Boterberginvestering en rentesubsidie 5 if FILM. NIEUWS LANDBOUW en VEETEELT 3" Zomerconcert ten bate van „Bartimeiis" Kunst in het raadhuis Blikschade I Blikschade II Blikschade III Kent U liet signalement van uw fiets Bouwvergunningen rubriek voor l r.-ciui.ii. rijs 3oedi De u.t« Dezer dagen had ik met een van m'n „oude klanten" nog weer eens een ge- iprek over onderwerpen, die wc al heel dikwijls bij de kop hebben gehad. Hoe wel onze zienswijze over bedoelde on derwerpen vrij ver uit elkaar ligt, ver liepen deze gesprekken altijd in een »ocde sfeer. Ondanks de verschillen is tr met de betreffende boer en z'n vrouw een vriendschap ontstaan die naar ik hoop nog lang zal duren. Ook dit keer was het gesprek weer teer geanimeerd en kwamen de oude strijdpunten" weer naar voren. Daar ik me voorstel, dat heel veel grariërs dezelfde gedachten hebben vil ik in dit artikeltje nog eens ingaan p bedoelde strijdpunten. Het zullen •ooral de oudere boeren zijn, die zich thuis voelen in de zienswijze van deze ;veneens oudere collega. De boterberg De overproduktie van boter is de laat- ite maanden weer regelmatig onder werp van gesprek geweest. Daaraan leeft vooral het feit van de uitvoer van wter naar Rusland voor een zeer lage irijs meegewerkt. Een produkt van ei- en bodem, dat vooral door zijn iprijs ooit ;n de keukens van de meeste Hol- indse huisvrouwen verschijnt gaat voor en belachelijk lage prijs naar een ieemd land. Het zal duidelijk zijn dat een derge- jke gang van zaken vooral ook onder kritiek van niet-agrariërs komt te aan. In mijn eigen dagblad vond ik aar dezer dagen weer een voorbeeld m. Ronduit werd hier gezegd, dat aan et telkens ontstaan van een boterberg ;n eind moest worden gemaakt. Het is »or de belastingbetalers een onver- lerbare zaak, dat een produkt (melk) at dank zij belastinggeld een goede rijs opbrengt wordt verwerkt tot een 'ingsmiddel, dat men bij wijze van ireken aan de straatstenen niet kwijt in. De redaktie van bedoeld dagblad leitte daarom voor een verlaging van melkprijs. Een prijs, die de animo de melkplas steeds groter te maken m afremmen en daardoor het ontstaan in boterbergen zou voorkomen. De auteur van het betreffende artikel fgreep heel goed, dat daardoor een ge- elte van de agrariërs in moeilijkheden iu komen. Dit zou moeten worden op tost door het geven van inkomenstoe- agen aan de kleine bedrijven. Op de otere bedrijven zou men er ook bij een igere melkprijs nog wel in slagen om >n inkomen te behalen, dat gelijkwaar- g was aan dat van andere bevolkings- oepen. Op deze wijze meende men het aad van het ontstaan van boterber- in te kunnen voorkomen. Rente-subsidie De oudere boer, die ik hiervoor noem- was net als de redaktie van bedoeld igblad een tegenstander van het ont- aan van boterbergen. Hij was echter in mening, dat de overheid niet in de rste plaats door het stellen van een te ge melkprijs, maar door het stimule- ti van de stallenbouw aansprakelijk as voor de overproduktie van boter. vond het rondweg „absurd", dat in n tijd, waarin er al een teveel aan melk is de melkproduktie nog wordt ge stimuleerd door het geven van rente subsidie voor vergroting van stallen. Het feit, dat hier wordt aangestipt is inderdaad waar. In praktisch 100°/u van de gevallen betekent stallenbouw ver groting van het aantal melkkoeien en bijgevolg vergroting van de melkplas. Hoewel het geven van rente-subsidie niet uitsluitend bedoeld is voor vergro