Het Zwanenwater Misdrijf in ti nieuwe parel aan de lange keten van „Natuurmonumenten door Jan P. Strijbos Koersen vreemde valuta Burgerlijke stand Vliegveld als visitekaartje Bridgen Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 20 juli 1973 ft Het is een bekend feit, dat onze duinen in vroeger jaren veel natter waren dan thans het geval is. Tot diep in het voorjaar stonden vele duinvalleien onder water en dat was niet alleen het geval in de duinen van Vogelenzang, Bloemen- daal en Velsen, maar ook in het duingebied van Castricum, Bergen en Schoorl vond je vroeger duinmoerasjes, waar je kon rekenen op een rijk en zeer ge varieerd vogelleven en een zeer bijzondere en aantrekkelijke flora. Ik herinner mij die natte en drassige duinvalleien nog levendig. Kniediep stapte je vaak door het water, waarin wij padderik vonden en salamanders, wilde eenden hadden hun nesten gebouwd op de zeggepollen, welke boven water uitstaken en op de oevers nestelden de kieviten, tureluurs en grutto's. De oude koddebeiers vertelden mij "aak hoe zij in het laatst van de vorige !uw met een schuitje de eilandjes in de luinplassen konden bereiken, om daar ie eieren te rapen van al die weidevo- ;els. Dan kon men in de winter iver de bevroren duinpiassen en zonder if te binden op de schaats van Zandvoort naar de kerk in Vogelenzang rijden. De /eiser duinen en ook het verrukkelijke wrd van de Breesaan raakten hun wa- er kwijt door het graven van het (oordzeekanaal en op tal van plaatsen verden de duinen al droger en droger loor de waterleidingen die het water aan ie duinen onttrokken ten behoeve van ie watervoorziening der steden. Steeds droger De duinen werden al droger en droger in daarmede ging de pracht van de raaie flora van de drassige valleien verloren. Het lieflijke wintergroen, de Parnassia, de weelde van allerlei orchi deeën, een schat van alerlei aardige duinplantjes is zoek geraakt en niet meer te vinden. Ook de vogelstand kreeg door het droger worden een klap en ging grotendeels verloren. Nu resten ons nog een klein aantal prachtige duin- meren en duinpiassen. Op Texel is dat het beroemde Staatsnatuurmonument van de Muyen, een landschap dat als voorbeeld heeft gediend voor het Hei mans diorama in Artis. In het zuiden van dit eiland bezitten wij de Geul, ook een rijk gebied zonder weerga en op Ameland moet ge maar eens een bezoek brengen aan het landschap van ,,Het Oerd", waar men nog oorspronkelijke duinpiassen en duinmeren vindt. Dat is het meest oostelijke deel van Ameland, maar ook elders vindt men op dit ei land met zijn vele herinneringen aan de oude walvisvaart uit de 17de eeuw nog fraaie duinpiassen waar de roerdomp en de bruine kiekendief nog broeden. Dan kunnen wij nog wijzen op het Kwakjes- water en het Brede Water op Voorne, eveneens verrukkelijke oorden voor de natuurminnaar. Zwanenwater Maar het Zwanenwater spant toch de kroon. Dit duingebied met twee gro te aan elkaar verbonden duinmeren ligt in de kop van Noordholland, even ten zuiden van Callantsoog. Het heeft bij de vogelliefhebbers een zeer bijzondere klank, omdat hier al sinds jaar en dag de blanke lepelaars hun tenten opslaan. Deze zeer bijzondere reigerachtige vo gel ds in geheel Noordwest Europa al leen nog te vinden in Nederland en wel op vijf verschillende plaatsen. De groot ste kolonie vinden wij op het Naarder- meer, de oudste bezitting van de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten, een tweede maar thans veel kleinere kolonie vinden wij in de Muy op Texel en eveneens in ,,De Geul" in het zuiden van het eiland, dan nog een kleine kolonie op de Bosplaat een na tuurmonument van internationale allure en tenslotte de kolonie op het Zwanen water. De belangrijkheid van het Zwanenwa ter hangt echter niet alleen af van het bezit van lepelaars, want er broeden ook tal van blauwe reigers, in totaal een kolonie van zo omstreeks honderd pa ren, verder is de bruine kiekendief, een