Streek- en structuurplannen in vele opzichten verschillend Loodsmansduin en Kogerstrand in 1972 drukker dan ooit Jaarverslag recreatiestichting wijst uit: PLANNEN BEPALEN GEZICHT VAN GEMEENTEN FILM NIEUWS Nuttige informatie Solistenconcours te Oosterend Burgerlijke stand Koersen vreemde valuta Brandweer houdt oefening voor Horeca-exploitanten ^^ssssawssasissssisaswiesssiisWl Comité nationale inzameling 25 jaar Israël g£ Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 4 mei 1973 Texel staat al een tijd in het teken van de plannen. Eerst was er het recreatie basisplan, toen het bestemmingsplan buitengebied. Enkele weken geleden kreeg de bevolking van Texel een boekje in de bus: „Texel bij de Kop". Er staan weer plannen op stapel, waarbij het eiland is betrokken. Deze keer gaat het om twee plannen tegelijk het streekplan voor de Kop van Noord-Holland en Texel. Dit plan wordt door het provinciaal bestuur van Noord-Holland gemaakt. het structuurplan voor Texel. Dit is een plan dat door het gemeentebestuur van Texel zal worden vastgesteld. Nu is het maken van plannen door gemeente of provincie niets nieuws. Alleen wordt de laatste jaren de bevolking steeds meer bij de voorbereiding betrokken. En steeds eerder. Van het streekplan voor de kop van Noord- Holland en Texel staat zelfs nog helemaal niets op papier. Er is alleen het boekje dat alle Texelaars in hun brievenbus hebben gevonden. De inwoners van de Kop hebben een tijd geleden ook een dergelijk boekje gekregen. Alle tot nu coe genoemde plannen zijn plannen op het gebied van de ruimtelij ke ordening. Dat wil zeggen dat zij alle maal iets te maken hebben met het ge bruik van de beperkte ruimte die wij in Nederland, in Noordholland of op Texel ter beschikking hebben. Toch zijn niet al die plannen hetzelfde. Ze hebben ieder een bepaald doel en een bepaalde funktie. Een stukje historie Ruimtelijke ordening bestond al in de middeleeuwen. In sommige plaatsen kende men voorschriften voor de mini male breedte van de straten (een ruiter moest met een lans dwars voor zijn borst door de straat 'kunnen). Ook voor de uitbreidingen van de grotere steden werden in die tijd al plannen gemaakt. (Bijvoorbeeld voor de grachtengordels van Amsterdam). De plannen zoals wij die nu kennen zijn echter pas van deze eeuw. In de woningwet van 1901 werden alle grote re en sterk groeiende gemeenten ver plicht een „uitbreidingsplan" te maken. Dat plan moest grond aanwijzen „die in de naaste toekomst voor de aanleg van straten, pleinen en grachten is be stemd" Dus grond aanwijzen voor een bepaalde bestemming. In 1921 veranderde het uitbreidings plan. Het werd een plan waarin de be stemming van een bepaald gebied voor de naaste toekomst „in hoofdlijnen" werd vastgelegd. Dus bestemming aan wijzen voor bepaalde grond. Ook werd voor het eerst dwang ingevoerd: bouw plannen die van het uitbreidingsplan afwijken moesten door het gemeentebe stuur worden afgekeurd. De gemeente moest zich dus aan het uitbreidingsplan houden. In 1931 veranderde het uitbreidings plan opnieuw. Vanaf dat jaar kon de be stemming van de grond „in hoofdlijnen" of „in details" worden aangewezen. Ook konden bebouwingsvoorschriften in het plan worden opgenomen. Het was het begin van een nieuwe ontwikkeling. Niet alleen grote en kleine steden, maar ook steeds meer plattelandsgemeenten maakten uitbreidingsplannen. Meestal maakte men een plan „in hoofdlijnen" voor het hele gebied van de gemeente (dat leek al iets op het tegenwoordige struktuurplan maar nog meer op een plan-buitengebied) en