Minister niet akkoord met Teso-statuten Voorstel tot bouw van nieuwe o.l. school te De Cocksdorp Geen toeristenbelasting voor eukele categorieën bezoekers Direktie moet door aandeelhouders gekozen worden Begunstigers Folklore tegeltje krijgen een Centrum voor zelfbezinning Speciale akliviteiten rond tentoonstelling Opnieuw goede belangstelling voor wedstrijd sportvissen Draaiorgel verving drumband SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend organiseert discussieweekend Bibliotheek gesloten op Goede Vrijdag en 2e Paasdag Simca over de kop: total loss Meisje dodelijk verongelukt Koninginnedag Den Hoorn Gehandicapten Bartimeiislioevc en studenten NIOZ vrijgesteld Kerkdiensten Weekenddiensten artseii Na Pasen geen krant Het ministerie van justitie is niet ak koord gegaan met de gewijzigde statu ten van Teso. Zoals bekend werden de statuten vorig jaar aangepast aan de nieuwe „Wet houdende voorzieningen met betrekking tot de structuur der naamloze en besloten vennootschappen". Van de gelegenheid werd gebruik ge maakt om de benoemingsprocedure van leden van de directie te wijzigen. Voor taan zouden niet meer de aandeelhou ders maar de commissarissen de direc tie benoemen. Moeilijkheden zoals die zich in het verleden hebben voorge daan zouden dan uitgesloten zijn. Het ministerie is het met deze wijziging niet eens. Bepaald is dat de directeur ook in de toekomst door de aandeel houders gekozen dient te worden. Dit standpunt is het gevolg van ge wijzigde richtlijnen ter interpretatie van de wet. Als gevolg daarvan gaat het ministerie ook niet akkoord met de mogelijkheid dat een groep van vijftig aandeelhouders met een voordracht kan komen voor de benoeming van een commissaris. Zoals bekend was deze mogelijkheid geschapen op initiatief van aandeelhouders die het onjuist von den dat de voordracht uitsluitend door de raad van commissarissen zou kunnen worden gemaakt. Door het ministerie is nu uitdrukkelijk bepaald dat dit wel moet gebeuren. Het amandement van de aandeel houders wordt door de minister dus niet aanvaard. Teso heeft de statuten dus opnieuw moeten aanpassen, nu aan de gewijzigde richtlijnen die duidelijk afwijken van de bestaande wettekst. In overleg en op de voorschriften van het ministerie zijn in de statuten nog meer veranderingen aangebracht maar deze zijn van redactionele aard. Twee vergaderingen De gecorrigeerde statuten dienen door de aandeelhouders te worden goedge keurd. Daartoe zal op donderdag 3 mei een buitengewone aandeelhoudersver gadering worden gehouden in hotel ,,De Lindeboom-Texel", aanvang 20.00 uur. Het staat vast dat op deze bijeenkomst niet het vereiste driekwart van het ka pitaal vertegenwoordigd zal zijn. De De Folklorestichting heeft 1250 tegel tjes laten maken die als geschenk wor den aangeboden aan ieder die tijdens de bekende stichtertjestochten de fol klore financieel steunt. De tegeltjes (crèmekleurig met blauwe opdruk) zijn in vier soorten vervaardigd door druk kerij Brüggemann, De afbeeldingen zijn: een echtpaar in kostuum, een mannen- kopje (portret van de heer J. M. de Vries) een vrouwenkopje en een dan send paar. De eerste exemplaren zijn gistermiddag aangeboden aan het ere lid mevrouw Sprenger-Pool en aan ere voorzitter De Jong. De stichtertjestoch ten beginnen vanavond in Den Burg. Ieder die een bijdrage geeft van tenmin ste 2,50 krijgt een tegeltje. nieuwe statuten kunnen dan ook niet worden goedgekeurd zodat de vergade ring een nogal formeel karakter zal hebben. Een tweede vergadering is ge pland op