roofvogel die de laatste jaren steeds zeldzamer geworden is, er broedvogel evenals de roerdomp, fuut en zwarte stern, tal van eendensoorten en kleine rietbewoners, zoals kleine karekiet, rietzanger en rietgors en in de duinen er omheen nestelen de zilvermeeuwen, stormmeeuwen, bergeenden, wulpen en scholeksters. Er huist nog een otterpaar, een gewiekste visvanger zonder visakte, maar je bent knap als je deze zeldzame roofridder ziet. Ik speurde hem wel eens in de winter en dan vond je zijn voetprenten in de sneeuw. In het voorjaar worden de boorden van de plassen gesierd door het goud- geel van de bloeiende dotterbloemen en wat later gaat daar het waterdrieblad bloeien. Wij kunnen er genieten van het wintergroen en het Parnaskruid en er komen tal van orchideeën voor. Flinke oppervlakten van de omringende duin valleien worden in augustus paars ge kleurd door de struikheide, konijnen schieten vlak voor onze voeten de ruigte uit en kleurige fazanten doen ons op schrikken als zij op de wiek gaan. Dit dorado, een nog ongeschonden duingebied van bijna 600 ha was al een lange reeks van jaren tegen betaling opengesteld voor het publiek. Het bezat echter niet de status van een natuurre servaat. Nu het gehele gebied thans is aangekocht door de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten is het veilig gesteld tegen ontluistering en naar wij hopen tot in lengte van dagen. Het is de moeite waard dit te bereiken, want ik zou geen enkel duingebied kun nen aanwijzen in ons land en ver daar buiten dat met een dergelijke uitge strektheid een vogelbevolking herbergt, die vergelijkbaar is met die van het Zwanenwater, noch wat variatie en soortensamenstelling, noch wat talrijk heid betreft. Eind verleden jaar begon de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumen ten een aktie om daarmee te trachten het Zwanenwater aan te kopen. Daar mede was een zeer groot bedrag ge moeid, doch in korte tijd was dat bij elkaar en kwam dus deze parel in het bezit van de Vereniging. Een vereni ging waarvan elk rechtgeaard Neder lander lid behoorde te zijn, want zij tracht ons vaderland bewoonbaar te houden. Het Zwanenwater blijft voor wandelaars tegen een geringe entree opengesteld, zodat de liefhebbers van 'n dierbaar en fraai brok ongerepte na tuur kan genieten. ïheid VERVOLGVERHAAL DOOR HENK BOON 18. Luc ging tegenover haar staan. „Ik ou het vreselijk vinden als ik je op die nanier moest missen. Maar je hebt ge- jk, eens moeten wij toch afscheid ne- nen, tenzij jij iets anders weet of iets aat doen. Goen, doe dan maar wat je rilt, en als ik geld krijg zal ik er wel oor zorgen, dat er voor jou iets gevon- «n wordt, waar je veilig en toch in het penbaar kunt leven, al moest ik er al lat geld weer voor uitgeven". Ellen keek hem lachend aan: „Zie je *1, dat je geen zakenman bent, maar 0 liefste jongen, die ik ooit ontmoet 'eb ben je in ieder geval wel. Nu we an het praten zijn moeten we nog een 'aar afspraken maken. Je hebt nog heel 'at vakantie tegoed. Kun je proberen te op te nemen, bijv. vanaf eind april 1 begin mei. Zeg maar, dat je van plan tent naar het zuiden te gaan, naar een 1 andere plaats aan de Middellandse ee; Zodra je weet wanneer je vakantie ^int, kan ik ook bepalen wanneer ik 'egga. Ik ga twee weken vooraf, kom 'eer een weekend terug en dan spre ien we alles af voor je vakantie. Je loet inderdaad naar het zuiden gaan. e vind het toch niet erg, dat ik alles je regel? Het lijkt er 'n beetje op ik de baas over je wil spelen. Dat 'bet heus niet. Maar als je zoiets doet, !0et je nauwkeurig werken. Laten we r nu, vandaag maar verder over zwij- En Ga je even mee de tuin in?" Ze haar arm door de zijne en trok mee naar buiten. „Zal ik nu eens k doen, wat ik nooit eerder gedaan eb?" -En dat is?" ••De liefste jongen, die ik ooit ont vet heb buiten omhelzen! Maar nie- 'nd kan het hier zien". HOOFDSTUK 18 Euc vroeg verlof vanaf de eerste fandag in mei en er werd geen be taar tegen gemaakt. „Weet je waar je toe moet gaan, Luc, naar Cerbère, V3.'