Cjrocn '^wartrjexels in het harL> Maakte gemeente misbruik woonruimtewet? van I TAXI 2323 Politie verwijderde naaktstrandborden A !'U Koper „Groenendaal" spande kort geding aan NA 2OOM. Mr. Sprenger: Eigenaar wilde ons voor voldongen feit zetten O «mm* Uitspraak voor woensdag a.s. Jppjilï Knnnen verwaterplaatsen in Zeeland blijven? WILHELMINALAAN 4-6 GS willen op Texel verhoging van de belastingen W. van 't Noordende wilde „onwetende strandbezoekers waarschuwen" Nog meer aktie te verwachten? u tïJDAG 1 JUNI 1973 Uigave B.V. v.h. Langcvcld De Rooy ■"•postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den j, (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 86e JAARGANG No. 8780 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ5,50 p. kw. Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Rabobank. 50 cent incasso; los 25 cent. Advert 23 ct per mm. cxcl. 4BTW lijk niet in een woningwetwoning thuis horen. Met name nieuwe leraren blijken nogal eens in de knel te komen. Vóór volgende week woensdag zal de (resident van de Alkmaarse rechtbank, (lr. Van den Haak, uitspraak doen in iet kort geding dat de familie J. den [outing (m.n. mevrouw C. W. den Hou- ng-Meijerink) heeft aangespannen te- in de Gemeente Texel om de woning ordering ongedaan te maken waartoe en VV. op 17 mei j.l. besloten over te an. Het betreft het pand H 110 liroenedaal" in De Westen, dat de fa- iilie Den Houting in februari kocht oor ƒ60.000,om het als tweede wo- ing te gaan gebruiken. Het geding dat laandag j.l. diende, betreft het gebruik at de gemeente heeft gemaakt van haar evoegdheid om een woning te vorderen s de eigenaar na redelijk overleg niet sreid is gebleken de woning af te aan aan serieuze gegadigden. De fa- lilie Den Houting verwijt de gemeente at deze in strijd met de woonruimte- et heeft gehandeld en bovendien de •eginselen van behoorlijk bestuur" teft geschonden. Met name verweet Ir. Bottenheim, de raadsman van de fflilie, de gemeente tijdens de zitting laandag) willekeur, dat wil zeggen dat gemeente de betrokken belangen tonelijk niet tegen elkaar heeft afge- ogen. Namens de gemeente wees bur gmeester Sprenger al deze verwijten an de hand. 1 Nadat de familie Den Houting -het 'mi had gekocht heeft zij eind febru- i de gemeente toestemming gevraagd 'tpand. dat tot die tijd permanent was •woond geweest, als tweede woning in bruik te mogen nemen. De gemeente derzocht deze aanvraag en kwam tot konklusie dat eerst geprobeerd moest >rden Texelse gegadigden te vinden or het huis, dat voor permanente be ding uitstekend geschikt is. Overeen- mstig de bekende advertentie-proce- verzochten B. en W. op 27 maart familie Den Houting een advertentie de Texelse Courant te mogen plaat- 1 om alsnog gegadigden op te roepen het huis permanent zouden willen wonen, door het van de familie Den •JJfmg te kopen of huren. Dit verzoek de gemeente door middel van toe ging van een formulier. De toestem- 'ng van de familie Den Houting volg- °P 9 april, waarna de advertentie n verschijnen in de krant van 17 hl. Intussen .had de familie Den Hou- ig niet stilgezeten. Zeer kort nadat huis haar eigendom was geworden zij opdracht en tot verbouwing en achting van het huis. Gesprek I11 totaal werd er in de eerste ander- Ve maand ongeveer ƒ75.000,tegen- 'fegooid, dit alles zonder bouwver- tnmg. in de loop van april kwam de Het in het fraaie landschap van de Westen gelegen .Groenendaal". Nu gevorderd door de gemeente, maar straks toch tweede woning 7 had de burgemeester een onderhoud met het echtpaar Den Houting. Over dit gesprek lopen de lezingen van burgemeester Sprenger en de Den Houtings nogal uiteen. Volgens de laat- sten is het een kort gesprek geweest, waarbij