Zaanse kunstenaars exposeren grafisch werk in het raadhuis mmmmrnsm. 3$ 1 - VERVOLG VAN PAG. 1 Cultureel Werk Auto zwaar beschadigd Ook op Texel ..Jutterdagen" van Seven -Up B. en W. en raadscommissie oneens over bouw zweefvliegclubhuis Geslaagd Weekenddiensten artsen Di K LE Wie de expositieruimte van het raad huis betreedt ziet aan de muren zesen dertig grauwe vlakjes in witte lijsten hangen. Bijna zou men om de verveling te ontgaan al bij de ingang op zijn schreden terugkeren en zich storten in het kleurige gewoel dat het straatbeeld van Den Burg in de zomer beheerst. Dat zou jammer zijn, want voor wie de ge- exposeerde etsen en ander grafisch werk aan een nadere beschouwing on derwerpt openen zich steeds andere werelden: de werelden van vijf Zaanse kunsteiiaars. De vijf bijten met deze tentoonstelling de spits af van de serie van drie expo sities van wérk uit hun streek (de twee de. .mensen", is te zien van 1 tot 14 juli, de derde, „landschap" van 15 tot 28 juli). Het enige wat de exposerende kunste naars gemeen hebben is het feit dat ze Zaankanters zijn, en die eigenschap blijkt niets met kunst te maken te heb ben: de werken zijn zeer verschillend van 'karakter, wat de tentoonstelling des te interessanter maakt. te verstaan) bij is geweest. En het moet gezegd, „Veere" is niet te onderscheiden van een écht oud plaatje. Zelfs de men sen die op deze idyllische vrucht van de grafische techniek voorkomen dragen de kleren van toen. Neutraal, met minu tieuze kneuterigheid vervaardigd werk, en dus aanbevolen als relatiegeschenk. „Veere" kost 90, ƒ125, „Spaarnwoude" «BNPi "*v Om te beginnen: twee werken van Guido Goedheer (23), etser, schilder en boekverzorger te Zaandam. Beide wer ken gaan uit van bakens in het verlaten waddengebied. De verticale lijnstructu- ren van de bakens vormen met de hori zontale vlakken waaruit het wad is op gebouwd een dubbel kontrast. „Engels- mansplaat" en „Schuitegat" kosten elk ƒ125,—. Engelsmansplaatvan G. Goedheer Soms zijn de elementen duidelijker, zo als bijvoorbeeld bij „dorpskerk". In een enkel geval is het kunstwerk zelfs be paald rustig, en veel meer als een een heid opgezet, zoals „sneeuwlandschap". Poelmeijers werken kosten 100 tot 175 gulden. De merendeels zeer kleine werken van Wim Koster (40) uit Krommenie zijn niet minder minutieus vervaardigd 'dan die van Gerrit Woudt. Wel zijn ze veel interessanter. Veelal neemt Koster (stukken van) dode dieren als onder werp, die hij zonder omgeving haarfijn weergeeft. Toch is het zeer persoonlijk werk, alleen al door de gezichtshoek waaronder het onderwerp wordt afge beeld. Twee etsen (niet de meest ge slaagde) zijn aan Texels landschap ge wijd. De prijzen lopen uiteen van ƒ40, tot ƒ150,—. „Veere" van N Woudt Na dit breed opgezette werk vormen de brave plaatjes van Gerrit N. Woudt (62, hofleverancier) een eigenaardig kon trast. Met prentjes als „Veere" doet Woudt nét alsof hij er zelf rond tie eeuwwisseling (die van 't jaar 1800 wel ling was de wenselijkheid naar voren gebracht een rooms-katholiek lid in de commissie te hebben, een stelling waar op de heer A. Keizer kritiek had. Voor hem waren alleen de capaciteiten van de betrokkene belangrijk. Het laatstgehouden concours hippique heeft de Vereniging voor Vrienden van he Paard een tekort van 1250,opge leverd. Op grond van de regeling inza ke de risicogarantie werd de vereniging een tegemoetkoming van ƒ250,toege zegd. Wie subsidie krijgt voor het volgen van een kadervormendé (sport)cursus is verplicht na het behalen van het diplo ma minstens een jaar aan een Texelse vereniging verbonden te blijven of an ders een deel van het subsidiebedrag te rug te betalen. In de nieuwe statuten, zo werd naar aanleiding van een opmer king in de rondvraag nog meegedeeld, zal deze termijn twee jaar bedragen. Bij het vaststellen van de data voor Oosterend Present (5, 6 en 7 juli) is re kening gehouden met de op 1 juli begin nende bouwvakvakanties. De scholen op Texel krijgen echter pas 7 juli vakantie zodat de