Bejaardenbeleid zal regionaal worden gecoördineerd m Gemeente gaat meer doen aan maatschappelijk werk B en W houden vast aan verhoging strandpachten Wijkpostleidervoor Texelse bejaarden Bosbrand in kiem gesmoord Gemeente gaat woningen verkopen K.T.F.-D.E.K. concerteert in Hervormde kerk Meisje gewond naar ziekenhuis Straaljager in Waddengebied verongelukt Mishandeling Vijf brommers uit het verkeer genomen Schade bij aanrijding Urgente zaak Parachutist omgekomen Horecabedrijven vrijdag en zaterdag laat open TX 17 werd vernieuwd Zaak „Grocneclaal' in gemeenteraad Spuitvoetbalwedstrijd in Den Hoorn A S 7 \j iiacr" T xn De gemeente Texel gaat, als de Raad het goed vindt, deelnemen aan een nieu we aanpak van het bejaardenwerk in de Kop van Noordholland. Het is de be doeling dat de Stichting voor Voorzie ningen Ouderen te Den Helder (waarin het gemeentebestuur en het bejaarden- beraad Texel vertegenwoordigd zijn) een projectleider gaat aantrekken om het werk van de bejaarden deskundig te be geleiden, iets waaraan tot dusverre een schrijnend gebrek bestond. Een voorstel om in de kosten hiervan bij te dragen is verwerkt in het ontwerp van de wij ziging van de gemeentebegroting. Ook is er sprake van het aantrekken van een „wijkpostleider", iemand die op Texel zelf zich intensief met de coördinatie van het bejaardenwerk zou moeten be zig houden. Om iets te doen aan het veelvuldig langs elkaar heen werken van allerlei organisaties die zich bezig houden met het bejaardenwerk werd reeds het „Be- jaardenberaad Texel" gevormd, waarin de Algemene Bond van Bejaarden, de Stichting Gezinsverzorging en Bejaar denhulp Texel, het Groene Kruis, het Rode Kruis, de Overkoepeling van Vrouwenorganisaties, de Stichting Cul tureel Werk Texel, de Stichting Bejaar denzorg Texel, de Woningbouwvereni ging Texel, het Theologenconvent, de drie verzorgingstehuizen, de Stichting Bejaardenomroep, het Gemeentebestuur en de Sociale Dienst vertegenwoordigd zijn. Wijkposten Dit bejaardenberaad heeft zich onder meer tot taak gesteld, een plan te ma ken voor zo goed mogelijk op elkaar af gestemde voorzieningen, en als stuur groep eventuele „dienstencentra" of „wijkposten" te begeleiden. Zondagmiddag ontstond brand in het dennenbos nabij hotel „Californië". De situatie was tamelijk gevaarlijk want het brandje woedde in een perceel bos dat bezaaid ligt met omgevallen bomen en takken, een gevolg van de orkaan van april j.l. Dit droge materiaal vorm de een ideale brandstapel. Gelukkig werd het vuur snel opgemerkt (het bos grenst aan drukke bungalowterreinen) en de mensen zorgden ervoor dat de vlammen met behulp van zand werden gedoofd. Vooral de heer Otten uit Den Burg had hierin een belangrijk aandeel en het is dan ook vooral aan hem te danken dat de schade tot een tiental vierkante meters beperkt bleef. De brandbestrijding van Staatsbosbeheer en de brandweer uit Den Burg waren ove rigens snel ter plaatse. De laatste vuur- resten werden gedoofd door het terrein- tje flink nat te maken. B. en W. stellen de raad voor, twee gemeentewoningen af te stoten. Het be treft het pand Klif 15 te Den Hoorn en Haffelderweg 15 te Den Burg, die zou den moeten worden verkocht aan de huurders, de heren J. van Wolferen en J. van Hoorn, en wel voor resp. ƒ50.000,- en ƒ73.500,-, welke bedragen zijn vast gesteld op grond van nauwkeurige taxa tie. B. en W. stellen in hun pre-advies dat gemeentelijk woningbezit, niet be stemd zijnde tot ambts- of dienstwonin gen uit economisch oogpunt een onaan trekkelijke zaak is. De betrokken wo ningen