Waddenvereniging gekant tegen zweefvliegerij Prijzen turnkampioenschappen allemaal naar GVT (Irumba» Veel belangstelling voor viswedstrijd „Athena" vierde 13-jarig bestaan Bromfietser maakte ongelukkige val Geen voorrang: zware schade Bridgeclub 1 kampioen denksportvijfkamp Zware schade bij botsing Versterking bij rijkspolitie Hond beet lam dood Uitslag loterij De Koog Texelse club teleurgesteld Schoolvoelbal 1973 Zondag werd op een weiland nabr hoek Waalderstraat-Bernharlaan lam door een hond doodgebeten, lam was eigendom van de veehoj W. 'De eigenaar van de hond is op spoord. OOST De op 1 april gehouden wedstrijd trok ondanks het slechte* veel belangstelling. Een 22 vissers niet geloofden in een 1 april g haalden in de vastgestelde 2 uur eer tale lengte van 3,13 meter vis uit water. De gevangen vis werd weer ruggezet. De vereniging vist alleen? het plezier. Er werden enige dagprü beschikbaar gesteld aan de winna Als winnaars kwamen ui de bus: 1 v.d. Zwaag.2 G. v. Kranenburg. Brouwer. 4 M. Smidt. 5 P. Verhager. organisatie van de wedstrijd was handen van het bestuur van de vissersclub Texel. OUDESCHILD „Het was geweldig. Ik heb gemerkt dat de mensen erg met me meeleven. Er was zo enorm veel belangstelling en ik heb zoveel gekre genAan het woord is mevrouw Janssen-van Esch uit Oudeschild, leid ster van de handwerk- en hobbyclub „Athena". Zaterdag bestond de vereni ging 13 jaar. Dat werd gevierd omdat v,an een herdenking van het koperen jubileum niets was gekomen. Mevrouw Janssen had de receptie van zaterdag niet zelf georganiseerd. Dat was ge beurd door een jeugdclub, waarvan Ruud Boom een der actieve leden is. Hij heeft voor de bezoekers vele kopjes koffie moeten inschenken. Onder degenen, die hun felicitaties kwamen aanbieden bevond zich ook het burgemeestersechtpaar en de heer G. A Oskam van de Stichting Cultureel Werk. De burgemeester kreeg e^n fraaie schildering („Gezicht op de rede van Texel") op glas aangeboden, gemaakt door mevrouw Janssen zelf. De heer Oskam kreeg een soortgelijk cadeau. De gasten konden van de gelegenheid ge bruik maken om het nieuwe clubhuis te bezichtigen. Juthout Clubhuis is wel een grootse naam voor een simpel onderkomen van 18 m2, dat vervaardigd is door de heer Janssen, de kinderen en niet te vergeten de heer L. Gieles uit Den Burg. Als bouwmate riaal dienden allerlei soorten bijeenge gaarde baksteen en juthout. De ge meente staat een clubhuis van 35 m2 toe en het is dan ook de bedoeling het gebornv uiteindelijk zo groot te maken. Wat er nu staat, zal omstreeks Pasen officieel in gebruik genomen worden Bij die gelegenheid zal een beeld wor den onthuld van de godin Athena, ge goten in beton en bijna een meter hoog. De inrichting van het gebouwtje is uiterst sober. De vloer is bedekt met losse bakstenen en als opslagplaats voor boetseerklei dient een oude badkuip. Oplossing Reden tot feest bij de ingebruikne ming is er wel, want de vele leden tel lende club hoeft nu niet meer van het woonhuis van de familie Janssen ge bruik te maken. Door de dagelijkse drukte was daar in feite het privéleven onmogelijk geworden. Van degenen, die zaterdag op de receptie kwamen, heb ben zeer velen de „bedelpot" goed be dacht. Dit feit en de gebleken belang stelling hebben het enthousiasme van mevrouw Janssen nog vergroot. Ze zit vol plannen, onder andere broedt ze met haar club iets uit ter gelegenheid van koninginnedag, maar