in het Present-programma op genomen (kinder)evenementen niet door de Texelse jeugd kunnen worden mee gemaakt. De heer Roeper vroeg of de kinderen gedurende Oosterend Present vrij kunnen krijgen. Beloofd werd dat de kwestie bij de afdeling onderwijs van de gemeente zal worden besproken. .Residu" van W. J Koster De laatste exposant is Gerrit de Jong (68) uit Wormerveer, van wie negen ta melijk traditioneel gemaakte landschap pen te zien zijn, die in karakter onder ling sterk uiteenlopen. Zo zijn de beide afbeeldingen van Oosterend tamelijk idyllische niemandalletjes, terwijl bij voorbeeld „De vallei" een uiterst ro mantisch produkt is: achter grote bo men op de voorgrond gloeit een somber licht dat zijn schijnsel ook meedeelt aan een verlaten vallei in de diepte. Ook zijn er van De Jong meer schetsmatig opgezette werken, zoals „De Dijk", ter wijl een ding als „de sparren" twee op vallend met elkaar in tegenspraak zijn de bomen uit het landschap naar voren laat springen. De werken van De Jong kosten 100 tot 150 gulden. R.H. DE KOOG Dinsdagmiddag om kwart over twee botste op de hoek Mienterglop-Pijpersdijik bij De Koog een personenauto tegen een vrachtwa gen. De (Texelse) personenauto kwam van het Mienterglop en wilde rechtsaf slaan. Hij raakte daarbij naar links en omdat ook de vrachtwagen niet vol doende rechts hield botste de personen auto tegen een der wielen van de vrachtauto. De personenwagen werd zwaar beschadigd Niemand werd ge wond. ..Dorp" van L. F Poelmeijer Hierna is het werk van Leo F. Poel meijer (38) te Westzaan een verade ming. Ook Poelmeijer maakt landschap pen, al zou je dat op het eerste gezicht niet zeggen, overdonderend door de woeste werveling van grillige lijnen. Maar bij nadere beschouwing blijkt het beeld te zijn opgebouwd uit alerlei over elkaar heen gezette, schetsmatig weer gegeven stukken landschap. Het is alsof je kijkt naar een herinneringsbeeld aan een land waar je snel doorheen bent ge reden. Alles is door elkaar gegooid, maar dit rommelige beeld heeft een heel eigen karakter dat het onderscheidt van alle andere rommelige beelden. Spelenderwijs strand schoon maken In de komende weken organiseert de frisdrankenindustric Seven-Up op een groot aantal Nederlandse stranden zg. jutterdagen, die erop gericht zijn de jeugd spelenderwijs het strand te laten schoonmaken met als beloning het mo gen meedoen aan een schatgraafwed strijd waarbij zeer aantrekkelijke prij zen zijn te winnen. Op Texel zullen drie van dergelijke jutterdagen worden ge houden en wel op de stranden van Den Hoorn, I)e Koog en De Cocksdorp. Ui teraard zal Seven-Up bij die gelegen heid wijzen op de superieure kwalitei ten van de door haar verkochte fris drank, maar het reklame-elemcnt zal zeker niet overheersend zijn. Aan de jutterdagen mogen kinderen meedoen van zes tot twaalf jaar. Als strandjuttertjes zullen de jongens en meisjes een deel van het strand afwan delen en daarbij alle kleinvuil oprapen en in zakken stoppen. De volle zakken moeten worden ingeleverd bij een spe ciaal uitgerust amfibievoertuig dat hen op de tocht zal begeleiden. Aan het eind van de wandeling kan het schatgraven beginnen. De organisatoren hopen dat het pu bliek door deze evenementen niet al leen meer Seven-Up zal gaan drinken maar dat men ook zal leren dat men op het strand geen vuil behoort achter te laten. De jutterdagen op Texel zijn op: maandag 25 juni. aanvang 14.00 uur op het strand van De Cocksdorp, nabij paal 28; dinsdag 26 juni, aanvang 14.00 uur op het strand van De Koog; woensdag 27 juni, aanvang 11.00 uur op het strand van Den Hoorn, nabij paal 9. B. en W. en de meerderheid van de commissie ter behandeling van beroep schriften inzake de Woningwet en de bouwverordening zijn het niet met el kaar eens over de nieuwbouw die de Zweefvliegclub Texel wil realiseren op het vliegveld. B. en W. adviseren de Gemeenteraad het door de zweefvlieg club ingestelde beroep tegen de afwij zing van de bouwvergunning voor de plaatsing naast de bestaande hangar