leren Bosma en Smit namen afscheid Spaarrente tot Ook op Texel gratis autokeuring N procent Jaarvergadering W oningbouwvereniging Op 31 maart in Den Burg en Eierland Binnenkort eigen kantoor in Den Burg 4 UlM Jeugdtrainer Van de Kerkhof behaalde C-diploma Buurtvereniging houdt jaarvergadering Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 27 maart 1973 Voorzitter M. Bosma en secretaris P. ,it hebben donderdagavond, tijdens de rvergadcring in hotel „De Zwaan" icheid genomen als bestuursleden van woningbouwvereniging Texel. Zoals kend is de heer Bosma benoemd tot rekteur van gemeentewerken te Lan- ndijk en de heer Smit moest uit het stuur treden wegens het bereiken n de pensioengerechtigde leeftijd. De engevallen plaatsen werden ingeno- en door de heer G. R. Buisman (op ordracht van het NKV) en A. R. ■ngst die bij vrije stemming uit de le- n werd gekozen. Van het vertrek van heer Smit zullen de leden van de oningbouwvereniging nog weinig mer- in want hij heeft zich bereid verklaard lorlopig de meeste van zijn werkzaam- iden voort te zetten. Zaken waarvoor ;n tot dusver de heer Smit benaderde, ijft hij tenminste het eerste jaar nog hartigen. Het werk van de woning- [uwvereniging begint overigens zo om- ichtig te worden dat het gewenst is si administrateur in vaste dienst te inoemen die de taken zal moeten ver- rhten die tot dusver door de bestuurs- len werden vervuld. Het is de bedoe- ig dat deze funktionaris een eigen ntoor krijgt. Er wordt aan gedacht n woning daartoe geschikt te maken; administrateur zou dan de huurder die woning moeten zijn. De realise- van een dergelijk kantoor betekent t dat de leden op extra kosten ge- gd zullen worden. Van rijkswege rden namelijk gelden voor dergelijke jrzieningen beschikbaar gesteld. n zijn openingswoord zei voorzitter sma dat de vereniging terugziet op i jaar van betrekkelijke rust. Er zijn m nieuwe bouwplannen ontwikkeld, t niet wil zeggen dat men heeft stil- ;eten in tegendeel, n zijn jaarverslag bracht secretaris lit naar voren dat het afgelopen jaar (i gekenmerkt heeft door veel ver- uivingen in het huurdersbestand, 1 verhuizingen dus. Br is nog steeds woningnood op Texel, oral is er behoefte aan betaalbare wo lgen voor de laagste inkomensklasse, ast nieuwbouw van permanent te be nen huizen dient het beleid gericht zijn op het zoveel mogelijk beperken a tweede woningen. Verder moet irden voorkomen dat woonhuizen een dere bestemming krijgen en dient rkrotting te worden tegengegaan door lovatie (opknappen) met overheids- un. Wij hebben de plicht alle krachten te biliseren die hieraan kunnen mee- rken", aldus de heer Smit, die ver- Igens vertelde dat de woningbouw- ;eniging momenteel 1120 leden heeft, in hen kunnen 650 leden tot bewoners irden gerekend. De overige 470 zijn (liswaar niet allemaal woningzoekend lar er zitten er toch heel wat onder, ter op de avond zou de heer Bosma rklaren dat op dit ogenblik de bouw n zeker 50 nieuwbouwwoningen ver- twoord is. Hiervoor zullen ongetwij- d voldoende gegadigden zijn. Onderhoudsfonds 'enningmeester S. Kooij bracht in zijn ancieel overzicht naar voren dat het ierhoudsfonds van de vereniging zor- i baart. Er moet erg veel geld aan derhoud worden uitgegeven vooral Dr de houtrijke woningen. „Wij kun- ii niet ongelimiteerd doorgaan", aldus penningmeester. Uit het financieel frzicht blijkt dat de woonhuizen van vereniging een boekwaarde hebben n 13,4 miljoen gulden. De gemiddelde ïkwaarde per woning bedraagt dus m ƒ21.000,De 65 autoboxen staan Dr 201.922,op de balans. Uit het Jloitatieoverzicht bleek dat de vereni voor een bedrag van ƒ904.922, ,kale" huur heeft ontvangen. Aan «bijdragen ontving men ƒ270.498, grootste kostenpost werd gevormd >r het onderhoud (ƒ158.286,—). Ver werd aan rente op voorschotten 