De heer G. J. de Haan Ridder in de orde van Oranje Nassau SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend Gouden medaille voor C.H.J. Smit; zilver voor A. van Hoorn Haan en Smit. Geschorste vergadering GVT wordt morgen voortgezet Rektifikatie Politienieuws Groen-zwarte cupfighters bonden ook rood-wit aan de zegekar: 1 - 0 SPORTPROGRAMMA Goede start „Molenkoog" Rasketballvereniging hield eerste toernooi Geslaagde zendingsmaiii in N.H. kerk -j-w echtgenotes de heren Van Hoorn, De De heer G. J. de Haan, direkteur van het Texels Museum is benoemd tot rid der in de orde van Oranje Nassau. Vrij dagochtend kreeg hij in de raadszaal de versierselen van de orde opgespeld. De heer De Haan was niet de enige die ter gelegenheid van koninginnedag werd onderscheiden. De heer A. van Hoorn die er 40 dienstjaren bij het waterschap heeft opzitten werd begiftigd met de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau en de heer C. H. J. Smit, tot voor kort bedrijfschef bij Keijser Co te De Waal, kreeg de zil veren medaille O.N. De versierselen werden opgespeld door de echtgenotes van de onderscheidenen. Woensdagavond (morgen) om 20.00 uur wordt in „Olympic" de vergadering van de Gymnastiekvereniging Texel voortgezet, die op 12 april j.l. werd ge schorst in verband met moeilijkheden die waren gerezen, rond de technische leiding. Met name het ontslag door het bestuur van sportleider Kuiper gaf aan leiding tot emotionele debatten, die ein digden in een en bloc aftreden van het bestuur. Woensdagavond komt deze kwestie opnieuw ter sprake. Op de vergadering van de Sportraad is gesproken over de verdeling van de gelden die TESO voor jeugdsporters ter beschikking stelde. Van de kant van het bestuur van de Sportraad werd toen verteld dat de heer G. J. ten Cate di- rekt de subsidie ontving en voor de ver deling zorgde. Zo hebben wij het ook weergeven. De heer Ten Cate wees ons erop dat deze voorstelling onjuist is. „De TESO vroeg Jnij om een overzicht van de jeugdvoetbalelftallen, die voor de com petitie regelmatig naar de vastewal gin gen. Naar aanleiding van het overzicht maakte de TESO zelf uit welk bedrag aan subsidie de voetbalverenigingen kregen. Het is dus beslist niet zo dat ik de subsidie zelf verdeelde of uitkeerde". Na een spannende en goed gespeelde wedstrijd is het Texel gelukt ook de le klasser Rood Wit te kloppen. In het Texel-elftal onbrak Cees Boot, die door Leo Saai goed werd vervangen. Direkt na de aftrap ging Texel in de aanval, maar de achterhoede van Rood Wit gaf geen krimp. Wim Koorn kreeg uit een pass van Guus Zegel een mooie kans om een doelpunt te maken, maar zijn schot ging ver naast. Na een kwartier nam Rood Wit het spel in handen en de druk op het Texel-doel werd zwaar. Rood Wit speelde evenwel het spel, dat de Texel-achterhoede het beste kan verwerken. Ze speelden de bal van man tot man en liepen er nogal lang mee, zodat de Texel-achterhoede steeds gele genheid kreeg om zich te herstellen. Tot aan de rust behield Rood Wit het overwicht. Er kwamen wel mogelijkhe den, maar werkelijk opgelegde kansen waren er niet bij en keeper Aart Vaars die in grootse vorm stak had het met eens zo erg moeilijk. De rust kwam dan ook met 00. Na de rust was Rood Wit aanvankelijk nog sterker maar de uit vallen van Texel waren nu veel gevaar lijker. Er kwamen nu mogelijkheden voor Texel. Na twintig minuten maakte K. D. Koorn de bal fraai vrij, gaf een pass aan Jan van Bennekom, ging twee verdedigers voorbij en gaf een voorzetje aan Hans Geus, die voor open doel kwam te staan. Deze gaf echter een slap schot af, dat naast ging. De volgen de' minuut weer een fraaie pass van Klaas Dirk Koorn. Hans Geus ging