één of meer plan nen „in details" voor de omgeving van de bebouwde kernen {te vergelijken 'met het tegenwoordige bestemmingsplan). In 1931 kwam ook het streekplan voor het eerst in de wet: als regeling <Joor sa menwerking van gemeenten, zo nodig onder dwang van Gedeputeerde Staten. Het streekplan was in die vorm geen succes; er kwam er maar één volledig tot stand. In 1941 werd de streekplan- egeling dan ook weer veranderd: de be voegdheid tot het vaststellen van streekplannen werd aan het bestuur van de provincies gegeven. De wet op de Ruimtelijke Ordening De Wet op de Ruimtelijke Ordening die m 1962 door het parlement werd aangenomen is de laatste ontwikkeling °P dit gebied. Deze wet werd in 1965 mgevoerd, tesamen met het Besluit op de Ruimtelijke Ordening, waarin een aantal regelingen uit de wet nader wor den uitgewerkt en aangevuld. De wet bevat een duidelijk systeem jsn ruimtelijke planning. Die zaken die toven het belang van een bepaalde ge beente uitgaan worden in hoofdlij- en in het streekplan beschreven, et provinciaal bestuur maakt de reekplannen. Die hoofdlijnen kunnen an in de gemeentelijke bestemmings- annen verder worden uitgewerkt. Het temmingsplan werd daartoe uitge reid. Niet alleen het bouwen maar ook e an<dere vormen van grondgebruik 'en nu in het bestemmingsplan wor- 1 m m - Jouwen. 1 geregeld; ook het gebruik van ge- n f n*euwe wet werd ook het struk- L*? ingevoerd. Het struktuurplan, of j00r gebeente wordt vastgesteld ■1 °°r meerdere gemeenten) is een dan in35811 streekPian en bestemmings- Het streekplan nino besluit op de ruimtelijke orde- ij staat dat een streekplan moet be staan uit een beschrijving van de meest gewenste ontwikkeling in hoofdlijnen van een bepaald gebied. Daarbij horen kaarten, waarop die ontwikkelingen zijn getekend (voor zover mogelijk). Het gaat in de eerste plaats om de beschrijving. De kaart dient als illustratie. Een streekplan is geen strak schema voor de ruimtelijke ontwikkeling in een gebied. De bedoeling is juist dat een soe pel programma wordt gemaakt dat als richtlijn kan dienen voor het ruimtelijk beleid. In het streekplan moet voldoende ruimte blijven om het beleid aan de fei telijke ontwikelingen in de loop der ja ren aan te passen, zonder dat het plan steeds moet worden veranderd. Goede nieuwe ontwikelingen moeten mogelijk blijven, slechte nieuwe ontwikkelingen moeten kunnen worden voorkomen. Het Besluit op de Ruimtelijke Orde ning verplicht Gedeputeerde Staten dan ook voortdurend de bestaande toestand en de mogelijke en wenselijke ontwikke lingen in de provincie te onderzoeken. Het streekplan wordt hierdoor niet be perkt tot het grondgebruik, maar de hele maatschappelijke, culturele en eco nomische ontwikkeling van het gebied wordt erbij betrokken. De laatste tijd wordt de aan dacht van de Texelaars meer dan ooit gevraagd voor recreatie-, be- 4 stemmings-, streek- en struktuur- plannen. Wie geen insider is of de publicaties hierover niet met zeer veel aandacht heeft gevolgd zal slechts een gebrekkig inzicht heb ben en zich bijvoorbeeld afvragen wat het verschil is tussen een streek- en een struktuurplan. Voorts is gebleken dat maar wei nig mensen beseffen welke bete kenis deze plannen hebben voor de toekomst van Texel. Toch is het 4 zeer belangrijk dat de burgers we- ten waarover het gaat, want zij worden in de gelegenheid gesteld er invloed op uit te oefenen. Om in de kennelijke behoefte aan in- J formatie te voorzien plaatsen wij 4 een aantal artikelen van de hand van de heer P. Hünd van het bu- reau