donderdag 24 mei, eveneens in hotel De Lindeboom-Texel om acht uur 's avonds. Dan zal een oordeel over de gewijzigde statuten kunnen worden geveld, ongeacht het aantal aanwezi gen. Vanaf heden liggen de gecorrigeerde statuten voor ieder ter inzage op alle bankkantoren te Den Burg. Voorts is te melden dat tijdens de aandeelhouders vergadering het jaarverslag niet meer door de directeur zal worden voorgele zen. Wel ligt het tevoren op het kan toor van de Teso op de veerhaven ter inzage en zal er ook in de krant aan dacht aan worden besteed. Tot en met donderdag kunnen kinde ren komen tekenen, plakken, spelen etc. in de tentoonstellingsruimte van het raadhuis. Dit in aansluiting op de ten toonstelling „Bram zit met ontwikke lingshulp". Aanvang 9.30 uur. Voor vol wassenen is er iedere middag 14.00 uur een rondleiding over deze tentoonstel ling. Vanavond, 17 april, is de exposi tie ook geopend. De zaterdag door de Texelse sportvis club georganiseerde vierde viswed strijd trok vijftien deelnemers. Deze keer werd het aas uitgegooid aan het Krimstrand. Totaal werd 13,09 meter vis uit het water gehaald. De dagprijzen gingen naar J. A. Wendrich (le); R Ni chols (2e), M. v.d. Zwaag (3e) en S. Lan- geveld (4e). Donderdagavond a.s. houdt de sport vissersclub een ledenvergadering in .Ca sino' te Den Burg, aanvang 20.00 uur. OUDESCHILD In meerdere Texel- se dorpen is zondag een palmpaasop- tocht gehouden waaraan in totaal hon derden kinderen, meest kleuters, is deelgenomen. In Oudeschild ontstonden moeilijkheden omdat de Margaretha Sinclairband wegens de tragische dood van Joke Hoogenbosch van medewer king moest afzien. De organiserende fet-stc miss hu "»ir - t standpunt alle begrip. Muziek kwam er toch want de heer J. K. P. Zwan was bereid met zijn draaiorgel De Tiet naar Oudeschild te komen. Zo beleefden de 130 deelne- mertjes toch een geslaagd palmpaas- feest. De feestcommissie (die in moei lijkheden verkeert omdat er nog maar slechts twee actieve leden zijn) verzocht ons te vermelden dat de medewerking van de heer Zwan 35,- heeft gekost maar dat de heer Zwan dit geld onmid- delijk heeft doorgegeven aan de hand werk- en hobbyclub „Athena" van me vrouw Janssen-van Esch. Cocksdorp betekent dat echter niet dat de verbouw van het oude gebouw tot dorpshuis spoedig kan beginnen. Om de school te mogen bouwen is namelijk een urgentieverklaring nodig van het minis terie en zelfs dan kan het nog geruime tijd duren voordat kan worden begon nen. Er moet op gerekend worden, dat het nog wel enkele jaren zal duren voordat een en ander zijn beslag kan krijgen. Door te besluiten een nieuwe school te gaan bouwen, hoopt men de afgifte van een urgenticvcrklaring te kunnen bespoedigen. B. en VV. hebben de gemeenteraad voorgesteld in De Cocksdorp een nieu we 3-klassige school voor gewoon lager onderwijs te bouwen. Restauratie van de bestaande ongeveer 60 jaar oude school wordt niet verantwoord geacht. De nieuwe school zou moeten verrijzen op het terrein bij deKlimopstraat, vlak bij de kleuterschool. Van de oude school is de vloeropper vlakte van de leslokalen te klein. Het nuttige gla9oppervlakte is te gering en de „glaslijn" ligt hoger dan 80 centi meter. In de school is verder geen per- soneelskamer en leermiddelenberging; drinkfonteintjes ontbreken. Ook de toi letten voldoen niet aan de eisen en het houten schrotenplafond van de lokalen bevindt zich in zeer slechte staat. Vast staat, dat ook bij restauratie een ge bouw wordt verkregen, dat niet aan de huidige eisen voldoet. De 'kosten