Streekcommissie wordt gesplitst in vier werkgroepen Ook Texel exposeert op Flevohof AGENDi Zondag a.s. Texelse dag De 7 Provinciën Blikschade fzr-M/kv m ya&fötm w/*\f Jeugdige Belg vluchtte naar Texel Proefrijden in Zuidhaffel van wielerclub Denemarken, Duitsland en Ierland wijzigen visserijgrenzen Reduktiebon FLEVOHOF Weekenddiensten ar Kerkdiensten 1 De Streekcommissie voor Texel, die vanmiddag op het raadhuis wordt geïn stalleerd door de commissaris van de koningin, Mr. F. J. Kranenburg, zal worden opgesplitst in vier werkgroepen, te weten één voor wonen, bevolkings ontwikkeling en maatschappelijke en educatieve ontwikkeling, één voor agra rische werkgelegenheid, één voor niet- agrarische werkgelegenheid en één voor recreatie en toerisme, verkeer en ver voer, milieubeheer en natuurbescher ming. De bedoeling van deze opsplitsing is om door middel van kleine op een aan tal specifieke facetten gerichte groepen bouwstenen aan te dragen voor een visie op de gewenste toekomstige ontwikke ling van Texel. Deze werkgroepen bren gen een eindrapport uit aan de voltalli ge streekcommissie, die dan aan de hand daarvan zal kunnen proberen een totale visie op die gewenste ontwikke ling te formuleren. In eerste instantie kan voor de werkzaamheden van de werkgroepen worden aangeknoopt bij hetgeen in het discussie-boekje „Texel bij de Kop", staat vermeld. Dit boekje zal ter vergadering worden uitgereikt. Voorts is het de bedoeling dat de werkgroepen gebruik kunnen maken van de eindrapporten van de werkgroe pen van de streekcommissie voor de Kop van Noordholland en van het eind rapport van die streekcommissie zelf. De werkgroepen zijn vanzelfsprekend ook bevoegd zo zij dat nodig achten te reageren op die genoemde eindrappor ten. Gezien het feit dat het werkterrein van de diverse werkgroepen op een aan tal punten aanrakingspunten vertoont is het gewenst dat tussentijds ook een re gelmatig contact tussen de werkgroepen bestaat. De in te stellen werkgroepen zullen een voorzitter en een secretaris-rappor teur nodig hebben. Voorgesteld is dat de werkgroepen ieder in hun eerste ver gadering deze funktionarissen kiezen. Voor wat de secretaris-rapporteur be treft kan nog worden medegedeeld dat het gemeentebestuur van Texel bereid is gevonden, het lid van de werkgroep dat deze funktie op zich zal nemen, technisch en administratief te laten bij staan door de gemeentesecretarie. Voorts wordt bij iedere werkgroep voorgesteld een aantal vaste adviseren de leden aan te trekken. Als de streek commissie met dit voorstel akkoord kan gaan zullen de genoemde personen en/of instellingen zo spoedig mogelijk worden aangeschreven met het verzoek als adviserend lid zitting te nemen in de werkgroepen. Dit alles betekent geens zins dat de werkgroepen niet bevoegd zouden zijn zoveel als zij wensen per sonen uit te nodigen om in een bepaalde vergadering als adviseur ad-hoc op te treden. Gezien deze mogelijkheid is het aantal vaste adviseurs per werkgroep zo beperkt mogelijk gehouden. Stuurgroep Om een regelmatig contact en coördi natie tussen de verschillende werkgroe pen en de voorzitter en vice-voorzitter mogelijk te maken wordt ook voorge steld een zogenaamde stuurgroep in te stellen. In de Kop van Noordholland heeft dit instituut zeer vruchtbaar gewerkt. Deze stuurgroep bestaat uit de voor zitter en vice-voorzitter van de streek commissie, de vier voorzitters van de werkgroepen, de secretaris van de streekcommissie en de projectleiding voor het streekplan van de Provinciale Planologische Dienst. Deze stuurgroep