Bergeenden zijn slordige ouders VOGELS wel en wee H. Veld huis 25 jaar onderwijzer °p 14 J"1,1, zw^mto^ht bij C.V.O.-school groen-zwart Vrachtauto reed personenauto's klem VERVOLG VAN PAG. 1 Poging tot revolutie... Frontale botsing Den Helder - Texel Stukken van ontplofte straaljager gevonden Zeer zware schade bij botsing Weggelopen Lammerenmarkt - - - «5^ tepasaeai; door Andri J. Binsbergen Jonge ondernemers J J Den Helder- lexe Maandag vierde de CVO-school aan de Wilhelminalaan te Den Burg feest. Het hoofd, de heer H. Veldhuis, was vijfen twintig jaar aan de school verbonden. Om half tien, toen de heer Veldhuis het schoolgebouw binnenging werd hij tot zijn verrassing opgewacht door een ere haag van kinderen. Hem werd een werk van Blok van den Velden aangeboden. Daarna was het de hele dag feest. Eerst werden dia's vertoond, en 's middags was er kermis op het grasveld achter de school. De evenementen waren, geheel buiten medeweten van de heer Veldhuis, georganiseerd door de zesde klas en de leerkrachten. Voor de heer Veldhuis naar Texel kwam was hij eerst tien jaar onderwij zer te Kampen en daarna één jaar te Genemuiden. Het zeer rechtzinnige christendom dat daar heerste deed hem naar een andere werkkring .omzien. Op het wat gemoedelijker Texel voelde hij zich meteen thuis. In de onderwijsopvatting van de heer Veldhuis heeft ieder kind een volstrekt eigen persoonlijkheid, die de onderwij zer behoort te eerbiedigen. Het iets wil len opdringen is naar zijn mening uit den boze. Over dit uitgangs punt heeft hij vaak heftige discussies gehad met anderen die in het onderwijs werkzaam zijn. De protestants-christelijke overtui- Maandagmiddag om vijf uur zag de besturder van een vrachtauto van de gemeente een Fiat en een Daf slinge rend voor zich uit rijden over de Stolp- weg in de richting Den Hoorn. Hij ver trouwde de zaak niet, haalde de Fiat en de Daf in, en zette zijn voertuig ver volgens zo op de weg, dat de personen auto's er niet meer door konden. Deze reageerden niet snel genoeg om een aanrijding te kunnen voorkomen. De chauffeurs van de beide auto's, 19-ja- rige inwoners van Ede en Veenendaal, werd een bloedproef afgenomen. De uit slag daarvan is nog niet bekend. aarzelende schreden de onttroonde volksknechters. Achter hen, met gevel de wapenen, de voorhoede der opstandi- gen, de kleine kern die voorlopig na mens en ten bate van de arme massa de macht in handen wilde nemen. Daar achter het uitzinnige volk, dat door de bijna wonderbaarlijke bieruitdeling al bijna geloofde dat nu op slag alle ellen de voorbij zou zijn, dat de loutere aan wezigheid van een gezag uit hun eigen kring het voedsel in overvloed zou doen toestromen. Een kreet van ontzetting ging door de menigte toen plotseling de huursoldaten van de keizer uit een hinderlaag te voorschijn sprongen, en bloedig hand gemeen raakten met de bevrijders. De zen, door ontreddering bevangen, stel den zich slordig teweer en lieten na de gehate magistraten te gijzelen tot het eigen lijfsbehoud of ze te kelen tot dat van de rest van het volk. Overmacht Tegen het betere wapentuig van de landsknechten konden zij niet op, en na verloop van zeer korte tijd waren zij ontwapend. Op hun beurt geboeid wer den zij naar het schoutshuis gevoerd en in de kerkers geworpen. De schout, met grotere hooghartigheid dan ooit, hield terstond na zijn ontzet een redevoering vanaf het bordes van het schoutshuis. Verachtelijk neerziend op de samengestroomde menigte pau pers die allang niet meer dorsten zich teweer te stellen, kondigde hij strenge maatregelen aan. Donderdag, als 't volk van Oosterend zijn vijfjaarlijkse