Streekcommissie Texel wor< vrijdagmiddag geïnstalleerd Wielersportvereniging Texel opende seizoen 1973 Slachtplaats verwerkte in 1972 4769 dieren groen-zwari Haagse bluf Ophokplicht voor postduiven in Noordholland Ongelukken Zomeravondvoetbal 1973 Weer loos brandalarm lloodschappen doen Propaganda voor Texel bij drie evenementen Noodslacliting nu particulier bedrijf De Wielersportvereniging Texel aan de start voor de propagandistische ,,Tour de Texel", die zondag werd gehouden WAT IK ZEGGEN WOU De Wielcrsportvcreniging Texel heeft zondag het wielerseizoen geopend met een 65 kilometer lange tour over Texel. De tocht had een propagandistisch ka rakter. Het was dc bedoeling te laten zien dat de vereniging bestaat en aktief is. Alle Texelse dorpen werden dan ook bezocht. De renners hadden op de rug letters die de naam van de vereniging vormden. In de dorpen moest dan ook in juiste volgorde worden gereden om de toeschouwers niet voor een puzzel te zetten. De vereniging telt twintig enthousiaste leden. Voorzitter is de heer J. Zuidewind; penningmeester I. van der Berg en secretaris P. W. Rijkers. Het wedstrijdprogramma 1973 is ge reed. B. en W. hebben er zich onder een aantal voorwaarden mee kunnen ver enigen. Het is namelijk nodig dat ont heffing wort verleend van het verbod ingevolge artikel 24 van de Wegenver keerswet. Eén der voorwaarden is dat de 's morgens te houden wedstrijden en ontmoetingen slechts tot uiterlijk 10.00 uur 's morgens mogen duren. Als wed strijdcircuits wordt gedacht aan par cours bij de nieuwe haven van Oude- schild en aan Zuid-Haffel. Daartoe zal pas toestemming worden gegeven na proefritten. De eerste proef in Oude- schild zou zondag j.l. gehouden worden maar mislukte omdat de benodigde au toriteiten niet present waren. Kampioensritten De gemeente gaat er akkoord mee dat in overleg met de dorpscommissie van De Cocksdorp op zaterdag 23 juni, aan vang 16.30 uur een kampioensrit wordt gehouden op het circuit Kikkert-, Lan- geveld-, Ploosterstraat. Ook tegen een op zaterdag 11 augustus te houden sprintwedstrijd en tegen tijdritten op de zondagen 9 en 30 september. In over leg met de dorpscommissie Den Burg mag een kampioensrit gehouden worden op zaterdag 21 juli op het circuit Bern- hardlaan, Hallerweg en Thijsselaan en Ter voorkoming van door postduiven aan te richten schade aan land- en luinbouwgewassen heeft, evenals in voorgaande jaren het geval was, overleg plaatsgevonden tussen de Nederlandse Postduivenhouders Organisatie, de Con sulent voor de Akkerbouw in Noordhol land, de Gewestelijke Raad voor Noord holland van het Landbouwschap en de Direktie Faunabeheer van het Ministee- rie van Landbouw en Visserij. Het resultaat van dit overleg is dat voorlopig van 26 maart tot en met 21 mei 1973 in Noordholland iedere dag de postduiven door de postduivenhouders worden opgehokt tot des namiddags 5.30 uur. Ook des zaterdags en des zondags bestaat deze ophokplicht. De postduiven mogen wel deelnemen aan de wedvluchten en africhtingen, doch na aankomst moeten zij worden opgehokt tot 5.30 uur n.m. Postduiven, die zich tijdens deze pe riode en vóór het aangegeven uur toch op het veld bevinden lopen een zeer grote kans ten offer te vallen aan de maatregelen, die noodzakelijkerwijs ge troffen zullen worden ter bestrijding van wilde en verwilderde duiven. In het belang van de postduivenhou ders en van de landbouwers dringen de Nederlandse Postduivenhouders Organi satie en de Gewestelijke Raad voor Noordholland van het Landbouwschap er met de meeste klem op aan zich strikt aan bovengenoemde afspraak te houden, hetgeen dus betekent dat landbouwers zich na 5.30 uur n.m. zul len dienen te onthouden van een bestrij ding der duiven, terwijl voorts in geen geval mag worden geschoten op over vliegende postduiven, terwijl de post duivenhouders zich strikt moeten hou den aan de ophoktijden. De landbouwers gelieven bij beteke nende schade aan hun gewas, veroor zaakt door duiven, dit