van restauratie worden geraamd op 171 500,—, hetgeen onverantwoord wordt geacht. Derhalve is het dringend noodzakelijk over te gaan tot bouw van een nieuwe school. Drieklassig De lagere school van De Cocksdorp wordt momenteel bezocht door 65 leer lingen. Volgens de prognose zal dit aan tal in de naaste toekomst oplopen tot ongeveer 75, zodat de school zeker 3- klassig zal blijven. De nieuwe sdhool moet dus ook drieklassig worden Van belang is verder dat voor het oude gebouw grote belangstelling is ge toond door de Vereniging Gemeenschap Eierland, die er een dorpshuis-gymna stieklokaal van zou willen maken voor de bevolking van De Cocksdorp en overig Eierland. Als de gemeenteraad dinsdagavond inderdaad besluit tot bouw van een nieuwe school in De, Op 28 en 29 april in „Bos en Duin" De Stichting Centrum voor Zelfbe zinning te Hilversum gaat samen met het vormingsinstituut een weckend or ganiseren voor oudere en jongere Tex elaars. Het zal worden gehouden in ho tel „Bos en Duin", op 28 en 29 april. On der het toeziend oog van gesprekslei ders zal aan'de hand van konkrete Tex else problemen gepraat worden over de al dan niet bestaande kloof tussen de generaties. De bedoeling is dat men tot wederzijds begrip komt, doordat men meer duidelijkheid schept over stand punten, gevoelens en handelingen. De Stichting Centrum voor Zelfbezin ning werd opgericht in 1970. Ze heeft ten doel het werk van de psychiater Schürmann voort te zetten, een van de Nederlamdse vertegenwoordigers van de richting in de ps3'chiatrie die door ge spreksgroepen ernstige psychische sto ringen wil voorkomen. Óm dit werk te steunen is een fonds gesticht, dat onder andere bezittingen heeft op Texel. Om gespreksstof te verzamelen zijn door vier mensen op 20 en 21 maart in terviews afgenomen. Daaruit kwam naar voren dat vooral de volgende on derwerpen hete hangijzers zijn: het landschapsreservaat; inspraak in de struktuur; het tweede woningbezit; het autoprobleem; voor en tegen van het toerisme. Bij de organisatie van het iweekend werd medewerking verleend door het Management Opleidings Centrum van Berenschot-Bosboom en Hegener. De ge spreksleiders zijn Ber van Aalderen, Goos Westerlaken, Jan de Vries en Lex Kaper. Iedereen kan meedoen. De kos ten bedragen ƒ5,Men kan zich opge ven bij de de Stichting Cultureel Werk Texel. Op goede vrijdag en tweede paasdag zal de bibliotheek te Den Burg gesloten zijn. Ter compensatie is de bibliotheek extra geopend op donderdagmiddag 19 april van drie tot half zes en 's avonds van half acht tot half tien. Voorts op UITSLAGEN: ZATERDAG 14 APRIL: Junioren: Breez. Boys Bl-Tex. Boys BI ZONDAG 15 APRIL: 4de klasse B KNVB: De Valken-Texel Afdeling Noordholland: Tex. Boys-St. Boys Cocksdorp-WSW Oosterend-Callantsoog RKEDO-ZDH 0—2 1—0 1—0 2—4 0—1 2—0 In de nacht van zaterdag op zondag om half één, stortte een Simca perso nenwagen, bestuurd door een 19-jarige inwoner van Overveen van de Zaan- dammerdijk. De jongeman was op weg naar De Cocksdorp en ter plaatse on bekend Htj merkte de bocht in de dijk weg te laat op, begon te slippen en sloeg enkele malen over de kop. Chauffeur en mede-inzittende bleven ongedeerd. De twee jaar oude wagen werd totaal vernield. De eigenaar was all risk ver zekerd. De 17-jarige Joke Hoogenbosch (Duin weg nabij Den Burg) is vrijdagmiddag om 12.40 uur op het kruispunt Duin- weg-Pontweg om het leven gekomen toen zij werd aangereden door een per sonenwagen. Het op haar bromfiets rij dende meisje kwam over het fietspad van de Pontweg uit de richting