Voor trimzwemmen niet veel animo Carla Klein exposeert in ,,'t Swarte Schaep" Op Texel mogelijk afdeling van Ned. Hartstichting van het raadhuis Ondanks voorbeeld burgemeester Bejaardentocht Den Burg op 13 juni Zondag gezel ligheidsrit paardenvrienden „Sportshop" bij Electrolwis Politienieuws Vuilnisophaaldienst SPORTPROGRAMMA Toto S.V. Texel Uitslagen zomeravondvoetbal Het aantal Texelaars dat zaterdag naar het zwembad Molenkoog trok om daar in het kader van de nationale trim- dag wat baantjes te gaan zwemmen is bar tegengevallen. Niet meer dan 174 zwemmers namen aan de aktie deel en dat waren voor het overgrote deel men sen die toch al regelmatige bezoekers van het zwembad waren. Bij het trim zwemmen ging 't erom mensen te trek ken die gewoonlijk niet of te weinig aan lichaamsbeweging doen. Een schrale troost is dat het elders in het land niet beter was. Ook bij de daar georgani seerde evenementen was de deelname weinig meer dan een vijfde van de toe loop die op de nationale trimdag van vorig jaar werd geregistreerd. In ieder geval kan burgemeester Sprenger niet worden verweten dat hij het goede voorbeeld niet heeft gegeven want om tien uur zaterdagochtend sprong onze eerste burger met een koe ne sprong in het kristalheldere en ver warmde water van het zwembad om in een fors tempo 250 meter af te leggen in rugslag en als variant zeemans slag. Tegelijk gingen met hem te water direkteur Th. v. d. Heerik van de Recre atiestichting en J. W. B. v. d. Meer, voorzitter van de zwem- en poloclub TX '71. Deze vereniging had het trimzwem men in nauwe samenwerking met de RST georganiseerd. Dat beide laatstge noemde heren met de prestatie geen moeite hadden zal niemand verwonde ren maar hoeveel 60-jarigen op Texel doen het de burgemeester na? Vermel denswaard is dat de magistraat in geen drie jaar had gezwommen naar na af loop geen spoor van overmatige inspan ning vertoonde. Texelaars reageren op dergelijke goede voorbeelden nu een maal anders dan Chinezen, (die enige jaren geleden massaal te water gingen nadat Mao een onwaarschijnlijk eind had gezwommen in de Jang Tse Kiang) De burgemeester bij het afleggen van de vierde baan en dat heeft de organisatoren van RST en TX '71 oprecht verdriet gedaan. De burgemeester was overigens niet de oudste deelnemer aan het trimzwem men. Die eer gaat naar de 71-jarige heer C. Merkx uit Den Burg. De jongste deelnemer was vijf jaar. Na volbrachte prestatie op weg naar het kantoor van de badmeester om het trim- speldje en aantekenkaarten in ontvangst te nemen. Van links naar rechtsde heren C. van Trigt, W. H. Sprenger, Th v.d. Heerik en J VZ. B. v.d. Meer. Op woensdag 13 juni gaan de bejaar den van Den Burg op reis. Het wordt een bustocht door Noordholland, met als einddoel Volendam waar de maaltijd wordt gebruikt. Verder staan bezoeken aan Huisduinen, Marken en Berkhout op het programma. Wie mee wil moet zich beslist deze week nog opgeven bij mevrouw J. Wassenaar-Wilmink, W. v. Beierenstraat 34, telefoon 2181. De lijstkollekte die ten bate van de tocht is gehouden heeft een mooi bedrag opgeleverd maar omdat de kosten sterk zijn gestegen is toch niet voldoende bij eengebracht om alles» te betalen. Van de deelnemers wordt daarom (voor het eerst in de geschiedenis van de Burger bejaardentoohten) een bijdrage van /5, per persoon gevraagd. Dit bedrag kan tijdens de reis in de bus worden vol daan. Het is overigens de laatste keer geweest dat voor de bejaardentocht een lijstkollekte is gehouden. Volgend jaar wordt het reisje anders georganiseerd en gaat men nauw samenwerken met de bejaardenbond. Verwacht wordt dat voor het reisje van 13 juni vier autobus sen nodig zullen zijn. Zondag 3 juni wordt de gezelligheads- rit van de Vereniging voor Vrienden van het Paard gehouden. Gestart wordt te Den Burg, op het parkeerterrein bij garage Kaczor aan de Keesomlaan om half elf 's morgens». De bestemming wordt geheim gehouden. De vereniging rekent op grote deelname van ieder die kan inspannen. Opgave vóór vrijdag 1 juni bij mevrouw De