Kantoormeubelen Ik zie, ik zie wat jij njet Ql VEETEELT Hoogste tijd voor stifstofbemesting grasland Lardinois: geld in landschapsparken ELECTROHUIS Voorkom ritnaaldensehade Arbeidsbesparing bij voederbietenteelt Zaaibedbekalking kan van belang zijn Stand eilandcompetitie volleybal Aan de aandeelhouders van „De Krim" EXPLOITANTE VAN „CAMPING DE KRIM" de keukén van Hauenschild bezichtigen rubriek voor Omlcr inluMir >h» Gwmititfif-tt Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 23 maart 1973 Nog steeds zijn er veehouders op ons iland, die van mening zijn, dat de eer- te stikstof niet vóór de laatste week an maart gestrooid behoeft te worden. Ve zijn van mening, dat dit een mis verstand is. Weliswaar zal het in een enkel jaar ;el eens voorkomen, dat de stikstof, die ind maart wordt gestrooid eenzelfde itwerking heeft als stikstof, die begin iaart wordt gestrooid. En wellicht kan iet eens een heel enkele keer voorko- len, dat van de vroeg gestrooide stik- tof 'een gedeelte verloren gaat, waar- loor de werking minder is dan van de -roege bemesting. Dit behoort echter tot ie uitzonderingen. Het ziet er op het ïoment niet naar uit, dat dit in 1973 iet geval zal zijn. De temperatuursom, die naar deskun- igen van mening zijn, bereikt moet morden om met succes de eerste stik- tofbemesting te geven zijn we al een ,antal dagen gepasseerd. Voor onze iver het algemeen droge gronden is de ijd voor de eerste stikstofbemesting aarom royaal aangebroken. Hoeveel Het is zo langzamerhand wel bekend, lat we voorstanders zijn van een royale erste bemesting. We zijn nl. van me- ing, dat de kwaliteit van voorjaarsgras odanig is, dat we er zoveel mogelijk ■an moeten proberen te winnen. Een punt, dat nog altijd in discussie s, is dat van de uniforme of de ge sneerde stikstofgift. In het tweede ge- al voert men aan, dat het voor het krij- en van groeitrappen nodig is om aan ercelen, die naar men denkt voor de (eweiding nodig zijn niet allemaal even- 'eel stikstof te geven, of een tijdsver- chil aan te brengen in het geven van de tikstof. Zou men dit niet doen, dan, zo leneert men, komen de koeien in de :e helft van mei in te lang gras. Persoonlijk voelen we meer voor de 2,5 miljoen ha uit produktie De EEG-commissie gaat in de komen- le tien jaar 270 tot 350 miljoen gulden ier jaar uit het landbouwfonds ter bc- chikking stellen om boeren in gebieden lie door ontvolking bedreigd worden of lie leven in gebieden waar men de na- uur gaat beschermen te helpen. Dat eeft Ir. Pierre Lardinois donderdag ijdens een persconferentie in Brussel ïeegedceld. Desgevraagd zei de Neder- andse landbouwcommissaris dat dit on- ler meer een magnifieke kans betekent oor de plannen die men in Nederland leeft voor de zogeheten landschapspar- ;cn. Ir. Lardinois heeft een EEG-richtlijn ntworpen die, als ze door de raad irordt goedgekeurd, van belang kan zijn oor twintig pet. van de totale opper- 'lakte van de negen EEG-lidstaten, dat Vil zeggen 2,5 miljoen ha grond. Het otaal aantal boeren dat er mee te ma- :en kan krijgen wordt geraamd op 50.000 tot 700.000. Deze eerste grote beleidsdaad van de lieuwe Nederlandse landbouwcommis- aris noemde hij zelf een wezenlijke anvulling op het bestaande landbouw- eleid. Het gaat erom boeren te helpen ie door natuuromstandigheden met eel grotere kosten en onder moeilijker mstandigheden moeten werden dan >un collega's in de rest van de EEG. De regeling kan op de lange duur ook og ten gunste werken van de consu lent, want ze is ook gericht op bevor- ering van de vleesproduktie. Lardinois oopt dus drie vliegen in een klap te laan: ontvolking van bepaalde gebie- en te voorkomen, het landschap te elpen beschermen en het vlees in de EG goedkoper te maken. De belangrijkste