van Den Burg. Zij stak plotseling de weg over om linksaf de Duinweg in te slaan. Zij werd aangereden door een uit Den Burg naderende DAF-personenauto, be stuurd door een Texelse. Het meisje werd van de brommer geslingerd en sloeg met het hoofd tegen een der ruit- stijlen van de auto. Het daarbij ontstane hersenletsel was zo ernstig dat zij on- middelijk overleed. PUPlLLENKOMPETiTlE PROGRAMMA WOENSDAG 18 APRIL 1973 Afdeling A: Texel C - De Koog A, 18.30 uur Oosterend B-Cocksdorp A 18.00 uur ZDH A - Texel A, 18.00 uur Oosterend A - Texel B, 18.45 uur Afdeling B: Texel D - ZDH B, 18.30 uur Tex. Boys C - Texel E, 18.00 uur Tex. Boys D-Cocksdorp B, 18.45 uur DE VALKEN WONNEN VAN STERKER TEXEL 1—0 Door een ongelukkige manoeuvre heeft Texel zondag het loodje moeten leggen tegen De Valken. Bijna de gehele wed strijd waren de Texelaars in de aanval, maar het mocht niet baten. Texel moest met de kleinst mogelijke nederlaag ge noegen nemen. Texel miste alleen Jan Medendorp, die goed werd vervangen door Aad Blom. Vanaf de aftrap nam Texel het spel in handen, maar uit verschillende kansen wisten de voorwaartsen niet te scoren. Guus Zegel was er eenmaal wel zeer dichtbij. Hij kreeg een goede pass van Wim Koorn en gaf een effectvol schot af. Met veel geluk tikte de keeper de bal nog net naast. Ook Jan van Ben- nekom kwam bij een voorzet van Akkie Bakker nog eenmaal in goede positie, maar nu liep de rechtsback in het schot. Ht werd en corner De mooiste kans kreeg Hans Geus. Met alleen de keeper voor zich schoot hij keihard tegen de paal. Na de rust was Texel nog veel sterker en zoals altijd kwam ook nu de goal aan de andere kant. Bij een aan val over links vergat Gerard Diephuis aan te vallen. Er volgde een voorzet, keeper Vaars viel er overheen, de mid- voor stond voor een open doel en bracht de stand op 1-0. Wat Texel ook pro beerde, de zwakke voorhoede slaagde er niet in de gelijkmaker te laten aanteke nen. Even voor het einde liep Klaas Dirk Koorn er door, maar ook nu ging het schot net naast. Al met al een po ver einde van een goed seizoen. Woensdag 18 april a.s.,#'s avonds om 18.30 uur speelt Texel 1 tegen De Kooy, afdelingskampioen van de Helderse ma rine. TEXELSE BOYS - ST. BOYS 1—0 De Texelse Boys hebben de laatste competitiewedstrijd met winst afgeslo ten, doch erg overtuigend was het spel niet. Op het middenveld werd H. van Sambeek wel gemist, de opbouw van de aanvallen waren we tenminste béter ge wend. De St. Boys-verdediging had wei nig moeite het gevaar te keren. Aan de andere kant kreeg de St. Boys-aanvals- linie betere kansen doch hier werd een goede schutter gemist. Alle ingrediën ten waren aanwezig voor een doelpun- tenloos gelijk spel. Tien minuten voor het rustsignaal kregen de Tex. Boys echter een presentje van de scheids rechter. Deze floot voor een te nemen vrije trap terwijl leze een fraktie eer der al genomen 'was. Een van de St. Boys achterspelers ving de bal keurig in z'n handen op in de veronderstelling dat de arbiter affloot. Alle protesten ten spijt werd de bal op de penaltystip gelegd en dat betekende 10 voor Tex. Boys. SV COCKSDORP - VVSW 2—4 6 geldige doelpunten, 2 afgekeurd en 3 penalties vormden het relaas van de boeiende wedstrijd Cocksdorp - WSW. Het begin gaf een aanvallend WSW te zien en de eerste kansen waren dan ook voor S. De afwerking was echter niet dinsdagochtend twaalf uur. 24 april van tien tot Op de onlangs gehouden algemene vergadering van de feestcommissie Den Hoorn werd gesproken over de behoefte aan festiviteiten