17.614,uitgegeven en aan rente voor en financieringen ƒ31.090,Voor ter werd aan het PWN ƒ28.278,— aald, aan rioolgeld ƒ62.200,aan aatbelasting ƒ15.695,en aan grond- asting ƒ10.455,—. Vanuit de vergadering werd gevraagd i uittreksel van de financiële stukken >rtaan tevoren aan de leden toe te tden Men kon de cijfers dan beter studeren en eventueel vragen stellen. heer Bosma vond het te ver gaan om stukken aan alle 1120 leden toe te wen. Maar misschien was de pers wel reid de cijfers tevoren in de krant te ten. Moeilijkheden opgelost )e voorzitter deelde mee dat in het elopen jaar 120 woningen zijn afge- r, ,en tn gebruik genomen. De moei- eden met de 99 woningen zijn na- jjoeg opgelost. De levering van de ge- sisolerende plaat laat door een ver- no® even °P z*ck wachten. De eede) tuinwedstrijd is een succes ge- De Jury konstateerde dat de tuin- 'JW aanmerkelijk beter waren ver ga dat bij de eerste wedstrijd, het- u precies de bedoeling was. Hopelijk 1 het nieuwe bestuur met de wed- Jden door. kt plan voor de bouw van 48 wo- gwetwoningen in Den Burg noord- 5t is- - bereidingen vorderen overigens naar wens. Recentelijk is het plan met gun stig advies van Haarlem naar Den Haag gestuurd. Over enkele weken kunnen de formaliteiten rond zijn. Deze huizen zullen op basis van de bouwprijs van oktober j.l. ƒ250,huur per maand moeten opbrengen Het bouwen wordt per jaar echter 12°/o duurder zodat te verwachten is dat de huur te zijner tijd wat hóger zal zijn. De commissie die vo rig jaar werd benoemd om inspraak te leveren bij deze en andere bouwplannen, heeft goed gefunctioneerd. In overleg met deze commissie zijn enige wijzigin gen in het ontwerp aangebracht. Verkiezing Bij de bestuursverkiezing werd me vrouw M. Maas-Diemer (NVV) met 36 van de 44 stemmen herkozen. Op de door het NVV ingediende voordracht stonden ook de namen van de heren D. Haker en J. van Gogh. Zoals gemeld werd de heer G. R. Buisman (met 33 stemmen) gekozen in de vakature P. wel. De heer Bosma bevestigde dat. Hij zei dat meerdere aanvragen waren af gewezen. Het bestuur vindt gebouwtjes van afwijkende aard bij de rondom in het zicht liggende woningen van wijk 99 niet fraai. In sommige gevallen gaat wen wel akkoord met een aanbouw van hetzelfde materiaal als de woning, dus steen. De heer Bakker was niet ingeno men met deze toelichting. „Is de leef baarheid van een gezin niet belangrijker dan de aanblik van een complex wo ningen?" De heer P. Zoetelief vond dat het bestuur een bepaald uniform type schuurtje zou kunnen voorschrijven. Bosma: Dan is het nóg niet fraai. De tuintjes zijn eenvoudig niet geschikt voor andere bouwsels. De heer M. Mast herinnerde aan de moeilijkheden bij de 99 woningen en vroeg hoe het toezicht zal zijn geregeld bij de 48 woningen in noord-west. De heer Bosma zei dat de moeilijkheden met de 99 woningen niets te maken hadden met toezicht. Toezicht laten uitvoeren door een architect betekent voor zo'n complex zeker ƒ30.000,ex tra kosten. Als iemand van de gemeente af en toe komt kijken is het veel voor deliger Het toezicht bij het komende bouwplan is overigens nog niet geregeld. Hogere huur Geen exact antwoord kon worden gegeven op de vraag hoe hoog precies de huur zal zijn bij de nieuwe woningen maar het werd wel duidelijk dat het meer wordt dan de genoemde ƒ250, per maand. Dat bedrag is gebaseerd op een berekening per 15 oktober. De prij zen stijgen 12% per jaar. Per 1 mei a.s. is de bouwprijs dus 6% hoger en als men een jaar over de bouw doet komt er nog eens 12% bij totaal dus 18%. Smit. Op de NKV-voordracht stonden ook de namen-van de heren G. J. van Heerwaarden en J. van Heerwaarden. Aangezien de scheidende heer Bosma namens de leden werd gekozen was de stemming voor zijn opvolger vrij. Als onverplicht voorstel waren de