Lugt-Parlevliet, Wilhelminalaan 2 te Den Burg, telefoon ^02220) 2072. Leden die niet kunnen in spannen maar wel graag meerijden, worden verzocht zich ook op te geven. Als er plaats genoeg is mogen ze dan zeker mee. Mocht het weer zich zondag ochtend minder goed laten aanzien, dan wordt de rit uitgesteld. Dit zal tijdig telefonisch aan de betrokkenen worden meegedeeld. Er zijn vele manieren om kunst te maken. Sommige artiesten houden zich hun leven lang op hun ateliers (of laboratoria) bezig met het uitdrukken van wat zij zoal voelen met betrekking tot de diepten van het menselijk be staan in het algemeen en het hunne in het bijzonder, andere gebruiken hun artistieke vaardigheid om (maatschap pelijke) situaties die hen dwars zitten te lijf te gaan. En dan is er altijd nog de groep van kunstenaars die maken wat ze fijn vin den om te maken en zich niet zo erg af vragen wat de diepere zin van hun scheppingen is. Tot die groep hoort Carla Klein, die tot 15 juni exposeert in Galerie ,,'t Swarte Schaep". Carla Klein (29) studeerde drie jaar aan de Gooise Vrije Academie onder Kees Rieker en vijf jaar aan de Rijks academie te Amsterdam onder de beeld houwer Prof. Esser. In 1972 voltooide ze haar opleiding. Carla Klein doet het materiaal voor haar beelden, aquarellen en poppen vooral buiten op, soms letterlijk: aller lei rommel die ze aantreft neemt ze mee naar haar atelier om in haar fantasie poppen van sprookjesfiguren te verwer ken. Maar ook de onderwerpen van haar beelden en aquarellen staan vaak in verband met het buitenleven. Paarden hebben haar speciale voorkeur. Het boetseerwerk dat voorafgaat aan de vervaardiging van een bronzen paar- denbeeld gebeurt in de wei, bij het paard. De prijzen van de geëxposeerde wer ken zijn- voor de aquarellen '(landschap pen, stillevens) ongeveer ƒ250,voor de poppen ongeveer ƒ100,voor de beelden /700,— tot ƒ1.000— en voor de schilderijen ƒ600,tot ƒ700, ondernemers-aktiviteiten Texel heeft eindelijk een sportzaak. Jarenlang bestond bij sportief Texel be hoefte aan zo'n winkel, ook bij de (zelf nogal beweeglijke) familie Bakker van Electrohuis aan de Weverstraat. Toen Electrohuis vorig jaar besloot om te gaan uitbreiden met een branche die een extra graantje van het seizoen zou kun nen meepikken was de keus dan ook met moeilijk. De afgelopen maand werd het wat vervallen pandje naast Electrohuis in hoog tempo opgeknapt. Er werd een verbinding met Electrohuis gemaakt die voor deze zaak 25 m2 extra winkelruim te opleverde. De nieuwe aanwinst as in de allereerste plaats gericht op de Tex else sporters. Er is dan ook een volledig assortiment voor voet-, volley- en bas ketballers, voor gymnasten, tennissers, badmintonspelers, hengelaars, ruiters en zwemmers. Jagers kunnen er terecht voor kleding. Behalve op Texelaars is DE WAAL Vrijdagmiddag trof de heer Veenstra, die op het land van de boerderij Tienhoven onder De Waal aan het werk was, een oude granaat aan Hij waarschuwde terstond de politie die op haar beurt de Explosieven Opruimings Dienst inschakelde. De helse machine is inmiddels verwijderd. PRINS HENDRIK POLDER In de Prins Hendrik Polder, nabij kruising 4 van de Pontweg, is zaterdag een partij hooi door brand verloren gegaan. De ■brand werd veroorzaakt doordat enkele kinderen met lucifers speelden. Zowel de ouders van de kinderen als het hooi waren verzekerd. DE COCKSDORP Zaterdagavond reed een inwoner van De Cocksdorp over de Langeveldstraat aldaar. In het licht van de koplampen doemden enkele konijnen op. De automobilist remde om de dieren te sparen. Een automobilist die van links over de vuurtorenweg na derde vatte deze manoeuvre op als een onverplichte voorrangsverlening. Hij reed dus door. Een aanrijding was niet meer te vermijden. Beide automobielen liepen flinke schade op. DE KOOG De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag nogal wat automobilisten bekeurd die zich niet aan de ter plaatse geldende perkeervoor- schriften hielden. De politie deelt mee dat ze geen pardon heeft met overtre ders van deze voorschriften, omdat