9 roen /wa in het hartL lort Veldwisch: geluk zonder inspanning Gemeente zoekt naar geschikte plaats voor gietasfaltfabriek en voorraad propaangas N*il plossing van problemen door anscendente meditatie mmSM Mmmi |.T;r*ï3 ym Vrijdagavond introductie in Den Burg wmm Belangrijke erkenning voor manege „Elzenhof" Meten met twee maten Begin nu met het bijeenzoeken van afgedankte kleren Eigenlijk kan het nergens.... Koopcentrum" verkocht aan Van der Meer Goede belangstelling voor viswedstrijd Schoolavond Redraer IJska school dag 20 MAART 1973 86e JAARGANG No. 8760 B.V. v.h. Langeveld De Roojj bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Jarry de Graaf, Kccsomlaan 43, Den e|. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschoot dinsdags en vrijdags Bank: Neder). Middcnstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Arnro-bank. Postgiro 652. Abonn. prü» ƒ5,50 p. kw. 50 ct. incasso; los 25 ct Advert. 23 ct. per mm. excl. 4°/o BTW I V ok op Texel kan wie daarvoor voelt binnenkort overgeven aan transcen- te meditatie. Bart Veldwisch, de 20- ige zoon van de jeugdherberg vader, onlangs in Nederland teruggekeerd deze geestverruimende techniek te .erwijzen op Texel en in de kop van St|ordholland. De bevoegdheid hiertoe hij opgedaan tijdens een veertien durende cursus op het idyllische ind Majorca en in Italië. De eerste roductic)bijeenkomst vindt plaats op maart, in hotel „De Lindeboom- iel" te Den Burg, aanvang 20.00 uur. I\vee jaar geleden kwam Bart Veld- Ich in contact met aanhangers van Jnscendente meditatie. Hij werkte in J tijd als kok in Zwitserland. Het ef- It dat de meditatie op hem had er- fr hij als zo gunstig, dat hij de be- Ifte kreeg de techniek aan anderen p te dragen. Goeroe aar komt transcendente meditatie daan? Bart Veldwisch vertelt ons de techniek een oude traditie heeft. I I 's ontleend aan de (ongeveer 2500 Cl jjai oude) Voorindische Veda-literatuur. een hoog in de Himalaya gelegen poster van abt op abt overgegeven, ^ndde de leer een jaar of wat gele- bij de goeroe Dev. Deze gaf zijn 7"ling Maharishi Mahesh Yogi op- cht de overgeleverde wijsheden tot en zegen van de ganse mensheid te dragen over heel de aardbol. En anshi ging uit en verzamelde dui den volgelingen om zich heen me deels jonge Amerikanen. at is transcendente meditatie? Een er leert ons dat het een techniek is allerlei merkwaardige gevolgen ft voor onze hersenaktiviteit. Door men in meditatiekringen ziet als de urlijke neiging van de geest tot ge- (waarbij het zich richten op een k een belangrijke rol speelt) onder- de meditator medisch-statistisch wijsbare veranderingen in zijn stof- eling, die ertoe leiden dat hij in zeer te tijd zeer intensief kan uitrusten. ik* kan onder meer zijn reak- nelheid en leervermogen opvoeren. Zuiver bewustzijn at zit er achter transcendente medi- e. Bart Veldwisch legt ons uit hoe echniek ten doel heeft de mens te- e brengen tot de „bron van het be gijn tot de „absolute stilte", de *7*1 Intelligentie". Het is vo1" .Maharishi en zijn leerlingen eiijk zo gesteld dat de Stilte de is van alle Energie. Ter illustratie oe jonge leraar ons een gasaan- e,r eerst °P tafel zet en na achten met zijn wijsvinger in be- mg brengt. Wie nu tot de Stilte Bart Veldwisch met het portret van zijn leermeester Maharishi Mahesh Yogi. komt, „het zuiver bewustzijn" ervaart, komt in contact met het grondprincipe van de hele schepping en ontplooit zo doende alle facetten van zijn persoon lijkheid. Hij staat immers in organisch contact met al het Zijnde: alles heeft met elkaar te maken, en hoe dat zit wordt aan de mediterende vanzelf wel duidelijk. Wie de meditatie volgt, tweemaal daags gedurende twintig minuten, kan na afloop met frisse moed het werk zijner handen voortzetten. Hij zal het zelfs veel beter doen, zo verzekert