Voorlichting van de Provin- cie Noordholland. Onnodig te zeg- gen dat wij het aandachtig lezen van de artikelen van harte aanbe- velen. Redaktie T. C. Het streekplan zal ook niet alleen mo gen bestaan uit wensen. Er zal in moe ten staan of die wensen te realise ren zijn, en hoe. Daarbij is vooral de tijd waarbinnen iets klaar moet zijn en het geld dat nodig is van groot belang. De rechtskracht van een streekplan In feite is alleen het provinciaal be stuur dat het streekplan vaststelt aan het streekplan gebonden. Noch de regering, noch het gemeentebestuur, noch de particulier zijn verplicht te doen wat in het streekplan staat. Het is niet meer maar ook niet minder dan een richtlijn. Gemeentelijke bestemmingsplannen moeten door Gedeputeerde Staten wor den goedgekeurd. Bij hun beoordeling zullen zij zeker rekening houden met het streekplan. Verder kunnen Gede puteerde Staten op grond van het Streekplan aanwijzingen geven aan ge meentebesturen voor het maken van een bestemmingsplan. En in een bestem mingsplan staat waar bijvoorbeeld mag worden gebouwd en waar niet. Overi gens kunnen de gemeentebesturen tegen de besluiten van Gedeputeerde Staten in beroep gaan bij de Kroon. Het struktuurplan Het struktuurplan geeft nauwkeuriger dan een streekplan maar minder nauwkeurig dan een bestemmingsplan de ruimtelijke indeling van een ge bied aan. In een streekplan worden al leen de belangrijkste elementen aange geven en staat verder algemene infor matie. In het struktuurplan worden de ze zaken nader uitgewerkt. Met name op het gebied van de voorzieningen winkelgebieden, sport- en speelterrei nen, parken, scholen, medische verzor ging, openbaar vervoer en dergelijke is het struktuurplan veel gedetailleerder dan het streekplan. Als bijvoorbeeld in het streekplan alleen staat dat Texel een middelbare school moet hebben, dan zal in het struktuurplan staan in welk dorp die school moet staan. Een struktuurplan wordt meestal voor het hele gebied van een gemeente ge maakt. De gemeenteraad stelt het plan vast. Ook hier wordt alleen het ge meentebestuur door het plan gebonden. In een volgend artikel zal verder worden ingegaan op het streekplan voor de kop van Noordholland en Texel en de problemen bij het maken daarvan. Zaterdag wordt in „De Bijenkorf" te Oosterend een solistenconcours gehou den, georganiseeerd door het Contact orgaan voor muziek en zang, onder aus piciën van de Stichting Cultureel Werk Texel. De heer Piebe Bakker( musicus, zal de jurering verzorgen. Aan het concours zal door veele solis ten, duo's, trio's en kwartetten worden deelgenomen. 1972 was voor de kampeerterreinen van de Recreatiestichting Texel een druk jaar. Op de beide terreinen van de stichting zorgden meer dan 42.000 va- kantievierders voor meer dan 435.000 overnachtingen. De stichting streeft i»aar verbetering van de kwaliteit van de terreinen door een vermindering van de opnamecapaciteit met 10°/o. Het be zoek aan het zwembad „Molenkoog" liep sterk terug. In het jaarverslag van de recreatie- stichting staan vele interessante gege vens over het reilen en zeilen van de kampeerterreinen „Loodsmansduin" en „Kogerstrand" in 1972. Van de 435.401 overnachtingen (in 1971 waren dat er nog 400.496) vonden er 158.157 plaats op het terrein „Loodsmansduin" (1971: 126.240) en 277.244 op het terrein „Ko gerstrand" (1971: 274.456). De spectacu laire groei van de bezetting van „Loods mansduin" is mede een gevolg van de medewerking van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf Noordholland, waar door het voorheen altijd