hebben nooit een speciale be stemming gehad, en zijn altijd voor nor male exploitatie gebruikt. De vrijko mende gelden zullen worden gereser veerd voor toekomstige woningbouw. In tegenstelling tot vorige jaren zal KTF-DEK deze zomer niet langs de be jaardenhuizen trekken om er concertjes te geven. Dit jaar zal er één concert worden gehouden, en wel a.s. zaterdag om half acht in de Hervormde kerk te Den Burg. De bejaarden zullen via de kerktelefoons (bejaardenomroep) kun nen meegenieten. De toegang is gratis. In die wijkposten zouden alle draden van het praktische bejaardenwerk moe ten samenkomen, terwijl de beleidskant regionaal zou worden behartigd op het niveau van de projectleider voor wiens aanstelling B. en W. nu geld willen uit trekken (voor 1973 overigens slechts 826 gulden) en de Stichting voor Voor zieningen Ouderen. De wijkpostleider moet volgens de taakomschrijving, die wordt gegeven in een rapport van een provinciale werkgroep, een soort dui zendpoot zijn; hij moet de aktiviteiten van alle organisaties die zich direkt of indirekt met bejaardenwerk bezig hou den .(op Texel zijn dat er 27) met elkaar in overeenstemming zien te brengen (wat grote organisatorische gaven vergt), hij moet bedreven zijn in de omgang met de bejaarden zelf (spreek uren, huisbezoeken, begeleiding van al lerlei groepen), hij moet initiatieven ne men om noodzakelijke aktiviteiten van de grond te krijgen, en dat alles moet hij dan ook nog in overeenstemming zien te brengen met het regionaal be leid. Maar als een dergelijke functiona ris kan worden gevonden zal dat zijn vruchten ook afwerpen in de vorm van een sterk verbeterd bejaardenwerk. Het aantrekken van een wijkpostlei der en de inrichting van de wijkpost is voorlopig overigens nog niet mogelijk. Kosten De „Voorlopige Rijksbijdrageregeling Dienstencentra Bejaarden" van 1967 stelt het minimum aantal bejaarden dat er moet zijn voor een dienstencentrum of wijkpost voor rijkssubsidie in aan merking kan komen zo hoog dat Texel en vele andere kleine gemeenten achter het net vissen. Inmiddels is echter van uit het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, instem mend gereageerd op de suggesties van B. en W. hebben de Sociale Dienst toestemming verleend over te gaan tol het aantrekken van een tweede rappor teur. Deze ambtenaar zal tevens gaan optreden als maatschappelijk werker, met name in de Centrale Werkplaats „De Bolder". Ook zal hij belast worden met de hercontroles ABW, het verhaal en de krediethypotheek. Bovendien zal hij voorlichting en bemiddeling ter ver krijging van dienstverlening en ook di rekt hulp gaan verlenen. Dit staat in het door de Sociale Dienst opgestelde antwoord op vragen over het maatschappelijk werk die de raadsleden Westdorp en Witte in de raadsvergade ring van 22 mei stelden. De noodzaak van het aantrekken van de tweede rapporteur komt voort uit toename van het aantal probleemge vallen. De vragen werden gesteld naar aan leiding van moeilijkheden tussen B. en W en de Stichting voor Maatschappelijk Werk in de Kop van Noordholland. De ze stichting kwam tot stand door fusie van een aantal stichtingen op levensbe schouwelijke grondslag, waarvan de roomskatholieke en de gereformeerde op Texel werkzaam waren. Geen antwoord Om te komen tot de vaststelling van een subsidiebedrag verzochten B en W. de nieuwe stichting herhaaldelijk om inlichtingen over de verrichte werk zaamheden, maar er werd geen ant woord ontvangen. Daarom besloten B. en W. een naar hun eigen oordeel rede lijk bedrag vast te stellen. Dit was