Wij hebben een nieuw telefoonnummer am if 4 (02220) )rie jaar schapenhouderij (II) Woningen in Den Burg n.w. gaan rond f2505- p. m. kosten Kunst in het raadhuis FILMNIEUWS On weidel ijk jagen gestraft LANDBOUW en VEETEELT Z Burgerlijke stand i MARTIEN VAN DE WETERING - b.g.g. 3132 Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 18 mei 1973 rubriekvoor I In het eerste artikel werden speciaal enkele „technische" zaken, zoals het aantal dieren per bedrijf, het aantal lammeren per fokooi en de verliezen bekeken. In deze tweede aflevering wil len we ook op enkele financiële aspecten ingaan. De prijs van de lammeren Uit de grafiek, die de prijs van de lammeren aangeeft blijkt, dat er van 1969-70 tot 1971-'72 een belangrijke prijsstijging is opgetreden. In alle drie jaren ligt de top in de maand septem ber. Dit wordt vooral beïnvloed door het feit, dat in deze maand veel fokmate- riaal wordt afgezet. In het eerste jaar lag deze top op ƒ140,per lam, in het tweede jaar was dit ƒ155,terwijl in het derde jaar een gemiddelde septem- berprijs van ƒ185,per lam werd be reikt De stijging komt ook tot uitdrukking de prijs per kilogram geslacht ge wicht. In het eerste jaar ligt de top op ruim ƒ6,in het 2e jaar is dit onge veer ƒ6,25, terwijl in he derde jaar de prijs tot boven 7,50 is gestegen. Opbrengst per schapeneenheid In het eerste artikel hebben we al aangegeven, dat om een goede vergelij king tussen de bedrijven mogelijk te maken schapen en lammeren zijn omge rekend tot schapeneenheden. Daarbij telt een schaap en een enterling voor 1 schapen eenheid, lammeren ouder dan 3 maanden eveneens voor 1 schapeneen heid, terwijl lammeren jonger dan 3 maanden voor 0,3 schapeneenheid wor den berekend. Het zal duidelijk zijn, dat op deze wijze het aantal schapeneenhe den belangrijk hoger kan zijn dan het aantal aanwezige fokooien. De opbrengst per schapeneenheid is inde drie jaren als volgt: aan vlees aan wol totaal 1969-'70 ƒ112,— ƒ6,— ƒ118,— 1970-71 ƒ123,— ƒ6,— ƒ129,— 1971-72 147,— ƒ6,— ƒ153, In de post „aan vlees" zitten zowel de verkopen als een mogelijke uitbreiding of inkrimping van het aantal dieren. Uit het bovenstaande blijkt, dat de op brengst per schapeneenheid in deze drie jaar met 35,is gestegen. Geen kostenstijging Onder de kosten zijn een aantal pos ten vermeld, die direkt aan de schapen houderij kunnen worden toegerekend. een gemengde bezetting van koeien en schapen is het niet mogelijk om kos ten als bemesting, pacht, voederwin- ning, werktuigenkosten aan iedere dier soort toe te rekenen. Daarom bepaalt men zich in het overzicht tot de volgen de kostenposten: krachtvoer, aangekocht ruwvoer en stro, huisvestingskosten, gezondheidszorg, stamboek, afrastering, scheren, vracht en rente. Uit de gegevens over de kosten blijkt, dat de post krachtvoer van het eerste tot het derde jaar gedaald is van ƒ16, per schapeneenheid tot ƒ13,per scha peneenheid. Mogelijk is dit een gevolg van het feit, dat steeds meer schapen- boeren er toe overgaan om aan de scha pen in de winterperiode hoogwaardig ruwvoer in de vorm van voordroogkuil- as te gaan geven. De kosten voor gezondheidszorg, af rastering, scheren en vracht zijn nog al wat lager dan wij in begrotingen plegen aan te nemen, waarbij we er uiteraard wel rekening mee moeten houden, dat wij in onze begrotingen uitgaan van fokooien", terwijl hier de kosten per schapeneenheid zijn uitgedrukt. Het totaal van de toe te rekenen kos ten is in de drie jaren als volgt: 1969-70 44,— 1970-71 36,— 1971-72 ƒ38,— In het overzicht wordt de opmerking gemaakt, dat de hoge krachtvoerpost in het boekjaar 1969-70 vooral veroor zaakt werd door het ongunstige voor jaar van 1970. Verder is er ook nog de opmerking, •lat de krachtvoerverstrekking in het voorjaar beter via de lammeren kan verlopen dan via de moederschapen. Opbrengst