bestaande drinkwatertekort kon worden verme den. Door deze groei behoefde de nood- camping te Den Burg niet te worden gebruikt. Eenderde Duitsers Een direkt verband tussen weersom standigheden en drukte was niet aan te wijzen: in de maand mei was het weer slecht, en viel het aantal overnachtingen ook tegen; in juni echter bleef het weer slecht, maar groeide het aantal over nachtingen sterk; in juli was het weer wisselvallig en kreeg „Loodsmansduin" veel méér, en „Kogerstrand" veel min der recreanten te verwerken dan in 1971. De topdagen vielen in juli: „Loods mansduin" herbergde op 18 juli 4.340 gasten; „Kogerstrand" op 21 juli 6.160. De 42.148 vakantiegangers {in 1971 nog 37.852) bleven gemiddeld anderhal ve week op de terreinen. Ruwweg be stond tweederde van het publiek uit Ne- deillanders en éénderde uit Duitsers. Uit andere landen was er geen bezoek van betekenis. Er wordt gewerkt aan verbttering van de kwaliteit van de terreinen. Daar toe is besloten de maximale opname capaciteit dit jaar 10°/o lager te stellen dan in vorige jaren. Dit kan er toe lei den dat de noodzaak ontstaat nieuwe terreinen te gaan aanleggen of de oude te vergroten, aldus de recreatiestich ting. Nieuwe voorzieningen De verbetering komt ook tot uiting in de in 1972 gedane investeringen. Op „Loodsmansduin" werd ƒ124.000,be steed aan de verbetering van de sani taire voorzieningen (onder meer werd een toiletgebouw van douches voor zien), aan de uitbreiding van het gas- buizennet '(er zijn haast geen losse bus sen meer) en aan de voltooiing van het paden- en wegennet. Een begin werd ge maakt met de verbouwing van de kan tine en de bouw van een personeels- kamer en een dokterskamer. Op „Kogerstrand" werd ƒ136.000, aangewend voor het voltooien van de kantine, de laatste aankopen voor de inventaris, de bouw van een tweede centraal douchelokaal en de bestrating van zandpaden. Voor investeringen in 1973 is een bedrag van ƒ300.000,aan gegeven, Deze heeft ook betrekking op investeringen van het zwembad „Mo lenkoog". Gedurende vijf weken in 1972 waren drie recreatieassistenten druk in de weer het publiek te verpozen door mid del van muziek, dans, film, bingo, kin derspelen, sportevenementen, strand feesten, speurtochten, vlieger- en lucht- ballonnenwedstrijden, lampionoptochten en creatief werk met de kinderen. Aan kampeergelden kwam ƒ910.000, binnen. Het batig saldo van de beide terreinen samen bedroeg ƒ44.487,Aan toeristenbelasting werd ƒ108.000,aan de gemeente afgedragen. Op de balans van de RST staat „Loodsmansduin" genoteerd voor ƒ553.000,„Kogerstrand" voor ƒ795.000,„Molenkoog" voor ƒ54.000, en de overige goederen voor ƒ123.000, Aan debiteuren, kas, bank en overige vorderingen is er nog ƒ440.000,zodat het totaalbedrag der bezittingen ƒ1.945.000,is. Daartegenover staat aan opgenomen geldleningen ƒ1.627.000, en ƒ318.000,aan andere posten. De verlies- en wistrekening geeft te zien dat de personeelskosten de zwaar ste post vormden, ƒ446.000,Daarop volgden de posten „afschrijvingen" (ƒ209.000,„Algemene bedrijfskosten" (ƒ183.000,-), „Rentekosten" (ƒ119.000,-) en „Toeristenbelasting" {ƒ108.000,De andere posten zijn van geringere om vang. Het kostentotaal bedroeg over het boekjaar (dat liep van 1 oktober 1971 tot en met 31 december 1972) ƒ1.313.000,—. De belangrijkste inkomstenpost vorm den de kampeergelden: ƒ910.000, Aan huren en pachten kwam ƒ108.000, binnen, evenals aan toeristenbelasting. De opbrengst aan badgelden bedroeg ƒ86.000,—. Het bezoek aan het zwembad „Mo lenkoog" te Den Burg is in 1972 bitter