. voor zover ik weet, de meest aaelijk gelegen plaats in Frankrijk, nog iets zuidelijker dan Perpignan". El len haalde een atlas uit haar kamer en legde die open op tafel, zodat Luc de kaart van Frankrijk kon zien. „Kijk, Luc, hier ligt dat gat, in de Pyreneeën en aan de Middellandse Zee. Je kunt er valaf Parijs met de trein komen. Ver moedelijk moet je dan overstappen bij Narbonne, dat kun je vragen onderweg. Het is natuurlijk belangrijk, Luc, dat je op een adres gaat logeren, waar ik je gemakkelijk kan bereiken, bij voorkeur moet het geen hotel zijn. Nu ken ik toe vallig in dat Cerbère een gezin, dat pen siongasten opneemt. Het is een echt ge- zelig, maar rommelig, gezin, waarvan verschillende leden er zich wel eens mee bezighouden illegaal bepaalde din gen over de Frans-Spaanse grens te brengen. Vooral in oorlogstijd bezat de oude baas hij is nu een jaar of zestig een bekendheid, die tot in ons land reikte. Hij vormde toen een belangrijke schakel in de weg waarlangs Joden en andere mensen, die als vijanden van Hitier werden beschouwd en wier leven in gevaar was, naar Spanje werden ge smokkeld. Ik wil natuurlijk helemaal niet bedisselen over jouw vakantie, maar ik zou je dat adres willen aanbe velen om diverse redenen". Luc keek geamuseerd. „Het leven wordt steeds eenvoudiger en gemakke lijker als je je huis moet delen met een vreemde vrouw. Zelfs je vakantie wordt je voorgeschreven alsmede het adres waar je die vakantie moet doorbrengen. Maar, all right. Heb jij het misschien al geregeld met die mensen in Cebère, of is dat nog iets, wat ik zelf mag doen?" „Doe dat zelf maar, ik zal zo meteen de naam en het adres opschrijven. Dan nog dit: vertel op de werf zo terloops waar je naar toe gaat. Het is wel be langrijk, dat ze dat daar goed weten, alleen de plaats natuurlijk, niet het adres. Omstreeks half april vertrok Ellen. Ze had drukke weken, reisde heen en weer tussen Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Zocht in achterbuurten naar duistere adressen en hield besprekingen in obscure kroegjes. Maar ze liet zich ook zien in fraaie villawijken. Met de lieden, die ze daar bezocht, confereerde ze in de comfortabele hotelkamers. Het vlotte minder goed dan ze verwacht had. De besprekingen duurden te lang, zodat er te weinig tijd overbleef voor de uitwerking van haar plannen en het coördineren van de op touw te zetten akties. Zij was daardoor genoodzaakt enige nachten door te werken. De vrijdag voor het afgesproken weekend was ze toch klaar en reisde naar Texel. „Wat zie jij er vermoeid uit, het lijkt wel alsof je bijna geen nachtrust hebt gehad.ofof is er iets?" Met die woorden begroette Luc haar vrijdag avond in zijn huis. „Er is niets, Luc, heus niet. Alleen ben ik moe, want ik heb inderdaad eni ge nachten niet kunnen slapen. Niet vanwege narigheid, maar omdat ik er geen tijd voor had. Dit weekend haal ik de schade wel in. Is het in orde geko men met dat pension?" „Ja, ik heb antwoord ontvangen, ze verwachten me daar. Op de werf heb ik overal rondgebazuind, dat ik naar Cer bère ga". „Oké". Ellen was zo vermoeid, dat ze in haar stoel in slaap viel. Luc stootte haar zacht aan. „Ga naar bed, Ellen, je bent doodop". Ze bleef in haar kamer tot de volgen de morgen elf uur, nadat Luc haar het ontbijt gebracht had. Toen nam ze een douche en kwam monter en uitgerust de woonkamer in. „Neem me niet kwalijk, dat ik zo laat ben. Er is, geloof ik, maar één plekje, waar een mens volkomen kan uitslapen, dat is Texel. Ik voel me weer helemaal fit. Het lijkt me heerlijk hier voor goed te gaan wonen, maar dan als normaal, vrij mens, ingeschreven in het bevol kingsregister, en zonder de voortduren de vrees ontdekt te worden. Als je da genlang in de grote steden hebt rond gedoold, dan voel je dat verlangen in tenser dan gewoonlijk. Ik ben geboren stadsmens, maar