zou ongeveer een maal in de vier weken bijeen kunnen komen om de voortgang van de werk zaamheden te bespreken en eventuele gerezen problemen of knelpunten op te lossen. Werkgroep wonen, bevolkingsontwik keling, maatschappelijke en educatieve voorzieningen. De werkgroep krijgt tot taak te rap- portren over de waarschijnlijke en de gewenste ontwikkeling van het inwo nertal; de verdeling van de benodigde woningen over de verschillende kernen; de hiervoor benodigde terreinen; de fa sering per kern, waarbij gedacht moet worden aan de aanwezige of alsnog tot stand te brengen voorzieningen, met na me op sociaal, cultureel, medisch en on derwijsgebied, de realiseringsmogelijk heden mee in beschouwing genomen; het gebruik van bestaande huizen als tweede woningen; een en ander mede aan de hand van de Structuurschets voor de gemeente Texel. Samenstelling G. Bakker, mej. H. C. A. Brilman, me vrouw A. van der Eijk-Bierens, mevr. T. A. Krijnen-Bays, A. S. Lap, P. Th. Luijckx, G. A. Meyer, W. Renout, F. Schellinger, P. Smit en G. Westerlaken. Als adviseurs voor deze werkgroep komen met name in aanmerking: de Bar Vrijdagavond gesloten wegens besloten feest. Hoofdingenieur-Direkteur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in Noordholland, de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid, de Stichting Orgaan voor overleg en advies in de Provincie Noordholland, de Stichting Culturele Raad Noordholland, de Raad voor Jeugd en Jongeren in de provincie Noordholland, Inspectie voor het Lager Onderwijs te Den Helder, de Provinciale Griffie en de Provinciale Planologische Dienst. agrarische werkgelegen- Werkgroep heid. Deze werkgroep zal moeten rapporte ren over de agrarische infrastructuur, de waterbeheersing, de toekomstige agrarische bedrijfsstructuur, de proble men bij het onttrekken van gronden aan het agrarische gebruik, het samenspel met natuurbehoud en landschapsbouw; een en ander mede aan de hand van het ontwerp-bestemmingsplan „Buitenge bied". Samenstelling KI. Eelman, mevr. M. Keijser-Dros, M. C. Kuip, C. P Laan, D. F. G. Schilling, F. H. Spigt, J. A. Witte en C. Zijm. De werkgroep zal evenwel worden ge adviseerd door de Hoofdingenieur-Di rekteur voor de Landinrichting (Cul tuur technische Dienst), de Hoofdinge nieur-Direkteur van de Bedrijfsontwik keling '(c.q. consulenten akkerbouw, vee teelt en tuinbouw), de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, het Landbouw-Economisch Instituut, de Economisch-Technologische Dienst, de Provinciale Griffie en de Provinciale Planologische Dienst. Werkgroep niet-agrarische werkgele genheid. De werkgroep heeft de opdracht te rapporteren over de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de nijverheid en in de dienstensector, waarbij de werkge legenheid in de agrarische sector als be kend mag worden verondersteld, de ontwikkeling van de haven van Oude- schild, alsmede over vraagstukken be treffende de visserij, voorts over bijzon dere objecten van werkgelegenheid zo als het NIOZ en het mosselproefstation. Samenstelling Mevr. R. N. Bakker-de Boer, J. Th. Boom, B. Daalder, J. Jellema, J. C. M. Nauta jr., J. T. de Porto, A. V. de Wit en C. N. de Wit. Mogelijke adviesinstanties hierbij zijn: het Gewestelijk Arbeidsbureau Den Helder; de Direktie Visserijen en het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek; de Hoofdingenieur-Direkteur van de Rijkswaterstaat; de Rijksconsulent voor het Midden- en Kleinbedrijf en het Toe risme in Noordholland; de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord