Prototype van „Texja is gereed Texelse Rabobank-kantoren straks veilig tegen roof Bundel fraaie pentekeningen in lelijke omslag Gemaakt van twee fietsen W. Koorn weer pechvogel in wielerwedstrijd Klaverj assen Bridgen Eerste wedstrijd voor he wielerkampioenschap van Texel Alternatief voor de auto Duinbrandje door weggeworpen peuk Twee gewonden bij aanrijding KRUISWOORDPUZZEL „Een kunstenaar zag Texel Kerkdienst De eerste wedstrijd van de zomercom petitie van de wielervereniging Texel verliep zondagochtend in de A poule zonder spektakel. Chr. van der Meer maakte een niet al te best debuut, hij moest, gehinderd door een knieblessure, na de zevende ronde de wedstrijd sta ken. Voor de rest kwamen alle renners in dezelfde tijd binnen. Eerst werd H. Koorn in 68,31; tweedt G. Koorn en derde D. Bakker. Anders» was het in de B poule. S. Ap pel trachtte al in de eerste ronde te de- mareren maar moest tot zijn schrik be merken dat dit niet zonder meer werd geaccepteerd en voordat hij een ronde gefietst was had hij al een flinke ach terstand opgelopen. W. Koorn en P. Rij kers fietsten alleen verder, maar ook dat duurde niet lang, want toen Koorn Rijkers trachtte te versohalken door snel weg te sprinten liep in een bocht een band van zijn fiets. Een gekreukelde fiets» en een paar lelijke schrammen wa ren het gevolg. De stagnatie die hiervan het gevolg was gaf Appel gelegenheid om weer dichterbij te komen, zodat de strijd toch nog met een laatste sprint moest worden uitgevochten. P Rijkers werd eerste in 36.41; S. Appel tweede in dezelfde tijd en W. Koorn derde in 45.15. Bij de jeugd was het zoals gewoonlijk weer spannend. Gelukkig krijgt D. Zui- dewind danig concurrentie van B. Bak ker. Nu al moest hij eenzelfde tijd toe staan en het is' nog lang niet vanzelf sprekend dat hij ook de zomercompetitie op zijn naam gaat breng'en. 1. D. Zuide- Van 1 juli tot 15 augustus elke maan dagavond in hotel ,,De Zwaan", Zwaan straat te Den Burg. Vanag 20.00 uur. Gespeeld wordt met vaste maat. Uitslagen open drive van 12 juni: Noord-zuid, 24 spellen: 1. Mevr. v.d. Kerkhof-Veenema 139 P- 2. Heren Van Sambeek 135 P- 3. Heren Hendricks-Alting von Geurde 134 P- 4. Mevr. De Laat-heer De Brok 127 P- 5. Echtpaar Zevenhoven 110 P- 6. Dames Langeveld-Breeuwer 96 P- 7. Dames Geus-Van Sambeek 79 P- Oost-west, 28 spellen; 1. Heren Bos-Geus 183 P- 2. Heren KellnerijVan Lenten 165 P- 3. Heren Hennink-Bartels 143 P- 4. Echtpaar Hoogerheide 141 P- 5. Heren Blom-Zegers 125 P- 6. Echtpaar Enuma 93 P- Dinsdag (heden) begint de zomerdrive Inleg ƒ5,per paar. Er zijn mooie prij zen te winnen. wind in 10.45; 2. B. Bakker in 10.45; 3. A. Winter in 12.10; 4. W. Wassenaar in 13.40, 5. M. Koorn in 14.25; 6. A. Bak ker in 14.25, 7. H. Modder uitgevallen. Het is toegestaan dat jongens vanaf 6 jaar, ook al is het op een gewone fiets, meerijden. Ze hoeven niet met een lid te worden. Zaterdag 23 juni, 16.30 uur, in De Cocksdorp Zaterdag a.s. wordt in De Cocksdc de eerste wedstrijd om het kampioe schap van Texel verreden. Bij deze we lc strijd zullen niet alleen de renners v u, Texel aan de start verschijnen. D.O.K. uit Den Helder komt met e sterke ploeg naar Texel. Bovendien het mogelijk dat iedereen zich bij startwagen laat inschrijven. Van dt gelegenheid hebben vele middenstj w dery mooie premieprijzen beschikbj k.. gesteld. Dit zal de spanning zeker hogen. De start en de finish is voor hotels p