Scholieren spelen met ontwikkelingsproblemen n samenhang met expositie in raadhuis: jeerzame confrontatie van verschillende culturen Veel Texelse problematiek Regio Rechtstreeks groen-zwart in Joost Hooijberg kampioen dammen Radiouitzending vanuit „Casino" Knottnerus. Mantje en Mansholt Straatnaam Waterplaats Volleybal De Koog besluit seizoen S.V. Texel houdt chocoladerepen-aktie Binnenkort avond van Texelse bandjes uit de jaren 60? Stel je nu eens voor, jullie zijn boeren Boven Volta, en die twee jongens aar zijn ontwikkelingswerkers". Met soort instructies worden de school jassen die met hun onderwijzers de entoonstelling over het ontwikkelings- erk in het Afrikaanse land Boven-Vol- bezoeken, gebracht tot het naspelen d situaties die zich in de derde wereld oordoen. De bedoeling is dat ze zich deze problematiek veel meer be rust zullen worden dan wanneer ze al- een maar tegen een grote hoeveelheid iformatiemateriaal zouden aankijken. De tentoonstelling in het raadhuis is ielemaal ingericht op dit 60ort spellet- js. Er zijn fraai gemaakte .poppen, bij ;e geëxposeerde voorwerpen staan geen ordjes „niet aanraken". Hoofdpersoon s de vrijwilliger Bram Schutte. Uit een root uitgevoerd foto-album blijkt dat niet een soort idealistische superman een soort heilige die zich opoffert oor een problematiek die zo moeilijk dat gewone mensen er helemaal met ujkunnen. Het tegendeel is waar: het rordt al gauw duidelijk dat Schutte een iele gewone jongen is met hele gewone ikerheden en onzekerheden, en dat de ïtwikkelingsproblematiek iedereen aakt. De herkenbaarheid komt ook laar voren in de nagebouwde kamer Bram in Boven Volta: een flesje detectiveromannetjes - allemaal iets bijzonders. Vergelijking Bij de begeleiding van de groepen ordt de vergelijking met Nederlandse ituaties zeer aangemoedigd. Het optre- len van een medicijnman wordt man ier „gek" of „dom" als de kinderen ïeteen daarop wordt gewezen op al- emeen verbreid bijgeloof hier; hoeveel ïensen griezelen niet even als een warte kat de straat oversteekt, en hoe- eel angst bestaat er met voor „vrijdag Ie dertiende". De vergelijking met Nederland wordt iet meest uitvoerig getrokken als aan Ie orde komt wat er nog in de samen- eving ontbreekt. Aan een lange lijn angen kaartjes waarop dat gedrukt taat voor Boven Volta: genoeg te eten, ■en behoorlijk dak boven je hoofd, goe- medische verzorging, onderwijs. De C. Meedendorp 21 j- J. Hooijberg 20 W. Baker 24 F C. Vinke 21 I P- J. Schoo 18 J- van Heerwaarden 24 5 P C. v. d. Werf ■J J. Vinke W- W. Stam P* J P. Stam G. Dros C. Groenhof 18 17 25 18 22 21 8 2 38 76 10 0 26 72,22 9 4 33 66 10 4 24 57,13 6 7 20 50 9 8 23 47,92 4 9 20 47,62 9 5 17 47,22 6 10 22 45,83 4 8 lli 44,44 5 7 15 44,13 1 8 11 20 40 10 6 14 38,88 11 8 17 38,64 3 13 13 30,95 t andere omstandigheden wel meege- I an, maar te weinig partijen gespeeld. V] scoorden Bruining Duin Kikkert Jansen V. d. Slikke A- van Es 10 55,55 14 50 4 50 10 45,45 11 42,31 3 37,50 IY Simultaan dinsdagavond 17 april speeelt Joost i ï'berg simultaan op de slotavond. x[, j^hefhebbers worden verwacht, ff de Jeugdspelers! de bondscompetitie heeft C. Vinke ■meeste punten gescoord, gevolgd van Heerwaarden en Joost fooijberg. tailkwesties („betere weg naar Den Hoorn") en wereldproblemen staan broederlijk naast elkaar op dezelfde kaartjes. De kinderen blijken vooral be kommerd om het milieu. Maar de na druk valt ook op gelijke rechten en kansen voor alle mensen. Couveuse Spelenderwijze leren de kinderen heel wat over de problemen van de arme landen en de pogingen om ondanks het geldgebrek de omstandigheden daar te verbeteren. Een prachtig voorbeeld is een door een Nederlandse arts gebouw de couveuse. Deze arts had een echte verfijnde couveuse van 6000,- meege nomen naar Boven Volta. Het ding ging kapot, en onderdelen waren