(jroen ZwartsJexels in het harL TAXI 2 3 2 3 Slepend conflict binnen GVT over aanpak leider niet opgelost Teso treedt op tegen misbruik T-kaarten HYPOTHEKEN I 3132 /T\ rente vanaf JUBILEUM Erni Limit „De Toekomst" HET BOEKHUIS vanaf a.s. maandag GESLOTEN WILHELMINALAAN 4 •6 Veegmachine komt straten vegen Oude TEM-centrale aan grote brand ontsnapt Texelaar verongelukt 1 zittend ziekenvervoer (02220) I Martien van de Wetering I Nationale herdenking 1973 Bar dancing „Riche" HUSKY Sportleider J. Kuiper blijft voorlopig in functie Zaterdag en zondag hebben wij ons m.m.v. het Showorkest Vrij entree. Bar - Dancing Vanwege timmerwerkzaamheden is De winkel wordt ruimer en de inrichting wordt vernieuwd. Kom nog even afscheid nemen van de oude winkel (er staat weer een serie boeken en kantoorartikelen voor een prikkie in de uitverkoop) 86e JAARGANG No. 8772 tgav B.V. v.h. Langeveld De Rooy fc-tbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harrj de Graaf, Kcesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Rabobank. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ5,50 p. kvr. -f- 50 cent incasso; los 25 cent. Advert. 23 ct. per mm. excl. 4»/0 BTW Van gemeentewege werd ons meege deeld dat volgende week een veegma chine van de overkant komt om Texelse straten een beurt te geven automobilisten wordt verzocht auto's op de parkeerterreinen te zetten, zodat de machine onbelemmerd zijn taak kan vervullen. de De hun VOOR DE SLACHTOFFERS Het huis heeft Jaren leeggestaan. Van vroegere luister is weinig meer over. Sierlijke koperen kranen, groen uitgesla gen boven vuilbruine fonteintjes, getui gen eerder van verwaarlozing dan van de weelde, die men hier eens gekend moet hebben. Het verzakte marmer van de gangvloeren is gebroken In grote lappen hangt het pleister van de muren. Maar de plafonds vormen een verheven hemel, on aangedaan door vocht en schimmel Als ik mijn ogen toeknijp zie ik bijna de Bie- dermeyer stucadoor van anderhalve eeuw geleden de laatste hand leggen aan zijn stijve versierselen. Wie hebben hier gewoond? De laatste schijnt een notaris geweest te zijn, tot en kele jaren geleden. In de oorlog waren in deze ooit plechtige vertrekken officieren van de Wehrmacht ingekwartierd Verder weet ik niets. Waarom die Duitsers juist in dit huis Het antwoord ligt op zolder: tussen Nazi-uitrustingsstukken en andere rotzooi liggen foto's van een Joods echtpaar. Eén hun hun huwelijk, in 1929: beiden nog vrij jong, maar met de schichtigheid van een ouderdom die nog komen moest op hun gezichten uit de crisistijd. Later leder apart, ingelijste portretten. Hun leeftijd heeft zich voortgezet. Op de achterkan ten staat in een kil, maar keurig hand schrift te lezen ,,v Dantzig-Wallage bewaard tot 16/1/52". Rachel weent om hare kinderen, en laat zich niet vertroosten, omdat ze er niet meer zijn." Het is te danken aan de opmerkzaam heid van een omwonende en aan het snelle optreden van de brandweer, dat de oude TEM-centrale in Den Burg niet in vlammen is opgegaan tengevolge van een brand in de verwarmingsinstallatie. Woensdagavond om half elf zag een zoon van de familie Wit, die voor de centrale woont, een rode gloed uit de centrale stralen. Terstond werd de brandweer gebeld, die binnen één mi nuut ter plaatse was. Het toeval wilde namelijk dat de staf van de brandweer enkele huizen verderop een vergadering hield. Toen zij arriveerden had reeds het zeer brandbare plafond (gaatjes board, tegen de geluidshinder) vlam ge vat. De brandweerlieden .gingen 't vuur te lijf met schuim- en poederblussers. Kort daarop kwam een spuitwagen, waarmee het vuur snel werd gedoofd. Het plafond, dat op vele plaatsen nog smeulde, moest voor een belangrijk ge deelte worden verwijderd. De oorzaak van de brand is vermoe delijk het defekt raken van de ther mostaat van een centrale-verwarmings ketel. Door de oververhitting tengevolge van deze technische storing ontstond ergens lekkage, mogelijk doordat een pakkingring verschroeide. De branden de olie die uit de ketel stroomde zorgde al spoedig voor een flink vuur. Bij een auto-ongeluk nabij Vianen (Utrecht) is woensdag de 64-jarige heer S. B. Kuiper uit Den Burg om