voor familie Kok beschikbaar AGENDA Vuilbegraafplaats dinsdag in gebruik Huis „Groenendaal" Adieu, rooie zee groen-zwart Sleutels worden vandaag overhandigd Particulier storten blijft mogelijk Vertraging in aflevering paspoorten en toeristenkaarten „Geef hier dat glas" C.I.M.K.-rappurt VERVOLG VAN PAG. 1 Josse's egotrip Luchtmacht Bel bij brand 2066 Schouwburgbezoek Den Helder Weekenddiensten artsen I Zoals wij in onze vorige editie nog juist konden melden heeft de gemeente gezegevierd in het kort geding dat te gen haar was aangespannen door me- ■vrouw C. W. den Houting-Meijerink te Nieuw-Vennep. De president van de Alkmaarse rechtbank, Mr. H. F. van de Haak, wees haar eisen op alle punten af. De heer J. Kok kan dus nu zijn in trek nemen in het prachtig gelegen „Groenendaal" aan de Westerweg, zo dat een einde komt aan de spannende tijd waarin gevreesd moest worden dat h\j met zijn gezin op straat zou komen te staan. Vrijdag, heden, voor tien uur worden de sleutels namens de familie Den Hou- ting overgedragen aan de gemeente, die ze vervolgens aan de familie Kok zal geven. Helemaal zeker dat hij er ook zal kunnen blijven wonen is het echter nog niet. De familie Den Houting heeft bij het Gerechtshof te Amsterdam appèl ingesteld tegen de uitspraak. Als het Hof de gemeente in het ongelijk zou stellen zou de woning misschien weer moeten worden ontruimd. ting om het pand aan de woningvoor raad te mogen onttrekken niet onrede lijk kan worden genoemd. Wat dit laat ste punt betreft stelt de president dat een vlottere afwerking weliswaar denk baar en misschien ook wenselijk zou zijn, maar dat in het verzoek niet op haast werd aangedrongen terwijl een dergelijk verzoek ook naar zijn aard geen duidelijk spoedeisend karakter draagt. Ook heeft de familie in de tijd die haar zo lang is gevallen tussentijds niet op een antwoord aangedrongen. De familie Den Houting mocht er niet op af gaan dat geen bericht ook goed bericht was. Uitspraak De Alkmaarse president onderschrijft in zijn uitspraak het verweer dat de Gemeente Texel bij monde van burge meester Sprenger naar voren bracht. Dit betekent onder meer dat de gemeente zich volgens hem niet aan een in rede lijkheid niet denkbare belangenafwe ging heeft schuldig gemaakt, dat er wel degelijk redelijk vooroverleg is geweest om op basis van vrijwilligheid tot een oplossing te komen, dat de stelling dat er geen woningnood heerst op Texel on aannemelijk is en dat de tijd die de ge meente heeft genomen om te reageren op het verzoek van de familie Den Hou- Als gevolg van de zeer vele verzoeken om paspoorten en toeristenkaarten is op de Provinciale Griffie te Haarlem waar deze documenten worden afgegeven een noodtoestand ontstaan. Ondanks dage lijks overwerken lukt het niet of nau welijks de vloed van aanvragen bij te houden. Als gevolg daarvan is veel meer tijd dan gewoonlijk gemoeid bij het verkrijgen van een pas of toeristenkaart. Mensen die naar het buitenland op va kantie willen dienen zeker vijf weken tevoren de aanvraag op het raadhuis in te dienen om van tijdige toezending ver zekerd te zijn. Men verzocht ons erop te wijzen dat bij het deponeren van glasafval in de door de gemeente geplaatste containers moet worden gelet op doppen, zilverpa pier, lood etc. op de flessen en potten. Dit moet worden verwijderd. Papieren etiketten mag men laten zitten. De con tainers worden geplaatst aan de Burg wal te Den Burg en in de centra van De Koog en Oosterend en zijn herkenbaar aan de leus waaronder deze aktie wordt gevoerd; „Geef hier dat glas". Als de proef slaagt, dus als blijkt dat de ge meente de glasinzameling financieel-or- ganisotorisch aan kan en als het publiek uitsluitend glas in de containers gooit, zullen ook de andere dorpen van op vangmogelijkheden worden voorzien. recreatiewinkels), beveelt het rapport aan de groei vooral in de kwaliteit te zoeken: meer verschillende artikelen, en bij ieder artikel meer keuze. Bij die kwaliteit hoort ook de presen tatie: de puien, de etalages, de uitstal ling der waren binnen. Eveneens ds de kwaliteit gediend door de bestrating en het verkeersbeleid in de winkelstraten te laten bepalen