jAlweer gevallen van zure ziekten O Spaarrente tot procent <3 Wat is de kostprijs van melk? FILM NIEUWS jbriek voor ANDBOUW en VEETEELT*, ELEGTROHUIS Oosterend Present SPORTPROGRAMMA •nBssxemgasusi Turks Fruit Derde blad Texelse Courant, vrijdag 6 april 1973 [et groeiseizoen is nog maar net be nen en we maken al weer kennis afwijkingen in gewassen. Ook nu is weer de afwijking, waarmee we in afgelopen 33 jaar het meest kennis >ben gemaakt, nl. de zure ziekte, of- kalkgebrek. )at er in deze periode met name in der Eierland wel iets veranderd is rdt geïllustreerd door het feit, dat i ernstig geval van zure ziekte in de- polder voorkomt. We menen wel te men zeggen, dat we in de eerste tien r, dat we bij de landbouwvoorlich- werkzaam waren in polder Eier- i geen gevallen van zure ziekte te- kwamen. Ie afwijking, die we op het oog heb- komt voor in een perceel wintertar- Over een oppervlakte van wel ze- één bunder blijft de groei k achter bij de rest van het perceel, eenvoudig eigen onderzoek naar de rgraad van de grond gaf een heel ot verschil te zien tussen de pH of rgraad van de grond op het gedeelte, ar de tarwe vlot groeide en het ge- lte, waar het gewas het er bij liet Wat er aan te doen Iet is voor een landbouwvoorlichter jd onbevredigend als hij voor een cte geen geneesmiddel kan noemen, de ziekte op korte termijn doet ver- ijnen. Het geneesmiddel voor zure ;te op lange termijn is bekend ge- Een kalkbemesting in de vorm van uimaarde of een andere landbouw- ksoort kan de kans op het optreden deze ziekte volledig opheffen. Op korte termijn kan een meststof i een snelle en vrij sterke .basische" king enige genezing geven. Als zo- heeft chilisalpeter een goede Voor het overige is het een zaak afwachten. In het algemeen verbe de toestand bij het stijgen van de peratuur wel iets. Zure ziekte is echte „koudeziekte". We moeten er ter niet op rekenen, dat de ziekte in van het groeiseizoen totaal ver- jnt. Op langere termijn bals gezegd kan op langere termijn ziekte worden opgeheven door een cbemesting. We zijn echter van me- dat het goed is om op bedrijven, regelmatig op een kleinere of gro- oppervlakte gevallen van zure ite voorkomen ook aan andere zaken lenken. Ve hebben de indruk, dat er in het blopen winterseizoen meer slakken- pi in ons gebied is gestrooid dan de ste jaren het geval was. Met het oog Jhet voorkómen van zure ziekte is |in ieder geval gunstig. een flink aantal jaren wordt door tiet voor een zeer groot gedeelte gebruik van mengmeststoffen de verzu- van de grond in de hand gewerkt. Fder is er het feit, dat de kalkammon Ir verhoging van het stikstof gehalte 1 zure werking heeft gekregen. Ir is alle reden voor om aan deze za- I te denken bij het doordenken van et bemesting: plan. lardleidingen cn iliksembeveiliging eerste ven be en binnen men bij secreta- e heer J. Camp, rtune 25 sterend. de Texel- urant we ve- berei- Mogelijk wen ons even helpen door familie tienden de tip voor deze ongetwij- weer gezellige reünie door te ge- Vanzelfsprekend is de wederhelft een oud-Oosterender ook welkom oud-Oosterenders wonen overal, °P TexelUw opgave gaarne per sart met naam en adres, dames van het kledingcomité ko- a^- dinsdagavond io april weer jn De Bijenkorf. Zij geven gaar- viezen voor het zelf vervaardigen Het zal er vrij zeker van moeten ko men, dat de meststof slakkenmeel weer een grotere plaats gaat krijgen op de Texelse bedrijven. Verder zal een aantal bedrijven er toe moeten overgaan om regelmatig kleine kalkbemestingen te geven. Op de analyserapporten van de Texelse gronden komt steeds meer het advies voor„Een jaarlijkse onder- houdsbekalking van kg kalk". Het zal zaak zijn dit advies niet in de wind te slaan. Wenken voor het moment Als dit verhaaltje verschijnt zal een groot gedeelte van de bieten al gezaaid zijn. In