(jrom <2wartsJ~exeU in het harL> CIMK-rapportop Texel zijn winkels genoeg De Spyker Exotische verschijning in De Petten TAXI 2323 Elleboog „Detim-ilétaf" Toeristen besteedden 16 miljoen bij detailhandel B en W willen verhoging leges Parkeerautomaat op Groeneplaats Trouwen wordt duurder Jaap Dekkers Boogie Set CJP nu nog aantrekkelijker voor Texelaars Beeldje hij „Starkenlwrgh" Herplaatsing naschrift ingezonden stuk over TESO „RICH E" De Koog „HUSKY" DANSEN „De Toekomst" „Veronica", De Koog speelt voor U een zeer bekend duo WILHELMINALAAN 4-6 81 DAG 18 MEI 1973 86e JAARGANG No. 8776 pve B.V. v.h. Langeveld De Rooy 5 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Hl. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 dag. Wel bleek deze sector aanzienlijk meer aan de horeca te besteden dan de verblijfstoeristen; ƒ2,75 per dag. Het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft een dik rap- port in het lieht doen verschijnen over het détailhandelsapparaat op Texel, u heden en toekomst. Het 153 pagina's tellende rapport werd opgesteld door Jt afdeling planologie van het C.I.M.K., in opdracht van het gemeentebestuur van Texel en de Algemene Texelse Middenstandsvereniging. Vooruitlopend op it uitvoerige aandacht die wij in onze komende edities aan dit belangrijke rapport hopen te besteden, publiceren wij nu alvast enkele van de meest in het sog springende resultaten. Als de Texelse middenstanders zich spannen om de consument tevreden stellen, ziet de toekomst van het win- >!apparaat op Texel er goed uit. [)e Texelse huisvrouwen zijn ontevre- n over het prijspeil. Ongeveer drie- rart vindt de prijzen matig tot sleoht. Ook de verblijfstoeristen hebben be iaren tegen de Texelse prijzen. Het gemiddeld inkomen van de Texe- ir, dat in 1960 nog 15°/o lager lag dan :t gemiddelde voor heel Nederland lag 1965 nog slechts 5°/o lager. Het CIMK ht het zeer wel mogelijk dat inmid- tlsde achterstand volledig is ingehaald zelfs sprake is van een voor- De verblijfstoerist besteedde in 1971 in de Texelse winkels en horecabedrij ven gemiddeld bijna een tientje per dag. Daarvan ging bijna de helft naar de voedings- en genotmiddelensector. Hij besteedde 2,21 per dag bij de horeca. De dagtoeristen gaven veel minder uit: nog geen vijf gulden per persoon per De hotel- en pensiongasten zijn zeer tevreden over de bediening. Ook de ka mers kunnen hun goedkeuring wegdra gen. Het eten wordt zeer gewaardeerd, evenals de ligging. De ontspanningsmo gelijkheden binnen het hotel of pension worden echter niet erg hoog geschat. Bij de détailhandel kochten de toeris ten in 1972 in totaal voor meer dan 16 miljoen gulden De Texelaars zelf besteedden in 1971 in de winkels van hun eiland bijna 31 miljoen gulden. Daarvan bestond iets minder dan de helft uit voedings- en genotmiddelen, en iets meer dan de helft uit duurzame en overige goederen. Een deel van het goederenpakket wordt niet in Texelse winkels aange schaft. Ongeveer de helft van de Texel se huisvrouwen koopt sommige artike len rechtstreeks van de producent, voor al aardappelen, groenten en fruit, eieren en andere zuivel. Ook de eigen tuin levert heel wat consumptie-artikelen op. Burg heeft voor Texel een dui- centrumfunctie. Duurzame ge- Tiiksartikelen worden voor meer dan It in het hoofddorp gekocht, voe- ügs- en genotsmiddelen voor ruim de lit De grote concentratie van winkels in in Burg blijkt voor de consument