direkt te melden aan de heer C. Schoen, ambtenaar van de buitendienst van de Direktie Fauna beheer, Sifriedstraat 26 te Bakkum (te lefoon (02518) 54544). Bel bij ongelukken uitsluitend de po litie; (02220) 2644. Deze op haar beurt belt de arts en eventueel ambulance. in overleg met de dorpscommissie Ou- deschild mag een kampioensrit worden gehouden op zaterdag 15 september. Voor alle wedstrijden geldt dat het te gebruiken circuit voor het overige ver keer moet worden afgesloten, te regelen in tijdig overleg met gemeentewerken. Op dinsdagavond 27 maart a.s. om 8 uur houdt de adviescommissie Texel van de KNVB Noordholland een vergade ring in hotel „De Zwaan", alwaar het programma enz. van de komende zo meravondvoetbalcompetitie zal worden besproken. Belangstellenden kunnen deze verga dering bijwonen en tevens kennis ne men van de deelnamevoorwaarden. Te vens bestaat gelegenheid om elftallen aan te melden. Het is de bedoeling om de voetbal wedstrijden deze zomer zo mogelijk in De Waal te houden. In tegenstelling tot vorig jaar, toen 5 aktieve spelers mochten worden opge steld, mogen er nu slechts 4 aktieve voetballers per elftal deelnemen. De commissie hoopt op een grote opkomst op de vergadering en op veel deelne mende elftallen deze zomer. Donderdagavond is de Texelse brand weer andermaal voor niets uitgerukt. Deze keer betrof het een melding „uit de tweede hand". Een inwoonster van Den Hoorn met het telefoonnummer 206 werd opgebeld en kreeg van een onbe kende te horen dat brand was uitgebro ken op het op het Marsdiep varende schip Jozien I. Er zou brandende olie in het water terecht zijn gekomen. Mevrouw geloof de het niet zo erg, maar de onbekende verzekerde haar dat het geen grap was en dat de brandweer met spoed moest worden gebeld. Mede omdat de stem men van zowel een man als een vrouw kennelijk van volwassenen waren, gaf de vrouw de merk waardige brandmelding door aan de brandweer. Door ervaring wijs gewor den besloot men daar geen groot alarm te geven doch te volstaan met het stu ren van één wagen naar 't Horntje. Ook de politie werd verwittigd. Vanaf de dijk was nergens een brandend schip te zien. Geïnformeerd werd bij de kust wacht van Den Helder en Eierland, de Helderse brandweer, marine, TESO, Rijkswaterstaat Den Helder en radio Scheveningen maar nergens was iets bekend over een scheepsbrand. Bij de brandweer wordt aangenomen dat de valse melding is gedaan door ie mand uit Den Hoorn of omgeving. Men heeft daar kennelijk 2066 willen draaien maar het kengetal vergeten. Men krijgt dan 206 Dit droeg bij aan de ge loofwaardigheid van het bericht. Ie mand in paniek is geneigd het kenge tal te vergeten. Wie op zaterdag 24 maart nog boodschappen moet halen Die kan dan aan Excelsior betalen Met levensmiddelen zijn zij dan present In het Gebouw van Christelijke Belangen te Oosterend De prijzen zijn normaal zoals dat heet En de winst wordt aan de uniformen besteed Uw zondagse kopje koffie of thee Werkt dus deze keer aan Excelsior mee. Uniformen aktiecomité Van zaterdag 24 maart tot cn met zondag 1 april wordt in het Duitse Es sen de tentoonstelling Camping Essen '73 gehouden, een gigantische beurs die doet denken aan onze Hiswa. Het begint traditie te worden dat de VVV Texel hier propaganda maakt voor een va kantie op ons eiland en traditie is ook dat dit gebeurt in nauwe samenwerking met de Federatie van VVV's in Noord holland boven het Noordzeekanaal. Deze Federatie, geholpen door het Nationaal Bureau voor Toerisme en tal van be drijven, richt ook nu weer een royale stand in waar de Duitsers zich kunnen informeren over dé vakantiemogelijk heden in noordelijk Noordholland. De stand is deze keer 250 m2 groot; een bloembollentuin van 50 m2 maakt er deel van uit. In tegenstelling tot vo rig jaar doet nu ook de Waddenfederatie mee waardoor deze kostbare aktie een gunstiger financiële basis krijgt. In de stand fungeert mej. J. Zwieringa van de WV Texel als informatrice samen met