(jrom Twartsjexels in het harL, Taptoe Texel weer geslaagd evenement Para-vliegtuig maakte noodlanding M.Post (D.O.K.) won wielerwedstrijd VAKANTIEREIZEN •JE /paarbank oe Duizenden belangstellenden D. Vinke was snelste Texelaar uuc/t nederland Aan gevolgen van ongeluk overleden Parachutist naar ziekenhuis Brandje op bungalowterrein Bromfietser gewond Valse brandmelding Krant wordt drie kwartjes per kwartaal duurder Lammerenmarkt Uw spaarbank is ook reisburo [IJSDAG 26 JUNI 1973 ll^JIIjl I 866 JAARGANG No' 8786 TEXELSEWCOURANT Uitgave B.V. vh. Lungeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 i Harry de Graaf, Keesomlaon 43, Den rg, tel. (02220) 2741, 'a avonds (02220) 2403 Verschijnt dinadags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ5,50 p. kw. Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Rabobank. 4- 50 cent incasso; los 25 cent Advert. 23 ct. per mm. excl. 4»/o BTW 2 Ul£ Zoals ieder jaar in de junimaand vie- ■n vrijdagavond de Texelse drumbands n fanfarekorpsen langs verschillende iegen het centrum van Den Burg bin- en, vooraf gegaan door behendig met un staf zwaaiende tamboer-majoors d tamboerette- majorettes, die al naar on geslacht een krijgshaftige of juist en bevallige aanblik boden. Uit de wolkenloze hemel daalden de Iralen van een milde avondzon neer op e Groeneplaats, waar de groepen zich !t veel tromgeroffel en passen op de ilaats opstelden op daartoe aangewezen [lakken. Taptoes zijn echo's uit een tijd dat it krijgsbedrijf door het niet vechtende (1 der natie nog algemeen werd ge ien als een romantisch gebeuren, waar- heldere fanfaremuziek, afgewisseld t elegante schermutelingen en met 'mgeroffel begeleide salvo's uit fraai- erkte kanonnetjes de hoofdrol 'lden. Het veld van eer werd in die agen bezaaid met dragers van met veel hksel en glimmend gepoetst koper ver arde, uniformen, doorboord door niet Under uitbundig flonkerend wapentuig. De verheerlijking van de strijd raakte pdsdien door omstandigheden enigs- N in discrediet, maar het marcheren, Man de militaire tred aangepaste mu- en de opvallende uitdossing hiel- onverschrokken stand, ook in het argerleven. De hoempa werd naar de •houd een vreedzaam volksvermaak, en shield zijn militaire vorm. Vriendelijk Zo is een eigenaardig mengsel van iendelijk musiceren en bars vertoon 'ktaan dat taptoe heet. De Taptoe sxel '73 was echter een evenement larin de vriendelijkheid vrijwel uit sluitend de sfeer bepaalde. Zelfs de in- druwekkende kolbak die organisator Dick Haker er zeer dreigend deed uit zien, deed daaraan geen afbreuk. De Taptoe Texel had over belangstel ling niet te klagen. Het aantal kijkers luisteraars liep weer in de duizenden en dat ze zich niet verveelden bleek wel uit het feit dat vrijwel niemand huis waarts keerde voordat de show voorbij was. De optredens van de drumbands gingen veelal gepaard met het uitvoeren van ritmische danspassen door de ma jorettes, maar van een echte lopende show was dit jaar geen sprake. Bij de drumbands maakte „Voorwaarts Mars" uit De Koog een opvallend goede in druk. Ook „Margaretha Sinclair" lijkt iets van haar oude levenskracht te heb ben herwonnen. Twee keer beklom een blazersduo de tinnen van het raadhuis voor het geven van signalen. Ook solist Dijkgraaf van Overzicht van een deel van de Groene plaats tijdens de Taptoe Op de voorgrond speelt het Kon Texels Fanfarekorps/ D.E.K. Links een deel van .Excelsior" en op de achtergrond (midden) .Voorwaarts Mars". het Kon. Texels Fanfarekorps-DEK zocht het hoog: hij werd boven het plein getild met de elektrische installatie (waarmee de glazenwassers van het raadhuis doorgaans werken) en bracht ëen deel van het Air uit de New Ba roque Suite ten gehore. Samen Een hele prestatie was ook het geza menlijk ten gehore brengen van „Viva Alexandra" door KTF-DEK en Excel sior onder leiding van Excelsiors A. Kuik. Een vrijwel smetteloze uitvoering, ondanks het feit dat de beide korpsen niet één keer gezamenlijk hadden gere peteerd. Voor het KTF-DEK tot besluit het Wilhelmus uitvoerde, dankte de