Rapport Jonge Ondernemers: pleidooi voor nieuw soort recreatieterreinen Streven naar „veelzijdig attractieve gebieden" Grontmij werkte ideeën uit Ilil ;way m w&Gm wou :.s Per auto naar Texel wordt steeds moeilijker Telefoonmisère Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 26 juni 1973 Na de organisaties die zich in het bijzonder richten op natuur- en landschapsbescherming heeft nu ook de Jonge Ondernemersor ganisatie Texel een mening over wat wel en niet aanvaardbaar is in de recreatieve sfeer, en welke voorzieningen het beste kunnen worden getroffen om aan de ver langens van de recreanten zoveel mogelijk tegemoet te komen zon der het milieu te schaden. Deze mening werd neergelegd in een 34 pagina's tellende brochure die de titel „Texel, een eiland voor re creatie. Rapport over ontwikke ling" meekreeg. Aan he rapport is een door de Grontmij in opdracht van de Jonge Ondernemers opge steld plan-Gerritsland toegevoegd, waarin de ideeën van de jonge garde van Texels particulier ini tiatief bij wijze van voorbeeld zijn vertaald in tastbare realiteiten als zomerhuisjes en groenzones. Het rapport heeft een lange voorge schiedenis. In april 1970 werd de recreatiecommissie van de J.O. ge ïnstalleerd die tot taak kreeg de recreatieve toekomst van Texel te bestuderen. Deze commissie be staat uit de heren B. Bakker, H. P. Wuis en J. C. M. Nauta. Aan vankelijk richtte men zich vooral op de seizoenverbreding, maar bij het zoeken naar de vormen waar in toerisme buiten de zomermaan den zou kunnen plaatsvinden, kwam de commissie op ideeën die naar haar mening ook voor de zo- merrecreatie hun vruchten zouden kunnen afwerpen. Centraal stond (en staat) hierbij de concentratie van vrijwel alle aspecten van de recreatie in spe ciaal daarvoor geschikt gemaakte „veelzijdig attractieve gebieden". De uitwerking van deze ideeën ging allengs de hoofdmoot uitma ken van de werkzaamheden van de commissie. In mei 1971 was men daarmee zo ver gevorderd dat de nieuwe visie op de aanleg van integrale recreatielandschap pen kon worden bepleit bij de werkgroep Recreatie basisplan Texel. Verdere uitwerking van de ideecn zou veel tijd en geld gaan kosten. Daarom peilden de Jonge Ondernemers de mening van het Gemeentebestuur. Zowel B. en W. als de raadscommissie van advies en bijstand voor de ruimtelijke or dening reageerden positief op het op dat moment ter tafel gebrach te. De recreatiecommissie besloot dan ook tot verdere uitwerking. Daarbij werd ook de totale re creatieve ontwikkeling op Texel in overweging betrokken. Tevens kreeg de Grontmij op dracht een op de ideeën van de Jonge Ondernemers gebaseerd plan-Gerritsland te maken. Het resultaat van al deze werk- zaam heden is neergelegd in het nu verschenen rapport waarvan wij in nevenstaand artikel de hoofd zaken weergeven. door het zeill koop- Een jaar of twintig geleden vormde recreatie op Texel geen probleem. De (iet zeer talrijke vakantiegangers kon en zich zonder dat dat schade óplever- voor het milieu verpozen in bos en en op het strand, waar zij alles onden wat hun hart begeerde. De re- eatieondernemers konden zich dan pk beperken tot het verschaffen van remachtingsgelegenheid; de gasten chten zelf wel uit hoe en waar ze hun »gen doorbrachten. Maar de welvaart nam toe en de va- ities werden langer. De recreatie een enorme vlucht, die nog in de *nd werd gewerkt doordat in de ien, waar de meeste toeristen van- in komen, het leven steeds drukker, vaaieriger en enerverender werd. Zo ak het tijdperk van de masserecreatie recreatieondernemers hadden op toenemende druk van het toerisme 'ar één antwoord: de capaciteit van ovemachtingsakkommodatie verho- endomlp. Ze hielden dus vast aan het tradi- 'nele beeld: de toeristen wisten zelf 'n weg wel te vinden. Texel was groot °eg. Het nieuwe verschijnsel van de oor zee'i^arecreatie werd met oude middelen apparte-pemoet getreden. Roofbouw Jonge Ondernemers stellen in hun 'Port dat dit in feite roofbouw bete- 't