niet te krijgen De arts besloot tot zelfbouw, en ontwikkelde met ter plaatse verkrijgba re materialen een perfect werkende cou veuse. De kosten waren meer dan tien keer zo laag als de „echte". De problematiek van de ontwikke lingswerker zelf komt aan de orde. Ver teld wordt hoe Bram Schutte aanvan kelijk van plan was om in dezelfde kle ding te gaan lopen, net zo'n hut te be wonen en zich net zo voort te bewegen als de plaatselijke bevolking. Het viel hem niet mee. De mensen accepteerden het niet, ze wilden niet verdoezelen dat het bij het ontwikkelingswerk gaat om de confrontatie van twee verschillende culturen die elk het hunne van elkaar kunnen leren. Ook voor Schutte zelf bleek het onmogelijk zijn achtergrond overboord te zetten, en zo schiep hij een stukje Nederland in de Afrikaanse savanne. Twijfels Ook de twijfels rond het ontwikke lingswerk komen aan bod. Mensen le ren technieken om hun omstandigheden te verbeteren, maar het geld ontbreekt vaak om te investeren. De medische zorg beperkt de kindersterfte, waardoor de bevolking groeit, maar voor al die mensen is geen werk zolang er niet ge noeg geïnvesteerd is. Het gevolg is een trek naar de steden waar de mensen vervreemd raken van hun eigen cultu rele achtergronden, en vervallen in een patroon van „westerse" verlangens die nooit kunnen worden bevredigd. Aan het eind van de tentoonsteling wordt nog eens gepraat over wat ont wikkeling nu eigenlijk is: het scheppen van kansen voor alle mensen om wer kelijk menswaardig te leven. Dat daar aan voor een groot deel van de wereld bevolking nog zeer veel aan ontbreekt zullen de Texelse schoolkinderen na dit levendige onderricht niet licht vergeten. 55 55 inderen mogen zelf op andere kaartjes chrijven wat er hier nog aan moet ge- leuren voor de mensen werkelijk mens- vaardig kunnen leven. De wensen blij- ;en zeer uiteen te lopen. Texelse de- De 16-jarige Joost Hooijberg heeft in 4net tweede jaar dat hij meespeelt in de •ompetitie een uitstekende prestatie gc- verd door het kampioenschap te be iden. Gezien zijn leeftijd houdt dat een ote belofte in voor de toekomst. J De uitslagen van 10 april waren: I- Schoo-C. Vinke v. Herwaarden-J. P. Hooijberg Meedendorp-P. Kooiman 1 Duin-J. Hooijberg V. Bakker-G. Dros I De eindstand wordt hierdoor, Jespeeld, gewonnen, gelijk, verloren, Punten en procent: |1- J- P. Hooijberg 25 15 P. Bakelaar 18 8 P. Kooiman 25 12 1—1 0—2 1—1 2—0 2—0 resp. Donderdag was Texel in de aether. Het team van NCRV's radioprogramma „Regio-rechtstreeks" had zijn intrek ge nomen in Casino te Den Burg. Van daaruit bracht het een gevarieerd pro gramma, waarbij het accent lag op de lichte muziek. Daar tussendoor werd wat informatie gegeven over Texel en zijn problemen. Er was een middaguit zending en een avondprogramma. 's Middags werden tussen -de muziek door korte interviews afgenomen van mensen die veel met Texelse problemen te maken hebben. Burgemeester Spren- ger werd ondervraagd over de proble men rond milieubehoud en recreatie. Hij vertelde dat men nog niet weet wat de maximale opnamecapaciteit van de duinen is. Hij achtte het mogelijk dat de grens van wat de duinen kunnen verdragen al is overschreden. Van de actie tot het behoud van de Waddenzee zei de heer Sprenger dat deze op Texel in het algemeen goed over komt. Het behoud van de Waddenzee is van groot belang voor de visserij, voor de kwali teit van het Texels drinkwater en voor het goed functioneren van Texel als natuur- en recreatie-eiland. Nationaal landschap Van wat nu eigenlijk een „Nationaal Park" of „Nationaal Landschap" is, weet eigenlijk nog niemand het reine, aldus de burgemeester. Vooralsnog staat hij zeer sceptisch tegen dergelij ke plannen. Als de centrale overheid plotseling in details gaat regelen wat er precies dn een gebied moet gebeuren, zonder daarbij aan te