ting van melkveestallen bewijst de praktijk, dat verreweg het grootste aan tal gevallen betrekking heeft op de bouw van ligboxenstallen voor melkvee. Heeft deze boer dus in feite niet gelijk als hij zich tegenstander toont van fi nanciële hulp van de overheid bij het bouwen van grote stallen voor melk koeien? Naar ik meen heeft op één punt de redaktie van het hiervoor bedoelde dag blad de zaak waarom het gaat beter door dan mijn gesprekspartner. Hun re denering was, dat een verlaging van de melkprijs voor de grote bedrijven geen moeilijkheden zou opleveren. Alleen de duurder producerende kleinere bedrij ven zouden er niet in slagen om bij de lagere melkprijs een aanvaardbaar inko men te halen. We hebben de indruk, dat het voor veel agrariërs een zeer moeilijk te leren les is, dat bij overigens gelijke omstan digheden op de grotere bedrijven goed koper kan worden geproduceerd dan op bedrijven, die we in deze tijd kleinere bedrijven gaan noemen. Naar ik meen is het streven van de overheid om door een tijdelijke finan ciële hulp aan de bedrijven de mogelijk heid te geven om de kostprijs van de melk te vragen, of in ieder geval de stijging te beperken. Het zal verder duidelijk zijn, dat wan neer de redaktie van het bedoelde dag blad pleit voor het geven van inkomens toeslagen aan de kleinere bedrijven dit als een tijdelijke maatregel wordt ge zien. Óp den duur zullen deze duurder producerende bedrijven moeten „wij ken". Wat leert de praktijk Hiervoor merkten we al op, dat het blijkbaar een moeilijke les is om te le ren, dat in het algemeen grotere bedrij ven goedkoper kunnen produceren dan bedrijven van kleinere omvang. We menen echter, dat ook de praktijk op Texel dit bewijst. Ook in ons gebied zijn er gevallen, waar men op basis van een bedrijfseconomische boekhouding tot een kostprijs van zo rond 30 cent per kg melk komt. Het zal duidelijk zijn, dat in gevallen, waarin per man zo'n 200.000 kg melk aan de weg wordt ge zet een zeer goed inkomen wordt ge haald. Een inkomen, waar men ook bij het gelijk blijven van de melkprijs nog jarenlang mee uit de voeten kan. Om tot een „manproduktie" van 200 000 kg melk per jaar te komen is het echter voor de meeste bedrijven no dig, dat er een en ander verandert. Met name denken we aan de huisvesting en het melken van de koeien. Om die ver anderingen tot stand te brengen moet er diep „in de beurs" worden getast, waar bij we in dit geval „de beurs" moeten vertalen in: „Er moeten grote bedragen worden geleend". Om de kosten van zo'n lening te verlagen wordt er rente subsidie gegeven. De oudere boer vond het een groot waagstuk om je „tot de nek" in de schuld te steken om tot vergroting van het aantal koeien te komen. Het leek hem bovendien weinig aantrekkelijk om je op deze manier voor jaren vast te leggen op een bedrijfsplan met veel melkkoeien. Het is inderdaad waar, dat je door het doen van deze investeringen „voorlopig" vast zit aan het melken van een flink aantal koeien. Van het rechte hout gesneden De bezwaren, die mijn gesprekspart ner noemde zijn werkelijk niet „onzin nig". Lang niet iedereen is geschikt of bereid op „de nieuwe toer te gaan". In de eerste plaats zal men voldoende liefde voor het boerenvak moeten heb ben. Naar ik meen is dit wel de be langrijkste voorwaarde. Het is echter niet de enige voorwaarde. Bijna even belangrijk is, dat men de eigenschappen bezit om „ondernemer" te zijn. En het ondernemerschap