heren J. Driehuis, M. Roeper Pzn. en A. R. Hengst genoemd. Na drie stemmingen werd de laatste met 27 stemmen geko zen. Dijkgraaf M. Roeper kreeg de ove rige stemmen. De heer Hengst is admi nistrateur van de centrale werkplaats De Bolder. Het bestuur zal in onderling overleg uitmaken wie voorzitter wordt. Armenkamer-achtig In de rondvraag toonde de heer J. Witte zich weinig tevreden over de aard en kwaliteit van het schilderwerk van de jongste contingenten woningbouw- woningen. De verf, een soort beits, is niet bestand tegen schoonmaken. Ook zou de heer Witte de toegepaste kleuren wat frisser willen zien. ,,Het is nu zo armenkamer-achtig", zei hij. De heer Bosma zei dat reeds wordt gestreefd naar wat variatie in kleur. Men wil ech ter niet zover gaan dat elke voordeur van hetzelfde blok een andere kleur krijgt. De toegepaste verf is niet de be kende glanzende lak van vroeger jaren. Dat- is veel te duur, vooral bij onder houd. De snel op te brengen beits im- pregneert het hout en conserveert daar om uitstekend. Maar de voorzitter kon zich wel voorstellen dat de bewoners liever een glanzende dekverf zien. De heer Driehuis kon niet bevestigen dat de verf zo goed conserveert. De bal- conhekjes aan de Wagemakerstraat zijn nl. verrot en daardoor gevaarlijk. De heer Bosma vond dat in dat geval di- rekt tot reparatie moest worden over gegaan. Lelijke schuurtjes De heer P. Bakker informeerde naar het bestuursbeleid ten aanzien van het toestaan van schuurtjes, garages e.d. bij de woningen. Hij had ervaren dat in wijk 99 helemaal geen schuurtjes wor den toegestaan en bij andere complexen taalt men maar iets minder huur. Al leenstaanden betrekken dan liever een kosthuis of iets dergelijks. Afscheid Hartelijke afscheidswoorden sprak de voorzitter tot de heer P. Smit. Een uit gebreide plechtigheid wilde hij er niet van maken want ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum was de heer Smit twee jaar geleden al in de bloemetjes gezet. Maar de heer Bosma wilde toch wel kwijt dat Smit de vereniging op voorbeeldige wijze heeft gediend. Hij heeft een pionierstijd meegemaakt met veel moeilijkheden. Geen der andere bestuursleden hield het zo lang uit. Het was de heer Smit die de vereniging in de praktijk van alledag vertegenwoor digde. Honderden mensen heeft hij ont vangen; zijn vrouw heeft evenzovele kopjes koffie geschonken. Alles gebeur de voor niets, gedreven door zijn sociale instelling. Als afscheidsgeschenk over handigde de voorzitter een geschenk on der couvert. Daarna was de voorzitter zelf aan de beurt om uitgeluid te worden. Dat ge beurde door de heer S. Kooij, die in herinnering bracht dat het die dag pre cies tien jaar geleden was dat Bosma voorzitter werd. „Ook de voorzitter had een groot sociaal gevoel. De bewogen heid waarmee hij steeds de belangen van de vereniging en de leden heeft voorgestaan is en voorbeeld voor ons allemaal". Ook de heer Bosma kreeg een geschenk onder couvert, „om wat van te kopen voor het nieuwe huis". Wethouder J. Daalder, belast met „huisvesting" in het college van B. en W., zei dat de woningnood op Texel sterk is afgenomen. De woningbouw vereniging en met name de heren Smit en Bosma hebben in belangrijke mate aan deze ontwikkeling meegewerkt. De heer Smit zei altijd met veel lol en animo te hebben gewerkt. „Ik had behoefte aan vertrouwen en heb dat in zeer grote mate gekregen. Het woon- vraagstuk laat me niet los. Ik hoop er nog enkele jaren aan te kunnen wer ken". De heer Bosma gaf toe niet altijd even tactische te zijn opgetreden en daardoor debet te zijn geweest aan de moeilijk heden rond de 99 woningen. Hij was dan ook blij dat de problemen vrijwel zijn opgelost. Als tijdelijke voorzitter kondigde hij de heer S. Kooij aan, die dan ook meteen de voorzittershamer in