heer Haker op ceremoniële wijze de tamboer majoors, en vervolgens met vriendelijke woorden de buurtvereniging Schoon oordsingel (die de korpsen op hun tocht door Den Burg had begeleid), de heer G. Kaspers, die het plein in orde had ge bracht, de politie, de gemeente en de dames die tijdens de taptoe hadden ge- kollekteerd voor de bestrijding van de kosten. wegC Texi 52/«i poft is de 71-jarige heer C. Brans riilink! u n ®urê *n ziekenhuis te Den J overleden aan de gevolgen van 't Nuk ,hem vorige week zondag- in Eierland overkwam. De be- .l^af"bestuurder werd aangereden nij vanaf de Vianenweg de Hoofd- 8 wilde oprijden en daarbij een na- Fiat niet opmerkte. - i het stabilo van het vliegtuig en ver j ft! «uliietS in brand gestoken zaakte gevaar, omdat de kans groot J™ dat ook de rest van de parachute i jPfóeuw is een bromfiets van een e«e jongeman ten prooi gevallen vernielzucht. Een bij de Wadden- neergezette brommer (eigendom J*n jongen uit Oosterend) werd in gestoken nadat carburateur en 'P waren weggesloopt. De daders «ttmddels bij de politie bekend. Het vliegtuig PH-MID van het para centrum Texel-Spa heeft gistermiddag even na half vier een noodlanding ge maakt in een weiland bij de Groenweg in Eierland. Aanleiding om het toestel op deze ongebruikelijke plaats vlak bij de duinen aan de grond te zetten waren moeilijkheden bij het afspringen van een leerling-parachutist. Bij het landen op het hobbelige, maar overigens ge schikte terreintje liep het toestel geen schahde op en ook de inzittenden bleven ongedeerd. De Rijksluchtvaartdienst gaf spoedig toestemming om de PH-MlD weer te laten opstijgen zodat hij om zes uur weer op het echte vliegveld terug Nadat de eerste parachutist was afge sprongen maakte de tweede zich gereed en nam de vereiste positie op de tree plank in. Door een samenloop van om standigheden (te gecompliceerd om hier te beschrijven) werd de remhoes van de parachute naar buiten getrokken. Deze lange wapperende lap klapperde tegen het stabilo van het vliegtuig en veroor- was parachute naar buiten zou worden getrokken en dan de besturingsorgananen zou blokkeren. De man die het afspringen leidde trok de parachutist onmiddellijk weer naar bin nen, maar met de wapperende remhoes lukte dat niet. De koelbloedige vlieger Jaap Backx uit Den Haag vond het te riskant om terug te vliegen, zoch een geschikt veldje (zonder greppels) uit en zette het toestel daar keurig aan de grond. Dank zij inspanningen van haven meester J. C. de Bruijn kon met spoed worden geregeld dat het vliegtuig hier weer mocht opstijgen. Het terugvliegen gebeurde door eigenaar B. D. Rienks. De politie zorgde ervoor dat de omgeving werd afgezet zodat het wegverkeer geen gevaar liep. EIERLAND De leerlingparachutist P. Steenbakker uit IJmuiden werd gis terochtend per ambulance naar het zie kenhuis in Den Helder vervoerd. De jongeman was bij het springen ongeluk kig terecht gekomen en had een enkel gebroken. Zaterdagmiddag om kwart over één raakte droge takken, gras e.d. langs en tussen de boomsingels van het bunga lowpark Venneman in brand. Oorzaak was het onzorgvuldig tewerk gaan bij het verbranden van afval door enkele kinderen, die zonder toestemming ge bruik maakten van een vlak bij de boomsingels (grens met het land van „Bloemwijk") opgestelde primitieve ver brandingsoven Door de droogte en de wind ontstond een tamelijk fel brandje. De brandweer had twee uur werk voor dat de laatste vonken waren gedoofd. 