vraagt in deze tijd, dat men het verdragen kan om voor een goed deel met „vreemd" kapitaal te werken. Als men het heb ben van schulden als een dagelijkse last voelt moet men beslist deze weg niet gaan. De liefde voor het vak zal de „ontbe ringen", die aan een groot melkveebe drijf zijin Verbonden dragelijk moeten maken. Ook al werden naar ik meen de ontberingen, die verbonden zijn aan een bedrijf, waar per man 200.000 - 250.000 kg melk per jaar moet worden afgele verd overdreven ben ik toch wel van mening, dat men de gebondenheid van zo'n bedrijf aan zal moeten kunnen. Wel geloof ik, dat er naar mogelijk heden moet worden gezocht om zo nu en dan een vrij weekend te hebben en er ruimte komt voor een jaarlijkse vakan tie van één of twee weken. Het zou met het oog hierop van groot belang zijn als de samenwerking van de bedrijven beter op gang kwam als tot nu toe het geval is geweest. Persoonlijk ben ik ook van mening, dat op den duur niemand er genoegen mee zal nemen om 365 dagen per jaar tweemaal te melken. Zaterdagavond a.s. wordt door het Christelijk Texels Mannenkoor en de muziekvereniging Excelsior een concert gegeven in de N H kerk te Den Burg. Het geheel staat onder leiding van de heer A. Kuik. Begonnen wordt om 20.15 uur. Programma's, tevens toe gangsbewijs, kosten ƒ3,en zijn 's avonds aan de kerk verkrijgbaar. De baten van de avond zijn bestemd voor het Christelijk Instituut voor blinden en slechtzienden „Bartiméus" te Zeist. Er zal deze zomer nog een dergelijk concert ten bate van Bartiméus worden gegeven en wel op 18 augustus in de R.K. kerk te De Koog. In het raadhuis worden tot eind deze maand werken geëxposeerd van Zaanse kunstenaars. De tentoonstelling is ge wijd aan het landschap. Van sommige kunstenaars zijn er traditioneel aan doende werken (bijv. Gerrit N. Woudt), anderen (Leo F. Poelmeijer) zoeken het in de bijna abstracte verbeelding en weer anderen (W, J. Koster, Guido Goedheer) tonen met grote precisie hun hoogstpersoonlijke visie op het land schap. Overstekend Wild" van W. J Koster Een Duitse personenwagen werd dins dagavond op de Westerweg licht bescha digd toen deze werd geraakt door een bromfietser. De bromfietser reed slin gerend over de weg waardoor hij tegen de achteropkomende Duitser botste. OOSTEREND Dinsdagochtend deed zich om 11.50 uur op de kruising Oes terstraat-Kerkplein te Oosterend een aanrijding voor waarbij twee auto's werden beschadigd. Een Amsterdamse automobilist was de Oesterstraat inge reden, zag dat hij daar niet kon parkt- ren en reed daarom weer achteruit. Daar raakte hij een Duitse Citroën die juist kwam aanrijden. Een Duitse Ford-bestuurder wilde dinsdagochtend om 11.50 uur zijn cam ping aan de Grensweg verlaten. Hij lette niet op het verkeer en kwam daardoor in botsing met een automobilist uit Dronrijp. Beide wagens liepen wat deu ken op. Zaterdagnacht om 23.00 uur draait in het City theater „Slaapkamer-ma zurka", een komische sexfilm. Een zeer ouderwetse en verlegen, maar jonge le raar komt in aanmerking voor de post van rector van zijn school. Daartoe moet hij echter getrouwd zijn. 