daarover kan nog niet in het openbaar worden gesproken. Bestuur. Belangrijk is dat de club nu een „echt" bestuur heeft, bestaande uit de dames Van Sambeek, Zevenhoven, Schoenmaker, Heerschap, Slik, Dros en Schrama. Mej. I. Schrama is penning meester esse en dat is een hele verbete ring, want mevrouw Janssen zegt ze zelf kan niet met geld omgaan. Op de foto het interieur van het zelf gemaakte gebouwtje, dat voorlopig het onderkomen is voor „Athena". Het bericht dat zweefvliegers bij de Waddenvereniging niet in de gratie zijn viel samen met de ingebruikneming van het vierde vliegtuig van de zweef- vliegclub Vrijdagmiddag om half vier arriveerde deze tweezitter van het type Ka-7 op het vliegveld, daarheen ge sleept door een Pipercub van de Ko- inklijke Marine. De Texelse club heeft het toestel tweedehands overgenomen van de KNVvL. In de nieuwe hangar is voor de aanwinst nog juist plaats ge noeg. Voor onderhoudswerkzaamheden en voor het stallen van de lier en de auto is er nu echter geen ruimte meer. Dat ruimtegebrek is uiteraard niet als verrassing gekomen en de club kocht daarom van de Watersportvereniging voor weinig geld (ƒ5000,de boven bouw van het internaatsdhip, dat on langs in de nieuwe werkhaven is ge arriveerd en daar dient als clubhuis. De bovenbouw, compleet met centrale verwarming en op ideale wijze inge deeld, zou naast de hangar moeten ver rijzen, maar de gemeente voelt daar voor weinig. De club hoopt dat de ge meentelijke autoriteiten de hand over het hart zullen strijken, want het ge bouwtje is echt nodig. De uitslag van de loterij van i drumband te De Koog is als volgt eerste prijs nr. 947; tweede pnj 306; derde prijs nr. 239; vierde 431; vijfde prijs nr. 556; zesde 266; zevende prijs nr. 506; achtste nr. 30. De prijzen kunnen worden bij mevrouw N. Schoo, Ruyslaan te De Koog. De Ka-7 juist gearriveerd op Texel, ter de stuurknuppels Ben Gieze Juul Timmer, die zich door de marint Teriet naar Texel lieten slepen De is een zg. prestatievliegtuig, dat diensten zal bewijzen bij de voorti opleiding. Wegens de gunstige (1 22) zijn langdurige vluchten mogelijk dan met de bij de club in zijnde Rhönlerche, die een glijvlucht 1.15 heeft. Het glijhoekcijfers betekent dat een toestel bij een si van zo'n 80 km over een afstand v« 1meter één meter daalt. Er is dan weinig termiek nodig om in de blijven, zodat vluchten van het ene veld naar het andere bijv. Den mogelijk zijn. Bij de zaterdag in de Burgemeester De Koninghal te Den Burg gehouden Texelse turnkampioenschappen zijn alle prijzen naar deelnemers van de gymna stiekvereniging Texel gegaan. Toch wa ren ook de andere verenigingen niet slecht vertegenwoordigd. Met uitzonde ring van Oudeschhild waren door alle verenigingen vertegenwoordigingen (re sultaten van voorselecties) afgevaardigd. Deelgenomen werd door totaal 18 meis jes, vijf dames en vijf jongens. De jongere meisjes hadden al eerder aan een eilandcompetitie deelgenomen en het is niet gelukt de heren bij de kampioenschappen te betrekken. De door de Texelse sportraad georganiseer de ontmoeting had een vlot en geani meerd verloop. Bij de meisjes gingen de prijzen naar: 1. Jolanda Vlaming (72,3 pnt.); 2. Janne- ke Harting (68,6) en 3. Corrine Gombert (63,4). Dames: 1. Marisca Coutinho (72,8); 2. Christa Neijens (68,3); 3. Marja van Etten (63,9). Jongens: 1. Kees van Heerwaarden (91,6); 2. Olaf Duin (90,6) en Cas v. d. Kerkhof (88,4). De