Kweekbestrijding bij vernieuwing grasland Misdrijf in tienvoud City Theater Telef. 2027 FILM NIEUWS I Om nooit weer te vergeten! Voorstellingen Hans Otjes definitief afgelast Balorigheid KLEINE BOOT v. Wijngaarden Televisie Service „MUITERIJ OP DE DUBBELDEKKERS" „MET DE FRANSE SLAG" ons kantoor op vrijdag 27 juli 1973 de gehele middag gesloten zijn. Voor het VERHAKSELEN Jn. van der Star, Een paar weken geleden wezen we in ien artikel over de vernieuwing van rasland op een mogelijkheid om bij anwezigheid van kweekgras in het .utle grasland deze kwijt te raken. We loemden toen een bespuiting met 20 kg lc Dalapon per bunder. Dit bestrijdings- JJ niddel moet worden aangewend over le oude grasmat op het moment, dat •l gras goed aan de groei is. Dc bestrijding met Dalapon is vooral jedoeld voor gevallen, waarin men de ernieuwing in een korte periode wil uivoeren, d.w.z. dat na de vernietiging an de oude grasmat de inzaai weer zo spoedig mogelijk moet gebeuren. In dit artikeltje willen we wijzen op tonieen andere mogelijkheid om bij de ver- t C ueuwing van grasland het schadelijke .nkruid kweek kwijt te raken. Bij deze nethode heeft men echter niet de mo- lelijkheid om een paar weken na het ■zwart" maken al weer nieuw gras in te aaien. Toch menen we, dat ook dit lysteem om bij vernieuwing van gras- and de kweek op te ruimen de aan lacht verdient. ntr, Lk; Ieder jaar zijn er wel veehouders, die lussen de vernietiging van de oude ;rasmat en het opnieuw inzaaien van rasland een tussenteelt van stoppel- mollen toepassen. Aan deze methode ütten aantrekkelijke kanten. In de eerste plaats stellen diverse ïrtAechouders er prijs op, dat zij in het iegin van de staltijd een paar maan- kunnen beschikken over stoppel- :nollen. Op deze wijze krijgt men een ;oede overgang van de weideperiode laar de volledige stalvoedering. De tussenteelt van stoppelknollen kan ook aantrekkelijk zijn met het oog op iet wegnemen van bepaalde kwalen, die i II gé ini •dst p: t va layi del 3" P Tussenperiode met stoppelknollen op het perceel aanwezig zijn. We den ken aan een zeer onegale ligging. In dit geval is het wel eens moeilijk om al di- rekt na het vernietigen van de oude grasmat de nodige werkzaamheden uit te voeren. Als de zode verteerd is gaat dit gemakkelijker. In dit geval kan gekozen worden voor alleen een tussenteelt van srtop- pelknollen. De inzaai met een gras mengsel kan dan in het volgende voor jaar plaats hebben. Men moet er in dit geval wel rekennig mee houden, dat men in het voorjaar een „snede" gras mist. Soms laat men de „zwarte" periode nog wat langer duren en wordt het vol gend seizoen eerst nog een graangewas verbouwd. Ruim een jaar na het „zwart" maken kan dan een grasmeng sel worden ingezaaid. Als kweek aanwezig is We staan er altijd nog verwonderd van, dat de onderzoekers er in geslaagd zijn om bestrijdingsmiddelen „uit te vin den", die bepaalde zeer lastige onkrui den vernietigen en een voor onze be grippen „teer" cultuurgewas onge moeid laten. Zo'n bestrijdingsmiddel is» bijvoorbeeld TCA. Het is in ons gebied zeer bekend door de bestrijding van kweek op percelen waar bieten ver bouwd zullen worden. Hoewel we deze methode bij aanwezigheid van kweek op percelen, die bestemd zijn voor de teelt van bieten zonder meer durven aanbevelen kunnen we niet zeggen, dat TCA de bietenplanten „ongemoeid" laat. Meestal is wel iets van groeivertraging te zien. Het is gebleken, dat TCA een uitste kend middel is om kweek te bestrijden op percelen, waar stoppelknollen ver bouwd zullen worden. In dit geval is het zelfs niet eens no dig om te wijzen op het gevaar van groeivertraging. In adviezen van officië le instanties wordt rustig geadviseerd