•ven ernstig als op 13 november? Groen 'kwartsJexels in het harL, Opnieuw enorme stormschade Studenten enquêteren de Texelaars )ntstellende vernieling i dennenbos Voortbestaan „Waldhoorn" bijzonder moeilijk Bed in brand Geslaagd Meubilair en c.v. dringend nodig Geen inkomsten fil eiland grotere zelfstandigheid uit schoolgym Brand in kiem gesmoord G 3 APRIL 1973 86e JAARGANG No. 8764 B.V. v.h. Langeveld Dc Rooy 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 kury de Graaf, Keesoinlaan 43, Den el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Rabobank. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ5,50 p. kw. -j- 50 cent incasso; los 25 cent. Advert. 23 ct. per mm. excl. 4®/o BTW Gevreesd wordt dat de orkaan, die gisteravond woedde op Texel ngeveer evenveel schade heeft veroorzaakt als de beruchte storm an 13 november vorig jaar. Opnieuw zijn vele honderden bomen ntworteld en is enorme schade aangericht aan gebouwen, cara- ans e.d. Het was vanmorgen nog niet mogelijk een volledig en be- ouwbaar overzicht te krijgen, maar wie een ritje over het eiland laakte, beleefde hetzelfde als vier maanden geleden: in elkaar ewaaide schuren, duizenden neergestorte dakpannen en wegen, ie door omgevallen bomen waren versperd. Voor zover de duister- iis het toeliet, vormde de heer M. Mantje zich gisteravond na het iwen van de wind een eerste indruk van de schade in het bos. Zeer ernstig", was zijn conclusie na afloop. De reeds ontstane pen plekken zijn nog groter geworden en nieuwe stukken zijn te- ;en de grond gegaan. Vrijwel alle wegen zijn onberijdbaar. Het zal eker een week kosten om ze weer vrij te maken. Volgens de heer Kantje moeten in de Dennen tenminste 2000 bomen zijn bezweken. 'ersoneel van brandweer en gemeen- rerken is de hele avond doende ge est met het verlenen van hulp. Zodra storm tegen zeven uur zijn grootste icht (ruim 12) had bereikt, stroomden meldingen binnen. Het eerst iging n naar hoeve ,,De Valk" in Waalen- rg, die nu tot appartementengebouw rdt gemaakt. De kap van een bij- iouw was bezweken en de schoor- en van de centrale verwarming ineens. Ook in de dorpen gingen heel t bomen tegen de grond. Voor zover de doorgang belemmerden moest hier direct worden ingegrepen. Een Ie tuin van mevrouw Lap aan de ianastraat staande oude boom kmap- twee meter boven de grond af en rtte op de keuken van „Olympic". tak sloeg dwars door het dak On- andere met behulp van de firma enhove werden de takken eraf ge ld en werd de stam weggetrokken. Bomendiek te De Waal werd ook r een neergestorte stam versperd, ar kan snel weer worden vrijge- akt Op het Schilderend te Den rg ter hoogte van „Wilfred" deed zich een soortgelijk geval voor en ook nabij „Het Buurtje in Oudeschild. ,Don Bosco" „Ernstig is dc schade die is ontstaan aan de hoeve „Don Bosco" van C. J. Commandeur bij Oudeschild. Door het stormgeweld werd hier een deel van de voorgevel en een groot deel van het dak van de stal weggeslagen. Door de neer vallende en in het rond vliegende brok ken, werden meerdere koeien gewond. De dieren werden in veiligheid gebracht door ze naar de schapenstal over te brengen. De heer Commandeur rekent op twintig mille schade. Een uiterst gevaarlijke situatie ont stond aan de Hallerweg, waar de golfstalen romneyloods van De Vries en v.d. Wiel gedeeltelijk uit elkaar werd geslagen. De scherpe verwrongen pla ten dwarrelden als dorre bladeren in het rond en vormden een bedreiging voor de woningen van o.a de Lieuw- straat. De bewoners werden gewaar schuwd bij de ramen weg te blijven en hun kinderen nog niet naar bed te bren gen. Uit veiligheidsoverwegingen werd ook de Hallerweg afgesloten Gelukkig le komende weken houden vier tflse studenten, bijgestaan door tien- lcn