Cjrocn TwarLrJexels in het harL, Wordt RMS paraleger op Texel opgeleid? Koninginnedag '73 voor groot deel in water gevallen Eliiilpon TE m/inpn Myosotis Jeugdige Duitsers rookten kamelenmest Speeltuin „Sommeltjestuin" in gebruik genomen ;DAG 1 MEI 1973 86e JAARGANG No. 8771 B.V. v.h. Langeveld De Rooy tbus 11 Den Bur8' Texel - Tel. 2741 Hart) de Graaf, Keesomlaan 43, Den (e|. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Rabobank. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ5,50 p. kw. -f- 50 cent incasso; los 25 cent. Advert. 23 ct. per mm. excl. 4% BTW recentelijk bezetten van het eiland in de hofvijver te Den Haag. Manusama en zijn mensen distanciëren zich daarvan nadrukkelijk. Het opleiden van 3.000 parachutisten wordt overigens als een hersenschim beschouwd. Men zou nooit over zoveel mensen kunnen beschikken en er is ook geen geld voor, laat staan voor een operatie als het veroveren van Ambon, De APRMS is echter wel blij met dergelijke verhalen in de krant want de slinkende achterban van de or ganisatie krijgt dan het gevoel dat er tenminste iets gebeurt. De mededelin gen over de voorgenomen para-invasie zijn gedaan op de in Arnhem gehouden herdenkingsbijeenkomst van de APRMS» ook op 25 april. De verwarring met de RMS-herdenking ligt dus wel voor de hand. Sportief We informeerden ook bij de APRSM. De onderminister van defensie, de heer Manuputy in Oegstgeest, zei dat we het hele verhaal maar als uit de lucht ge grepen moesten beschhouwen. Inder daad hadden hij en Tapamahu het para centrum benaderd maar daarbij ging het slechts om zuiver sportief vermaak voor de Zuidmolukse jongeren. Bloemenmagazijn voor exclusief bloemwerk Waalderstr. en Weverstr. beide geopend. H. P. RIJK - TELEFOON 3015 In een winkel te Den Burg werd don derdag een kledingsstuk gestolen. De dader, een Duitse jongeman, werd op heterdaad betrapt. Hij bleek te behoren tot een groepje Duitsers (twee meisjes, drie jongens) die klandestien in de dui nen kampeerden. Bij de groep werd een hoeveelheid hasjies aangetroffen, die in Amsterdam was gekocht. Ze hadden daartoe een extra reis moeten maken: op weg naar Texel hadden ze in Am sterdam voor zeshonderd gulden van het begeerde genotmiddel aangeschaft; aan gekomen in hun duinpan verwerkten ze het spul in hun rookwaren en zogen aandachtig de dampen naar binnen. Tot hun teleurstelling viel hun generlei geestverruiming ten deel. Nader onder zoek bracht hen tot de konklusie dat het goedje weliswaar van oriëntaalse origine was, maar geenszins als drug kon wor den beschouwd; het was kamelenstront, overigens wèl een uitstekende muggen- verdrijver. Men reisde dus terug naar Amsterdam en slaagde er ditmaal in echte hash te bemachtigen. Maar ook deze plak verschafte hen weinig vreug de. Hij werd, lang voor hij op was, in beslag genomen. De toeristen zijn in middels op weg naar Duitsland. Op koninginnedag vond 's morgens om 11 uur onder grote belangstelling, voor al van de jeugd, de opening plaats van de speeltuin in De Waal. De heer D. Maas memoreerde in zijn toespraak de gang van zaken bij de voorbereidingen. Woorden van dank sprak hij tot de Waalder bevolking die zo spontaan een flink bedrag bijeen bracht. Daarnaast kon ook gebruik gemaakt worden van de subsidiemogelijkheden via de Stich ting Cultureel Werk. Bijzondere hulde werd gebracht aan mevrouw J. Laarho ven en de heer Tuitman, die zich zeer ingespannen hebben om een en ander te realiseren. De heer H. Tjepkema ves tigde er echter de