om bij aanwezigheid van kweek op per celen, waar stoppelknollen verbouwd zullen worden een bespuiting met 75 kg TCA per bunder uit te voeren. De stoppelknollen lijken zich hiervan niets aan te trekken! Ik heb de indruk, dat het niet nodig is om voor een effectieve bestrijding van kweek tot een hoeveelheid van 75 kg TCA per bunder te gaan. Vorig jaar hebben we gevallen gezien, waar met een hoeveelheid van 15 - 25 kg TCA per bunder een goed resultaat werd verkregen. Ook bij deze hoeveelheid kreeg de kweek zo'n afrekening, dat de TCA samen met de overgroeiing door de stoppelknollen er voor zorgde, dat de kweek opgeruimd werd. Ook in gevallen, waarin het niet de bedoeling is om al direkt na de stoppel knollen weer tot inzaai van gras over te gaan kan de teelt van stoppelknollen worden gebruikt om het beruchte on kruid kweek op te ruimen. De laatste weken van de maand juni en de eerste tien dagen van Juli zijn dit jaar „ouderwets" droog geweest. We hebben de indruk, dat de moeilijkheden met de grasvoorziening op de veebe drijven toch minder erg waren dan dit in het verleden vaak het geval was. En dit ondanks het feit, dat de koppels vee veel groter zijn dan in het verleden. Wat is hiervan de oorzaak? Een oudere boer, die zeker niet voor op loopt als het om vernieuwingen gaat, had heel goed door, dat dit een gevolg is van de veranderende bedrijfsvoering op de veehouderijbedrijven. In een gesprek, dat we kort geleden met hem hadden sprak hij het openlijk uit, dat door het vroege maaien van 'n aantal percelen de grasvoorziening in de maand juni veel beter wordt. In het verleden werd er praktisch geen perceel gras vóór juni gemaaid. Als in deze periode geen of weinig re gen viel duurde het weken voordat op deze percelen weer gras aanwezig was. Het gevolg was, dat de maand juni en het begin van juli berucht waren om de krapte aan gras. Dank zij het feit, dat de stikstofgift in het voorjaar veel royaler is dan in het herleden komt de grasgroei vroeger op gang. Sinds enkele jaren krijgen de veehouders door, dat deze vroege groei VERVOLGVERHAAL DOOR HENK BOON 19. „Ik vind het vervelend te weige ld en, Luc, maar ik geloof, dat het beter s juist nu niet samen gezien te worden, k word een beetje huiverig. Zullen we L<>ijfruS gaan? Ik zal thuis koffie zetten, sta no lekkerder is dan welke in het Hm geschonken wordt. Bovendien moe- en we nog een paar afspraken maken. Us de Verduintjes lang blijven, komt r morgenavond weinig van". Plotseling trok Ellen Luc naar zich oeen hield hem stijf tegen zich aan. „Ik zei bespreken. Je moet niet boos :ijn Eigenlijk is 't zo, dat ik je instruk- ies ga geven. Ik doe dat alleen maar, >mdat het niet anders kan op dit ogen- 'lik, zolang die affaire nog niet afge wikkeld is. Later, Luc, als ik je later :h^ >oit nog eens tegenkom, zal ik echt niet neer zo bazig zijn". Luc legde zijn arm om Ellens middel zij sloeg haar arm om zijn schouder. £o liepen zij naar huis terug. Na de koffie ging Ellen weer schrij- ings op een achterstevoren gedraaide loei zitten ,,Ik heb je een paar dingen «zeggen. Als je een paar dagen in Cer- >«re bent, ga je prentbriefkaarten stu- «n Niet allemaal tegelijk, maar iedere indere dag twee, dat moet je tien dagen 201 'f misschien wel twee weken volhouden, itiea -°u dat lukken; heb je zoveel kennis- en?' -Nou, nou, ik weet niet. Alle collega's 'an de afdeling kan ik een kaart sturen, 'oor zover ik die ken naar hun privé- kessen, de chef één en de afdeling ge- amenlijk. Verder het technisch perso- '««1 van die afdelingen, waarmede wij -eregeld kontakt hebben, onze huis- tot een stuk of tien kom ik .