t Marine had succesvol aandeel in water- en luchtshow Veel bedrijvigheid op genoegelijke markt in dorpscentrum I 1 Laatu niet bij de nemen Ongeveer 7000 mensen op de dijk bij De Kaap 1 Expositie in tuin Ellen bracht ƒ200,op voor K.N.Z.H.R.M. Zaterdagmiddag a.s. zeepkistenrace Wijziging handelsregister Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 10 juli 1973 Vn de Peperstraat stonden de lammeren. Er waren er 570 aangevoerd, die in ver gelijking met de markt te Den Burg goede prijzen opbrachten f140,tot f182,50. OOSTEREND Duizenden mensen flaneerden in de loop van de vrijdag ochtend door het prachtig versierde Oosterend. Rond de kerk werd markt gehouden. Talloze stalletjes, meest be mand met mensen in fraaie kleding, stelden de gasten in staat hun kooplust ruimschoots te bevredigen, en hun ogen uit te kijken. Op de markt stonden de volgende stalletjes: de firma Lunter met schapen vachten, overhemden en ander textiel; Hoving, met tweedehands boeken, tijd schriften, stripboeken en postzegels; Zonneveld met bloemen; Bakkerij Tim mer met banketbakkerswaren; Go vers met parfumerie; L. de Jongs levensmid- delenbedrijf met koeken; Ankie Engel met haar weefgetouw; P. Brouwer met huiden; M. van der Klift met antiek; Rentenaar met Keuls aardewerk; de da mes De Wolf, Vonk, Dros, v. d. Vis en Trap met ouderwetse wafelijzers (de warme wafels werden verkocht ten bate van Oosterend Present); de firma Lange- veld en De Rooy met boeken, kranten en prentbriefkaarten (op deze stand be vonden zich ook vele oude jaargangen van de Texelse Courant, waarin ijverig gebladerd werd om de geboorte-, hu welijks en andere annonces nog eens te zien); de firma Moerbeek met kleedjes en Texelse handdoeken; M. Sturken- boom met modellen van boerenwagens en andere historische souvenirs; Fa. Vis ser met houten speelgoed; A. Timmer met fruit, Vonder met lingerie, hand doeken en ander textiel; Witte met ge- emailleerde naamplaatjes (ter plaatse vervaardigd); G. Jansen met curiosa; Trap met kaas; Boetiek 22 met vrolijke kleren; Sportshop met sportkleding; evangelisten met stichtelijke lectuur en grammofoonplaten ten behoeve van het hospitaalkerkschip, Barendrecht met pottenbakkerswaren; De Wildt met sok ken en souvenirs; Van Laarhoven met 111 H US \tegttrtor Naferland 2« HANDS AUTO KOPEN? EERST LATEN KEURENI antiek en speelgoed; De Haard met sie raden en siervoorwerpen; Schoorl met drop en ander snoep; Bosma met tex tiel; Van der Vis met vis en California soepen met soep. De muziek werd verzorgd door het draaiorgel ,,De Tiet" van Jan Zwan. Swiebertje Tot groot vermaak van talloze kinde ren traden vrijdagochtend in de „mu- ziektuin" de van de televisie bekende Swiebertje, Saar, Bromsnor, de burge meester en Malle Pietje op. De havelo ze zwerver met het gouden hart moest zich tegenover de barse veldwachter als de burgemeester voordoen. Dit ging hem dermate moeilijk af dat het optreden de titel „Swieb in paniek" had gekregen. OOSTEREND De heer C. J. Ellen heeft tijdens Oosterend Present meer dan tweehonderd gulden bijeengebracht ten bate van de KNZHRM. Op de expo sitie van gejutte voorwerpen die hij ge durende de manifestatie in zijn tuin hield had hij het bekende bootje van de maatschappij gezet. Gedurende de gehele manifestatie was de heer Ellen voortdurend bezig met het rondleiden van belangstellenden, die vol verbazing kennis namen van de ver scheidenheid van dingen die men aan de kust kan aantreffen. Een meer gerichte belangstelling kwam van de zijde van de vliegbasis Leeuwarden. Van daar uit werd de heer Ellen vrijdag benaderd over zijn vondst van brokstukken van het vliegtuig dat vorige week boven de Waddenzee ont plofte. Voor de