Geen medicijnen zonder dokter (II) 1isdrijf in tienvoud Telefoon-ellende in Tweede Kamer Opensteling postkantoor Oosterend LANDBOUW en VEETEELT Bridgi en We vergelen snel Geslaagd Geslaagd Annemarie is erg verdrietig ZEESCHUIM Rehabilitatie DEN HAAG De klachten over Tcxels telefoonmisère zijn doorgedron gen tot 's lands vergaderzaal. Drie tweede-kamerleden (mevrouw Groen- sniit-van de Kallen en de heren Corne- lissen en Van Zeil, allen van de KVP) hebben schriftelijke vragen gesteld aan staatssecretaris Van Huiten van Ver keer en Waterstaat. Is, zo vragen zij, de staatssecretaris op de hoogte van de slechte telefoonverbindingen op, van en naar Texel. De volksvertegenwoordigers menen dat de toestand gevaarlijk is, en willen van de staatssecretaris weten welke maatregelen getroffen zijn om in de nood te voorzien. Ook willen zij we len of een straalzender niet veel opont houd zou kunnen voorkomen. In de ver gadering van de Texelse gemeenteraad, die vorige week dinsdag werd gehou- I den, bracht de heer Witte (KVP) als zijn mening naar voren dat het gemeentebe- stuur in deze nijpende zaak te veel clementie had betracht. Hij achtte het raadzaam het hogerop te zoeken, in Den Haag. De heer Witte vertelde ons dat hij zelf geen kontakt had opgenomen met de kamerleden. Hij was van plan eerst nog het antwoord van B. en W. af te I wachten. In verband met de a.s. feestelijkheden in Oosterend zal de openstelling van het Ihulppostkantoor aldaar als volgt worden ■gewijzigd: ■donderdag 5 juli en vrijdag 6 juli open stelling: 8.30 tot 10.30 uur 16.00 tot 18.00 uur rubriek voor l Ondei' rnhiktir >nii («vnniiiüi'ii van ?creai n ofii| at vn; biedil rs 9j ezen ordt ngeld at n es a rinrict Uitslag zomerdrive 26 juli: Groep A, 27 spel, 5 tafels: 1 Echtpaar Oenema 115 p. 2. Echtpaar Schoonebeek 113 p. 3. Echtpaar Wilmink 108 p. 4. Heren Zegers-Blom 107 p. 5. Dames De Frijtag-v. Hattum 99 p. 6 Echtpaar Kottman 96 p. 7. Mevr. De Laat-heer De Brok 87 p. 8. Echtpaar Zevenhoven 84 p. 9. Heren Van Sambeek 72 p. |l0. Dame» Breeuwer-Langeveld 69 p. Groep B, 24 spel, 5 tafels: 1. Heren Bos-Geus 94 p. 12. Mevr. v d. Kerkhof- Veenema 83 p. 13. Echtpaar Grootjen 80 p. 4 Dames v.d. Molen-v. Asperen 72 p. 5. Dames Sambeek-Geus 68 p. 6 Echtpaar Hassing 67 p. [7 Dames Enuma-De Raat 65 p. j 8. Heren Van Lenten 60 p. 19. Echtpaar Hoogerheide 59 p. Volgende zomerdrive dinsdag 3 juli kneden). Een paar weken geleden vertelden we u in deze rubriek het verhaal van een volkstuinder, die na lezing van een ar tikeltje over mangaangebrek in aard appelen voor zichzelf de konklusie had getrokken, dat ook in zijn aardappelen deze afwijking voorkwam. Het bleek een onjuiste konklusie te zijn. Een onjuiste handelswijze kan in be paalde gevallen ook het gevolg zijn van het advies van iemand, die zich dokter waant. Zo'n geval kwamen we pas weer eens tegen. Kalkbcniesting niet altijd het medicijn Lezers van deze rubriek kunnen we ten, dat de redacteur een grote waarde hecht aan een goede kalktoestand. We hebben er vele malen op gewezen, dat afwijkingen in gewassen in veel geval len te wijten is aan een te zure grond, of met andere woorden aan een tekort aan kalk. Landbouwvoorlichters zijn in veel ge vallen wel in staat om aan het „uiter- lij'k" van de gewassen vast te stellen of