^*el, misschien dat het zelfs zal lukken lfn H bij elkaar te krijgen". ..Begin er mee de eerste zaterdag van e verblijf. Je moet ermee doorgaan tot e op een of andere manier van mij een oodschap krijgt, wat je verder moet 008 oen. Lees die boodschap goed; het zou eens een soort puzzel kunnen zijn. Tenslotte zou ik je willen aanraden je ^baarheden en die spullen waaraan speciaal gehecht bent, mee te nemen. iet huis hier staat enige weken lang Dat is alles. Mag ik nu een glaasje ertf ^henken; wat wil je drinken?" keuze is niet groot. Ik heb alleen oude jenever en vermouth in huis. mij daarom maar een oude". Luc bracht het glas aan zijn mond en het plotseling weer neer. „Jij hebt 'aarschijnlij k niet genoeg geld meer om °veel weken door te komen. Ik heb te- das voor miJn vakantie. Maandagmor- e€i en\vo°rdat we gaan, zal ik je vijfhon- H S^den geven. Die moet je accepte n-Ik ben boos als je weigert". >.Ik heb je al meer gezegd, dat ik je tilt?3* .vind' Luc. Wat je nu weer hb"S kevesti£in£ ervan> dat ik nte; kus ing HOOFDSTUK 19 Maandagmorgen reisden Luc en Ellen et dezelfde trein. In Amsterdam soheidden echter hun wegen. Luc moest daar overstappen en Ellen verliet het station. Zij zette haar besprekingen voort, ook in Rotterdam en in Utrecht. Zondagavond moest het gebeuren, had ze besloten. Alle touwtjes moest ze nu strak in handen houden en wat voorbe reid was moest nu op het juiste moment tot uitvoering worden gebracht. Er was nog één zaak af te wikkelen: de afzet van de buit. Ze kende slechts één adres waar zij het verwachte grote kwantum kwijt zou kunnen. Het was bij een Duitser, die al jaren lang een zaak dreef in Amsterdam. Zogenaamd een agentuur- en commissiehandel. Er werd in zakenkringen vaak gefluisterd, dat Kurt Rothhoff wel eens zaken deed, die 't daglicht niet konden velen. Maar het bleef bij insinuerend gefluister, men had nooit iets kunnen bewijzen. De politie had de firma al eens een tijd lang in de gaten gehouden. Het was vergeefs werk geweest, er gebeurde niets dat optreden noodzakelijk of wenselijk maakte. Geen wonder, want Kurt Rothhoff was tijdig gewaarschuwd. Hij heette eigenlijk Wil helm Otto Wenderich, en hij dreef zijn duistere zaakjes met zulk een geraffi neerdheid, dat het schier onmogelijk scheen hem te betrappen. Ellen wist, dat Kurt Rothhoff bikkelhard was. hard maar met onredelijk. Hij probeerde nooit het onderste uit de kan te krijgen, maar altijd was zijn aanbod definitief. Van marchanderen kon bij hem geen sprake zijn. Bovendien gold Kurt Roth hoff in de onderwereld als een betrouw bare figuur, iemand die zijn beloften altijd nakwam. Ellen zocht kontakt met hem. Woens dagavond had ze een bespreking op zijn prachtig ingericht kantoor in het stads centrum. Vooruit wist ze, dat zij had te accepteren wat hij bood. Zij kon na zijn bod slechts kiezen tussen doen en laten. Zijn bod was overigens niet slecht: 70 procent van de aanvankelijk in de kran ten vermelde waarde. Ellen bedong, dat zij de helft daarvan zou krijgen in tele grafische overboekingen ten name van Ellen Draayer bij 20 verschillende bui tenlandse banken; de rest in Duitse bankbiljetten. Voorts wist zij gedaan te krijgen, dat hij haar 1 per mille van het totaal uit te betalen bedrag, als com missie, in Nederlandse munt zou beta len. Wat betreft overdracht van de buit en betaling ervan, accepteerde hij zon der bedenking haar voorstellen. Hoewel hij haar nooit eerder had ontmoet, had hij vertrouwen in haar, wellicht door haar resoluut optreden. De zekerheid waarmede ze sprak, en waarmee ze ook scheen te werken, wekte zijn bewonde ring op. Zo een vrouw had hij nodig als naaste medewerkster. Hij besloot daar over later eens met haar te praten en haar dan een vorstelijk salaris aanbie den. Maar