Steen- en oeverlopers volop aanwezig VOGELS wel en wee m Vinke's schoonmaakbedrijf nam in tien jaar grote vlucht IMH Geslaagd Cursus zwemmend redden door Andri J. Binsbergen Belangstelling voor zwembad groter dan vorig jaar SPORTPROGRAMMA Voetbaltoernooi S.V. Texel Programma zomeravondvoetbal Tevoko organiseert weer openluchttoernooi Uitslagen zomeravondvoetbal Koersen vreemde valuta Visclub Texel Bridgeclub „Groot Slem" Éi» m V Derde blad Texelse Courant, vrijdag 18 mei 1973 Terwijl het broedseizoen op Texel reeds op z'n top is, is er ook nog volop trek. Trek van vogels die broeden in streken waar het nu nog geen voorjaar js( nu midden mei. Op de Bol zit nog een troep van een paar honderd rotganzen, althans ze zaten er zaterdag de 12e mei oog. Het kan zijn dat ze plotseling ver trekken naar hun broedplaatsen op No va Zembla, waar ze echter doorgaans pas in juni aankomen en dan meteen beginnen met de zorg voor hun nage slacht. De broedduur is net als bij ande ganzen zo'n vier weken, het kost zo'n weken om de jongen groot te brengen, terwijl de oude vogels ook nog een rui tijd (waarin ze niet kunnen vliegen) doormaken. In september begint het al weer te winteren in het hoge noorden, xodat alles in een maand öf drie voor elkaar moet zijn. Voor veel andere trekvogels die er nu zijn is het niet zo'n haastwerk, omdat niet zo ver noordelijk broeden, maar gewoon wat laat beginnen of vaak hele- tnaal niet broeden en hier overzomeren; In deze tijd van het jaar is er vooral veel trek van steenlopers, vogels iets groter dan een spreeuw, een plevierach- tige, die wel wat heeft van een minia tuur-scholekster. De steenloper broedt langs de kusten van de Noordelijke IJszee, is zelfs ten noorden van de 83e breedtegraad aange troffen, en is daarmee een van de noor delijkste broedvogels. Verder broeden ze Scandinavië. De zuidelijkste broed plaatsen liggen op eilandjes in het Kat- Nergens elders komt deze arcti sche soort zo ver naar het zuiden voor. We moeten aannemen dat deze zuidelij ke broedplaatsen, die als een restant van een grotere populatie moeten wor den beschouwd, mettertijd wel zullen verdwijnen. We bevinden ons nog altijd ineen periode na de laatste ijstijd waar- inde gemiddelde jaartemperatuur stijgt (zou je niet zeggen tijdens deze koude meidagen) en noordelijke soorten verto nen de neiging de grenzen van hun broedterrein noordwaarts te verleggen. Zuidelijke soorten doen hetzelfde, zodat er van een noordwaartse opschuiving sprake is. Ook in dc tropen In de trektijd komen de steenlopers vaak tot ver over de evenaar, zelfs tot in Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. Veel steenlopers blijven echter in onze con treien rondhangen. De trekgewoonten Eggen niet zo vast als bij andere soor ten, zoals ooievaar, boerenzwaluw of noordse stern, vogels die ook over de evenaar heen trekken. Veel van de ver naar het zuiden trek kende steenlopers overzomeren in de Tropen en slaan dan een broedseizoen over. Ook in ons land, vooral in het Wadengebied, blijven veel steenlopers de zomer over, zodat je ze hier praktisch Eet hele jaar kunt zien. Steendraaier De steenloper heet in veel andere ta len „steendraaier" (Steinwalzer, Tour- oepierre, Turnstone en stenvender) en dat is heel toepasselijk. Langs onze kus ten komen weinig stenen voor, zodat we bier de typische manier van voedselzoe- ken niet zo vaak zien. De steenlopers heren inderdaad steentjes om (die kun- ien wel eens meer dan een ons zijn!) en ittpjes, maar op de wadden vooral *ier, om de daaronder levende worm- strandvlooien, slakjes en andere tleine diertjes te bemachtigen. Schutkleur De rug van de steenloper is in het zo merseizoen bruin-zwart gevlekt, wat in stenig gebied (bijv. op de dijk) een 'tochtige schutkleur oplevert. De buik jwit De poten zijn opvallend oranje, let snaveltje is kort en tamelijk stevig. 