Vriendenkring Texel vraagt om verbod aardgasexploratie JurrNoordijk heeft z'n50.000e bandje Autopark in 1908 jroen-zwart Brief aan BenW over ontwerp bestemmingsplan buitengebied Na 25 jaar verzamelen tit&AinhCtitne, I TEXELS VERLEDEN IN BEELD eactie orlogssouvenirs Damclub Texel Jeugddammen Bridgeclub „Groot Slem" Schaakclub „En Passant" Derde blad Texelse Courant, vrijdag 23 maart 1973 c Vriendenkring Texel heeft B. en gevraagd in het ontwerp-bestem- gsplan buitengebied een verbod op enien voor olie- en aardgaswinning. Vriendenkring wil daarmee voorko- dat de narigheid van het „drama eland" of die rond 't Pirola-vlak bij oorl zich ook hier zal voordoen. Af- en van het gevaar dat exploraties Hen opleveren voor de vele waarden het eiland, zou ook grote economi- Ie hebben nogal wat reacties gehad ons verhaaltje Haagse bluf", waarin artikel uit de Haagse Courant werd iteerd. Zoals bekend ging het om jagse Jopie", die zich weinig propa- distisch over Texel had uitgelaten, bestuur van de afdeling Texel van eca Nederland liet ons weten de uit- aken van Haagse Jopie zeer te be- iren. Men vindt dat de Texelse horeca- rijven op deze wijze in een kwaad licht worden gesteld, terwijl men daar juist en met succes zijn best doet om zaken keurig te laten reilen en zeilen. Horecamensen zouden graag nog eens adrukt zien, dat Haagse Jopie al lang meer in dienst van een der bedrij- is De Texelse horeca kan dan ook n (mede) verantwoordelijkheid aan- rden voor de in de Haagse Courant lubliceerde uitspraken. Er kwam ook reactie van de zijde van Haagse zelf. Bij monde van zijn vrouw liet ons weten, dat de Haagse Courant zijn praken totaal heeft verdraaid. ,,Het helemaal geen interview. We hebben ïaar wat gezellig zitten praten. Die nalist heeft me woorden In de mond ;gd. die ik helemaal niet heb gezegd", iet leek ons niet zinvol om bij de jour- si in kwestie te gaan vragen of hij erdaad de woorden van Haagse Jopie It verdraaid. Een nietes-welles spel- e is voor de lezers erg vervelend. Het mt in ieder geval tot vreugde dat ook igse Jopie niet blij is met wat over D is geschreven. De vrees van Haagse ie dat hij zich nu nergens meer op iel kan vertonen, is ongegrond. De telaars zijn een verdraagzaam en ver- ingsgezind volkje. fan de heer J. de Groot, Roos en Beek- n 9 te Santpoort-noord kregen we een if, waarin hij vertelt verzamelaar te van een speciaal soort oorlogsherin- ingen. Het gaat hem om materiaal van ichologisch oorlogsvoering. Hij heeft k/s een uitgebreide collectie vlugschrif- valse bonkaarten, pamfletten, brochu- e.ddie door vliegtuigen zijn uitge- rpen in de periode 1940-1945. Van een mis heeft de heer De Groot vernomen, tijdens de Russenoorlog op Texel r de geallieerden speciale pamfletten uitgeworpen, gericht tot de Duitsers Bag zou hij een exemplaar aan zijn ver deling toevoegen. Eventueel is ruil te- ander interessant materiaal mogelijk, heer De Groot is telefonisch bereik- v onder nummer (023) 378408. de gemeente Texel wordt men 'ds meer milieubewust. Hulde! Uit ons dschap verdwijnen steeds meer auto- ikken, door de herinvoering van het n'glngsrecht wordt het op de juiste te afvoeren van huisvuil gestimuleerd straks kunnen we ons oude glas in- }ren voor recirculatie. Mogelijk zal ook inzamelen van oud papier op groot- leepse wijze worden aangepakt en mis ken zal het zelfs zo ver komen dat de svrouwen in de rubriek „Van het read s' kunnen lezen hoe wit en goedkoop kunnen wassen met groene zeep dank het zachte drinkwater van onze onvol- ten TEM B en W. hebben de besturen 1 de winkeliersvereniging en de mid- istandsvereniging opgeroepen de pias boodschappentassen en -zakken, die de klanten worden verstrekt te voor- i van een tekst „die de bescherming 