feesten begint, zal de overheid toeslaan. Texel gaat een tijd van kommer tegemoet. De heer Veldhuis in de rij voor de waarzegster ging speelt bij de heer Veldhuis een centrale rol. In de godsdienstles, die wordt gegeven in de vorm van klassege- sprekken, probeert hij zijn opvatting over de direkte samenhang van geloof, gebed en menselijke verantwoordelijk heid tegenover anderen over te dragen. Maar ook in zijn vrije tijd laat dit hem niet los. Hij heeft een uitvoerige studie van de theologie gemaakt. Ook preekt hij regelmatig in de hervormde kerk. Behalve de theologie heeft ook de filo sofie de aandacht van de heer Veld huis. Geholpen door het schitterende weer werd de kermis een groot succes. Met bussenwerpen, roulette, koekhappen, pijltjes gooien enz. hadden leerlingen en onderwijzers de grootste pret. De heer Veldhuis liet zich door een jeugdige waarzegster, toegerust met een op een plafonière gelijkende kristallen bol, de toekomst voorspellen. Hem werd nog ruime tijd van leven gegeven: 105 jaar zou hij worden, maar dan was het ook onherroepelijk afgelopen. De dag na zijn verjaardag zou hij sterven. Het ziet er dus naar uit dat Texel nog geruime tijd plezier kanhebben van deze beminnelijke onderwijsman. Maandagavond om half negen reed een Volkswagenbusje met Amsterdam se recreanten over de Bosrandweg in de richting van De Koog. Van de andere kant kwam een Volkswagen-variant van een Duitse toerist met vrij grote snel heid aangestoven De Duitser kon zijn auto in een rechterbocht niet helemaal op de rechterweghelft houden, en klapte daardoor op het busje. Er vielen enkele lichtgewonden, van wie er één door een arts moest worden geholpen. Er ont stond grote scnade. Als het weer het toelaat zullen zater dag 14 juli om kwart voor een in de middag dertig zwemmers zich van de dijk te Den Helder in het zilte nat van het Marsdiep storten en zee kiezen, richting Texel. Geholpen door de laatste ebstroom zullen ze snel een heel eind uit de kust zijn, waarna ze, geholpen door de invallende vloed even spoedig Texels uiterste zuidpunt zullen kunnen berei ken. Organisator C. van Es, trainer van de zwem- en poloclub TX 71 vertelde ons dat het hier gaat om een zuivere pres tatietocht. Een wedstrijdelement komt er niet bij te pas. De dertig zijn ver deeld in 6 groepen van 5, die elk een volgboot krijgen. De groepen zijn zo geselecteerd dat de leden allen onge veer even snel zullen zwemmen. De bo ten worden bemand door leden van de reddingbrigades van Den Helder en Heerhugotvaard. Ook in vorige jaren werd de tocht ge houden, maar toen gebeurde dat veel minder spectaculair. Er deden slechts ongeveer vijftien mensen aan mee en er werd geen publiciteit aan gegeven. Dit jaar wilde men het eens wat opval lender aanpakken. Om het evenement toch nog een zekere intimiteit te geven werd het aantal deelnemers beperkt tot 30, waaronder een aantal Texelaars Brokstukken van de Phantom-straal- jager van de Engelse luchtmacht, die vorige week boven de Waddenzee ont plofte, blijken op grote afstand van de plaats des onheils te zijn neergekomen. De heer C. Ellen vond maandag op het wad, vlak onder de Texelse kust, twee stukken aluminium. Een ervan bevatte het opschrift ,,No push" en verder wat figuurtjes. Voor de heer Ellen, die ter gelegenheid van de manifestatie „Oos terend Present" een expositie van aan spoelsels inricht is deze vondst een ac tuele meevaller. Vrijdag werd door de politie een jon geman aangehouden die was ontsnapt uit een jongenstehuis te Drachten. Er was een verzoek tot opsporing, aanhou- Op de gisteren gehouden lammeren- markt werden 123 lammeren aange