de heer J. M. Adriani, direkteur van de Noordhollandse WV-federatie. Bij de opening van de tentoonstelling, een uitgebreide feestelijke plechtigheid, zullen de Schermer Dansers optreden om aldus de aandacht op Noordholland te vestigen. Aan de genodigden zullen bloemen en folders worden uitgereikt. Deelgenomen wordt aan een speciale lunch. Noordhollandse bloemenmeisjes (met door de Alkmaarse tuinbouwschool vervaardigde bloemstukken) zullen Noordhollandse produkten uitreiken aan de aanwezige notabelen van de stad Essen. De Weshington sigarenfabrieken hebben gezorgd voor 17 kistjes sigaren en een distilleerderij stond voor het goe de propagandistische doel 18 flessen oude jenever af. Stuttgart Reeds achter de rug is een propagan- da-aktie in Stuttgart waar werd deel genomen aan een tentoonstelling over camping, auto's, motoren en toerisme. Ook hier verschafte informatrice mej. J. Zwieringa informatie vanuit een „ei gen" balie in de Nederlandse stand. De tentoonstelling trok 165 000 bezoekers. Voor Noordholland maar vooral ook de Waddeneilanden bleek veel belangstel- Reeds eerder mclddeit wij dat de Streekcommissie Texel vrijdagmiddag a.s. om 15.00 uur in het raadhuis zal worden geïnstalleerd door de Commis saris van de Koningin in Noordholland, mr. F. J. Kranenburg. De streekcommis sie Texel, onder voorzitterschap van GS-lid mr. J. Roelse zal uitsluitend op de installatie de eerste vergadering houden. Daarbij zal de indeling in werkgroepen en de wijze van vergade ren ter sprake komen. De streekcom missie zal betrokken zijn bij de voorbe reiding van het streekplan voor de kop van Noordholland en Texel. Het secre tariaat van de commissie zal worden waargenomen door de provinciale griffie in Haarlem in samenwerking met de ge meente Texel. Het secretariaat van de werkgroepen zal door een der leden van ieder der groepen worden waargenomen met administratieve hulp van de ge meente Texel. Plaatsvervangend voorzitter van de commissie «is drs. J. van Dis Hzn., lid van gedeputeerde staten. Vice-voorzitter is burgemeester mr. W. H. Sprenger. De commissie bestaat verder uit de volgen de leden; G. Bakker te Den Burg, voorzitter van de stichting bejaardenzorg; Mevr. R. N. Bakker-de Boer te Den Burg, huisvrouw; M. A. Binsbergen te De Waal, lid werk groep landschapszorg Texel; J. Th. Boom te Oudeschild, oud-be- stuurslid visserij vereniging; Mej. H. C. A. Brilman, aangewezen door de werkgroep maatschappelijke en educatieve ontwikkeling van de streekcommissie voor de kop van Noordholland; B Daalder, Oosterend, voorzitter visse rijvereniging BETV; J. W. Dekker, Den Burg, direkteur VVV; Dr. J. C. Duinker, De Koog, bioloog Ned. Instituut voor Onderzoek van de Zee; K Eelman, 't Noorden, veehouder; Mevr. A. v. d. Eijk-Bierens,Den Burg, oud-voorzitster plattelandsvrouwen; M. C. de Gorter, Den Burg, direkteur N.V. TESO; G. J. de Haan, Den Burg, namens de Vereniging Vriendenkring Texel; T. v. d. Heerik, Den Burg, namens RE- CRON; J. Jellema, Den Burg, horeca-onderne- mer; Mevr. M. Keijser-Dros, Den Burg, lera res landbouwhuishoudschool; Mevr. H. C. Koning-Alta, Den Koog, mede-exploitante kampeerbednjf Mevr. T. A. Krijnen-Baijs, Den Burg, lid oudercommissie Rij ksscholengemeen- schap; M. C. Kuip, Oudeschild, landbouwer; C. P. Laan, Den Burg, hoofd lagere landbouwschool; A. S. Lap, Den Hoorn, lid dagelijks be stuur van de Stichting Cultureel Werk; P. Th. Luijckx, Den Burg, hoofd lagere school; G. A. Meijer, aangewezen door de werk groep Wonen van de streekcommissie voor de kop van Noordholland; J. C. M. Nauta, Den Burg, bestuurslid jonge ondernemers; J. T. de Porto, Den Burg, bestuurslid bestuurdersbond NVV; W Renout, De Koog, oud gemeente-arts; ling te bestaan. De Wadden bleken voor velen geen onbekend gebied. Propagan da in Stuttgart werd noodzakelijk ge acht omdat de vakanties hier aansluiten op die van Nordrhein-Westfalen. Brussel Het derde evenement waaraan Wad denfederatie en Noordhollandse Federa