door de winkelfunktie, zodat het winkelen een genoegen wordt. Het winkelfront moet zo weinig moge lijk worden onderbroken door woonhui zen, kantoren en dergelijke. De midden stand moet er dan ook naar streven vrijkomende panden aan dergelijke be stemmingen te onttrekken en te gebrui ken voor de uitbreiding van het areaal. Pas als de gaten gevuld zijn valt te den ken aan uitbreiding aan de grenzen van het winkelapparaat. Een laatste ele ment van de kwaliteit is de oplossing van het parkeerprobleem. Daarvoor is echter een aparte studie nodig, aldus het CIMK-rapport, dat besluit met de woor den: „Als eindkonklusie zou men voor het winkelapparaat op Texel kunnen stellen dat de toekomst er goed uit ziet maar dat daarvoor de betrokken par tijen de noodzakelijke inspanningen om de consument tevreden te stellen niet mogen schuwen". Donderdag 7 juni Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, buitengewone algemene aandeelhoudersvergadering EMK. Vrijdag 8 juni De Waal, voetbalterrein, 18.45 uur, Noordzeetr appers-Drij ver. De Waal, voetbalterrein, 20.00 uur, De Waal-Maydag Den Burg, City theater, 20.00 uur, „What's up Doc?" Zaterdag 9 juni Oosterend, IJsdiek, 16.00 uur, viskam- pioenschap. Den Burg, City theater, 20.00 uur, „What's up Doc?" Zondag 10 juni Den Burg, City theater, 15.00 uur, „De nieuwe avonturen van Dik Trom" Den Burg, City theater, 20.00 uur, „What's up Doc?" Maandag 11 juni Den Burg, City theater, 15.00 uur, „De nieuwe avonturen van Dik Trom" De Koog, De Kaaps-nol, 19.00 uur, strandloop. Den Burg, City theater, 20.00 uur, „What's up Doc?" Dinsdag 12 juni De Waal, voetbalterrein, 18.45 uur, Rijkswaterstaat-Wigeko De Waal, voetbalterrein, 20.00 uur, J'Elleboog-Gempo Den Burg, City theater, 20.00 uur, „What's up Doc?" Woensdag 13 juni De Waal, voetbalterrein, 19.00 uur, Saniros-TESO Den Burg, City theater, 20.00 uur, „What's up Doc?" Iedere dag Den Burg, Raadhuis, Tentoonstelling van Kiek Schrieken en Peter Riteco met o.a. schilderijen en plastieken. Openingstijden: iedere werkdag 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Iedere vrijdagavond Den Burg, „Olympic", 20,00 uur, biljart club „De Graaf". Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere dinsdagavond Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst biljartclub. Iedere woensdag Den Burg, ,,'tAsiel", 20.00 uur, discus sie (Textant). Iedere donderdag Den Burg, 'tAsiel, 20.00 uur, filmgroep (Textant). Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst klaverjasclub. Den Hoorn, school, 11.00 uur, moeder en kind-gymnastiek. Bejaardenzang Den Burg, Landbouwschool, woensdags 15.00 uur, zang. Trimmen Zaterdag 16.00 uur en dinsdag 14.00 uur trimmen bij „Dennenoord". Bejaardenomroep Met maandag verjaardagen, verzoek platen, voorlezen en Texels journaal; woensdag „Groot nieuws voor u" en verzoekplaten; donderdag verjaarda gen, verzoekplaten en voorlezen. Maatschappelijk werk Den Burg, Raadhuis, elke dinsdag en donderdag 9.00 - 12.00 uur, spreekuur zr. A. Haasnoot van de Gemeentelijke Sociale Dienst. Afspraken kunnen worden gemaakt bij de afdeling So ciale Dienst in het Raadhuis. Den Burg, R.K. Kleuterschool, elke vrijdag 10.00 - 11.00 uur, spreekuur mej. H. C. A. Brilman van de Stich ting Maatschappelijk Werk in de Kop van Noordholland. Tel. (02230) 15834, tijdens het spreekuur (02220) 2610. 't Zal wel even wennen wezen, zater dags niet meer naar de Rooie Zee. Jam mer, want voor veel mensen was het een genoegelijke traditie geworden en een vast punt In het ritme van de werkweek. Dat regelmatig bezoek aan Texels vuilste plekje was van grote vormende waarde Na een tijd over die stinktroep te hebben rondgelopen, besefte je op de terugweg meer dan ooit hoe mooi Texel was en ye had er een veel betere voorstelling van hoe de wereld er straks uit zal zien als de jongens van de club van Rome gelijk krijgen. Ook het uitzicht dat die jaarlijks groeiende vuilberg bood, zullen we mis sen. Zo tussen de rookvlagen door kroop je struikelend over ouwe fietsen, kratten, rottende vis, kranten, tv-toestellen, maand verbanden enz. naar het hoogste punt om te genieten van het wijdse Texelse