voerd. De prijzen lagen tussen ƒ135, en ƒ155,—. Om 19.45 uur zondagavond deed zich op het kruispunt Pontweg-Elemert- Hoornderweg bij Den Burg een aanrij ding voor waarbij twee auto's werden vernield maar waarbij wonder boven wonder niemand ernstig werd gewond. Uit de Elemert kwam een Volkswagen mét vier jeugdige Duitsers die op weg waren naar de camping „Loodsmans duin" en dus de Pontweg wilden krui sen om de Hoornderweg op te rijden. De chauffeur meende op een voorrangs- weg te rijden en gaf daarom geen voor rang aan een van links komende Mer cedes, een Texelse taxi met totaal vijf inzittenden. De botsing kwam hard aan. De Volkswagen was total loss; de Mer cedes waarschijnlijk ook. De vier inzit tenden van de VW werden licht gewond en konden na doktersbehandeling naar de camping worden gebracht. Ook de blessures van de taxipassagiers waren niet ernstig. Op de foto, genomen enkele minuten na de botsing, de beide ver nielde auto's met de inzittenden die al ien met de schrik vrijkwamen. ■ji til fes» w~ - gepiep horen, het wijfje roept een achtig ak-ak-ak-ak. gans- In deze tijd van het jaar zien we weer overal de bergeendenmoeders met hnu donsjongen. Vaak zijn dat er maar een paar, want van de 7 tot 12 jongen die er uit één legsel kruipen, blijven er al heel gauw weinig over. De bergeenden die in het duin in de konijneholen broeden trekken met hun kleine donsjongen dwars over het eiland naar de Wadden- kust, omdat daar de beste voedselplaat sen liggen. Bij onraad gaat de oude eend vaak aan de haal, de jongen rennen ver der, raken verspreid, worden nogal eens gegrepen door een meeuw of kraai en worden later niet altijd door de oude teruggevonden. Zitten ze eenmaal op het wad, dan gaat het beter. Als ze dan te ver van hun moeder verwijderd raken, sluiten ze zich makkelijk aan bij andere families, zodat je soms grote troepen jongen ziet bij één moeder-bergeend. Dat is echt eends, die slordigheid, maar bergeenden en eidereenden maken het het bontst. Het gebeurt nogal eens dat jonge bergeendjes, die tijdens hun tocht naar de kust door hun op de vlucht geslagen moeder tijdelijk aan hun lot zijn over gelaten, door mensen worden gevonden. Die nemen deze zachte donsballetjes, die heel grappig zwart-wit getekend zijn, uit medelijden mee en brengen ze naar het museum, op proberen zelf deze die ren groot te brengen. In verband hier mee een goede raad: ten eerste nooit naar een familie bergeenden toe lopen. De dieren raken daardoor in paniek en raken verspreid en daardoor elkaar kwijt. Ten tweede niet direkt meenemen als u jonge bergeenden ergens „verla ten" aantreft. Pas als u er absoluut ze ker van bent, dat ze hun moeder kwijt zijn, meenemen, maar niet zelf verzor gen omdat dat erg moeilijk is. Vraag lie ver advies aan het Texels Museum, daar heeft men meer met dat bijltje gehakt. Zoals ik al zei, broedt de bergeend in konijnenholen. Soms ook wel in andere gaten of kunstmatige holen (een inge graven melkbus bijv.). Die voorkeur voor konijnenholen en het feit dat de Waddenzeekust het beste voedselgebied is voor bergeenden ze eten voorna melijk dierlijk voedsel houdt al in, dat ze op de Waddeneilanden het meest voorkomen. Hier en daar broeden ze ook in het binnenland, o.a. aan de kust van het IJsselmeer. Merkwaardig is dat de bergeend in Europa vrijwel uitsluitend aan de kust broedt, maar in Azië ook in het binnenland voorkomt. Brandeend Door de Duitsers wordt de bergeend Brandente genoemd, maar óok wel Brandgans. Verwarrend, want wat wij een Brandgans noemen is een echte gans, een heel andere vogel dan de in derdaad wel wat gansachtige bergeend. De bergeend is