Kerkvergadering was stijlvol onderdeel van feesten P. Kuiper winnaar se hapen scheren Bespiegelingen over heden en verleden door burgemeester Sprenger en oud-burgemeester Kamp KI JÊI^BSSSBBmKBUÊÊf - Ceorgiërs brachten bezoek aan begraafplaats Training ZDH van start Volkswagen Geslaagd botsing vernield bolder tegen Fietsende vrouw aangerede Jongeren onder invloed van Bromfietser koos het hazepad .ampionoptoebt met bengaals vuur De Cocksdorp Geslaagd Overzicht van de Ned. Herv. kerk te Oos- begin, van wegen zonder waarde". „Wanneer wij", aldus de heer Kamp, „dit nu, 35 jaar na verschijnen, herle zen, lijkt het alsof deze regelsvoor deiwereld van vandaag zijn geschreven" Vervolgens wees de heer Kamp op de contrasten van tegenwoordig: rijke te genover arme landen, de loonproble- men, de generatieconflikten, het ge weld tegenover het „lief zijn voor el kaar" „dit alles en nog veel meer in de samenhang van het gemeenschappe lijk mens-zijn in deze tijd". Nu was de heer Kamp toegekomen aan het ken schetsen van de twintigste eeuw. Daar in was hij voorgegaan door de uitvin ders van de begrippen „de eeuw van het kind", „der wereldoorlogen", „der tech niek", „der communicatie" en „van het toerisme. Hijzelf wilde aan deze reeks toevoegen „de eeuiw zonder stilte". Hij achtte het lawaai kenmerkend voor onze tijd, waartoe hij ook rekende „bin nen in ons: het tumult over de keuze van de jui9te weg". Er was een gebrek aan stilte „voor de stonde van meditatie over de dingen, waar het werkelijk om gaat". Jan Engelman vond dat ook, en ried zijn lezers zich terug te trekken in de stilte van het strand. Tenslotte gaf de heer Kamp toe dat van een zo kort praatje geen diepzinnig betoog mocht worden verwacht. Hij had slechts willen laten zien hoe kostbaar eenheid is en hoe onmisbaar stilte. De heer Kamp eindigde met de woorden ,.De dorpse samenhang toont U vandaag door Uw gezamenlijk spel. Moge U ech ter ook in de toekomst menig moment van stilte zijn gegeven al zoudt U zulke ogenblikken zelf moeten zoeken waarin ook dat kostbaar goed der plaatselijke verbondenheid bewust wordt beleefd, diep en waarachtig in elk Oosterender hart. Koor Bijzonder luister aan deze kerkver gadering verleende het Texels Christe lijk Mannenkoor onder leiding van de heer A. Kui'k. De heer Tatiaswili, minister van Cul tuur in de Sowjet republiek Georgië heeft op woensdag 4 juli met een tiental landgenoten een bezoek gebracht aan Texel waaronder meer de begraaf plaats van de in april 1945 op Texel omgekomen Georgiërs werd bezocht. In verband met een muziekoptreden in Amsterdam bevond Tatiaswili zich in Nederland DEN HOORN Vrijdag begint de training van ZDH, weer onder leiding van de 'heer Haagsma uit Den Helder. Deze trainer is nu in het bezit van het trainerdiploma C. Het bestuur doet op alle spelers het beroep zoveel mogelijk present te zijn. De training is van half zeven tot half acht voor junioren van 12 t'm 15 jaar en daarna voor senioren en junioren A. OUDESCHILD Een Volkswagen linsi bestuurder uit Doorn botste gislermio Bu; dag op de haven van Oudeschild tege trks een ijzeren bolder. De auto werd onhei 1 Z- stelbaar beschadigd. De bestuurder blee i H< vrijwel ongedeerd maar zijn naast he; ïbal zittende 21-jarige verloofde stootte mt an0 het hoofd door de voorruit en liep et I OC vrij ernstige hoofdwond op. Met de an s bulance werd zij naar de dokter ge >g. bracht waar de hoofdwond werd °|0 00 hecht. Een vrouw uit Uden (NB) werd giste: middag om kwart voor twee op de krui sing Westerweg-Hemmerweg aangert den, toen zij verzuimde voorrang te ge rks ven aan een automobilist uit Maarsse die op de Westerweg reed. De vrou viel en werd per ambulance naar <j dokter gebracht. Auto en fiets werde ,rist beschadigd. DE KOOG Zaterdagmiddag kre de politie te De Koog de melding, 4 op de Badweg enkele jongens zaten, d zich zeer vreemd gedroegen. Het blek' 19-jarige Duitsers te zijn, die een LS! trip maakten. De dokter werd erbij haald en de jongens ikregen in de van het politiebureau gelegenheid ws tot hun normale positieven te korna Een der jongens bleek zijn geld kwijt: zijn. Hij had het op het strand verlora ■waar het echter weer werd terugi vonden. «g: ptre ikaj 1 i.aa iep Jijk „Di (K ond< HUI Een bromfietser uit Aalsmeer bots! crea_ gistermiddag om half vier achterop ea k* Daf personenauto, op de kruising Rui '-30- gendijk-Westerweg door Waalenburj De auto kwam van de Ruigendijk e stopte bij de kruising. De achteropto "01 mende bromfietser