er achteraan en de rechtsback sloeg de bal met de arm weg. De zeer goed leidende scheidsrechter J. P. Breed gaf resoluut penalty. Aart Vaars kwam uit zijn doel en met een keihard schot gaf hij de Rood Wit-keeper geen schijn van kans zodat Texel met 10 voor stond. Nu ging heel Rood Wit in de aanval en werd de verdediging wel erg losgelaten, zodat de Texel-voorhoede diverse goede kansen kreeg om te doelpunten. Jan van Bennekom liep eenmaal vanaf het mid denveld alles voorbij en kwam vrij voor doel, maar hij had geen kracht meer om een goed schot af te geven, zodat ook deze kans verloren ging. Ook Guus Ze gel kwam nog zeer dicht bij een doel punt. Hij kwam uit een fraaie pass van Wim Koorn in goede positie, de keeper redde evenwel fraai. De laatste minuten werd het wel erg benauwd voor het Texel-doel. De Rood Wit-midvoor kopte vrij voor doel staande net naast. De Texel-achterhoede groeide evenwel naar een topvorm en het bleef 10. Vrijdag voerde de politie een snel heidscontrole uit op de Pontweg en in de Dorpsstraat te De Koog. Twintig be stuurders werden geverbaliseerd omdat ze zich niet aan de maximum snelheid hielden. Gisteren (maandag) had een aanrij ding plaats op de kruising Boodtlaan- Mienterglop te De Koog. De bestuurder van de auto die uit de Boodtlaan kwam verleende geen voorrang aan een auto die over de Mienterglop reed. De schade was gering. De politie doet een beroep op de vee houders om, nu er veel vee in de wei komt, de afrasteringen eens goed na te lopen. Verschillende malen werd het loslopen van vee gekonstateerd. De po litie wijst op het gevaar dat dit ople vert voor het verkeer. Zoals gebruikelijk was het drietal on der valse voorwendselen naar de raads zaal gelokt. Het zou gaan om een be spreking inzake milieuhygiëne. Burge meester Sprenger trachtte hen ook na aankomst nog even in die waan te hou den. Voor alle drie geldt dat zij deskun dig zijn op het gebied van geluidshin der, waterverontreiniging en vuilstor- ting. De heer Smit heeft in de 40 jaar die hij bij de graan- en kunstmesthan del v.h. C. R. Keijser Co heeft ge werkt (waarvan 18 jaar als bedrijfschef) ervaring opgedaan in het stofvrij hou den van een bedrijfsruimte. De heer Van Hoorn heeft dagelijks te maken gehad met de gevolgen van verontreiniging van polderwater speciaal door zijn 19- jarig opzichterschap bij polder Eierland. De heer De Haan tenslotte was ook er varen op milieuhygiënisch gebied want hij was de grote steunpilaar van de ak- tie Schoon Texel en tevens met schade en schande wijs geworden met de Wad denzee in de 27 jaar waarin hij werk zaam is bij het Texels Museum, de laat ste 17 jaar als direkteur. Overeenkomsten Burgemeester Sprenger konstateerde dat de drie heren enkele opvallende overeenkomsten vertoonden. „Alle drie hebben ze zichzelf gevormd en een lei dinggevende vertrouwensfunktie ver worven". Alle drie ook hadden zich naast hun hoofdtaak op voorbeeldige wijze bewogen op het gebied van de geestelijke milieuhygiëne: de heer Smit as nog steeds lid van het Chr. Texels Mannenkoor; de heer Van Hoorn was betrokken bij het kleuteronderwijs en de heer De Haan is als adviserend lid verbonden aan de stichting Cultureel Werk Texel en heeft zitting in diverse commissies waaronder de gemeentelijke studiecommissie voor de tuinwallen en schapenboeten. Daarop deed de burge meester zijn ambtsketen om en liet we ten dat deze keer niet naar de heren zou worden geluisterd maar dat zij hier waren om de boodschap te vernemen dat het de koningin had behaagd hen wegens hun bijzondere verdiensten te onderscheiden. De heer Smit geniet thans van zijn pensioen. De heer Van Hoorn heeft nog 6 jaar voor de boeg; de dag tevoren