er sprake is van „zure ziekte". Meestal en bij twijfelgevallen altijd con troleert hij zichzelf door het nemen en onderzoeken van een grondmonster. Pas dan kan hij er volkomen zeker van zijn, dat er inderdaad sprake is van zure ziekte. Een volkstuinder, die meer grond ge bruikt dan er nodig is voor de „moes tuin" verbouwt alle jaren ook een hoek je voerbieten. In deze bieten en ook in andere gewassen kwamen de laatste ja ren regelmatig afwijkingen voor. Een buurman was van mening, dat dit wel een gevolg moest zijn van kalkgebrek en adviseerde hem daartoe een kalkbe- mesting te geven. De man volgde dit advies op. Toevallig kwamen we een dezer da gen op de bedoelde volkstuin. In de voerbieten zaten plekken, die door ons direkt werden herkend als mangaange brek. Plaatselijk was het zo erg, dat de planten bijna geheel verdwenen. We kregen hier tevens nog eens de gele genheid om te konstateren, dat ook aardappelen heel sterk kunnen lijden van mangaangebrek. De kleur was sterk geel en de planten bleven sterk in groei achter. We konden hier tevens goed het ver schijnsel van mangaangebrek in stam- bonen bekijken. In dezelfde strook, waarin bieten en aardappelen sterk le den, was de kleur van de bonenplanten sterk geel. We twijfelen er niet aan of ook stambonen kunnen lijden als ge volg van mangaangebrek. Welke les De landbouwvoorlichters kunnen u niet altijd helpen als in gewassen afwij kingen voorkomen. Maar dank zij het feit, dat zij door opleiding en praktijk, waarbij we vooral op het laatste de na druk willen leggen, kunnen ze u in veel gevallen uit de droom helpen. En als ze dat zelf niet kunnen weten ze meestal de wegen om er met hulp van anderen achter te komen. In het hier voorbedoel de geval had de man een verkeerde dokter gehad. Mangaangebrek is nl. op zandgrond en daarmee hadden we hier te doen een gevolg van overbe- kalking, dus een teveel aan kalk. Er was hier dus met recht sprake van een helpen van de wal in de sloot. We vinden het nog al eens jammer, dat we niet in staat zijn om bepaalde toe standen uit het verleden weer even te voorschijn te roepen. Dit is bij ons met name het geval als we denken aan de veranderingen, die de ruilverkaveling in het beeld van ons eiland heeft ver oorzaakt. Er zijn nog al heel wat Texel-min- naars, die van mening zijn, dat het aan zien van ons eiland door het werk van de ruilverkaveling sterk geleden heeft. Als anderen daar anders over denken, dan moeten we dit gewoon toeschrijven aan het feit, dat de ene mens de wereld met heel andere ogen bekijkt dan de andere mens. Er zijn mensen, die zich uitsluitend kunnen verlustigen in een plis-plas landsohap met plantensoorten, die je in goed grasland niet vindt en een bont gezelschap vogels, terwijl anderen veel meer plezier hebben in de aanblik van goed grasland met hoogwaardige koeien en schapen. We moeten elkaar over dit verschil in waardering maar niet zwart aankijken. Wat er ook nog is Bij de bewering, dat het aanzien van VERVOLGVERHAAL DOOR HENK BOON died nen ons ti 14. HOOFDSTUK 14 Even leek het erop of Lues promotie •k voor de sfeer in huis een mijlpaal louworden. Maar het onnatuurlijke van le situatie, die een natuurlijk samenle- <en in de weg stond, bleef van domme lende invloed op de stemming. Niet dat eze slecht was, geenszins, zowel