De blauwe reigers maken het goed in Nederland VOGELS wel en wee O Misdrijf in tienvoud Maar op Texel komt hij niet algemeen voor FILMNIElJWS door Andri J. Binsbergen Badminton en Tevoko III wonnen volleybaltoernooi Goede opkomst bij viswedstrijd Bridgeclub „Groot Slem" ELECTR0HUIS Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 13 april 1973 fan de vijf soorten reigers in ons land broeden is de uwe reiger de enige die Texel broedt, en dan nog in gebieden waar hij in rest van het land slechts den broedt, nl. in het riet l doet hij buiten Texel :en in het Zwanenwater). algemeen is de blauwe ger echter niet op ons ei- d. Vroeger schijnen er in natte duinvalleien achter n Hoorn veel meer ge- >ed te hebben, maar door «»raven van de Moksloot de daardoor veroorzaakte [watering (in 1880) is deze ,1e populatie verdwenen, broedt de blauwe reiger n nog in de Muy en de ul, met totaal zo'n 25 pa- i. In 1948 of daaromtrent •ft er ook een twaalftal ers in de Dennen ge- >ed, maar in het jaar irop hebben ze geen kans gekregen omdat dc iten uit de bomen waren loten. Kennelijk was men Staatsbosbeheer bevreesd het sterven van de bo door de uitwerpselen de vogels, die de repu- hebben dodelijk te zijn niet al te grote bomen. |p het ogenblik is het aan- broedparen in ons land ter dan we sinds jaren 'end waren. Waarschijn- dank zij de afgelopen ks van zachte winters. Er jven nl. altijd vrij veel gers in ons land overwin- - een deel trekt ook g naar het zuiden en tijdens stren- winters sterft een groot aantal daar- )m de toename van de afgelopen ja- i te schetsen: in een park op de grens i Den Haag en Rijswijk, enkele minu- i van mijn huis, zit een kolonie van n 40 paar, die vier jaar geleden nog ar 6 paren telde. Toch is de huidige nd van de blauwe reiger in ons land kken slechter dan vroeger, zonder jfel een gevolg van achteruitgang de biotoop, hoewel de blauwe reiger goed weet aan te passen aan de itandigheden in de door de mens be- irste wereld. De bovengenoemde toe- ne geldt trouwens lang niet voor het (eland. Blauwe reigers zijn ook geen e viseters zoals men altijd denkt reden ook om ze te vervolgen ir eigenlijk alleseters, hoewel vis al- zijn populaire kost blijft. Op zijn iu staat alles wat hij langs sloten en lere wateren (op Texel zie je hem wel op het wad) vindt: vis, muizen, :en, kikkers, insekten en hun larven, wel eens een jonge of zelfs volwas kleine volgels, salamanders enz. Vervolging fijn voorkeur voor vis leidt ertoe dat ■blauwe reiger in vele landen niet of Tt totaal beschermd is. In Nederland 11, hoewel pas sinds 1962, maar hier Jrden elk jaar nog aan een vijftal vis- jekerijen vergunningen gegeven om [iten het broedseizoen, dat wel) blau we reigers die schade doen, te doden. Ook op Schiphol waar echt geen vis te halen valt maar de reigers op de mui zen afkomen ondervindt men last van deze vogels in verband met het gevaar voor opstijgende vliegtuigen. Vroege broeder De blauwe reiger is een vroege broe der; op het ogenblik dat ik dit schrijf (begin april) zijn er al jongen, die zich door een luid gekekker in de hoge Rijs- wijkse bomen verraden. Dat betekent dat de ouders al in februari zijn begon nen te broeden, of hooguit begin maart (de broedduur is plm. 24 dagen). Dat is niet abnormaal, vaak broeden ze zelfs nog wel vroeger. Met dat gekekker wek ken de jongen de voerdrift op van de ouders, die echter het halfverteerde voedsel pas opbraken als de jongen hun snavel pakken. Het ene jong doet dat wat harder dan het andere omdat hij ouder is. Het is bij reigers nl. zo dat met broeden begonnen wordt zodra het eer ste ei is gelegd. Elke twee dagen wordt een ei gelegd, zodat