ons Bart Veldwisch. Wat voor werk het is, doet er niet toe: transcendente meditatie is ethisch neutraal. Het gaat er meer om dat alles makkelijker wordt. Volgens Bart Veldwisch zullen zelfs, als er een maal voldoende mediterenden zijn, alle problemen kunnen worden opgelost; de misdaad verdwijnt doordat de misdadi ger zich moeiteloos aanpast aan de wet ten van zijn land, de honger in de we reld doordat de bewoners van de arme landen eindelijk de moeite nemen de handen uit de mouwen te steken Voor de ervaren meditator is tenslotte niets onmogelijk. Na enig oefenen is hij tot alles in staat. Als hoogste stadium wordt beschouwd dat men „zelf de bron van het bewustzijn leeft". Deze bege renswaardige toestand is reeds door ve len bereikt. Ook zonder de leer Desgevraagd verzekert Bart Veld wisch ons dat men in het geheel niet behoeft te geloven in de leer rond de „Creatieve Intelligentie" om met vrucht te kunnen deelnemen aan de cursus. Het nuttig effekt blijft hetzelfde, of men nu een „bron van het zuiver bewustzijn" veronderstelt of niet. Het zijn tenslotte de lichamelijke factoren die het rustge- voel veroorzaken. Voor zulk een eindoplossing van alle problemen mogen de tarieven van de zeven sessies durende cursus geen be zwaar heten: U koopt uw volledige ont plooiing reeds vanaf 90,(studeren den). Loontrekkenden mogen meedoen voor ƒ175,terwijl echtparen ƒ250, betalen. De leeftijdsgrens is 15 jaar. DE KOOG De manege „Elzenhof" van de heer J. P. Kikkert te De Koog heeft van de Federatie van Nederlandse Rijscholen (FNRS) het predikaat „Goed gekeurde manege" gekregen. Het predi kaat wordt toegekend als een manege aan een reeks hoge eisen voldoet. Het predikaat houdt onder meer de be voegdheid in ter plaatse examens af te nemen voor het ruiterdiploma A en het jeugdruiterdiploma. Alvorens het pre dikaat werd verleend, werd door een commissie een uitvoerig onderzoek in gesteld De erkenning heeft een geldig heidsduur van één jaar. Voldoet het be drijf ook daar na nag aan de normen dan volgt verlenging. Als dokter Seegers een konijntje schiet, Staat het zó in de krant dat een ieder het „ziet"; Kom je 's morgens half tien dronken uit Gerritsland, dan leest niemand je initialen in de krant Meester Luyckx, Sint Jozefschool NASCHRIFT; Wij zijn het roerend met bovenstaand hekeldicht eens. Het in het éne geval wel en in het andere (vaak soortgelijke) geval niet noemen van namen of initia len is meten met twee maten en wordt door betrokkenen als buitengewoon on rechtvaardig aangevoeld. Als het aan ons lag zouden naam (desnoods initia len), beroep en leeftijd altijd worden ge noemd (met uitzondering van bijzondere gevallen zoals zelfmoord e.d.). Bij de politie waarvan wij voor het verkrijgen van de juiste gegevens afhankelijk zijn, denkt men er de laatste tijd anders over en worden de initialen niet meer in alle gevallen verstrekt. Elk geval wordt daar op zichzelf bekeken. Een rol speelt daarbij dat iemand waartegen proces verbaal wordt opgemaakt formeel ver dachte is en derhalve niet gestraft kan worden met de uit publikatie voort vloeiende schande. Om die reden wer den in het verleden initialen vrijgege ven. Op Texel, waar velen elkaar ken nen, gaf dat ook weer moeilijkheden. Het was vaak niet moeilijk de juiste naam te raden, maar het gebeurde ook dat men verkeerd raadde. J.K. kan Jaap Keijser, Jan Koopman maar ook Jan Kaan betekenen. Dat leidde ertoe dat in veel gevallen de initialen ook niet meer werden verstrekt. Bevredi gend is ook dat niet, blijkens de vele re- akties waaronder dit ingezonden rijmp je. We zijn daarom nogmaals met de po litie in onderhandeling getreden. In middels is gebleken dat de zaak daar op het plaatselijk hoogst mogelijke ni veau wordt bekeken zodat mag worden verwacht dat spoedig weer volgens een konsekwent