was hij juist benoemd tot secretaris-penning meester van het Waterschap Texel als opvolger van de heer E. L. J. Lap. Tot voldoening stemde het dat de heer De Haan zijn onderscheiding kreeg juist na dat bekend was geworden dat de bouw van het natuurrecreatiecentrum spoedig van start zal kunnen gaan. De hoop werd uitgesproken dat hij met zijn vrouw nog vele jaren vruchtbaar werk zouden doen, nu in veel betere woon- en werkomstandigheden. Dijkgraaf M. Roeper feliciteerde de heer Van Hoorn. „We zijn blij dat de waardering die wij voor je werk hebben nu ook door deze onderscheiding is ken baar gemaakt. De heer S. Bakker, be stuurslid van de Stichting Texels Mu seum sprak woorden van gelijke strek king tot de heer De Haan en de heer J. de Beurs wenste zijn oud-werknemer Smit geluk. Mevrouw A de Haan-Langeveld speldt haar man ridder in de Orde van Oran/e Nassau de versierselen op. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend UITSLAGEN: WOENSDAG 25 APRIL; Pupillen: Afdeling A: Oosterend b-Tex. Boys b 20 Texel c-Texel b 00 De Koog a-Cocksdorp a 80 Afdeling B: ZDH b-Tex. Boys d 1—1 Texel e-Texel d 09 Texel d kampioen Cocksdorp b-Ooster,d c 05 ZATERDAG 28 APRIL: Junioren: ZDH Bl-WGW B6 12—1 Texel C2-Tex. Boys B2 0—2 Texel C3-Cocksdorp Cl 2—6 Pupillen: Afdeling A: Cocksdorp a-Tex. Boys a 46 Oosterend a-Texel a 21 Texel b-ZDH a 1—2 Tex. Boys b-Texel c 30 Afdeling B: Oosterend c-Texel d 00 Tex. Boys d-Texel e 20 ZONDAG 29 APRIL. KNVB bekerwedstrijd: Texel-Rood Wit 10 WOENSDAGAVOND 2 MEI: Pupillen: Afdeling A: De Koog a-Oosterend b, 18.00 uur BESLISSINGSWEDSTRIJD: Afdeling A: Texel a-Oosterend a om 19.00 uur in De Koog Vorige week zaterdag is het zwembad te Den Burg weer geopend. Als attraktie voor de 'kinderen was er 's middags „si- naasappelenduiken" georganiseerd, waardoor het enthousiasme van de jeugd hoog werd opgevoerd. Zaterdag waren er 513 bezoekers en zondag 602. Een goede start van het zwemsedzoen. Het zwembad ziet er keurig verzorgd uit. Rondom de baden zijn zitbanken geplaatst, eveneens op de kleuterweide. Op de grote zonneweide zijn beplan tingsstroken aangebracht, waardoor het er nog aangenamer vertoeven is. Ook is een grote zandbak geplaatst. Zoals bekend is er een nieuwe chef- badmeester, de heer G. Pansier, en af gelopen dinsdag is de tweede badmees ter, de heer Van Es uit Den Helder, in dienst getreden. Het schoolzwemmen is dinsdag weer begonnen. Gezien al deze veranderingen en ver beteringen mag verwacht worden, dat er meer belangstelling voor het bad zal zijn dan in het vorige seizoen. Er is een uitermate prettige en gezellige sfeer op het zwembad-terrein. Als het weer ook nog meewerkt, kan op een goed zwem- seizoen worden gerekend. Zondag werd door de basketballver eniging „De Mareis" voor de eerste keer een damestournooi gehouden, waarbij het Slechts drie maanden bestaande da mesteam kwam te staan tegenover aan merkelijk meer ervaren teams uit Wie- ringen en Heerhugowaard. De eerste wedstrijd werd gespeeld tegen 't Zwin I, dat onlangs promoveerde naar de eerste klasse. Dit team speelde voortreffelijk en de Texelse dames konden er weinig tegenover stellen en verloren met 462. De tweede wedstrijd, tegen Olympus, gaf aanvankelijk een heel wat beter beeld van de Texelse dames. Het leek alsof men de zenuwen wat beter de baas was. Maar ook hier sprak de grotere ervaring van de bezoeksters een over wegend woordje mee en men moest in de slotfase machteloos toezien hoe Olympus de winst voor zich opeiste (268). De laatste wedstrijd ging tegen 't Zwin II. Ook hier een grote inzet van Texelse zijde hoewel nog geen enkele partij tot winst was gebracht. Het bleek in de eerste helft waarbij de Texelse da mes de leiding namen. Toch lieten ze zich (kwam dat van 't winstgevoel?) de zege ontglippen in de zeer spannende tweede helft (1612). De finale ging tussen 't Zwin I en Olympus. Het werd een spannende wedstrijd waarbij de routine van 't Zwin de doorslag gaf. De einduitslag luidde als volgt; 1. 