bij een totaal van 3 - 5 eieren de jongen vrij sterk in leeftijd kunnen verschillen. Het oudste jong, dat het hardste schreeuwt en vooraan zit, krijgt dientengevolge het meeste voer en het is niet ongewoon dat het jongste jong in een groot gezin door gebrek aan voedsel sterft. Opmerkelijk is of eigenlijk erg logisch dat de jongen tot ze vrijwel vliegvlug zijn op hun hie len in het nest zitten; zo kunnen ze er niet uitvallen. S-bocht Merkwaardig is dat als reigers vlie gen dat is een familiekwaal ze hun nek in een S-bocht intrekken. Hier in verschillen ze van bijv. lepelaars en ooievaars die met gestrekte nek vliegen. Dat vermogen om de nek in te trekken wordt ook gedemonstreerd als reigers Blauwe reigers met jongen Foto Nol Binsbergen langs de slootkant of op hun nest staan. Vaak zie je reigers suffig dommelend met de kop tussen de schouders aan de slootkant staan en dan plotseling die kop met de dolksnavel aan de lange nek vooruitschieten naar een lekker hapje. Als ze uit de ruststand opvliegen gaat ook eerst de nek „uit" en later als ze eenmaal vliegen weer „in". Ook door de lange sierveren (egret- tes) op de rug en de kuif, die bij het mannetje wat langer is dan bij het wijfje, welke veren kunnen worden op gezet, kan de reiger allerlei „vormen" aannemen. Die kuif en egrettes vervul len een belangrijke funktie bij balts, pa ring en allerlei ceremonieën. Als u daar over meer wilt weten, raad ik u aan het boek „De blauwe reiger" van Jan P. Strijbos te lezen, een boek van weten schappelijke waarde van deze populaire vogelaar. Typisch Nederlands De blauwe reiger is een typisch Ne derlandse vogel, die nergens elders zo veel voorkomt als hier. Volgens de „Afi- fauna" van Nederland is het een ,vrij talrijke" broedvogel, wat zoveel wil zeg gen dat er tussen de 2.500 en 10.000 pa ren in ons land broeden (op het ogenblik ca 5.500 paren). Er komen hier in het winterhalfjaar ook trekkende reigers van noordelijker gelegen broedgebieden, terwijl zoals gezegd een gedeelte van onze broedvogels wegtrekt naar het zui den. Hier en daar worden tijdens vorst periodes wel reigers gevoerd, maar dat is nog niet op grote schaal en georgani seerd gebeurd. Je zou echter net als voor watervogels als eenden en zwanen tijdens strenge winters de reigers kun nen voeren, met vis of vis- en slachtaf val. Dat zou m.i. helpen de stand in ons land te handhaven. Gezien de offervaar digheid van het natuurminnende pu bliek, die onlangs bleek bij de aktie om een reigerskolonie in een boomgaard in de Beemster te behouden (het vergaarde bedrag overtrof verre de benodigde „pachtsom" van de boomgaard), gezien die offervaardigheid lijkt mij dat be paald geen utopisch denkbeeld. We moeten er dn ons overgecultiveerde land toch steeds meer toe overgaan de natuur met zijn bewoners, waar die nog een kans heeft, te helpen. Ter afsluiting van de eilandcompeti tie volleybal heeft Tevoko ook dit jaar weer een drie avonden durend tournooi georganiseerd. Er werd door 14 heren- en door 10 damesteams ingeschreven, zodat ook dit jaar weer van een druk bezet tournooi gesproken kon worden. Doordat gespeeld werd via een afval- systeem gaf vooral de laatste avond veel boeiende wedstrijden te zien. Dit bleek ook wel uit de publieke belangstelling die vooral op de slotavond goed was te noemen. Bij de dames ging de eindstrijd ten slotte tussen Badminton en Tevoko IV, waarbij Badminton na een spannend gevecht bewees te sterkste te zijn. Bij de heren bleef Tevoko III in een enerve rend duel Badminton de baas. Tevoko kan terugzien op een bijzon der geslaagd tournooi, dat zeker voor herhaling vatbaar is. De op 7 april gehouden wedstrijd