zeer nlrekkelijk. Het winkelen krijgt hier- »r een recreatief aspect. Het CIMK Wt aan dit nog te verhogen door er i: te streven woonhuizen, kantoren uit de winkelstraten te bannen. Den Burg (ruim 5.000 inwoners) heeft neven groot winkeloppervlak als een middelde stad van 14.000 inwoners, ■fgeleken bij het gemiddelde dorp van WO inwoners heeft Den Burg zeven al zoveel winkeloppervlak. Er is op Texel -meer behoefte aan étatieve groei dan aan kwantitatie- Winkelruimte is er bijna genoeg, ar het assortiment en de presentatie "nog kunnen worden verbeterd. i voortaan dagelijks ge opend vanaf 's morgens 10.00 uur. Wij hebben dan de koffie Waar enu kunt er vanaf dat tijdstip nu ook lekker Sten Willem Bakker Bar Dancing Zaterdag Vrijdag en zondag DISCOTHEEK Ook op Texel werkt het profijtbegin sel door. B. W. stellen de raad voor een nieuwe legesverordening vast te stellen. Ze vinden dat de tarieven voor overheidsdiensten nog niet hoog genoeg zijn. De huidige verordening is drie jaar oud. Het prijspeil is in die tijd flink gestegen. B. W. vinden dat de gemeente daarin het hare moet bijdra gen en stelt voor de tarieven voor de meeste diensten met 50 tot 65% te ver hogen. Een aantal diensten vinden ook B. VV. echter al duur genoeg.. De ta rieven daarvoor hoeven naar hun me ning dan ook niet worden verhoogd. De gelijkblijvende tarieven gelden on der meer voor de abonnementen op de raadsstukken, de nasporing in en ver strekking van inlichtingen uit de regis ters van de burgelijke stand, de ver strekking van inlichtingen uit het be- volkings- en verblijfsregister, uittrek sels uit het bevolkingsregister, vergun ningen voor het in gebruik nemen van woonruimte, bouwvergunningen en kampeervergunningen. De tariefsverhogingen gelden onder meer voor nasporingen in het archief (ƒ2,50 per kwartier), financiële ktukken (uiteenlopend van 15 - 75 gulden), raad pleging van het kadaster (ƒ2,— per kwartier), afschriften van gemeentelijke verordeningen (tussen 6 en 50 gulden), ventvergunning (ƒ45,— per jaar), trouw boekjes (ƒ5,huwelijken (door de week 50,zaterdags en zondags ƒ300,aanvraag of verlenging van een paspoort (ƒ5,verklaringen van goed gdrag (ƒ2,50), ontheffingen van het slui tingsuur '(voor één keer ƒ2,voor 52 keer 25,dansvergunnmgen (dito) en visakten 1,50). Een spectaculaire ta riefsverhoging is die voor het volledig uittreksel uit 't kiezersregister: van 50 - 500 gulden. Het nieuwe bedrag is geba seerd op de werkelijke kosten. Parkeerautomaat Het parkeren op de Groeneplaats gaat, als de gemeenteraad ermee akkoord gaat, geld kosten. B. VV. willen op Den Burgs hoofdplein parkeermeters en een parkeerautomaat plaatsen. Het tarief zal een kwartje per halfuur zijn, met een maximum van vier uur. B. W. roepen in herinnering dat in de zomermaanden op en om de Groene plaats bij herhaling chaotische toestan den zijn ontstaan. Vele vakantiegangers en Texelaars wilden om inkopen te doen hun auto kwijt op deze meest cen traal gelegen parkeerplaats maar veel plaatsen waren al bezet door auto's van langparkeerders. Om de beteren willen B. W. nu in de naaste omgeving van de Groeneplaats vier dubbele parkeermeters plaatsen en op het plein zelf een parkeerautomaat, die kaarten met een tijdsaanduiding af drukt. Deze moet men achter de voor ruit leggen. Per keer parkeren zal men niet meer dan vier uur achtereen zijn auto mogen laten staan. De verordening waarin deze zaak wordt