de Stichting veel te laag. De Stichting be riep zich op het feit dat ze nu algemeen was geworden, en haar maatschappelijk werk dus nu kon geacht worden aan de hele Texelse gemeenschap ten dienste te komen. De gemeente meent echter dat niet te verwachten is dat uit de twee derden van de bevolking die door de ontzuiling van het maatschappelijk werk onder de werkingssfeer van de Stichting zijn komen te vallen nu ook ve len van de diensten van de Stichting gebruik zullen gaan maken. het in opdracht van Gedeputeerde Sta ten van Noordholland opgestelde rap port „Ideeen en suggesties voor het be jaardenbeleid in Noordholland". Dit rapport bepleit de regionale aanpak van het bejaardenwerk, waarbij het praktisohe werk door kleinere centra zou moeten worden verricht. Een nieu we rijksbijdrageregeling zou dan ook voor het werk ter plaatse veel meer mo gelijkheden kunnen bieden. De kosten van de regionale project leider zullen voor 80°/o worden gedragen door het Rijk, voor 16% door Den Hel der en voor 4% door Texel (Den Helder heeft ruwweg vier keer zoveel bejaar den als Texel) Als andere gemeenten aan het project gaan meedoen zal de verdeelsleutel uiteraard worden gewij zigd, ten voordele van Den Helder en Texel. Er wordt bij het begrotingsvoor stel van uitgegaan dat de projectleider niet voor 1 augustus van dit jaar in dienst zal treden. Dat betekent aan kos ten voor 1972 ruim 20.000 gulden, waar van 800 voor rekening komen van de gemeente Texel. De wijkpostleid(st)er gaat uiteraard heel wat meer kosten. Gisteravond deed zich omstreeks half acht op de Ruysweg bij de hoek Peli- kaanweg een aanrijding voor waarbij een meisje vrij ernstig werd gewond en naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. De door een jeugdige toerist be- ytuurde brommer reed op de Ruysweg en kwam uit de richting De Koog. Plot seling sloeg hij zonder richting aan te geven linksaf. De achteropkomende Duitse Volkswagenbestuurder remde en week uit, maar kon een aanrijding niet voorkomen. De bromfietsbestuurder liep schaafwonden op; zijn achterop zittende vriendinnetje was er echter ernstiger aan toe en moest per ambulance naar het Lidwina ziekenhuis worden ge bracht. De politie heeft de Volkswagen uit het verkeer genomen voor een tech nisch onderzoek. Om kwart voor elf gisteravond is een Britse Phantom straaljager in het Wad dengebied neergestort. Op dat tijdstip werden de bewoners van onder meer Texel opgeschrikt door een explosie. Sommigen hebben boven zee ook een lichtflits gezien. Aangenomen wordt dat de straaljager boven de Waddenzee ter hoogte van Texel of Vlieland is ge ëxplodeerd. De resten zijn nog niet ge vonden. Bij de politie zijn verschillende mel dingen binnengekomen van mensen die de lichtflits hebben gezien. Met behulp daar van kan mogelijk de plaats van het ongeluk nader worden gelocaliseerd. Omdat de Stichting geen gegevens heeft verstrekt over het aantal kontak ten, is de vraag of het geringe aantal spreekuren dat vanwege de Stichting op Texel wordt gehouden het gevolg is van een geringe toeloop van clënten of van een gebrek aan subsidie waardoor het aantal uren niet is uit te breiden, moeilijk te beantwoorden. Bij de Ge meente is men van mening dat de Stichting eerst met feiten zal moeten aantonen dat er meer geld nodig is. In de praktijk van het maatschappe lijk werk verloopt het kontakt tussen gemeente en stichting goed, aldus het antwoord op de vragen. Twee mensen uit Utrecht hebben bij de politie aangifte gedaan van mishan deling. Bij een horecabedrijf vroegen ze zondagavond