Luc als onelee -Hen toonden voldoende begrip voor de /se N wederzijdse wensen en hebbelijkheden bezitten. Maar voor beiden was het uiterst zware opgave de werkelijke evoelens te beheersen en te onderdruk- en. Toch volbrachten zij die opgave, na uitstapje naar Brabant, als gevolg an de druk der omstandigheden, met pijnlijke nauwgezetheid. In stilte leden zij erdoor. Ellen het e'!L! neest» om<*at zij zichzelf ervan de :huld gaf de oorzaak te zijn van alle llende. Met hernieuwde ijver begon zij weer werken aan het ontwerpen van oplos- it het 0 ngen. Die, welke zij eerder gevonden leende te hebben, maar later weer had irworpen, werkte zij nogmaals uit, iarbij trachtend door het wijzigen van vaarove etails, de basis te versterken. Het lukte besMpei. Enkele van de door haar ontworpen ^gelijkheden besprak ze zelfs met Luc, pdat ze dacht, dat Luc in staat zou jn correcties aan te brengen, die de tvoenng tot een zekere zaak zouden aken. Luc bleek echter voor dergelijk volkomen ongeschikt. Zodra zij de ensen ian dei laars ukken die in plarr ideld fn i n gem akken meerü et i net a's ■j Was' enp n var l( maai och ik veel iet mei zo'n eurig B wk no9 die er gehad igs te-et eten nu juM oral md et lands de sis nadt eristen met hondeü vurm. land en zo ge tmij m in de ansluili van of boe oor mogelijkheid aan de ihand had ge- vormi an. werd hij direkt enthousiast en op- e mho* nistisch, maar hij was niet in staat te die jtf Generen, wat alle konsekwenties losgeiï 'nden zijn, als zij inderdaad tot uit ering van de plannen konden komen. s Ellen hem dan op verborgen aspec- wees, vond hij haar te pessimistisch, kon niet begrijpen, waarom zij alles n de sombere kant bekeek en altijd kansen van mislukking liet domine- 11 Zij was dan echter niet te vermur- to: „Als we iets gaan doen, Luc, dan Wen we vooraf zeker kunnen zijn _öeen gunstig resultaat; al is er maar 1 kleine kans op mislukking, dan be- ik er niet aan. Bij dergelijke zaken '8 je geen enkel risico lopen, vooral a tp ze j°uw toekomst hangt er zo veel - af". ■En die van jou?" wat kan ik nog verwachten, het kan )r mij alleen beter worden, maar voor 1 het omgekeerd". ■En die van ons samen?" n st doord Jlen bleef zwijgend voor zich uit dediS zijn ge* 1 de dis* JJJ- „Is die voor jou ook belangrijk „Vanzelfsprekend, ik geloof belang rijker dan die voor mij persoonlijk". „Ik zal doorgaan met zoeken, ik be loof het je, en uiteindelijk zal ik er mis schien toch in slagen het schijnbaar on mogelijke te vinden". Ze bleef zitten na denken tot het tijd was om naar bed te gaan. „Ik wil je nog wat vragen, maar je moet niet boos zijn .omdat ik mij met jouw privé-zaken bemoei; heb je ooit wat gehoord over de erfenis van je oom?" „Ik geloof dat ik het je al verteld heb, en zo niet, dan hoor je het nu: Destijds heb ik dat notariskantoor in kennis gesteld van mijn adres hier op Texel. Later ontving ik een dankbetui ging voor die mededeling, verder niets". „Het is nu al geruime tijd geleden, dat je oom overleed. Was het niet onge veer half oktober? Daaruit zou je kun nen opmaken, dat je nooit weer iets zult horen. Dus die mogelijkheid kunnen we vrijwel uitschakelen". „Zou het enig verschil maken; zou je wel een oplossing kunnen vinden als we een kapitaaltje van een paar ton achter ons hadden?" ,,Ik