5 Winters is de kleur van de steenloper m^r grijszwart. Op het ogenblik kun- we beide „kleden" zien. Plaatsen toar veel steenlopers voorkomen zijn De heer Joh. Kuiper, gymnastieklei- *r van de gymnastiekvereniging Texel tevens badmeester aan het zwembad Molenkoog" te Den Burg, slaagde een dagen voor het volledige diploma ^mmeester KNZB. Hierdoor is hij olledig bevoegd zweminstructeur ge erden. Dit seizoen zal weer een cursus wor- gehouden voor het brevet zwem- *"4 redden. Vorig jaar was deze cur- een groot succes. Belangstellenden zich opgeven bij de chefbad- Tpter van het zwembad. De kosten Wr*gen totaal ƒ20,—. o.a. de sloot langs de dijk tussen Oude- schild en Oosterend, de Bol en de Schorren. Bij hoog water, wanneer ze niet op het wad tereoht kunnen om voedsel te zoeken, zijn ze daar vrijwel altijd aanwezig. Oeverlopers Een ander soort die op het ogenblik doortrekt is de oeverloper, een kleine ruitersoort (familie van de tureluur), die in Nederland zelden tot broeden komt, maar vrijwel overal elders in Europa, tot ver in het noorden, broedvogel is. Het is een vogel die zijn voedsel zoekt langs sloten, langs rivieren, langs de Waddenkust, kortom overal waar wat water is. In tegenstelling tot de steen loper is het geen groepsvogel. Het zijn altijd eenlingen die je ziet. Meestal pas Oeverloper als ze opvliegen en laag over het water met typische vleugelslagen de wie ken stijf, steeds even stilhoudend wegvliegen zie je ze. Doorgaans heb je dan al het geluid een hoog twie-wie- wie al gehoord. Als de vogel na een stukje vliegen weer landt, wipt ihij nog een tijdje na met zijn achterwerk en rent bedrijvig langs de waterkant. Als je het geluid eenmaal hebt leren ken nen, hoor je ze plotseling overal. Zo hoor ik ze, ook hier in de stad waar ik nu woon, vaak 's avonds en 's nachts overtrekken. Niet zo zuidelijk De oeverloper komt niet zo ver zuide lijk als de steenloper. Meestal niet ver der dan zuidelijk Europa en Afrika. Ze broeden trouwens ook in Oost-Afrika. Het komt ook voor dat ze hier overwin teren, hoewel zeldzaam. Andere ruiters De oeverloper kun je verwarren met twee andere ruitersoorten, die hier op het ogenblik voorkomen, de bosruiter en het witgatje. Beide staan echter wat hoger op de poten en hebben langere snavels. Bovendien hebben ze niet de typische manier van vliegen van de oeverloper. Van het witgatje is merk waardig dat hij in de bomen broedt, in oude nesten van andere vogels. Deze tijd van het jaar is voor de vo gelliefhebbers een van de mooiste pe riodes, omdat je in de eerste plaats alle broedvogels kunt waarnemen en in de tweede plaats nog erg veel trekkers kunt zien. Zonder al te veel moeite kun je op één dag tussen de 75 en 100 soor ten waarnemen. Het is ook de tijd dat je allerlei verwante soorten met elkaar kunt vergelijken. Zoals de zwarte ruiter, een trekker, de tureluur, die hier broedt, en de groenpootruiter, eveneens een trekvogel. De zwarte ruiter is in de zomer werkelijk zwart en dan makke lijk van de andere twee te onderschei den. Het grootste deel van het jaar is hij echter bruin en dan verschilt hij alleen door zijn langere poten en snavel van de tureluur. Beter herkenbaar is de roep, die bij de zwarte ruiter een hard „twu-iet" is, altijd geuit bij het opvliegen (wanneer je ook de witte „sigaar" op de rug ziet) terwijl de tureluur melodieus „tjü-tju- tju" fluat. De groenpootruiter is wat groter dan de andere twee, heeft zoals te verwachten valt groene poten en roept „tju-tju-tju" (zonder klemtoon op één van de lettergrepen, de tureluur be klemtoont de eerste tju). Ook deze