zijn handen gedrukt kreeg. De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 7%% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar De scheidende voorzitter en de schei dende secretaris. De heer M Bosma on derstreepte zijn waarderende woorden voor de 27-jarige zittingsperiode van se cretaris Smit met een geschenk onder couvert. De huur wordt door de minister vastge steld op basis van de werkelijke kosten. Tevoren werd met een voorlopige huur volstaan. Tussen het vaststellen van voorlopige en definitieve huur kan wel twee jaar zitten. Als de definitieve huur aanmerkelijk hoger is, lopen de huur ders een aanmerkelijke huurschuld op. Om dat te voorkomen heeft de vereni ging bij de 99 woningen de huur tussen tijds al opgetrokken. De heer G. J. van Heerwaarden wees op woningwetwoningen te Goirle en vroeg waarom deze zo goedkoop konden zijn (ƒ150,huur per maand). De heer Bosma zei het niet precies te kunnen verklaren, maar wist wel dat het om een veel groter complex ging waarvan ook premie- en vrije woningen deel uit maken. Men heeft blijkbaar zonder meer een aantrekkelijke huur voor de ww-woningen vastgesteld en het tekort over de andere sectoren omgeslagen. Genoemd bouwplan is overigens niet voor herhaling vatbaar. Getto-vorming De heer Van Heerwaarden vreesde voor „getto-vorming" als de mensen met de hoogste inkomens terechtkomen in de nieuwe woningen omdat alleen zij die kunnen betalen. De mindervermo- genden („a-socialen", zei Van Heerwaar den) concentreren zich dan in de oude re wijken. De heer Bosma zag die ont wikkeling met als een gevaar. Men moet bedenken dat ook de 99 woningen eens goedkoop zullen zijn, net zo goed als de woningen in plan-zuid nu. Des tijds werden de voor de huizen van plan-zuid gevraagde huren ook als zeer hoog beschouwd. Desgevraagd zei de voorzitter dat de vereniging weinig voelt voor de bouw van kleine wonin gen. Deze zijn nl. naar verhouding zeer duur. Voor heel wat minder gerief be- Misschien herinnert u zich nog de droevige resultaten van de landelijke politiecontrole vorig jaar op de techni sche staat van de voertuigen. In tien da gen tijds werden toen vele tienduizen den auto's aan een intensieve controle onderworpen. In 6.500 gevallen ont dekte de politie min of meer ernstige ge breken (gladde banden, defecte stuurin richtingen en remmen, etc.). Bij veel auto's was de toestand zelfs zo ernstig dat besloten moest worden ze ter plaat se uit het verkeer te nemen. En helaas wijst niets erop, dat het er sinds vorig jaar beter op is geworden. Wie z'n oor te luisteren legt bij de ga ragebedrijven krijgt te horen dat velen het met het onderhoud niet meer zo nauw nemen. Men laat de wagen nog wel voor een onderhoudsbeurt opdra ven, maar de reparatie-adviezen worden in vele gevallen niet meer opgevolgd. Iets dat overigens ook heel duidelijk blijkt uit de rapporten van de vrijwilli ge periodieke veiligheidsinspecties van Veilig Vedkeer Nederland. Van de half miljoen in 1972 geinspecteerde anto's werden er maar liefst 55.544 afge keurd. Het zijn toch cijfers die er niet om liegen en die duidelijk en overtui gend aantonen dat er dagelijks vele tienduizenden in slechte staat verke rende auto's aan het verkeer deelnemen, met alle gevaren van dien voor eigen en andermans leven. Wat te denken bijvoorbeeld van de auto die tijdens politiecontrole voor de sloop werd bestemd nadat was gecon stateerd dichtgeknepen remleiding, geen handrem, geen claxon, kapotte uit laat en doorgeroest chassis. Het zijn geen uitzonderingen. Om autorijdend Nederland nog eens duidelijk met de neus op dit slechte on derhoud en vooral op de gevolgen daar van te drukken, gaat Velig Verkeer derland in samenwerking met de Cen trale Politie Verkeerscommissie dn de maanden maart en april via radio, tele visie