weet het niet. Bovendien zou dat geld van jou zijn en niet van ons beiden. Maar dat probleem van het huis kopen zou erdoor opgelost zijn". „Dat is niet het belangrijkste". Ellen haalde haar schouders op. „In ieder geval zouden we toch weer één stapje verder zijn, en wie het kleine niet eert, is het grote niet waard. Laten we een glaasje drinken, ik wil nog even denken. „Op onze gezamenlijke toekomst, El len". „Op onze gezamenlke toekomst, Luc, en ook op jouw persoonlijke!" PlotseUng veerde Ellen op. „Neen! Maak je maar niet blij met een dode mus. Ik zou je willen vragen; heb je er bezwaar tegen dat ik de komende da gen eens laat informeren naar die erfe nis?" „Ik niet, mijn zegen heb je". „Goed dan, Luc, maar dan moet ik wel een paar dagen weg. Hiervandaan kan ik het natuurlijk niet regelen, want ik wil onder geen voorwaarde, dat dit adres bekend wordt bij lieden, die al leen iets met mij te maken hebben, snap je Ik zal het zo gauw mogelijk doen. Morgenoohtend vertrek ik. Kijken, het is morgen dinsdag Je kunt vrijdag weer op me rekenen. Zou jij dan vrij dagavond met de bus naar huis kunnen gaan en je brommer in de stalling bij de boot laten staan? Dan kan ik die ons eiland door de ruilverkaveling min der is geworden wordt naar ik meen meestal vergeten hoe de aanblik van ons eiland veranderd is door de erf- en bermbeplantingen, die door het hele blok van ruilverkaveling zijn aange bracht. Kort geleden werden we zelf verrast door een mededeling van welke om vang dit is geweest. Wist u, dat tij dens de ruilverkaveling om precies te zijn 249 boerenerven van een erfbe- pLanting zijn voorzien? Dat er tientallen "hectaren beplanting zijn aangebracht op wegbermen en overhoeken? Als we in aanmerking nmen, dat die beplantingen het over het algemeen De heren Klaas van der Berg en Theo van der Slikke, beiden uit Den Burg de den te Utrecht met gunstig gevolg exa men voor het diploma vakbekwaamheid kruidenier. DE KOOG Drs. J. K. Feikema uit De Koog verkreeg aan de Rijksuniversi teit de graad meester in de reahten. zeer goed hebben gedaan meen ik, dat we in dit opzicht kunnen spreken van een verrijking van het landschap. gebruiken. Ik moet niet teveel met de bus reizen op Texel". Luc gaf haar het reservesleuteltje van zijn bromfiets. „Succes Ellen". i Luc was vrijdagavond al bijna twee uur thuis, toen hij het geronk van zijn bromfietsmotortje hoorde. Hij had een voudig eten klaargemaakt en dat stond op een laag pitje te sudderen. Direkt snelde hij naar buiten. Een lichtstreep wees over het pad naar de schuurdeur. „Laat maar, Ellen, ik zet hem wel weg. Ga jij maar naar binnen je zult wel koud zijn. „Nou en of, voel maar". Ze pakte zijn hand en drukte haar koud gezicht te gen het zijne. „Ik ben er eigenlijk niet op gekleed op zo'n ding te rijden. Tot zo dan". Toen Luc even later binnen kwam omhelste ze hem vluchtig. „Ik heb een klein beetje naar je verlangd. Niet om je het nieuws te vertellen, want dat is niet zo bijster gunstig, maar omdat jij mijn gastheer.... mijn.... Luc Ko ning bent". Tijdens de maaltijd vertelde Ellen wat ze te weten was gekomen. „Je oom heeft z'n hele vermogen nagelaten aan zijn vrouw, Brigit Blashaus, met opdracht de zaken verder te drijven, en vermoe delijk met de mondelinge afspraak, dat zij later met het geld