op het Texels milieu, dat de grond ig is zowel van de leefbaarheid van aali?8* voor de Texelaars als van de aan- ian J^kelijkheid van de recreatie en dat op langere termijn de economische "s van de recreatie wordt bedreigd. Jonge Ondernemers vinden dan ook urg, ^er andere vormen gevonden moeten oen om aan de eisen van het milieu a*n die van het toerisme tegemoet te ^oen komen. aarbij gaan zij, als echte onderne- in de eerste plaats uit van de eco nomische haalbaarheid van mogelijke alternatieven voor het huidige patroon. Zij verzetten zich dan ook tegen „het opbouwen van een visie" die op zich lofwaardig kan zijn, maar in de prak tijk niet toegepast kan worden door on voldoende financiële en economische on derbouw". Welke visie ze daarbij op het oog hebben wordt in het rapport niet meegedeeld. v Het voorstel van de Jonge Onderne mers behelst eigenlijk het scheppen van recreatiemilieus, „veelzijdig attractieve gebieden", waarbinnen de toeristen bij na alles krijgen aangeboden waarvoor ze komen. Slechts voor de echte natuur studie (die door een gering deel van de toeristen wordt beoefend), voor de uit stapjes en natuurlijk voor het strand- bezoek moeten zij hun heil zoeken bui ten de fraaie parken die te hunnen be hoeve worden aangelegd. De natuurlief hebber zal dan ook minder last hebben van oneigelijk gebruik van de natuur. De meeste toeristen, zo stellen de Jon ge Ondernemers, bedoelen met de „na tuur en rust" die ze zeggen te zoeken, resp. een mooi, natuurlijk aandoend landschap en een niet al te grote nabij heid van anderen (zonder dat ze geheel uit het gezicht verdwijnen, want dan voelt men zich eenzaam). Milieubouw Een dergelijk landschap waarin de ge wenste betrekkelijke rust heerst kan men maken. De Jonge Ondernemers be velen hiertoe de zogenaamde „natuur- teohnische milieubouw" aan, die zich op het scheppen van een natuurlijk evenwicht, waardoor het systeem zich zelf in stand houdt en een minimum aan onderhoud vergt. In een „veelzijdig attractief gebied" zou een aantal zones te onderscheiden moeten zijn: een zone waar een uitvoe rig pakket van centrale voorzieningen is ondergebracht (waarbij groot belang wordt gehecht aan slechtweervoorzie- ningen die een grotere spreiding over het jaar mogelijk maken, en voorzienin gen ten behoeve van de kinderen), woonzones, waar vakantiehuisjes en ca ravans kunnen staan, speelweiden, stuk ken bos en andere houtopstanden en een overgangszone naar het stillere echte bos, dit alles afgewisseld door water partijen. Het geheel moet een fraaie en zeer gevarieerde indruk maken. Men sen schijnen zich het prettigst te voelen op de overgang van het ene landschap naar het andere. Een recreatielandschap moet dan ook zoveel mogelijk worden opgebouwd uit dergelijke overgangen. Opvallend is dat de Jonge Onderne mers hun plan enerzijds presenteren als een alternatief, en vervangingsmogelijk heid voor de bestaande akkommodatics, waarvan ze duidelijk maken dat ze een onaanvaardbare overbelasting van de kwtsbare structuur van het eiland ten gevolge hebben, terwijl ze aan de andere kant stellen dat hun plannen een aan vulling kunnen vormen op het bestaan de, dus meer als iets dat de schade van verdere groei van de recreatiedruk eni germate binnen de perken zou kunnen houden. Ook elders blijkt dat de Jonge Ondernemers enige groei nog wel aan vaardbaar vinden. Er wordt zeer veel belang aan gehecht dat het „veelzijdig attractieve gebied" het hele jaar door kan worden gebruikt. Voor kamperen zal er dan ook geen ruimte zijn. Bovendien menen de Jonge Bungalowterreinen bij de Californiëweg. De Jonge Ondernemers vinden dit een achterhaalde recreatlevorm. Zij zijn voor standers van het binnen één gebied bren gen van verblijf en vermaak. (Luchtfoto J. Nauta/Tessel Air) Ondernemers dat uitbreiding van de kampeergelegenheid de topdrukte zeer zou vergroten. Economisch haalbaar De economische haalbaarheid van het plan wordt ruim genoemd. Voorwaarde is dan wel dat men de