1 het leefmilieu tot onderwerp heeft". publiek zal aldus worden gevraagd plastic tas niet weg te gooien, doch eds opnieuw te gebruiken Blijkens de 'i erkennen B en W dat hier sprake 'an een innerlijke tegenstrijdigheid. Dat akt een eerlijke, maar ook wat merk- irdige indruk. Laat het college de sequenties trekken en de winkeliers woudig verzoeken de plastic zakken smaal met meer te verstrekken. Want >n we eerlijk zijn, het is toch te dol, dat onderhand te beroerd zijn om een Mschappentas mee te nemen naar een kei, omdat ze daar van die mooie Mc zakken geven. Laten de winkeliers, zonder een desbetreffend overheids- ek, besluiten met die milieubeder- Me en gemakszucht bevorderende ser- - te stoppen. Als de gemeente op haar 'd bevordert dat binnenkort vuilnis ken van afbreekbaar materiaal ver- 9oaar zijn ter vervanging van de hui plastic exemplaren, dan is opnieuw bijdrage geleverd aan de oplossing het vervuihngsprobleem. Jurr. Noordijk bezig met zijn band/esver- collectie oude sigarenbandjes, die hij erf- zamelmg. Op de voorgrond de ingelijste de van mevrouw G Vrijdag-Keijser schc schade worden toegebracht aan zeer vele Texelaars die het van de re creatie moeten hebben. Het beeld dat de toerist van Texel heeft zou ernstig wor den geschaad, wanneer exploratie zou worden getolereerd. De kring acht het gebied Everstekoog- Gerritsland, dat buiten het plan is ge laten, veel te groot. Ze wil dat aan de bestaande bebouwing slechts een kleine oppervlakte wordt toegevoegd ten be hoeve van seizoenverblijven Deze zou den ontwikkeld moeten worden door Texelaars. Ook het plan voor de Krim moet volgens de Vriendenkring tot klei nere proporties worden teruggebracht. De Vriendenkring is van mening dat aan de hoeve „Zeeburg" en de polder „Ceres" ten onrechte een recreatieve bestemming is toegedacht. „Zeeburg" ligt te dicht bij het voor geheel Europa belangrijke gebied van De Schorren. Voor de polder „Ceres" lopen reeds ver zoeken bij C.R.M. tot aanwijzing als be schermd natuurgebied. Onderhoud duinen Het terreintje „De luwe hoek" van C. Bakker is volgens de kring ten onrechte aangegeven als natuurgebied. Het terreintje is al jaren in gebruik voor zes seizoen-woonverblijven. In het ontwerp-bestemmingsplan zijn de bestemmingen duin en strand niet gescheiden. De Vriendenkring wil dat dat wel gebeurt en dat er in overleg met Rijkswaterstaat en Statasbosbeheer een verdere onderverdeling wordt aange bracht. De Vriendenkring wil verder dat voor de duingebieden de mogelijkheid van beweiding met schapen wordt openge houden. In het voorontwerp-bestem mingsplan is dat niet mogelijk. Volgens dat plan mogen de duinen met worden gebruikt voor agrarische doeleinden. Tevens wil de Vriendenkring Staatsbos beheer de mogelijkheid geven om heide- gedeelten te maaien, af te branden of af te plaggen. Beweiding, branden of maaien kan noodzakelijk zijn om de heide als heide te handhaven. Afplag- gen is soms de enige mogelijkheid om zeldzame planten te behouden. De Kring vindt dat bebossing tussen de Vuurtorenweg en De Cocksdorp ach terwege moet blijven. Er moet een open gebied langs de kust blijven, bestemd tot „agrarisch gebied met landschappe lijke en cultuurhistorische waarde". Landschapsdeskundigen Bij allerlei ontheffings- en wijzigings procedures wil de Vriendenkring Texel landschapsdeskundige instanties inscha kelen. Volgens het voorontwerp mag op „Gronden bestemd voor agrarisch ge bied" alleen nieuwbouw plaats vinden als dat noodzakelijk is voor de uitoefe ning van het bedrijf. Voordat hiervoor vergunning wordt verleend wordt ad vies gevraagd aan een agrarische des kundige adviesinstantie. Hetzelfde geldt voor dp wijziging van de bestemming van dergelijke gronden in „Gronden be