en pers een campagne voeren on der het motto; „LAAT 'M NAKIJKEN". Een belangrijk onderdeel van deze campagne is de landelijke controledag (op 31 maart), waarop VVN in overleg met de BOVAG en met de garagebedrij ven die periodieke veiligheidsinspecties van VVN uitvoeren, alle automobilisten in de gelegenheid stelt hun auto op een nog niet van de grond. De voor- deze spaarmogelijkheden. BpJ nederlandsche middenstandsbank aantal essentiële punten GRATIS te la ten controleren. En dat zal dan kunnen gebeuren in ruim 800 geragebedrijven in ons land. Een service, waarvan - zo hoopt Vei lig Verkeer Nederland - velen gebruik zullen maken, al was het alleen maar om teleurstelling te voorkomen als de politie in de periode daarna weer lande lijke controles houdt. Veilig Verkeer Nederland raadt automobilisten die van deze service gebruik wensen te maken aan, tijdig een afspraak te maken met een van onderstaande garagebedrijven. Bromfietsen In het kader van deze campagne zal tijdens de politiecontroles ook aandacht worden besteed aan de technische staat van bromfietsen. Met name zal met be hulp van nieuwe meetapparatuur con trole worden uitgeoefend op het uit- laat-lawaai. Via een televisiespot zal aan dit onderwerp aandacht worden be steed. Op Texel doen de volgende garage bedrijven mee aan de campagne van Veilig Verkeer Nederland: Den Burg: Garage Grisnigt, Bernhardlaan 70 Garage Scboorl, Waalderstr. 30-35 Garage Rey, Waalderstraat 15 Eierland: Garage Dros, Eierland C 49. „Texel biedt geen mogelijkheden" Aan het KNVB sportcentrum te Zeist heeft jeugdtrainer M. van de Kerkhof van Texel het diploma voetbaltrainer C behaald. Hij heeft zich verbonden om met ingang van het seizoen 1973-'74 drie jaar lang de jeugd van ZAP te Brcezand tc gaan trainen. De heer Van de Kerkhof vertelde ons dat zo'n opleiding geen sinecure is. Alle avonden moest hij blokken op de vak ken spelregels, anatomie en fysiologie, pedagogie en theorie en praktijk van het voetbal. Dit Laatste vak vormde het leeuwendeel van de studie. Behalve deze avondstudie was het ook nog nodig om twee hele weken en drie weekenden naar Zeist te reizen voor nadere in structie. De opleiding heeft Van de Kerkhof, die nu nog magazijnchef is bij het Koopcentrum te De Koog, een slor dige duit gekost. Hij schat het op een 2500 gulden. Van de Kerkhof vindt dat hij tijdens de cursus veel geleerd heeft. Hij gaat nu veel dieper op iedere oefening in. Dat komt omdat hij nu niet alleen weet hóe zo'n oefening moet worden ge daan, maar ook waaróm. Vorig jaar behaalde Van de Kerkhof het D-diploma, en als het een beetje meezit kan hij zich over twee jaar in het bezit stellen van het diploma voet baltrainer B. Daarmee gewapend kan men hulptrainer worden bij het betaald voetbal. Met het pasverworven papier tje op zak mag hij nog niet verder dan de tweede klasse KNVB. De heer Van de Kerkhof heeft een voorkeur voor het trainen van de jeugd. „Die kan je nog vormen, je léért ze voetballen. Senioren kan je alleen nog maar bijschaven". De nieuwbakken C-trainer bekent ons dat hij liever op Texel was gebleven. Maar het eiland biedt geen mogelijkhe den. De clubs kunnen eenvoudig niet genoeg betalen. Ook in Schagen, waar hij gaat wonen, zal hij zijn hoofdberoep voorlopig bui ten de voetballerij zoeken. Wat het gaat worden weet hij nog niet. De buurtvereniging 't Groentje houdt woensdagavond 28 maart zijn jaarver gadering in het fanfaregebouwtje. De agenda vermeldt onder meer bespreking van het onderhoud aan de speeltuin. Het bestuur is voornemens nog meer rubber tegels aan te schaffen, bestemd om on der de speelwerktuigen te leggen. Bij de .stormbaan" van 't Groentje zijn deze (kostbare) tegels reeds tot grote tevre denheid toegepast.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5