gevallen, waarin dit nog niet is gebeurd en waarin bekend is, dat de grond aan de zure kant is zal het zaak zijn een zaaibedbekalking ,van 500 - 1000 kg landbouwkalk te geven. We denken in dit verband ook aan de percelen, waarop snijmais zal wor den verbouwd. Hoewel de eisen, wat de kalktoestand betreft, voor snijmais niet zo hoog liggen als voor bieten is het wel bekend, dat snijmais op werkelijk zure grond „tiert". Het lijkt ons aan te be velen in dit geval geen risico te nemen, maar op deze percelen een zaaibedbe kalking te geven. Daar snijmais boven dien gevoelig is voor magnesiumgebrek is het zaak om voor de kalkbemesting een kalksoort te nemen, die ook magne sium bevat. Men slaat dan twee vliegen in één klap. Op de vraag, die in de kop van dit artikel is genoemd kunnen een groot aantal antwoorden worden gegeven. Duidelijk is nl., dat de kostprijs van één kilogram melk van bedrijf tot be drijf sterk varieert. Terwijl we dit artikel schrijven heb ben we een overzicht voor ons van één van de instanties, die zich bezig houdt met het bijhouden van een bedrijfseco nomische boekhouding voor veehoude rijbedrijven. Daaruit blijkt, dat de uit eindelijke kostprijs van een groep van 18 bedrijven, die wat een aantal zaken betreft met elkaar vergelijkbaar zijn, va rieert van ruim 27 cent tot meer dan 51 cent per kg melk. Bij een opbrengstprijs, die in de buurt van 42 - 43 cent per kg ligt betekent dit derhalve, dat op het bedrijf met de laagste kostprijs een netto-winst van zo'n 15 cent per kg wordt behaald, ter wijl op het duurst producerende bedrijf per kg melk 8-9 cent moet worden bij gelegd. Dit zijn cijfers, die belangrijk genoeg zijn om er aandacht aan te ge ven. Oorzaken Hoewel er nog altijd veehouders zijn, die niet volledig overtuigd zijn van het voordeel van koeien met een hoge pro- duktie wordt het zo langzamerhand toch wel duidelijk, dat voor een goed be drijfsresultaat een melkveestapel met een goede gemiddelde produktie in ieder geval een eerste vereiste is. De tegen werpingen, dat produktieve melkkoeien zo veel duurder zijn in „onderhoud", dat het voordeel tegen de hogere kosten wegvalt worden steeds minder gehoord. In de gevallen die we hiervoor noem den lag de gemiddelde produktie van het melkvee op het bedrijf met de hoge kostprijs duidelijk beneden 4.000 kg. Op het bedrijf met de laagste kostprijs was de gemiddelde produktie ruim 5.500 kg. Weliswaar was het totaalbedrag van de bijkomende voerkosten (aangekocht krachtvoer en ruwvoer) op het bedrijf met de hoge produktie zo'n ƒ200,per koe hoger dan op het bedrijf met de lage produktie, maar het zal duidelijk zijn, dat het voordeel van de hoge pro duktie ver uitgaat boven hetverschil in voerkosten. Een meerproduktie van 1.600 kg melk per koe betekent een meeropbrengst van ruim ƒ650,Het zal duidelijk zijn, dat als de voerkosten per kg melk worden bekeken het be drijf met de hoge produkties aanmerke lijk beter uit de bus komt dan het be drijf van de collega met de lage produk tie. Op alle „fronten" De hogere produktie geeft niet alleen op het onderdeel van de voerkosten een lager bedrag per kg melk, maar doet dit op vele onderdelen. De arbeidskosten, die betaald of berekend worden voor een koe met een produktie van 5.500 kg melk zijn maar heel weinig hoger dan voor een koe, die niet aan 4.000 kg melk toekomt. In het door ons bedoelde ge val liggen de arbeidskosten per kg melk op het bedrijf met de goede produktie 3 cent per kg lager dan op het bedrijf met de lage produktie. Bij de grond- en gebouwkosten zien we hetzelfde. Een koe, die nog geen 4.000 kg melk per jaar produceert heeft eenzelfde ruimte in grupstal of lig- boxenstal nodig als een koe, die het presteert om tot een produktie van 5.500 kg melk te komen. In het door ons bedoelde geval zijn de grond- en gebouwenkosten (stal plus opslagruimte) op het bedrijf met de lage produktie 7,4 cent per kg melk, terwijl dit op het bedrijf met de goede produk tie 4,7 cent is. Een verschil van 2,7 cent per kg melk. De algemene kosten, die een heel sca la van kosten omvatten, zoals contribu ties, water, licht, marktonkosten, auto kosten, telefoonkosten, enz. worden niet, of praktisch niet beïnvloed door een hogere of lagere produktie. Ook hier is het dus zo, dat een vrijwel zelfde be drag voor deze kosten in het ene geval door een veel meer kilogrammen melk kan worden gedeeld dan in het andere geval. Bij de twee door ons bedoelde bedrijven drukken de algemene kosten bij het bedrijf met de matige produktie met 12,2 cent op elke kilogram melk, terwijl dit bij het bedrijf met de hoge produktie 9,7 cent per kg is. Het zal duidelijk zijn, dat het totaal van de verschillen uiteindelijk tot een enorm groot verschil in kostprijs per kg melk leidt. Bron van deze „wijsheid" Dat wij de hierboven gestelde gege vens kunnen publiceren is te danken aan het feit, dat nog altijd een flink aantal veehouders van mening is, dat de moeite en kosten voor het verzorgen van een bedrijfseconomische boekhou ding verantwoord zijn. Een bedrijfseconomische boekhouding voor een veebedrijf loopt van 1 mei tot 30 april. Als u van mening bent, dat het ook voor uw bedrijf van belang kan zijn om enkele jaren een bedrijfseconomi sche boekhouding te laten verzorgen, dan wordt het zeer binnenkort de tijd om hierover een beslissing te nemen. We zijn van mening, dat het voor iedere veehouder van grote waarde is om zijn bedrijf een paar jaar op deze wijze te laten doorlichten. Daarom raden we u aan deze zaak nog eens ernstig te be kijken. Van vrijdag tot en met woensdag wordt in het City theater de film „Bij de beesten af" van Bert Haanstra ver toond. De filmers deden een poging om aan te tonen hoeveel gelijkenis er soms is tussen het gedrag van mensen en dat van dieren. Door deze vergelijking wil den ze bijdragen tot een beter begrip van ons eigen gedrag. De ploeg van Haanstra reisde 175.000 kilometer om materiaal te verzamelen ter ondersteuning van de stelling dat voor de mensheid gevaarlijke kanten van het menselijk gedrag beter te be grijpen en vooral te beheersen zijn als we ons verdiepen in het gedrag van al lerlei dieren. Hierbij werd in ruime ma te gebruik gemaakt van topmensen uit de groep wetenschappers die deze stel ling tot de hare heeft gemaakt. De na men van Prof. Dr. G. P. Baerends (ad viseur van de hele film), Prof. Dr. Kon rad Lorenz, Dr. Dick Hillenius en Sir Vivian Fuchs zijn ook buiten de wereld van de biologen niet onbekend. Uit 40.000 meter ruw materiaal mon teerde Haanstra in zijn eigen studio de 2.825 meter lange film die nu in de bioscopen te zien is. Agressie De film bevat unieke beelden van die- rengedrag overal ter wereld. De nadruk valt daarbij op de funktionaliteit van het gefilmde gedrag; het dient altijd een (door de filmers) welomschreven doel, zoals voortplanting, verdediging, voeding. Aan de agressie wordt extra veel aandacht besteed. Enerzijds wordt getoond hoe agressief gedrag van die ren tegen hun soortgenoten van nut is voor een evenwichtige verspreiding van individuen over beschikbare plaatsen. Anderzijds kan men zien hoe de agressie tussen soortgenoten aan allerlei spelre gels gebonden is, die verhinderen dat konflikten uitlopen op de dood van één van beide partijen. Als deze remmen niet zouden bestaan zou de soort zich zelf kunnen uitroeien, iets waartoe bij voorbeeld de mens al te gemakkelijk geneigd is (al heeft ook hij, bijv. in de sport, zijn rituele afleiding). Op de vraag of zo'n ondergang in de aard van het beestje ligt of in de omstandigheden waarin het zich bevindt gaat Haanstra in door het verval van een muizensa menleving te tonen. De diertjes