leerlingen van de scholengc- nschap en hun aardrijkskundeleraar, heer J. A. Roos, een enquête onder Texelse bevolking. De studenten, k van Dijk, Bart Heijnen, Peter ens en Tom Engel, studeren politie- en sociale wetenschappen aan de versiteit van Amsterdam. Ze willen rzoeken of dc Texelaars vinden dat beslissingen over Texel op het ei- zelf genomen moeten worden, of provincie en rijksoverheid een gro- vinger in de pap moeten hebben, toe zullen de leerlingen van de lengemeenschap 500 inwoners van gemeente bezoeken met een (tame- uitgebreide) vragenlijst over tal van n die met dit onderwerp te maken en. en is al geruime tijd met het on- oek bezig. Het opstellen van de vra- ijst was een zwaar karwei. De stu- en willen ook op andere manieren onderwerp aanpakken: ze bekijken lezingsuitslagen, gemeenteraadsver en en andere publikaties. Bovendien n bekende Texelaars over het on- erp worden geïnterviewd. Razende bol ede-aanleiding voor het onderzoek de de Razende Bol-grap in juli van Vorig jaar Zoals bekend werd de Plaat tussen Texel en Den Helder een invasieleger van Texelaars aaronder parachutisten syrnbo- m bezit genomen om kracht bij te o aan de gemeentelijke aanspraken 'rmr gebeurde werd door UtV-televisie uitgezonden en in erview liet een groepje Texelaars M,Vi°°ir,een bepaalde vorm van on- ehjkheid te zijn. Het was groten deels onzin maar bij andere gelegenhe den is ook wel eens op ernstiger wijze gepleit voor wat meer zelfstandigheid. De studenten wijzen erop dat dergelijke geluiden ook elders worden vernomen. Er wordt vaak geklaagd dat de plaatse lijke overheid die de situatie ter plekke het best kan beoordelen, eigenlijk veel te weinig te zeggen heeft. Maar er gaan ook stemmen op die zeggen dat het land zoveel mogelijk centraal geregeerd moet worden, omdat anders de belangen van de verschillende gemeenten en het algemene overzicht teveel in het ge drang komen. De studenten willen graag weten welk standpunt de Texe laars ten opzichte van dit vraagstuk in- neben. De heer J. A. Roos, aardrijkskunde leraar van de Rijksscholengemeenschap, bleek bereid met een aantal leerlingen uit de vierde klassen de praktische kan ten van de enquête te organiseren. Ge durende de eerste vier weken van april gaat men met de vragenlijsten naar de door loting uitgezochte adressen. De personen aan wie men de vragen wil stellen zijn zo getrokken dat ze een goede doorsnee van de bevolking vor men: ze komen uit alle beroepsgroepen en wonen over het hele eiland ver spreid. Anoniem Het onderzoek is anoniem, zodat ie mands gegevens absoluut geheim blij ven. Bovendien wordt niet naar uitge sproken privézaken, zoals het inkomen, gevraagd. Hoewel de studenten het aan tal vragen minimaal hebben gehouden, duurt het beantwoorden van de lijst toch bijna drie kwartier. De personen bij wie men op bezoek komt, krijgen te voren bericht. De resultaten worden omstreeks juni bekend gemaakt. deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Voor zover bekend is dat ook elders op Texel niet gebeurd. Kachel op hol Hulp van de brandweer werd ook in geroepen voor een „op hol geslagen" kolenkachel bij de familie Witte, „Sint Antonius" aan de Gerritslanderdijk. De kachel werd met behulp van speciale handschoenen eenvoudig naar buiten gebracht. Het houten woonhuisje „Repos Ail- leurs" van de familie Schaatsenberg aan de Pontweg werd voor de ondergang behoed door het stevig vast te zetten en door er schroten langs te timmeren. De kappen van de in aanbouw zijnde woningen van Duin aan de Bernhard- laan waren niet tegen het stormgeweld opgewassen en gingen in elkaar. Clubhuis Het drijvend clubhuis van de water sportvereniging Texel was na het verne men van het onheilspellende weerbe richt 's middags met extra