het plattelandsleven trekt me steeds meer aan". Luc antwoordde niet. Hij had een si garet opgestoken en zat met een krant voor zijn gezicht. Zijn gedachten waren echter afgedwaald van de lectuur. Het geen Ellen zoëven gezegd had, werd in zijn brein tot een droom. Ellen stond op om koffie te gaan zet ten, en dat bracht hem terug tot de werkelijkheid. „O ja, de familie Verduin uit JuÜanadorp komt morgenmiddag een afscheidsbezoek brengen voor de vakantie. Ik zie Dick bijna twee maan den niet, want als ik terukom, gaat hij weg. Ze willen nog een keer volop ge nieten, want in de zomer komt er een baby". „Leuk, ik mag die Verduintjes wel. Zeg, je hebt toch niet gezegd, dat ik met je mee ga naar Frankrijk?" „Nee, ik wist niet wat ik doen moest, daarom heb ik er maar over gezwe gen". „Uitstekend. Ik ga niet mee! Ik heb m'n werk in Rotterdam en ik kon deze maand niet gemist worden". „Zullen we in donker een eind om wandelen?" vroeg Ellen na het avond eten. „Laten we tegen negenen weg gaan. Anders zitten we het gehele week end binnen. Heb je zin?" Ze liepen gearmd over polderwegen, waar de schemering hing van een mooie maanlichte lente-avond Zo nu en dan stonden ze even stil en luisterden naar het vogelgezang. „Ik weet hier in de buurt een café-restaurant", zei Luc, „zullen we er heen gaan?" '(wordt vervolgd) Westduitse marken 100 ƒ108,75 Franse francs 100 63,50 Belgische francs 100 7,06 Zwitserse francs 100 90,75 Amerikaanse dollar 1 2,52 Engelse pond 1 6,50 Zweedse kronen 100 62,75 van 11 tot en met 17 juli 1973 Geboren: Johannes Cornells, zv. Jan van Heerwaarden en Maria van der Beek; Remko, zv. Hendrik J. van dt Belt en Marijke T. Westerlaken; Marcella Petra Catharina, dv. Jan van der Vis en Maria G. van der Slikke; Murielle Pris- cilla Quèrine, zv. Henricus W. I. van Daalen en Hermina B. M. Ie Loux. Ondertrouwd: Bernard Hooijberg en Aaltje J. Kuipers; Adrianus C. A. Zijm en Apolonia A. M. Buffing. Overleden: Johanna H. de Waard, ev. Bakker, oud 79 jaar, wonende te Den Burg. lrhn> tin Ui»r» kiiiu* tv Het vliegveld is met schop en krui wagen tot stand gebracht in de dertiger jaren door de talloze werklozen van Texel. Liters zweet zijn er gestort door de naamloze helden van verschillende pluimage. Het zou goed zijn dit terrein rendabel te maken door de brokkenpiloterij op te ruimen en er iets mooiers te bouwen, dat ook voor de gemeente winst ople vert. In landschappelijk opzicht is het vliegveld ongunstig, en voor militaire doeleinden kan het ook niet worden ge bruikt. Als er oorlog komt worden we toch onder de voet gelopen, hetzij van uit het Oosten, hetzij uit het Westen. Beter is het, op het midden van het veld een hotel in landelijke stijl te bou wen, waarin zich een balzaal en een speelzaal bevinden (b.v. met roulette la Monaco). Daaromheen moet dan groen komen met bungalows er tussen, en parkeerruimte. Dat is een beter visitekaartje voor de gemeente dan het vliegveld, beter dan 25.000 gulden sub sidie voor iets dat nooit rendabel wordt. J. Zuidema, Eierland Uitslag zomerdrive 17 juli 1973: Groep A, 28 spellen: 1. Mevr. de Laat-J. Blom 102 p. 2. Echtpaar Silva 9 p. 3. Heren Bos-Geus 92 p. 4. Heren Dam-Dros 84 p. 5. Echtpaar Van Luit 77 p. 6. Echtpaar Kaldenberg 75 p. 7. Echtpaar Jansen 69 p. 8. Echtpaar Poulissen 67 p. Groep B, 28 spellen; 1. Echtpaar Sibbing 94 p. 2. Dms. v.d. Kerkhof-Zevenhoven 90 p. 3. Echtpaar Enuma 89 p. 4. Heren Backer-Raven 88 p. 5. Heren De Brok-Zevenhoven 86 p. 6. Echtpaar Hoogerheide 85 p. 7. Mevr. Geus-Van Lenten 85 p. 8. Dames Van Asperen-v. d. Molen 55 p. Volgende drive a.s. dinsdag 24 juli. Evenals De Muy en De Geul is het zwanenwater broedplaats voor de lepelaar. Op de foto lepe laars met jongen (foto's van de schrijver). Overzicht van het natuurreservaat Het Zwanenwater. Hoewel belangrijk groter is er een belangrijke overeen komst met De Geul en De Muy op Texel.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5