aandacht op, dat ook de heer Maas zelf zeer veel werk heeft verzet. Veel hout kon gratis betrokken worden van de Sabena, hetgeen een grote financiële meevaller was. Toen de speeltuin klaar was, begon men met de aanleg van de riolering te De Waal. Het bleek, dat de buizen dwars door de speeltuin moesten! Gelukkig heeft de gemeente er voor gezorgd dat het ter rein weer keurig werd geëgaliseerd en er graszoden in werden gelegd. Vervolgens onthulde Erna Verberne de naam die zij bedacht had voor de speeltuin. De schoolkinderen hadden nl. een naam mogen bedenken en een jury besliste welke de aardigste was; „De Sommeltjestuin". Als prijs kreeg zij een taart mee naar huis en de toezeggging dat een boek nog zou volgen. KLAVERJASSEN IN DEN HOORN DEN HOORN Donderdagavond houdt de Hoornder klaverjasclub een drive in de ZDH-kantine „De Spil". Er wordt gespeeld met een vaste maat. Via verschillende dagbladen cn de ra dio is eind vorige week melding ge maakt van de Republiek Zuid Molukken om een 3.000 man tellend parachutis tenkorps op Texel op te leiden. De para's zouden te zijner tijd wor den ingezet bij de herovering van het eiland Ambon. Me dedelingen van die strekking zouden zijn gedaan tijdens de 23e herdenking, op 25 april, van de oprichting van de Republiek Zuid-Molukken (RMS) in de Houtrusthallen te Den Haag. Het zou vooral om jongere Zuidmo- lukkers gaan Een verzoek van hun or ganisatie voor een massa-opleiding zou door de leider van de Texelse parachu- tistenschool zijn geweigerd, maar toch konden tientallen Zuidmolukkers de op leiding op Texel volgen door zich als particulier op te geven. Wat is hiervan waar? Hoofdinstruc teur B. D. Rienks van het paracentrum Texel-Spa zegt dat het geval wel over trokken in de publiciteit is gekomen. Inderdaad is hij benaderd door enkele vooraanstaande militante figuren uit de Zuidmolukse beweging die om een op leiding hebben gevraagd. Bij het para centrum voelde men daarvoor niets, maar dat nadien betekenende aantallen „particuliere" Zuidmolukkers een oplei ding hebben gevolgd wordt door de heer Rienks ontkend. Er zijn wel wat Zuidmolukkers opgeleid (onlangs brak er een bij het neerkomen zijn been) maar dat was slechts een handjevol. „De opleiding die wij geven heeft trouwens helemaal geen militair karakter. Het is zuiver recreatief spnngen. Dat geldt ook voor de opleidingen die mensen van de Nederlandse luchtmacht en de Bun- deswehr bij ons krijgen. Als we oplei- dingsverzoeken krijgen van een ondui delijke of bedenkelijke organisatie, dan beginnen we daar niet aan. Het para centrum kan zich dat niet veroorloven". Andere organisatie De heer Gerhard Knot uit Groningen, voorlichtingsman in dienst van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" en derhalve kenner van Zuidmolukse aan gelegenheden, ontkent met stelligheid dat bij de laatste herdenking van de oprichting van de RMS in Den Haag is gesproken over paraopleidingen voor de verovering van Ambon. Hij meent met zekerheid te kunnen stellen dat derge lijke plannen niet door de hier in bal lingschap functionerende RMS-regering worden gesteund. Het verhaal komt van de hier eveneens opererende tegenrege ring van de RMS onder leiding van ko lonel I. J. Tamaëla (dus niet Manusama) De heren die het paracentrum Texel- Spa hebben benaderd (Tapamahu en Manuputy, resp. onderminister en mi nister van Defensie) staan ook in dienst van zijn organisatie; de Angkatan Pe- rang RMS. De APRMS heeft al eerder de aandacht getrokken door het houden