zou doen, wat hij graag wilde, en dus ook een deel aan jou geven. Maar wat zij daarover afge sproken hebben is natuurlijk niet met zekerheid na te gaan. Hoe dan ook, je tante heeft er anders over gedacht. Ze is nu al hertrouwd, in gemeenschap van goederen wel te verstaan, met een ze kere Jozef O. Springer. Hij is weduw naar, van beroep koopman, en vader van drie kinderen, van wie er twee zijn getrouwd. Dat woord koopman is ver meld in de officiële registers van de burgerlijke stand, maar je moet het met een korreltje zout nemen. Volgens ge trokken informaties hield hij zich lange tijd bezig met de straathandel in snij bloemen en heeft hij een tijd geleefd van uitkeringen van de bijstandswet. Nu is 'hij medefirmant van de firma Gebr. Konings Juwelierszaken en bezitter krachtens zijn huwelijk van de helft van het vermogen van je oom T. M. Ko ning. Als je wilt spreken van gespreide bedjes, dan is het voor die meneer Springer en diens kinderen. Om het bedje van jou te spreiden is niets over. Dat was zeker niet de wens van je oom! Maar het is nu eenmaal zo, Luc. Kop op jongen". Ellen stond op en ging voor hem staan. „Het is alltmaal beroerd nieuws voor je, maar het zijn feiten. Je moest die kennen, het heeft geen zin ze te verbloemen of mooier te maken dan ze zijn. Je zou je maar illusies gemaakt hebben". Ze wachtte even en toen hij bleef zwijgen vervolgde ze: „In ieder geval zal ik je een troostprijs geven, een dikke zoen". (wordt vervolgd) TEXELAARTJES j 3 regels ƒ1,95, elke regel meer ƒ0,65. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4% BTW Accu's 30°/o korting, 2 jaar garantie. Banden 25% korting, gratis dé- en montage. De Witte Pofnp, K. Verweij, Oude- schild, tel. (02220) 3520 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Boogerd 28, tel. (02220) 2777 Voor behang naar Roeper. Tel. (02220) 2264 Gediplomeerd VAMOR rijschool T. Jansen, voor een snelle en prettige rij opleiding. Wij rijden met nieuwe Datsuns 1200. Den Helder, tel 02230-15749 Piet Hein verf voor grote daden, in mooie kleuren. Roeper, War- moesstraat, tel. 2264 Op reis of op vakantie? Dan eerst naar de Bei- zenboetiek, Weverstraat 26, Den Burg - Texel, tel. (02220) 3408 Voor balenlader met de balenklem. T. Wuis, 't Noorden, tel. (02223) 334 Wie heeft mijn regen mantel? Ik heb de ver keerde meegenomen, maat 44 - kleur turquoise. Tel. (02220) 2910 Gevraagd bollenrapers en -pellers. C. M. Witte, Pontweg K 75, tel. (02228) 332 Wie koopt onze laatste 2 herdertjes, met stam boom, 11 weken oud Bil lijke prijs. Na 6 uur 's avonds Ploosterstr. 6, De Cocksdorp Te koop Oase gierpomp, z.g.a n. met 20 mtr. tectyl- slang. Van der Werf, Ca- liforniëweg 144, tel. (02228) 396 Verhuisd van Buurtje 17, Oudeschild, naar War moesstraat 70, Den Burg Fam. F. Witte Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze doch ter Gerda Jan en Linie Kok Den Hoorn, H 110, Texel, 28 juni 1973. Met grote blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van onze zoon en mijn broertje Edwin A. M. D. Kuiter J. G. Kuiter-de With Linda De Ruyterstraat 10, Oudeschild, Texel, 30 juni 1973. Tijdelijk adres Lidiwina ziekenhuis, Den Helder. Met vreugde geven wij u kennis van de geboorte van onze dochter Mariska Henk, Marrianne en Belinda Martens Tjakkerstraat 20, Den Burg, Texel, 