'Zijn buitenge wone verlegenheid doet hem evenwel steeds de benen nemen als aantrekke lijke dames de hare voor hem spreiden. Tenslotte overwint hij zijn verlegenheid met de jonge vrouw van zijn voorgan ger, en treedt in het huwelijk met een andere poes. (18 jaar). Zondagmiddag om 15.00 uur wordt in het City theater „A C zwaaien af" vertoond. ,,A C" staat voor Bud Ab bot en Lou Costello, twee bekende film komieken. De film speelt kort na het einde van de tweede wereldoorlog. Twee soldaten komen met een troepen schip terug naar Amerika. Ze hebben een Frans weesmeisje meegesmokkeld. De moeilijkheden met het gezag die dit tengevolge heeft geven aanleiding tot een snelle opeenvolging van komische, spectaculaire (dolle autorace), ontroe rende (geldinzameling) en tedere (liefde en adoptie) scènes. (Alle leeftijden). Herhaaldelijk worden in het seizoen op Texel brommers en fietsen ont vreemd. Soms worden ze ergens an ders teruggevonden; soms ook blijken ze voorgoed te zijn verdwenen. De gedu peerde doet meestal aangifte bij de po litie maar heel vaak kan hij van zijn vermiste fiets geen behoorlijke beschrij ving geven. Het framenummer weet vrijwel niemand en ook weet men geen andere details te noemen waardoor op sporing wordt vergemakkelijkt. Verge lijking met fietsen die door de politie onbeheerd worden aangetroffen en mee genomen naar he bureau is dan ook erg moeilijk. De heer Bram de Visser die op het politiebureau onder meer is be last met de registratie van vermiste en onbeheerd aangetroffen rijwielen en bromfietsen zou dan ook graag zien dat ieder de belangrijke kenmerken van zijn '(brom)fiets zou noteren zodat in voor komend geval (het overkomt heel wat mensen vroeg of laat) een goede be schrijving kan worden gegeven. SET kan rpot- jps. cunst- Burgemeester en wethouders hebben n de navolgende personen en instel- bouwvergunningen verleend: I. de Graaf, Westerweg H 86 a te Den »rn voor het verbouwen van een stal zomerwoning; H. J. Eldijk, Zonne- Kstraat 32 te Eindhoven voor het uit- eiden van een zomerwoning aan de «randweg te Den Hoorn; de heer J. J. 'ger, Wittekruislaan 14 te Den Burg or de uitbreiding van zijn woning; de 'r W. P. van Hintum, Brink 7 te De og voor- de verandering van een onhuis aan de Herenstraat 7 te Den wrn, de heer J. G. H. Hennink, Bos- ïdweg 519 te De Koog voor de uit- Tidmg van een opslag ruimte-werk- ats; de heer K. Brand, De Ruyter- aat 64 te Oudeschild voor de veran- tog van het woonhuis De Ruyter- fcat 65 te Oudeschild; Kosmetiek, p.a. Rey, Warmoesstraat 18 te Den Burg lr de verandering van het winkel- >d Weverstraat 36 te Den Burg; de H. Granzeuer, Bahnhofstrasse 49 te ter voor het uitbreiden van een zo- rhuis op het bungalowpark Slufter- X de heer W. Albers, Pijpersdijk 7 te De Koog voor de verandering zijn woning en schuur, de heer P. Klif 41 te Den Hoorn voor de bouw een berging bij zijn woning; de A. Mast en J. A. Wendrich, resp. 'jsselaan 19 en 17 te Den Burg voor touw van twee dakkapellen aan hun Jteigen; Rijkswaterstaat te Texel voor touw van een peilmeetstation op de sswerkhaven te Oudeschild; de heer gistra, Keidelplein 1 te De Cocks- voor de bouw van een garage bij woning; de heer P. de Haan, Sta- 'eg 34 te Aalsmeer voor de bouw een woonhuis aan de Orchismient te De Koog; de heer H B. Boke, Oester- straat 15 te Oosterend voor de verbou wing van zijn woning; Electrohuis Bak ker b.v., Weverstraat 11 - 13 te Den Burg voor de verandering van een wo ning en de bouw van een vitrine; me vrouw N. K. Savelkouls-Borgman, Ruyslaan 7 te De Koog voor de uitbrei ding van een garage bij haar woning; de heer W. Prützel, Alfred Schulte Allee 12, 5 Köln 21, voor de uitbreiding van een zomerhuis aan de Californiëweg 267; de heer G. Orth, Wilhelmstrasse 18, 565 