hollands Noorderkwartier; de Econo misch-Technologische Dienst, de Pro vinciale Griffie en de Provinciale Pla nologische Dienst. Werkgroep recreatie, toerisme; ver keer en vervoer; milieu- en natuurbe scherming. De taak van deze werkgroep zal zijn te rapporteren over de recreatieve en toeristische ontwikkeling, vooral ook voor wat betreft de verblijfsrecreatie; over de verkeersverbindingen voor de woon-, werk- en recreatie-funktie van Texel, de mogelijkheden van het open baar vervoer, de veerverbinding met Den Helder, het transport via kabels en pijpleidingen; over de vraagstukken van water-, bodem- en luchtverontreiniging, de afvalverwerking, alsmede over de problemen van het natuurbehoud en van de landschappelijke verzorging van het gebied; een en ander mede aan de hand van de Structuurschets voor de gemeente Texel, het ontwerp-recreatie- basisplan en het ontwerp-bestemmings plan „Buitengebied". Samenstelling M. A Binsbergen, J. W. Dekker, dr. J. C. Duinker, M. C de Gorter, G. J. de Haan, T. van den Heerik, mevr. H. C. Koning-Alta, M. Roeper, J. P. Schots man, H. Wuis en mr. P. J. Zomerdijk. De volgende instanties die deze werk groep met hun adviezen zouden kunnen begeleiden zijn: de Direktie Natuurbe houd en Openluchtrecreatie van het Mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk (consulenten voor de openluchtrecreatie), de Koninklijke Ne derlandse Toeristenbond A.N.W.B.; de Federatie van VW's boven het Noord zeekanaal, de Nederlandse Kampeer- raad, de E conomisch-Technologische Dienst, de Hoofdingenieur-Direkteur van de Rijkswaterstaat, de Provinciale Waterstaat, de Hoofdingenieur-Direk teur voor de Landinrichting (Staatsbos beheer), de Inspectie van de Volksge zondheid belast met het toezicht op de hygiene van het milieu, de Contactcom missie voor Natuur- en Landschapsbe scherming, de Provinciale Griffie en de Provinciale Planologische Dienst. DE WAAL Op het Hogereind te De Waal werd dinsdagochtend een perso nenauto beschadigd toen deze in on zachte aanraking kwam met 'n vracht wagen van een Texelaar. De personen auto, een Toyota 1200 werd door de vrachtautochauffeur die wilde wegrij den nadat hij zand had gelost, niet op gemerkt. VIERING KONINGINNEDAG Gewoontegetrouw zal volgende week in Den Burg de lijstkollekte voor de vie ring van koninginnedag weer worden gehouden. De opbrengst was in voor gaande jaren goed, maar toch niet vol doende. Er moest telkens geld bij, en de gekweekte reserve is nu geheel uitge put. Dit betekent dat er nog meer ver soberd moet worden, en dan vragen wij ons af: wat blijft er nog over en is dat de moeite van het organiseren wel waard? De optocht, de kinderspelen en het spel „wijk tegen wijk" organiseren wij graag, maar de bevolking zal toch moeten zorgen dat het financieel kan. Wij doen daarom een dringend beroep op de bewoners van Den Burg om met gulle hand te geven en daardoor de kans op voortzetting van onze aktiviteiten te waarborgen. Naast koninginnedag den ken wij o.a. ook aan de viering van Ouwe Sunderklaas en dergelijke evene menten. Laten we met zijn. allen deze keer royaal uit de hoek komen en er een zeer geslaagde kollekte van maken. Bij voorbaat onze hartelijke dank. De dorpscommissie Den Burg Angst voor straf na slecht rapport Uit angst dat hij straf zou krijgen we gens zijn slechte schoolrapport vluchtte een 13-jarige jongeman uit Eekeren (bij Antwerpen) naar Nederland. Hij nam 5.000 francs weg uit de portemonnee van zijn moeder en reisde met de bus naar Bergen op Zoom. Vandaar ging het per trein naar