min kosten Gaan we de hiervoor genoemde op brengsten verminderen met de aan de schapen toe te rekenen kosten, dan krij gen we het volgende overzicht: 1969-70 74 1970-71 93,— 1971-72 ƒ116, ingewijde lezer zal begrijpen, dat de genoemde bedragen niet het inkomen Per schaap vermelden. Behalve de reeds genoemde kostenposten zijn er nog di verse kosten, die gedeeltelijk aan de ^hapen moeten worden toegekend. De samensteller van het overzicht heeft geprobeerd deze verdere kosten te benaderen. Uitgaande van de voeder- beihoefte per schapeneneheid komt hij voor pacht, bemesting, werktuigenkos ten tot een bedrag van ƒ40,per scha peneenheid. De totaalkosten per ha voor pacht, bemesting en werktuigenkosten worden hierbij op ƒ800,gesteld. Als per ha 20 schapeneenheden kunnen worden gehouden resulteert dit in een bedrag van ƒ40,per eenheid. Als de hiervoor genoemde bedragen voor opbrengst min toegerekende kosten worden verminderd met deze ƒ40, komt men tot het arbeidsinkomen per schapeneenheid. Dat ziet er dan als volgt uit: 1969-70 ƒ34, 1970-71 ƒ53, 1971-72 ƒ76, De lezer moet er goed om denken, dat dit het arbeidsinkomen per schapeneen heid is. Het aantal aanwezige fokooien (oudere schapen plus enterlingen) ligt wel 15 - 20% lager dan het aantal scha- peneeniheden. Grote verschillen In het eerste artikel hebben we al ge zien, dat er grote verschillen zijn in het aantal grootgebrachte lammeren per aanwezige fokooi. Uiteraard geeft dit zijn weerslag in de financiële uitkom sten. Als voor de zes beste bedrijven het arbeidsinkomen over de drie jaar wordt berekend en dit eveneens wordt gedaan voor de zes minste bedrijven, dan ko men deze verschillen duidelijk tot ui ting. Arbeidsinkomen 6 beste 6 minste 1969-70 76— 29— (verlies) 1970-71 99,— 4, 1971-72 ƒ107,— ƒ53,— Het grote verschil wordt vooral ver oorzaakt door hogere opbrengsten op de beste bedrijven. In de kosten is er maar weinig verschil. De opbrengsten op de beste bedrijven zijn in de drie jaren als volgt ƒ163, ƒ178,en ƒ184,Voor de 6 minste be drijven is dit 53,ƒ81,en ƒ126, In een laatste artikel willen we nog iets vermelden over een enkel bedrijf, dat er duidelijk uitloopt. AVO-KOLLEKTE START 21 MEI Sociale revalidatie, twee woorden waarin een wereld van aktiviteiten ligt opgesloten. Aktiviteiten voor degenen onder ons, die door geboorte, ziekte of ongeval in hun levensmogelijkheden in ernstige mate worden belemmerd of be perkt. Wij noemen hen „de gehandicap ten". Aktiviteiten, die hen zoveel moge lijk een kans moeten geven op een zo normaal mogelijk leven. Aktiviteiten dus op het terein van aangepast wonen en werken van passend vervoer van en naar huis en werk. Maar er is meer. Wie werkt heeft recht op vrije tijd en vakantie, op ont spanning na inspanning. Opnieuw rij zen dan voor de gehandicapte onver moede problemen op. Openbare gebouwen, zoals schouw burgen en bioscopen, concertzalen, ker ken, maar ook hotels en restaurants, campings en watersportcentra zijn vaak moeilijk of geheel niet te bereiken of te betreden. Om van openbaar vervoer, trein en tram, bus en boot, nog maar niet te spreken. Woningaanpassing, passend vervoer en vakantiebesteding staan daarom centraal in de aktiviteiten die de Nederlandse Vereniging AVO vandaag de dag verricht en bevordert. AVO Nederland komt op voor ge handicapten, waar het gevaar voor iso lement, vereenzaming of totale uitscha keling uit het volle leven bestaat. Ja, u had het al begrepen, dat kan niet anders dan met deskundige hulp en.geld. Vandaar dat uw aandacht wordt gevraagd en uw gulle bijdrage aan deze kollekte, die gehouden zal wor den van 21 tot en met 27 mei 1973. van 9 tot en met 16 mei 1973 Geboren; Ingmar, zv. Pieter J. Zut- phen en Wilhelmina F. Grisnich; Sij- brand Martinus, zv. Andreas Ran en Clazina E. Langeveld. Ondertrouwd: Theodorus