's Zwin I; E De zendingscommissie van de Ned, lands Hervormde Kerk op Texel iss het experimenteren geslagen. Werdi dusverre jaarlijks een spreker van overkant gehaald, die onder het ge van een kopje koffie de aanwezige^ levenden vrijblijvend verhaalde op stoffelijke en geestelijke noden in ontwikkelingsgebied ditmaal fat ten de leden van de commissie zelf te gaan doen. En zo werd donderdag en vrijdag de grote kerk te Den Burg een dingsmarkt" gehouden. In de zijbeuk, en het koor waren meer of minder i formatieve stands ingericht, waar del zoeker zich kon oriënteren omtrent werk van verschillende zendingsorga saties, en voorwerpen kon kopen t bate van deze organisaties. Verken werden zowel dingen die iets te mal hadden met het zendingswerk zelf oude boeken, kleren etc. De opbrengsten van de verschillea stands gingen ook naar verschild zendingsaktiviteiten. Het meest in li bleek de „Morgenland-zending", e niet aan een kerk verbonden genot schap van particulieren dat vooral het Nabije Oosten werkt. Maar ooki opbrengst ten bate van de Hervorg Zendingsraad was aanzienlijk Hetwe van deze raad is er voornamelijk opj richt de plaatselijke kerken in dec; wikelingslanden met raad en daadj zijde te staan, en draagt een sterk o?: menisch karakter. Een jongerengroep had een standi gericht ten bate van het werelddu; naat. Tenslotte was ook het Nederla Bijbelgenootschap met een stand vel genwoordigd. De voorzitter van de zendingscorr^. sie, ds. Mulder, toonde zich tevred met het behaalde resultaat. Hij aq dit soort evenementen zeker voor hei ling vatbaar, waarbij dan misschieno andere kerkgenootschappen kur: meedoen. Uitslag verloting Tijdens de zendmgsmarkt werdeni ten verkocht. Prijzen vielen op der gende nummers: wit 114, 156, 187,1 423. Rose 1353, 1382, 1384, 1392. 82, 83. Geel 55. Groen 858. De prijzen kunnen worden afgeha bij mevrouw Zegel, Parkstraat 12 opi terdag 5 mei. Als zij niet thuis isi men zich vervoegen in de aangrens rijwielzaak. De prijzen van de huid^ huis gehouden verloting zijn reeds het bezit van de winnaars gesteld! Dinsdag 1 mei Den Burg, Groene Kruisgebouw, 2 uur, eerste openstelling NVSH-mif lendëpot. Woensdag 2 mei Den Burg, „Olympic", 20 00 uur, w zetting vergadering GVT. Donderdag 3 mei Den Burg, hotel „De Lindeboom-Tet 20.00 uur, buitengewone aandeeh dersvergadering TESO. Den Hoorn, „De Spil", 20.00 uur, klaij jasdrive. Iedere dinsdagavond Den Burg, hotel „De Zwaan", 20 00 bijeenkomst biljartclub. Iedere woensdag Den Burg, ,,'tAsiel", 20.00 uur, i sie (Textant). Iedere donderdag Den Burg, 'tAsiel, 20 00 uur, film (Textant). Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00: h bijeenkomst klaverjasclub. Den Hoorn, school, 11.00 uur, n Vo en kind-gymnastiek. P Bejaardengymnastiek en -zang |J5 Den Burg, „Casino", woensdags, 11 F uur gymnastiek. Den Burg, Landbouwschool, woe 15.00 uur, zang. Trimmen Zaterdag 16.00 uur en dinsdag uur trimmen bij „Dennenoord". Bejaardenomroep Elke maandag-, woensdag- en dagavond om 18.30 uur. Met o.a. zoekplaten en verjaardagen. 2. Olympus; 3. 't Zwin II; 4. De De wedstrijden werden gespeeldt Burgemeester De Koninghal. Na f' had in de LTS-kantine de king plaats, een handeling wa mevrouw Sprenger-Pool zich had belast. Op de foto de uitreiking de vierde prijs aan een vertegen digster van „De Marels"-ploeg.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2