reageerde hierop l"° niet tijdig en botste tegen de achtev tn bumper. De schadt was niet groot. D bromfietser gaf zijn verzekeringsbewij aan de autimobilist en ging er daarc pijlsnel vandoor, waarschijnlijk om i voorkomen dat de politie bij hem dranl misbruik zou konstateren. in Dc heer J. M. Pieterse te Den Burg slaagde te Den Haag voor het diploma Motordrijver zeevisvaart en kleine han delsvaart. ijda DE COCKSDORP Donderdagavoj r>30 a s. wordt te De Cooksdorp een lampias ijUr optocht gehouden, waaraan (gratis) ki worden deelgenomen door kinderen vi zowel toeristen als Texelaars. Gest; wordt op het sportterrein van SVC i de Vuurtorenweg. Het is de bedoelia dat in de straten van De Cocksdorp dens het voorbijtrekken van de opto Bengaals vuur wordt ontstoken Anda iswe half uur eerder, dus zeven uur, begs jaai hier een voetbalwedstrijd, waarbij mt Q0 veel toeschouwers hoopt te kunnen ve lezi welkomen. Tijdens de rust zullen pa: ,-an chutisten op het veld afspringen den jbot po rsla epic van spelt OOSTEREND Vrijdagochtend werd in de oude, Hervormde kerk een „kerk vergadering" gehouden, waarmee werd aangeknoopt bij een traditie die lang heeft bestaan. Vergaderingen van de dorpsgemeenschap werden vroeger al tijd in de kerk gehouden. De heer J. C. Roeper, die de (goeddeels in vijftiende- eeuwse kledij gestoken) genodigden welkom heette, wees op het feit, dat ook een andere traditie die dag voor één keer in ere was hersteld: de Oosterender lammerenmarkt. Driehonderd jaar gele den hadden Oosterend en Den Burg sa men het marktrecht. Den Burg zorgde echter het alleenrecht te krijgen door Oosterend uit te kopen. De heer Roeper wist te vertellen dat de koopprijs tot op heden nog niet is voldaan. Tijdens de kerkvergadering hielden burgemeester Sprenger en de heer A. F Kamp (burgemeester van Texel van 1935 tot 1942) redevoeringen. Dagelijks nieuws De heer Sprenger begon zijn rede met een consequent doorgevoerde absurdi teit: de gebeurtenissen van het jaar 1492, zoals mevrouw Van Egmond (gra vin van Holland) die gezien zou hebben als ze een televisietoestel had bezeten. Tussen politieke en culturele nieuwtjes door geeft ze met geknepen stem haar geborneerde commentaar op alle nieuw lichterij, tot ze resoluut de knop om- draaid als een griezelig schilderij van Jeroen Bosch op het scherm verschijnt („Hè, wat eng, daar droom ik vannacht van"). Na aldus de „headlines" van de late vijftiende eeuw te hebben weergegeven, verplaatste de heer Sprenger zich in de persoon van Jan van Egmond, die de opdracht had zich tegen het opstandige volk uit West-Friesland en Texel teweer te stellen. Vermoedelijk had de graaf geen hekel aan deze mensen. „Maar hij moest de dingen bekijken uit een andere hoek en in ander verband". Tenslotte moest hij ook helpen als er overstromin gen of roofovervallen waren. Ook had hij „zijn verplichtingen jegens zijn ba zen". „Om financieel op de been te blij ven, had hij tóch weer die tienden nodig; zo niet goedschiks, dan kwaad schiks". Hoog en laag Vervolgens beschreef de heer Spren ger de moeilijke positie van de graaf tussen de hoogsten, die met alle midde len poogden hun centraal gezag te ver sterken en de laagsten „die zich op de een of andere manier mislukt voelden en verbitterd hun toevlucht zochten bij elkanders dwaasheid". Na deze blik in de tijd van het Kaas-> en Broodvolk keerde de heer Sprenger terug naar de twintigste eeuw, „even zeer gekenmerkt door tegenstellingen, diep oproepen tot kritiek, protest en verzet". „Nog steeds zijn oorlogsgeweld en foltering niet abnormaal (alleen ge beurt het ontruimen van steden nu wat verder weg en het folteren niet in het openbaar). Nog steeds is er de tegen stelling tussen de laagsten en de hoog sten, zij het in heel andere proporties. Minder simpel, minder duidelijk soms, doordat de verschillen in het ene we relddeel afgezwakt, in het andere ver scherpt zijn". „Maar toch staat telkens weer het „neen" van benadeelde burgers tegen over het „ja" van een doordrammende overheid. Ook Texel is anders en een der. Zo is „De Hanze" verleden tijd, maar de Waddenzee is een begnp ge worden, dat internationaal verstaan wordt (al verstaat niet iedereen er het zelfde onder)". Er zijn weer allerlei te genstrijdige wensen. „Kortom: er zijn nieuwe samenhangen ontstaan, maar ze binden niet en ze brengen geen ontkno ping. Steriker nog. de verschillende sa menhangen zijn met elkaar in tegen spraak!" Begrip De heer Sprenger bracht als zijn me ning naar voren dat het