een opvallende vogel, bont gekleurd, met veel wit en een roodbruine band over de borst, rode snavel en poten. Het mannetje, dat gro ter is (iets wat bij veel eenden het geval is) heeft een grote knobbel op de snavel- wortel, het wijfje mist die. Ook het ge luid van de twee is verschillend, het manntje laat een eigenaardig fluitend Algemeen op Texel Op Texel is de bergeend een algemene broedvogel met enkele honderden pa ren. Dat is niet altijd het geval geweest. Aan het eind van de vorige eeuw iwas de bergeend zelfs zeldzaam op ons ei land ten gevolge van het overmatig ver zamelen van eieren, die naar de over kant werden verkocht om uitgebroed te worden. De eenden werden dan ver kocht als parkeenden. Voor een ei kreeg men een dubbeltje, wat toendertijd een aardig zakcentje was. Ook nu nog wor den jonge bergeenden wel, maar dan illegaal, gevangen. Je ziet dan ook in veel parken en stadssingels tegenwoor dig bergeenden. Op grond van de Jacht wet kan hiertegen niet veel gedaan worden, omdat „wild" dat in gevangen schap verkeert niet meer als „wild" wordt beschouwd, om het even heel simplistisch uit te drukken. Het vangen is natuurlijk verboden, maar als ze een maal een tijdje in gevangenschap verke ren „kraait geen haan er meer naar". Daarnaast worden er ook wel bergeen den gekweekt. Zwerfvogels In de winter trekken veel vogels weg, maar een echte trekvogel is de bergeend toch niet, meer een zwerfvogel. Wel vindt er trek plaats naar ruigebieden, waar tienduizenden vogels de rui door maken, tijdens welke periode het vlieg- vermogen nihil is. Zo'n groot ruigebied is het Grosse Knechtsand in de Elbe- monding jn Duitsland Daar trekt het grootste deel van de Westeuropese po pulatie van bergeenden naar toe. In 1954 zijn op het Knechtsand naar schatting 40.000 - 70.000 bergeenden om gekomen als gevolg van proefbombar- dementen. Niet doordat ze direkt ge troffen werden, maar door de geluids golven die de angstig onderduikende eenden doodden. De stand heeft van die massale sterfte te lijden gehad, maar herstelde zich daarna snel. De bergeend is een van de meest ka rakteristieke vogels van Texel, een vo gel die je overal op het eiland kunt te genkomen en die door zijn kleurig voor komen zeker bijdraagt aan de schoon heid van het Gouwe Boltje. De Jonge Ondernemers hebben prachtig plan ontworpen. Zij willen zo v mogelijk recreanten onderbrengen fraai aangelegde, zeer natuurlijk aando de parken. In woonzones, waar nerg- meer dan twintig goed gebouwde val; tiehuisjes per hectare zullen staan, zu>' de recreanten een belangrijk deel van behoeften kunnen verwezenlijken, en vi de overige vakantievreugde zullen andere voorzieningen zijn lommerrijke nes voor lome vermaken op bloedwji dagen, frisse speelweiden voor heil uitingen van plezier, waterpartijen o te visen of om bij te dommelen, een 6 vermaakcentrum waar men kan gaan d sen of anderszins gebruik maken van vele gelegenheden om zich te vermei die de horeca biedt. Temidden van deze overvloed aan ne rijkdommen zullen de recreanten minder de behoefte voelen om de „ei natuur te bezoeken Men kan dat bel ren, omdat de kennis van de broze wichten beperkt zal blijven tot een gi aantal zeer belangstellendenMen /can| ook verheugd over zijn, omdat de kwetsbare gebieden door het sterk men van het aantal bezoekers de Ij zullen hebben hun waarde te behoud terwijl anderzijds de recreanten volop len kunnen genieten van misschien mi bijzondere, maar toch zeker zeer au 1 tieke natuur-omstandigheden. H< landschappen, waarvoor zich nu miln mités inzetten, zijn niet bewust zo gem door mensenhandMen denke aan buitengewoon fraaie en