duur van de expositie mocht hij de stukken lichtmetaal behou den, maar maandag kwam de lucht macht het spul met een vliegtuig op halen. Zaterdagmiddag a.s. om 14.00 uur zal op de Hogeberg een zeepkistenrace wor den gehouden. Zoals gewoonlijk wordt gestart tegenover de jeugdherberg Pa norama. De karren worden inge deeld in twee categoriën: grote en klei ne wielen. De wagens met grote wielen komen namelijk veel verder zodat het niét eerlijk zou zijn geen onderscheid te maken. De jeugdige coureurs (en hun vaders) moeten uit het bovenstaande konkluderen dat zij hun rijdend mate rieel met spoed in orde moeten maken, voor zover dat nog niet is gebeurd. Deelname is gratis. Publiek is uiteraard van harte welkom. H. Kuip, op het strand bij De Koog uitgetreden als eigenaar Zijn bedrijf wordt voortgezet door C. J. Kuip, onder de naam „Strandbedrijf Noorderbad". eerste para kwam kilometers verder te recht; de tweede miste ook duidelijk maar de derde viel vlak naast het vlot in zee. Polsstokspringen Het programma bij De Kaap werd af gesloten met een demonstratie polsstok- verspringen (Fierljeppen) door een Friese groep. Het polsstokverspringen wordt sedert jaren in Friesland be oefend en is een uitvloeisel van het kie vitseieren zoeken, waarbij men met be hulp van een stok over brede sloten springt. Bij de demonstratie werd de oude haven gebruikt, op de plaats waar deze ongeveer vijftien meter breed is. De springers moesten wel voorzichtig zijn wegens de vele glasscherven die in de moddel lagen, maar gaven toch in drukwekkende staaltjes van hun kun nen te zien. Omdat maar één polsstok beschikbaar was (deze moest telkens weer naar de andere kant van het wa ter worden teruggebracht) kon niet zo erg frequent worden gesprongen. Dat hoefde ook met want het publiek was op dit onderdeel gauw uitgekeken. Muziek Donderdagavond kon men luisteren naar zeer uiteenlopende soorten muziek. In de „muziektuin" werd een concert gegeven door de Koninklijke Lucht machtkapel o.l.v. de majoor-direkteur H. F. W. van Diepenbeek. Voor een dui zendtal gretig luisterende bezoekers bracht de kapel een gestroomlijnd pro gramma van perfekt uitgevoerde swing muziek ten gehore. Tegelijkertijd woedde in de grote feesttent een dansfestijn. Met behulp van een voortreffelijke versterkerinstal latie demonstreerden „Rita and her Gol den Five" een groot geluidsvolume, dat door zijn dreunende maatvastheid velen tot dansen wist te bewegen en van pra ten af te houden. OOSTEREND Vooral de Koninklij- e Marine had een belangrijk aandeel het feestprogramma dat in het kader an „Oosterend Present" donderdag- iddag bij De Kaap werd afgewerkt, let meest succesvolle onderdeel van de tater- en luchtshow was namelijk een inding van mariniers, niet om een enkbeeldige vijand te vernietigen laar om enkele gijzelaars te ontzetten e door bankrovers werden vastgehou- Aldus werd een voorbeeld gegeven an de taken die de marine in vre- estijd kan hebben. De landing werd uitgevoerd met twee ndingsboten. De mariniers klommen dijk over en begonnen een vuurge- ïcht met een tweetal misdadigers dat morgens ƒ350.000,uit een bank in en Burg had geroofd en zich de plaat- lijke politie van het lijf kon houden ït behulp van enkele gijzelaars. De eratie van de mariniers slaagde, mede nk zij de inzet van twee helicopters. t spectakel dat extra kleur kreeg •or rookgordijnen en losse flodders, (rd gadegeslagen door zo'n 7.000 men- De mensen beleefden op de dijk aar het ondanks de hitte goed was uit houden omdat een behoorlijke oosten- nd stond) een fijne middag. Toch kon !t alles volgens het programma wor- n afgewerkt. De Waterskivereniging Jina Paulowna" en de leden van de derlandse