J. Kikkert werd opvolger van G. Bakker in TESO-bestuur Th. Hoogerheide tweede direkteur Inkuilseizoen is begonnen FILM NIEUWS Tweede blad Texlse Conurant, dinsdag 29 mei 1973 rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT Oosterend Present Geen aula in gebouw Groene Kruis Examen N.I.L.-cursus elektrisch lassen Geslaagd V Als eersle onder het mes Handelsregister Folder over schouwburgbezoek nog te verkrijgen „De Mareis" organiseren basketbaltoernooi op Hemelvaartsdag Onder rrilnlilii- In dc donderdagavond in hotel „De Lindeboom-Texel" gehouden aandeel houdersvergadering van TESO is de heer J. Kikkert gekozen tot commissaris als opvolger van de heer G. Bakker die zich wegens gevorderde leeftijd niet herkiesbaar had gesteld. In dezelfde ergadering werd de heer Th. Hooger heide gekozen tot tweede direkteur. Tot dusver was hij adjunct-direkteur. De aandeelhoudersvergadering trok opval lend veel belangstelling: 179 personen, vertegenwoordigende 311 stemmen. Gezien het tijdrovende karakter van de stemmingen zag president-commis saris deze keer af van zijn gebruikelijke inleiding De heer G. Bakker las voor het laatst de notulen voor van de vergadering van vier weken geleden, waarbij de statutenwijziging voor het eerst aan de orde was gesteld, maar we gens het niet vertegenwoordigd zijn van tenminste driekwart van het ge plaatste kapitaal naar een tweede ver gadering moest worden verschoven. Het jaarverslag van direkteur M. C. de Gorter had bij de banken ter inzage gelegen en was gepubliceerd geweest in de krant. Voorlezen was daarom over bodig. Niemand had aanmerkingen op de balans- en verlies- en winstrekening zodat deze zonder discussie konden wor den vastgesteld. Waakzaamheid De heer De Lugt zei dat het bestuur over de cijfers niet ontevreden is, maar het winstcijfer is toch belangrijk lager dan vorig jaar, vooral door de enorme kostenpost van de pensioenverplichtin gen. De liquide middelen stegen tot 3 miljoen; de rente daarvan overtreft de netto winst. Het winstcijfer stelt weinig voor in vergelijking met de omzet van ƒ4,5 miljoen maar dat is in het speciale TESO geen eerlijke constatering. ,De toekomst is niet zonder zorgen", zo indde de heer De Lugt zijn korte be schouwing van de cijfers af. Het besluit tot wijziging van de statu- en hierover schreven wij reeds uit voerig werd zonder commentaar ge nomen. Staande de vergadering op nieuw wijzigingen aanbrengen zou trou wens niet zijn gewenst, want dan had men de kans gelopen dat het ministerie ran justitie er weer niet mee akkoord :ou gaan. Van de nu voorgestelde wij dingen stond bij voorbaat vast dat die san de richtlijnen beantwoorden. Over iet punt diende volgens voorschrift wel e worden gestemd. Van de 311 stem men waren 291 voor, 12 tegen, 6 blanco •n twee van onwaarde. De vereiste 2/3 neerderheid was dus royaal gehaald. Tweede direkteur Zodra de nieuwe statuten geldig zijn, ;an de heer Th. Hoogerheide zich twee- Ie direkteur noemen. Van de 310 uitge dachte stemmen spraken 278 zich vóór leze benoeming uit, 27 tegen en vijf ilanco. De heer De Lugt vertelde dat le funktie „adjunct-direkteur" juridisch Alle spelers ie een huur- ostuum no- ig hebben, oor het „his- Jnsch spel", ienen er voor zorgen, dat g deze week jun maat is enomen door én van de da les van het ledingcomité. ij zijn hier oor aanwezig ledenavond Nag) in De ijenkorf anaf 7.30 uur n.: niet bestaat, hetgeen tot problemen bij de taakverdeling van de direktie kan leiden. De heer Hoogerheide wordt voor zijn nieuwe funktie zeer geschikt ge acht. Hij werk al tien jaar bij TESO, is dus opgeleid in het bedrijf en heeft zich laten kennen als een kracht met organi satorische, administratieve en leiding gevende capaciteiten. Hij zal stellig een goed