detailregelingen die n de richtlijnen zijn opgenomen zijn de olgende-. boeren in moeilijke gebieden linnen een steunbedrag van ƒ72,tot 180,— per volwassen stuk rundvee Jijgen. .Melkkoeien zijn daarvan uitgc- onderd. In sommige gevallen wordt o n zelfde bedrag per ha grond ver trekt. Verder is onder meer voorzien in remies voor jonge boeren die zich ves- igen in deze moeilijke gebieden. Die remies kunnen variëren van ƒ10.800, °t /18.000,verdeeld over drie jaar. De Commissie wil ook die boeren die un bedrijven geschikt maken voor een erblijf van vakantiegangers helpen. De osten komen voor de helft voor reke- ing van het landbouwfonds en voor de elft voor die van de lidstaten. Be lande nationale maatregelen zullen na et accepteren van deze gemeenschap- jke regeling niet langer getolereerd orden. (Overname uit de Leeuwarder ourant). Aardleidingen en bliksembeveiliging uniforme stikstofgift. We zien er geen bezwaar dn om alle voor de beweiding bestemde percelen, hetzij in één gift of in twee giften voor het eind van maart 90 - 100 kg zuivere stikstof te geven. Het gevaar van te lang gras kan naar we menen worden voorkomen door het voorweiden met schapen of jongvee, of door één of meer percelen heel vroeg te maaien voor kuilgras. Deze voorkeur berust weer op de redenering, dat we er naar moeten streven zoveel mogelijk voorjaarsgras te winnen. Wat de stikstofbemesting voor perce len, die ingekuild zullen worden aan gaat menen we, dat die kan variëren van 100 - 120 kg zuivere stikstof per bunder. Er is naar we menen geen en kel bezwaar om ook aan percelen, die mogelijk gehooid zullen worden een zelfde stikstofbemesting te geven, mits men flexibel genoeg is om in gevallen, waarin het gras te vroeg klaar is voor de hooiwinning, over te gaan tot het maken van voordroogkuilgras. We zijn van oordeel, dat voor een goede be drijfsvoering, die flexibiliteit, dus de mogelijkheid om van een aanvankelijk plan af te stappen, beslist nodig is. In de laatste algemene vergadering van de Bedrijfsvereniging heb ik er op gewezen, dat één van de grote moeilijk heden, waarmee ik direkt aan het begin van mijn voorlichtingspcriodc in aanra king kwam de schade door vreterij van ritnaalden was. Het was met recht de schrik van iedere beginnende akker bouwer. Als ik van „beginnende" akker bouwer spreek, dan denk ik aan de graslandboeren, die in de jaren dertig en veertig overgingen tot het scheuren van grasland. In de dertiger jaren ge beurde dit vooral om te ontkomen aan de slechte uitkomsten van de schapen houderij en de rundveehouderij. In het begin van de veertiger jaren was het grasland scheuren een door de bezetter opgelegde verplichting. We hebben een flink aantal jaren een vrijwel hopeloze strijd moeten voeren om de schade door vreterij van ritnaal den te voorkomen, of zelfs maar te verminderen. We kunnen nu zeggen, dat die strijd glansrijk gewonnen is. Nu ook toepassen Hoewel het aantal gevallen van rit naaldensehade op dit moment niet groot meer is komen we toch elk jaar nog een aantal gevallen tegen. Voor een deel zijn dit gevallen, waarin men vergeten heeft de nodige maatregelen, d.w.z. een be handeling van het zaaizaad, toe te pas sen. Voor een ander deel zijn het ge vallen, waarin men te licht tegen de zaak heeft aangekeken. Is het aantal ritnaalden nl. groot, dan kan met alleen een zaadbehandeling de schade niet worden gekeerd. Dit laatste komt voor al nog al eens voor bij bieten op oud gescheurd grasland. De indruk bestaat, dat door de toepassing van de chemische onkruidbestrijding in bieten, waardoor er voor het „ongedierte" weinig anders te „vreten" overblijft dan de jonge bietenplantjes het probleem van de vre terij is verergerd. In andere gewassen zal men meestal de