geven hoe de ge volgen voor de agrariërs kunnen wor den opgevangen, is dat een onverteer bare zaak. Texel is voor een belangrijk deel een boereneiland. Het gaat dan ook niet aan de agrarische sector in de kou zetten. Op de vraag of de Texelse bevolking zelf de problematiek rond natuurbe houd en recreatie zou kunnen opvan- Betty Bakker wordt geïnterviewd door Dick Bikker in het avondprogramma Re gio Rechtstreeks" dat de VPRO aan Texel weidde. gen, antwoordde de heer Sprenger dat men daartoe zeker bereid is. Voor het vinden van een bruikbare oplossing is volgens de heer Sprenger zeker geen Nationaal Landschap nodig. Rijnwater Ook chemicus L. Spanhaak van de waterfabriek werd aan de tand gevoeld. Deze vertelde over de grote verbetering van de kwaliteit van het Texelse drink water sinds de fabriek in werking is ge steld. Vooral barkeepers, huisvrouwen en dameskappers zijn zeer tevreden met de mindere hardheid van het water. De glazen zijn zonder moeite vlekkeloos schoon, de was wordt even goed gedaan met veel minder wasmiddel en de kap sels glanzen dieper dan ooit tevoren. Met de kwikverontreinigftig van het in gelaten water valt het volgens de heer Spanhaak nogal mee. Het kwikgehalte van het water bij Oudeschild ligt ver beneden de norm voor wat nog zonder schade kan worden toegelaten. Professor H. Postma ging in op de verontreiniging van het zeewater. Hij legde uit hoe de Waddenzee langs twee wegen Rijnwater te verwerken krijgt. Via de IJsel en het IJselmeer worden grote hoeveelheden rijnwater op de Wfaddenzee geloosd. De kwaliteit hier van valt echter nog wel mee, omdat het IJselmeer als een reinigende bufferzone werkt. Veel meer Rijnwater komt ech ter via het Marsdiep binnenstromen. Dit water is sinds het bij Hoek van Holland in zee kwam weinig veranderd. De heer Postma was niet erg gerust op de gevolgen van bodemdaling tenge volge van aardgasexploitatie. Op het ogenblik stijgt de zeespiegel ongeveer 20 cm per eeuw. De aanslibbing houdt dit tempo gemakkelijk bij. Of dat ook nog het geval zal zijn als de bodem in de komende 30 jaar nog eens 30 cm zakt (wat te verwachten is als men het gas onder het wad gaat weghalen) is de vraag. Met enige verwondering hebben wij dinsdag van de heer Knottnerus, voorzit ter van de Europese boerenorganisatie, één van de belangrijkste vertegenwoor digers van het groene front" vernomen hoe hij staat tegenover natuur- en land schapsbehoud in agrarische gebieden. Het gesprek speelde zich af in hotel „De Lindeboom-Texel" in een verloren kwar tiertje tussen het einde van een excursie die Nederlands landbouwtop had ge maakt langs Texelse agrarische bedrijven en de lunch waarmee het werkbezoek werd beëindigd. Met een glas sherry los jes in de hand kwam de heer Knottnerus tegenover ons tot uispraken over deze problematiek, die openhartiger waren dan hij het ooit zou hebben gedurfd tegenover journalisten van landelijke bladen. Zijn uitlatingen kwamen er op neer, dat het onzin was één of ander landschap te wil len behouden. De schoonheid van het land wordt in de visie van de heer Knott nerus alleen door een kleine groep van luidschreeuwende intellectuelen van zo danig belang geacht, dat het de moeite waard is zich offers te getroosten voor het behoud ervan. Hij vindt het dan ook onzin geld uit te trekken voor dit soort waarden, die tenslotte niet in opbrengst- cijfers kunnen worden uitgedrukt. Boven dien heeft ieder landschap zijn eigen be koring. Het doet er dus niet toe of men let op het eigene van een bepaald gebied. Een opmerkelijke visie, zeker als men deze vergelijkt met die van de heer S. Mansholt, die niet minder dan de heer Knottnerus betrokken was bij de alge mene landbouwproblematiek. Deze heeft de laatste jaren juist voortdurend de aan dacht gevestigd op het belang van het behoud van het eigene, het herkenbare, het