tie gezamenlijk deelnemen is de inmid dels begonnen „Salon des Vacances" in Brussel. Ook hier verzorgt mej. Zwie ringa de informatie. Het deelnemen aan een evenement in Brussel wordt beschouwd als proefballon. Belgen en Noord-Fransen die een vakantie in Ne derland doorbrengen komen doorgaans niet noordelijker dan de grote rivieren. Gehoopt wordt dat ze ertoe gebracht kunnen worden nu wat verder te reizen. In het afgelopen jaar werden door de noodslachtplaats te Den Burg 4769 die ren verwrekt. Het betreft hier zowel de bij dc noodslachtplaats aangevoerde die ren als de opgehaalde kadavers. Het ging om 2807 lammeren, 1054 schapen, 486 nuchtere kalveren, 92 runderen, 52 graskalveren, 80 varkens, 165 biggen, 27 geiten en 6 pony's. Hiervan werden goedgekeurd: 34 lammeren, 65 schapen, 7 nuchtere kalveren, 3 graskalveren, 21 runderen, 6 varkens en één geit. Goedgekeurd onder voorwaarde van verkoop in het klein onder toezicht (vrijbank): 16 lammeren, 95 schapen, 4 nuchtere kalveren, 4 graskalveren, 34 runderen, 1 big, 8 varkens, 2 pony's en 2 geiten. Totaal werd 9603 kg vrijbankvlees verkocht. Dat is een record. Meestal wordt jaarlijks niet meer dan 6.000 kg omgezet. De bruto opbrengst bedroeg ƒ64 968,47. Uitbetaald werd ƒ47.945,14. Het voordelige saldo bedroeg ƒ774,51. Het kapitaal van de „Vereniging Texel tot verwerking van uit nood geslachte en gestorven dieren" bedroeg per 31 december ƒ1.347,56. Aan kadavers en slachtafvallen werd in het afgelopen jaar 173.089 kg verzameld. Wijziging Wat de exploitatie van de slacht plaats betreft heeft zich ingaand deze maand een belangrijke wijziging vol trokken. Afgestapt is van het systeem van twee noodslagers in loondienst. Het slachten wordt nu voor eigen rekening en risico uitgevoerd door de heer Aad van Heerwaarden, zoon van gemeente slager Jac. van Heerwaarden. Hij zal voor de vereniging alle slachtingen ver richten en ook de verkoop van vrijbank vlees cn dc geheel goedgekeurde dieren gaan verzorgen. Per jaar worden in de noodslacht plaats ongeveer 400 noodslachtingen uitgevoerd. Hierin zat geen volledig in komen en daarom is overeengekomen dat de heer Van Heerwaarden ook huis slachtingen voor particulieren en sla gers mag doen. Voor een halve of kwart koe kan men ook bij hem terecht. Hij zal zijn bedrijf uitoefenen in de aan grenzende slachtplaats van de Texelse Slagerscombinatie. De vereniging blijft zakelijk en veterinair toezicht uitoefe nen. Voor het melden van slachtingen dient men zich altijd tot de heer A. van Heerwaarden te wenden (telefoon 02220 2182 (slachtplaats) of bij hem thuis (Wil- helminalaan 94), telefoon 2663). Hoewel de heer Jac. van Heerwaarden zijn zoon zonodig zal assisteren is geen spra ke meer van roulerende diensten van noodslagers. De heer Jac. van Heer waarden blijft in dienst van de vlees keuringskring en zal o.m. belast zijn met het ophalen van destructiemateriaal. Onderzoek Dierenarts J. W. Driessen van de vleeskeuringskring is bezig met een on derzoek naar een bepaalde groep van afwijkingen bij de nieren van lamme ren. In verband daarmee wil hij graag over een aantal nog levende lammeren beschikken Boeren die lammeren heb ben waaraan zij om welke reden dan ook geen of weinig waarde hechten,, worden verzocht deze voor dit doel af te staan. Men kan bericht doen aan de heer Driessen, Weverstraat 101, Den Burg, telefoon 3345 b.g.g. 2182. M. Roeper, Den Burg, dijkgraaf schap Texel; H. F. H. Schellinger, Oudeschild, taris dorpshuis; D. F. G. Schilling, Den Hoorn, bk bollenkweker; J. P. Schotman, aangewezen doo; werkgroep Recreatie en Toerisme de streekcommissie voor de kop Noordholland; P. Smit, Den Burg, secretaris won bouwvereniging; F. H. Spigt, Den Burg, bestuurder K G. Westerlaken, Den Burg, leraar en bestuurslid vormingscentrum; J. A. Witte, Eierland, raadslid en stuurslid Stichting Agrarisch Tei A. V. de Wit, aangewezen door dew groep niet-agrarische werkgele heid van de streekcommissie voc kop van