Grom ^Zwartsjexeh in het harL, r. F. J. Kranenburg installeerde streekplancommissie Texel Tijd tot eind van dit jaar 'exel is voor ons een dure maitresse" Texelse dag op Flevohof \erfopslagplaats door brand verwoest Dronkemansril eindigde met botsing Uitvoegstroken bij Pontwegkruisingen Goud voor Texelse bloemen Fietsen en brommers niet veilig Lg 27 MAART 1973 86e JAARGANG No. 8762 b.V. v.h. Langeveld De RooU j 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den L (02220) 2741, avonds (02220) 2403 Vers cliënt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. MJddcnstandsbank; Coop. Raif- feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,50 p. kw. -}- 50 ct. incasso; los 25 cL Advert. 23 ct. per mm. excl. 4% BTW ■De commissaris van de koningin in Noordholland, rar. F. J. Kranenburg, left vrijdagmiddag in de raadzaal van het gemeentehuis de streekcommissic Ixel geïnstalleerd. Zoals bekend is de streekcommissie een inspraakorgaan, It bouwstenen zal leveren voor het streekplan voor de kop van Noordholland 1 Texel. Als alles volgens plan verloopt zal het streekplan in 1576 kunnen Irden vastgesteld en een leidraad vormen voor de ontwikkeling van de lordkop en Texel. Het streekplan zal niet bindend zijn voor burger of ge- «entebestuur, wèl voor gedeputeerde staten bij het al of niet goedkeuren van meentelijke plannen. Omdat de problematiek van Texel sterk afwijkt van i van de rest van de noordkop wordt voor Texel een aparte inspraakproce- |ire gevolgd, hoewel de gegevens van Texel en de noordkop straks in één plan |llen worden verwerkt. De voorbereiding van het streekplan zal wat de nu jstarte inspraakprocedure betreft parallel lopen met die voor het structuur- bn Texel, een gemeentelijke aangelegenheid. De streekcommissic Texel is larom tevens structuurcommissie. üi zijn installatierede legde Mr. Kra- )urg veel nadruk op het feit dat ïl deel uitmaakt van Noordholland. )and met de rest van de provincie |ook blijken uit het werk van de ïkcommissie Texel, die zich welis- lr uitsluitend over Texelse proble- zal beraden maar uiteindelijk zul le vruchten van het werk worden /erkt in het totale streekplan. Een ïkplancommissie voor één gemeente /erigens uniek. Op de Provinciale 'ie was men er niet zonder beden- len toe over gegaan. Oude banden Jr. Kranenburg stelde dat de bindin- !i|tussen Texel enerzijds en Noordhol en Nederland anderzijds al heel Zijn. Blijkens de voorbeelden die de issaris noemde was en is het voor in financiële afhankelijkheid die de in stand heeft gehouden. Al in werd de stuifdijk tussen het oude i en 't Eijerlandt met gelden van republiek aangelegd. Wat rijk en rincie ook in meer recente tijden Texel hebben gedaan is zeer in dekkend. Dijken werden verbeterd, serhaven werd aangelegd en aller- oorzieningen ten behoeve van na- >ehoud en recreatie zijn voor reke- van rijk of provincie gekomen. Wat oort voorzieningen betreft heeft de incie aan Texel meer geld uitge- 1 dan aan welke andere Noordhol- >e gemeente ook. Het is dus logisch le provincie ook een vinger in de wil houden. Lachend konstateerde kranenburg dat er een kleine stro op Texel is die vindt dat Texel op zichzelf kan passen. De commis- vertelde hoe hij had genoten van -uitzending over de bezetting van ■azende Bol in de afgelopen zomer, 'ezetters hadden verklaard dat de ;n voor Texel onder meer zouden en komen uit tolheffing, casino, lerciële zender en een vrijhaven, ende aan de vele miljoenen die nu \el worden gepompt, had de com- ins toen gedacht: dan zullen dat en die vrijhaven heel wat moeten ?ngen. 'arom geeft de provincie graag zo- geld aan Texel? De commissaris er een vertederende verklaring omdat we zoveel van Texel hou- i.Maar Texel is wel een dure mai- È- grapte hij. rder in zijn redevoering was Mr. enburg ingegaan op de problemen e commissie te wachten staan. De problemen liggen ten dele in de aard van het werk, maar ook in de juridische sfeer zijn er complicaties te verwachten. Wat betreft de aard van het werk: er wordt een groot beroep gedaan op de eigen creativiteit van de leden. Maar het valt niet mee om met zijn veertigen creatief te zijn, iets dat volgens de com missaris eigenlijk meer iets individueels is. Bovendien wordt men geacht min of meer namens de hele bevolking te wer ken. Hoe de commissie het oplost moet ze zelf maar weten, als er maar een goed resultaat uit de bus