stemd voor agrarische hulp- en toeleve ringsbedrijven". Op „Gronden bestemd voor agrarisch gebied met bebouwing" is voor het ge bruik van opstallen voor caravanstal ling een vergunning nodig. Deze wordt al dan niet verleend na advies van een agrarisch deskundige adviesinstantie en van de inspecteur belast met het staats toezicht op de milieu-hygiëne. Voor hulp- en toeleveringsbedrijven op deze gronden is het advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken vereist. In al deze gevallen wil de Vrienden kring Texel dat ook het advies van een landschapsdeskundige instantie wordt gevraagd. J. Schoo behaalde met goed tegenspel een gelijkwaardige remise tegen P. Kooiman. G Dros had een damzet kun nen nemen. Toen Joost Hooijberg de kans op een slagzet kreeg nam hij die en legde de basis voor de winst. C. Groenhof had bij goed spel remise kun nen bereiken. Óndanks nadeel zat er voor C. Meedendorp nog net remise in. P. Bakelaar en Joost Hooijberg staan nu gelijk op kop. Het belooft een span nende slotfase van de competitie te worden. Zaterdag 7 april is er weer de gebrui kelijke damdag in Andijk. Vrijdag 30 maart wordt in Den Hoorn de denk vijf kamp verspeeld. P. Bakelaar-C. Meedendorp 11 G. Dros-J. P. Hooijberg 02 W. Bakker-C. Groenhof 20 W. Stam-J. Hooijberg 02 J. Schoo-P. Kooiman 11 Uitslagen: K. J. den Haan-J. Rienstra 02 P. Krugers-G. J. Dijkgraaf 20 ,F. Mosk-W. Smidt 2—0 J. van Kranenburg-P. Krugers 11 G J. Dijkgraaf-K. J den Haan 11 J. Rienstra-F. Mosk 20 G. J. Dijkgraaf-J. Rienstra 20 F. Mosk-K. J. den Haan 02 J. van Kranenburg-W. Smidt 20 W. Smidt-G. J. Dijkgraaf 02 F. Mosk-J. van Kranenburg 02 P. Krugers-K. J. den Haan 20 F. Mosk-G. J. Dijkgraaf 02 J. Rienstra-P. Krugers 20 M. Siemeling-F. Mosk 20 K. J. den Haan-W. Smidt 2—0 J. van Kranenburg-G. J. Dijkgraaf 20 J. Rienstra-J. v. Kranenburg 20 G. J. Dijkgraaf-M. Siemeling 02 W. Smidt-F. Mosk 0—2 J. Rienstra-W. Smidt 20 G. J. Dijkgraaf-F. Mosk 20 K. J. den Haan-M. Siemeling 20 J v. Kranenburg-K. J. den Haan 11 P. Krugers-F. Mosk 20 G. J. Dijkgraaf-M. Siemeling 20 ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 25 maart op om 6.31 uur en gaat onder om 19.01 uur; 28 maart op om 6.24 uur en onder om 19.06 uur. Maan: 27 maart L.K.; 3 april N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 23 mrt 10.54 en 23.10; 24 mrt 11.14 en 23.30; 25 mrt 11.37 en 23.55; 26 mrt 12.06 en 27 mrt 0.26 en 12.51; 28 mrt 1 18 en 13.58; 29 mrt 2.32 en 15.25; 30 mrt 4 00 en 16.54; 31 mrt 5.24 en 18.13. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. grote bekendheid die hij in de loop der jaren als verzamelaar heeft verworven. Dat kwam mede door de krant waarin melding werd gemaakt van iedere be reikte mijlpaal en waarbij er telkens op werd gewezen dat mensen die sigaren bandjes hebben deze aan Jurr. Noordijk kunnen afstaan. Zo ontvangt Jurr. via allerlei kanalen telkens weer nieuwe bandjes. Het merkwaardige is dat hij in één oogopslag ziet of hij het betreffende bandje al heeft of niet. Erfenis Een wel heel mooi geschenk erfde Jurr. Noordijk onlangs van mevrouw G. Vrijdag-Keijser: een verzameling van honderden zeer oude bandjes die een bepaalde compositie vormen in een lijst achter glas. Wie denkt dat Jurr. Noordijk uitslui tend leeft voor sigarenbandjes heeft het mis. Hij heeft ook een verzameling van 33.000 verschillende postzegels! Jurr. Noordijk is voorlopig niet van plan met verzamelen te stoppen. Dus óp naar de 60.000! Wie hem daarbij wil helpen is bij voorbaat bedankt. Uitslag 19 maart: Groep A: 1. Duin-Duin 66,67% 2. Hoogerheide-Hennink 59,38% 3. Echtpaar Zevenhoven 50 4. Bos-Chavonnes 48,96% Gebr. Van Sambeek 48,96% 6. Echtpaar Gilijamse 39,58% 7. Kellner-Van Lenten 36,46% Groep B: 