Groen 'TwarL- in het harL> laad vroeg om meer duidelijkheid in beleid tweede woningen TAXI 2323 Plannen Polygas veroorzaakten paniekstemming in raad t aar aanleiding van kwestie Stolk r. Sprenger: touwtjes worden steeds strakker aangehaald Grondtransactie wacht op nadere informatie inzake veiligheid saspekten W NLHELMINALAAN 4-6 S.V.O. opent nieuw veld Dia-vertoningen te De Koog gaan voorlopig door „De Santenkraam" zijn de winkels in Den Burg normaal om 12.30 uur gesloten. 86e JAARGANG No. 8803 iAG 24 AUGUSTUS 1973 Te B.V. v.h. Langeveld De Rooy ii5 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 lurry de Graaf, Keesomlaan 43, Den jl, (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ6,25 p. kw. -f 50 cent incasso; los 25 cent. Bank: Anirobank, Ned. Mid. Bank, Rabobank Advert. 23 ct p. mm. excl. 4°/0 BTW ec ens h e •tte Ire. di e A ?rsti de :ri]d een pnieuw heeft de gemeenteraad uit- n 1 rig gediscussieerd over het beleid ike de zogenaamde tweede wonin- Deze keer gebeurde dat naar aan- jing van de klachten van de heer A. got over zeer iange tijd die B. en nodig hebben om te bepalen of zij erkoop van het pand C 50 nabij De ksdorp als tweede woning (dus ont- ;king aan de woningvoorraad) kun- toestaan. B. en W. hadden al twee de bekende advertentie geplaatst na te gaan of er voor de woning Stolk ook gegadigden waren voor manente bewoning. Daarmee zijn inden gemoeid geweest maar de ei- aar zit nog steeds op een beslissing pachten. [ej A. G. Luijsterburg pleitte voor vaste procedure bij de behandeling verzoeken om een huis als tweede ing te mogen verkopen. Door het alen van termijnen weet het publiek raan het toe is. De heer L. J. Weijdt nde dat het pand C 50 wel tweede ^^Img kon worden. Hij vond het on- dat B. en W. het huis na twee ver- ifse advertenties nog niet willen jeven. Het gaat hier om een klein ongeschikt voor permanente be ng naar hedendaagse normen. gein ik< ur. Op de helling ok de heer F. Blanken betreurde de lange periode die met de behande- van de aanvraag Stolk gepaard is lan Hij zag het als bewijs dat het :d in deze op de helling moet. Er t meer duidelijkheid voor de be- ikenen komen. Zoals bekend had de Stolk nog een andere kwestie met gemeentebestuur; hij had ook ge- igd over de wijze waarop zijn aan- om aan de Schilderweg twee wo- ;en te mogen bouwen is behandeld, hier heeft de beslissing veel te op zich laten wachten, zo meende Bovendien zijn bij de heer k kennelijk verkeerde verwachtin- gewekt. Het toestaan van de twee 'alows was niet mogelijk maar bij Seer Stolk is de hoop levend ge- den dat er wel een mouw aan te «n was. Een dergelijke behandeling |kt het vertrouwen van de burger iet bestuur; men heeft het gevoel ><nnflmet zi^n belangen wordt gesold. De tsP" Blanken noemde dat pijnlijk en merlijk en verzocht zoiets niet weer doen. Zijn fraktiegenoot Westdorp zich hierbij aan. Ook hij wilde tweede woningbeleid, in het bijzon- de konsekwenties ervan ter dis- iie hebben. De enorme tijd die met Jeslissingen is gemoeid heeft voor i ïgenaar soms nadelige gevolgen .Hij 'fcde als voorbeeld een woning in de Hoek die deze week eindelijk als le woning was vrijgegeven. De ge- jresseerde koper had er echter juist afgezien want hij kon na een jaar nóg langer wachten Touwtjes strakker ïrgemeester Sprenger zei dat bij tweede woningbeleid de touwtjes strakker worden aangehaald. Dat latste tijd van een extra trage gang zaken sprake is, is medt het gevolg de kwestie Groenendaal. B. en W. >en de afloop daarvan even willen achten om zeker te weten welke - elijkheden men heeft. |M 'ethouder Daalder, tot wiens porte- III huisvesting behoort, kon de ven van de raad niet zo best be- *n. Herhaaldelijk hebben de raads- in het verleden aangedrongen op Wichtigheid bij het uitgeven van woningen en werd het verwijt dat men de woningen veel te Indijk „weggeeft". Het zou het ge- lelijkst zijn om alle aanvragen 'er meer af te wijzen, maar dat is niet bevredigend. In de gemeente nerswaal hanteert men een vaste Joe te