opvolger zijn van de heer De Gor ter die per 3 oktober 1975 pensioenge rechtigd is en die voor de heer Hooger heide een goed leermeester is geweest. Een belangrijk voordeel is ook de vrij jeugdige leeftijd van de heer Hooger heide. De heer Hoogerheide dankte de meerderheid van de vergadering voor het gebleken bewijs van vertrouwen. Hij hoopte dit vertrouwen niet te zullen be schamen. Minder hooi De heer G. Bakker die zich als com missaris niet herkiesbaar had gesteld had eventueel nog tot 1975 an het be stuur kunnen blijven omdat hij nog 65 worden moet. Maar de heer Bakker vond het verstandig wat minder hooi op zijn vork te nemen. Het TESO-commis- sariaat is lang niet zijn enige funktie. Bovendien was het in het belang van de contiuiteit in het bestuur om nu op te stappen. Zou hij tot '75 wachten dan zou dat betekenen dat elk jaar een commis saris wordt vervangen. Waarschijnlijk voor het laatst was voor de opvolging geen voordracht ge maakt; een vrije stemming dus. Door advertenties in de krant was tevoren al enige propaganda voor bepaalde perso nen gemaakt en dat had tot resultaat dat deze personen inderdaad al direkt een groot aantal stemmen verwierven, al waren wel drie stemmingen nodig. In de eerste ronde trokken de heer B. P. Rab, J. Kikkert, C. N. de Wit, J. de Beurs en H. Beumkes de meeste stem men, nl. resp. 95, 74, 47, 40 en 28. De tweede ronde leverde 113 stemmen op voor B. P. Rab, 106 voor J. Kikkert, 43 voor C. N. de Wit, 26 voor J. de Beurs en 18 voor H. Beumkes. Bij de derde stemming moest het gaan tussen de twee die de meeste stemmen hadden verworven, dus Rab en Kikkert. Het Het plan om het voormalige badhuis van het Groene Kruis te verbouwen tot rouwkamers gaat niet door. Het bestuur van het Groene Kruis zal de gemeente laten weten dat er zoveel bezwaren van praktische en psychologische aard naar voren zijn gebracht, dat van het plan moet worden afgezien. Het bovenstaande was reeds ter ken nis gekomen van de heer P. Smit. In de rondvraag van de dinsdagavond gehou den raadsvergadering betreurde hij het feit dat Texel dus voorlopig niet over de dringend noodzakelijke aula zal kun nen beschikken en verzocht hij naar al ternatieve mogelijkheden uit te zien. Rioolzuivering De heer L. J. Weijdt klaagde erover dat rond de rioolzuivering van 't Horn- tje een onhoudbare toestand begint te ontstaan. De installatie is te klein en dat is vooral in een periode van droogte op te maken uit de stank die de omringen de sloten veroorzaken. Tunnel De heer C. Koorn pleitte voor aanleg van een tunneltje voor voetgangers en wielrijders onder de Pontweg bij het kruispunt Keesomlaan. Het onderzoek naar de mogelijkheid hiertoe is in het verleden negatief uitgevallen maar de heer Koorn meende dat een eenvoudige tunnel best zou kunnen worden aange bracht, vooral gezien het zeer lage grondwaterpeil ter plaatse. De tunnel zou de veiligheid van de schoolkinderen die hier dagelijks enkele malen over steken zeer dienen. Zaterdag 19 mei werd de cursus elek trisch lassen, cursus seizoen 1972-'73 be ëindigd. De cursus beginners werd ge start met 18 deelnemers, 4 deelnemers trokken zich terug. De 14 in deze afde ling geslaagden zijn: W. J. Bakker, H. Barendregt, A. van Beek, H. F. H. Boeijen, J. Drijver, W. G. Jas, W. P. Jonge jan, A. S. Langeveld, C. J. de Porto, H. Rikkenberg, Ph. C. de Ridder, A. H. Terpstra, A. W. Westerlaken en F. Zegel. De cursus gevorderden werd begon nen met 9 deelnemers, één deelnemer trok zich terug. De 8 geslaagden zijn: J. Boon, J. M A. Buysman, G. W. Jim- mink, J. A. M. van der Kamp, W. Kuy- per, J. van Maldegem, A. P. C. de Porto en W. J. C. Zijm. Mevrouw M. Oosterhaven-Muste uit De Koog deed te Utrecht met gunstig gevolg examen voor het diploma Mani