de burgemeester Den Houting verweten had dat deze het hem zo moei lijk maakte, maar dat hij er voor zou zorgen dat hij de woning nooit zou krij gen. „Is dat overleg, laat staan redelijk overleg?", zo vroeg Mr. Bottenheim zich tijdens het kort geding af. De weergave die burgemeester Spren ger van het gesprek gaf was dat hij op de mededeling van de Den Houtings dat deze nu al anderhalve ton hadden geïn vesteerd en dat ze al jaren een tweede woning op Texel zochten, zijn bevreem ding had uitgesproken over de zijns in ziens voorbarige verbouw. Daarop had den de Den Houtings gezegd bereid te zijn van bewoning af te zien, en het pand te verhuren, mits dat „op econo mische basis" kon gebeuren (op 4 mei bleek hiermee ƒ1250,per maand te zijn bedoeld). De burgemeester liet ver volgens blijken dat hij het onwaar schijnlijk achtte dat de gevraagde ver gunning tot onttrekking aan de perma nente woningvoorraad zou worden ver leend. Voor de rest zou de zaak door wethouder Daalder worden afgehandeld. 1250 gulden per maand Na dit gesprek meldden zich bij wet houder Daalder en bij de heer Den Houting (die meestal namens zijn vrouw optreedt) een aantal serieuze kopers en een huurder. De hoogste bie der was de LTS-leraar Groothuis, die ƒ90.000,voor het huis over had en genegen was over een hoger bedrag te praten. Zijn collega Kok meldde zich als huurder. Hij was bereid ƒ300,per maand te betalen. De heer Kok, die in het vervolg van deze geschiedenis een belangrijke rol speelt, is een „krepeer- geval". Hij woont met zijn'gezin in een zomerhuis dat hij op 15 mei al had moeten ontruimen, en waar hij nu tot 4 juni mag blijven omdat hij anders geen d&k boven zijn hoofd heeft. Noch de ƒ90.000,of meer van Groot huis, noch de ƒ300,per maand van Kok konden de familie Den Houting bewegen van het pand afstand te doen. In een gesprek op 4 mei met de heren Daalder en Arensman van de gemeente gaf de heer Den Houting te kennen dat hij een huur van ƒ1250,per maand economisch aanvaardbaar vond en dat hij van plan was voor zijn stukje grond en de opgeknapte woning te blijven vechten. Bij deze gelegenheid kwam voor het eerst de mogelijke vordering van de woning ter sprake. Wethouder Daalder deelde de heer Den Houting mee dat B. en W., als er geen vergelijk zou worden bereikt, nog maar één ding konden doen: vorderen. Op 15 mei vergaderde de woonruimte adviescommissie. Tijdens deze vergade ring brachten de heer en mevrouw Den Houting alleen naar voren dat ze het huis hadden gekocht in het belang van de rust van de heer Den Houting (een drukbeklante accountant) en dat ze een soepeler beleid hadden verwacht voor het buitengebied, waar tweede wonin gen immers geen „dode wijken" kunnen veroorzaken. De commissie besloot de woning te vorderen ten behoeve van de heer Kok, nu in redelijk overleg niet tot overeenstemmnig te komen was. 'j Kort geding Daarop besloot de familie Den Hou ting tot een kort geding dat maandag 'diende. Het betoog van de advocaat Bottenheim viel in drie gedeelten uit een. Allereerst stelde hij dat er op Texel helemaal geen woningnood is, vervol gens dat bij de vordering in strijd met de wet was gehandeld, en tenslotte dat er sprake was van onbehoorlijk be stuur. Wat betreft de woningnood, Mr. Bot tenheim voerde aan dat er op Texel de laatste tien jaar niet één woning gevor derd was\ (De heer Sprenger deelde echter mee dat het er elf waren). Bo vendien, zo zei de raadsman van de fa milie Den Houting, blijkt het verdwij nen van de woningnood uit het feit dat de huurliberalisatie ook op Texel is in gevoerd. Burgemeester Sprenger voerde hier tegen aan dat de gemeente bezwaar heeft gemaakt tegen de huurliberalisa tie, en dat de geldigheid