om eten hoewel de keuken al gesloten was. Ze bleven aandringen en kwamen later met allerlei klachten over het bedrijf. De toch al door warm te en drukte geprikkelde eigenaar ver wijderde hen toen met zeer h^rde hand van het erf. In de loop van zondag heeft de politie vijf bromfietsen, die opvielen door hun hoge snelheid uit het verkeer genomen. Alle bromfietsen (vier van Utrecht en een van een Texelaar) bleken te zijn op gevoerd. Zaterdagavond omstreeks half tien deed zich op de hoek Emmalaan- Schil derend een aanrijding voor waarbij twee auto's werden beschadigd. Een van de Emmalaan komende Duitse Volkswa genbestuurder gaf een van rechts van het Schilderend komende bestelauto, be stuurd door een Texelaar, geen voor rang Beide auto's werden beschadigd. Niemand werd gewond. Geacht college van Burgemeester, Wethouders en Raadsleden, Plet is u toch wel bekend dat wij al vele malen gevraagd hebben om de realisering van trottoirs langs Ruyslaan en Boodtlaan Wij, vele bewoners van De Koog, zijn zeer teleurgesteld dat aan dit verzoek nog niet is voldaan. Nu wij zien dat op vele plaatsen, waar dat be slist niet urgent is, tegelpaden en plei nen worden aangelegd, denken wij: waarom dan niet daar waar dit wél no dig is. Op de Ruyslaan en Boodtlaan is wandelen alleen mogelijk om de auto's heen of op de rijbaan. Het gaat hier vooral om de veiligheid van onze kinde ren en bejaarden. Namens vele bewoners van De Koog, B. Luberti-van Bergen EIERLAND Hedenochtend o® 11.10 uur is de 27-jarige Willi Straub uit Oostenrijk bij het parachutespringen op het vliegveld Texel om het leven geko men. Bij afspringen vormde zijn para- chute een „fakkel" wat betekent dat het doek zich niet tot de gewenste koepel ontvouwt, maar als een lint achter de springer blijft aanwapperen, waardoor deze met veel te hoge snelheid neer- komt. Willi Straub viel te pletter juist buiten het vliegveld, aan de oostzijde Blijkbaar is het slachtoffer niet in staat geweest zijn reserveparachute in wer. king te stellen. In verband met de kermis zullen alle Texelse horecabedrijven vrijdag en za- terdag a.s. langer geopend mogen blij ven dan gewoonlijk. Vrijdag zullen de bedrijven tot twee uur 's nachts opea mogen zijn en zaterdag tot drie uur. B. en W. houden voet bij stuk in hun konflikt met de strandpachters. De be handeling van het gemeentelijke voor stel de pachten drastisch te verhogen werd bij de vorige raadszitting gestaakt, omdat niemand er nog uit kon komen. Vanavond komt de zaak opnieuw in be handeling. De gemeente wil in een aantal jaren alle tarieven op 'het niveau van De Koog brengen, en bovendien telkenjare een inflatiecorrectie op alle tarieven uitvoeren. Dit betekent dat de tarieven van de slagen die nu goedkoper zijn dan die van De Koog zeer snel zullen moe ten stijgen. De huidige tarieven dateren van 1968. In 1971 konden de exploitanten verho ging voorkomen door zelf de reiniging van het strand ter hand te nemen. Tegen het op hetzelfde niveau bren gen van alle tarieven heeft de vereni ging van strandexploitanten geen be zwaar. De tezelfdertijd optredende in flatiecorrectie, en het feit dat voor alle soorten akkommodatie dezelfde verho gingspercentages worden gebruikt, is haar echter in het verkeerde keelgat ge schoten. De exploitanten willen dat eerst alle tarieven op het huidige niveau van De Koog worden gebracht, en dat pas» daar na het pachtpeil langzaam mee zal stij gen met het prijspeil. Ook zouden voor de consumptietenten andere stijgingen moeten gelden dan voor de strandhuis jes, die een veel