bevin den zich in een afgesloten ruimte, met een overvloed aan voedsel. Ze telen ZATERDAG 7 APRIL: Afdeling Noordholland: Oosterend (Z)-WSV, 14.30 uur Junioren: Vios A2-Oosterend Al, 14.30 uur Wiron B2-De Koog BI, 14.30 uur ZONDAG 8 APRIL: 4de klasse B KNVB: Texel-RKWS, 14.30 uur Afdeling Noordholland: ZDH-Wiron, 14.30 uur HRC. 6-Texel 4, 14.30 uur Vesdo 3-ZDH 2, 14.30 uur Tex. Boys 2-ZAP 6, 14.30 uur Vriendschappelijk: ZDH 3-SVC 2, 12.15 uur De Koog-Oosterend, 14.30 uur WOENSDAG 11 APRIL: Pupillen: Afdeling A: Oosterend b-Oosterend a, 17.30 uur Texel a-Texel c, 17.30 uur Tex. Boys b-Tex. Boys a, 17.30 uur Cocksdorp a-ZDH a, 18.00 uur Afdeling B: Tex. Boys c-ZDH b, 18.15 uur Texel d-Cocksdorp b, 18.15 uur Oosterend c-Tex. Boys d, 18.15 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Het eerste ontvangt RKVVS, waarvan uit met 01 werd gewonnen. Als men de doelcijfers 18-17 bekijkt van RKWS, dan is het een elftal met een zeer ster ke achterhoede en een niet zo erg pro duktieve voorhoede; het minst gepas-# seerd in onze afdeling tot nu toe. Laten jullie in deze laatste competitiethuis wedstrijd nog eens wat zien aan het publiek, mannen. Het vierde speelt de laatste competi- tiéwedstrijd uit tegen HRC 6. Altijd een moeilijk karwei. De laatste wedstrijden werden er goede resultaten behaald, we rekenen ook nu op een puntje. t. C. S.V. De Koog De pupillen zijn zaterdag vrij. De junioren gaan zaterdag uit naar DWOW B2 in Den Oever. Laat jullie door deze sterke tegenstander niet ver- 5assen. Vertrek met de boot van 1 uur. aanvang half drie. Leider is P. Douma. Het eerste en tweede zijn reeds uitge speeld in de competitie. Daarom speelt De Koog 1 zondag op eigen terrein een vriendschappelijke wedstrijd tegen Oos terend. Aanvang 14.30 uur. v. B. Z.D.H. De komende twee zondagen worden voor ons eerste elftal nog zeer belang rijk. De strijd gaat nu alleen nog tussen RKEDO en ons eerste. De stand aan de kop is nu als volgt- ZDH 18 11 6 1 28 34—20 RKEDO 18 10 7 1 27 40—18 Zondag om half drie komt Wiron op bezoek, het belooft spannend te worden op ons veld. De ploeg uit Den Oever be schikt over een technisch goed elftal. Concurrent RKEDO gaat op bezoek bij Sint Boys en dat je daar op een goede ontvangst kan rekenen weet al jaren lang iedere koploper. Een spannende zondag dus. Als ZDH wint en RKEDO verliest, dan zijn we kampioen. Anders wordt 15 april zeer belangrijk, want dan staat als laatste wedstrijd op het pro gramma: RKEDO-ZDH. Om 12.15 uur speelt ons derde elftal, reeds kampioen, een vriendschappelijke wedstrijd tegen SVC 2. Het tweede elftal speelt zondag haar laatste wedstrijd en brengt een bezoek aan Veslo 3. Aanvang half drie. We gaan met eigen auto's. Boot 1 uur. Laat het een goed slot worden. d. P. S.V. Oosterend Zaterdag komen de senioren weer eens thuis in het veld. Om 2.30 uur komt WSV op bezoek, waartegen Oosterend altijd moeilijk z'n draai kan vinden. Toch rekenen we op winst. Scheidsrech ter is de heer J. v. d. Sloot. De Al junioren spelen om 2.30 uur uit tegen de A2 junioren van Vios in Warmerhuizen. Er zal toch wel met meer overleg gespeeld dienen te worden dan de laatste weken, wil men de pun ten tenminste meenemen. Scheidsrech ter is de heer J. v. d. Hulst. De BI junioren zijn vrij, evenals de B2 junioren, terwijl ook de Cl junio ren een vrije zaterdag hebben. Voor opstellingen, zie het kastje. Zondag zijn alle elftallen vrij of zoals het tweede, uitgespeeld. Veel succes. P.K. maar aan en al gauw is de bevolkings dichtheid enorm geworden. Hoewel er genoeg voedsel is neemt de agressie toe en de broedverzorging af. De hele sa menleving valt uit elkaar. De bevolking loojit terug, maar doordat de jonge muizen niet geleerd hebben hoe het sa menleven van muizen onder normale omstandigheden aan spelregels gebon den is, leidt