die achter „Zeeburg" werd gevist, had on danks het slechte weer toch wel een goede belangstelling. Deze wedstrijd werd door 12 man bezocht. Ondanks enige organisatorische moeilijkheden werd er gevist van 16.15 tot 18.15 uur. Er is een totale lengte van 5,51 meter vis gevangen. De dagprijzen werden gewonnen door B. Penha (le); P. Verhage (2e) en M. v. d. Zwaag (3e). De organisatie van deze wedstrijd was in handen van het be stuur. De volgende wedstrijd die de Visclub organiseert is op zaterdag 14 april van 16.00 tot 18.00 uur aan het strand van de Krim, nabij De Cocksdorp. De vis club hoopt dat voor deze strandvisserij ook genoeg belangstelling bestaat. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 15 april op om 5.44 uur en gaat onder om 19.37 uur; 18 april op om 5.37 uur en onder om 19.42 uur. Maan: 17 april V.M.; 25 april L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 13 april 4.51 en 17.23; 14 april 6.17 en 18.37; 15 april 7.19 en 19.35; 16 april 8.06 en 20.18; 17 april 8.40 en 20.55; 18 april 9.08 en 21.25; 19 april 9.33 en 21.53; 20 april 9.56 en 22.19; 21 apirl 10 22 en 22.44. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Zondagmiddag om 3 uur draait in het City theater „De schat in het Zilver- meer", naar de gelijknamige avonturen roman van Karl May. Inzet van de strijd in deze film is de kaart van de weg die leidt naar het zilvermeer, waar de Utah- indianen een grote schat bewaken. Cor nel Brinkley, een beruchte bandiet, heeft van deze kaart de helft in handen gekregen. Om de andere helft te krijgen neemt de schurk de oude Patterson en zijn dochter Ellen gevangen. Als los prijs vraagt hij de kaarthelft. Old Shat- terhand weet vader en dochter te be vrijden. Brinkley bestormt de farm waar Old Shatterhand en de zijnen zich ophouden. Winnetou ontzet het gezel schap net op tijd. Op weg naar het Zil vermeer overvalt de boef een dorp van de Utah-indianen. Daarmee is voor dit volk de oorlog met de blanken weer be gonnen. Ze vallen dan ook het gezel schap van Old Shatterhand aan, dat te vens wordt belaagd door het boeven- gilde. Old Shatterhand valt in handen van de indianen en Ellen in die van Brinkley. .Fred, één uit het gezelschap van Old Shatterhand, verbrandt de kaart en levert zich over aan Brinkley. Hij belooft deze naar de schat te bren gen, in ruil voor het leven van Ellen en hemzelf. Intussen is Old Shatterhand ontkomen. Zo kan het gebeuren dat aan het eind alle partijen aanwezig zijn bij de dramatische ontknoping in het Zil vermeer. (alle leeftijden). De film „Bij de beesten af" blijft tot en met volgende week dinsdag iedere avond in het City theater draaien. Aan vang 20.00 uur. (alle leeftijden). De uitslagen van de door de bridge bond uitgeschreven wedstrijd zijn: Lijn A: 1. Echtpaar Grootjen 2. Echtpaar Zevenhoven 3. Dames Geus-Van Sambeek 4. Dames Duin- Langeveld 5 Echtpaar Van de Heerik 6. Heren Kellner-Van Lente 7. Heer De Brok-Mevr. De Laat Lijn B: 1. Heren Duin-Keijser 2. Mevr. v. d. Kerkhof-Heer Veenema 3. Heren Bos-Chavonnes 4. Gebr. Van Sambeek 5 Mevr. Breeuwer-Heer Lips 6. Echtpaar Beemsterboer 7. Heren Blom-Ran Het echtpaar Grootjen en de heren Duin-Keijser gaan 3 juni naar het jaar beursgebouw in Utrecht om in de lande lijke finale te spelen. De bridgeavonden zijn nu voorbij. Dat is voor velen een teleurstelling, omdat het zo gezellig was. Dus werd besloten nog enkele weken door te gaan. Zo is er iedere maandag een open drive waar aan ieder kan deelnemen. Wilt u eens kennis maken met de bridgeavonden? Kom ook eens kijken. Aardleidingen en bliksembeveiliging VERVOLGVERHAAL DOOR HENK BOON HOOFDSTUK 1 Langzaam daalde Anita Hannie