het leven gekomen. De heer Kuiper verliet met zijn auto Rijksweg 2 (Utrecht-'s Herto genbosch). Op de uitrit botste hij ach ter op een vrachtwagencombinatie. Hij overleed ter plaatse. Bij de kranslegging die vrijdag om drie uur in het kader van de Nationale Herdenking zal plaatsvinden, zal het nieuwe hek van de begraafplaats wor den onthuld in aanwezigheid van verte genwoordigers van de Sowjet-Unie. Het bronzen hek, een schepping van de Georgiërs wijlen A. Gorgadze en N. Mgaloblyshvili, was al enige tijd gereed. Het is nu gemonteerd. Het bevat een aantal traditionele Georgische decora tieve motieven, een symbolische voor stelling die onder meer de kracht van het verzet tot uitdrukking brengt, en een herdenkingstekst in het Nederlands, Russisch en Georgisch. Bij de herden king zal de kunstenaar Mgaloblyshvili aanwezig zijn, evenals de heer R. Tabu- rashvili, de regisseur van de film „Het geteisterde eiland" over de Russenoor log, die drie jaar geleden op Texel in première ging. mee al geheel werd gevuld, zodat er in de andere rij wachtenden totaal geen beweging meer kwam. Om de aantrek kelijkheid van het kopen van een V- kaart te verminderen werd de geldig heid van het V-kaartboek je voor 16 overtochten {kosten ƒ180,tot één jaar beperkt. Dit heeft vrijwel geen ef- fekt gehad. De automobilisten kopen rustig een nieuw boekje als het oude niet binnen een jaar is opgebruikt! Ver der werden op de boot niet meer dan 30 V- en T-kaarthouders toegelaten, maar als daar meerdere bussen en TESO gaat maatregelen nemen om :neind te maken aan het misbruik dat nomenteel op grote schaal wordt ge laakt van het voorrangsbewijs voor 'exelaars, de zg. T-kaart. Gebleken is at het aantal niet-Texelaars dat van ;eze regeling gebruik maakt, in de hon- erden loopt. Ze konden het begeerde •oorrangsbewijs (en de mogelijkheid om loor half geld te reizen) bemachtigen loor bij het aanvragen van een nieuw lentckenbew ijs als woonplaats Texel op Ie geven. Het zijn vooral de regelmatig aar Texel reizende toeristen, meest weede woningbezitters, die zich hier- an schuldig hebben gemaakt. De vals- leid in geschrifte die zij pleegden heeft 'ESO niet alleen tienduizenden guldens [ekost (het verschijnsel doet zich al ja- en voor) maar de „echte" Texelaars zijn r ook de dupe van. Per 1 juni a.s. zullen de automobilis- en die willen aantonen dat zij Texelaar ijn, niet meer kunnen volstaan met het aten zien van het kentekenbewijs maar r zal ook een recent uittreksel uit het emeentelijk persoonsregister bij moe- en. Betreft het een bedrijfswagen, dan noet de Texelse status van het betrok- •en bedrijf blijken uit een bewijsje van e Kamer van Koophandel. Ook bij het kopen van een vijf-retou- enkaart door een Texelaar (zonder dat üj daarbij een T-kaart wil hebben) moet en uittreksel uit het bevolkingsregister vorden getoond. De maatregel zal zeer konsekwent 'orden toegepast. Het controlerende «rsonecl heeft opdracht gehad ook de ekendste Texelaars naar het genoemde «wijsje te vragen. Dat zal voor menig- •cn wel even wennen zijn en misschien rritatie veroorzaken. Direkteur M. C. de Gorter rekent er echter op dat men «grip voor de maatregel zal hebben. Voorkoming van misbruik is in de eer- Ie plaats in het belang van de Texe- lars. t misbruik komt vooral slecht van somdat ook het legale gebruik van de »r TESO geboden voorrangsmogelijk- Hjen de venvachtingen ver heeft over- foffen waardoor grote problemen zijn ptstaan. Enige tijd geleden heeft men latregelen moeten treffen omdat ten- e zóveel T- en V-kaarthouders ston- fn *e wachten dat de boot alleen daar- De Koog, presenteert zaterdag 5 mei de bekende formatie Het nieuwe hek van de begraafplaats voor Georgische soldaten, dat vrijdagmiddag wordt ingewijd. vrachtwagens bij waren raakte de boot daarmee vaak toch evengoed haast vol. Het is daarom te verwachten dat de re geling voor de V- en T-kaarten in de naaste toekomst andermaal zal worden gewijzigd. Eerst wil men echter het ef- fekt van de nu begonnen strijd tegen het misbruik afwachten. Zie verder de advertentie elders in deze krant. Wijziging dienstregeling Sinds dinsdagmiddag is enige wijzi ging gekomen in de