handen ineen slaat en dat ook de gemeente meedoet. De netto-opbrengsten zouden moeten worden besteed in het algemeen belang, dus aan de uitbouw van de nieuwe structuur. Het zal dus niet meer zo zijn dat de bezitters van het huisjesterrein enorme winsten kan maken, terwijl de andere voorzieningen zo weinig renderen dat ze maar achterwege worden gelaten. Burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad inmiddels voorgesteld het rapport van de Jonge Ondernemers in handen van B. en W. te stellen ter nadere bestudering en advisering in verband met het recreatiebasisplan. Om hun ideeën wat tastbaarder over te brengen, hebben de jonge ondernemers de Grontmij. opdracht gegeven, een „veelzijdig attractief \gebied"te ontwerpen in „Gerritsland". Dit plan voor 66 ha. dient als voorbeeld van hoe het zou kunnen. De primaire eisen die aan het plan werden gesteld waren: landschappe lijke schoonheid, grote recreatieve mogelijkheden en economische uit voerbaarheid. De landschappelijke schoonheid moet worden bereikt door een fraai evenwicht tussen beplanting en bebouwing (dus niet de „groene schuttingen" die elders worden gebruikt om de lelijkheid van de bouw sels te verbergen). Wat de recreatieve mogelijkheden betreft, wijst de Grontmij op het nogal uiteenlopende behoeftenpatroon, dat ook een grote verscheidenheid aan voorzieningen met zich meebrengt. Als het voorzieningenpakket maar volledig genoeg is, zal het terrein een zeer sterke concurrentiepositie hebben tegenover andere terreinen. Gerritsland (wordt door de Grontmij beschreven als een overgang van het open land in het oosten naar het gesloten bosgebeid in het westen. De centrale ingang zou moeten komen aan de Californiëweg. Van daar uit zouden dan de ontsluitingswegen naar de verschillende zones moeten lopen. Wat de bebouwing betreft denkt de Grontmij aan 15 zomerhuizen per hectare in het meest westelijk gelegen gemengde loof- en naaldhout- bos, 20 per hectare in het aangrenzende loofhout en 15 in de meer open terreinen. De aan de bebouwing te stellen aesthetische eisen zouden zeer hoog moeten zijn. De Grontmij vindt dat men bij de bouw van huisjes in het bos het best kan kiezen voor geschakelde bouwvormen, terwijl men in het meer open gebied zou moeten uitgaan van karakteristieke Texelse bouwvormen, zoals boeten en stolpen. Het centrumgebied moet direct bij de ingang aan de Californiëweg liggen, zodat de rust elders wordt ge waarborgd. In dit centrum zouden zich moeten bevinden: de receptie, winkeltjes, een wasserette, horecavoorzieningen, een kindercrèche, een PTT-dépendance, een kapper, tennisbanen, speel- en sportterreinen, over dekte recreatieruimten, een midgetgolfbaan, een spartelvijver, een zwem bad etc. etc. De verschillende gebieden, waarin huisjes staan, worden om geven door niet bebouwde wandel- en speelgebieden. De verhouding van de oppervlakten zou zijn: centrumgebied 5 hectaren, onbebouwde zönes 21 hectaren en verblijfsgebieden 40 hectaren. In totaal zou er plaats zijn voor 522 zomerhuizen en 228 caravans. De algemene voorzieningen zouden ongeveer 3 miljoen gulden moeten gaan kosten. Ondanks deze hoge kosten is berekend, dat het rendement zeer behoorlijk zal kunnen zijn iHnii Uur, - kalW vtWfc „Per auto naar Texel wordt steeds moeilijker", aldus een kop op de front pagina van het tweede nummer van Texeltoerist. De pin'ksterdrukte heeft volgens dit artikel, en een soortgelijk artikel in de Texelse Courant van 16 juni, geleid tot een noodtoestand. Een noodtoestand, volgens de krantenartike len, op de havens voor de wachtende automobilisten. Naar ons idee veel meer voor ons eiland In de bovengenoemde artikeltjes wordt veel aandacht besteed aan de lange wachttijden en er wordt tenslotte gesteld dat ongeduldige automobilisten beter niet meer naar Texel kunnen gaan. Dit laatste is een mening waar wij het volkomen mee eens kunnen zijn. Voor een bezoek aan Texel mag men wel enig, en zelfs veel geduld opbren gen. Dat is