sportraad had voor elke categorie een beker, standaard en medaille uitge loofd. Het eerstvolgende turnelement waar bij meerdere Texelse verenigingen be trokken zijn is een springwedstrijd op zaterdag 19 mei. Deze ontmoeting zal worden gehouden in de zaal aan de Beatrixlaan en om twee uur beginnen. Gehoopt wordt dat ook dan alle ver enigingen vertegenwoordigd zullen zijn. Op de foto, van Jan de Waal, de drie kampioenen van de wedstrijd van zater dag. Van links naar rechts Jolanda Vlaming, Kees van Heerwaarden en Marisca Coutinho. Zaterdagmiddag maakte een brom fietser uit Den Burg een ongelukkige val door onbekende oorzaak, op het fietspad van de Schilderweg. Hij liep een gebroken rib en sleutelbeen op, alsmede een hoofdwond. Na eerste hulp 'werd hij naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. Gisterochtend omstreeks elf uur deed zich een aanrijding voor op het kruis punt Elemert-Keesomlaan. Een van de Pontweg komende Fiatjbestuurder uit Gorinchem verleende geen voorrang aan een van rechts komende Texelaar in een Opel. Bij de aanrijding velde de Opel een aantal paaltjes van geleidekettin- gen en bleef zwaar beschadigd op zijn kant liggen. De Fiat werd aan de voor zijde minder ernstig gehavend. De be trokken chauffeurs kwamen met de schrik vrij. De donderdag en vrijdag gehouden Denksportvijfkamp van de Texelse Sportraad is geresulteerd is een over winning voor Bridgeclub I. De basis voor de eindzege werd donderdag al gelegd toen bridger H. Ran bij het bil jarten in Olympic het hoogste aantal punten verzamelde. Toen bridger Jan Duin bij het scha ken op vrijdag in „De Waldhoorn" be slag legde op de tweede plaats, was het aantal punten zodanig hoog, dat het voor de anderen wel heel moeilijk werd in te halen of te evenaren. Bridge club 1 behaalde 56 punten. Tweede werd de Schaakclub met 53 punten en derde de „Sportraad'-combinatie -met 52 punten. De vierde plaats werd -inge nomen door de -klaverjasclub De Cooks- dorp (49 punten), vijfde Damclub Texel met 48 punten. De damclub werd vorig jaar kampioen. Zesde werd biljartclub De Zwaan met 41 punten; zevende Kla verjasclub Den Hoorn met 34 punten en achtste Bridgeclub II met 27 punten. DE WAAL Vrijdagochtend deed zich op de Zaandammerdijk een aan rijding voor, waarbij aanzienlijke ma teriële schade ontstond. In de bocht bij „Dra et Labora" schrok een in de rich ting Eierland rijdende Texelse veehou der van een tegenligger, een landbouw voertuig. Mede door de hoge snelheid, waarmee hij reed, verloor de veehouder de macht over het stuur en ramde de tegenligger. De wagen, een Ford Tau- nus, werd zwaar beschadigd. Het land bouwvoertuig liep lichte schade op Beide chauffeurs waren all risk verze kerd. De groep Texel van de Rijkspolitie heeft er een man bij. Het is de wacht meester tweede klasse N. Drenth, af komstig uit Assen. Hij is werkzaam in het rayon Den Burg. vogels daarvan zouden schrikken, wil er bij mij niet in". Desgevraagd liet de aktieleider Mun- tingh van de Waddenvereniging ons weten, dat hij drie bezwaren heeft te gen het zweefvliegen. In de eerste plaats lijkt het silhoueet van een zweefvlieg tuig op dat van een grote roofvogel. Daardoor raken wadvogels in paniek. Dit is uitgezocht door de Haarlemse or nitholoog T. Mulder. Voorts betekent het omhoog trekken van de zweefvlieg tuigen volgens de -heer Muntingh een onverantwoordelijke verspilling van de snel slinkende energiebronnen, die