cure-pedicure van de ANOvV. De heer Joop Kramer uit Den Burg slaagde voor het bewijs van vakbe kwaamheid machinezetten van de Ver eniging Beroepsopleiding Grafische In dustrie. De heer Kramer is werkzaam in drukkerij Texelse Courant. werd een nek-aan-nek race; Kikkert kreeg 160 stemmen en Rab 151. Dankbaar Hartelijke dankwoorden sprak de heer De Lugt tot de scheidende commissaris Bakker die 25 jaar lang in het TESO- bestuur heeft gezeten nadat hij destijds de heer W. H. Lap opvolgde. „Door uw zakelijke instelling, menselijke benade ring, grote werkkracht en sociaal ge voel bent u een belangrijke steunpilaar geweest". De heer G. Bakker, daarop het woord verkrijgende, vertelde dat zijn belang stelling voor het TESO-werk in de aan vang matig was maar allengs was ge groeid. Hij hoopte dat het bij zijn op volger ook zo zou gaan. „TESO is de levensader van Texel. Zo'n bedrijf kan je niet onberoerd laten". De heer Bak ker memoreerde de goede samenwer king die hij met de overige bestuursle den had gehad en prees vooral de heer De Lugt die hij een eminente voorzitter noemde. Ook voor de direktie en het personeel had hij veel lof. Hij deed een hartstochtelijke oproep ervoor te zorgen dat Texel zijn veerdienst in eigen hand zou kunnen houden. „Geen overheids dienst kan de souplesse van aanpas sing beter verzekeren dan onze eigen Stoombootonderneming". Van de rondvraag maakte de nieuwe commissaris J. Kikkert gebruik om de aandeelhouders te danken. „Het is een grote eer. U kunt er zeker van zijn dat ik mijn best zal doen". Tenslotte werd het woord gevoerd door de heer P. Dekker uit Oudeschild die op zijn eigen wijze de lof zong over mensen en materiaal van TESO. Op een aantal bedrijven is het maaien van gras, dat de bestemming kuilgras moet krijgen in volle gang. Alles wijst erop, dat wanneer de omstandig heden voor de grasgroei gunstig zullen zijn een maximale hoeveelheid gras zal worden bestemd voor het maken van kuilgras. Dit is in de eerste plaats te danken aan het feit, dat steeds meer veehouders een duidelijke voorkeur krijgen voor kuilgras boven hooi. Verder is er het feit, dat er grote voorraden hooi zijn overgebleven en dit betekent, dat er weinig ruimte is om hooi van de nieuwe oogst te bergen. We moeten daarbij niet vergeten, dat er de laats'te jaren een heel ander soort kuilgras is ontstaan, dat de mogelijk heid geeft om een veel groter gedeelte van het rantsoen uit kuilgras te laten bestaan. Als we voordroogkuilgras ma ken met een hoog gehalte droge stof is het zelfs mogelijk om uitsluitend kuil gras te voeren. Vooral op de bedrijven met loopstallen is de drang om in deze richting te gaan heel groot. Een aantal wenken We zijn van mening, dat het zijn nut kan hebben om aan het begin van het seizoen nog eens te wijzen op een aan tal zaken, die van belang zijn voor het maken van voordroogkuilgras, waarbij ook het handhaven van de goede hoe danigheid van het grasland de aandacht krijgt. 1 Van diverse kanten horen we, dat de grasbezetting! dit jaar zeer dicht is. Dit levert al heel gauw een flinke snede op. Het betekent ook, dat als het gras te lang op stengel blijft staan de gras mat een flinke afrekening kan krijgen. ondernemers-aktiviteiten De eerste klant die in de gloednieuwe parfumerie-schoonheidssalon „Kosme- tiek" onder behandeling ging, was een man: de heer P. Eelman uit De Koog. Het ging er niet helemaal serieus toe. („Hier is geen eer aan te behalen", zei schoonheidsspecialiste Yvonne van de Voorde) en dc behandeling moet dan ook als een ludiek onderdeel worden ge zien van dc feestelijke opening van de zaak, vrijdagmiddag j.l. In aanwezigheid van vele genodigden schakelde Marlies Rey in alle vertrek ken van de zaak de verlichting in ten te ken dat de opening