'Gezien ae aard van het verbrande mate riaal kan niet van betekenende schade worden gesproken. Vrijdagmiddag om één uur werd op de kruising Bernhardlaan-Wagemaker- straat een bromfietser uit Utrecht ge wond toen hij door een Duitse automo bilist werd aangereden. De op de Bern- hardlaan rijdende auto, een Citroën GS, wilde linksaf slaan, de Wagenmaker- straat in. Op dat moment werd hij door de achteropkomende brommer links in gehaald. Brommer en auto werden be schadigd. De brandweer is de afgelopen nacht voor niets uitgerukt. Om kwart voor twaalf werd door een onbekend geble ven persoon gemeld dat er brand was op het adres Hogereind 29, familie Van Splunter te De Waal, Het zou om een boerderij gaan. De brandweer spoedde zich met alle materieel naar de opgege ven plaats maar daar was niets aan de hand. Ook werd poolshoogte genomen bij enkele schuren van de heer Van Splunter in Waalenburg maar ook daar was alles in orde. De kosten die met het maken van de krant gepaard gaan, nemen zodanig toe dat ze niet meer volle dig door de groei van het adver tentieaanbod worden gedekt. Oor zaak is dat de krant de laatste tijd aanmerkelijk is gegroeid. Daarbij is de verhouding tussen nieuws en advertentievolume, ten gunste van het nieuws veranderd. Verder plaatsen wij veel meer foto's. Kortom: er valt meer te le zen en te kijken. Met ingang van 1 juli a.s. zal het abonnementsgeld ƒ6,25 per kwartaal en ƒ12,50 per half jaar bedragen. Aan onze abonnees die automa tisch per bank betalen delen wij mede dat de betreffende banken verzocht is met de verhoging bij de eerstvolgende betaling reke ning te houden. Onze abonnees die er de voor keur aan geven per giro te beta len behoeven dan alleen geen in cassokosten te betalen indien het abonnementsgeld voor het begin van het betreffende kwartaal wordt voldaan. Direktie Texelse Courant Op de gisteren gehouden lammeren- markt werden 280 stuks aangevoerd. De handel verliep wat stug. De prijzen liepen uiteen van ƒ150,tot ƒ175, met een gemiddelde van ongeveer ƒ160,—. Voor het eerst in de lange geschiede nis van het wielrijden op Texel wordt dit jaar in verenigingsverband om het hardst gereden. De kersverse Wielerclub Texel organiseert het open kampioen schap van Texel. In vier wedstrijden wordt uitgemaakt welke renner alle an dere deelnemende amateur-wielrenners te vlug af zal zijn. Zaterdagmiddag werd in De Cocks- dorp onder grote belangstelling de eer ste wedstrijd gehouden. 24 pote- lingen gingen tegen half zes van start teneinde vijfenveetig malen het dorp rond te stuiven en zo vijftig kilometer af te leggen in zo weinig mogelijk tijd. Om de spanning te verhogen was door tal van bedrijven een groot aantal prij zen beschikbaar gesteld om allerlei tus sentijdse resultaten te belonen. Onop houdelijk stelde de heer J. Zuidewind als een ervaren standwerker de renners via een megafoon kippen, flessen whis ky, bescheiden geldprijzen en vele ande re begeerlijkheden in het vooruitzicht. Dat leverde vaak boeiende sprintjes op. Van het begin af aan reden Van Etten (DOK) uit Den Helder en Van Elk (DOK) van Texel voorop. Deze snel heidsduivels koersten echter buiten me dedinging (afgezien natuurlijk van de tussentijdse premies), daar zij niet slechts hard kunnen rijden, maar ook als zodanig erkend zijn; zij zijn licentiehou ders. Vierentwintig renners dongen mee naar de punten, waarvan elf uit Den Helder. Er waren heel wat uitvallers. Als eerste ging M Post over de finish, gevolgd door T. Hasebos, De Ruyter, Van der Sloot, D Vinke (eerste Texelaar) en J. Bouma. De rest behaalde geen punten. Voor een wielerclub die nog nooit met dit bijltje gehakt had verliep de organi satie heel behoorlijk, al werd er met Vertraging gestart en al leverde de ad ministratie wat moeilijkheden op (er bestaat met name onzekerheid over de vraag of de renners nu 45 of 46 rondjes hebben gereden). Ook de afwezigheid van EHBO baarde enige zorg. Gelukkig deden zich geen ongevallen voor. Jeugd Aan de wedstrijd voor volwassenen ging een vier ronden durende koers voor de jeugd vooraf. Het 6 jongens en één meisje tellende rennersveld in deze categorie bood een bonte aanblik. Op gewekt ogend stoven sommige razend- snellen op verveloze oude brikjes zon der versnellingen aan zwakkere deelne mers voorbij die vuurrood en hijgend zwoegden om hun volwaardige racefiet sen met een matig vaartje voort te kun nen bewegen. De winnaars: J. van Genkel kreeg 6 punten, ,F. Watty 5, M. Hydra 4, N. Siebinga 3, H. Koopman 2 en E. de Jong 1 punt. BUITENLANDS GELD REISVERZEKERINGEN M. Post gaat als eerste over de finish

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1