beter is te pro beren eikaars gezichtshoek te begrijpen dan tegenstellingen uit te vechten. Dat zou evenzeer gelden voor het Kaas- en Broodvolk tegenover Albrecht van Saksen als voor de partijen in de nu spelende conflicten. In dit verband wees de heer Sprenger op problemen als die rond het be schermd dorpsgezioht Oosterend, de te genstrijdigheid tussen het willen be waren wat voorgeslachten gebouwd hebben en het willen behouden van de vrijheid om als mensen van nu te leven en te werken Voorts rond het oude land van Texel, dat een gezicht heeft dat niemand wil missen, „juist omdat het niet van deze tijd is", terwijl het boerenbedrijf toch bij de tijd moet kun nen blijven; rond de Waddenzee, waar uit de vissers hun deel willen ihalen voor een gezonde groei, terwijl de gren zen niet mogen worden overschreden door overbelasting met afval of over- be vissing. En ook rond de ruimte, die zowel aan de Texelaars als aan de ge- enerveerde randstedelingen ten goede moet komen. De heer Sprenger eindigde zijn toe spraak met de aanbeveling problemen op te lossen, „in samenspraak, met rede lijkheid en met ieders hulp". Het moet „mogelijk zijn, elk in zijn waarde te laten en toch de waarde van ons allen tezamen te behouden". Oud-burgemeester Na de heer Sprenger hield de heer A. F. Kamp zijn rede. Hij herinnerde zich nog goed hoezeer hem de tegen stelling was opgevallen tussen de Wie- ringermeer, waar hij in 1933 tot 1935 woonde, en Texel, waar hij in 1935 bur gemeester werd. De bevolking van de Wieringermeer vormde een los samen stel van mensen, die veel meer contact hielden met degenen uit hun gewest van herkomst, dan dat zij zich besohouwden als de gezamenlijke bevolking van een pas ontstaan gebied. Texel daarentegen bezat zeven volgroeide dorpen, oude, gevestigde concentratiesin een gebied. Maar binnen de Texelse gemeenschap waren er veel tegenstellingen, waarbij vooral de tegenstelling tussen Den Burg en de rest van Texel een belangrijke rol speelde. „Men sprak elders op het eiland over Den Burg, zoals wij ten raadhuize over Haarlem en Den Haag beide, vrees ik met te weinig eer bied en slechts schaarse waardering". Vervolgens ging de heer Kamp breed voerig in op de verschillende tegenstel lingen die in zijn tijd op 'het eiland speelden. Daarnaast was destijds echter ook sprake van eenheid, die bij voor beeld tot uiting kwam bij de vestiging van een openbare lagere school te Oos terend in 1938, „een gebeuren waarin het ihele volk oprecht en vrolijk deelde". Oorlog Toen kwam de oorlog. De heer Kamp vond in dezen de schuldvraag zinloos, en citeerde ter adstructie met instem ming enkeles regels van de vorig jaar overleden dichter Jan Engelman Deze achtte in de eerste regel van zijn gedicht „Het dwaze kind" (1938) de joden niet schuldig, aan het gebeuren in zijn tijd, maar bepleitte in de tweede ook de on schuld van de nazi's, en wierp in de derde en vierde regel alle blaam op „dat grote, dwaze kwaad dat over alle sta ten gaat". Dit kwaad specificeerde de dichter nader als dat „van bezig zijn en 't houdt niets in, van woorden zonder waarheidszin, van bidden zonder oer- De heer C. M. Minnes te Den Burg deed met gunstig gevolg examen voor het diploma tweede stuurman Grote Handelsvaart. OOSTEREND De vrijdagochtend van Oosterend Present was gewijd aan de markt en het nationale kampioen schap schapenscheren. Aan dit laatste evenement werd deelgenomen door zes tien scheerders. Het ging zowel om de kwaliteit van het geleverde werk als om de snelheid De tijden lagen rond de tweeënhalve minuut. De eerste prijs werd gewonnen door P. Kuiper uit Oos terend. De tweede prijs ging naar A. Baken uit Callantsoog, de derde naar P. Slikker uit 't Zand, de vierde naar N. Slikker uit 't Zand. de viifde naar C. de Groot uit Duivendrecht, de zc naar P. Slikker jr. uit 't Zand en zevende naar T. Seegers uit Z.O.-Bees ster. Een bijzondere prestatie werd leverd door J. Veenstra uit Wolvega, in 31 minuten een schaap schoor met •hulp van een gewone schaar. Op de foto ziet men twee scheerde in aktie, kritisch gadegeslagen door' jury. Tweede van links de heer Jo *0Vl Bakker, „Scholleboe", die voor deski dig commentaar' moest zorgen daar door zijn jurytaak te weinig t? voor had. istr. 'im Dem ■i terend tijdens de kerkvergadering. Spre ker is burgemeester Sprenger. Op de achtergrond het Texels Christelijk Man nenkoor. Mr. A F. Kamp, oud-burgemeester van Texel tijdens zijn redevoering.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2