waterskibond hadden het gevolg van de golfslag nogal moeilijk ardoor hun demonstratie niet hele- al uit de verf kwamen. Ook het aan kondigde parasailen kon niet door- an. Watersport 5e Watersportvereniging Texel zorg- voor een vlootshow, zij het op vrij 'te afstand van de dijk waardoor de «pen niet erg best bekeken konden rden. Toch vormden de boten en 'tjes van deze vereniging alsmede de epen van rijkspolitie en KNZHRM imposant decor gedurende de hele kg- •oor het publiek was het niet erg dat het waterskieën niet alles lukte. In endeel, telkens als een skiër in het ter tuimelde gaf dat veel hilariteit. marinedemonstratie begon met het formatie voorbijkomen van amfibi- e eenheden in hun Zodiacs (rubber en). De commentator vertelde intus- het een en ander over het roemrijke Ps mariniers waarna de reeds ge- tmde landing werd uitgevoerd. Redding nteressant was de demonstratie van °Psporings- en reddingsdienst van de fonklijke Marine, ook een vredestaak de zeemacht. Tot tweemaal toe een drenkeling uit het water ge- (helaas op nogal grote afstand) ^oij de reddingshelicopter door een ^an Tracker onderzeebootbestrij- Ssvliegtuig naar de juiste plaats gedirigeerd. °°ral voor degenen met bijzondere psse voor vliegtuigen was het daar- oldoende vliegfeest boeiend. Begon- werd met een demonstratie zweef- pn, Een KA 6 zweefvliegtuig werd een Piper Cup getrokken. Ter De Atlantic Brequet, een toestel voor on- derzeebootbestrjdmg, nam de plaats in van de aangekondigde Fokker F 28. hoogte van de Kaap werd het boven zee losgelaten waarna het geruime tijd grote cirkels beschreef. Bij voldoende ther miek zou het zeker het vliegveld Texel weer hebben kunnen bereiken maar al gauw was voor ieder duidelijk dat dit nu niet zou lukken. Het toestel werd tenslotte aan de grond gezet op een wei land van de heer L. Boonman, tussen Oosterend en de dijk. Het demonstre ren van een zweefvliegtuig met Volks wagen hulpmotor ging niet door. Diver se soorten vliegtuigen werden voorge- vlogen, precies volgens tijdschema. De commentator vertelde over elk type bijzonderheden betreffende motorver mogen, gebruiksmogelijkheden, snel heid, lengte start- en landingsbaan e.d. Oude kennis Na een serie kleinere vliegtuigen maakte de Hansa Jet van de Rijkslucht vaartschool veel indruk. Dit tweemoto- rige straalvliegtuig wordt gebruikt als lestoestel maar is ook als zaken- en transportvliegtuig in gebruik. Texel maakte er al eens eerder kennis mee; een toestel van dit type maakte enkele jaren geleden ten noodlanding op de Hors. Mooi formatievliegen werd ge toond door een drietal Piper toestellen van de Nationale Luchtvaartschool als mede een Harvard. De demonstratie met het Fokker F 28 straalvliegtuig ging niet door; daarvoor inplaats kwam de Atlantic Brequet, een toestel van de Ma rine Luchtvaartdienst en bestemd voor onderzeebootbestrijding. Onder andere werd getoond hoe het vrij grote toestel (volgestouwd met elektronische appara tuur) zijn „buik" kan openen om een torpedo, bom o.i.d. te laten vallen. „Tessel Air" kwam met een reklame- sleep voorbijvliegen. Het was natuur lijk reklame voor de tweede dag van Oosterend Present. Verder kon he pu bliek van nog meerdere demonstraties en van stuntvliegen genieten. De de monstratie precisie parachutespringen lukte niet zo best. Het was de bedoeling dat een parachutist na vrije val zou landen op een rubber vlot in zee. De De Friese Fierljeppers hadden geen moeite met het 15 meter brede water van de oude haven. Ter afsluiting van hun demonstratie brach ten de marinehelicpters een groet aan het publiek. ormatievliegen was een der onderdelen van het vliegfeest.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5