tegengevallen. Alleen de deelname aan de schoolzwemlessen steeg aanmerke lijk. Het aantal andere bezoekers daalde echter nog veel harder: van 83.706 in 1971 tot 72.730 in 1972. Door tariefsver hoging kon het exploitatietekort worden beperkt tot ƒ17.200, Het jaarverslag van de Recreatie stichting Texel wijt de sterke teruggang aan het slechte weer in juli en augustus. Het verslag spreekt dan ook van teleur stelling, maar niet van verontrusting. „Aangenomen mag worden dat het een incidentele teruggang is". Zeer eigenaardig is dat het gemiddel de bezoek op zaterdagen met slechts 4°/o zakte (van 424 naar 407), terwijl de te rugval op de zondagen maar liefst 29°/o bedroeg (van 437 naar 308). De werkda gen waren veruit het drukste: 576 men sen per dag (1971: 614). Schoolzwemmen De topdagen waren 1 mei (1.624 per sonen) en 19 juli (1.561 personen), ook al veel minder dan in 1971, toen op 9 juli 1931 mensen een frisse duik kwam ne men. De rustigste dag was 2 juli: slechts 115 mensen waagden de sprong in het water. Bijna 900 leerlingen van de hogere klassen van de basisscholen namen deel aan het schoolzwemmen, dat gedurende 16 wéken werd gehouden. In totaal wer den er 10.752 schoolzwemlessen ver strekt. {1971: 7.752). De toename is mede toe te schrijven aan het feit ttat nu ook het derde leerjaar in het schoolzwem men werd betrokken Het aantal zwemdiploma's dat in 1972 kon worden uitgereikt bedroeg 374. In 1971 was dat 716, dus bijna het dubbele. Ondanks de teleurstellende totaalcij fers was het op goede dagen zo druk, dat de behoefte zich deed gevoelen aan een grotere oppervlakte diepwater. Ook een duikkuil wordt node gemist, zeker nu het aantal geoefende zwemmers groeiende is. De stichting hoopt op een gezamenlijke inspanning die kan leiden tot de bouw van zulk een voorziening na de komende zomer. De stichting ver wacht van deze verbetering ook een toename van de belangstelling. De laatste uitgaven die betrekking hadden op de aanleg van het zwembad werden in 1972 gedaan: een leiding voor het vullen van de baden kostte ruim 15.000 gulden. Omdat de aanleg nu voltooid is kon een eindverantwoording worden opgesteld. De geraamde kosten bedroegen ƒ784.398,de uitgaven ƒ817.457,11. Hiervan werd door de di verse overheden (Rijk, Provincie en Ge meente) ƒ600.387,99 gedekt met subsi dies. ƒ32.006,99 werd opgebracht door de bevolking, terwijl de Recreatiestichting zelf ƒ150.000,voor haar rekening nam. Het resterende bedrag (ƒ35.062,13) wordt in 10 jaar afgeboekt ten laste van de exploitatierekening. Zaterdag, zondag en maandag om 8 uur vindt in het City theater de verto ning plaats van Cecil B. de Milles bij belspektakel „De Tien Geboden". Hoofd persoon is Mozes (Charlton Heston), uit wiens leven de regisseur van Ben Hur al le episoden heeft gelicht die in de Holly- wood-formule pasten, van de tedere ge schiedenis rond het biezen mandje tot de sensationele doortocht door de Rode Zee en de massale aanbidding van het Gouden Kalf. Met vijfentwintigduizend figuranten en meer dan honderdduizend requisieten schiep De Mille zijn versie van de tijd dat de Joden zich van Egyp te bevrijdden. Vele beroemde acteurs speelden mee: Yul Brynner als Ramses, Anne Baxter als de verleidelijke prinses Nefretiti, Edward G. Robmson als de slavendrij ver Dathan en vele andere sterren van het witte doek. {'alle leeftijden). „Zorro kruist de degens", en dat doet hij zondagmiddag om drie uur in het City theater. Juan Ortz, alias Zorro, is de enige die zich durft te verzetten te gen de wrede gouverneur van Caldfor- nië, Don