C. J. Buis man en Maria T. Boon; Jan H. Huizinga en Henrica C. van den Boomen; Cornelis J. Huisman en Josepha M. van der ploeg. Overleden: Cornelis Blom, oud 85 jaar, wonende te Den Burg; Antje Griek, ev. Eelman, oud 70 jaar, wonende te Den Burg. De rechtbank te Alkmaar heeft de Texelaar M. P Reuvers veroordeeld tot tweemaal ƒ100,boete weegens over treding van de jachtwet. In het najaar van 1971 had een opzichter van Staats bosbeheer op twee verschillende dagen •geconstateerd dat Reuvers, die met en kele ander jagers een jacht onder de Slufter heeft, lang na zonsondergang nog op wild schoot, iets dat niet alleen verboden as, maar in jagerskringen ook als hoogst onfatsoenlijk („onweidelijk") wordt gezien. Toen de opzichter hem op één van de bewuste avonden staande hield en hem verzocht het geschoten wild te tonen, weigerde hij aanvanke lijk, en vloekte, zoals de opzichter ons vertelde „alle duivels uit Den Helder". Na enig aandringen liet hij de buit zien. Er bleken twee pijlstaateenden en een wintertaling bij te zijn. Ter plaatse is de jacht op deze weinig algemene een densoorten verboden. Reuvers probeer de er nog onderuit te komen door te be weren dat hij deze eenden elders had geschoten, maar dat hielp hem weinig. De man van Staatsbosbeheer had gezien hoe de dieren vielen en werden gerap porteerd. Bovendien was het wild nog warm. De Helderse kantonrechter, voor wie deze zaak in eerste instantie diende, sprak Reuvers, die bleef ontkennen, vrij bij gebrek aan bewijs. De officier van justitie meende echter dat er bewijs ge noeg was en ging in beroep bij de Alk- maarse rechtbank. De officier van justi tie aldaar vroeg voor het ene feit vrij spraak bij gebrek aan bewijs en voor het andere 100 gulden boete. De recht bank meende echter dat voldoende was bewezen dat Reuvers zich op beide avonden aan de gewraakte handelingen had schuldig gemaakt, en veroordeelde hem dan ook tot twee maal honderd gulden boete of twee maal vijf dagen hechtenis. De 48 woningen die in Den Burg noord-west nabij de Beatrixlaan zullen verrijzen zullen niet meer dan ƒ258,10 per maand mogen gaan kosten, exclusief extra voorzieningen als boilers en gey sers. Dit blijkt uit de kostenraming die gevoegd is bij het voorstel van B. W. om de 8.535 m2 bouwgrond voor deze woningen voor ƒ339.035,52 te verkopen aan de woningbouwvereniging Texel. Het voorgestelde besluit, dat de Ge meenteraad in de vergadering van dins dag a.s. zal behandelen, houdt verder onder meer in de bepaling dat het be sluit wordt genomen vooruitlopend op het ontwerp-bestemmingsplan Den Burg noord-west, en de verlening van een crediet aan de woningbouwvereniging van ƒ2.747.420,Met dit bedrag zijn de totale stichtingskosten gedekt. Mochten deze toch hoger uitvallen, dan zal de ge meente ook meer geld moeten ter be schikking stellen. Het bedrag wordt ge dekt door het Rijk. Iedere keer als de gemeente iets heeft betaald wordt bij het Rijk een declaratie ingediend. Als de bouw voltooid is wordt een eindafreke ning opgesteld. Het voor de grond ge leende bedrag moet de gemeente in 75, dat voor de huizenbouw in 50 en dat voor de centrale verwarming in 25 jaar afbetalen. Enkele cijfers uit de kostenraming voor de bouw van de 48 woningen zijn het vermelden waard. Het bouwrijp ma- ■ken van de grond is begroot op ƒ12.000,- De aannemingskosten bedragen ƒ2.043.639,De architect ontvangt ƒ41.734,Voor het dagelijks toezicht is ƒ19.000,uitgetrokken. De centrale verwarming gaat ƒ163.238,40 kosten. Om een sluitende exploitatie te krij gen zal de gemiddelde huur minimaal ƒ229,70 moeten bedragen. De boven genoemde maximum huur is geba seerd op een jaaropbrengst van 10% van de stichtingskosten minus de jaar lijkse bijdrage. Andere grondverkopen Het college van B. W. stellen de raad voor ook te besluiten tot een aan tal andere