geregeld geldt niet vóór 9 uur in de ochtend en na 6 uur 's avonds. Ook voor van motorrij tuigenbelasting vrijgestelde invaliden zal de verordening niet gelden. Overtre ding zal worden gestraft met een geld boete van ten hoogste 250 gulden. Met de aankoop van de apparatuur is 'n be drag van ƒ22.000,gemoeid. De ge bruikskosten over 1973 zullen ƒ2.950, bedragen, de ontvangsten worden ge raamd op ƒ9.000, In het seizoen 1973-'74 gaat zoals wij eerder reeds meldden TESO in samen werking met de Stichting Cultureel Werk Texel, tien extra boten inleggen om het bezoek aan voorstellingen in de Helderse schouwburg mogelijk te ma ken. Hiermee is een duidelijke uitbrei ding gerealiseerd van de mogelijkheden die er voor de Texelse jeugd bestaan om te profiteren van het Cultureel Jonge ren Paspoort. Het CJP geeft recht op een reduktie van 50% op alle rangen in de schouw burg. Men heeft de ƒ4,50 die het pas poort kost er dus al gauw uit. Boven dien geeft het paspoort ook recht op gratis bezoek aan alle Rijks- en vele ge meentelijke en particuliere musea. Ook concerten en tentoonstellingen kunnen de CJP-houders veelal gratis bezoeken. Zij kunnen zich met 20 tot 50% reduktie abonneren op een groot aantal tijd schriften of weekbladen. Bovendien krijgen zij het informatieblad „Plug". Jongeren van 15 tot en met 25 jaar die het paspoort willen hebben kunnen op het raadhuis, kamer 204, een aanmel- dingsstortingskaart verkrijgen, evenals nadere informatie. Telefonische kunnen inlichtingen worden ingewonnen op het nummer (02220) 3041 toestel 131. Leerlingen van de Rijksscholenge meenschap kunnen een aanmeldings kaar t verkrijgen bij de heer R. J. M. Plattel. Voorde Lagere Landbouwhuis- houdsohool is dat de heer J. J. de Kleijn en voor de LTS de heer G. Westerlaken. Op zaterdag 19 mei a.s. zal nabij het bejaardencomplex 'De Starkenburg' een kunstverfraaiing worden geplaatst, ont worpen door de beeldhouwster Bé Tho- den van Velzen te Hattum. 's Middags drie uur zal het beeldje door de kunstenares worden onthuld en door het gemeentebestuur worden over gedragen aan het bestuur van de Stich ting Bejaardenzorg Texel. Verschijnt dinsdags cd vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Rabobank, l'ostglro 652. Abonnementsprijs ƒ5,50 p. kw. -(- 50 cent incasso; los 25 cent. Advert. 23 ct. per nun. excl. 4% BTW In het redactionele naschrift bij het ingezonden stuk van de heer H. Simons te Schellingwoude (over de zijns inziens onrechtvaardige nieuwe TESO-voor- rangsregeling) zijn bij het opmaken van de pagina enkele regels door elkaar ge raakt, waardoor de inhoud onbegrijpe lijk werd. Wij plaatsen dit naschrift dus opnieuw. NASCHRIFT Het is duidelijk dat de heer Simons vanuit een ander standpunt redeneert dan TESO. Bij TESO is men van me ning dat de onderneming er in de eer ste plaats is voor de Texelaars. Zij zijn op het eiland werkzaam en genieten naast de lusten ook de lasten van de eilandpositie. In de eerste plaats zij ko men in aanmerking voor faciliteiten. Dat is niet ongebruikelijk. Op Terschel ling en zelfs in Zeeland betalen de inge zetenen ook een belangrijk lager tarief dan de anderen. Het is niet juist te stel len dat dan die anderen een dubbel ta rief betalen. Nee, zij betalen het norma le tarief doch komen niet voor korting in aanmerking. Overigens hebben de be talers van dit „dubbele" tarief geen re den tot klagen want de TESO-tarieven zijn de afgelopen