eerst deze zaak afwikkelen. Ze had hem geen details verteld, slechts hem juwelen te koop aangebo den, die een enorme waarde zouden hebben. Wat zou zo'n vrouw een enorme waarde noemen? Die vraag bleef niet onbeantwoord, want bij haar afscheid zei Ellen, dat hij er wel rekening mee moest houden, dat het hier een miljoe nenzaak betrof. „Hoe meer, hoe beter" had hij laconiek geantwoord. „Je be hoort te weten, dat ik niet houd van kleine zaakjes. Je kunt beter één grote transaktie doen dan tien kleintjes. Dan reduceer je het risico tot een tiende. Bovendien doe ik alleen dergelijke za ken met beroepslui, kerels die liever zouden sterven dan anderen verlinken. Daarom moet je het als een eer be schouwen, dat ik met jou in zee ga, of liever, dat ik met jou naar een eiland in de Loosdrechtse Plas ga". Toen Ellen weer buiten stond, slaakte ze een zucht van verlichting, dat ook het laatste onderdeel van haar plan was geregeld. Ze liep nog even door de ver lichte binnenstad, dronk ergens een kop koffie en ging toen naar een hotel letje op een van de grachten om er de nacht door te brengen. In de nacht van zondag op maandag reden er enige militaire vrachtauto's door Amsterdam. Dat was niet onge woon; het viel niemand op. Ook niet dat een van die wagens hier en daar stopte, en dat er dan iemand in sprong, die een klein koffertje droeg, want om deze on gewone lading op te nemen, waren stille plekjes, even buiten de stad, gekozen. Vanuit de gesloten laadruimte diri geerde Ellen de in een militaire uniform gestoken chauffeur, via een telefoon. Zij had de tijden en plaatsen vastgesteld, waar de mannen met koffertjes opge pikt moesten worden. Alles liep bijna geheel volgens het schema, dat ze had opgesteld. Slechts één man was te laat, maar door inkorting van de uitgestip pelde route kon ze de verloren gegane tijd inlopen. (wordt vervolgd) Heden overleed nog vrij onver wachts onze lieve, zorgzame moe der, groot- en overgrootmoeder Welmoet Rikkenberg, weduwe van J. A. G. Alderlieste, op de leeftijd van 93 jaar. De Cocksdorp M. Blom-Alderlieste Den Burg P. A. G. de Waard-Alderlieste S. de Waard klein- en achterkleinkinderen Den Burg - Texel, 23 juli 1973, Huize „Irene". De rouwdienst zal worden ge houden donderdag 26 juli in de Ned. Herv. Kerk te De Cocksdorp om 2 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren woensdagavond van 7.30 tot 8.30 uur in Huize „Irene" en na afloop van de begrafenis in het gebouw van de Ned. Herv. Kerk te De Cocksdorp. gepaard moet gaan met vroeg oogsten. De mogelijkheid om vroeg te oogsten is vooral ontstaan na de „uitvinding" van de voordroogkuilen. Het veel hogere drogestofgehalte van dit kuilgras geeft de mogelijkheid om een veel groter deel van het wintervoer uit kuilgras te laten bestaan. De Texelse veehouders hebben van deze mogelijkheid een goed gebruik ge maakt. Een zeer groot deel van het gras is al in mei en begin juni gemaaid om bestemd te worden voor voordroogkuil- gras. Dit vroege maaien heeft er voor gezorgd, dat over het algemeen in de maand juni gebruik kon worden ge maakt van de nagroei van deze vroeg geoogste percelen Het lijkt ons belangrijk genoeg om het voordeel van deze wijze van werken „nooit meer te vergeten". DEN HOORN Ook de cabaretvoor stellingen die Hans Otjes de komende weken in het dorpshuis van Den Hoorn zou geven zijn afgelast. Bij een proef- voorstelling in het afgelopen weekend bleek dat de belangstelling in Den Hoorn niet groter was dan in De Koog, waar men wegens gebrek aan .publiek heeft moeten stoppen. Een leuke familiefilm is „Met dc Franse slag" die donderdag-, zondag en woensdagavond (1 augustus) in het City theater wordt vertoond. Hoofd rolspelers