komt. Juridische problemen zijn er ook: het gezelschap zal zowel streekplan- als structuurcommissie zijn. Nu wordt het structuurplan vastgesteld door de ge meenteraad, (en goedgekeurd door Ge deputeerde Staten), terwijl het streek plan door Provinciale Staten wordt vastgesteld (eh goedgekeurd door de Kroon). Het is dus denkbaar dat streek plan en structuurplan uiteen zullen lo pen, hoewel het voorbereidend werk door dezelfde commissie is verricht. Het werk van de commissie dient zó goed te zijn dat gemeente en provincie er wel mee móéten instemmen. Conflicten De heer Kranenburg vestigde er de aandacht op dat juist streekplannen een ongedachte betekenis hebben voor de gemeentelijke autonomie. Iedere ge meente ontleent aan het streekplan een eigen taak. Al ligt het eigen lot van de gemeente niet meer primair in eigen hand, maar in die van Provinciale Sta ten de gemeente heeft ruime in spraakmogelijkheden overgehouden. Dat neemt niet weg dat conflicten best mo gelijk zijn, en ook wel eens voorkomen. Meer in het algemeen levert de ver zoening van de inzichten van gemeenten en hogere organen (provincie en rijk) de meeste problemen op. Het plaatselijk be lang en dat van rijk of provincie kunnen zeer uiteenlopen Toch moet aan beide DE COCKSDORP Donderdagmid dag is een bouwvallige schuur, eigen dom van de heer J. C. Graaf en gelegen tegenover diens bedrijf aan de Postweg bij De Cocksdorp, door een korte doch felle brand in de as gelegd. Het vuur werd tegen kwart voor vijf ontdekt. De brandweer van De Cocksdorp was snel ter plaatse (Den Burg rukte in dit ge val niet uit) maar er was geen houwen meer aan. Voorkomen kon worden dat een andere schuur ook in vlammen op ging. De schuur brandde uit en een hoe veelheid verf en jute ging verloren. De brandweer was tot half acht 's avonds in touw. De oorzaak van de brand is onbekend maar kinderen worden ervan verdacht in of bij de schuur met lucifers te hebben gespeeld. Overzicht van de raadszaal tijdens de in stallatierede van commissaris mr. F. J. Kranenburg. Rond de tafel de leden van de streek- en structuurcommissie. gedacht worden. De heer Kranenburg deed dan ook een beroep op de commis sie om zich mede voor te stellen wat Nederland van Texel verwacht. Nadat door de voorzitter van de streekcommissie, gedeputeerde mr. J. Roelse goedkeurend had gereageerd op de woorden van de commissaris, hield ir. W. Mulder van de Prov. Planologi sche Dienst een inleiding over de be tekenis van het streekplan. Mr. Sprenger bracht in zijn toelich ting onder meer naar voren dat streek- plancommissie en structuurcommissie weliswaar door dezelfde mensen wordt gevormd maar dat er toch een formeel verschil is. De waarnemers uit de noordkop hebben alleen bemoeienis met het streekplan. Het is dus denkbaar dat soms zonder hen wordt vergaderd wan neer alleen structuurproblemen worden besproken. Geen vertegenwoordigers Naar aanleiding van vragen deelde mr. Roelse later nog mee dat de men sen die in de streekcommissie zitten zijn gekozen om hun persoonlijke kwalitei ten en wegens hun bindingen met be langrijke groeperingen. Zij moeten niet als vertegenwoordigers van hun groe pering worden gezien. Wel zijn zij re presentatief voor bepaalde belangen. Voorts werd overgegaan in het opsplit sen van de commissie in vier werkgroe pen, zoals omschreven in het artikel in de krant van vrijdag j.l. De commissie zal volgens een strak tijdschema moe ten werken. Aan het eind van dit jaar moet de taak voltooid zijn. Door enkele commissieleden werd deze tijd veel te kort geacht. Mr. Roelse verwees naar de gang van zaken in de noordkop waar men er ook in geslaagd is zich aan een dergelijk tijdschema te houden. Twee beschonken Duitsers maakten donderdagmiddag met een auto een ritje door Den Burg, waarbij zij levens gevaarlijke situaties veroorzaakten. Na het zien van de zig-zag rijdende wagen belden velen de politie. Op de Wilhel- minalaan ramden de Duitsers tegen de aanhangwagen van de trekker van de heer Kager. De heren werden meegeno men naar het bureau en daar ter ont nuchtering ingesloten. De Citroën van de Duitsers werd bij de botsing flink beschadigd. De aanhangwagen liep ge ringe schade op. De gemeente zal binnenkort beginnen met de aanleg van uitvoegstroken aan de Pontweg, ten behoeve van het van de veerboot komende verkeer, en wel bij de Zuidhaffelderweg, dc Leemkuilsweg, de Elemert, de