jaren niet gestegen, in tegendeel. TESO heeft wel degelijk oog voor de economische betekenis van de tweede woningbezitters en andere re gelmatige bezoekers van Texel. Vandaar ook de mogelijkheid dat ook zij zich voorrangsrecht kunnen verwerven. Dooi de te geringe capaciteit van de veerboot en de daaruit voortvloeiende wachttij den is de animo voor voorrangskaarten zo groot geworden dat de regeling moest worden herzien. Gezien het nog steeds groeiende vervoersaanbod is te ver wachten dat de voorrangsmogelijkheden nog verder moeten worden ingeperkt. De voorrangsmogelijkheden voor de Texelaars zullen daarbij onaangetast blijven. Bij TESO vindt men het hele maal niet leuk dergelijke maatregelen te nemen. Men ziet daar heus wel in dat ook een vlot vervoer van niet-Texe- laars van grote betekenis is voor de eco nomische bedrijvigheid. Maar het moet nu eenmaal want capaciteitsvergroting (die ook noodzakelijk is als er op Texel geen recreatieterreinen meer bijkomen) zal nog wel een paar jaar op zich laten wachten. TESO-directeur M. C. de Gor ter zou graag willen dat de tweede wo ningbezitters de kwestie ook eens van Texelse kant bekijken. Ze zullen dan stellig meer begrip hebben en zeker niet SDreken van „discriminatie" of „van de tafel vegen". Red. "-v is** p.. vai-ww*', v" De flamingo zoekt zijn voedsel in het rijke slib van ,,de Petten". verkeersafwikkeling te ver- Bar Dancing Presenteert vrijdag 18 zaterdag, 19 mei de bekende formatie en Zaterdag en zondag m.m.v. de formatie Bar - Dancing Toen mevrouw H. Lap-v. d. Berg van de boerderij „Het einde van de wereld" woensdagochtend gewoontegetrouw een blik wierp op het achter deze boerderij gelegen vogelreservaatje „De Petten" werd haar oog getroffen door een zeer grote, fel oranje-rose vogel, die op bui tengewoon lange rode poten in het wa ter stond. Navraag leerde haar dat het een flamingo was. De vogel is hoogst waarschijnlijk afkomstig van het bedrijf van de heer P. Kooij uit 't Zand. Deze vertelde ons dat hij een Chileense fla mingo mist. De vogel werd onlangs uit Argentinië geïmporteerd en was nog niet voldoende aan zijn nieuwe omge ving gewend. Op het bedrijf van de heer Kooij vliegen de meeste vogels vrij rond. Als ze ter plaatse zijn opgekweekt zijn ze zeer honkvast, maar nieuwelin gen hebben de neiging er vandoor te gaan als ze niet goed worden bewaakt. De handelswaarde van de flamingo is 250,De heer Kooij is niet van plan het dier te gaan terugvangen. De flamingo veroorzaakte grote op winding bij de in de Petten broedende kokmeeuwen en visdiefjes. Onophoude lijk voerden ze duikvluchten uit op de enorme vogel. De flamingo trok zich er overigens weinig van aan en ging rustig door met voedselzoeken. Pas toen de pi loot van een helicopter van de marine zijn koers zodanig meende te moeten be palen dat hij rakelings over het natuur- monoument ratelde kwam de exotische vogel op de wieken. Doordat grote aan tallen meeuwen en sterns hém onophou delijk bestookten viel het de flamingo buitengewoon moeilijk om weer te lan den. Ook een andere pas gearriveerde vo gel ontsnapte uit het bedrijf van de heer Kooij en nam de wijk naar Texel. Het is een Indische gestreepte gans, met een waarde van ƒ75,Bij het ter perse gaan van deze krant bevond de gans zich in het reservaat Dijkmanshuizen. Morgenavond, 19 mei, in van 8 tot We maken er een gezellige avond van

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1