Amsterdam waar hij op het station Sloterdijk overnachtte. Uit eindelijk kwam hij op Texel terecht waar hij werd aangetroffen in het ha venrestaurant. Daar vond men het een verdacht geval en waarschuwde de po litie die zich over de knaap ontfermde. Het bleek dat hij in het bezit was van een cassetterecorder die hij van het ge stolen geld had gekocht. Maandagmiddag werd de jongen door zijn vader afgehaald. Zondag a.s. zal worden proefgereden op het circuit Zuid-Haffel. Deskundigen van gemeente en politie zullen dan con troleren of er geen gevaar ontstaat voor de overige weggebruikers. Het bestuur rekent erop dat de autoriteiten nu wel aanwezig zullen zijn. Alle leden worden verzocht zondagochtend om 8.30 uur bij Zuid-Haffel aanwezig te zijn. M.i.v. 1 januari j.l. hebben verschil lende landen hun visserijgrenzen gewij zigd. Het bestuur van de vissersvereni ging DETV Texel verzocht ons van deze wijzigingen een overzicht te geven. De schippers worden verzocht er goede no ta van te nemen. Nu Denemarken is toegetreden tot de EEG heeft dit land nieuwe visserijgren zen. In het toetredingsverdrag is be paald dat Denemarken gerechtigd is voor de eigen kustvisserij een 12-mijls- zone te reserveren aan de westkust, van Thyboron tot Blaavands Huk. Langs de rest van de kust geldt voor vissers uit EEG-landen een 6-mijls grens. De traditionele rechten blijven echter gehandhaafd. Nederlandse schepen mo gen dus in het gereserveerde gebied vissen in de 6- tot 12-mijlszone zuidelijk van de lijn, westwaarts getrokken van uit Bovbjerg vuurtoren, maar dan alleen op schol en tong. In de 6- tot 12-mijlszone, bezuiden Blaavands Huk waar Nederland tot dus verre traditionele rechten had voor de visserij op schol en tong, mogen nu, zo als uit 'h bovenstaande blijkt; schepen uit alle EEG-landen vissen, en wel op alle vis. Ook dc bepalingen met betrekking tot de visserij voor de Duitse kust zyn gewijzigd: de 0- tot 3-mijls zone is nu voor niet-Duitse schepen geheel geslo ten. „Fischereischeine" voor het vissen binnen deze zone worden niet meer uitgegeven. De bepalingen van het Eems-Dollardverdrag blijven echter on verminderd van kracht. De visserijgrenzen van België '(O-lijn), Frankrijk (3 mijl), Noorwegen en Zwe den (12 mijl) zijn niet veranderd. Voor informatie over de wijziging van de Ierse visserijgrenzen wende men zich tot de secretaris van DETV Texel, de heer A. J. M. Boom, Het Buurtje 12 te Oudeschild. De andere dagen komen hoor mag U gerust Van 23 maart tot en met 7 april wor den in het 150 ha. grote recreatiepark „Flevohof" bij Biddinghuizen in Ooste lijk Flevoland zg. randstaddagen ge houden. Een aantal plaatsen in het westen van het land zal zich gedurende deze periode op verschillende iwijze presenteren, waarbij sommige plaatsen op een bepaalde dag aparte demonstra ties verzorgen. Ook Texel neemt deel. Gedurende de randstaddagen zal een grote kaart van Texel worden geëxpo seerd met foto's die het eiland als 4- seizoenenvakantieplaats aanbevelen. Het is duidelijk dat de VW de hand heeft in deze propaganda. Men kreeg daar echter onmisbare hulp van de heer G J. de Haan van het Texels Mu seum, die voor het maken van kaart en foto's zorgde. Door de gemeente wordt een maquette van de elektrici- teits- en waterfabriek „Texelstroom" getoond. Vrijdag, vandaag, zullen de randstaddagen officieel worden geo pend. In verband met de installatie van de streekcommissie zullen B. en W. daarbij niet aanwezig kunnen zijn. De gemeente wordt daarom vertegenwoor digd door de heer J. M. de Vries. Het is de