Texel wel waard! Te meer nu in de vakantietijden zelfs op de snel wegen in west-Nederland oponthoud en vertragingen regelmaat blijken te zijn. Als de TESO in de nabije toëkomst blijft proberen aan dit ongeduld tege moet te komen, zal de vervoerscapaciteit drastisch vergroot moeten worden. Dat dit zal leiden tot een onhoudbare toe stand op het eiland zal voor velen na deze onhustige Pinksterdagen nu wel duidelijk zijn. Van „het eiland van rust en stilte" blijft op deze manier heel weinig over. De rust op het eiland wordt o.i. op topdagen nu reeds sterk verstoord door het grote aantal auto's (volgens de TESO de Pinksterdagen '8752). Uit uitlatingen van vele trouwe bezoekers, die door hun schoksgewijze confrontatie met het gebeuren op Texel, sneller vooral de negatieve ontwikkelin gen opmerken, dan wij zelf in het alge meen plachten te doen, komt dit de laat ste tijd dan ook steeds meer naar voren. Daarbij komt nog dat een jaarlijkse Stijging van circa 10% wordt verwacht! Afgezien van het feit dat ons een toe neming van het aantal auto's en dus ook een vergroting van de opnamecapa citeit voor Texel, Texelaars en gas ten zeer ongewenst lijkt, menen wij dat ook iets aan het huidige grote aantatl auto's in de topdagen gedaan zou moe ten worden. „Texel for ever" stelde vorig jaar de ze problematiek reeds aan de orde. Hun enquêtevraag: „Ik vind dat het gemeen tebestuur maatregelen moet treffen om het toeristisch autogebruik op het ei land te beperken", werd door ruim 2000 mensen ondertekend. B. en W. verklaar de toen: „Wij staan niet alleen theore tisch maar ook praktisch open voor het probleem. Maatregelen zijn in voorbe reiding voor zover die door ons geno men kunnen worden. Het streven zal gericht zijn op gedragsbeïnvloeding van de automobilist". Als echter onder gedragsbeïnvloeding wordt verstaan het plaatsen van borden als „Texel is niet berekend op snelver keer" of het plaatsen van verkeersbor den, vinden wij dat er bitter weinig aan gedaan wordt. Naar ons idee ligt hier een grote taak voor het gemeentebestuur en vooral ook voor de VW. Het openbaar vervoer zou zodanig gestimuleerd moeten worden dat vele gasten de auto op het eiland niet of zo weinig mogelijk behoeven te gebruiken. Vooral ook in de reklame voor het eiland zou tot uiting moeten komen dat het erg zinvol is om de auto thuis te laten om op Texel een werke lijk ontspannende vakantie door te brengen. Hoewel'hiervan natuurlijk niet direkt wonderen van verwacht kunnen worden, moet een 'goede doelgerichte re klame in die geest op de duur toch enig effekt sorteren. Gedragsbeïnvloeding van de adspirant Texel bezoeker! Wij hopen dat de eerste grote stappen spoedig genomen zullen worden om uit de „noodtoestand" te geraken! Werkgroep Landschapszorg Texel Voor wie net als ik, dagelijks en re gelmatig moet telefoneren, zowel op het eiland als naar de overkant, begint het krijgen van een goede verbinding te lijken op een lot uit de loterij. Het meer malen moeten draaien van het abonnee nummer is eerder regel dan uitzonde ring, en als je in arren moede de sto ringsdienst wilt bellen krijg je bij de tweede nul ook al die hatelijke inge- sprékstoon. Als er de komende maanden ernstige ongelukken gebeuren dan is het eiland volkomen van communicatie verstoken. Het is duidelijk dat de huidige situa tie niet langer kan voortduren, hoewel men bij de direktie van de PTT nog niet is overtuigd van een noodsituatie. Aktie is nu noodzakelijk. Ik denk hierbij aan massale protest brieven of, indien dit niet helpt, mas saal weigeren het vastrecht voor de te lefoon te betalen. Verder veel aktie in de pers en zo mogelijk vragen in de tweede kamer. Welke politieke partij wil zich hiervoor inzetten? Ook suggesties van andere telefoon abonnees zijn welkom, hoewel ik één suggestie, na de tiende keer draaien je telefoon tegen de muur te barst gooien, nu nog afraadt. J. P. Groen, Weverstraat 26, Den Burg

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5