j Hoop" in de Kikkertstraat. Het circi voor de wedstrijd loopt via de Kikke 'JJ straat door de Ploosterstraat en de L geveldstraat weer naar de Kikke straat. Deze route zal gedurende i wedstrijd met schrikhekken voor 1 overige wegverkeer worden afgesloti De parcoursroute is 1100 meter. Door jeugd wordt deze afstand 10 keer i fietst en door de senioren 45 maal. Het bestuur van de wielerverenigi w Texel verzoekt de bewoners en de to n schouwers langs de route goed op jer kinderen te passen en de honden aan riem te houden. Het zou niet de een jg keer zijn dat deze ernstige ongelukl veroorzaken. Na de wedstrijd zullen de prijzen W(^n den uitgereikt in hotel „De Hoop". De tweewielafdeling van garage Dros in Eierland heeft een wagentje gecon strueerd dat de naam „Texja" heeft ge kregen, een samentrekking van Texel en riksja. Het wagentje wordt met trap pers voortbewogen, biedt plaats aan twee volwassenen, een viertal kinderen en vrij veel bagage. Vooral de mogelijk heid om veel vracht mee te nemen is ten opzichte van de gewone fiets een voordeel. De Texja is voorzien van een afneembare huif die bescherming biedt tegen regen en felle zon en die het kar retje zijn bijzondere uiterlijk bezorgt. Bij de constructie is uitgegaan van twee fietsen die met stangen van ruim een meter lengte met elkaar werden verbonden. Slechts het linkerstuur werkt, het andere is geblokkeerd en dient als steunpunt voor de handen. Door middel van een fusee-overbren- ging zijn beide sturende voorwielen ge koppeld. Bagagekorven bevinden zich voorop, achterop en tussen de wielstel- len. Aanvankelijk bestond de vrees dat bij remmen door één der berijders, het karretje scheef zou trekken In de praktijk bleek dat echter niet het geval te zijn. De Texja mag niet op fietspaden rij den want daarvoor is hij te breed. Bij een breedte van 75 centimeter die als maximum voor fietspaden geldt, bleek de stabiliteit te klein. De politie heeft laten weten dat tegen het gebruik van de Texja op de openbare weg geen be zwaren bestaat Óp de Texja kan men zich ongeveer even snel verplaatsen als op een gewone fiets. Met het ding rijden moet overigens wel even wennen. In het begin is men steeds geneigd even wicht te zoeken, wat natuurlijk niet no- Donderdagmiddag half vijf brak brand in het duinterrein aan de Ruigendijks- weg uit. Het vuur liep tegen een duin top op. De brandweer was» zeer snel ter plaatse en bedwong de brand binnen een half uur met vuurzwepen en de ho gedrukspuit i(waarmee 600 liter water op het terreintje werd gebracht). 300 m2 helm en duindoorns gingen verloren. De brandhaard was waar schijnlijk aoVeloos weggeworpen sigarettenpeuk. EIERLAND Op het kruispunt Hoofdweg-Vianenweg in Eierland deed zich zondagmiddag om kwart voor zes een aanrijding voor. Een bejaarde Daf- bestuurder wilde vanaf de Vianenweg de Hoofdweg oprijden, maar verzuimde daarbij voorrang te geven aan de Fiat 600 van een toerist. Bij de botsing wer den beide wagens zeer zwaar bescha digd De Daf-bestuurder en zijn vrou welijke passagier moesten met een her senschudding naar het ziekenhuis wor den vervoerd. dig is. Voor de foto werd de Texja voor zien van een plaid; de echte huif is nog in de maak. De huif kan desgewenst van uitrolbare flappen worden voorzien waardoor de Texja in een rijdend tent je verandert. Bij gebruik op het strand kan dat handig zijn, maar bij het rijden is de windvang dan wel erg groot. Succes