op koninginnedag. De commissie heeft hierop positief gerea geerd zodat op 30 april de schooljeugd gelegenheid wordt geboden deel te ne men aan een gevarieerd wedstrijdpro gramma. Als de weersomstandigheden niet al te ongunstig zijn wordt de dag om 9 uur geopend door het Koninklijk Texels Fanfarekorps-DEK waarna de leerlin gen van de eerste en tweede klassen on derling zullen uitmaken wie over de grootste behendigheid en snelheid be schikken. Daarna voor oudere jongens en meisjes (tot en met 15 jaar) een 'wed strijd met tweetallen waarbij het ele ment „vochtigheid" een belangrijke rol zal spelen. 's Middags komen eerst de leerlingen van klas drie en vier, daarna die van vijf en zes aan de beurt en het pro gramma wordt besloten met een veld loop over ongeveer twee kilometer waaraan iedereen kan deelnemen. De feestcommissie hoopt op mooi weer en een grote belangstelling, zowel van deel nemers als publiek zodat 'wellicht deze gebeurtenis tot een jaarlijks terugkeren de traditie zou kunnen worden. Op grond van de bestaande verorde ning op de heffing van toeristenbelas ting moet iedere niet-Texclaar die in de gemeente nachtverblijf geniet toeristen belasting (veertig cent per persoon per nacht) betalen. Dat betekent dat ook de studenten in het logeergebouw van het NIOZ onder deze bepaling vallen even als de gehandicapten die vormingson- derricht krijgen in de „Bartimeushoe- ve" te Oosterend. B. en W. hebben de raad nu voorgesteld de verordening zo danig te wijzigen dat genoemde catego rieën „toeristen" niet meer belastings- plichtig zijn. Zowel het NIOZ als de Vereniging Bartiméus hadden om vrijstelling ge vraagd. Bij Bartiméus gaat het om de gedurende een deel van het kalender jaar in de Bartiméushoeve te Ooster end verblijvende gehandicapte kinderen en volwassenen en bij het NIOZ om de gedurende een gedeelte van het jaar in het logeergebouw van het instituut ver blijvende studenten. De verzoeken om vrijstelling zouden moeten worden afge wezen als de nu in de verordening staande vrijstellingsbepalingen zouden 41 gelukkig. Het eerste doelpunt zou de andere kant vallen. Een penalty) gekend wegens hands, werd feilloos nut. In dezelfde minuut was het raak. Door een misverstand in de verdediging; 0-2. SVC was even geslagen, maar langzamerhand men weer sterker. Verder dan een gekeurd doelpunt kwam men echt niet. Direct na rust wist WSW zelfs 0-3 te komen. Toen SVC even later een strafschop kreeg te nemen leek, er op dat SVC de achterstand zou kleinen maar de W-keeper stopte schot. WSW juichte echter te vi want door het onbesuisde optreden de W.-keeper wees de scheidsrecl weer naar de stip en Piet gaf de kt geen kans, 1-3. Kort daarop wist WSW-aanval nogmaals te scoren, In het laatste kwartier deed SVC alles aan om nog een beter resultaat behalen. Toen Jan W. er 2-4 van maa te, kwam de spanning nog even ten SVC wist zelfs nog op 3-4 te kons maar nadat de scheidsrechter eerst ni het madden had gewezen keurde hij advies van de grensrechter het (gij zuivere) doelpunt af. Zo kwam hete de van een boeiende en bij vlagen do SVC goed gespeelde wedstrijd strijd. ZDII ZAG KAMPIOENSCHAP ZICH VOORBIJ GAAN De sportvereniging ZDH heeft 1 kampioenschap van 3c aan zich voor zien gaan. Van RKEDO werd met verloren. De ZDII-mannen die on! zeer grote belangstelling (ook uit D Hoorn) strijd leverden waren wel i teleurgesteld maar vatten het verf op de meest sportieve wijze op. Den* gebrachte bloemenkransen werden de winnaars omgehangen. De wedslr zelf blonk ook uit van sportiviteit. De