een feit was. Het woord werd gevoerd door me vrouw Suze Rey, die onder meer ver klaarde waarom zij met deze schoon heidssalon was begonnen. Een groot deel van haar leven had zij besteed aan ver zorging van kinderen, ook buiten het eigen gezinsverband. Nu de kinderen waren opgegroeid dreigde een leegte te ontstaan. Derhalve werd gezocht naar een mogelijkheid om de energie nuttig te besteden. De keus viel op een parfu merie-schoonheidssalon omdat aangeno men werd dat aan een speciaalzaak op dit gebied op Texel behoefte bestaat. Verder werd gesproken door de heer J. Kikkert namens de Rotaryclub, de heer C. N. de Wit namens de Algemene Texelse Middenstandsvereniging, de heer J. Nauta als voorzitter van de Winkeliersvereniging Den Burg, de heer J. Agter namens aannemer en onder aannemers en de heer C. Rey. Laatstge noemde vertelde dat de omzet in de cosmeticabranche in het afgelopen jaar met 30°/o is gestegen. Wie konstateert welk bedrag in heel Nederland aan cos metica wordt uitgegeven moet wel tot de konklusie komen dat op dit gebied ook op Texel zaken zijn te doen. Nieuwe inschrijving: Th. Zuidewind (eig.), Kerkeplaats S 33, Oudeschild, melktransportbedrijf. Donderdag en zondag om 15.00 en 20.00 uur en zaterdag en maandag om 20,00 uur, draait in het Gity theater „Lucky Luke". In het verre westen wordt een stadje gesticht. „Daisy town" noemt men het naar een eenzaam in de woestijn bloeiend madeliefje. Het stadje ontwikkelt zich voorspoedig. Maar met de voorspoed komt de mis daad binnen. Men besluit een sheriff aan te trekken. De keuze valt op Lucky Luke, de cowboy die sfieller schiet dan zijn schaduw, vergezeld van zijn paard Jolly Jumper. Lucky Luke verdrijft in een oogwenk de in Daisy Town opere rende desperado's. Maar dan begint de ellende pas goed. De vier Daltons heb ben besloten zich in Daisy Town te gaan vestigen om van daar uit dood en ver derf te zaaien. Maai' behalve buitenge woon slecht is het schurkachtige viertal ook erg dom. Lucky Luke verslaat ze dan ook zonder erg veel moeite. De Daltons worden gevangen genomen door de Indianen. Ze slagen er in deze op te hitsen en Daisy Town te laten aanval len. Juist op tijd verschijnt, net als dn echte westerns, het leger ter plaatse. De rust as hersteld en Daisy Town zou zijn vredig bestaan weer hebben kunnen op vatten ware het niet dat verderop goud wordt gevonden. De stad loopt leeg, na korte tijd is alleen het madeliefje nog over. Lucky Luke trekt eenzaam verder. (Toegang alle leeftijden). Vorige week werd huis-aan-huis een gemeentelijke folder verspreid over de mogelijkheden om in het volgend thea terseizoen de Helderse schouwburg te bezoeken. Wie de folder niet heeft ont vangen kan hem krijgen op het raad huis, afdeling Culturele Zaken, kamer 304. Maai daarom op tijd. Wat u de eerste snede mist krijgt u in de nagroei dubbel terug. 2. Nog steeds hoor je bedenkingen te gen het veelvuldig schudden. Een eer ste bedenking is, dat bij slecht weer de kwaliteit sterker terugloopt dan van niet bewerkt gras. Toch is de land bouwvoorlichting van oordeel dat er intensief moet worden geschud. In de eerste plaats om de veldperiode zo kort mogelijk te maken. In de tweede plaats om een 'gelijkmatig droog produkt te krijgen. En in de laatste plaats en zeker niet in het minst om de grasmat te spa ren. Het lang op één zijde liggen van het gras is funest voor de grasmat. Vooral op nieuw grasland kunnen de gevolgen ernstig zijn. 3. In 't algemeen kunnen we wel zeg gen, dat de kans van slagen het grootst is bij sterk voorgedroogd gras. Het is be slist niet zo, dat de kans op broei in de winterperiode bij sterk voorgedroogd gras groter is dan bij gras, dat maar nauwelijks een drogestofgehalte van 40% haalt. Alleen in gevallen, waarin de weersomstandigheden het nodig ma ken kan men er toe overgaan om gras met 40% droge stof in te kuilen. Is het gehalte aan droge stof nog lager dan is toevoeging van suiker of melasse ge wenst. 