zijn de vier Chariots die al bekend werden door andere films. Deze keer zijn ze met vakantie en organise ren in een Frans dorp zg. kleine olym pische spelen. De aandacht van het viertal gaat echter in het bijzonder uit naar de aantrekkelijke kruideniers- dochter. De vader vormt echter een be lemmerende factor. De kleine olympi sche spelen worden een zeer merkwaar dige vertoning. De vier vrienden orga niseren niet alleen maar doen doen ook mee in alle takken van sport. Niet door hun prestaties maar veel meer door andere kostelijke vondsten weten zij de erepalm weg te slepen. In kleur. Alle leeftijden. DEN HOORN In de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks 01.30 uur werd bij een woning in de Heren straat een ruit ingegooid. De politie was spoedig ter plaatse maar kon de daders, waarschijnlijk balorige jonge lui, niet meer aanhouden. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,95, elke regel meer ƒ0,65. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4% BTW. Volop rode bessen. M. Huisman, De Veen, tel. (02220) 2203 Voor eieren Graven straat 20. Altijd vers altijd goedkoop Accu's 30°/o korting, 2 jaar garantie. Banden 25°/o korting, gratis dé- en montage. De Witte Pomp, K. Verweij, Oude- schild, tel. (02220) 3520 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Boogerd 28, tel. (02220) 2777 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Voor behang naar Roeper. Tel. (02220) 2264 Gediplomeerd VAMOR rijschool T. Jansen, voor een snelle en prettige rij opleiding Wij rijden met nieuwe Datsuns 1200. Den Helder, tel 02230-15749 Piet Hein verf voor grote daden, in mooie kleuren. Roeper, War moesstraat, tel. 2264 Merkbenzine voor witte prijs. Dros' Smederij, Eierland C 42 Op reis of op vakantie? Dan eerst naar de Rei- zenboetiek, Weverstraat 26, Den Burg - Texel, tel. (02220) 3408 Vermist bolderwagen 33. Verhuurbedrijf Eel- man, Brink 6, De Koog. Voor bolderwagens, kin- derledikantjes, kinder stoelen, boxen, wind schermen en kampeerten- ten Voor vogelvoeders. Aankoop Centrale Texel Gelegenheid tot in- scharen van jong vee. Tel. (02225) 250 Te koop gevraagd voor gebruik in binnen water. Mag eventueel oud en/of lek zijn. T. van Lingen, tel. (02220) 3386 Geheel onverwachts is van ons heengegaan onze beste vriend Daan Bonne Hij zal altijd in onze herinnering blijven. Wim, Annie, Nora, Michael Bakker Geelong, Australië, 18 juli 1973. Donderdag 26 juli zijn 50 jaar getrouwd onze ouders en grootouders P. W. Koning en H. Koning-Kuiter B. Dros J. Dros-Koning Piet, Annie, Adrie en Ruud G. Timmer N. Timmer-Koning S. Keijzer D. Keijzer-Koning C. J. Koning H. Koning-Stam Lia, Hillian, Piet, Cocky Receptie van 7.30 tot 9.30 uur in het Dorpshuis „De Bijenkorf" te Oosterend. Ad de Ridder en Nannie Woort geven, mede namens wederzijdse ouders, kennis van hun voorgenomen huwelijk, op donderdag 2 augustus 1973 om 2 uur in het stadhuis te Den Helder. Receptie van 16.00 tot 17.30 uur in rest. „De Lantaern" te Den Helder. Toekomstig adres: Vuurtoren C 85, Texel. Molenstraat 21, Den Burg Hoogste inruil voor Uw oude T.V. Bij aankoop van kleur of zwart-wit NORDMENDE - PHILIPS enz. Van 9.00 tot 12.00 en 14.00 tot 18.00 uur telefoon (02220) 2594. WOENSDAG NIET meer Turks Fruit, maar de komische film Alle leeftijden. DONDERDAG 8 UUR De top-komieken DECHARLOTS in hun nieuwe film Een garantie voor een kostelijke avond. Alle leeftijden. N.V. TEXELSCHE ELECTRICITEITS MAATSCHAPPIJ In verband met een afscheidsreceptie zal De directie. H.H. Landbouwers, van GRASZAADHOOI, RAAPZAADSTRO met de nieuwste strohakselaar. Hoge capaciteit. 't Noorden, telefoon (02223) 317

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 3