deze teruggang niet tot een herstel van het oude evenwicht. De ko lonie sterft uit. Oorlog Haanstra lijkt hiermee te willen sug gereren dat de menselijke agressie, ook in zijn georganiseerde vorm (oorlog), tot dergelijke onbewuste biologische oorza ken te herleiden is. Door de studie van het dierlijk gedrag zouden we volgens hem beter in staat zijn ons eigen gedrag nog wat bij te sturen, voor het te laat is. Over de film is heel wat discussie gaan de. Lang niet alle deskundigen op dit gebied zijn het eens met de dierkundige en menswetenschappelijke achtergron den. Maar wat er ook waar is van de boodschap die Haanstra wil uitdragen, het is in ieder geval een indrukwek kende dierenfilm. (Alle leeftijden). Jfcpt u ook een sticker a ƒ!,- De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 7Y^/o voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK IN MEMORIAM DIRK ZUIDEWIND Na een vrij langdurige ziekte is één van onze prominente leden van ons heengegaan, Dirk Zuide- wind, voor zijn vrienden Dirk van Jan. Onze gedachthen en ons me deleven gaan in de eerste plaats uit naar zijn vrouw en kinderen, die hem wel erg zullen missen. Dirk werd in 1930 lid van S.V. Texel. Hij speelde in het eerste, toen in 1933 het kampioenschap werd behaald van de NHVB en promotie naar de grote bond, de KNVB, volgde. Ook was hij bij het kampioenschap van de 4e klasse en promotie naar de 3e klasse KNVB. Door een onwillige knie werd zijn voetballoopbaan afge broken. Dirk voetbalde zoals hij in het dagelijkse leven was, stoer, rechtuit en in alle opzichten fair. Door zijn drukke werkzaamheden kon hij geen zitting nemen in be stuur of andere commissies, maar als Groen Zwart een beroep op hem deed om medewerking, dan was dat nimmer vergeefs. Bij de kleedkamerbouw had hij zelf geen tijd, maar stelde wel een vrachtauto beschikbaar voor aan voer van alle materialen. Bij het 60-jarig jubileum plaatste Dirk zijn loten. Dirk was op zijn on opvallende plaats bij S.V. Texel niet weg te denken. Bijna tot aan het laatst stond hij nog belangstel lend langs de lijn bij de wedstrij den van de vereniging die hem zo na aan het hart lag. Wij ouderen bewaren aan hem zoveel goede herinneringen, dat het voor ons moeilijk zal zijn hem niet meer in ons midden te weten. Moge hij rusten in vrede. Namens alle leden van S.V. Texel, G. ten Cate, erevoorzitter Ur.r. bulUn TeraMwoertaElMd 4* r.d.HU', Onlangs is de film Turks Fruit, naar het gelijknamige boek van Jan Wolkers in première gegaan. De film is voor een klein gedeelte op Texel opgenomen. De Texelaars hoeven er niet trots op te zijn dat zij him eiland als décor hebben aan geboden, want van het verhaal is wei nig goeds te zeggen. Het boek is een aaneenschakeling van vuilspuiterij op sexueel gebied, een poel des verderfs, een Sodom en Gomorra. En dan te be denken, dat dit boek gelezen móet wor den door meisjes en jongens van om streeks 16 jaar van ULO, HBS en Kweekschool voor onderwijzeressen) en (kleuterleidsters. Het is mij een raad sel dat hiertegen niet door ouders mas saal wordt geprotesteerd. Niet alleen om het demoraliserende effekt op hen die straks zelf weer het goede voorbeeld moeten geven, maar ook omdat de wijze waarop in het boek over de vrouw wordt gesproken omlaaghalend en waardigheid aantastend is. Bob Kuiper, Den Burg Boek van de Maand: IN DFN'*«t;tTf«~N0 IN DEN éEGINNE- IN DEN BEGINNEj IN DEN BEGINNE IN DEN BEGINNE IN DEN BEGINNE IN DEN BEGINNE IN DEN BEGINNE IN DEN BEGINNE IN DEN BEGINNE IN OEN BEGINNE IN OEN BEGINNE .Tja rfjvt Het bijbelse scheppingsverhaal vertaald in vele boeiende, aktuele kleurenfoto's. Een unieke belevenis die u niet mag missen. Nü voor f. 12.50 verkrijgbaar bij: Uw boekhandel in de Parkstraat b.v. •- langeveld S de rooij tel. 2741

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 9