Solingen-Ohlings, voor de uitbrei ding van een zomerhuis aan de Bijen- korfsweg te Oosterend; de heer E. H. Hikendal, Singel 298 te Dordrecht voor de uitbreiding van een zomerhuis aan de Bosrandweg 500; J. v. d. Meer Han- del-expl. mij, Beatrixlaan 17 te Den Burg voor de verandering van zijn ge vel; mevrouw Tromp-Stuurman, Kik ker tstraat 15 te De Cocksdorp voor de bouw van een cv-ruimte-berging nabij de Slufterweg; de heer F- Langeveld, Dorpsstraat 4 te De Koog voor de ver bouwing van een woonhuis, magazijn en personeels verblijven aan de Dorpsstraat 4 te De Koog; de heer L. Peters, Ko ningslaan 3 te Amstelveen voor de uit breiding van een woonhuis aan de Hoofdweg te Midden-Eierland, de heer P. Bremer, Plevierstraat 20 te De Koog voor de bouw van een berging bij zijn woning; de heer J. F. Dijkstra, Nikadel 3 te De Koog voor de bouw van een woonhuis aan de Duinroosstraat te De Koog; de heer J. van Strien, Konings weg O 14 te Oosterend voor de bouw van een broeikas bij zijn woning; de heer P. J. Stolk, Langeveldstraat 23 te De Cocksdorp voor de uitbreiding van zijn woning met een bijkeuken; me vrouw L. J. van Rijsselberghe, 's Gra- vendijkswal 57 te Rotterdam voor de bouw van een portaal aan de Ruyslaan te De Koog; de Coöperatieve Vereniging tot Exploitatie van Melkproduktenfa- brieken „Noordholland" G.A., Koning inneweg 1 te Opmeer voor de bouw van een garage aan de Schilderweg te Den Burg; de heer H. de Vries, O 139 nabij Oosterend, voor de bouw van een toilet gebouw en een zuiveringsinstallatie oo zijn terrein; de heer M. A. Binsbergen, Langwaal 2 te De Waal voor de veran dering van zijn woning; de heer H. K. Glas, Reszago 11 te Vries voor de uit breiding van een zomerhuis aan de Cali forniëweg 375; mevrouw J. J E. Bak ker-Timmer, 't Horntje 8 te Bergen voor de uitbreiding van een woning aan de Ruigendijksweg 66 te De Koog, me vrouw A. Renout, Brink 15 te De Koog voor de bouw van een dakkapel aan haar woning; de heer M. C. Kuip, Mid- dellandseweg S 30 b te Oudeschild voor de bouw van een stal; de Gemeente TexelGroeneplaats 1 te Den Burg vopr de verbouwing van een werkplaats aan het Wezenland te Den Burg; Karting b.v., Wezenland 7, Den Burg voor de verbouw van het Stoombootkoffiehuis aan de Haven te Oudeschild; de Stich ting Katholiek Onderwijs Texel, Wilhel- minalaan 7 te Den Burg voor de ver bouw van de school aan de Beatrixlaan te Den Burg; de fa. gebr. Trap, Oran jestraat 16 te Oosterend voor de bouw van een bedrijfsruimte op het industrie terrein te Oosterend; de heer M. v. d. Zwaai, Thijsselaan 11 te Den Burg voor de bouw van een garage-berging en de vergroting van zijn keuken; de heer H. P. Houwing, Kamerstraat 5 te De Koog voor de uitbreiding van zijn pension; de heer W. J. Grisnigt, Hallerweg B 4 te Den Burg voor de bouw van een machi neberging aan de Hallerweg te Den Burg; het bouwbedrijf Gebr. Bruin, Wil- nelminalaan 108a te Den Burg voor de bouw van een opslagloods aldaar; de heer W. M. M. Bakker, Burdetstraat 3 te Den Burg voor de bouw van een garage aan de Keesomlaan 20 te Den Burg; de heer W. van der Werf, Californiëweg K 82 te De Koog voor de verandering van zijn gevel; de heer A. M. Lange veld, Postweg E 80 te Eierland voor de bouw van een cv-ruimte bij zijn woning, de heer C. Dros, Wageningseweg C 49 te Eierland voor de uitbreiding van zijn garagebedrijf; de heer J. M. Schoo, Keesomlaan 37 te Den Burg voor de bouw van een garage-berging bij