Pe- de trap af vanaf het voetgan- sdek van de veerboot. Ze kon niet der lopen vanwege de zware koffer, aan haar hand bungelde. Het was de >te keer in haar leven, dat ze op •el v/as. Ze liep naar de bushalte, •'jae van het ruime perkeerterrein, it de bus op, die naar De Cocksdorp gaan, en verzocht de chauffeur haar waarschuwen bij de Vianenseweg. andaar wilde ze te voet gaan naar huis waar ze wezen moest. Het was °P de wegen van de Eierlandse Pol- want het toeristenseizoen was bijna ï- Maar de nazomer was nog hoewel ze een situatieschetsje zich had, viel het haar toch niet mee huis te vinden. De afstand vanaf de halte was veel groter dan ze ver- •ht had en de koffer leek steeds srder te worden. Even zette zij haar age in de berm van de weg en ging Lciï611' Ze £enoot van de rust en Jdheid van het polderlandschap. ZOu ze dus voorlopig moeten leven, ^hg- Maanden, misschien wel ja- ch wat deed het ertoe; het kwam immers voor, dat het haar hier zou bevallen, tenminste als die Luc 'hg een aanvaardbare gastheer zou rouwens alles was beter dan zoals geweest was in de maanden, die ■er haar lagen. Een auto stopte op de weg vlak bij haar. „Als u in de richting van De Cocksdorp moet, kunt u wel meerijden", bood de man achter het stuur aan. Anita schudde haar hoofd. „Bedankt voor het vriendelijke aanbod, maar ik moet hier vlakbij wezen". De man stak begrijpend bij wijze van groet zijn hand op en even later verdween de auto in de verte. Toen stond Anita op, liep nog enige tientallen meters verder op de weg en sloeg daar na een smal pad in. Even nog raadpleeg de ze het schetsje, dat ze in haar man telzak had gestopt. Ze moest nu aan een tweesprong komen en dan rechts aan houden. Een paar minuten ging ze nog op de koffer zitten uitblazen. Groot was het eiland; veel groter dan ze zich had voorgesteld.Alles leek zo groot dat je je moeilijk kon indenken op een van de Waddeneilanden te zijn, alleen eigen lijk aan de frisse, ziltige lucht, waar mede ze gretig haar longen volzoog, dat was heel wat anders dan de bedorven atmosfeer van de grote stad. Ze sukkelde verder; door de zware last deden haar armen pijn. Nu rechts om over een smal pad tussen een groep je bomen en struiken door. Een gebouw tje rees voor haar op: het had het model van een oude schapenboet, schuin ge- dakt en met een afgeplatte zijde. Of misschien was het wel een schapenboet geweest, die tot woonhuis was omge bouwd. Ze vergeleek het nummer op het tuinhekje metde aantekeningen onder het schetsje. Alles klopte volkomen. Anita had grondig bestudeerd waar zij heen wilde gaan. Ze wist alles van de bewoner, hoewel zij hem nog nooit had gezien. Indien haar gegevens juist waren, zou er momenteel niemand thuis zijn. Ze zette haar koffer neer en ging naar de deur. Die zat op slot. Wellicht was er nog een deur. Er was inderdaad nog een, maar ook die was gesloten. Dan de opschuiframen proberen. Reeds het eerste kon zij van buiten af openschui ven. Ze zette er een stok onder en klom naar binnen, opende de achterdeur en haalde haar koffer. Terwijl ze zich in een gemakkelijke stoel liet neervallen, bekeek ze het inte rieur van de kamer, waarin ze was te recht gekomen. Simpel, maar degelijk, konstateerde ze, en niet eens ongezellig. Na een kwartiertje ging ze verder kij ken. Beneden was nog een keuken, een wc en een douche. Een stevige ladder leidde naar boven en daar vond ze on der de dakbeschieting twee aan elkaar grenzende slaapkamers, waarvan slechts in één een bed stond. De andere werd blijkbaar gebruikt als opslagruimte. In de keuken trok Anita een kast open: allemaal aardewerk en een stuk of wat glazen. Ze ging weer naar de ka mer