Of de Texja een succes wordt en op betekenende schaal zal worden gebruikt is nog de vraag. Op dit moment staat namelijk nog niet vast wat het wagentje moet gaan kosten. Te verwachten is dat het prototype eerst een tijd wordt ver huurd om na te gaan hoe de ervaringen van de gebruikers zijn. Eventueel kun nen naar aanleiding daarvan nog verbe teringen worden aangebracht. Het idee voor de Texja is afkomstig van de re- daktie van „Texeltoerist". Een foto van het prototype siert de voorpagina van het zaterdag uitgekomen nummer van deze toeristenkrant. Het ontwerpen en bouwen van dit eer ste model is een kwestie van liefhebberij geweest. De heer C. Dros en zijn mede werkers vonden het wel leuk om zoiets op de weg te brengen en daardoor een bijdrage te leveren aan de discussie over de mogelijke alternatieven voor het toeristisch autogebruik. teerd ter viering van het 75-jarig jubi leum van de centrale bank. Hoofdschotel was de statutenwijziging die nodig is in verband met de aanpas sing, voortvloeiend uit de fusie tussen Raiffeisenbank en Boerenleenbank. Uit hetgeen de heer De Lugt toelichtte kon de konklusie worden getrokken dat ver anderingen voor de leden geen ongun stige gevolgen of beperkingen inhou den zodat hier nauwelijks van een dis cussiepunt sprake was. Het was echter niet mogelijk tot goedkeuring over te gaan omdat het daartoe vereiste aantal leden niet aanwezig was. Er is daarom een formele tweede vergadering nodig; deze wordt volgende maand gehouden. Binnen het komende jaar zullen in de Texelse kantoren van de Coöperatieve Raiffeisenbank Texel, straks Rabobank, voorzieningen worden getroffen tegen eventuele roof. Weliswaar lijkt de kans op bankroof op Texel niet zo erg groot, maar het bestuur wil jegens criminele elementen toch niet al te uitnodigend zijn. Aan de veiligheidsmaatregelen kle ven ook wel nadelen. Zo wordt bij toe passing van gepantserd glas tussen de klant en de man aan de kassa de com municatie belemmerd. Het bestuur heeft bij drie leveranciers van beveiligingsvoorzienmgen offerte gevraagd. Waarschijnlijk zullen de ba lies van de bijkantoren van gepantserd glas worden voorzien en zal in het kan toor te Den Burg „buizenpost" voor het geld worden toegepast zodat de klant de man van de kas niet te zien krijgt en hem dus ook niet kan bedreigen. Het bovenstaande werd verteld door voorzitter H. de Lugt, donderdagavond tijdens de ledenvergadering van de Coöp. Raiffeisenbank Texel in hotel „De Zwaan". Over de gang van zaken bij de bank liet hij positieve geluiden horen. Er is sprake van behoorlijke groei. Er zijn wel heel grote leningen gegeven waardoor wat meer geld is verstrekt dan ingekomen. De rekening courant is de laatste tijd overigens weer wat be ter. Grote leningen worden vooral ver strekt aan vissers die, zoals bekend, de laatste tijd miljoenen kostende schepen laten bouwen. Gebak Voor de bijeenkomst bestond matige belangstelling. Menige thuisblijver zal wellicht spijt hebben, want ter vergade ring werd gebak en drank gepresen- Aan de reeks boeken en boekjes die in de loop der jaren over Texel zijn ver schenen is opnieuw een fraai werk toe gevoegd. Het is een bundel van 29 pen tekeningen van Frans Boers, elk voor zien van een uitgebreide en interessante beschrijving van de heer J. A. van der Vlis. De tekeningen werden zo'n 25 jaar geleden gemaakt toen schilder-tekenaar Boers voor het eerst op Texel was om er zijn