op onze aarde nog bestaan. Men kan zich ook vermaken ten koste van minder brandstof. Tenslotte meent de heer Muntingh dat het zweefvliegen wel eens zo om zich heen zou kunnen grijpen, dat er voortdurend toestellen boven -het wad cirkelen. De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee is van mening, dat elke vorm van sportvliegerij boven het Waddengebied verboden dient te wor den. De verstoring door vliegtuigen wordt te groot geacht. De Waddenver eniging heeft zelfs bezwaar tegen de onhoorbare en geen lucht vervuilende zweefvliegtuigen en daarover is het be stuur van de Texelse zweefvliegclub zeer teleurgesteld. In het jongste num mer van het „Waddcnbulletin", orgaan van de Waddenvereniging wordt de verstoring door sportvliegtuigen gere kend tot het zeer grote aantal bedrei gingen van het Waddengebied. Wat de zweefvliegerij betreft wordt opgemerkt: „Op Texel, bij Den Helder en Uithuizen zijn zweefvliegclubs actief. Het gebeurt nogal eens dat de zweefvliegtuigen hun vluchten tot boven de kwelders en wad den uitstrekken en daar grote paniek onder de vogels teweegbrengen". De eerste ronde voor de compe schoolvoetbal (lager onderwijs) 1971 worden gespeeld op zaterdag 7 de terreinen van de sportverenij Texel. De finale volgt zaterdag 14 q Er wordt gespeeld in drie pools, beste van iedere pool gaat naai finale, aangevuld met de beste tw« Er ontstaat derhalve een finalepool vier. De wedstrijden duren twee 15 minuten zonder rust. Voor zater a.s. is het volgende wcdstrijdsch vastgesteld. De supporters die men pelijk weer in groten getale zal kun begroteen, weten dan hoe laat re sent moeten zijn. Veld A C.V.O.-Den Hoorn, 10.30uur O.L.S. Den Burg 1-O.L.S. Oosterem 11.05 De Koog- De Cocksdorp, 11.40 uur C.V.O -De Waal, 12.15 urn- Den Hoorn-St. Jozefschool 2, 12.50 O.L.S. Den Burg 1-De Koog, 13.30 Den Hoorn-De Waal, 14.05 uur O.L.S. Den Burg 1-De Cocksdorp, 14.40 O.L.S. Oosterend-De Koog, 15.15 uur| Veld B St. Jozefschool 1-O.L.S. Den Burg! 10.30 De Waal-St. Jozefschool 2, 11.05 uui O'end m/d Bijbel-St. Jozefschool 1, 11.40 Oudeschild-O.L.S. Den Burg 2, 12.151 O.L.S. Oosterend-De Cocksdorp, 123 O'end m/d Bijbel-Oudeschild, 13.30 C.VO.-St. Jozefschool 2, 14.05 uur i St. Jozefschool 1-Oudeschild, 14.401 O'end m. d. Bijbel-O.L.S. Den GEEL ZWART 4 DEELDE DE PUNl MET ZDH 2 (2—2) ZDH 2 heeft in 't Zand de broederlijk verdeeld. In de eerste was -het ZD Hdat tweemaal door A. Jonker en met de rust voorstond, maar na de thee was beurt aan Geelzwart, dat op wist te komen 22. Het bestuur van de club wil het er niet bij laten zitten en is inmiddels met het bestuur van de Waddenvereniging in contact getreden. Zweefvlieger Hans de Porto zei ons: „Wij menen dat de zweefvliegerij zo ongeveer de meest rus tige en milieuverantwoorde liefhebberij is die maar te bedenken valt. Dat wij vogels zouden kunnen verontrusten, is wel heel onwaarschijnlijk. Ik heb er nooit iets over gehoord. Boven de Wad den komen ave zelden. Als we er komen is dat hij zeer gunstige termiek, maar om ervan verzekerd te zijn dat we weer op het vliegveld kunnen terugkeren, moeten we .zeer hoog zitten. Aan de hand van de glijhoek van onze toestel len kun je precies voorrekenen hóe hoog. Onder gunstige condities komen we ook wel eens boven Den Burg. Zon der verrekijker zijn we dan nauwelijks te zien. Ik ben geen bioloog, maar dat de

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2