van militaire oefeningen op verschillen de plaatsen in Nederland en door het De Waldhoorn. De uitslagen waren; meisjes eerste en tweede klas: 1. Emmy Bakker; 2. Henriëtte Witte; 3. Els Drij ver. Jongens eerste en tweede klas: 1. Leo Schilling; 2. Dirk J. Drijver; 3. Kees Landvreugd. Meisjes klas drie en vier: 1. Anita Lap; 2. Irene Bakker; 3. Elly Fransimon. Jongens klas drie en vier: 1. Harry Schilling; 2. Mare Bakker; 3. Tony Arnout. Meisjes klas 5 en 6: 1. Anita Kiljan; 2. Marjolein Leijen; 3. Mariette Drijver. Jongens vijfde en zes de klas. 1. Theo Hin; 2. Andrè Comman deur; 3. Gerdi de Wit. Van de onversch rokkenen die de re gen trotseerden voor de veldloop was D. Drijver de snelste; hij liep op sok ken! A. Brouwer en P. Zijm Szn. waren tweede en derde. Bij de jeugd won Kees Hin de veldloop, gevolgd door Wim Drijver. De kleuters weren met spelletjes aan genaam bezig gehouden. HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijvingen: „Weavers End", Weverstraat 104, Den Burg. Kleinhandel in boeken, tijdschrif ten en grammofoonplaten. Eig. H. J. Griffioen. Houthandel A. van der Vis B.V., Ma- rieoweg 6, Den Burg. Dir. A. J. van der Vis. Maatsch. Kap. ƒ150.000,geplaatst ƒ30.000,—. Hoofddepot voor Esso-gasflessen, Postweg E 60e, Eierland. Eig.: mevrouw P J. van Lenten-de Waard. Slagersbedrijf A. C. van Heerwaarden Burdelstraat 19, Den Burg. Administratiekantoor R. IJsseldijk- Smith, Willem van Beierenstraat 19, Den Burg. Wijziging: B.V. Selectiebedrijf C. J. de Lugt, Wil- helminalaan 2, Den Burg: C. J. de Lugt uitgetreden als direkteur en toegetreden als commissaris. Eerste prijs lopende groepen. Buitendorpen n De Cocksdorp dreigde de organisa- spaak te lopen. De dorpscommissie de kinderspelen en ander festivitei- gewoonlijk organiseert liet om duis- e redenen verstek gaan. Juist op tijd ong het SVC-bestuur in. In samen- dong met recreatieconsulent J. M. de ies slaagde men erin, in enkele uren Is kinderspelen uit de grond te stam- Financiële bijdragen werden gege id door de ponyclub en een goedgeefse osdorper, zodat de kas van SVC niet le zwaar belast werd. )ngeveer honderd kinderen namen ■1 aan de spelen. Van hen vielen er 27 de prijzen. De vlaggentjesrace voor uters werd gewonnen door Miranda Groepen: 1. de kinderen Agter en Ipen- burg met een grote wagen met reklame- teksten voor Texel; 2. de kinderen Bak ker („neem vaker een bloemetje mee"); 3. de kinderen Brouwer, gestoken in ou de blauwe kielen; 4. de kinderen Eelman en Van der Vis met de Keukenhof; 5. de kinderen Douma met een fraai versierde kar. Vele kinderen reden mee op rijke lijk met bloemen getooide rijwielen. Een duinwandeling 's middags ging ondanks het slechte weer door. Een tien tal kinderen bezocht onder leiding van In Oudeschild ging aan het aansteken van de Meierblis een fakkeloptocht voor af. De foto toont het moment dat de fakkeldragers de blls aan het Skillepaadje ontsteken. Het liet zich eerst nog gunstig aan- en. Om acht uur in de ochtend lieten iperblazers van het Koninklijk Texels nfarekorps vanaf de torentrans van Hervormde kerk te Den Burg vader- ndse klanken neerdalen op een zon- ergoten Den Burg. Maar tijdens de atste maten van „Wij willen Holland luden" pakten reeds wolken zich sa- en boven Texel, en toen om elf uur allegorische kinderoptocht van start ng strekte zich boven het eiland een aal wolkendek uit. De opkomst was idelijk minder dan in vorige jaren, i deelnemers hadden hun fantasie de ije loop gelaten: een bonte stoet van een, lammeren, boeren, helicopterpilo- n. houthakkers, televisiefiguren en an- ire buitengewone personen trok door straten van Den Burg. De prijzen voor de enkelingen werden wonnen door: 1. „Rondje Texel"; 2. en versierde fietsen. Paren: 1. twee kin- ren op een schip in een fles; 2. Hans Grietje; 3 Jachthaven. Lopende oepen. 