drie soorten kun je langs de dijk en bij de Bol zien. De belangstelling voor het zwembad „Molenkoog" is groter dan vorig jaar omstreeks dezelfde tijd. Vrijdag, heden, wordt de 10.000ste bezoeker verwacht, enkele dagen eerder dan vorig jaar. Op zaterdag 23 juni is er gelegenheid voor het afleggen van het examen voor de schooldiploma's zwemmen A en B. De drie daaraan voorafgaande zaterda gen is er gelegenheid voor het afleggen van een zwemproef waarbij beoordeeld wordt of de betrokken kandidaat kan worden toegelaten tot het examen. MEDEDELINGEN S.V. Texel Voor de B en C junioren is er zater dag een tournooi met deelname van Texelse verenigingen en van de over kant komen o.a. Bergen en Breezand Boys junioren. Het beloofd dus weer een prachtdag te worden voor de jongens. De aanvang is gesteld op half elf. De ouders worden uitgenodigd om ook eens te komen kijken, hoe of hun jon gens spelen. De competitie is nu voor alle elftallen afgelopen en we kunnen wel zeggen, dat het afgelopen seizoen voor S.V. Texel een over het algemeen goed sei zoen is geweest. Het eerste deed het goed tot zeer goed. Er zijn enige spelers die aan vervanging toe zijn en de jon geren zijn er nog niet klaar voor (zegt men dan). Maar ze moeten toch eenmaal een redelijke kans krijgen om te laten zien wat of ze kunnen. Het tweede, derde en vierde elftal hebben zich gemakkelijk kunnen hand haven. Hetzou goed zijn om eens wat meer aandacht aan het tweede te be steden. Dit elftal moet beslist een klasse hoger spelen. De kloof tussen het eerste en tweede is voor de spelers te groot. Jumoren Al en BI drijven te veel op enkele goede spelers, om een compleet elftal te vormen. B2 deed het in de Texelse competitie goed en werd net geen kampioen. Cl deed het zeer goed en behaalde verdiend het kampioen schap in een zware afdeling. C2 was in hun afdeling te klein, maar behaalde toch redelijke resultaten. C3 kon het niet bolwerken. Ze deden wel hun uiter ste best, maar dat was niet genoeg. Pupillen a en d werden kampioen van hun afdeling. Vooral d deed het zeer goed. Pupillen b, c en e speelden met afwisselend succes. Al met al ging he de S.V.T. elftallen dit jaar niet slechtt. t. C. Texelse Boys Zaterdag is er een tournooi op het ter rein van S.V. Texel voor de B en C ju nioren. Alle B en C junioren en de oud ste pupillen worden daar verwacht. Voor aanvangstijden en opstellingen zie het kastje en het programma in deze courant. Eveneens deze zaterdag worden se nioren en A junioren op het Boys-veld verwacht. Nu eens niet om te voetballen doch er zijn veel klusjes op te knappen. Volgende week zondag spelen de A junioren mee in het Bondstournooi te Den Helder. A.W. De jeugdcommissie van de S.V. Texel organiseert zaterdag een juniorentour- nooi op het Texel-veld. Er wordt ge speeld in vier groepen. In de groepen A en B mogen uitsluitend spelers uitko men die op 1 augustus 1972 nog geen 16 jaar waren. In de groepen C en D mogen uitsluitend spelers uitkomen die op 1 augustus 1972 nog geen 14 jaar wa ren. In alle groepen wordt een halve competitie gespeeld. In de groepen A-B en C-D volgen dan nog finale wedstrij den. Duur van de wedstrijden 2 x 10 minuten zonder rust. Indien twee elftal len gelijk eindigen beslist het doelsaldo. Protesteren is niet mogelijk. In bijzon dere gevallen beslist de tournooicom- missie. De verenigingen worden ver zocht de clubvlag mee te brengen. Groep A; Texel BI, Tex. Boys BI, Bergen BI, Oosterend BI en Tex. Boys B3. Groep B: Texel B2, Tex. Boys B2, Oosterend B2 en Breezand Boys BI. Groep C: Tex. Boys Cl, Bergen Cl en Texel C2. Groep D; Breezand Boys Cl, Ooster end Cl, Texel Cl en Bergen C2. Programma terrein A; 10.30 uur: Tex. Boys Bl-Texel BI 10.55 uur: Texel