1. Mevrouw Breeuwe-Lips 61,31% 2. Echtpaar Van de Heerik 54,17% Mevr. v. d. Kerkhof-Veenema 54,17% 4. Dames Geus-Van Sambeek 52,98% 5. Blom-Ran 47,02% 6. Mevr. v. d. Berg-De Brok 45,83% 7. Dames Duin-Langeveld 42,26% Dames v. d. Molen-v. Asperen 42,26% EINDSTAND PARENCOMPETITIE 1972-1973 Groep A: 1. Duin-Duin 56,10% 2. Kellner-Van Lenten 54,62% 3. Echtpaar Gilijamse 53,21% 4. Backer-Raven 52,32% 5. Echtpaar Zevenhoven 51,96% 6. Echtpaar Hoogerheide 49,41% 7. Gebr. Van Sambeek 48,29% 8. Bos-Chavonnes 46,82% Groep B: 1 Echtpaar Van de Heerik 58,65% 2. Mevr. v. d. Kerkhof-Veenema 57,95% 3. Mevr. v. d. Berg-De Brok 53,29% 4. Blom-Ran 50,55% 5. Echtpaar Van der Molen 49,49% 6. Dames Geus-Van Sambeek 48,93% 7. Mevr. Breeuwer-Lips 48,32% 8. Dames Duin-Langeveld 47,07% Uitslagen: M. Brons-F. Meijers 10 R. Gr oen-J. Gerritsen x/z-Vz J. Hoogerheid-A. Terpstra */z-Vz J. Dros-F. Eijgenraam 10 Mej. Groen en J. Gerritsen kwamen remise overeen in een stelling, die op het eerste gezicht gewonnen was voor de heer Gerritsen, die een toren voor sprong had. Analyses achteraf leverden echter ook niet meer dan remise op. Na een partij vol vuurwerk ging J. Hooger heide met zeven pionnen en een dame het eindspel in tegen A. Terpstra die drie pionnen minder had. Nadat de zwartspeler één pion had teruggewon nen hielden de spelers het op remise. Volkomen terecht, want de dame van Hoogerheide stond op non-aktief, waar door Terpstra met talloze schaakjes de partij gemakkelijk remise hield. J. Dros zette een mataanval op, die voor F. Eijgenraam alleen te pareren was door zijn dame tegen een toren te ruilen. Het is ongelooflijk doch waar: de heer Jurr. Noordijk (De Zes 23, Den Burg) heeft een verzameling sigarenbandjes van 50.000 stuks. Deze week bemachtig de hij het 50.000e bandje en hij was bij zonder trots over het bereiken van deze mijlpaal. Er is geen twijfel aan dat die tienduizenden bandjes echt allemaal verschillende exemplaren zijn. Het is moeilijk na te gaan maar een dergelijke kolossale collectie zou wel eens een na tionaal record kunnen zijn. Jurr. Noordijk begon met verzamelen in 1948. Mede dank zij vele meesparen- de en ruilende relaties groeide het aan tal bandjes snel en al in 1953 had hij er 5.000. Niemand durfde toen vermoeden dat het tienvoudige van dit aantal nog eens zou worden bereikt. Maar de siga renfabrieken bleven steeds maar nieuwe soorten uitgeven en het grootste deel daarvan werd door Jurr. Noordijk vroeg of laat opgespoord. In het verzamelen, ruilen en inplakken gaat heel wat tijd zitten maar hij doet het met veel ple zier. De stapel klappers en albums met bandjes heeft een indrukwekkende hoogte bereikt. Gelukkig En dan te bedenken dat het met uit zondering van wat Belgische exempla ren allemaal Nederlandse bandjes zijn Zijn moeder vindt het allemaal best. „Verzamelaars zijn gelukkige mensen", zegt ze. Jurr. Noordijk hoort tot de niet- georgamseerde verzamelaars. Hij is lid van geen enkele vereniging of organi satie. Dat hij toch aan ruilcontacten geen gebrek heeft is te danken aan de Nevenstaande foto werd ons geleend door mevrouw A. Vermeulen-Huizin- ga uit Den Burg. De plaat werd gemaakt in 1908 op de Groe- neplaats bij de hoek van de Parkstraat. Men kijkt dus rechts de Parkstraat in en ziet links het winkelpand aan het „Raaksje" dat het laatst werd be woond door sigaren handelaar \V. Vlas. Het pand was des tijds eigendom van Martinus Kuiper (derde persoon van links) die men bij zijn auto ziet staan. Rechts van hem een personeelslid. De auto rechts was van dokter A. Wagema- ker. De persoon er voor, slecht zicht baar, is Piet Huizin- ga. Op de fiets Henk v. d. Pol, zoon van de veldwachter.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 9