historisch gegroeide. Voor hem wer den juist door het denken op Europese schaal de mogelijkheden geopend deze voor de bewoonbaarheid van Europa essentiële waarden te behouden. De rijke mogelijkheden van grootschalige land bouw in daartoe geschikte gebieden scheppen de middelen om in voor land schappelijk kwetsbaarder gebieden de middelen vrij te maken om, bijvoorbeeld door middel van beheersovereenkomsten, te behouden wat nog over is zonder dat dat nadelige gevolgen heeft voor het in komen van de agrariërs. Tegenover de gedachten van de heer Knottnerus doen die van de heer Mantje van Staatsbosbeheer verstandiger aan Hier spreekt een Texelaar ('n echte nog wel I) die weet waarover hij het heeft als hij de nationale en internationale waarde van het eiland beschrijft. Niet iemand die, zoals enkele, helaas nogal op de voor grond tredende, vertegenwoordigers van de Waddenvereniging (gelukkig zijn de meeste leden van deze vereniging ver standiger), blind is voor de economische belangen van de boeren en de andere bewoners van het Waddengebied. Wél iemand, die vooruit denkt, die ziet dat er nogal wat landbouwgronden zijn die op den duur niet van groot belang zullen zijn voor de voedselproduktie, maar daaren- De heer Joh. C. Roeper vertelde het nodige over het Texelse schaap en zijn toepassingen. Het schaap dient hoofd zakelijk nog als vleesleverancier. Voor al in Frankrijk wordt het vlees van Texelse lammeren zeer gewaardeerd. Dagelijks worden er dn de markttijd duizenden lammeren naar Frankrijk geëxporteerd. De heer Roeper lichtte radio-luisterend Nederland ook in over het feest „Oosterend Present". In het laatste mini-interview kwam VVV-directeur Dekker aan het woord Hij legde de nadruk op de mogelijkhe den om de vierseizoenenrecreatie uit te bouwen. Hij pleitte nog eens voor een grotere spreiding van de vacanties. Het is nu nog zo dat voor het hoogseizoen de bungalows zijn volgeboekt, terwijl er in de overige perioden ruimschoots plaats is. Hij vestigde de aandacht op de ho tel-arrangementen van de NS. Met dit arrangement kan men een driedaagse reis maken naar Texel voor 45,-, alles inbegrepen. In het avondprogramma lag het ac cent nog sterker op het amusement. De muziek werd hier onderbroken door een quiz waaraan twee groepjes Texelaars, tevoren geselecteerd, deelnamen. Muzi kale medewerking met haar Bugel ver leende de jeugdige Betty Bakker uit Oosterend die ook nog de gelegenheid kreeg voor de microfoon te verklaren dat zij het „hartstikke goed" vond om in een beroepscombo voor de radio mee te spelen. tegen als beschermd gebied van zeer groot belang voor het behoud van de verscheidenheid aan levensgemeenschap pen. Deze verscheidenheid Is met eens in de eerste plaats van belang voor de liefhebbers van het schone. Ze is een le vensbelang voor ons allen. Het is verheu gend, dat mensen als Mansholt en Mantje in staat zijn ons te laten zien, dat het eco nomisch belang op de lange duur samen valt met de belangen van het natuur- en landschapsbehoud, met de belangen van alle mensen. Smaken verschillen. Dat zal wellicht blijken bij het vaststellen van de nieuwe straat- en wegnamen dinsdagavond a.s. door de gemeenteraad. Er zullen altijd wel mensen zijn die zich niet kunnen voor stellen, dat zij ooit aan bepaalde namen zullen wennen. Lang praten heeft niet zo veel zin Als de door b. en w. voorge stelde namen zinvol zijn, redelijk kort, niet verwarrend en eventueel passend in een logisch systeem, dan kunnen er nauwe lijks bezwaren tegen worden aangevoerd. Wij hebben tegen de nu gelanceerde voorstellen één bezwaar: de straatnaam Duinreep in 't bestemmingsplan Den Burg noordwest is verwarrend en kan zelfs tot onaangename complicaties leiden. Duinreep suggereert dat de betrokken straat op of bij het duin is gelegen. Texe laars. die weten dat Den Burg op ruime