biologisch w devolle buitenplaatsen aan de Utred Vecht, of gewoon maar aan het vogelleven in het (zeer recente) Am damse Bos De handekenskruiden en rondbladig wintergroen zullen twijfel in de nieuwe parken met wil groeien, maar wie zal daarover kei temidden van de witte schermen van zevenblad en het uitbundig tieren van kleefkruid7 Tegenover de huidige praktijk van| overnachtingsterreinwaar de recrea overdag wel uit móeten vluchten oirl ders hun heil te zoeken (en dat vrjf zonder slechtweervoorzieningen) b/edillO.I plan van de jonge ondernemers voordelen. Toch rijzen bij het lezen het rapport (dat overigens wordt moeilijkt doordat het stuk wat ongeh is gesteld) wat vraagtekens. Het ma model wordt m sommige passages ai prezen als atelrnatief voor de besté vormen, terwijl elders wordt gespn van aanvulling. Nu zijn dat verschilI dingen Alternatief voor het bests zou de indruk kunnen wekken, dat| jonge ondernemers alle bestaande tui lowterreinen zouden willen herinrn Dat lijkt in de praktijk een beetje Het zal dus wel uitsluitend om aam gaan Een betere aanvulling dan wat in gemeentelijke kringen wordt gt maar in ieder geval een forse uitbi van het aantal toeristische slaappil met alle gevolgen van dien De n ten, die straks op de terreinen nieuwe) zitten, zullen de Texelse natuur métj zwaar belasten als de mensen, die bestaande overnachtingsterremen aangewezen, maar het wil erbij ons dat Texel daardoor gered kan w Vooral omdat de terreinen in de plannen nog heel wat meer mensen nen opvangen. En denk eens aan de pen, waar steeds meer Texelaars graantje van het toerisme meepikken te gaan verhuren aan mensen die in| sterker mate dan bij de traditionele nachtingsterreinen op de Texelse rl zijn aangewezenm Dat is niet plan1 geregeld en kan dus ongebreideld gaan Tenzij het verhuren van gei leerde huizen of het verstrekken logies en ontbijt aan een gemeei vergunning wordt gebonden, net a®an d. geven van kampeergelegenheid Waawnpij we willen zeggen, dat het plan vanr longe ondernemers de eventuele gang van Texel kan vertragen maar tegenhouden. Vroeg of laat zullen we toch stoppen, door het nemen van veel maatregelen dan ophouden met het van uitbreidingsplannen. Is het n/ell hoogste tijd de gevolgen van zo'n reuze maatregel eens nauwkeurig t:| derzoeken, zodat we weten waarov G 1 1 2. J\ 3. E 4 E 5. E 6. E |7 E \Z,h 9. E Vc |hed< 14. Eve praten als dat onvermijdelijke bes/uitliet. slotte valt Nog een kleinigheid: met zo j is de wijze waarop de Grontmij «I uitwerking van de ideeën van def Ondernemers heeft willen aansluitej de traditionele bouwvormen van Men wil zomerhuizen in stolp- ot boe'J| bouwen en deze omringen door twA len. Dit nu is pure kitsch. De vorm j niet alleen losgemaakt van de mhot functie die 't gebouw had en die /tfj deze vorm noodzaakte), de /osge/^ en nagebouwde vorm wordt ook nogI opgestopt met een inhóud, die erf iets mee te maken heeft gehadJ luxueuze verblijf van twmtigste-a massa-recreanaten Het mooie van schapenboeten A| Texelse landschap is dat ze nu /u#l staan (en met elders, en vooral ntim bij elkaar). Verspreid over het landj hun ruggen gebogen tegen de storm, staan zij in de heuvels nac lijk alleen. Zulke dingen op een rijtje te zei1 een recreatiepark, en er foeristenj laten wonen, dat staat gelijk met r sluiten van een leeuw in een honden hem te voeden met een lintwurm. Maar toch: .Texel, een eilandJ recreatie" is een van meest dooi bijdragen die tot dusver aan de (M over de toekomst van Texel zijn ge&| In s leest, :huld jllende Met werl igen. ieend< [erwor iarbij tails,

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2