„De Toekomst" Beere Bar Weer volop drinkwater en elektriciteit Uit goed voor uü 'T IJSBEERTJE MAALTIJD 'tIJs beertje de toekomst Dankzij centrale „Texelstroom" JACK COLETI Bar „De Beerekuil" Uitin uw vakantie? Slijterij-Drankenservice 1973 pagina 5 Goochelaar - Entertainer Elke avond dansen Deeregoed Windmolen maakt ook\stroom) Waar vindt u: IJssalon - snackbar - automatiek Cafetaria - Restaurant De grootste sortering in wijnen, dranken en bier DE STEENENPLAATS ."Sii tcxc Deze zomer, wegens groot succes, terug in Texels unieke ondergrondse bar. De Koog De trap af en U bent er Dan naar BAR - DANCING De Koog met steeds de beste orkesten Op naar de Stenenplaats - Den Burg De elektriciteits centrale annex zeewaterontziltings- installatie „Texel- stroom", gezien van af de Ottersaatweg in Dijkmanshuizen. Vanaf dit punt ziet het complex er weinig flatteus uit, maar daar zal verbe tering in komen als de inmiddels in brede singels aangeplante bomen zijn opge groeid. Met de schapenboet links vormt het bouwsel van staal, aluminium, glas en steen een merkwaardig con trast. trale heeft ten noorden van Oudeschild de situatie ingrijpend veranderd. Tussen de centrale en de zee is een groot zee waterbassin gegraven. Hieruit wordt zo wel het koelwater voor de centrale als de „grondstof" voor de ontzilter betrok ken. Het bassin dient als buffervoorraad en staat via een sluis in verbinding met de Waddenzeé. Het afgewerkte koelwa ter wordt op een ander punt van de dijk in de zee geloosd. Texel heeft de zeer hoge kosten (ƒ35 miljoen) die met het projekt gepaard zijn gegaan, niet zelf kunnen betalen. De provincie moest eraan tepas komen, wat o.a. tot gevolg heeft dat de aandelen van de N.V. TEM allemaal in provincie-handen zullen overgaan. Maar dat zal de Texelaars en tberisten een zorg zijn. Zij hebben water en stroom volop In Oudeschild, waar de hypermoderne centrale ,,Texelstroom" staat, wordt ook nog op een andere wijze elektriciteit opgewekt, nl. met een windmolen. De voormalige korenmolen ,,De Traanroeier"in 1902 van de Zaanstreek naar Texel overgebracht, werd acht jaar geleden gerestaureerd en tevens ge schikt gemaakt voor elektriciteitsopwekking. In vergelijking met het vermogen van twee maal 7,5 megawat van Texelstroomlevert „De Traanroeier" maar een bescheiden aandeel in de elektriciteitsproduktie op Texel, nl. 30 tot 40 kW. Daar kun je 40 straalkacheltjes van laten branden of twintig wasauto maten van laten werken. Het ging er dan ook niet om belangrijk profijt van de molen te trekkenmeer was het erom te doen om de in onbruik geraakte molen een functie te geven en hem weer te laten draaien. De molen werkt geheel automatisch. Dank zij de zelfzwichtende jaloeziekleppen In de alumi nium wieken, een systeem waardoor de molen zich altijd naar de wind richt, en diverse andere technische foefjes, is weinig toezicht nodig. Wel moet de molen tijdens televisieuitzendingen worden stilgezet, omdat de rondwentelen de wieken in de omgeving storingen van de ontvangst veroorzaken. Door de levering van stroom geeft de molen besparing op de brandstofkosten van de TEM. Samen met de subsidie, die het rijk verleent aan werkende molens, kan hieruit het onderhoud worden bekostigd. i. Us in 6 verschillende smaken Snacks kroketten, patates, saté, frikandellen, kip of loempia U vindt dit alles en nog veel meer bij Dorpsstraat, De Koog, °aast „De Toekomst" Stenenplaats, Den Burg, naast de Beere-Bar Voor U en uw gezin een uitstekende (plate-service) w Dornsstraat. De Knus' Dorpsstraat - De Koog Diverse seizoenaanbiedingen Dorpsstraat, De Koog, tel. (02228) 513 Stenenplaats, Den Burg, tel. (02220) 2436 M zo'n gebouw op het mooie Texel neer te zetten. Dat leidde tot forse vertragingen want de tegenstanders vochten tot in hoogste instantie. Maar uiteindelijk werd van hogerhand toch gekonkludeerd dat de water- en elektriciteitsfabriek op de gekozen plaats ten noorden van Oudeschild moest komen en dat alles was gedaan om het object zo fraai mogelijk in het landschap in te passen. Door de vertraging moest Texel het echter nog een zomer (vorig jaar) met een watertekort zien door te komen. Met moeite lukte dat, dank zij het dagelijks aanvoeren van tankers met drinkwater. Inmiddels werd de bouw voltooid en in de herfst van vorig jaar kon zowel de elektriciteitscentrale als de ermee ge combineerde zeewaterontziltingsinstal- latie in gebruik worden gesteld. Turbines Hoe functioneert deze in menig op- zich unieke installatie? De twee genera toren van 7,5 MW die de elektriciteit opwekken worden aangedreven door stoomturbines. Een deel van de stoom wordt echter afgetapt en deze verhit het zeewater in de ontziltingsinstallatie. Na gedurende de winterperiode, bij wij ze van proef, op halve kracht te hebben gedraaide werkt de zeewaterontzilter thans op volle toeren. Dat