1. „Waar komt die rotzooi toch ndaan?"; 2. Pipo; 3. Zwaan kleef aan. agens: 1. Texelse schapenboet; 2. oreiland3. Hameien. De kinderspelen, die 's middags op het y.T.-terrein zouden worden gehouden, elen geheel in het water. Om de jeugd ch bezig te houden werden in de Bur- meester De Koninghal films vertoond, arna werden de atletiekwedstrijden or jongelui van 12 tot 15 jaar gehou- n Het werd een zege voor wijk 3: 96 nten Wijk 2 behaalde 91 punten, wijk in 4 resp. 84 en 81 punten. Het grote spel Wijk-tegen-wijk, dat 's onds op de Groeneplaats zou worden houden werd afgelast. Boon, gevolgd door Irma van Tongelen en Ina Koolhof; het flessenvullen voor, meisjes van 6 en 7 jaar ging Esther van Veen het beste af, maar ook Diana van Tongelen en Carolien de Ruiter wonnen een prijs; Petra de Waard, Ria Stoop en Thea van der Zaan beheersteen de kunst van het fietsen met hindernissen beter dan wie ook; bij het zaklopen voor meis jes van 10 en 11 jaar was Joke Druif het snelste, maar IJsy Robijn en Anne ke Druif deden het vlug genoeg voor een tweede en derde prijs; voor Jeanette Boon werd bij de race voor meisjes van 12 tot 15 jaar de kruiwagen tot zegekar, en ook Els Stoop en Selma Hooijberg behaalden bij dit onderdeel prijzen; Marcel Wijtten toonde zijn grote be kwaamheid als bal-op-bord-racer, in welke kunst ook Hein Paul Siebinga en Hans Witte uitblonken; het fietsen met hindernissen voor jongens van 8 en 9 jaar resulteerde in een eerste plaats voor Erwin van der Linde, een tweede voor Bas Tromp en een derde voor Sid ney van Zon; van alle zaklopende jon gens van 10 en 11 jaar in De Cocksdorp was Pieter Siebinga de beste, voor An- dré Mulder en Lieuwe van der Veen; tenslotte overwon Guus Siebinga in de kruiwagenrace voor jongens van 12 tot 15 jaar, terwijl Johan Stoop en René Boon de tweede en derde plaats be machtigden In Eierland moesten de kinderspelen worden afgelast. In De Koog werd de dag geopend met een allegorische optocht, waaraan mee gewerkt werd door de drumband „Voor waarts Mars". De prijswinnaars waren: enkelingen; 1. Cor de Boer als bomen- opruimer; 2. Esther de Bos als Flipje; 3 Peter Luc Bruining als Eddy Merckx; 4. Kees Bakker in het hol van Karei Ko nijn. Paren: 1. de kinderen De Wit met het zendschip Veronica van bloemen; 2. de meisjes Bakker en Standaart als Vo- lendammer meisjes;; 3. de kinderen Henstra als Hendrik Jan de Tuinman Deze voorstelling, een der grootste stuk ken in de gisterochtend gehouden optocht te Den Burg, won de eerste prijs in de categorie wagens. de heren Eelman en Zijm van Staats bosbeheer de Muy. Daar hebben ze heel wat jonge vogels, nesten en zelfs nesten met jonge konijntjes te zien gekregen. In Den Hoorn werd de dag geopend met een rondgang van het KFT-DEK en de meisjesdrumband DEK. De wedstrij den werden aanvankelijk gehouden op het veldje achter de school, maar toen het al te nat was verhuisde men naar ,,Waar komt die rotzooi toch vandaan". De viering van koninginnedag heeft nstig te lijden gehad onder het regen- eer. In verschillende dorpen moetsen aktiviteiten geheel of ten dele wor- d afgelast.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1