schade binnen de perken kunnen houden door uitsluitend een zaadbehan deling. Voor het gewas bieten kan het raadzaam zijn om de grondbehandeling toe te passen. Kort voor het zaaien wordt dan een hoeveelheid van 3Vz kg lindaan 21% over de grond gespoten. De kans, dat daarna nog schade optreedt is praktisch nihil. Van de heer N. P. Borst, bemestings specialist bij het consulentschap voor de Akkerbouw te Schagen ontvingen we een schrijven over de stikstofbemesting bij wintertarwe. Daar we er van overtuigd zijn, dat ook in ons gebied het vorige seizoen de opbrengst van de wintertarwe in een aantal gevallen duidelijk verlaagd is door een te zware stikstofbemesting be velen we de lezing van deze wenken dringend aan. Het stikstofgchalte in de grond en de stikstofbemesting aan wintertarwe In 1972 is de opbrengst van vrij veel tarwepercelen tegengevallen, omdat er te zwaar met stikstof was bemest. Uit grondonderzoek op een aantal tarwe percelen is toen gebleken dat het stik stofgehalte in de grond hoog was. De vraag is nu: Hoe is dit in 1973? In februari zijn in Noordholland van 200 wintertarwepercelen grondmon sters genomen. Hiervan zijn momenteel 100 uitslagen binnen. Evenals in voor gaande jaren komen er afhankelijk van grondsoort, bodemprofiel en voorvrucht weer grote verschillen voor. De algemene indruk is dat het stik stofgehalte op de meeste gronden even als 1972 hoog is, alleen op de lichte gronden met een zanderige ondergrond iets lager dan 1972. Wees dus voorzich tig met de stikstofgift. Het voorlopige advies, voor degenen die geen grondonderzoek hebben gedaan is als volgt: rijke normale gronden gronden stikstof stikstof per ha per ha voorvrucht aardappelen 0 - 40 kg 40 - 90 kg voorvrucht suikerbieten 40 kg 60- 100 kg De hoogste gift is voor de zand- en lichte zavelgronden met een zanderige ondergrond. N. P. Borst, ing. Enkele maanden geleden vertelden we in deze rubriek, dat een Texelse vee houder van mening was, dat onze voor stelling, dat het oogsten van snijmais zoveel eenvoudiger zou zijn dan de oogst van voerbieten niet helemaal juist was. Op zijn bedrijf waren de voerbieten machinaal geoogst en daardoor vroeg het rooien van 1 ha voerbieten niet veel meer tijd dan de oogst van snijmais. Na deze mededeling zijn we het resul taat van het machinaal oogsten van de voerbieten wezen bekijken. Op dat mo ment hielden we er rekening mee, dat de wonden", die door het machinaal oogsten op de bieten waren te zien aan leiding kunnen zijn voor een minder goede houdbaarheid van de bieten. Dezer dagen hebben we het resultaat nog eens bekeken. Daarbij bleek ons, dat de bewaarbaarheid van deze partij net zo goed was als partijen, die met de hand waren gerooid. Het lijkt ons daarom verantwoord om bij de beoordeling of men voerbieten zal blijven telen, of mogelijk er opnieuw toe zal overgaan ook te rekenen met het feit, dat het inderdaad goed mogelijk is om de voerbieten machinaal te rooien. Bij de keuze van het ras moet in dit geval rekening worden gehouden met het voornemen om machinaal te rooien. Over het algemeen lenen de rassen uit de greep met een gemiddeld drogestof gehalte zich het beste voor het machi naal rooien. Desgewenst zijn we graag bereid u informaties te geven over de voerbie- tenrassen, die met het oog op het ma chinaal rooien 'het eerst in aanmerking komen. Vooral van belang voor bieten We hebben het al heel wat keren gezegd en geschreven, dat de genezing van gewassen, die aan „zure ziekte" lij den een vrijwel hopeloze zaak is. Als de ziekte niet te ernstig is kan met een overbemesting van chilisalpeter nog wel eens iets bereikt worden, maar een vol ledige „genezing" treedt niet op. Hoewel ook een late bekalking het kwaad van de zure ziekte op percelen, die