bedoeling, dat de VW zoveel mo gelijk, in ieder geval in de 'weekenden van de randstaddagen, vertegenwoor digd zal zijn om informatie over Texel te geven. Texelse dag Het toppunt van Texelse activiteit op de Flevohof wordt echter zondag a.s. bereikt. Dan wordt een Texelse dag ge houden. De bezoekers van de Flevohof zullen dan kunnen genieten van de groep Oude Dansen van de Folklore- stichting en de boerenkapel, die zowel 's morgens als 's middags gedurende een uur zullen optreden. Door folklore- medewerkers zullen voortdurend min stens acht oude ambachten worden ge demonstreerd. Veel aandacht zal onge twijfeld de heer J. Brügemann trekken, die met een ouderwets drukpersje naar de Flevohof gaat en daar kleurige vouwkaarten van Texel met een specia le tekst gaat bedrukken. De vouwkaar ten zullen gratis aan de bezoekers wor den uitgereikt. Wat is Flevohof Voor wie het nog niet mocht weten: Flevohof is in de paar jaar van zijn be staan uitgegroeid tot een van de be langrijkste rekreatieprojekten van Ne derland. Dat de zaken zó goed zouden gaan, dat er zó'n grote belangstelling zou zijn, had niemand eigenlijk gedacht, toen enkele jaren geleden in Oostelijk Flevoland aan het Veluwerandmeer voorbij Elburg, dit rekreatiepark met een knipoog naar agrarisch Nederland, werd geopend. Dat Flevohof in zo korte tijd zo populair is geworden bewijst, dat het boerenland een stuk gezonde re- kreatie biedt. Men kan er gaan kijken hoe zuivelprodukten ontstaan, hoe eieren worden gesorteerd, men kan er van bijenwas waskaarten maken en zelf champignons dan wel planten en bloe men veilen. Men vindt op Flevohof ook een demonstratie-slagerij die u onder meer het vlees levert, als u met het ge zin wilt barbecuen. Men kan ook gaan kijken hoe van granen uiteindelijk bier wordt gemaakt. Of brood. Er is een park, waar het afgelopen najaar twee honderdduizend bloembollen in de grond zijn gestopt. Er is een rosarium. Een traktor-met-huifkar rijdt de be zoekers rond over de 150 ha. Flevohof. In het kinderdorp kunnen de kinderen zelf pannekoeken bakken, pony rijden, zij kunnen er bezig zijn in een eohte TEXELSE COURANT rechtgevend op 50% reduktie op de toegangsprijs voor de Normale prijs Reduktieprijs Volwassenen ƒ5,ƒ2,50 Kinderen t/m 12 jaar ƒ2,50 ƒ1,25 Deze bon is geldig voor twee per sonen tijdens de randstaddagen van 23 maart tot en met 7 april 1973. Inleveren bij de kassa van Flevohof. Vrijdag 23 maart Den Burg, Doopsgezinde kerk, training jeugdleiding Doopsgi kerk. Den Burg, hotel „De Oranjeboom".p— uur, dia- en filmvertoning reis'cBa Hippo, voor bejaarden en ande.ig i Den Hoorn, dorpshuis, 16.00 uur, voorstelling Rode Kruis voor ren: Yogi de beer. Den Hoorn, dorpshuis, 20.00 uur, Kruis filmvoorstelling: De vlam pijl. Den Burg, hotel „De Lindeboom-^ 20.00 uur, introductie-avond trai dente meditatie. Oosterend, Geb. v. Chr. Belangen, uur, winkelavond t.b.V. „Excels* Zaterdag 24 maart Den Burg, Doopsgezinde kerk, training jeugdleiding Doopsg kerk. Den Burg, City theater, 20.00 uur,, Oosterend, Geb. v. Chr. Belange hele dag winkel t.b.v. „Excelsk Zondag 25 maart Zuid-Haffel, 8.30 uur, proefrit w| vereniging Texel. Den Burg, City theater, 15.01 „De vijf getekenden". Den Burg, City theater, 20.00 uur,, Maandag 26 maart Den Burg, City theater, 20.00 uurl:| Dinsdag 27 maart De Cocksdorp, hotel De Hoop, 20.0! plattelandvrouwen De Cocksdor erland, lezing over humor, modes Den Burg, hotel De Zwaan, 20.00 openbare vergadering adviescomc Texel van de KNVB over de a avondcompetitie. Elke dag Den Burg, Raadhuis, Tentoonst „Water". Openingstijden: iedere werkdag 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 i Iedere vrijdagavond Den Burg, „Olympic", 20.00 uur, bilj club „De Graaf". Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 bijeenkomst modelbouwclub. Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 21.30 uur, openstelling informal trum en middelendepot NVSH. Bejaardenomroep. Elke maandag- en donderdagavoi 18.30 uur. Met o.a. verzoekplat» verjaardagen. Trimmen Zaterdag 16.00 uur en dinsdag uur trimmen bij „Dennenoord" Uitsluitend voor spoedgevallen P van zaterdagmorgen 8 uur to' I maandagmorgen 8 uur Dokter A. VAN LOON, Den §c telefoon (02220) 2016. GROBNE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur to:| maandagmiddag 13.00 uur Zr. HOL, Den Burg, tel. (02220) th - ko' televisiestudio, er is een knutselhuisje en er is een heus indianendorp Drie elementen Flevohof bestaat uit drie elementen: Op de eerste plaats het overdekte cir cuit van de expositiepaviljoens, waar men zelfs bij soppig weer op zijn gemak kan bekijken hoe het allemaal precies zit met onze 'landbouw. 'Buiten staan dan moderne agrarische bedrijven. Naast de veehouderij en het akkerbouwbedrijf zijn er natuurlijk ook groenten- en bloemenkassen. Alleen al de zes bloemenkassen nemen zo'n vier duizend vierkante meter Flevohof in beslag Potplanen, rozen, anjers en ger- bera's worden er gekweekt. Maar men ka er ook zien hoe er wordt geteeld, op gepot, gesnoeid, gepluisd, opgebonden, bespannen, gewiedkortom: men kan op Flevohof als toerist bekijken hoe ónderen werken. En dat kan soms heel erg plezierig zijn. Op de derde plaats is er dan het al eerder genoemde kinderdorp inclusief kinderboerderij. DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 18.00 uur maandagmorgen 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg, (02220) 2527. m J. BEEKMAN, de Waal, telefoon (fl 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen bellen de ne A. van Heerwaarden, tel. (02220)^ (slachtplaats) of 2663 (Wilhelmina'.l CONSULTATIEBUREAU VOOl| ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt I worden op het bureau verwacht o tijden, dat hun eigen huisarts zi; heeft. Deze tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 27 maart I 14.00 uur. Dokter Barnard, woensdag 28 mB om 13 30 uur. R.K. KERKDIENSTEN I weekend 24 en 25 maart 1973 I Den Burg: zaterdag 19.30 uur I zondag 8.30 en 10.30 uur De Koog: zondag 10.30 uur Oudeschild zondag 9.15 en 19.00 Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur I De Cocksdorp: zondag 9.15 en 10.45 I Oosterend: zaterdag 19.30 uur I PROTESTANTSE KERKDI' NS. bi Zondag 25 maart 1973 HERVORMDE GEMEENTEN' Den Burg 10.00 uur ds. Mulder H. Avondmaal De Cocksdorp 10 uur eerw. heer Loerakker, maandkollekte Den Hoorn 19.30 uur ds Waarden* coll. Raad van Kerken in Nederls De Koog 10 uur dienst in De Waal! De Waal 10.00 uur ds. Waardenburg Vertrek auto's om 9.45 uur vi de kerk. Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Maandkollekte kerkvoogdij, Bidst voor gewas en arbeid. Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier, Maandcollecte Kerkvoogdij, Bk r voor gewas en arbeid. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. Kievit 19.00 uur ds. E. Loerakker, van Cocksdorp. Oosterend 10.00 uur ds. Kruithof 17 00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENR| Oosterend 10 00 en 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Kuitse Medewerking koor Advendo, o.lv| heer Hooij.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2