voor Texel van de woonruimtewet (op grond waarvan gevorderd kan worden) niet voor niets is gehandhaafd De burgemeester ging uitvoerig in op de woningnood die zo af en toe op Texel de kop weer op steekt. De heer Sprenger legde er de na druk op dat complexen van tweede wo ningen. gebouwd in de recreatieve sfeer, in dit verband geen moeilijkhe den opleveren. De belangstelling van adspirant tweede woningbezitters voor de normale woningvoorraad vormt daarentegen een probleem, ook al door de prijsopdrijving die daarvan het ge volg is. De doorstroming verloopt moei zaam. Het blijkt onmogelijk huurwonin gen te bouwen voor degenen die eigen- Afsluiting Oosterschelde gaat misschien niet door Uit de maandag door het kabinet Den Uyl afgelegde regeringsverklaring kan de konklusie worden getrokken dat 't on zeker is geworden dat de mosselverwa- tcrnlaatsen uit de Oosterschelde zullen moeten verdwijnen. In ieder geval kan snrake ziin van een betekenende vertra- cin» in de afsluiting van deze zeearm. Tn de regeringsverklaring staat namelijk dat de minister van verkeer cn water staat de kamer op korte termiin een nota over alle asoecten van de Ooster- scheldewerken zal voorleggen. In deze nota zal de instelling van een commis sie worden voorgesteld die de mogelijk heid zal onderzoeken om de noodzake lijke bescherming tegen stormvloed ram pen in overeenstemming met het behoud van het natuurlijk milieu te brengen. De nota zal behalve over de taakom schrijving ook een voorstel doen over de samenstelling van de commissie. Het komt er dus op neer dat onder zocht zal worden of de Oosterschelde open kan blijven. Dat zou mogelijk zijn door de dijken aan de Oosterschelde op deltaniveau te brengen of door toepas sen van een stormvloedkering die het in- en uitstromen van zeewater in de Oosterschelde niet belemmert. In beide gevalen kunnen de mosselverwater- plaatsen behouden blijven en hoeven de Zeeuwen daarvoor niet naar het Waddengebied. Valt dit onderzoek positief uit, dan is daarmee de kans dat bij Texel een kunstmatige mosselverwaterplaats wordt aangelegd, verkeken. Roltrap Als nu mensen van de overkant de uitbreiding van de woningvoorraad die langzaam maar zeker plaats heeft, ge deeltelijk teniet doen door bestaande woningen weer aan de woningvoorraad te onttrekken, dan krijgen de mensen die het beleid moeten voeren „hetzelfde gevoel van machteloosheid en onbeha gen als iemand die naar boven tracht te komen via een dalende roltrap". Van daar de bekende regeling dat adspirant tweede woning bezitters alleen een ver gunning tot onttrekking aan de woning voorraad kunnen krijgen als zich op een advertentie in de Texelse Courant geen serieuze gegadigden melden. Als er wel gegadigden zijn, maar het verschil tus sen vraag en aanbod te groot is om tot., zaken te kunnen komen, wordt van ge-" (zie vervolg pagina 2) Als gevolg tekort „Molenkoog" Gedeputeerde Staten van Noordhol land zullen er bij B en B. op aandrin gen alsnog verhogen van de plaatse lijke belastingen te overwegen. Dit in verband met het zeer grote exploitatie tekort van 'het zwembad „Molenkoog" van de Recreatiestichting Texel. GS handelen naar aanleiding van de tiende begrotingswijziging van de Recreatie stichting Texel, die hen ter goedkeuring is voorgelegd. Bij de stichting van het zwembad keurde GS het gemeentelijke crediet daarvoor goed met de aanteke ning dat als voor de gemeentelijke bij drage in het exploitatietekort ^een nor male dekking aanwezig zou zijn, die bij drage niet wordt goedgekeurd door GS, tenzij Texel bereid is de belastingen te verhogen tot boven de normen die voor zg. artikel 12-gemeenten gelden GS is nu van mening, dat voor de bijdragen aan het zwembad een