te zuur zijn niet helemaal kan voor komen menen we toch, dat het van be lang is zo'n „zaaibedbekalking" toe te passen. Als we over een zaaibedbekalking spreken, dan bedoelen we een kalkbe- mesting, die vlak voor het zaaiklaar ma ken van de grond wordt gegeven. Met de bewerkingen, die nodig zijn voor het zaaiklaar maken van de grond wordt deze kalk dan door de grond gewerkt. Onder gunstige omstandigheden kan de zuurgraad van de bovenste centimeters van de grond dan duidelijk worden ver hoogd. Vooral voor de begingroei van de gewassen is het van belang, dat het „milieu" van de bovenste grondlaag in orde is. Er zijn weinig gewassen, die zo ge voelig zijn voor een te zure grond als bieten. De zaaibedbekalking wordt dan ook vooral gebruikt op percelen, waar bieten gezaaid zullen worden. Als kalkmeststof werd voorheen voor dit doel dikwijls de zg. „poederkalk" gebruikt. Deze kalkmeststof werkt mo gelijk iets sneller dan de kalkmeststof- fen, die als regel worden gebruikt. De moeilijkheden bij het strooien van deze poederkalk zijn echter zo groot, dat men hiervan goeddeels is afgestapt. We zijn echter van mening, dat ook kalkmeststoffen als Kencika en Dolokal voor dit doel bruikbaar zijn. Van deze kalkmeststoffen kan voor een zaaibed bekalking een hoeveelheid van 500 - 1000 kg per bunder worden gebruikt. We zijn van oordeel, dat het van be lang is om op percelen, waarvan het ze ker is, dat de grond voor de verbouw van bieten aan de zure kant is en ook in twijfelachtige gevallen deze zaaibedbe kalking toe te passen. Het grootste deel van de damesteams is klaar met de wedstrijden. Uit de stand blijkt dat de teams Badminton, Smash '68 en Tevoko 3 gelijk staan. Het aantal sets zal hier de doorslag geven. De uitslag hiervan wordt 27 maart be kend gemaakt. De herenwedstrijd Apollo-De Koog was bijzonder spannend en eindigde na 3 sets op het nippertje met een over winning voor Apollo. Heren gesp. pnt. Badminton 19 34 Apollo 18 32 Van der Meer 19 1 30 Smash '68 19 24 Drijver 20 24 De Koog 18 18 Tevoko selectie 18 14 Koorn 19 12 Amro 19 8 Tevoko jongens 18 6 Club Oud 19 2 Dames gesp. pnt. Tevoko selectie 10 18 Tevoko 3 12 16 Smash '68 12 16 Badminton 12 16 Tevoko 4 11 6 De Koog 11 6 Tevoko 5 12 2 Krachtens besluit van de vergadering van prioriteits aandeelhouders, worden alle aandeelhouders verzocht VOOR 1 APRIL 1973 op de aandelen de vierde storting van ƒ100,per aandeel te verrichten. Stortingen welke niet tijdig zijn gedaan, geven geen recht op winstdeling over het boekjaar 1973. Tevens wordt hierbij reeds medegedeeld, dat de VIJFDE EN LAATSTE STORTING ad. ƒ100,dient te worden verricht voor 1 september 1973. De gelden welke door deze stortingen beschikbaar komen zullen onder meer iworden aangewend voor de aanleg van een rioleringsinstallatie met persleiding naar de rioolzuivering. Voor alle inlichtingen betreffende de aandelen en de betalingen kunt U terecht bij de heer J. Japin, Thijsse- laan 28, Den Burg, tel. (02220) 3452., en tevens bij de AMRO-BANK te Den Burg. Levensgevaarlijk inhfitfclwli in het hedendaagse snelverkeer: iets niet zien. Toch blijkt uit recente onderzoeken dat menigeen zich met levensgevaar voor zichzelf én anderen op de weg begeeft met een gezichtsvermogen dat onvoldoende is. Als u zich niet heel zeker voelt, laat uw ogen dan eens testen. In het belang van uzelf en de andere weggebruikers. Afgesproken? BAKKER OPTIEK - meester opticien MEPPEl Hoofdstraat 64 - TEXEL-DEN BURG: Grooncplaats 6 h'eeftalles J. C. RAB, in brandstoffen en bouwmaterialen b.v., telefoon (02220) 3341 Geopend van maandags t/m vrijdags van 8.00 - 12.30 uur en van 13.30 - 16.30 uur; zaterdags geopend van 9.00 - 12.00 uur.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5