het verkeer ernstig wordt gehinderd door foutparkeerders. Op het hele eiland worden regelmatig controles uitgevoerd van de mechani sche staat van voertuigen. Het afgelopen weekend moesten twee auto's uit het verkeer worden genomen wegens de le vensgevaarlijke staat waarin ze verkeer den. Ook een aantal opgevoerde brom fietsen werd door de politie afgepakt. Een vrij groot aantal verkeersdeelne mers die hun voertuigen onvoldoende van verlichting hadden voorzien werd geverbaliseerd. Ook tegen lekke uitla ten wordt steeds strenger opgetreden, in verband met het ondragelijke lawaai en de gasontwikkeling. Er zal worden geprobeerd op Texel een afdeling van de grond te krijgen van de Vereniging van Vrienden van de Hartstichting. Enkele vrijwilligers heb ben zich bereid verklaard de oprichting voor te bereiden. In het najaar zal wor den beslist of het inderdaad mogelijk is, een afdeling Texel op te richten. Dat was het meest tastbare resultaat van de voorlichtingsavond, die donder dagavond werd gehouden in de LTS- kantine. Ondanks het feit dat elders de traditioneel zeer druk bezochte TESO- vergadering werd gehouden, was de kantine geheel gevuld met belangstel lenden. De op te richten afdeling zou zich moeten gaan bezig houden met het geven van voorlichting door diëtistes, met de aanleg van speciaal op de trai ning van een goede hartfunktie ge richte ,,Cooper-banen" met de revalida tie en met het bewerkstelligen van con tacten tussen de echtgenoten van hart patiënten, opdat ze gezamenlijk hun vaak zeer grote problemen kunnen be spreken. Uitgaande van het Nederland se hartinfarctengetal (52.000 of 4°/oo van de bevolking per jaar) zouden op Texel een stuk of 50 infarcten per jaar voor komen, waarvan bijna de helft met do delijke afloop. Oorzaken De bijeenkomst werd geopend door mevrouw Sprenger-Pool, voorzitster van het Mevrouw De Koning Hulpcomité Texel, dat bij de voorbereiding van de avond nauw had samengewerkt met de Hartstichting. Dr. E. Dekker, medisch direkteur van de Hartstichting, hield een lezing over hart- en vaatziekten. Hij vertelde dat de voornaamste oorzaken zijn: erfelijke factoren (hoewel het be lang daarvan niet zeer groot moet wor den geacht), leeftijd (de laatste jaren is er een opvallende toename te zien in het aantal hartinfarcten bij mensen tussen de 35 en 40 jaar), geslacht (jonge mannen zijn veel vatbaarder dan vrou wen; op latere leeftijd verdwijnt het verschil), hoge bloeddruk, hoog choles terolgehalte in het bloed (gevolg van te veel cholesterolrijke voeding: eidooiers, vlees, hom, kuit), het roken van cigaret- ten (een stevige roker heeft vier maal zoveel kans om een infarct te krijgen dan een niet-roker), te weinig lichaams beweging (maar te veel ineens is hele maal niet goed), geestelijke spanningen (die een uitzetting van de bijnieren ten gevolge hebben, waarbij cholesterol vrijkomt), suikerziekte en overgewicht. Een aantal van deze factoren heeft men zelf niet in de hand, maar vele andere wel. De heer Dekker ging ook in op de werking van de hartdefibrillator die deze winter op Texel werd gestatio neerd. Men moet van dit toestel geen wonderen verwachten, maar in een aan tal gevallen kan het toch wel helpen. De heer Dekker betreurde het dat het zie kenhuis in Den Helder geen hartbewa- kingsafdeling heeft, maar de kosten van dat soort voorzieningen zijn ook wel erg hoog. De heer Dekker verlevendigde zijn vertoog met dia's en een filmpje. Na de lezing van de heer Dekker werd geanimeerd gediscussieerd. Er werden veel vragen gesteld over wat nu eigenlijk verantwoorde voeding was. Ook werd de hartmassage door EHBO- ers aan de orde eesteld. Men is daar bij de Hartstichting wat huiverig voor: onoordeelkundig of onnadenkend masse ren leidt nog al eens tot gebroken rib ben. Zaterdagochtend werd de defibrillator aan de Texelse artsen gedemonstreerd. MEDEDELINGEN VAN B EN W Op Hemelvaartsdag, donderdag, zal de vuilnisophaaldienst niet functioneren. De dienst wordt verschoven naar de vol gende dag. de nieuwe winkel, meer dan Electro huis, ook