Noordholland; C. N. de Wit, Den Burg, voorzitter A mene Middenstandsvereniging; H. Wuis, Den Koog, namens de HOC Mr. P. J. Zomerdijk, aangewezen* de werkgroep milieubeheer enH tuurbescherming van de streek missie voor de kop van Noordholl C. Zijm, Eierland, secretaris Holla: Mij voor de Landbouw. Verder is Dr. Ir. R. van de Waal rekteur van de Provinciale Plano sche Dienst) aangewezen tot het bi; nen van de vergaderingen van streekcommissie Texel en ook Mr. Knopper, chef van de eerste afdelin; Provinciale Griffie van Noordhollai Het geeft met hoe ze over je prater ze maar over je praten. We hebben J uitlating van een bekend Ameriki automobielfabrikant altijd van harte derschreven, maar sinds vorige weell we gaan twijfelen. Dat was toen we exemplaar in handen kregen van Haagse Courant, waarin een rijk streerd artikel voorkomt onder de Texel wordt arm door toerisme", is een verhaal dat gekruid is met sl^ tionele elementen, zoals de verlicht^ kwestie van de Horeca, de mogelij dat de op de Razende Bol gestij Metric hoofdkwartier wordt van de groep Texel Vrij en de aanwezigheidl maar liefst 39 bar-dancings op het e l Allemaal niet erg, maar er is ook eem interview met ene „Haagse Jopie"J laat weten portier te zijn van Het Ga in De Koog. De journalist voert hen tonele als dè eilandexpert der „Tei I nachten" en laat hem als volgt aan I woord „Jazéker is er regelmatig gedorr. I zegt hij, „maar daar ben ik nou I voor aangesteld. Ik heb roh I schoppers gelijk plat en dan ha I geeneens te gaan knokken. Ik I ook niet wat 't is, maar als Ik nc hoeft 't voor de lefgozers al I meer. Maar het is niet overal zo f)l Ik kan tenten zat opnoemen, waai de boel wel es afbreken. En ik nog wel méér vertellen.... Haagse Jopie" geeft een sar zweerdersknipoog: „De Eerste Enige Texelse Homofielen Kroeg ik weet waar die is. De enige bar sexfilms, Sneeuwwitje en de lt Dwergen en dat soort werk. ken zelfs de namen van de klanti „Dingen, die het daglicht niet nen verdragen „Ik kan je d'r alles over veris Maar ik doe het niet. Ik houd van eiland; ik ben de enige Hagenax geaccepteerd is. Maar het hee'l wel klauwen met geld gekost" Waarna „Haagse Jopie" nog rondte geeft in het Texels café Logisch dat exploitant Piet Saai Galjoen helemaal niet blij was met dij zwets. Hij vertelde ons dat Haagse (J. Kayser) een blauwe maandag bij heeft gewerkt, maar als ordebem verre van geschikt was. Van een kli Den Haag heeft Saai al een brief g- «j waarin fel van leer wordt getrokk&p gen deze schrijverij. „De keren dat u geweest ben, heb ik nooit een Hc Jopie als portier in een gerenomm zaak als de uwe gezien. Ik zie helj bluffen om zijn Haagse kornuiten te' zien en weten wat hij wel kan, tyj voor Haagse bluf". Daar houden wjjl dan ook maar op. Het is altijd jar dat dergelijke verhalen in de pers schijnen. Er is een risico dat op set beluste lieden, al dan niet in groep band er opaf komen. Want op het ki lijk verdorven Texel valt wat te bel Wie voorstander is van kwaliteitstoe'i is daarmee niet blij. Natuurlijk magP waarheid geschreven worden, maat door ons geciteerde uit de Haagse rant berust op halve waarheden end vooral door geheimzinnigdoenerij vaj geïnterviewde zéér te denken. Men de kranten (gelukkig) niet het zwijgerj leggen, maar wie zich door een ker naar sensatie zoekende persman la dervragen moet wel op zijn woorderj ten. Het is in het verleden herhaal voorgekomen, dat met name persoi leden van Texelse horecabedrijven ruchten en fantasie gebaseerde vei' vertelden, die dan door de ijverig i vende reporter breed in een of ander blad werden uitgemeten. Onze hc mensen moeten zich daarover maar bezinnen; dat Is ook in hun belang der moet men er daar van doordri zijn dat een misstand die bij uitzoni voorkomt, na publikatie elders bij W bliek overkomt als regel. Voorkoming uitbanning van misstanden is derhal meest betrouwbare recept om ongur publikaties over Texel te voorkomen

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2