draden vast gezet, maar deze konden niet niet voor komen dat het schip lossloeg en de stei ger ramde. De twee ankers en de palen werden daarbij meegesleurd. Kabels en waterleiding werden vernield maar het schip sloeg niet lek zodat de schade uit eindelijk nog meeviel. Er zijn ook diverse caravans slacht offer geworden van het natuurgeweld. Spectaculair was het geval van een juist van de boot komende caravan, getrok ken door een Ford-busje die bij het linksaf slaan (opweg naar de camping bij Den Hoorn) kantelde en op een ver- keerszuil stortte. De metalen zuil door boorde de flank van de caravan. Geen stormvloed Door de niet extreem hoge waterstand is er voor de zeeweringen geen ernstig gevaar geweest. In Oudeschild werd tij dens het hoogtepunt van de storm een verhoging van ruim een meter gecon stateerd. Het haventerrein stond blank. De veerdienst werd wel belemmerd omdat het gebruik van de fuikhaven van Den Helder bij hoge waterstand en zware zeegang onmogelijk of gevaarlijk is. De diensten van zeven en acht uur moesten daardoor uitvallen. Om kwart over negen vertrok echter weer een boot van Texel omdat het waten toen vol doende was gezakt. Velen zagen er te gen op om tijdens de op dat moment nog zware storm mee te varen maar de boot was als gevolg van het opspaareffekt toch stampvol, ook op de terugreis. Strandhotcl Strandhotel „Juliana" heeft door de orkaan aanzienlijke schade opgelopen. Ruiten woeien stuk en het dak aan de noord-westkant van het gebouw scheur de los. Met behulp van personeel en vijf man van aannemer Gieze werd alles vastgesjord. Alle kamers van de hoogste verdieping moesten echter worden ont ruimd. De gasten konden elders in het gebouw hun intrek nemen. De moeilijk heden ontstaan overmorgen want dan is het hotel geheel volgeboekt. Het is zeer de vraag of het lukt de bovenverdieping dan weer voor bewoning gereed te heb ben. Het strandpaviljoen van de heer H. Koopman aan het VVcsterslag (dat de storm van 13 november doorstond) is nu zeer zwaar beschadigd. Het dak ging eraf en een van dc wanden sloeg open. De heer Koopman, die niet verzekerdis, rekent op ƒ10.000,schade. Er is een kleine kans dat het gebouw met pasen weer in gebruik kan worden genomen. De paviljoens van Dijker aan het Jan Ayeslag en De Graaf bij paal 28 zijn na de ramp van 13 november (nog) niet herbouwd, zodat daar ook geen schade kon ontstaan. Het paviljoen van Vla ming aan het Hoornderslag bleef even als de vorige keer onbeschadigd en ook dat van Th. v. d. Laan bij de vuurtoren bleef overeind. DEN HOORN Om kwart voor tien gisterochtend werd brand gemeld door de familie Boon, Klif 16 te Den Hoorn- Het bed van een der kinderen was in brand geraakt door een op de dekens liggende brandende schemer lamp, die daar door de kinderen was achtergelaten Een gunstige omstandig heid was dat de ramen wegens het slechte weer gesloten waren, waardoor het vuur onvoldoende zuurstof kreeg om hoog op te laaien. De bewoners grepen m door de smeulende dekens naar buiten te werken. Voor alle zeker heid werd echter toch de brandweer ge beld. DEN HOORN Het dorpshuis „de Waldhoorn" te Den Hoorn gaat een on zekere toekomst tegemoet. Reeds nu overtreffen de lasten de baten. Dat wordt nog aanzienlijk erger als geïn vesteerd wordt in enkele hoogst nood zakelijke voorzieningen als meubilair en centrale verwarming. De belangrijkste oorzaak van de el lende is dat „de Waldhoorn", anders dan de andere dorpshuizen, niet voor schoolgymnastiek wordt gebruikt. Daar door moet dit oudste dorpshuis van Texel de aanzienlijke bedragen ontbe ren die elders de minder rendabele, maar voor het gemeenschapsleven van een dorp juist zo belangrijke activitei ten mogelijk maken. Deze problematiek kwam zeer uitvoerig aan de