zijn woning; de heer H. Broker, Gracht 95a te Mülheim-Ruhr voor de bouw van een garage bij O 172 a te Oost; de Woning bouwvereniging Texel, Boogerd 20 te Den Burg voor de bouw van 48 wonin gen aan de Beatrixlaan te Den Burg; de heer A. M. Keyzer, Beatrixlaan 27 te Den Burg voor de bouw van een garage- berging bij zijn woning; mevrouw C. F. de Visser, Kikkertstraat 43 te De Cocks dorp voor de uitbreiding van haar wo ning en de bouw van een schuur; de firma J. v. d. Berg, Westermient B 155 te Den Burg voor de bouw van een zo merhuis aldaar; de heer F. L. Botthof, Kampstrasse 86, 437 Marl, voor de uit breiding van een zomerhuis op „De Bremakker", de heer C. P. Kuip, Wes terweg W 65a te De Koog voor de bouw van een stal aldaar; de heer H. Veene- kamp, Chopinlaan 51a te Apeldoorn voor de uitbreiding van een zomerhuis aan de Koning weg te Oosterend, het bouwbedrijf Drebo b.v., Kanaalstraat, Roden voor de bouw van drie zomer huizen op het terrein Tamarisk te Eier land; de heer Th. I van Arnhem, Bea trixlaan 6 te Den Burg voor de bouw van een berging bij zijn woning; de heer H. Broekman, Melkpad 45 te Hilversum voor de verandering van een woning aan de Vuurtorenweg C 82 c te De Cocksdorp; de heer C. Witte, Heren straat 57 te Den Hoorn voor de veran dering van zijn woonhuis; de heer J. v. d. Vliet, Burgerhoutstraat 14 te Den Burg voor de uitbreiding van zijn woon huis; de heer J. Drentje, Plevierstraat 33 te De Koog voor de bouw van 'n ga- rage-zitkuil bij zijn woning; mevrouw D. Weidinger-Moes, Thorbeckestraat 18 te Delft voor de bouw van een woning aan de Langeveldstraat te De Cocks dorp, de heren W. Gieling en J. Zijm, resp. Warmoesstraat 47 te Den Burg en H 95, voor de bouw van een dubbel woonhuis aan de Wilsterstraat te Den Burg, de heer J. Jonkergouw, Koger- straat 106 te Den Burg voor de verbou wing van zijn woning; de heer P. W. Witte, Buurtje 17 te Oudeschild voor de verandering van een woning aan de Warmoesstraat 70 te Den Burg; de heer T. Zondag, Eisenhowerstraat 35 te Hoo- geveen voor de uitbreiding van een zo merhuis op het terrein „De Parel"; de heer F. O. Ie Coultre, Julianalaan 2 te Utrecht voor de uitbreiding van een zomerhuis aan de Californiëweg 167; de heer Th. Witte, S 41 te Oudeschild voor de bouw van een schuur aldaar; de heer J. Veeger, H 81 te Den Hoorn voor de uitbreiding van een schuur aan de Wes^ terweg te Den Hoorn; de heer J. Bruin, De Houtmanstraat 11 te Oudeschild voor de bouw van een volière aldaar; de heer A. M. J. van Rijsseliberghe, Straatweg 204 te Rotterdam voor de verandering van een woning en een bijgebouw nabij het Texels Museum Windy Ridge"); de heer H. v. d. Ster, Hallerweg B 8 a te Den Burg voor de uitbreiding van een schuur aldaar; de heer C. M. Gottschal, Strijbosstraat 7 te De Koog voor de ver andering en uitbreiding van een woning en schuur aan de Herenstraat 52 te Den Hoorn; de heer J. Boon, Kogerstraat 61a te Den Burg, voor de bouw van een dakkapel aan zijn woning; de heer J. eVrhagen, De Ruyterstraat 51 te Oude schild voor de bouw van een dakkapel aan zijn woning; de heer H. J. van Heerwaarden, Beatrixlaan 15 te Den Burg voor de bouw van een zomerwo ning aldaar; de heer J. A. Roos, Heren straat 37 te Den Hoorn voor de bouw van een woonhuis aan de Naalrand 22 te Den Hoorn; het Staatsbosbeheer, Westerhoutpark 3 te Haarlem voor de uitbreiding van een woonhuis te De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 7