van de bovenbouw van het voormalige in ternaatschip „Wrijfhout" (dat als club schip van de watersportvereniging in de haven van Oudeschild ligt) ongegrond te verklaren. De commissie vindt echter in meerderheid dat het beroepschrift ge grond is, en dat de zweefvliegclub zijn gang moet kunnen gaan. Aanvankelijk was de commissie het in meerderheid eens met B. en W., maar de heer Koorn besloot op het laatste moment zich toch maar liever bij de voorstanders van een bouwvergunning aan te sluiten. De bezwaren tegen de bouwvergun ning komen er op neer dat het aan te „De Vallei" van G. de Jong AUTO VERNIELD BIJ BOTSING IN EIERLAND EIERLAND Op de Hoofdweg, bij de kruising met de Smits weg en Via- nenweg, deed zich woensdagmiddag om 15.40 uur een aanrijding voor waarbij een Austin mini personenauto van een 24-jarige toerist uit Pesse (Dr.) werd vernield De uit noordelijke richting komende Austin reed op de Hoofdweg en passeerde het kruispunt. De chauf feur merkte dat hij had moeten afslaan en stopte met de bedoeling achteruit te rijden. Een achteropkomende Mercedes- bestuurder uit Simpelveld (L.) zag te laat dat de Austin was gestopt en botste. De Austin werd totaal vernield. Ook de Mercedes werd flink beschadigd. De in zittenden van beide wagens, totaal vier personen, liepen alle liohte kwetsuren op. KONFL1KT STRANDEXPLOITANTEN - B. EN W. DINSDAG IN GEMEENTERAAD B. en W. houden vast aan hun plan nen om de pachttarieven voor strand huisjes en paviljoens op te trekken tot het niveau van De Koog en tegelijker tijd op alle tarieven een inflatiecorrec tie toe te passen. De vereniging van strandexploitanten hadden zich tot de raad gewend om deze te verzoeken de plannen van B. en W. niet te accepteren. De zaak zou in de raadsvergadering van 22 mei worden behandeld, maar werd toen verdaagd. In de raadsvergadering van dinsdag zal het konflikt tussen de strandexploitanten en B. en W. wel worden behandeld. brengen bouwsel met zijn grote ramen zeer dominerend zal zijn. Daartegen wodrt ingebracht dat het clubhuis bin nen enkele jaren door bomen aan het gezicht zal zijn onttrokken en dat de verdere toekomstige bebouwing het hele complex weer meer tot een eenheid zal maken, is het vliegveld toch al een wezensvreemd element in het Texelse landschap. In de raadsvergadering van dinsdag a.s. zal deze materie worden behandeld. DE COCKSDORP Onze vroegere plaatsgenoot de heer C. Troost Gzn., thans werkzaam als commies ter ge meentesecretarie te Lisse deed te Den Haag met gunstig gevolg en lof van de examencommissie examen voor het di ploma Gemeenteadministratie I. Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter A. VAN LOON, Den Burg telefoon (02220) 2016. Dokter R. R. SIEBINGA, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. IIOL, Den Burg, tel. (02220) 3241' DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon (O2 220| 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. 94) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijp, worden op het bureau verwacht op de tijden, dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Seegers, dinsdag 26 juni, oir. 14.00 uur; Dokter Van Loon, woensdag 27 juni. 13.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 27 juni, 15.00 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 23 en 24 juni 11973 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur 10.30 uur kinderoppas in de „Witte Burcht", Molenstraat 9. Duitse Mis: zondag 19.30 uur dinsdag 19.30 uur De Koog: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur Duitse Mis; zondag 10.30 uur woensdag 19.30 uur. De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 9 00 en 19.00 uur Duitse Mis: zaterdag 18 00 uur Den Hoorn: zondag 10.30 en 19.00 uur Duitse Mis: 9.00 uur Oudeschild: zondag 9.30 en 19.00 uur Oosterend: zondag 10.15 uur PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 24 juni 1973 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Roest, Drachten De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer Loerakker, Bediening H. Doop, maandcollecte Den Hoorn 10 uur ds. Giethoorn De Koog 9.00 uur ds. Waardenburg 10.30 uur eerw. heer G. Stoepker, vas Hilversum De Waal 10 30 uur ds. Waardenburg Oosterend 9.30 u. ds. G. A. Schoonhein; Collecte Kinderbescherming Kindernevendienst Kinderoppas „De Bijenkorf" Oudeschild 11 u. ds. G. A. Schoonhein Collecte Kinderbescherming GEREFORMEERDE KERK Den Burg 9.00 uur H. J. Douwes 10.30 uur H. J. Douwes 19.30 uur ds. M. Mulder Oosterend 10.00 uur ds. Kruithof 19.30 uur ds. Kruithof GEREFORMEERE GEMEENTE Oosterend 11.00 en 16.30 uur dienst in de Ned. Herv. kerk te Oosterend. Woensdag 27 juni Oosterend 19.00 uur ds. H Rijksen, v Zoetermeer, in het kerkgebouw Schoolstraat. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Den Burg 10.45 en 16.00 uur dienst in de Doopsgezinde kerk, Kog er stras! lat DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9 30 uur ds. Van Steenis, Zaandam. Kerkbusje Den Hoorn, aansluiting Rusthuizen. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,95, elke regel meer 0,65. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (met eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4% BTW. Voor ruitersportartike len. Aankoop Centrale Texel Te koop aangeb. 1 elek trisch Miele wasmachine met wringer, 1 gasboiler. Warmoesstraat 64, Den Burg, Texel Voor al uw stucadoor- werken, sierpleister, tim mer- en metselwerk Van Lierop, tel. (02225) 244 Te koop aardappelen 40 ct. per kg. Tel. (02226) 290, S. de Jager Af te halen twee jonge poesjes. P. Keijser, Gast- huisstraat 44, Den Burg 2 studentes zoeken werk voor 2e en 3e week juli. Tel. (02226) 398 Verloren bruin met groen gehaakte tas, inh. boodschappen. Koopman, 's-Hertogenboschweg E 118, Eierland, tel. (02225) 416 Gratis af te halen Dalmatiër hond, I1/? jr. Lief voor kinderen. War- moesstraat 5 Voor bemesting bomen en tuin. Aankoop Cen trale Texel Te huur aangeboden zit-slaapkamer met kook gelegenheid. Beers, We verstraat 28. Den Burg Te koop Ford Cortina bj. 1964, m goede staat 300 Thijsselaan 44, tel. 2164 Wie mist z'n jonge poesje? Zwart met wit. U kunt 'm ophalen bij J van Sambeek, Bernhard- laan 79 Wie heeft mijn donker rode Lee jackje gevon den? Verloren dinsdag middag op 't Kogerstrand Gaarne bericht aan Ca roline Timmer, 8 jr., tel (02223) 206, Peperstr. 11, Oosterend De Wieringer fotogra fen maken bruidsrepor tages in kleur goedkoper dan in zwart-wit. Fa. foto Boersen en Zonen, Hippo- lytushoef, Telef. (02279) 1482. Postbus 12 Voor Uw tegel- en mo zaïekwerk naar C. v.d. Maden, Kogerstr. 65, tel. (02220) 3320 Bejaarden!! Een klein klusje te doen? Bel TEXTANT Tel. 3368 of 3468. 't kost je niks Voor zonwering naar B C. van Veen. Nu ook buitenzonwering, bijzon der geschikt voor het Texelse klimaat. Vraag vrijblijvend prijsopgave. Thijsselaan 29, tel. (02220) 3304 Tegelzetter. Fokk Mulder, Kotterstr. 9, Oor terend, tel. 666 Het zwembad „MoIg enpa koog" is er voor U. Mad rtore er veel gebruik van. A! 't even kan dagelif zwemmen, 't Is gezond nog gezellig ook 1 Laat nu uw schoorstee) vegen, uw kachel schoo- maken en repareren e uw schoorsteen nakijke: jj Schoonmaakbedrijf Har: Spigt, De Koog, (02228) 311 Inkoop- en verkoop hands kachels. Schooi maakbedrijf Harm Sp# De Koog - tel. (02228) 31 Accu's 30°/o korting, jaar garantie. Bands aKdl 25°/o korting, gratis dé en montage. De Wtö |f Pomp, K. Verweij. Ouds schild, tel. (02220) 3520; Opleiding voor al rijbewijzen en ook vofl verlenging van rijbew? zen. Rijschool Groot, él K. H. Boon, Vamor F a. dipl., tel. (02230) 13» «Öl Elke vrijdag theorie!' in „De Oranjeboom' 20.00 uur Lompen- en metal® handel Cobus Spigt, E' land, telefoon (02225)J Voor behang nJ ^AA Roeper Tel. (02220)jj Gediplomeerd VAMO rijschool T. Jansen, een snelle en prettige fl opleiding. Wij rijden nieuwe Datsuns 1200 Helder, tel 02230-15749 Hv.i 50 te len Ten, achl leg' een tot de b wort te Giel tater »geni 2.01 Haff, 4.0' au; (Jaar We

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2