veerdienstregeling. De boten varen zowel uit Den Helder als van Texel vijf minuten later af dan gewoonlijk. Dit is gedaan om een gun stiger aansluiting te krijgen met de van het station te Den Helder komende bus. De kranslegging bij de algemene be graafplaats vindt plaats even na 8 uur, in de avond. Vorig jaar is afgezien van de gebruikelijke stille tocht. Ook dit jaar zal deze niet meer worden ge houden, hetgeen niet betekent dat even tuele belangstellenden niet meer wel kom zouden zijn bij de begraafplaats. Hier zal de gebruikelijke rondwande ling over beide begraafplaatsen plaats vinden; waarna de twee minuten stilte in acht genomen zullen worden. Na een Last-Post" signaal zal de kranslegging plaats vinden, terwijl de sobere plech tigheid besloten wordt met het in top hijsen van de vlag. Op de Texelaars wordt als gebruike lijk het beroep gedaan vanaf 6 uur 's avonds de vlag halfstok te hangen, ter wijl op de Horeca-exploitanten het be roep is gedaan de exploitatie van 19.30 - 20.30 uur zodanig te doen geschieden, dat hieraan elk vermakelijkheidsaspect ontbreekt en van 18.00 - 21.00 uur geen andere muziek ten gehore te brengen dan die van de officiële Nederlandse radio-programma's. De klokken zullen als gebruikelijk om 19.30 uur luiden. De impasse waarin dc gymnastiekver eniging Texel verkeert is weer even toe gedekt. Maar de konfliktstof ligt nog hoog opgetast: Sportleider J. Kuiper zal zijn krachten nog wel een tijd aan de vereniging blijven geven, tot ongenoe gen van dat deel van het bestuur dat bleef zitten. Ook ziet het er niet naar uit dat de nieuwgekozen bestuursleden L. Boekei en mevrouw C. Witte-Bakker de bezwaren die het oude bestuur tegen de sportleider had in alle opzichten de len. Bovendien was de stemming onder de aanwezige leden niet onverdeeld vriendelijk tegenover het bestuur. Voorgeschiedenis De vergadering was een voortzetting van de jaarvergadering van 16 april j.l. Bij die gelegenheid bracht een groep leden het ontslag ter sprake dat het be stuur de heer Kuiper had aangezegd. De groep vestigde de aandacht op de grote populariteit van de heer Kuiper en op het feit dat in de tijd dat hij leider is het ledental zeer is toegenomen. De groep vroeg het bestuur op het ontslag terug te komen en de heer Kuiper zelf de gelegenheid te geven dn alle rust te solliciteren naar een andere baan. Het bestuur vatte het optreden van de groep op als een ongeoorloofde in menging in haar zaken. Tijdens het zeer emotionele debat dat volgde trad het bestuur en masse af. De vergadering schrok en haalde de afgetredenen over aan te blijven. Het nu weer functione rende bestuur trok het ontslag van de heer Kuiper in en gaf hem nadrukkelijk in overweging met spoed een andere funktie te zoeken. Daarna werd de ver gadering geschorst tot woensdagavond. Taakopvatting Voor zover bij 't konflikt de taakopvat ting en prestaties van Kuiper in het ge ding zijn gaat het om het volgende: dc sportleider legt bij de uitoefening van zijn beroep de grootste nadruk op het plezier en de gezondheid van de le den. Het recreatieve turnen staat voor hem centraal. Naar zijn mening komen dan de besten vanzelf wel naar voren en als die zich vooral op de wedstrijd sport willen richten kan een apart top- grocpje worden gevormd. Daarvoor is tijd nodig. Als je echter alles op alles zet om zoveel mogelijk mensen aan de wedstrijdsport te laten meedoen, dan gaat in iedere groep een groot aantal le den erbij hangen. Voor Kuiper gaat het niet om het rigoreuze trainen van de beste individuen uit de groep, maar om dc groep in zijn geheel. Het bestuur stelt hier tegenover dat de recreatieve gym nastiek weliswaar erg belangrijk is, maar dat het gezicht van een gymnas tiekvereniging toch wordt bepaald door zijn topsporters. Een topgrocpje is de beste propaganda. Het bestuur verwijt Kuiper dat hij dat aspect heeft verwaar loosd. Brieven Tijdens de vergadering van woens dagavond kwam de opschudding rond het ontslag nog eens aan de orde naar aanleiding van het zich niet herkiesbaar stellen van mevrouw J. van Beek-Kos ter en het aftreden van de heer D. van Zie vervolg pagina 2

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1