4. Bij het maaien moet er al om ge dacht worden, dat geen grotere opper vlakte onderhanden moet worden geno men dan in één dag aan de kuil kan worden gebracht. Het is zaak van te vo ren na te gaan welke oppervlakte in één dag bij elkaar kan worden gehaald. Daarbij moet er rekening mee worden gehouden, dat het in 't algemeen niet mogelijk is om vroeger dan 10 uur, op diverse dagen zelfs later met het inkui len te beginnen. Het „ochtendvocht" moet verdwenen zijn. Het laten liggen van half afgewerkte kuilen geeft dikwijls aanleiding tot plaatselijke afwijkingen in de kuil. Is men genoodzaakt het inkuilen toch 's avonds te onderbreken, dan is het zaak het gras provisorisch af te dekken met plastic. 5. De ervaringen van de laatste jaren wijzen op goede resultaten met de rij kuilen. Óf dit nu geburt met de veld- hakselaar of de opraapwagen, het goed aanrijden van de kuil is zeer belangrijk. Gras, dat met de kraan bij elkaar wordt gebracht krijgt nooit de egale vaste oDbouw als gras, dat met de wagens op- de kuil wordt gebracht. In 't algemeen worden de kuilhopen plm. 6 meter breed gemaakt. Buiten de „opritten" wordt per ha gras ook op een lengte van plm. 6 meter gerekend. 6 Het afdekken van de kuil is nog al tijd een discussiepunt. Daarbij gaat het vooral om de vraag of uitsluitend met plastic kan worden volstaan, of dat daarnaast een gronddek nodig is. De landbouwvoorlichting is van be ning, dat een dek van plastic plus grond de voorkeur verdient. De kwetsbaarheid van de kuil wordt daardoor veel kleiner. De novermberstorm van 1972 heeft weer duidelijk aangetoond, dat kuilen, die uitsluitend afgedekt waren met plas tic een groot risico lopen. Ook in geval len, waarin de veehouder van mening was goede voorzieningen te hebben ge nomen ontstond in enkele gevallen flin ke schade. Bij gebruik van polyaethyleen van 0.15 mm behoeft het gronddek niet zwaar te zijn. Een gelijkmatig dek van 10-15 cm grond is dan voldoende. Om dit te bereiken is naast het werk van de kraan, die de grond opbrengt ook handwerk nodig. 7. Indien men meent toch uitsluitend met plastic te moeten afdekken, dan is de eerste mogelijkheid om daarvoor PVC 0,20 mm te gebruiken. De kosten van dit materiaal zijn hoog. Daarom kiest men in veel gevallen voor gebruik van 2 lagen polyaethyleen 0,15 mm. Veelal kiest men daarvoor het zwarte materiaal. Het is juister of beter gezegd sterk aan te bevelen om voor de buitenlaag wit plastic te gebruiken. Door dit witte plastic wordt de zonnewarmte terugge kaatst. Goed ingraven van het plastic is een eerste eis. De kans op toetreding van lucht moet worden voorkomen. Daarom is ook een regelmatige controle van het plastic in de maanden tussen inkuilen en voeren beslist nodig. 8. Vooral bij kuilen, die uitsluitend met plastic worden afgedekt is een „vloeiend" verloop van de bovenzijde van de kuil gewenst. „Gaten" in het op pervlak geven dikwijls aanleiding tot afval in de kuilhoop onder die gaten. Vrij zeker een gevolg van het verzame len van condens water op die plaatsen. We hebben diverse keren gezien, dat hierdoor kolommen kuilgras van minder goede kwaliteit in de kuilhoop aanwe zig waren. Donderdag 31 mei (Hemelvaartsdag) wordt in de Burgemeester De Koning hal een herentournooi georganiseerd door de basketballvereniging „De Ma reis." Aan het tournooi zullen 4 teams deelnemen. Het tournooi begint om 12 uur precies. De organisatoren hopen dat ook niet-basketballers eens een kijkje komen nemen om met deze sport kennis te maken.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5