29 juni 1973. Haar nagelnieuwe fiets Gicom Sport in rode kleur is weg. Ook haar oude fietsje, blauw met witte spat borden is foetsie. Wie kan haar helpen? Fam. Bakker, Elemert 14, Den Burg, tel. (02220) 3221 Te koop gevraagd elek tronisch orgel.. Tel. (02226) 224 Weggelopen Duitse staander met schakelhals band, luisterend naar de naam „Niska". „Ruim zicht", Hoofdweg E 18, Eierland Te koop gevraagd iedere hoeveelheid Moeten droog zijn en hele stukken. Aanbiedingen aan FA. ENGELHART Trompstraat 92, IJmuiden tel. (02550) 14146 Merkbcnzine voor witte prijs. Dros' Smederij, Eierland C 42 Te koop 2e hands boe ken opl. receptioniste Schoevers. Na 6 uur Waalderstraat 21 Toto Texelse Boys. De toto's van de inter- totocompetitie moeten i.p v. donderdags op woens dags ingeleverd worden Bij deze deel ik mede, dat de onenigheid met de heer R. Keijser betreffen de de inkoop van Sneeuwklokjes volgens koopbriefje nr. 803 on derling is geregeld en be ruste op een misverstand. Waarschuwing ingetrok ken. A. VAN STRIEN Hiermede geven wij u kennis, dat heden van ons is heengegaan onze lieve zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder Wilhelmina de Bas, weduwe van Pieter Grisnich, op de leeftijd van 86 jaar. W. Grisnich P. J. C. Grisnich-Beaux M. M. Eelman-Grisnich J. Eelman G. Eijerman-Grisnich C. Eijerman klein- en achterkleinkinderen Den Burg, Texel, 30 juni 1973, Gollards Rustoord. De begrafenis heeft heden plaatsgehad. Hiermede geven wij U kennis, dat heden van ons is heengegaan mijn lieve man en onze zorgzame vader, groot- en overgrootvader Jan Peper, echtgenoot van Henderica Visser, op de leeftijd van 83 jaar. H. Peper-Visser T. Mantje-Peper K .Mantje klein- en achterkleinkinderen Den Burg, Texel, 28 juni 1973. Huize Irene. De begraefnis heeft maandag plaatsgehad. Hiermede geven wij U kennis, dat heden, geheel onverwachts van ons is heengegaan mijn lieve man en onze zorgzame vader, groot- en overgrootvader Cornclis Bonnc, echtgenoot van J. den Braven, op de leeftijd van 68 jaar. J. Bonne-den Braven L. Barends^Bonne J. R. Barends klein- en achterkleinkinderen Den Burg - Texel, 1 juli 1973, Waalderstraat 54. De rouwdienst zal worden gehouden op woensdag 4 juli n.m. 1.30 uur in de vergader zaal van de Doopsgezinde Kerk, waarna de begrafenis op de Algemene Begraafplaats te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren dinsdagavond van 7.30 - 8.30 uur in de Vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Vervuld van diepe droefheid om haar heen gaan, maar in grote dankbaarheid voor alles wat zij voor ons betekent heeft, geven wij kennis, dat, na gesterkt te zijn door het H. Sacrament der zieken is overleden onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Johanna Zijm, iweduwe van G. Hopman, in de ouderdom van 88 jaar. Namens de kinderen en kleinkinderen A. C. Kuip-Hopman Wilhelminalaan 8, Den Burg Den Burg, Texel, 2 juli 1973, Huize „St. Jan", Molenstraat 4. De H. Eucharistie-viering zal plaatsvinden donderdag 5 juli a.s. om 10.30 uur in de pa rochiekerk van de H. Joannes de Doper, waarna de begrafenis op het R K. kerkhof te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren: woensdag avond, 4 juli van half 8 tot half 9 in Huize „St. Jan".

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 3