kwetsbaarder deel van het voorzieningenbestand uitmaken. Over één ding zijn gemeente en ex ploitanten het wèl eens: dat er geen di- rtkt verband behoeft te bestaan tussen de kosten die de gemeente besteedt aan De TX 17, eigendom van J. v. d. Vis Azn. Zn., heeft voor de tweede keer in zijn bestaan een gedaanteverwisseling ondergaan. Het in 1966 gebouwde schip werd in 1969 als de Scheveningen 170 in de Veronica-studio gekocht van de om streden radiopiraat Bul Verwey (De heer Van der Vis: „die mensen hadden meer jenever aan boord dan vis"). Het werd toen met zes meter verlengd, en Adriana gedoopt. Begin dit jaar ging het schip opnieuw naar de werf om te worden voorzien van nieuwe motoren, een nieuwe brug en nog zo het een en ander. Een aanzien lijke vertraging trad op door de stakin gen van dit voorjaar. De oude 660 pk Stork-motor werd vervangen door een 9-cylinder Bolness van 1080 pk. Er werd een nieuwe Daf- hulpmotor geplaatst. Ook de generator, de winch en de hijsmachine werden ver vangen. Het nieuwe gezicht van het schip wordt vooral bepaald door de mo derne brug. De TX 17 heeft inmiddels zijn eerste reis i(naar de Engelse Banken) er op zitten. De bemanning bestaat uit A. v. d. Vis (schipper), S. v. d. Slikke (stuur man), A. Blok (machinist) en D. Eelman, M. Visser en P- Zandee (matrozen). het strand en de opbrengsten die zij vangt van de exploitanten. Wielewaal Volgens een ander voorstel van B. ea W zal de Stichting dorpshuis „De Wie lewaal" te De Waal gratis 100 ml grond krijgen om het dorpshuis uit te breiden en te verbouwen. Op 't voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting voor 1973 komt ee» post van ƒ21.600,voor als subsidie voor de restauratie van de molen in He* Noorden. Dit is 30% van de totale res tauratiekosten. Het Rijk draagt 50% bi; (ƒ36.000,welk bedrag door de ge meente zal worden voorgeschoten. B. en W. stellen de raad ook voor hei rangenstelsel bij de secretarie gelijk te schakelen met het stelsel dat bij het rijk en bijna alle andere gemeenten geldt.De wijziging komt er op neer dat ieder* ambtenaar nominaal één rang omhoog gaat: Een typist(e) wordt klerk, eet klerk klerk A, een klerk A adjunct! commies, een adjunct-commies adjunct commies A, een adjunct-commies commies, een commies commies A, i commies A hoofdcommies en een hooi commies hoofdcommies A. B. en W. stellen de Gemeentera^ voor te besluiten tot verweer tegen d eis, die mevrouw C. W. den Houting Meijerink bij het Gerechtshof te sterdam in appèl heeft ingesteld de vordering van het pand „Groent daal" bij de Westen ten behoeve van dl heer J. Kok en zijn gezin. Op de argumenten die B. en W. aai voeren om de juistheid van hun bekj in deze zaak aan te tonen zijn wij vorige edities uitvoerig ingegaan. De beslissing om zich voor het en zo nodig ook voor de Hoge Raad Nederlanden te verweren tegen de ei van mevrouw Den Houting is aan gemeenteraad. B. en W. stellen in hi pre-advies aan de raad dat er alle rede| is het verweer te voeren: in het vo in kort geding waartegen mevrouw Houting in appèl is gegaan heeft de prej sident van de Alkmaarse rechtbank zeer positief uitgesproken over de jui heid van het standpunt van B. en W. Welke procureur namens de gemi het verweer zal voeren is nog niet kend. DEN HOORN Donderdagavond acht uur wordt op het ZDH-terreinJ Den Hoorn een wedstrijd spuitvoetiJ| gehouden tussen Hoornders en g Daaraan voorafgaand, aanvang uur, wordt een wedstrijd damesvoett» gespeeld, ook tussen Den Hoorn en g ten. Iplac IÏU

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2