Manuel. De gouverneur maakt korte metten: hij laat het dorp van Zorro in brand steken. Daarbij komt Zorro's vrouw om. Zonder dat Juan Ortz het weet overleeft zijn zoontje de brand. Het wordt liefdelijk opgenomen door de vrouw Clara, en groeit samen op met haar dochtertje Maria. Op een dag klopt de zwaar gewonde Zorro aan 'bij Clara. De soldaten zitten hem na en al spoedig moet hij zich teweer stellen. Dat lukt heel aardig tot de gouverneur dreigt Diego te zullen neerschieten. Cla ra stelt zich voor Diego op en wordt ge dood. Zorro wordt in de gevangenis ge worpen. Diego en Maria zijn nu op el kaar aangewezen. Nu begint het dub bele leven van Diego. Hoewel hij niet weet dat hij Zorro's zoon is neemt hij wel diens rol over. Gemaskerd bestrijdt hij het wrede regime waar hij kan. Tot welke gewelddadige, tedere en andere verwikkelingen dat leidt moet men zelf meaar gaan bekijken, (alle leeftijden). van 25 april tot en met 1 mei 1973 Geboren; Cornelia Daniëlla, dv. Ge rard P. Eelman en Daniëlla Vermeulen. Ondertrouwd: Wouter E. van der Werf en Marijke Dros. Overleden: Gerardus Rump, oud 60 jaar, wonende te Den Burg; Jan Brom- mersma, oud 67 jaar, wonende te De Koog. Westduitse marken 100 ƒ103,40 Franse francs 100 63,90 Belgische francs 100 7,19 Zwitserse francs 100 89,90 Amerikaanse dollar 1 2,88 Engelse pond 1 7,24 Zweedse kronen 100 64,15 Maandagavond om zeven uur zal op het terrein achter de Kogerstraat aan de Beeatrixlaan een oefening-demonstratie worden gehouden door de Vrijwillige Brandweer Texel. De demonstratie is speciaal bedoeld voor exploitanten van horeca-bedrijven. De brandweerlieden zullen laten zien hoe er geblust kan worden met kleme blusmiddelen. Vooral aan de poederblussers zal veel aandacht worden besteed. De aanwezige horeca- mensen zullen in de gelegenheid worden gesteld de apparatuur zelf te gebruiken. 0 0 Jjjïl 'II 4* rUitllt'; ifV—V- Irtim m Ui«n btlUn »<r*M»oar4W*U Zoals wellicht bekend bestaat Israël op 7 mei a.s. 25 jaar, naar aanleiding waarvan zich een nationaal comité heeft gevormd met het doel ter gelegenheid hiervan te doen blijken van Nederlandse gevoelens van sympathie jegens de jon ge staat. De bedoeling is ter gelegenheid daar van een nationaal geschenk aan te bie den, dat zal bestaan uit een gebouw dat zal dienen als ontmoetingscentrum voor de jeugd, zowel voor Arabische en Isra ëlische jongeren als voor de jeugd van de hele wereld. Hierin zullen al die ak- tiviteiten worden ontplooid, die een po sitieve verandering van het internatio nale klimaat helpen bewerkstelligen en de vrede helpen bevorderen. Het ontmoetingscentrum zal worden gebouwd nabij het Hollandplein in Je ruzalem. De benodigde grond werd reeds door de autoriteiten beschikbaar gesteld, terwijl de regering van Israël en de gemeente Jeruzalem hebben toe gezegd te zullen bijdragen aan het on derhoud en de exploitatie. Het comité doet een beriep op de in woners van Texel middels een geldelij ke bijdrage mee te werken aan bovenbe doeld nationaal geschenk. Bijdragen kunnen worden gestort op 'de rekening van het Mevrouw De Ko ning Hulpcomité Texel bij de Rabobank te Den Burg (onder vermelding: natio naal geschenk Israel) nr. 3625.03.591. M enkan de doelstelling ook steunen en gelijktijdig deel nemen aan een lote rij met aantrekkelijke prijzen. In dit geval dient men zijn bijdragen recht streeks over te maken op girorekening nr. 76725 ten name van het „Comité na tionale inzameling 25 jaar Israël" te Amsterdam. W. H. Sprenger

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5