en opende ook daar een kast. Boe ken, veel boeken; bijna allemaal onbe nullige romannetjes, zag ze vluchtig, verder schrijfgerij, een klok met nog slechts één wijzer, enig timmergereed schap en een paar vazen. Ze keek om zioh heen. Merkwaardig, geen enkele plant in huis, zelfs geen bloemetje op de tafel, maar de tuin was goed onder houden. Ze nam een vaas, deed er wat water in, en plukte buiten enige chrysantjes. Met een bosje bloemen op tafel lijkt al les veel fleuriger, dacht ze goedkeurend. Daarna haalde ze een zakje krenten bollen uit het voorvak van haar koffer en kauwde die langzaam en met smaak op. De laatste happen spoelde ze weg met fris water. De donker gebeitste slingerklok aan de wand, die scherp uitkwam tegen het lichte behang, wees bijna vijf uur aan. Anita besloot in afwachting van hetgeen straks zou gaan gebeuren, een uurtje te gaan rusten. Maar voordat ze zich lui in de gemakkelijke stoel liet vallen, haalde ze een ingepakt pistool uit het zelfde vak van haar koffer, waarin ook de broodjes hadden gezeten, deed 't pa pier eraf, wierp dat verfrommeld in de prullenmand, en legde het wapen naast zich neer op de stoel. De grote wijzer van de klok draaide langzaam verder, minuut na minuut. Ze bleef er naar zitten kijken, tot alles om haar heen vervaagde, ze viel in een lichte slaap. Tot ongeveer kwart over zes sliep ze, toen werd ze met een schok wakker. Er werd een sleutel omgedraaid in het slot van de voordeur. Anita on derdrukte een geeuw en ging rechtop zitten. Ze was klaar voor de ontmoe ting met haar gastheer. HOOFDSTUK 2 Luc Koning was op weg van zijn werk naar huis. Dat werk deed hij bij de een of andere administratieve afdeling van de Marinewerf in Den Helder, en zijn huis was een tot woonhuis omgebouwde schuur in de Eierlandse Polder op het eiland Texel. Zijn leven was tot die tijd voorbij gegleden met de regelmaat van een klok. 's Morgens om zeven uur stond hij op, liet precies een half uur later zijn bromfietsmotor aanslaan en voer over het Marsdiep met de boot van acht uur. Om half negen moest hij achter zijn bureau zitten. Als hij 's middags om 5 uur de werf verliet kon hij de veerboot van half zes halen en was dan tegen kwart over zes in zijn huis. Zo ging het iedere werkdag, en Luc hield van die regelmaat. Hij kon zich nauwelijks voorstellen, dat het mo gelijk was het leven op iets anders te baseren dan op de immer gelijkmatig voortgaande beweging van de wijzers van de klok. Het was ook zo geweest in zijn ouder lijk huis in Amsterdam, waar vader Ko ning, zelf ook ambtenaar, zijn zoon de grote betekenis van orde, netheid en stiptheid had bijgebracht, en hem ertoe had bewogen onder te duiken in de gro te ambtenaren-wereld. Daarbij hoopte hij dat zijn zoon niet, gelijk hijzelf, in de lagere massa zou blijven rondploete- ren, en allerlei schnabbeltjes moest doen om zich de luxe van een eigen auto te permitteren. Neen, vader Koning had de vurige wens, dat zijn zoon zou komen bovendrijven, het ver zou brengen, na enige jaren zou resideren in de kamer van de gemeentesecretarie, en later eventueel zou worden benoemd tot bur gemeester van een kleine gemeente. Het was feest voor vader Koning ge weest toen Luc, nadat hij het Mulo-di ploma in zijn zak had, werd benoemd tot schrijver op de secretarie van Nieuwlicht. En Luc, nog ambitieus in die tijd, had zich naarstig geworpen op de studie van de gemeenteadministratie. Hoe zijn carrière verder zou verlopen heeft vader Koning niet mogen meema ken. Tezamen met zijn vrouw en hun dochter kwam hij om bij een auto-onge luk in Brabant, tijdens hun vakantie. i(wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5