passen regel: woningen in de kernen mogen nooit tweede wonin gen worden; woningen in het buitenge bied altijd wèl. „Dat zou ik voor Texel niet willen. B. en W. moeten elk geval op zichzelf kunnen bekijken". Harts tochtelijk betoogde de heer Daalder dat het college zeer wel doordrongen is van de noodzaak om het aantal tweede wo ningen zo beperkt mogelijk te houden. In diverse gebieden elders in het land zijn de mooiste plekjes allemaal wegge kocht en wel door mensen met de dik ste portemonnee. Men gaat vaak zeer geslepen tewerk; het gemeentebestuur dat voor de beslissing staat moet over al rekening mee houden. Zo zal iemand die zegt zich permanent te zullen vesti gen dat ook bewijzen. Door de adver tentieprocedure is het ook niet meer mogelijk dat iemand beweert dat er geen gegadigden voor permanente be woning zijn als dat in werkelijkheid wel zo is. Nu melden de gegadigden zich immers op het raadhuis. Dank zij dit systeem heeft men al menige wo ning voor permanent gebruik kunnen behouden. Dat een kleine woning zoals die van de heer Stolk als tweede wo ning zou moeten worden vrijgegeven, bestreed de heer Daalder. Er zijn ten slotte ook echtparen zonder kinderen en alleenstaanden die woningzoekend zijn. Bovendien kan zo'n woning na voor permanent gebruik aangekocht te zijn, worden verbouwd. Wat het geval Stolk betreft wilde de wethouder nog wel opmerken dat de heer Stolk een woning had in de Warmoesstraat. Hij verkocht deze en vroeg toen de ge meente om een huis. Tot mei 1974 kon hij geholpen worden. Stolk dacht direkt vergunning te krijgen voor de bouw van woningen aan het Schilderend, maar dat ging niet omdat dit terrein een agrarische bestemming heeft. On der die omstandigheden kon de ge meente toch moeilijk toestemming ge ven voor het vrijgeven van de even eens aan de heer Stolk toebehorende woning C 50 bij De Cooksdorp. Opschortende voorwaarde Wat het door de "heer Westdorp ge noemde woning-geval in de Witte Hoek betreft, vertelde de heer Daalder dat een Duitser zich hier wilde vestigen. Deze man vertelde dat hij het huis de eerste twee jaar als tweede woning wil de gebruiken en er zich daarna perma nent vestigen. De gemeente was bereid het huis vrij te geven onder die op schortende voorwaarde. De Duitser moest dus zijn handtekening zetten on der een overeenkomst waarbij hij zich verplichtte ervoor te zorgen dat de woning per 1 januari 1976 voor perma nent gebruik geschikbaar zou zijn. Maar dat wilde de betrokkene niet. Mr. Sprenger liet blijken dat in de naaste toekomst op wat snellere beslis singen gerekend mogen worden ten aanzien van de tweede woningen. Voor al na de zekerheid die is verkregen na de uitspraak van het Amsterdamse ge rechtshof in de zaak Groenendaal is meer zekerheid verkregen. Mr. Spren gen voelde er daarom weinig voor de verordening op de helling te zetten. De heer Westdorp drong er echter op aan de zaak op korte termijn ter discussie te stellen. Daarbij zou ook duidelijkheid gegeven moeten worden over allerlei bijkomende aspecten. Zo is er de vraag hoe hoog de huur moet zijn van een door B. en W. gevorderde woning. In hoeverre moet die huur afhankelijk zijn van de kostprijs van de woning? Succesvolle aktie De aktie van de burgemeester tegen de geluidshinder boven noordelijk Texel veroorzaakt door oefenende vliegtuigen heeft duidelijk succes ge had. Na het telegram aan de Chef van de Luchtmachtstaf kwam een waarne mer naar Texel die konstateerde dat het vliegend personeel regelmatig van de instructies afwijkt en er werden maatregelen toegezegd. Deze maatrege len hebben tot gevolg gehad dat de ge luidshinder de laatste tijd sterk is ver minderd. De heer C. Ellen stelde ver heugd vast dat het dus toch wel zin heeft om in dergelijke gevallen flink op te treden. De heer C. Koorn had in de Texelse Courant gelezen dat op de Vliehors nieuwe schietoefeningen zullen worden gehouden. Op zijn vraag zei de burge meester dat ook de gemeente Texel van de hinderwetprocedure gebruik kan maken om hiertegen