toe te passen regeling kan worden gewerkt. Red. Op Texel wordt tussen 1 en 5 april onder auspiciën van de Stichting Men sen in Nood weer een grote kledingak- tie gehouden. Op 5 april komt de kledingauto op Texel en de plaatselijke organisatie hoopt dat deze niet groot genoeg zal zijn om alle ingeleverde kle ding mee te nemen. Ook vorig jaar was er zoveel aanbod dat een tweede vracht wagen nodig was. De stichting Mensen in Nood ver werkt jaarlijks 750.000 kg kleren. Deze worden door vrijwilligers gesorteerd. Wat als lompen moet worden be schouwd, wordt verkocht. De rest krijgt allerlei bestemmingen; warme kleren voor arme bergbewoners, dunne kleren voor mensen in warme streken, kleren voor vluchtelingen, voor slachtoffers van natuurampen en oorlogsgeweld en voor de zeer armen in de eigen samen leving. Ook missionarissen en zendelin gen kunnen er kostelijk mee worden ge holpen. Mensen die meer willen weten over dit werk kunnen een bezoek bren gen aan het hoofdkwartier in Den Bosch. Tijdens een excursie wordt men uitvoerig ingelicht en na afloop wordt een film gedraaid over de kledingakties. De kleren en vodden kunnen ongesor teerd worden ingeleverd, liefst wel ge pakt of gebundeld. Deze keer zijn schoe nen en brillen ook welkom. Het aantal inzameladressen is groter dan verleden jaar. Men wordt aangeraden nu alvast te beginnen met het inspecteren van de garderobe. De tijd van welvaart waarin wij leven brengt met zich mee dat in vrijwel alle gezinnen jaarlijks aanzien lijke hoeveelheden nog goede kleren beschikbaar komen omdat ze uit de mode zijn geraakt of omdat ze niet meer passen. Men wordt opgeroepen deze kle ding niet in de vuilniszak te stoppen maar voor de aktie te bewaren. In een der volgende nummers geven wij een overzicht van de inzameladres sen. De asfaltfabriek van aannemer Daal der uit Alkmaar staat op het ogenblik op een zeer onvoordelige plaats: nabij de Eierlandse vuurtoren. De grondstof fen voor de fabriek (grind, teer e.d.) worden namelijk per schip in de haven van Oudcschild aangevoerd en moeten daar in vrachtwagens worden overgela den om naar Texels noordpunt te wor den vervoerd. Het gefabriceerde asfalt moet echter een zelfde lange weg terug maken, naar de zeeweringen waar het wordt gebruikt. Daalder zou zijn fa briek dan ook graag wat meer in de buurt van Oudeschild geplaatst zien. Al geruime tijd geleden liet de gemeente de keus vallen op een terrein aan de Schilderwcg. De hinderwetprocedure le verde geen bezwaren op van aangren zende grondeigenaars, zodat B. en VV. gerechtigd waren de hinderwetvergun ning af te geven. Toch is dat niet ge beurd, want er is wel gebleken dat on der meer in kringen van natuurbescher mers bezwaren bestaan. Deze konden weliswaar niet tijdens de hinderwetprocedure worden ingebracht (Natuurmonumenten is eigenaresse van een terrein aan de andere kant van de weg en was dus niet gerechtigd bezwaar aan te tekenen) maar zouden wel een rol spelen als voor de fabriek de bouwver gunning wordt aangevraagd Die bouw vergunning zou via een artikel 19-pro- cedure moeten worden verstrekt omdat het betreffende terrein volgens het hui dige plan een agrarische bestemming heeft. Het staat vast dat dit belangrijke bezwaren tot gevolg zou hebben, zodat de gemeente liever uitkijkt naar een geschikter stuk grond. Het probleem is dat het op het bijna overal mooie en kwetsbare Texel eigenlijk nergens kan. In kringen van sommige natuurbescher mers zou men de fabriek op het terrein van de centrale Texelstroom nog het meest aanvaardbaar vinden omdat die omgeving als toch bedorven wordt be schouwd. Gasstation Het bevoorraden van Texel met tank- gas (Polygas e.d.) is een moeilijke zaak. Met de gewone bootdienst mogen de tankauto's niet worden vervoerd. Ge bruik moet worden gemaakt van de speciale