overwinning was volledig n diend, al gaf ZDH het eerste half, goed .partij. Na een half uur kwi RKEDO verrassend op 1-0 door kopbal van T. Vader. Een minuut k! kwam ZDH goed weg toen een ki schot op de paal belandde. Toch 1 ZDH de rust verder ongeschonden! len. Het kwam ook nog wel enkele! ren gevaarlijk voor het doel van gastheren maar resultaat leverde niet op. Na de rust een zelfde spelbes een feller en gevaarlijker RKEDO een ZDH dat de bal telkens te speelde, waarmee de RKEDO-verdi ging weinig moeite had. Na een tier spelen stelde J. Bakker het ki pioenschap voor RKEDO veilig met prachtig doelpunt. RKEDO liet toen iets terugdringen en ZDH kon enkele keren gevaarlijk worden toch ontbrak het ze aan zelfvertrou^ Er werd dan ook niet meer punt. De sterkste had gewonnen en heeft ZDH zich bij neer moeten lef tri Me worden toegepast. Naar aanleiding van de vrijstellingsverzoeken van NIOZ en Bartiméus zijn B. en W. tot de konklu- sie gekomen dat het aantal vrijstellings- bepalingen moet worden uitgebreid. B. en W. overwegen dat de rechtsgrond van de toeristenbelasting is gelegen in de extra uitgaven die de gemeente zich moet getroosten ten behoeve van de toerist. Genoemde instellingen hebben er op gewezen dat in hun geval niet van echte toeristen kan worden gesproken. De gehandicapten genieten in de Bar timéushoeve sociaal-pedagogische vor ming en de studenten houden verblijf op Texel omdat zij eeen verplicht onder deel van hun studie moeten volgen. B. en VV. wijzen erop dat er nog wel meer contribuanten zijn die niet als echte toeristen kunnen worden aange- medkt maar die in het belang van de praktische toepassing van de verorde ning toch wel als zodanig moeten wor den beschouwd. Konsekwente toepas sing van het onderscheid tussen wel en niet-toeristen zou tot gevolg hebben dat in de praktijk in nagenoeg geen en kele gemeente meer toeristenbelasting zou kunnen worden geheven. PROTESTANTSE KERKDIENSTI Vrijdag 20 april (Goede Vrijdag) HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Mulder 19.00 uur ds. Mulder H. Avo: De Cocksdorp 19.30 uur ds. Loerabïj H. Avondmaal Den Hoorn 10.00 uur ds. Loerakker H. Avondmaal De Koog, 19.30 uur ds. Waardenburf H. Avondmaal De Waal 10.00 uur ds. Waardenburg H. Avondmaal Oosterend 9.30 uur ds. De Gier H. Avondmaal Oudeschild 19 30 uur ds. De Gier H. Avondmaal GEREFORMEERDE KERK Den Burg 19.30 uur ds. J. D. Krui Openbare Geloofsbelijdenis en viering Heilig Avondmaal Oosterend 20.00 uur kand. H. J. Dou1 van Den GEREFORMEERDE GEMEENK) Oosterend 19.30 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur ds. Kuitse Avondmaalsdienst; kerkbusje Hoorn R.K. KERKDIENSTEN Witte Donderdag Den Burg 15.00 uur Kinderdienst 20.00 uur Avondplechtigheid H De Koog 20 00 uur Avondplechtighes I De Cocksdorp 20.00 uur Avond: gaar tig®i Oosterend 15 00 uur Kinderdienst Oudeschild 20.00 uur Avondplecfc Den Hoorn 15.00 uur Kinderdienst Goede Vrijdag Den Burg 15.00 uur Kinderdienst 20.00 uur Avondplechtigheid De Cocksdorp 20.00 uur Avondpk I Oosterend 15.00 uur Kruiswegoefer-1 hc Oudeschild 20.00 uur Avondpled Den Hoorn 15.00 uur Kruiswegoefi ?ont GROENE KRUIS van donderdagmiddag 13.00 uurH dinsdagmorgen 8.00 uur K Zr. MANNESSEN, Den Burg, tele® (02220) 3241. Omdat maandag tweede paf dag als werkdag uitvalt is het ni*1 mogelijk de Texelse Courant vtf dinsdag 24 april te laten verschf nen. Lezers en adverteerders W den verzocht hiermee rekening8 houden. Direktie en redaktie Texelse Courant.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2