op de toeristen gericht. Het interieur van de nieuwe zaak is zeer bijzonder. In een egaal bruine ruimte staan de waren uitgestald op blank houten kasten, een zeer geraffineerd effekt. De ideeën voor deze vormgeving zijn van de heer P. Bakker en mevrouw M Bakker-Visser, die de nieuwe winkel zal beheren. De tekening werd vervaar digd door architect Alkema. De verbou wing werd uitgevoerd door de ,Fa. Drij ver en het schilderwerk was in handen van Fa. Z. Graaf. De opening .geschiedde op zeer origi nele wijze: 8 jongetjes van om en nabij de 6 jaar, de zogenaamde baby-pupillen van de S.V. Texel mochten om de beurt een bal in de deuropening schieten. Wie het eerste goede schot plaatste werd geacht de winkel te hebben geopend. Niemand miste. De officiële opener was Arno Evers, die op de foto poseert met de heer en mevrouw Bakker. Een ven de in ,,'t Swarte Schaep" I geëxposeerde werken van Carla Kfeil DONDERDAG (HEMELVAARTSDAG) Vriendschappelijk: Tex comb.-Krefeld, 19.00 uur S.V. TEXEL HOUDT LEDENVERGADERING De algemene ledenvergadering tj S.V. Texel zal vrijdag a.a. om 20.00 ui worden gehouden an „De Kletskeef'.i wordt op gerekend dat alle leden aa wezig zullen zijn. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend DAMES VAN TEXELSE BOYS WONNEN TOURNOOI Het dameselftal heeft in Haastred een prachtig resultaat behaald. Door eerste te eindigen in hun poule modte ze een fraaie beker mee naar Texel a men. Nadat de eerste twee wedstrijd in een 0—0 gelijkspel geëindigd wan werd de derde wedstrijd, mede doore betere conditie, met een 40 zege b eandigd. De A-junioren deden het in Den Hi der iets minder. De eerste wedstrijdl gen HOSV werd met 4—0 gewonnen.l tweede werd daardoor blijkbaar wat gemakkelijk opgenomen. Al spoedig! ken ze tegen een 20 achterstand a« Om dat in te halen bleek de tijd te kc Het werd hier 21 voor GSV. De de: wedstrijd werd weer in winst omgea Met 31 werd van Oosthuizen gewr nen. GSV won met drie gewonnen W strijden de speldjes. In verband met Hemelvaart# wordt de toto a.s woensdag opgeha Tevens bestaat donderdag gelegen!* de toto van 20.00 tot 22.00 uur bij Kramer, Beatrixlaan 58, Den Burg brengen. Wigeko-Saniros» Gempo-Rij kswaterstaat J'Elleboog-TESO Drijver-De Waal Schoo-De Zwaan De Zwaan-Mayday TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,95, elke regel meer ƒ0,65. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4°/o BTW. Voor eieren Graven straat 20. Altijd vers altijd goedkoop Uw belang is Texels Belang. Geeft U op als lid. Tel. (02220) 2072 Accu's 30% korting, 2 jaar garantie. Banden 25% korting, gratis dé- en montage. De Witte Pomp, K. Verweij, Oude- schild, tel. (02220) 3520 Denkt u bij de verzor ging van uw tuin aan on ze champignoncompost Altijd verkrijgbaar. Champignonkwekerij S. Hin en zn., tel. 02226-281 Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Boogerd 28, tel. (02220) 2777 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl., tel (02230) 13252. Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Voor behang naar Roeper. Tel. (02220) 2264 Gediplomeerd VAMOR rijschool T. Jansen, voor een snelle en prettige rij opleiding. Wij rijden met nieuwe Datsuns 1200. Den Helder, tel 02230-15749 Piet Hein verf voor grote daden, in mooie kleuren. Roeper, War- moesstraat, tel. 2264 Merkbenzine voor witte prijs. Dros' Smederij, Eierland C 42 Op reis of op vakantie? Dan eerst naar de Rei- zenboetiek, Weverstraat 26, Den Burg - Texel, tel. (02220) 3408 Voor al uw grasmail graskuilen en kuilen dekken. T. Wuis, 't Ni den, tel. 02223-334 - Assurantiekantoor 1 Dros. Met ingang van den is ons telefoonm mer gewijzigd in (02' 200. Jan F. van Ass Kogerweg K 63b, Koog - Texel Te koop voor liefheb Harley Davidson Vraagprijs ƒ1500,— bevragen tel. (0598QP 614de Staatsloterij. ingeleverde ƒ100,— ƒ100,— 100,— ƒ100,— ƒ100,— 50,— 50,- 3x eindnummer 5 77588 50,— 2/5 no. 4803 ƒ80,- 86639 50,— 60688 f 50,— 60686 ƒ100,— A. J. Huismü Niet 15086 59386 60686 13929 88729 4808 59308

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2