betekent dat per dag 3 miljoen liter drinkwater wordt geproduceerd van uitstekende kwaliteit. De Texelse huisvrouwen heb ben al ontdekt dat dit heerlijk zachte water (5 graden DH tegen vroeger 18 graden DH) ideaal is voor de was. Men sen die wat willen doen aan de verbete ring van het milieu wassen nu met groe ne zeep inplaats van het fosfaathouden- de wasmiddel van vroeger en in het „fa briekswater" gaat dat uitstekend. Het geproduceerde water gaat naar het PWN- pompstation in Den Burg waar het wordt verzameld in een kolossale reinwaterkelder van waaruit het net op peil wordt gehouden. Sinds de inge bruikneming van de „Texelstroom"- centrale is de elektriciteitscentrale in Den Burg stilgelegd en dat geeft daar een hele rust. De centrale „Texelstroom" werkt op zwavelarme zware stookolie, waarvan per jaar 12.000 ton nodig is. Er is een grote opslagcapaciteit want er moet re kening mee gehouden worden dat Texel als gevolg van ijs in de Waddenzee soms langere tijd niet voor tankers bereik baar is. Ingrijpend De bouw van de Texelstroom-cen- De afgelopen jaren heeft het toeristenseizoen op dit eiland in het teken gestaan van de waterschaarste. Want het midden in zee gelegen Texel is van nature erg droog. Er valt weinig regen en het bodemwater is op de meeste plaatsen zout of om andere redenen ongeschikt als drinkwater. Het sinds 1956 in gebruik zijnde water leidingnet op Texel betrekt het drinkwater uit de zg. Mokslootvallei, een natte duinvallei achter Den Hoorn. De hoeveelheid water, die hier jaarlijks aan de bodem kan worden onttrokken, dekt ongev. de behoefte van de Texelaars, maar toen het toerisme zich begon te ontwikkelen, bleek al spoedig dat er voor al die extra mensen in het zomerseizoen niet genoeg was. Noodgedwongen werd veel meer water uit de grond gepompt dan eigenlijk verantwoord was. Als gevolg daarvan was de kwaliteit van het veelal bruin- gekleurde water niet zo best en in de afgelopen jaren steeg de nood zo hoog, dat water van het vasteland moest worden aangevoerd, terwijl het in de zomer verboden werd om de tuin te besproeien, auto's te wassen enz. Dat tekort kwam niet als een verrassing. Enkele jaren tevoren ging het Provinciaal Waterleiding bedrijf Noordholland al op zoek naar nieuwe waterbronnen op Texel. Tal van proefboringen werden uitgevoerd, echter vergeefs. Het water dat naar boven kwam, was ongeschikt. te onderzoeken of de TEM niet zou kunnen worden overgenomen zodat op het eiland dezelfde stroomtarieven zou den kunnen gelden als elders in de pro vincie. Dat onderzoek werd uitgevoerd maar de resultaten waren niet erg verblij dend. Ook werd duidelijk dat het op heffen van de Texelse centrale en het aansluiten (via een zeekabel) op het provinciale elektriciteitsnet erg gevaar lijk was. Want net als bij de drinkwa terpijpleiding was breuk van de zeeka bel helemaal niet uitgesloten. Tenzij men op geruime afstand van elkaar meerdere kabels zou leggen, maar om voldoende veiligheid te krijgen werd ook dit een erg dure bedoening waar het PEN niet graag aan wilde beginnen. Het toeval wilde dat men ook bij N.V. ■Texelse Elektriciteitsmaatschappij met moeilijkheden zat. Mede als gevolg van ■net toerisme moest men daar steeds I ®eer stroom leveren en steeds kostbaar- I der installaties aanschaffen om die l^wm te maken. Een ongunstige piek- '"sting maakte het leveren van goed- stroom onmogelijk. Texel had als 'lg daarvan het hoogste elektrici- |»eitstarief van het hele land. Geen won- jer dat in de gemeenteraad werd voor gesteld contact te zoeken met het Pro vinciaal Elektriciteitsbedrijf '(PEN) om Samenwerking Waterleidingbedrijf en elektriciteits bedrijf hoorden van eikaars moeilijkhe den. Er kwam contact tot stand en zo rijpte het plan om beide problemen sa men op te lossen door het stichten van een water- èn elektriciteitsfabriek. Het stond namelijk vast dat dit wèl een economisch haalbare kaart was. Er is sinds dat besluit heel wat ge beurd. De water- en elektriciteitsfabriek werd een twistappel, want landschaps liefhebbers vonden het onverantwoord Aanvoer van water met tankschepen J is een kostbare grap en bij toenemend gebruik op den duur ondoenlijk. Men T ging daarom denken aan het leggen van I een pijpleiding naar het vasteland en I aan een installatie die van zeewater drinkwater zou kunnen maken. Beide singen waren zeer kostbaar. Het a van een pijpleiding door de Wad- Idenzee was bovendien hoogst riskant. I Als gevolg van de sterke stroom veran- I dert het zeebodemniveau hier voortdu- I rend. Breuk van de pijpleiding zou niet I alleen rampzalig zijn, maar ook pas na I jange tijd kunnen worden hersteld. Bij I net PWN, verantwoordelijk voor de wa- I terlevering op Texel, zat men wel een I beetje met de handen in het haar. Stroom

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 13