grondverkopen. Aan de N.V. Exploitatiemaatschappij JFlakkee zullen vijf percelen bouwterrein aan de Orchis- mient te De Koog worden verkocht De EMF zal er vijf bungalows bouwen. Dit voornemen is weliswaar niet in overeen stemming met het Udtbreidingsplan-in- onderdelen „De Koog 1962", maar naar het oordeel van B. W. biedt toepas sing van het bekende artikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening hier een uitweg. Het gaat om 3.614 m2. De prijs is ƒ182.000, De N.V. Onroerend Goed- en Ont wikkelingsmaatschappij „Gooi- en Vechtstreek" gaat eveneens aan de Or- chismient twee percelen, samen 1.892 •m2, kopen voor ƒ94.750,Ook hier zullen bungalows verrijzen, en ook hier zal „artikel 19" moeten worden toege past om het uitbreidingsplan te omzei len. Dezelfde procedure zal worden ge volgd bij de verkoop van 540 m2 grond voor ƒ25.000,aan de Orchismient aan de heer G. Grimberg te Schildgen, West-Duitsland, en bij de verkoop van 615 m2 voor ƒ34.000,aan de heer H. Matthies te Gevelsberg, West-Duitsland. Aan de heer P. van der Vis Azn. zal 490 m2 grond op de hoek van de Oran jestraat en het Wulkpad te Oosterend worden verkocht voor ƒ16.000,als de raad akkoord gaat. Ook voor de verkoop van grond aan de heer A. J. van der Vis ligt een voor stel van B. W. ter tafel. Het gaat om 1.854 m2 industrieterrein aan de Spin- baan te Den Burg. De prijs is 33.372, B. W. stellen de raad voor om grond te kopen van de heer en mevrouw W. A. Visser en J. M Visser-van den Houdt. Het gaat om 1.770 m2 aan de Dorps straat te De Koog voor ƒ63.324,De grond zal worden gebruikt voor weg aanleg en gemengde bebouwing inge volge het bestemmingsplan „De Koog". Zaterdag, zondag en maandag 8 uur dartelt Fritz the cat over het scherm van het City theater. „Fritz the cat" is de enige tekenfilm voor boven de acht tien die ooit in de bioscopen is gebracht. Hoofdpersoon is een kater die zijn le ven heeft gewijd aan het versieren van grote aantallen maartse poezen, liefst zoveel mogelijk tegelijk. In een in een kraakhuis opgestelde badkuip verlus tigt Fritz the cat zich temidden van een gezelschap marihuanarokende hippies aan een drietal bereidwillige schonen. Een inval van de politie maakt een ein de aan het festijn. Fritz schiet op een wc-pot en veroorzaakt een reusachtige fontein. Hij moet vluchten. De vlucht brengt hem in aanraking met allerlei gewelddadige kanten van de Ameri kaanse samenleving. Maar aan het eind van de film is het de pure sex die wint. (18 jaar). Zaterdag- en zondagmiddag om 3 uur wordt in het City theater de film „Pippi Langkous" vertoond. Ieder die genoten heeft van de televisieserie over het volstrekt onafhankelijke meisje en haar vriendjes, kan het hele verhaal nog eens komen bekijken, (alle leeftijden). ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 20 mei op om 4 39 uur en gaat onder om 20.35 uur; 23 mei op om 4.35 uur en onder om 20.40 uur. Maan: 25 mei L.K.; 1 juni N.M Hoog water ter rede van Oudeschild. 18 mei 9.00 en 21.26; 19 mei 9.29 en 21.55; 20 mei 10.03 cn 22.22; 21 mei 10.34 en 22.50; 22 mei 11.08 cn 23.18; 23 mei 11.41 en 23.47; 24 mei 12.17 cn 25 mei 0 23 en 13.01; 26 mei 1.10 en 13.58. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. SMS f 4 -ar -MT Twee van de kunstvoorwerpen, die op de tentoonstelling in het raadhuis worden ge- exposeerd. Boven een kunststofplastiek van Peter Riteco, onder een schilderij van Kiek Schrieken Behalve tijdens de kantooruren zal de expositie donderdag 17 mei en dinsdag 22 mei ook 's avonds geopend zijn, vanaf 8 uur. Peter Riteco zal dan aan wezig zijn De meeste geëxposeerde wer ken zijn te koop. De prijzen van Riteco's plastieken lopen uiteen van f25,tol f450,die van Schrieken's schilderijen van f125,— tot f1000,— (advertentie I.M.)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5