B2-Tex. Boys B2 11.20 uur: Oosterend Cl-Texel Cl 11.45 uur: Bergen Bl-Oosterend BI 12.10 uur: Breez. Boys Bl-Tex. Boys B2 12.35 uur: Breez. Boys Cl-Oosterend Cl 13.00 uur: Texel Bl-Oosterend BI 13.25 uur: Texel Cl-Breezand Boys Cl 13.50 uur: Tex. Boys Bl-Tex. Boys B3 14.15 uur: Texel C2-Bergen Cl 14.40 uur: Texel Cl-Bergen C2 15.05 uur: Tex. Boys Cl-Bergen Cl 15.30 uur: Tex. Boys Bl-Bergen B3 15.55 uur: nummers 1 C - D poule Programma terrein B: 10.30 uur: Oosterend Bl-Tex. Boys B3 10.55 uur: Oosterend B2-Breez. Boys BI 11.20 uur: Breezand Boys Cl-Bergen C2 11.45 uur: Texel Bl-Tex. Boys B3 12.10 uur: Texel B2-Oosterend B2 12.35 uur: Tex. Boys Cl-Texel C2 13.00 uur: Tex. Boys Bl-Bergen BI 13.25 uur: Oosterend Cl-Bergen C2 13.50 uur: Texel Bl-Bergen BI 14.15 uur: Tex. Boys B2-Oosterend B2 14.40 uur: Texel B2-Breezand Boys BI 15.05 uur: Tex. Boys Bl-Oosterend BI 15.30 uur:- nummers 2 C-D poule Maandag 21 mei, 19.00 uur Saniros-Gempo Dinsdag 22 mei, 19.00 uur: Memo-Wigeko Donderdag 24 mei, 19.00 uur: TESO-Rijkswaterstaat Vrijdag 25 mei, 18.45 uur: Casino-Schoo Vrijdag 25 mei, 20.00 uur: Mayday-Drijver Zaterdag 26 mei, 14.00 uur: De Zwaan-Noordzeetrappers Evenals vorig jaar heeft Tevoko weer een twee dagen durend openluchttour- nooi georganiseerd. Op 19 en 20 mei zullen 44 teams, op de speelweide aan de Ploegelanderweg, proberen elkaar op sportieve wijze de loef af te steken. De organisatoren verwachten bijzonder veel van het tournooi, omdat van een sterke bezetting sprake is. Zo zullen de grote verenigingen Delta Lloyd, U.S., Molen wiek en Octopus sterke afvaardigingen sturen, zodat op spannende wedstrijden gerekend wordt. Gehoopt wordt dan ook dat het publiek, evenals vorig jaar, in groten getale van belangstelling blijk geeft. De wedstrijd leiding heeft zowel een binnen- als bui tenprogramma opgesteld. Mochten de weersomstandigheden volleyballen bui ten onmogelijk maken, dan wordt uitge weken naar de sportzalen in Den Burg. Ook dit jaar weet Tevoko zich weer verzekerd van de steun van diverse in stanties en het Texelse bedrijfsleven. Staatsbosbeheer heeft de speelweide be langeloos afgestaan en heeft palen ge leverd voor het ophangen van de netten. De volgende bedrijven hebben bekers voor het tournooi beschikbaar gesteld: Groothandel F. C. Hopman, Buffet Texelse Boot, Aga verzekeringen, C. Grootjen exploitant horecabedrijven en camping De Bremakker. Rij ks waterstaat-J'Elleboog 14 De Waal-Schoo 2—4 TESO-Memo 1—9 Casino-De Zwaan 22 Noordzeetrappers-Mayday 14 Westduitse marken 100 ƒ102,65 Franse francs 100 =f 63,90 Belgische francs 100 7,21 Zwitserse francs 100 90,65 Amerikaanse doller 1 2,80 Engelse pond 1 7,24 Zweedse kronen 100 64,15 De wedstrijd op 12 mei bij paar 17 trok 7 deelnemers. Het was goed vis- weer en er werd in totaal 788 cm vis gevangen. 1. P. Verhagen; 2. M. v. d. Zwaag, 3. G. van Kranenburg, 4. C. J. Huisman. De volgende wedstrijd wordt gehou den op zondag 27 mei, 's morgens van 9.00 - 11.00 uur aan de dijk bij Oude- schild ter hoogte van de R.K. kerk. Deelnemers voor de wedstrijd aan de Afsluitdijk op 20 mei a.s. wordt verzocht 's morgens om 7.15 uur te verzamelen bij Witte Kruislaan 28, Den Burg. Uitslagen van de drive zijn: 1. Echtpaar Van Sambeek 124 p. 2. Heren Bos-Chavonnes 123 p. 3. Mevr. v.d. Kerkhof- Veenema 118 p. 4. Heren Duin-Keijser 112 p. 5. Heren Blom-Ran 107 p. 5. Mevr De Laat-heer Kellner 107 p. 7. Mevr. Geus-heer Van Lenten 106 p. 8. Echtpaar Hoogerheide 101 p. 9. Echtpaar Zevenhoven 95 p. 10. Heren Van Sambeek-De Brok 87 p. De volgende drive maandag a.s. WIELERVERENIGING HIELD EERSTE COMPETITIEWEDSTRIJD Zondag werd de eerste wedstrijd van de voorjaarscompetitie van de wieler vereniging „Texel" gehouden. Met een sterke wind tegen waren de punten al snel verdeeld. Reeds in de tweede ronde moest S. Kuiper D. Vinke laten gaan. D. Vinke fietste de 12 ronden 32% km) in 55 minuten 10 seconden. 