diensten voor gevaarlijke stof fen die in de winter twee keer en 's zo mers vier keer per week worden on derhouden. Hoewel het vaarschema in overleg van de EVO (Eigen Vervoerders Organisatie) is geregeld, zijn de leveran ciers met deze situatie niet tevreden. Het niet op elk gewenst moment kun nen vervoeren van gas naar Texel wordt als een bedreiging van vlotte leverantie gezien. Enkele firma's streven dan ook naar het opstellen van een voorraadtank voor propaangas op Texel. Deze zou via de speciale diensten van TESO bevoorraad kunnen worden. Klei nere tankauto's zouden het gas vanuit de tank naar de gebruikers op Texel kunnen brengen. Het toestaan van een grote bovengrondse tank roept uiter aard de nodige problemen op voor het gemeentebestuur. Ook voor dit plan zal zowel een hinderwetprocedure als een procedure ex artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening nodig zijn. DE KOOG Het „Koopcentrum" te De Koog krijgt een nieuwe eigenaar. De enige aandeelhouder en direkteur van deze besloten vennootschap, de heer N. M. Schoo, draagt alle aandelen per 1 april over aan Van der Meer handel- en exploitatiemaatschappij b.v. te Den Burg. Deze onderneming, reeds eigena resse van een andere grote supermarkt aan de Dorpsstraat te De Koog, is voor nemens het bedrijf voorlopig op de oude voet voort te zetten. Omdat ook in het personeelsbestand geen verandering komt, zullen de klan ten van de genoemde veranderingen weinig merken. De nieuwe direkteur en eigenaar J. W. B. van der Meer vertelde ons dat hij op langere termijn wel voor nemens is enige reorganisatie door te voeren die in het belang van de consu ment zal zijn. Naar Texelse begrippen hoort het Koopcentrum tot de zeer grote ondernemingen. Het bedrijf omvat een supermarkt met ambachtelijke slagerij, wasserette en rijdende winkel. De per soneelsbezetting bestaat in de winter periode uit ca 12 man; in de zomer uit 40 tot 50 man. De heer N. M. Schoo blijft niet in de zaak werken. Hij zei ons voor de toekomst nog geen vaste plannen te hebben. 36 meter vis gevangen Dat voor sportvisserij in clubverband toch wel belangstelling bestaat op Texel bleek uit de bevredigende opkomst voor de wedstrijd die zaterdag bij de ijzeren kaap bij Oosterend werd gehouden. Er werd gevist met 21 man en er werd veel gevangen. Omdat de vissen soms met drie stuks tegelijk werden opge haald hadden de controleurs druk werk. De totale lengte aan gevangen vis bedroeg 36 meter. Het grootste deel van de vangst werd weer teruggezet. De winnaars van de dagprijzen waren 1. P. Betsema; 2. M. v. d. Zwaag; 3. B. Penha; 4. C. J. Brou wer en 5e S. Langeveld. De organisatie van de wedstrijd was in handen van het bestuur van de sport vissersclub Texel. Gehoopt wordt dat de Volgende wedstrijden ook zoveel deelnemers trekken. De aandacht wordt erop gevestigd dat alleen met pieren mag worden gevist. DE WAAL Vrijdagavond werd in het dorpshuis te De Waal de jaarlijkse toneelavond van de leerlingen van de Redmer Yska-school gehouden. De op komst was groot. Voor de pauze speelden de leerlingen van de eerste, tweede en derde klas. Leerlingen van de muziekschool zorg den voor de muzikale afwisseling. Na de pauze voerden de vierde, vijfde en zesde klassers het stuk „Baas Bolster doet een museum" op. Het werd vlot ten tonele gebracht. Aan het eind van de avond werd een verloting gehouden. Enkele prijzen zijn nog niet afgehaald. Het zijn de num mers: wit 112, 281, 386, 540, 871, 927. Rose 589, 687, 841, 904. Geel 606, 686, 866. Groen 324. De prijzen kunnen onder schooltijd worden afgehaald. Ook kan men zich telefonisch wenden tot de heer W. Albers, telefoon (02228) 566. De nu nog nabij De Cocksdorp in wer king zijnde asfaltfabriek van aannemer P, Daalder uit Alkmaar.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1