afstand van de duinen ligt, zullen daar door niet In de war raken, maar toeristen die mogelijk straks de hypotheeklasten of huur van de toekomstige bewoners zul len helpen verlichten, zouden zich na aan komst genomen kunnen voelen. Toege geven moet nl. worden dat logeren op de Duinreep (nog) aantrekkelijker Is dan In de nieuwe straatjes van Den Burg noord west. Texel krijgt misschien een verwater plaats. Een waterplaats is er in Den Burg al geruime tijd, maar algemeen bekend schijnt dat nog niet te zijn. Herhaaldelijk komt het voor dat mensen, vooral kinde ren, hun kennelijk zeer dringende be hoeften doen op plaatsen, die daarvoor niet zijn bestemd. Met name de inrit naast Electrohuis Bakker wordt nog steeds ge bruikt voor het deponeren van vaste en vloeibare behoeften. De heer Bakker vindt dat het geven van deze service niet tot zijn taken behoort en zou graag zien dat het openbaar toilet op de Vismarkt beter wordt aangegeven. Een duidelijk opschrift op het gebouwtje kan geen kwaad. Eventueel zouden hier en daar in de binnenring van Den Burg bordjes kun nen worden aangebracht, die naar het toilet op de vismarkt verwijzen. In de vergadering van dinsdag a.s. krijgt de gemeenteraad ter goedkeuring de volgen de aanvulling van de politieverordening voorgelegd: leder is verplicht niet toe te laten dat een onder zijn hoede staande hond zijn behoefte doet op een gedeelte van de weg dat (mede) voor voetgangers bestemd is". Misschien kan dat artikel wat algemener worden gemaakt door te stellen, dat niemand mag toelaten of ver oorzaken dat uitwerpselen op daarvoor niet bestemde plaatsen worden achterge laten. Tussen mensen en honden zijn belangrijke verschillen aan te wijzen; hun uitwerpselen zijn echter even vies. DE KOOG De volleybalclub De Koog besluit het seizoen 1972-73. De leden worden verzocht - voor zover dat nog niet is gebeurd - de contributie met spoed over te maken via de Amrobank ten name van Volleybalclub De Koog. Degenen die willen deelnemen aan de sportuitwisseling met Terschelling wor den verzocht zich vóór het komende weekend op te geven bij mevrouw G. Rüngs-Wuis te De Koog, telefoon 02228- 572. De SV Texel start deze week een ac tie ten behoeve van het jeugdtrainings- fonds. Twintig équipes, elk bestaande uit vier jeugdleden in voetbalpak met een begeleider zullen in autos door Den Burg en Oudeschild rijden en chocola derepen verkopen. De repen (van één ons) gaan een gulden kosten. Elke équipe krijgt een aantal straten toe gewezen, zodat het niet kan voorkomen dat men tweemaal wordt benaderd. De SV Texel hoopt dat velen hun paas- voorraad op deze manier zullen willen aanvullen. In de loop van de jaren zestig Rebben op Texel diverse bands be staan die van vrij grote betekenis zijn geweest voor het jongeren- amusement. Sommigen hielden het jaren uit en hadden een uitge breide aanhang. Anderen gingen alweer snel uit elkaar, meestal om dat een of meer leden van de for matie door studie of vertrek naar het vasteland niet meer beschik baar waren. Soms ook was de re den van de opheffing minder dui delijk en zagen de muzikanten het eenvoudig niet meer zitten. Toch roepen de namen van al die formaties heel wat jeugdsenti ment op en zou het best aardig zijn die veelal amateuristische maar in meerdere gevallen ook van veel talent getuigende mu ziek weer eens te horen. Bij de stichting open jeugdwerk heeft men plannen voor het organiseren van een avond waarop men zoveel mogelijk bandjes weer wil laten optreden. In verband daarmee worden de leden van Cure, Ty phoons, Stamps, Mark Five, Mis takes, Free Love, Markies, Sound Circus, Seagulls e.d. opgeroepen zondagmiddag 15.00 uur aanwe zig te zijn in 't Asiel aan de Burg wal, waar de mogelijkheden voor een grote session zullen worden besproken.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 7