orde tijdens de zeer langdurige jaarvergadering die donderdagavond in het dorpshuis werd gehouden. Den Hoorn leeft weer Het zou, aldus de scheidende voor zitter A. Lap, toch wel bijzonder triest zijn als het dorpshuis zou moeten ver dwijnen, juist nu het leven weer in het dorp terug komt. Was Den Hoorn voor enkele jaren nog een sterk vergrijzend dorp met vele krotwoningen - nu is er heel wat jong volk bij gekomen. De krotten zijn gerestaureerd of afgebro ken, de nieuwbouw heeft veel mensen aangetrokken en de kleuterschool groeit zo snel dat er een tweede klas bij moet komen Uit het verslag van de penningmees- teresse, mevrouw J. Dekker-van der Berk, bleek dat het afgelopen jaar on geveer 1000,- werd ingeteerd, welk bedrag overigens even groot is als de afschrijving op het dorpshuis. De bij dragen van de aangeslotenen en de zaalhuur kunnen niet meer omhoog; ze zijn al het hoogste van heel Texel. Centrale verwarming De voorzitter en secretaris J. Smit, diepten gezamenlijk de problematiek rond de centrale verwarming uit. De aanleg van een centrale verwarming gaat ongeveer 15.000,- kosten. Hiervan betaalt de Provincie 15°/o en de Ge meente 25°/o. Verder is een subsidie aangevraagd bij het Koningin Juliana- fonds. De hoogte hiervan is nog niet be kend, maar zal vermoedelijk tussen de 15 en 20% liggen. De beslissing hierover valt in mei. Het ontbrekende bedrag zou kunnen worden aangevuld met ei gen werk (tot 40%) en een rentedragen de eigen lening van de Stichting Cul tureel Werk Texel. Tegenover de kosten van een centrale verwarming staan ook wel baten: Het gunstiger „klimaat" zal nieuwe gebrui kers aantrekken. De klaverjassers heb ben al laten weten dat ze zullen komen zodra ze hun kaartje zonder kleu men van achteren en verbranden van voren kunnen leggen. Even dringend is de vernieuwing van de inventaris. De stoelen zijn aan het eind van hun latijn, de muren en lambrizeringen hebben hun beste tijd gehad en de gor dijnen moeten ook worden vervangen. Al met al zal dit ook wel 10.000,- gaan kosten. Er zit weinig anders op dan een exploitatiesubsidie te vragen bij de Stichting Cultureel Werk Texel (in de vorm van een aanvulling van de tekor- (Zie vervolg tweede blad) Mej. A. Platte te Den Burg slaagde te Bilthoven voor het diploma „Ver koop in de drogisterij". Zij volgde een opleiding van een jaar van de Stichting Vakonderwijs voor Drogisten. Mej. Platte is werkzaam bij drogisterij Van der Slikike. DE KOOG Zaterdagavond heeft de bejaarde heer VV. Uitgeest door kordaat optreden zijn aan de Pijpersdijk gelegen woning van de ondergang gered. In de huiskamer was brand ontstaan als ge volg van een ernstig vervuilde schoor steen. In de pijp had zich als gevolg van het vrijwel uitsluitend stoken van hout een dikke laag roet en teer gevormd. Deze is in brand geraakt, waardoor de pijp gloeiend werd. Door de hitte ont vlamden het behang en het plafond, waarin de nisbus was bevestigd. Toen de alleenwonende heer Uitgeest het vuur in de kamer ontdekte, was de temperatuur daar al zo hoog opgelopen, dat overal in het vertrek de verf was afgebladderd, terwijl de ruiten waren' gesoheurd. Met emmers water die hij met de pomp vulde, wist Uitgeest de vlammen te doven. Hij waarschuwde zijn dochter, die op haar beurt de brandweer alarmeerde. Het woonver trek was toen al in een geblakerde ruimte veranderd. Het acute gevaar was echter geweken, zodat de brandweer kon volstaan met het doven van de vuurreohten in de gloeiend hete schoor steen. De heer Uitgeest had brandwon den in het gezicht opgelopen en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Op de foto leden van de brandweer in de huiskamer bij de plek waar het vuur ontstond.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1