land schap dat aan de horizon werd begrensd door de silhouetten van Oudeschild, de Hogeberg, Den Burg en De Waal en je amuseerde je met de altijd wel aanwezige ratten, die voor je uit dartelden als lam meren in een voorjaarswei. De lucht was vervuld van geknetter van vuur, het krij sen van zilvermeeuwen, het ploffen van spuitbussen. Bij het bekijken van de vuilnis besefte je ook hoe goed we het tegenwoordig hebben; anders gooiden we zóveel met weg. De inkomensverschillen in onze maatschappij werkten in de hand, dat me nigeen naar de Rooie Zee kwam om te ,,strunen", om te kijken of er iets bruik baars was te vinden Zo konden velen hun ondernemersdriften uitleven en mee werken aan de best denkbare vorm van vuilverwerking: recirculatie Onder die wekelijks strunende Rooie Zee-lui was in de loop der jaren een hechte band ont staan. Rang en stand deden niet ter zake. Solidariteit won het van de concurrentie in de gezamenlijke strijd tegen het weer barstige vuil. Vooral in de reinigingsrecht- loze periode was het heerlijk om te zien hoe zelfs de best gesitueerden met hun mooie auto's naar de vuilnisbelt togen om daar hun plastic zaken te legen en aldus een paar dubbeltjes uit te sparen, waarbij ze de prijs van de benzine en de lekke banden niet incalculeerden om de mooie illusie niet te verstoren. Want er moest een excuus zijn om naar de belt te kun nen Hoevelen zullen niet op zaterdag ochtend alle vuil dat zij konden vinden, bijeen geharkt hebben om dat uitje toch maar niet te hoeven missenJammer dat het voorbij is. De tonnenzware shovel heeft zijn ver nietigend werk gedaan. De ratten zijn doodgedrukt, de meeuwen hebben geen eten meer. Geen rookwolken zullen het eentonige voorjaarsblauw van de hemel meer opsieren. Het terrein van het weke lijkse vuilnisfeest wordt nu een heuvel met boompjes. Dag Rooie Zee, we zullen je missen. ..Deze flessenpost is een bericht, een ge baar. deze fles brengt, naar ik hoop, mijn roman naar alle delen van de wereld, en vraagt aan elk die hem vindt: ageer tegen de wreedheid van de mens tegenover mensen, dieren en planten: bescherm de natuurll" Wie langs het strand wandelt en zijn blik laat weiden over de talloze aanspoel sels loopt de kans een weckfles aan te treffen met een grote hoeveelheid papier er m Onlangs is dat op Texel gebeurd. Allereerst zal bij opening het oog worden getroffen door een groot vel, waarop In vijf talen bovenstaande tekst staat, met een verzoek het bericht/gebaar alom be kend te maken, en het pakket na toevoe ging van eigen werk betreffens de geva ren die onze wereld bedreigen, weer in zee te werpen. Naast een aanbeveling van Harlingens burgemeester drs. H. I. de Haan en een noodkreet van de Wadden vereniging zal de gelukkige vinder een in het Fries gestelde roman aantreffen, forneukte sted" geheten. in het bijgaand materiaal is deze titel voor de preutse Nederlander vertaald in „misleide stad"). Over de naam van de auteur kan geen twijfel bestaan: in totaal staat in de bij gevoegde papieren achttien maal te lezen dat het werk is geschreven door Josse de Haan te Schagen, schrijver van Bonifa- sius en it Onderbroekje" en andere schep pingen. De roman, waarvan de kunstenaar, (die het werk persoonlijk te Harlinger te water heeft gelaten) hoopt dat de mmaakpot hem naar alle delen van de wereld zal brengen, handelt over de ontmenselijking ten opzicht van de medemens, het mede- dier alsook de medeplant in het huidige tijdsgewricht. De auteur beschrijft deze verschijnselen zonder winstoogmerk. Het honorarium gaat voor de helft naar de uit gever (de Koöperatieve Uitgeverij te Bolsward) en voor de andere helft naar 'n menslievende instantie, die Josse de Haan persoonlijk heeft uitgezocht. Welke dat is wordt niet medegedeeld. De moraal van het boek blijft eveneens in het verborgene. „Laat je niet verneuken door de groten, maar help het gebaar een gebaar voor de natuur worden" Over de betekenis van deze zin laat de romancier de lezer geheel en al in het duister. De auteur is in beginsel tegenstander van de vernietiging van deze wereld. Maar mocht alles stuk gaan (iets waarin hij vooralsnog niet gelooft) „dan zwalkt op