bezwaar te maken. De heer Ellen had een compliment voor gemeentewerken voor de wijze waarop was afgerekend met een „twee de rode zee" bij De Zes te Den Burg. De heer Timmer herinnerde eraan dat destijds vanuit de raad is verzocht een monster te nemen van het slootwater bij de nieuwe vuilnisstortplaats, vóór dat daar met het storten van huisvuil zou worden begonnen. Op zijn vraag of dat gebeurd is, kon wethouder Dros geen antwoord geven. Wel wist de wet houder dat tegenwoordig regelmatig monsters worden genomen. Dros be loofde over de bevindingen te zullen rapporteren. Naar aanleiding van opmerkingen over de door middenstanders in de Ho- gerstraat en op de Stenenplaats neer gezette kraampjes (waardoor het ver keer wordt belemmerd) hadden B. en W. geantwoord dat dit probleem ver schillende aspecten had die momenteel in studie zijn. De heer P. Smit had zich aan dat antwoord geërgerd. Volgens hem was het zonneklaar dat het plaat sen van obstakels op de rijbaan ver boden is. Mr. Sprenger was het daar mee duidelijk oneens. Bepaalde men sen hebben vergunning gehad iets neer te zetten; in hoeverre thans van een overtreding sprake is moet worden na gegaan. Sint Jozefschool Het bestuur van de Stichting Katho liek Onderwijs had de gemeente ge vraagd om medewerking bij het ver krijgen van een aanvullend krediet van ƒ52.136,ter financiering van onder houd aan de Sint Jozefschool die mo menteel wordt uitgebreid. Voor zover het om voorzieningen ging die konden worden gerekend tot de normele kos ten van instandhouding van het school gebouw wilden B. en W. niet meewer ken Het ging om vernieuwing van vensterbanken, herstel van plafonds, sloopwerk aan ramen en deuren en het vernieuwen van drie ramen en deuren, het vernieuwen van prikborden, het verwijderen van schoorstenen, vernieu wing van de elektrische installatie etc. Wel akkoord gingen B. en W. ten aan zien van de voorzieningen die tot de nieuwbouw konden worden gerekend. Dat standpunt werd niet door alle raadsleden gedeeld. De heer J. Witte noemde diverse voorzieningen die vol gens hem een uitvloeisel waren van de nieuwbouw, zoals het vervangen van de schoorsteen. Het plaatsen van een nieu we dubbele schoorsteen was nodig om- (zie vervolg pagina 2) Zaterdagmiddag om 14.00 uur zal het nieuwe (tweede) veld van SVO met de bijbehorende kleedkamers feestelijk in gebruik worden gesteld, in aanwezig heid van vele officials. Het nieuwe veld is uitgerust met hy permoderne ronde aluminium doelen. Ook de kleedkamers zijn geheel aange past aan de eisen des tijds. In douche- gelegenheid is ruimschoots voorzien. De bouw is goeddeels uitgevoerd door de leden zelf. Aan de opening zal luister worden bijgezet door Excelsior. Ter gelegenheid van deze opening zal een voetbaltournooi worden gehouden. Zaterdagmiddag zullen de Oosterenders in het veld treden tegen twee elftallen uit Oosterend in Friesland. Zondag ko men Oudesluis en Cocksdorp 2. Wegens publieke belangstelling gaat mevrouw Tiessen-Spaans voorlopig nog door met het houden van haar dia avonden over „Texel, ontstaan en vier jaargetijden". De eerstvolgende vertoning vindt plaats op maandag 27 augustus, om 20.30 uur in de Roomskatholieke kerk te De Koog. Men wordt verzocht 't ge bouw via de zijingang te betreden. De opbrengst komt ten bate van het interkerkelijk werk onder de toeristen. De meerderheid van de gemeenteraad is ernstig verontrust over de plannen van Polygas b.v. uit Deventer om op een stuk industrieterrein aan de Spin- baan te Den Burg een gasopslagplaats en een gasvulinstallatie op te richten. Met het voorstel om aan Polygas het betreffende stuk industrieterrein in erf pacht uit te geven ging men dan ook nog niet akkoord. Op voorstel van de heer J. J. Westdorp (Pakt) werd het punt aangehouden in afwachting van nadere informatie met betrekking tot veiligheidsvoorzieningen cn het ge bruik van de installatie. Tijdens een langdurige discussie uit ten meerdere raadsleden hun ongerust heid over de risico's voor de bevolking. Van