wel erg groot be- iroep wordt gedaan op de post „onvoor zien" in de gemeentebegroting. In de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. heeft de heer W. van 't Noordende op het strand tussen de Slufter en paal 27 borden geplaatst waarvan de beteke nis weinig te raden liet: Een bleek uit dat het hier ging om een strand voor naluristisch gebruik oftewel een naakt strand. Blijkens de politieverordening, die de meerderheid van de gemeente raad nadrukkelijk niet heeft willen wij zigen ten behoeve van de naakt(zonne)- baders Ls zo'n strand op Texel verboden. De borden hebben er dan ook niet lang gestaan. Maandagochtend werden ze door de politie verwijderd. De heer Van 't Noordende is uitge sproken voorstander van zinvolle naakt heid. Naturist wil 'hij zich niet noemen. („Want ik lust graag een stuk vlees, rook een sigaretje en drink ook nog een borrel") maar hij vindt het onzin om bij zwemmen of zonnebaden een broek aan te houden. Zeker nu het heel gewoon is dat men via de beeldbuis met naakt heid word gekonfronteerd moet het toch mogelijk zijn om op een afgelegen strandgedeelte in je blootje te lopen. Al lang Het ca 1 kilometer lange strandge deelte ten noorden van de Slufter wordt al sinds enkele jaren als zodanig ge bruikt, overigens nooit door meer dan enkele tientallen mensen tegelijk. Moei lijkheden met de politie of andere strandbezoekers zijn er nooit geweest. Voor de onwetende strandbezoekers is echter toch sprake van een verrassend tafereel. De heer Van 't Noordende zegt zijn borden geplaatst te hebben om de onwetende strandbezoekers te waar schuwen. Na zo'n waarschuwing kun je moeilijk volhouden dat je aanstoot hebt genomen. Wie geen bloot wil zien kan tijdig op z'n schreden terugkeren of niet kijken. Voor de mensen die 't wel prettig vinden om naakt te zwemmen en te zonnen maar het tot dusver niet durfden omdat het tenslotte verboden is, is zo'n bord aanleiding om de broek wel uit te trekken. Ze kunnen dan bij eventuele moeilijkheden hun handen in betrekke lijke onschuld wassen en zich bovendien nog beroepen op de landswet waarvan sinds kort vaststaat dat deze de naakt- recreatie op dergelijke strandgedeelten niet strafbaar stelt. Stimulans Van 't Noordende zegt dat de mede standers die bij de aktie betrokken wa ren er nogal sceptisch tegenover ston den, maar toen ze zondag j.l. het effekt zagen waren ze op slag enthousiast. Er waren meer naaktrecreanten dan ooit, zeker veertig. Het waren mensen van uiteenlopende leeftijd en nationaliteit die desgevraad (Van 't Noordende 'infor meerde overal) enthousiast waren en De gewraakte bordjes Ze stonden bij paal 26 en 27, zodat iets minder dan een kilometer ..naaktstrand1' was afgebakend het een „prachtige bevrijdende middag" vonden. Opperwachtmeester J. Bark van de Rijkspolitie had voor de aktie van de Cocksdorper naaktpropagandist meer waardering gehad als deze de zaak (nog) openlijker gespeeld had, de politie had laten verwittigen en een proces verbaal had uitgelokt. Uit de uitspraak van de rechter zou de politie zijn konklusies hebben kunnen trekken. Dat de politie bii het controleren van de stranden ner- gen op let, wordt door de heer Bark ont kend. Hij gelooft best dat er wel eens naakte mensen op een afgelegen strand lopen maar door de politie is dat nooit gekonstateerd. De politie heeft wel wat anders te doen dan een zoekaktie naar naturisten organiseren. „Ik voel weinig voor een heksenjacht". Zijn van de heer Van 't Noordende en zijn medestanders nog meer akties te verwachten? Hij zegt: „Misschien. Ten slotte is in de geschiedenis alle conser vatisme met aktie bestreden". Zie vervolg pagina 2

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1