zee tenminste nog één teken Inderdaad: als op alle continenten de mensen zijn gestikt in hun eigen vuil, als er op de hele wereld geen bos meer te vinden is, als de zon nooit meer door de grauwsluier die de fabrieken in de atmos feer hebben geblazen heen breekt, dan nog zal Josse de Haan in achttienvoud over de wereldzeeën zwalken. Rozen verwelken, bloemen vergaan, maar De Haan's naam zal altijd bestaan. De chef van de Luchtmacht heeft mede lijden met de Terschellingers. Naar aan leiding van klachten over geluidshinder ten gevolge van oefeningen op de Noordsvaarder heeft hij besloten de meest luidruchtige oefeningen met meer te laten houden op dit meest westelijk gelegen deel van Terschelling. De Ter schellingers kunnen nu hoera roepen en het zelf nog horen ook. Waar zal het meeste lawaai dan nu worden gemaaktWaar anders dan op de Vliehors7 Het zit er dus in dat de inwoners van De Cocksdorp en omgeving binnen kort het meeste lawaai moeten verduren Dit zou een grote toename van de vaak toch al bijna ondragelijke overlast bete kenen. De chef Luchtmacht heeft zijn toevlucht genomen tot een bedrieglijke manoeuvre. Hij stelt de inwoners van het ene wadden eiland gerust en vertelt die van het an dere niet dat zij voortaan „om der wille van de vrede" regelmatig een lawaai over zich heen zullen moeten laten gaan alsof het oorlog is De rust van Terschelling wordt betaald met die van noordelijk Texel en Vlieland. Het zou stilaan duidelijk moeten zijn dat er in het Waddengebied eenvoudig geen plaats is voor militaire oefeningen. Waar deze ook gehouden worden, ze beteke nen altijd een zeer zware belasting van de bevolking en van de kwetsbare (en toch al zo gekwetste) natuur 't Zou geen kwaad kunnen als de ge meente eens naar de aard van de ver plaatste oefeningen zou informeren en zonodig een krachtig protest laat horen. Dinsdagochtend omstreeks tien uur zal de nieuwe vuilnisstortplaats bij het licht van Troost aan de Mokbaai in ge bruik worden genomen. Dat betekent dat met ingang van hetzelfde tijdstip de oude stortplaats de Rode Zee aan de Veenselangweg definitief buiten gebruik zal worden gesteld. De oude belt heeft dertig jaar dienst gedaan en heeft al die tijd in de omgeving stank- en rookover- last gegeven. De ingebruikneming van de nieuwe stortplaats waar het huisvuil wordt begraven moet dan ook als een belangrijke verbetering worden gezien. Verheugd is men bij de gemeente echter niet. Daar weet men dat ook het begra ven van huisvuil op den duur geen echte oplossing is. De stortplaats bij het licht van Troost wordt als een tijdelijke voor ziening beschouwd. Het vertrouwen be staat dat binnen enkele jaren een betere methode van huisvuilverwerking moge lijk zal worden. In de afgelopen maanden is hard ge werkt om de vuilhoop op de Rode Zee het aanzien van een fraaie heuvel te ge ven, passend in het landschap. De hoe kige vorm is met behulp van de 12 ton zware shovel afgerond en er zijn reeds grote hoeveelheden grond opgebracht. Dit werk zal met spoed worden vol tooid. Het is de bedoeling de heuvel in het najaar met bomen te beplanten. Het is al geruime tijd geleden dat de Kroon akkoord ging met de omstreden vuilbegraafplaats bij de Mokbaai. Dat nu pas tot ingebruikneming wordt over gegaan is het gevolg van vertraging bij de toelevering van de hier benodigde materialen. Maar nu is de nieuwe stortplaats van de voorgeschreven twee meter hoge afrastering voorzien en zijn twee keten gebouwd: een als stalling voor de shovel en de andere als perso- neelsverblijf. De man die hier toezicht houdt is tevens shovelchauffeur. Zoals bekend zal het huisvuil dat hier wordt aangevoerd direkt in sleuven worden gestort en met grond afgedekt. De eer ste sleuf is al gegraven. Particulieren die zelf huisvuil naar de nieuwe stortplaats willen brengen kun nen daar dagelijks terecht van 9.00 - 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur, be halve zaterdag en zondag. Mensen die gewend waren zaterdag naar de belt te gaan zullen dus een andere dag moeten uitzoeken. Het „particulier storten" is de laatste tijd overigens sterk afgeno men, voornamelijk als gevolg van het weer invoeren van het reinigingsrecht zodat alleen bij het brengen van grote hoeveelheden geld kan worden uitge spaard. Verwacht wordt dat de animo nu nog verder zal afnemen omdat de nieuwe stortplaats voor de meeste Texelaars nogal afgelegen is. De nieuwe stortplaats heeft een op pervlakte van 3 Vz hectare. Geschat is dat men daarmte ongeveer 20 jaar voor uit kan, maar ieder hoopt dat lang voor het verstrijken van die termijn een be tere methode is gevonden. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Gebleken is dat niet alle inwoners Den Burg de folder van de Stichtii Cultureel Werk hebben ontvang< waarmee men in de gelegenheid wort gesteld in te tekenen voor evenementi in de Helderse Schouwburg. Zoals bi kend worden het komende winterst zoen door TESO extra boten ingezet dit schouwburgbezoek mogelijk te ken. De folder met het aangehechte be stelformulier (dat uiterlijk maandag 1; juni moet worden ingeleverd) kan ni worden afgehaald bij het bureau Culti relc Zaken in het raadhuis. Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdagmorgen 8 uur tot dinsdagmorgen 8 uur Dokter R. COUTINHO, Den Burg, 1 (02220) 2023. Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, t (02220) 2039. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot dinsdagmiddag 13.00 uur Zr. VELEMA, Den Burg, telef. (0223| 3241. DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 12.00 uur dinsdagmorgen 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg, telefoJ (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen bellen de h«j A. van Heerwaarden, tel. (02220) 21É (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. 9-1 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt 2 worden op het bureau verwacht op dj tijden, dat hun eigen huisarts zittnj heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Seegers, dinsdag 12 juni oj 14.00 uur; Dokter Van Loon, woensdag 12 jumc-J 13.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 12 junio 15.00 uur. R.K. KERKDIENSTEN Pinksterweekend, 9, 10 en 11 juni; Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur Duitse Mis- 19.30 uur maandag 8.30 en 10.30 uur De Koog: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur Duitse Mis: 10.30 uur maandag: 9.00 uur Duitse Mis: 10.30 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Duitse Mis: zaterdag 18.00 uur zondag 9.00 en 19.00 uur maandag: 9.00 uur Den Hoorn: zondg 10.30 en 19.00 uur Duitse Mis: 9.00 uur maandag: 10.30 uur Oudeschild: zondag 9.30 en 19.00 uur| maandag: 9.30 uur Oosterend: zondag 10.15 uur maandag: 10.15 uur PROTESTANTSE KERKDIENSTEf Eerste Pinksterdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Mulder De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer Loerakker, met de kinderen van zondagsschool. Pinksterzendingscolll Den Hoorn 9 uur Kinderpinksterfeesl| 10.30 uur ds. Bomer, uit Utrecht Pinkstercollecte voor de zending. De Koog 9 uur ds. Waardenburg Pinkstercollecte voor de zending 10.30 uur eerw. heer Veldhuis Pinkstercollecte voor de zending. De Waal 10.30 uur ds. Waardenburg Pinkstercollecte voor de zending Oosterend 9.30 uur ds. De Gier m.m.v. Johan Duinker, zang Pinksterzendingscollecte. Kinderoppas in „De Bijenkorf" 19.00 uur Pinksterfeest met de 5 dagsschool Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier rnm.v. Johan Duinker, zang Pinksterzendingscollecte. Kinderoppas „Pastorie". GEREFORMEERDE KERK Den Burg 9.00 uur ds. J. D. Kruithofl ds. H. J. Douwes (openbare gelocsj belijdenis). 10.30 uur ds. H. J. Douwes 19.30 uur ds. J. D. Kruithof (bevestiging ambtsdragers) Oosterend 10.00 uur ds. J. D. Kruithof| 19.30 uur ds. H. J. Douwes GEREFORMEERE GEMEENTE I Oosterend 10 00 en 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9 30 uur ds. Kuitse Doopdienst. Extra collecte t.b.v. zondere Noden. Kerkbusje Den Hocl Tweede Pinksterdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Pinksterfeest vanl zondagsschool. De Koog 10 uur Kinderpinksterfeest I GEREFORMEERDE KERK Oostèrend 10 uur ds. Kruithof iDf GEREFORMEERE GEMEENTE J 'Oosterend 19.30 uur ds. M. J. v. van Enkhir

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2