meerdere zijde werd ervoor ge pleit een dergelijke opslagplaats niet toe te laten op een terrein in Den Burg maar elders op Texel een plaats te zoe ken. De heer J. Zuidewind (VVD) opende de bespreking met het uiten van zijn wantrouwen inzake het naleven van de veiligheidsvoorschriften die voor de be diening van een dergelijke installatie gelden. „Ik ben niet optimistisch. Men zal het niet zo nauw nemen en dat kan catastrofale gevolgen hebben voor een groot deel van Den Burg". Vooral het vullen van flessen beschouwde de heer Zuidewind als een riskante zaak. „Hoe kan de gemeente op de naleving van de voorschriften toezien. Ik ben er hele maal niet gelukkig mee en werk aan deze grondtransacties niet mee". De heer C. Koorn (CHU) sloot zich bij hem aan. Ook hij was met deze plaats niet blij. Hij meende dat een dergelijke opslagplaats in de buurt van de haven van Oudeschild thuishoort. Vullen vanuit een schip is dan ook mo gelijk. Bovendien kan het toelaten van Polygas in Den Burg een (precedent in houden want er zijn meer gasmaat schappijen die misschien ook op Texel een voorraad willen aanleggen. Uit het protestschrijven van de firma Van der Vis (zie vorig nummer) had de heer L. J. Weijdt (Texels Belang) opge maakt dat de installatie aan de Spin- baan nu al in gebruik is. Hij had de door Van der Vis naar voren gebrachte verwachtingen als feiten geïnterpre teerd en konkludeerde dat een toege wijd brandweerman als de heer A. van der Vis serieus moest worden genomen als hij brandgevaar konstateerde. Gevaarlijk „Niet wat je noemt", aldus de heer C. Ellen die inzake de gang van zaken bij het vullen van gasflessen al eerder op onderzoek was geweest en daarbij op misstanden was gestuit. Hij wees verder op een ongeluk dat in Utrecht was gebeurd als gevolg van het op on juiste wijze vullen van een gasfles. De heer Ellen had ook in Oosterend ge zien hoe daar bij het vullen restanten gas zomaar in de lucht worden gebla zen. Op deze ervaringen en od informa tie die hij onder meer bij de Arbeids inspectie had ingewonnen baseerde de heer Ellen zijn afwijzende houding je gens de grondtransaktie met Polygas. De heer J. J. Westdorp („Ik zit zelf in de gasbusines") toonde zich minder gealarmeerd. Hij stelde nuchter dat ook een kleine gastank of gasfles bij on oordeelkundig gebruik gevaar oplevert. Zelf was hij onlangs van zeer nabij ge tuige geweest van een ongeluk op een schip waarbij een man door onjuist ma nipuleren met gas dodelijke brandwon den opliep. „Maar Texel kan nu een maal niet zonder gas". Mr. Sprenger herinnerde eraan dat De clandestien .gebouwde" tank op het industrieterrein aan de Spmbaan. de noodzaak om grotere hoeveelheden gas op Texel op te slaan voortvloeit uit de verscherpte veiligheidsbepalingen van TESO voor het vervoer van ge vaarlijke stoffen. Geen grond Het gemeentebestuur heeft lange tijd naar de minst slechte plaats voor gas- opslag gezocht. Daarbij is ook gedacht aan Oudeschild maar het probleem was dat de gemeente daar geen industrie terrein beschikbaar heeft. De risico's die aan de oprichting en het in werking houden van de genoemde installaties zijn verbonden, komen uitvoerig aan de orde bij de hinderwetprocedure. Het heeft weinig zin deze procedure te be ginnen als de raad zou weigeren de gevraagde grond beschikbaar te stel len. Polygas heeft zoals bekend, reeds een grote tank op het industrieterrein ge stationeerd. Dat is gebeurd zonder bouwvergunning. De heer Westdorp verbaasde zich daarover maar wethou der Dros had enig begrip voor de gang van zaken. De onderneming had toe stemming om de tank voor eigen risico op te slaan op het terrein. Het is lo gisch dat men de tank meteen op de betonnen sokkels zette, want de kra nen waren er nu. Zou de gemeenteraad weigeren de grond beschikbaar te stel len, dan moet Polygas het hele spul Zie vervolg pagina 2 Mensen met smaak altijd raak Met ingang van dinsdag 28 augustus a.s. WINKELIERSVERENIGING DEN BURG

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1