Keesomlaan en de Akcn- buurtsweg. De stroken zullen elk 125 meter lang en 3 meter breed worden. De situatie ter plaatse was in het seizoen zeer benard geworden. De uitvoeringskosten zijn nog niet bekend. De gemeente onderhandelt daarover met de aannemer De Vries Van der Wiel. De afslag naar Oude- schild (kruising 4) zou eveneens moe ten worden voorzien van een uitvoeg- strook. Dit zal echter grotere voorzie ningen vergen: grondaankoop en om legging van het fietspad. Voorlopig zal er dan ook niets van komen. Trouwens, het móét zo snel, anders lukt het niet het streekplan in 1976 vast te stellen. Voor de leden is het wel tijd besparend dat zij kunnen beschikken over de resultaten van het middenstands en agrarisch structuuronderzoek. Beide rapporten worden nog deze maand ver wacht. Nadat de bijeenkomst was gesloten trokken de vier werkgroepen zich in verschillende vertrekken van het raad huis terug voor hun eerste vergadering. Burgemeester dr. I. Samkalden van Amsterdam zal donderdag a.s. in het pa leis op dc Dam de prijzen uitreiken van de internationale tuinbouwtentoonstel ling Floriade 1972. Het is de bedoeling dat de prijswinnaars diezelfde dag door de koningin worden ontvangen. Verschillende prijzen zijn ten deel ge vallen aan Texel inzendingen. De afde ling Texel van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft een gouden medaille gewonnen voor haar inzending als geheel. Deze bestond uit 10.000 narcissenbollen. In de diverse prijsvragen heeft men nog be slag weten te leggen op drie eerste prij zen bestaande uit zilveren medailles. De Texelse afdeling had de volgende va riëteiten ingezonden: Golden Harvest, Dutch Master, Carlton, Mount-Hood, Rembrandt, Februari Gold en de speci fieke narcis Dubbele Von Sion. Topper Een zeer hoge onderscheiding is ten deel gevallen aan de heer J. S. Dijt te Westergeest. Hij had zeven soorten le lies ingezonden van een uitmuntende kwaliteit. Dc inzending werd beloond met de hoogst mogelijke onderscheiding: een grote gouden medaille De heer H v. d. Ster, Hallerweg te Den Burg kreeg een eerste prijs met zil veren medaille voor een groep van drie nieuwe variëteiten gele tijgerlelies. Ook de gebroeders J. en S. Trap verdienden met een inzending tijgerlelies een zilve ren medaille. De politie krijgt de laatste dagen op vallend veel meldingen van gestolen brommers en rijwielen. In de meeste gevallen stond het betrokken vervoer middel niet op slot en ging de eigenaar dus niet vrijuit maar er zijn ook afge sloten brommers verdwenen. Meer dan 3500 mensen zijn zondag naar de Texelse dag in de Flevohof te Biddinghuizen gekomen, volgens de di- rcktic een verbazend groot aantal, zo vroeg in het seizoen. Vele malen hebben de Texelaars die hun eiland vertegen woordigden bezoekers horen zeggen: „Hé, daar moeten we eens naar toe". De Texelaars hadden zich strategisch opgesteld: bij de ingang van het hoofd paviljoen. Daar zat allereerst J. Brüge- mann met een oude handpers, waarmee hij lokkende Texel-teksten op door de VVV uitgegeven prentkaarten drukte. Hij heeft er 2000 weggegeven. Ook de bedrijvers van tal van oude ambachten hadden een plaatsje bij de deur gevon den. Er werd kant geklost, gesponnen, wanten gestropt, stoelen gemat en kap pen opgemaakt alsof er levens van af hingen. Binnen trad tweemaal de groep oude dansen op, begeleid door de boe- renkapel. De vrolijke boerendansen schalden over het hele terrein, want de kapel was aangesloten op de omroepin stallatie. De belangstelling voor het op treden was zeer groot. De aankondigin gen werden gedaan door de heer J. M. de Vries. Deze had eerder al een propa gandistisch praatje over het eiland ge houden. De VVV had een fotowand ingericht, die een indruk gaf van Texel in vier seizoenen. De foto's waren vervaardigd door de heren D. Mus, J. Nauta en J. de Waal, en opgeplakt door de heer G. J. de Haan van het Texels Museum. De stand werd opgebouwd door de heren B. van Veen en J. Tjonk, resp. timmer man en schilder bij gemeentewerken. Een deel van de kosten (ƒ1.000, werd gedragen door de gemeente. De VVV leverde een extra bijdrage in de vorm van een maaltijd die de deelne mers werd aangeboden. De organisatie was in handen van de heer J. M ,de Vries. Leden van de groep oude dansen tijdens hun optreden zondag j.l. tijdens de .Texelse dag" op de Flevohof.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1