vakantie door te brengen. De tekeningen zouden direkt worden ge drukt en uitgegeven maar door omstan digheden is daarvan niets gekomen. Een kwart eeuw later is het dus alsnog ge beurd. Op schrijnende wijze blijkt nu hoeveel in die betrekkelijk korte tijd op Texel verloren is gegaan. Het boek komt daardoor over als een aanklacht jegens de Texelaars die bij deze ontwikkeling werkeloos hebben toegezien of pas klaagden toen het al te laat was. Gelukkig is ook veel behouden gebleven en ook dat komt uit de bun del naar voren. De tekeningen getuigen van groot vakmanschap en liefde voor het onderwerp. Er zijn meerdere artis tieke juweeltjes bij. Straatbeelden van Oudeschild, diverse dorpen, boerderijen, boeten, open landschappen, tafereeltjes van boeren met hun wagens en beesten 't is allemaal even sfeervol. De pren ten hebben een formaat van 22 x 28 cen timeter. Vrienden Zowel uitgever A. G. Schoonderbeek (81) als schrijver J. A. van der Vlis en tekenaar Frans Boers zijn vrienden van Texel. Dank zij hun bescheiden eisen is de bundel te koop voor niet meer dan ƒ15,90, wat neerkomt op twee kwartjes per prent. Het is buitengewoon jammer dat dit begerenswaardige boek is voorzien van een ontstellend lelijke en totaal niet passende omslag. De zwarte kaft wordt nl. „gesierd" door een zestal amateuris tische kleurenkiekjes die de suggestie wekken dat het hier niet gaat om een waardevolle bundel tekeningen maar om een mapje ansichtkaarten of iets dergelijks. En déarvoor is een bedrag van bijna zestien gulden nog heel wat. Een andere omslag zou de ver koop zeer bevorderen en de bundel bo vendien geschikt maken als geschenk artikel. Zoals het er nu uitziet kun je er niet mee aankomen. Misschien is het mogelijk dat de bundel alsnog van een andere omslag wordt voorzien. Zo niet, dan zouden de kopers dit karweitje even kunnen laten uitvoeren bij de cen trale werkplaats „De Bolder". GEREF. GEMEENTE OOSTEREND Woensdag 20 juni, 19.30 uur: ds. E. Venema van Oudemirdum Horizontaal Verticaal 1. kerkelijk lied 2. werkelijk, beslist 6. eiland in de Middellandse Zee 3. vaartuig 11. stapel 4. luchtstrijdkrachten (afk.) 12. •mooie zwarte delfstof 5. vogelprodukt 14. vod 7. zangstem 16. elektr. contactstop 8. zwaar 18. soort opeping 9. zweefrek van acrobaten 20. deel van het oor 10. godsdienst 21. wortel 12. gewas 22. vis 13. dunne stof 23. kruiderij 15. vertegenwoordiger 28. lidwoord 17. thee (Eng.) 29. pers. vnw. 19. ontkenning 30. zangnoot 23. de kleinste waarde die bereikt 31. kijken is 32. grote bijl 25. hijsen 34. begrip 26. onder het nodige voorbehoud 36. in memoriam (afk.) (lat. afk.) 37. doen innemen 27. golfbeweging 38. heilige (afk.) 31. familielid 39. eerste man 32. Oosterse titel 41. berg 33. alstublieft (Frans) 42. schrijfbehoefte 35. Eurcxpeaan 45. klein persoon 40. nopen 47. Frans lidwoord 43. bolvormige verhevenheid 49. danskoor 44. beeft 51. deel van de dag (Eng.) 46. jongensnaam 54. plaats in Brabant 47. United Nations (afk.) 56. zijrivier van de Donau 48. voormalig Russisch heerser 57. meisjesnaam 50. een zekere 58. reptiel 52. gebogen 61. stelkunde 53. land in Azië 64. bar 55. Sociaal Economische Raad 65. in dat geval (afk.) 67. groet 59. voormalig eiland in Nederland 68. deel van een vaartuig 60. leeftijd (Frans) 69. houten beenverlenging 62. opening 63. plaats in Gelderland 66. tandarm zoogdier

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2