuigd, dat er orrt dit te bereiken heel wat tegen stand bij de fokkers moet worden over wonnen. Toch meende hij stellig het in deze richting te moeten zoeken. Verhoging van de vruchtbaarheid Een vermindering von de moeilijkhe den kan in feite ook worden bereikt door vergroting van de vruchtbaarheid, of met andere woorden meer tweeling en drielinggeboorten. In dit geval is het geboortegewicht nl. kleiner en zijn er minder moeilijkheden bij de geboorte. Als een belangrijk bezwaar van het Texelse schaap noemde inleider het feit van de matige vruchtbaarheid en de beperkte tijd van de bronstigheid. Het Texelse schaap iaat uitsluitend in de periode van september tot januari-fe- bruari de ram toe, waarbij de beste re sultaten worden verkregen in de maan den oktober en november. Deze beperkte duur van de bronstig heid zag de heer Sturkenboom vooral als een bezwaar bij het streven naar in tensivering van de schapenhouderij. Inleider denkt nl. aan een methode van schapen houden, waarbij de dieren drie maal in de twee jaar aflammen. Belangrijke kruisingen Door het instituut voor Veeteeltkun- dig Onderzoek worden op het moment diverse kruisingen verricht. Als be langrijk zag de heer Sturkenboom de kruising van de Finnen met het Franse ras lie de France. De nakomelingen, die uit deze kruising ontstaan worden weer gekruist met de „Texelaar". Men hoopt op deze wijze een ras te krijgen, dat de goede vruchtbaarheid van de Finnen paart met de goede vleeskwaliteit van lie de France en de „Texelaar". Bij de Finnen zijn drieling- en vierlinggeboor ten vrij normaal. Bovendien hebben de voor deze krui sing gebruikte buitenlandse rassen een veel langere bronstigheid, die men in het nieuwe ras hoopt over te brengen. Een andere belangrijke kruising wordt uitgevoerd door de Fa. Wessanen. Hier wordt voor de kruising eveneens ge bruik gemaakt van de .Finnen, waarbij dan een Engels vleesras wordt gebruikt. Daarna volgt eveneens nog een kruising met de „Texelaar". Het lammen van de eenjarige schapen In de discussie kwam ook het laten lammen van de enterlingen nog eens ter sprake. Hoewel veel Texelse schapen- houders zich hiertegen verzetten blijkt toch, dat het aantal Texelse schapen- houders, dat er toe overgaat een ge deelte van de eenjarige schapen te la ten lammen de laatste jaren toeneemt. De heer Sturkenboom was van me ning, dat het bij het economisch scha- penhouden niet verantwoord is om de dieren tot een leeftijd van 2 jaar „rente loos" te laten lopen. Eén van de aanwezigen merkte in dit verband op, dat bij het laten lammen van de eenjarige schapen in het tweede jaar in 't algemeen meer lammeren worden geteeld dan in gevallen, waarbij de dieren op 2-jarige leeftijd voor de eerste maal aflammen. Het was in één woord geweldig. Het zal niemand bevreemden als ik zeg, dat het ons geweldig goed heeft gedaan. Ik ben er zeker van, dat er diverse Texelse agrariërs bewust van deze receptie zijn weggebleven. De opkomst was evenwel meer dan groot genoeg om ons er van te overtuigen, dat ons werk in de afgelo pen 33 jaar iets heeft betekend. Als de grote opkomst dit al niet duidelijk heeft gemaakt, dan zijn het de goede woorden, die er gesproken zijn. Het duidelijkst is dit tot uiting geko men in het besluit van de Texelse ge meenteraad om mij de zilveren erepen ning van de Gemeente Texel uit te rei ken. Waar ik ook op had durven reke nen, zeker niet op deze onderscheiding. Ik ben er de Texelse vroedschap zeer dankbaar voor. Vorstelijk was het cadeau van het Texelse bedrijfsleven. Dat men de dank voor ons werk heeft willen onderstrepen door de aanbieding van een reis naar Californië voor mijn vrouw en mij is overweldigend. De voorwaarde, dat ik als tegenprestatie een reisverslag zou moeten leveren was voor mij geen zwa re opgave. Jamer genoeg liep de tijd wat uit en moest een aantal bezoekers de bijeen komst vervroegd verlaten. Ik heb daar alle begrip voor. Het uitlopen van de tijd had ook tot gevolg, dat ik mijn toe spraak wat moest bekorten. Eén van de dingen, die ik had willen zeggen: Met grote dankbaarheid denk ik aan twee Texelaars met wie dk een goede samenwerking heb gehad en die we voor mijn gevoel te vroeg hebben ver loren. Het zijn de heren J. M. Bakker van „De Atlas" en de heer Rutten uit de Eendracht. Twee zeer verschillende persoonlij kheden. Met de heer Bakker heb ik vooral in de ruilverkaveling samengewerkt. Een zeer vertrouwenwekkend en vertrou- wengevend man. Zijn rust en bezadigd heid hebben voor mijn werk bij de Ruilverkaveling en voor mijzelf veel be tekend. De heer Bakker heeft buitenge woon goed werk gedaan voor de ruil verkaveling. De heer Rutten was een heel andere figuur. De rust en bezadigdheid van de heer Bakker waren hem vreemd. Een beweeglijk man, vol initiatieven. Men sen als de heer Rutten zijn van belang om te voorkomen, dat je gevaar loopt om duf en saai te worden. De heer Rutten heeft niet minder dan de heer Bakker me zijn vertrouwen gegeven. Ik denk aan hen beiden met grote dankbaarheid en waardering. De dank is er ook voor het bestuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting en het Consulentschap voor de Rundveehouderij voor de aanbieding van de receptie. Het was een waardig afscheid. Intussen was dit feest nog niet hele maal het eind. Pas op 31 maart ga ik de Dienst officieel verlaten. Tot op dat mo ment ben ik nog voor iedere boer op Texel beschikbaar. Het heeft me goed gedaan om te be merken, dat een flink aantal Texelse boeren me ook na die tijd nog eens op het bedrijf verwacht. Ik stel me voor, dat ik daaraan echt behoefte zal hebben. Het lijkt me een vrijwel onmogelijke opgave om na 31 maart volledig „op de lauweren te gaan rusten". C. van Groningen Bel bij brand 2066 Bij brand altijd bellen: (02220) 2086. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. MEDEDELINGEN Voor de afdeling Den Burg en De Waal van de bejaardenbond herhaalt de toneelvereniging Sint Jan het blijspel „Zonder haar in de twijfelaar". Dat zal gebeuren vrijdagavond 16 maart, aan vang 8 uur, in „De Oranjeboom". Dat alleen de leden van Den Burg en De Waal welkom zijn, hangt samen met de beperkte plaatsruimte. Onlangs werd een toneeluitvoering gegeven waarbij alle bejaarden werden toegelaten, wat tot grote problemen leidde. VAN B EN W Op het gemeentehuis, kamer 209, lig gen tot 26 maart aanvraagformulieren gereed ter verkrijging van een vergun ning voor 't gebruik van 'n gedeelte van het Noordzeestrand voor het plaatsen van strandhuisjes e.d. Aan personen, die vorig jaar een der gelijke vergunning werd verleend, zijn reeds aanvraagformulieren toegezonden. Wij moeten er wel op wijzen, dat niet vaststaat, dat elke nieuwe aanvraag zal kunnen worden ingewilligd, omdat reeds verschillende strandslagen „vol" zijn. Vrijdag 16 maart

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5