2. S. Kuiper op 5 minuten 15 seconden; 3. D. Bakker op 7 minuten 40 seconden; 4. G. Koorn op 7 minuten 50 seconden; 6. S. Appel op 11 minuten 10 seconden. In de B-poule was de opkomst zeer slecht. Hier werd Ch. van der Meer eer ste. Bij de jeugd werd D. Zuidewïnd 1 en R. Zuidewind 2. A.s. zondag is de tweede wedstrijd en er wordt door het bestuur op gerekend dat de opkomst groter zal zijn. Het par cours is dan weer Zuid-Haffel en de wedstrijd begint om 10.30 uur. r ondernemers-aktiviteiten Toen tien jaar geleden de heer C. J. Vinke en zijn vrouw het schoonmaakbe drijf overnamen van de heer G. Iialsema schudde menigeen het hoofd. Zou voor een een dergelijk bedrijf op Texel zo veel emplooi zijn dat er een flinke bo terham in te verdienen zou zijn? Even als de heer Halsema (die er na vijf maanden om gezondheidsredenen mee moest stoppen) merkte ook het echtpaar Vinke dat hun optimisme gerechtvaar digd was, sterker nog: dc verwachtingen werden verre overtroffen. Al gauw was het nodig personeel aan te trekken. Zoon Dirk kwam erbij (later werd zijn plaats ingenomen door Co) en nu be schikt het bedrijf over een vaste staf van 6 man en een ongeveer even groot aantal losse medewerkers. Dat losse personeel is er om de sei- zoenpieken op te vangen die vooral wor den veroorzaakt door de grote aantallen bungalows die vóór de toeristendrukte een schoonmaakbeurt moeten hebben. Zo moeten elke winter 200 bungalows onder handen worden genomen van di verse bedrijven. Belangrijke projecten zijn ook de diverse hotels (zoals strand- hotel „Juliana" en „Bos en Zee"), post kantoor, TEM-gebouw, Maartenhuis, scholen, bibliotheek e.d. Daarnaast zijn er de meer onverwachte klussen zoals het schoonmaken van juist opgeleverde nieuwbouw, .reinigingswerk na brand en andere ongelukken en schoorsteen vegen. (Wat dat laatste betreft; over het algemeen laten de mensen nog veel te weinig hun schoorsteen vegen waardoor het risico van kolendampvergiftiging onnodig groot is. De beste tijd om de schoorsteen te reinigen is juist na de winter. In de loop van de zomer wordt het rookkanaal vaak nat en is dan veel minder makkelijk schoon te maken). Nieuwbouw Het schoonmaken van nieuwbouw wordt graag gedaan door Vinke maar prettig werk is het niet. „Het is erg zoals de gebouwen tegenwoordig wor den achtergelaten. Als in de krant ge schreven wordt over de opening van een nieuw gebouw, worden de namen ge noemd van de architect, de aannemer en de leveranciers maar ze zouden ons ook best eens mogen noemen!" Centrale Vinkes schoonmaakbedrijf is sinds kort belast met het schoonhouden van de elektriciteitscentrale „Texelstroom". Dat betekent 20 uur werk per week er bij. Vinke heeft er zelfs een speciaal ap paraat voor moeten aanschaffen: een schrob-dweilautomaat die op accu's werkt. De arbeidsinspectie staat in de centrale toepassing van apparaten die door kabels met het lichtnet verbonden zijn, niet toe Aan diezelfde „Texelstroom"-centrale heeft Vinke te danken dat bij het schoonmaken een perfect eindresultaat makkelijker wordt bereikt dan#tot voor kort Het zachte water maakt* het ge bruiken van grote hoeveelheden zeep en andere ohemicaliën overbodig en voor kalkstrepen op glas en schilderwerk hoeft men ook niet meer zo bang te zijn Het tweede lustrum van schoonmaak bedrijf Vinke is in besloten sfeer ge vierd. Vader en zoon Vinke met hun schrob- dweilautomaat aan het werk op de tur- binevloer van de Texelstroom-centrale. ADVANCE jt* v^:. - Steenloper

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 9